ΤV series κτλ... (Προσοχή, Spoilers Inside)

Συζητήσεις σχετικά με σειρές, ταινίες κτλ.
Forum rules
ΟΔΗΓΙΕΣ TV - Κινηματογράφος



1) Όλα τα spoiler θα μπαίνουν σε spoiler tag ,με σημείωση του επεισοδίου/ταινίας, ή(και) του προσώπου που αναφέρετε στο spoiler

2) Οποιοδήποτε προμο-φώτο-βίντεο και αυτό σε spoiler tag με σημείωση για πιο επεισόδιο είναι. Η συζήτηση για το προμο θα γίνεται και αυτή σε spoiler tag.   Καλό είναι να αποφεύγονται τα προμο    

3) Οι συζητήσεις για μέχρι και για την προηγούμενη απο την τρέχουσα season μπορούν να γίνονται χωρίς spoiler

4) Μην ρωτάτε από που θα κατεβάσετε ταινίες κ επεισόδια σειρών,όπως και για τους υποτίτλους αυτών
Post Reply
User avatar
skerzos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 16069
Joined: Wed Jul 30, 2008 6:42 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Celtic, Liverpool
Has thanked: 0
Been thanked: 19 times

Έπρεπε να το πουν Conspirasea
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62570
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

master yoda wrote:καπου πετυχα ενα debunk ποστ στο ρεντιντ για αυτο οποτε το προσπερασα
Δύο βίντεο που είδα σε tube (τα πρώτα που έβγαλε) όντως δείχνουν ακρότητες στο ντοκιμαντέρ αλλά κυρίως για κάποια αριθμητικά. Δεν αλλάζουν τόσο τα facts(eg το ένα που είδα σε tube και αναφέρεται στον ορισμό του sustainable fisheries δεν αναφέρει πώς επιτυγχάνεται παρά λέει ότι θα επιτευχθεί μέσω...του συνόλου... κάπως μαγικά ζητώντας διαφάνεια. Ένω στο ντοκιμαντέρ δείχνει ολοφάνερα ότι όλο αυτό το process είναι αδιαφανές). Εν το μεταξύ δεν είναι σειρά θέλω να πώ κάποια από αυτά που είδα στα βίντεο...

Yeah gorgeous σε κάτι λιγότερο από 90 λεπτά θα πεις (μάλλον κακώς)ακρότητες και κάποιες ανακρίβειες γιατί δεν έχεις το χρόνο της ανάλυσης...duh.

Γενικά δες και κρινε θα σου έλεγα. Καταλαβαίνω ότι είναι debatable αρκετά πιθανότατα από τα stats που παραθέτει αλλά υπάρχουν κάποιες εικόνες και μαρτυρίες...well δε μπορείς να το ξεγελάσεις αυτό.

Sent from my GM1913 using Tapatalk



Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62570
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Has there been a single person of colour interviewed yet?

Conservation - it's just for white folks?

https://twitter.com/JamesBellOcean/stat ... 65380?s=19

Lol
Image
Χώρια τους Ταυλανδους που ρωτάει στο τελευταίο part. Σίγουρα το είδε όλο Image?

Γενικότερα τραγικός ο τουιτερας ένα κάρο βλακείες γραφεί επειδή κάποια πράγματα πιθανότατα τα γνωρίζει, αλλά δεν έχει τη δυνατότητα να τα περάσει σε 200Μ συνδρομητές με τόσο δυνατό τρόπο. Είναι σκληρές εικόνες. Ακόμα και στη περίπτωση αυτά που δείχνει να γίνονται, δεν είναι σύνηθες αλλά γίνονται σε ποσοστό 10-20-30% στα θέματα bycatch και πόσο τρύπιο είναι το σύστημα τα penalties & τα regulations μαλακια μου φαίνεται. Και ακόμα περισσότερο μου φαίνεται χειρότερο το ότι επειδή δείχνει ακρότητες και bad science, κάποιοι στέκονται σε αυτό(δεν πάει σε σένα Σίλβερ απλά εσύ το ανέφερες).

Καταλαβαίνω ότι phdαδες όπως το παλικάρι στο Τουίτερ ενοχλήθηκαν επειδή τα στατς και data μπορεί να μην είναι accurate 101%(βασικά μπορεί να μην είναι στο 65-70% δε ξέρω) αλλά χάνουν το τεράστιο ποιντ που προσπαθεί να περάσει το έργο που δεν είναι σκοπός του η ακρίβεια.

Εγώ που ήμουν άσχετος με έβαλε να ψάξω λίγο τη φάση.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk







Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Πιστεύω το seaspiracy είναι ό,τι χειρότερο έχω δει μετά από το An American Carol.
User avatar
silver arrow
Football Legend
Football Legend
Posts: 12347
Joined: Tue Oct 31, 2006 10:28 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ρε ζιντάν μπορείς να περάσεις ένα μήνυμα χωρίς να χρειάζεται να λες υπερβολές ή να χρησιμοποιείς έρευνες που έχουν πια αποδειχθεί ότι ήταν μούφα.
Περισσότερο κακό κάνουν αυτά, παρά καλό. Αν ανεβάζεις ντοκιμαντέρ με fake news και αναληθή δεδομένα δεν είσαι καθόλου καλύτερος από τους διάφορους συνωμοσιολόγους.
Ναι οκ θες το σοκ effect κλπ αλλά συγγνώμη αυτό δεν είναι επιστήμη. Δίνεις πάτημα στον οποιοδήποτε να καταρίψει οτιδήποτε έχεις πει.
Αυτές οι [System Interruption: Μη βρίζεις!] δίνουν πάτημα στον κάθε αρνητή να αμφισβητεί την επιστήμη σε οτιδήποτε άλλο.
Επίσης τι 65-70% accurate, κάποια από αυτά που λένε δεν έχουν καμία βάση πια. -meaculpa
Το θέμα είναι ότι δεν θα κάτσουν όλοι να ψάξουν τι είδαν.
Σε τέτοια θέματα πρέπει να είμαστε πιο προσεκτικοί όταν θες να δώσεις ένα σημαντικό μήνυμα, δεν είναι Drive to Survive να κατασκευάσεις μια μούφα κόντα μεταξύ οδηγών και να μην τρέχει τίποτα :P
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62570
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Τι να σου πω. Εγώ στο/τα βίντεο που είδα αυτή η μία φορά ήταν αρκετή. Exaggeration και fake(κάποια)στατς? αδιάφορο το βλέπω γιατί απλά εικόνες και βίντεο που βλέπω είναι σοκαριστικά. Με ενδιαφέρει ότι το dolphin-safe tuna που γράφουν κάποιες ετικέτες στην ουσία δεν ισχύει... κόπηκαν μετά το ντοκιμαντέρ να βγάλουν δηλώσεις...

Διαφωνώ πάρα πολύ για συνομοσιολογους(???) ότι θα κάτσουν να ασχοληθούν(να πούν τι ότι δεν μαζεύουν στην Ανταρκτική 2 τόνοι οι τράτες αλλά μαζεύουν 75?). Κυρίως μιλάνε βλέπω παιδιά όπως ο τουιτερας και περιβαλλοντολόγοι.

Εμένα με ενδιαφέρουν τα 3-4 πολύ σοβαρά πόιντ που αναφέρει:η Unilever, το τραγικό regulation, τα human slavery/trafficking, ότι οργανισμοί σαν αυτούς που αναφέρονται (sea shepherd etc) είναι λόγια του αέρα ουσιαστικά και δεν γίνεται συνεχώς έρευνα και προσπάθεια για προστασία των θαλασσών από συγκεκριμένα κράτη 'με παγκόσμιες' πλάτες. Αν δεν έχει μειωθεί ο πληθυσμός των δελφινιών κατά 95% αλλά έχει μειωθεί eg 65% μικρή διαφορά μου κάνει... εμένα τουλάχιστον.

Διαφωνούμε. Anyway νταξει το βλέπουμε διαφορετικά μην το τραβήξουμε άλλο. Εμένα με πείραξε λίγο το θέμα του ντοκιμαντέρ εσάς δε σας άρεσε γιατί δείχνει inaccurate stats+data. Cool.

Sent from my GM1913 using Tapatalk


Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
silver arrow
Football Legend
Football Legend
Posts: 12347
Joined: Tue Oct 31, 2006 10:28 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Είναι ντοκιμαντέρ (υποτίθεται), ή είναι αληθές ή δεν είναι.
Όταν στο 95% λες ψέματα δεν μπορώ να σε πιστέψω στο υπόλοιπο, ακόμα και αν (όντως) θέτεις κάποια σημαντικά ερωτήματα.
Δεν είναι άσπρο ή μαύρο αυτό που παρουσιάζει, αλλά το παρουσιάζει σαν η δικιά του λύση να είναι η μοναδική.
Το τραγικό της υπόθεσης είναι ότι σε όλο αυτό χρησιμοποιεί αληθινά θέματα και προβλήματα όπως το human slavery για την ατζέντα του.
Όταν κάνεις έρευνα δεν προσπαθείς να παραπλανήσεις για να προκαλέσεις λίγο σοκ παραπάνω.
Κυρίως μιλάνε βλέπω παιδιά όπως ο τουιτερας και περιβαλλοντολόγοι.
Αυτοί που έχουν περάσει τη ζωή τους να ασχολούνται με παρόμοια θέματα δλδ.

Συμφωνώ ότι μιλάει για κάποια σημαντικά θέματα, δεν μπορώ να το δω σοβαρά όμως όταν με κοροιδεύει με τόσο προφανείς τρόπους.
Δεν με πειράζει ότι είναι inaccurate που λες. Δλδ με πειράζει, αλλά με ενοχλεί περισσότερο που χρησιμοποιεί σοβαρά θέματα για την αντζέντα του, παραπλανεί επίτηδες και στο τέλος προτείνει τη μια και μοναδική λύση, ενώ για τα περισσότερα από όσα δείχνει γίνονται σημαντικές προσπάθειες εδώ και πολλά χρόνια. (που φυσικά δεν τα δείχνει)
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

RIP Uncle Polly
No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
User avatar
Agent Of Chaos
National Manager
National Manager
Posts: 9107
Joined: Sat Oct 13, 2012 10:28 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

έχει βάλει κανένας Amazon prime video εδώ στην Ελλάδα? έβαλα το free trial για δοκιμή αλλά το περισσότερο content μπορείς μόνο να το νοικιάσεις ή να το αγοράσεις. μόνο με vpn θα γίνει δουλειά δλδ? πχ office, parks and recreation και Harry Potter μου λέει ότι είναι "unavailable in your region".
Spoiler: show
Image
User avatar
themistoklis7
Football Legend
Football Legend
Posts: 14770
Joined: Thu Nov 06, 2008 8:37 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγω τα ειδα κανονικα,χωρις vpn
Bouzouxis7 wrote:ΥΣ: Για να κράζει και ο Θέμης, τότε μάλλον δεν υπάρχει ελπίδα :D
Tsakalaki wrote:Αν νομίζεις οτι το Football Manager "είναι ένα παιχνίδι μωρέ..." δε θα με καταλάβεις ποτέ. Αν νομίζεις οτι το fmgreece.gr "είναι ένα σάιτ που κατεβάζεις γραφικά" δε θα με καταλάβεις ποτέ.
Geologos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18242
Joined: Fri Nov 26, 2010 12:10 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 16 times
Been thanked: 7 times

Agent Of Chaos wrote:έχει βάλει κανένας Amazon prime video εδώ στην Ελλάδα? έβαλα το free trial για δοκιμή αλλά το περισσότερο content μπορείς μόνο να το νοικιάσεις ή να το αγοράσεις. μόνο με vpn θα γίνει δουλειά δλδ? πχ office, parks and recreation και Harry Potter μου λέει ότι είναι "unavailable in your region".
Εχει content προς ενοικιαση ή πωληση και εχει content που το δινει ετσι.

Sent from my SM-G935W8 using Tapatalk

User avatar
mitsosvd
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5888
Joined: Sun Jun 04, 2006 11:26 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Location: Αθηνα
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Πάντως έχουν ξεσκιστει στις χορηγουμενες διαφημίσεις στα ελληνικά στο fb με το office. Κατι λάθος πρέπει να κάνεις, αποκλείεται να είναι τοσο φειλ που να διαφημίζουν κατι που δεν ειναι διαθέσιμο
master yoda
Off Topic Moderator
Off Topic Moderator
Posts: 14794
Joined: Thu Feb 15, 2007 3:05 am
Αγαπημένη Ομάδα: Ηρακλης
Status: +2513 posts
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

εγω εχω το γαλλικο και εχει αρκετο πραμα να δω, αν και σε πολλα δνε εχει υποτιτλους αγγλικους
Spoiler: show
-I thought our story was epic, you know?
You and me.
-Epic how?
-Spanning years and continents,
bloodshed... epic.
-Come on.
Ruined lives,bloodshed?
You really think a relationship
should be that hard?
-No one writes songs
about the ones that come easy.
Spoiler: show
Πέρασα όλη μου τι ζωή
θέλοντας κάτι...
και έβαλα τα δυνατά μου
να μην το βρω.
Ποτέ...
ακόμη πηγαίνοντας κοντά σε μέρη
που ίσως ήταν
User avatar
Agent Of Chaos
National Manager
National Manager
Posts: 9107
Joined: Sat Oct 13, 2012 10:28 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Spoiler: show
Image
αυτό μου βγάζει πάντως. Μήτσο κι εγώ από insta είδα την διαφήμιση για office με ελληνικούς υπότιτλους και μπήκα στον κόπο να κάνω λογαριασμό. αλλά να δίνω 10€ το μήνα και να πρέπει 9 στα 10 να τα πληρώνω έξτρα δεν λέει.
Spoiler: show
Image
Post Reply

Return to “TV - Κινηματογράφος”