Κατι σαν αποθεραπεια...

Συζητήστε για το τρόπο που προπονείτε τους παίκτες! Τεστ, συγκρίσεις και αναλύσεις των προπονητικών προγραμμάτων του FM.
Post Reply
burnt with fm
Manager
Manager
Posts: 4988
Joined: Fri Nov 17, 2006 11:25 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναχαικη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τελευταια αντιμετωπιζω συχνα το προβλημα μικροτραυματισμων(αλλα δυστηχως κοστιζουν)μετα απο κουραστικα ματς...ειδικα κατα το Φεβρουαριο αυτο το προβλημα γινεται μεγαλυτερο...δν λεω οτι μετα απο καθε ματς(καθε Δευτερα δηλ.)εχω μικροτραυματισμους αλλα αρκετες φορες μ εχει συμβει.Βεβαια ειναι μικροι(2-4 μερες συνηθως)αλλα δυστηχως στο επομενο ματς πρωταθληματος(αν εχουμε ματς ,μεσοβδομαδα δν παιζουν)η δν παιζουν η ειναι πολυ επηρεασμενοι κ κουρασμενοι.Αυτο το προβλημα το αντιμετωπισα με την Tamworth που ειναι καπως λογικο λογω των πολλων ματς κ των μικρων physical αλλα κ με τον Παναθηναικο(σε μικροτερο βεβαια βαθμο).Σκεφτηκα μετα απο καθε ματς να βαζω τους παιχτες που επαιξαν στο pre season της fireblast.Θα το δοκιμασω σε ενα save που εχω μονο για δοκιμες αυριο.Λετε να βοηθησει καθολου.Ειδικα προς τα μεσα Φλεβαρη η κουραση ειναι μεγαλη κ πολλες φορες οι παιχτες μ τελειωνουν με 60αρια κ 70αρια condition κτ που "βοηθαει" στους μικροτραυματισμους.
Λετε να βοηθησει καθολου;;
Αν οντως αυτος ειναι ο λογος των μικροτραυματισμων αν κ ειναι σπαστικο ειναι πολυ ρεαλιστικο.
Image
User avatar
nikos_chalandri
Indispensible
Indispensible
Posts: 1939
Joined: Mon Jul 03, 2006 10:51 am
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Location: Χαλανδρι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μολις ξεκινησα με Παο και εχω και εγω τα ιδια προβληματα........
Γιατι ομως να κανεις ολοκληρη ιστορια και δε βαζεις rest σε οσους το χρειαζοντε;
Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις, τούτο προσπάθησε τουλάχιστον όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις

https://www.facebook.com/pages/Apo-mikr ... 2994411112
burnt with fm
Manager
Manager
Posts: 4988
Joined: Fri Nov 17, 2006 11:25 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναχαικη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παιζω ματς συνηθως Κυριακη-Τεταρτη η Σαββατο-Τριτη κ δυο rest τη βδομαδα δν μ καθονται καλα.Θα τα δοκιμασω αυριο κ τα δυο κ θα δω...
Image
User avatar
nikos_chalandri
Indispensible
Indispensible
Posts: 1939
Joined: Mon Jul 03, 2006 10:51 am
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Location: Χαλανδρι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

παντως το preason του Παντελη(Padelos) ειναι επισης too much, λογω του οτι ειναι αρκετα βαρυ στα strengh και το αλλο(κολλησε το μυαλο μου τωρα :P )
Φτιαξε εσυ 1 και αμα βγει καλο και δεις αποτελεσμα στειλτο κ σε μας :D
Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις, τούτο προσπάθησε τουλάχιστον όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις

https://www.facebook.com/pages/Apo-mikr ... 2994411112
costasbalas
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1364
Joined: Tue Nov 20, 2007 8:37 pm
Football Manager της ομάδας: Arsenal
Αγαπημένη Ομάδα: ΠAO, Arsenal, A.C. Milan
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μερικές φορές παίζει ρόλο και η stamina (=αντοχή) του παίκτη. Δηλαδή αν έχει από 13 και κάτω θα κουράζεται πιο εύκολα. Όμως αν θές να τους ξεκουράσεις, τους παίκτες σου, βάλ' τους Light Training (Manager-> Training->Workload, και το ρυθμίζεις όπως θέλεις).
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αποθεραπεία ουσιαστικά είναι ενα είδος πολύ ελαφριάς προπόνησης.... Με καθόλου physical... IRL οι παίκτες κάνουν σχεδόν μόνο διατάσεις.

Στο FM αυτό μπορεί να επιτευχθεί μέσα από το rest. Η PreSeason δεν ταιριάζει καθώς είναι αρκετά ανεβασμένα τα Physical. Το rest μετά από έναν δύσκολο αγώνα, σε παίκτες των οποίων το condition έχει φτάσει αρκετά χαμηλά, είναι επιβεβλημένο και βοηθάει πολλές φορές...

Πειραματίσου :wink:
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

Post Reply

Return to “Προπόνηση FM2008”