Γενικη συζητηση για το Ikariam

Σχετικά με το internet καθώς και τα online παιχνιδάκια...
Post Reply
Vivian
Trialist
Trialist
Posts: 6
Joined: Sun Nov 23, 2008 12:56 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εχω και Κτίριο Εμπορικών Συναλλαγών στο level 2 και Λιμάνι level 3 και 2 πλοια.
στο κτιριο εμπορικων συναλλαγων υπαρχει νέκρα..τιποτα δεν κουνιεται...
εδωσα προσφορα και δεν εγινε απολυτως τιποτα...
στο Κυνηγός συμφωνίας εβαλα οτι ψαχνω για μαρμαρο αλλα εκει που λεει "ακτινα αναζητησης και νησια σε ακτινα" μου δινει μονο "1"!!!
τιποτα απολυτως δεν συμβαινει..
kopa
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2048
Joined: Thu Sep 29, 2005 1:51 am
Football Manager της ομάδας: Α.Ε.Κ
Αγαπημένη Ομάδα: Α.Ε.Κ
Location: Αλεξανδρούπολη - Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Στείλε μήνυμα σε όλους, που βρίσκονται σε νησί με μάρμαρο, αν ενδιαφέρονται για ανταλλαγή. Πρότεινέ τους επίσης και μια ποσότητα, π.χ. "δίνω 1000 κρύσταλλο για 1000 μάρμαρο"

Ακτίνα αναζήτησης σου δίνει "1", καθώς είναι χαμηλό ακόμα το επίπεδο. Αν το ανεβάσεις στο '3', θα σου δώσει ακτίνα '2', όταν φτάσεις στο επίπεδο '5', θα 'χεις ακτίνα '3', στο '7' --> '4' κ.ο.κ.

Το λιμάνι μην το μεγαλώσεις άλλο, μη σου πω να το ρίξεις στο επίπεδο 1. Όσο πιο μεγάλο είναι το επίπεδο του λιμανιού σου, τόσο περισσότερα αγαθά μπορούν να σου πάρουν σε μια λεηλασία.

Όσο για τη συμμαχία, είπαμε. Πρέπει πρώτα να ανακαλύψεις τους Ξένους πολιτισμούς απ' την ακαδημία. Έπειτα χτίζεις πρεσβεία. Μετά, κάθε συμμαχία, θα έχει ένα χεράκι δίπλα, ώστε να μπορείς να κάνεις αίτηση ένταξης σ' αυτή. Κάποιες απαιτούν κάποια στάνταρ (π.χ. 20.000 πόντους, 2.000 στρατιωτικό σκορ κλπ.). Εσύ φρόντισε να μπεις σε μια συμμαχία, που θα είναι αρκετοί σύμμαχοι εκεί τριγύρω, για να νιώθεις μια κάποια ασφάλεια, σε περίπτωση επίθεσης.
Image
Image

Μη μου τους κύκλους τάραττε

Αρχιμήδης
Vivian
Trialist
Trialist
Posts: 6
Joined: Sun Nov 23, 2008 12:56 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

kopa για να παω σε μεγαλυτερο level στο κτηριο εμπορικών συναλλαγών θα πρεπει να εχω...μαρμαρο!
αρα δεν μπορω..επισης σας ειπα οτι σε οποιον και να εστειλα μυνημα κανεις δεν απαντησε...
εστειλα μυνηματα για ανταλαγη και περιμενω..το κουφο ειναι οτι επιτρεποντε μονο 5 μυνηματα και μετα πρεπει να περιμενεις 3 ωρες για να στειλεις τα επομενα..βλακεια ε?
User avatar
sindarta
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6232
Joined: Sun Jun 01, 2008 2:37 pm
Football Manager της ομάδας: Braintree, Atsal
Status: Ζεσταίνομαι καίγοντας τις ελπίδες των μετρίων.
Location: Ebbets Field, 1955
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τι άνανδροι που είναι μερικοί πάντως! Έχω 1000 πόντους και πήγε να μου επιτεθεί ένας με 120 και έστειλε 16 εκτοξευτές! Και με εκβίαζε να του στείλω τα μισά μου αγαθά κιόλας! :|

Ε, και τον νίκησα με 1 φάλαγγα και 3 ξιφομάχους. :D Αλλά τι θράσος! :shock:

Όσο για εσένα Βίβιαν θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις καινούργιο παιχνίδι σε νησί με μάρμαρο τώρα που είναι νωρίς!
Kastroman wrote:Το Δάλειο (σικ) "κλάϊν" είναι η πιο σύντομη και πληρέστερη απάντηση στην ερώτηση σου.
Να λιπαίνει τα χωράφια του αγνώστου αγρότη, αυτό είναι το αληθινό μέλλον του αγνώστου στρατιώτη.
User avatar
koufa
National Manager
National Manager
Posts: 9279
Joined: Sat Oct 29, 2005 9:02 pm
Location: Manchester
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Ε κάνας χαλβάς θα ήταν... Εγώ όταν κάνω τέτοιες επιθέσεις, στέλνω 3 γυρεοκόπτερα και χτενίζουν τα πάντα... :D
“Love is not about who you can see spending your future with, it’s about who you can’t see spending your life without.”
thanasis10 wrote:Πού πας και μπλέκεις...;
Vivian
Trialist
Trialist
Posts: 6
Joined: Sun Nov 23, 2008 12:56 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

thanks παιδια.. :(
User avatar
sindarta
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6232
Joined: Sun Jun 01, 2008 2:37 pm
Football Manager της ομάδας: Braintree, Atsal
Status: Ζεσταίνομαι καίγοντας τις ελπίδες των μετρίων.
Location: Ebbets Field, 1955
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κουφαλιώτη ελπίζω να μην παίζεις στον κόσμο Epsilon, έτσι? :D
Kastroman wrote:Το Δάλειο (σικ) "κλάϊν" είναι η πιο σύντομη και πληρέστερη απάντηση στην ερώτηση σου.
Να λιπαίνει τα χωράφια του αγνώστου αγρότη, αυτό είναι το αληθινό μέλλον του αγνώστου στρατιώτη.
Vivian
Trialist
Trialist
Posts: 6
Joined: Sun Nov 23, 2008 12:56 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

και μια τελευταια ερωτηση για να μη σας κουραζω...προσπαθησα να κανω καινουργια
πολη και σε αλλους κοσμους αλλα δεν μου δινει επιλογη νησιου..ετσι δοκιμασα 5 φορες σε διαφορετικους κοσμους και στις 5 δεν με εβγαλε ουτε μια φορα νησι με μαρμαρο..
τι στο καλο συμβαινει με αυτο το %^$#@*παιχνιδι?
User avatar
koufa
National Manager
National Manager
Posts: 9279
Joined: Sat Oct 29, 2005 9:02 pm
Location: Manchester
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Γενικά τα νησιά με μάρμαρο είναι τα πιο πολλά ήδη γεμάτα, γι αυτό και δεν έτυχε να σε βγάλει σε τέτοιο νησί... :wink:
“Love is not about who you can see spending your future with, it’s about who you can’t see spending your life without.”
thanasis10 wrote:Πού πας και μπλέκεις...;
kopa
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2048
Joined: Thu Sep 29, 2005 1:51 am
Football Manager της ομάδας: Α.Ε.Κ
Αγαπημένη Ομάδα: Α.Ε.Κ
Location: Αλεξανδρούπολη - Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν χρειάζεται να αγχώνεστε τόσο με το Μάρμαρο. Δλδ οκ, βοηθάει πάρα πολύ στην ανάπτυξη, αλλά και να μην παράγεις, θα βρεις. Προσωπικά, είχα 3 πόλεις και καμία δεν ήταν σε νησί με Μάρμαρο. Είχα Κρασί, Κρύσταλλο, Θείο και μέσω αυτών έκανα ανταλλαγές και εμπόριο και προμηθευόμουν Μάρμαρο. Μάλιστα, ουδέποτε αγόρασα από τις συναλλαγές.

Την 4η πόλη μου έχτισα σε Μάρμαρο. Ναι, τώρα το ομολογώ, ότι χρειαζόταν απ' την αρχή να έχω Μάρμαρο καθώς οι αναβαθμίσεις έχουν αρχίσει να ξεφεύγουν... Είμαι έτοιμος για 5η πόλη και μέχρι στιγμής, είμαι αποφασισμένος να την κάνω σε νησί με Κρασί!

Θεωρώ πολυτιμότερο το Κρασί και εξηγούμαι. Αν δεν βρεις Μάρμαρο εγκαίρως, δεν χάθηκε κι ο κόσμος, ενώ Κρασί χρειάζεσαι καθημερινά. Αν ξεμείνεις, άντε μάζεψε τον κόσμο που φεύγει...

Βασικά, θα ήθελα πολύ να μάθω, πώς τη βγάζετε όσοι έχετε 5-6 πόλεις κι απ' αυτές η 1 να είναι σε Κρασί. Μόλις ανέβασα τις κατοικίες κυβερνήτη σε όλες τις πόλεις και είμαι έτοιμος για αποικία, αλλά κάτι μου λέει "Μη βιάζεσαι να την κάνεις σε Κρασί..."
Image
Image

Μη μου τους κύκλους τάραττε

Αρχιμήδης
Bob4
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5575
Joined: Thu Feb 15, 2007 5:24 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ω Μπάνε Μπάνε...
Status: Ήρθαμε σκαστοί από την κλινική, ΠΑΟΚάρα μου δεν το ξέρουν οι γιατροί..
Location: Στην πόλη του Θεού
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγώ αναβαθμίζω πολύ το μουσείο και στις 4 απτις 5 πόλεις μου δίνω πολύ λίγο για τα κρασιά
morgoth
Banned
Banned
Posts: 12305
Joined: Thu Nov 20, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Location: Xalandri, Athens, Greece
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

5 πολεις η μια σε Μαρμαρο? Δεν παλευεται ρε.
αμα εχεις 5 πολεις με 16αρες ταβερνες και 1 μονο σε κρασι, δεν σου φτανει οντως. Απο την αλλη μπαινεις μεσα περιπου κανα διχιλιαρο την ημερα συνολικα οποτε δεν ειναι και τραγικο.
1 μονο πολη σε Μαρμαρο δεν παλευεται. ολα απο ενα σημειο και μετα θελουν τρελες ποσοτητες και το Μαρμαρο ειναι παντα το πιο ακριβο αγαθο.

Εκανα και την 6η, πλεον εχω Κρασι-Μαρμαρο-Κρυσταλλο-Μαρμαρο-Μαρμαρο-Κρασι
Just give me one thing to live, or die for...
kopa
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2048
Joined: Thu Sep 29, 2005 1:51 am
Football Manager της ομάδας: Α.Ε.Κ
Αγαπημένη Ομάδα: Α.Ε.Κ
Location: Αλεξανδρούπολη - Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κατόπιν ωρίμου σκέψεως, κατέληξα στην απόφαση να τη χτίσω σε Κρασί! (και πλέον είναι αργά για να το μετανιώσω...) :D

Έψαξα και στο φόρουμ, είδα ότι οι περισσότεροι έχουν παραπάνω από μία πόλη σε Μάρμαρο και λογικό είναι. Όμως, το μεγαλύτερό τους πρόβλημα είναι το Κρασί. Πρέπει συνεχώς να εξασφαλίζεις κρασί για τους πολίτες, είτε μέσω εμπορίου/ανταλλαγών είτε μέσω λεηλασιών.

Το θετικό είναι, ότι το Κρασί χρειάζεται πάντα κι έτσι, σχεδόν σίγουρα, θα μπορώ να το ανταλλάζω με οποιοδήποτε αγαθό. :wink:

Το πολύ πολύ, καθώς 6η πόλη δεν προβλέπεται πριν το ...Πάσχα του 2009 :P , εγκαταλείπω την αποικία μου στο Θείο και χτίζω σε Μάρμαρο.

Υπεμονή! 8)
Image
Image

Μη μου τους κύκλους τάραττε

Αρχιμήδης
kopa
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2048
Joined: Thu Sep 29, 2005 1:51 am
Football Manager της ομάδας: Α.Ε.Κ
Αγαπημένη Ομάδα: Α.Ε.Κ
Location: Αλεξανδρούπολη - Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Και δεν μου λέτε ρε παληκάρια...

Τώρα με τα νέα κτίρια, τι θα πρωτοχτίσετε; Μάλλον, τι θα προτιμήσετε;

Άντε, το ένα κτίριο, που βοηθάει στην αύξηση της παραγωγής θα το κάνουμε, έκαστο στο είδος του. Επειδή σε μερικές πόλεις μου, έχω 3 ελεύθερες θέσεις να κτίσω, τι να προτιμήσω; Σκέφτομαι για Ξυλουργείο και Αρχιτεκτονικό γραφείο, τι λέτε;

Στην πρωτεύουσά μου (κρασί) όμως, έχω μία κενή θέση. Τι να κτίσω;

Πείτε καμιά ιδέα, καμιά συμβουλή. :-)
Image
Image

Μη μου τους κύκλους τάραττε

Αρχιμήδης
User avatar
koufa
National Manager
National Manager
Posts: 9279
Joined: Sat Oct 29, 2005 9:02 pm
Location: Manchester
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Πιεστήριο σταφυλιών όπως και δήποτε... :wink:

Τα άλλα μοίρασέ τα ανάλογα με τί προσανατολισμό έχει κάθε πόλη... :wink:
“Love is not about who you can see spending your future with, it’s about who you can’t see spending your life without.”
thanasis10 wrote:Πού πας και μπλέκεις...;
Post Reply

Return to “Internet - Online Games”