Γενικές Τακτικές

Συζητήστε για τις ανίκητες τακτικές που δημιούργησατε!
Antyfas
Amateur
Amateur
Posts: 131
Joined: Mon Oct 22, 2007 9:26 pm
Football Manager της ομάδας: OSFP
Has thanked: 0
Been thanked: 0

cross aim:near/far post,centre,target man τι κανει το καθετι(αν δεν κανω λαθος η σεντρα που θα πηγαινει?
Ορισμοί
Το cross aim είναι η εντολή που λέει στο παίχτη πού να σημαδέψει τη σέντρα που θα κάνει. Με την επιλογή Target man θα προσπαθήσει να στείλει τη μπάλα στους target men/man που έχετε ορίσει. Με το cross aim: center θα σεντράρουν στο κέντρο της μικρής περιοχής.

Τα άλλα δύο συσχετίζονται με τη θέση του παίχτη. Αν είναι αριστερά από το τέρμα που επιτίθεται το near post είναι το αριστερό δοκάρι ενώ το far post το δεξί. Αν είναι από τα δεξιά το near post είναι το δεξί δοκάρι ενώ το far post είναι το αριστερό δοκάρι όπως είναι προφανές. Όσον αφορα τους κεντρικούς ειλικρινά δε ξέρω!

Κανονική ροή παιχνιδιού
Τις επιλογές που θα κάνεις στο παιχνίδι είναι ανάλογα το σύστημα που παίζεις και τις ρυθμίσεις που έχεις κάνει. Μιλάμε μόνο για σέντρες στη μικρή περιοχή και έχουμε τις εξής περιπτώσεις:

Σύστημα με ένα επιθετικό και χωρίς άλλους target men
Cross aim: target man.

Σύστημα με ένα επιθετικό και έχεις κι άλλους target men
Cross aim: centre

Σύστημα με δύο επιθετικούς και χωρίς άλλους target men
Cross aim: target man

Σύστημα με δύο επιθετικούς και έχεις κι άλλους target men
Cross aim: far/near post ανάλογα με τη θέση. Αν ο καλός σου επιθετικός όσον αφορά τις κεφαλιές είναι ο αριστερός πρέπει να σημαδέψεις το αριστερό δοκάρι. Αν είναι ο δεξιός το δεξί δοκάρι. Ανάλογα με τη θέση σου και σύμφωνα με τους ορισμούς επιλέγεις το cross aim.

Υπενθύμιση: όποτε επιλέξεις cross aim στον target man πρέπει να έχεις ενργοποιήσει το use target men στα team instructions.

Σημείωση: ίσως για την επιλογή θέσης του αλτικού επιθετικού (αριστερά-δεξιά), σε σχέση με τον δεύτερο επιθετικό, να είναι η περίπτωση να έχεις έναν winger με καλό aerial ability επίσης. Βάζεις τον αλτικό επιθετικό από τη μεριά του επίσης αλτικού winger και στοχεύεις εκείνη τη μεριά.

Στημένες Φάσεις
Οι στημένες φάσεις περιλαμβάνουν τα corners, free kicks και through-ins. Η λογική είναι η ίδια απλά πρέπει να προσέξουν όσοι παίζουν με έναν εκτελεστή της εκάστοτε στημένης φάσης.

Ας πάρουμε για παράδειγμα τα corner όπου η ομάδα έχει έναν εκτελεστή με cross aim στο near post διότι στη κανονική ροή παιχνιδιού βρίσκεται στα αριστερά του τέρματος και ο καλός επιθετικός (aerial ability πάντα) είναι στο αριστερό δοκάρι. Αν εκτελέσει κόρνερ από αριστερά κανένα πρόβλημα. Αν εκτελέσει όμως από δεξιά το near post πλέον είναι το δεξί, ενώ ο επιθετικός περιμένει στο αριστερό (έστω σύνφωνα με τις ρυθμίσεις).

Εν συντομία αλλάζει ο στόχος του εκτελεστή ενώ οι οδηγίες των υπολοίπων παραμένουν ίδιες. Η περίπτωση του ενός εκτελεστή που αφορά και τα free kicks και τα through-ins δεν επηρεάζεται καθόλου προφανώς αν επιλέξεις cross aim: centre ή cross aim: target man.


Μια πολύ ειδικευμένη τακτική

Έπαιζα με ομάδα με πολύ καλή συμπαγή άμυνα και καλή στο ψηλό παιχνίδι. Έπρεπε να βάλω γκολ, ο αντίπαλος είχε κλειστεί πίσω και έπαιζα 3-5-2 (2 MCs, αριστερό και δεξί winger, ένα AMC). Αφού για πολλή ώρα δεν έβγαινε τίποτα και είχαν μείνει 20? αποφάσισα να κάνω το εξής:

Επέλεξα παιχνίδι από την αριστερή πλευρά και άλλαξα τα βελάκια των παιχτών.
Oι Wingers και Full left back ευθεία
Oι MCs αριστερά-διαγώνια
AMCs αριστερά (παράλληλα με το byline)
Αριστερός (αδύναμος σε κεφελιά) FC βελάκι στα δεξιά (παράλληλα με το byline)
Και επέλεξα στους left winger, MCs, AMCs Cross aim: far post (δηλαδή το δεξί δοκάρι).

Η λογική ήταν: από το κέντρο δε πάω πουθενά, άρα στέλνω από αριστερά τη μπάλα αφού δυνάμωσα αυτή τη πλευρά και αν δε κάνουν τίποτα (αφού ίσως έχουν ανοίξει την άμυνα προς τα αριστερά) θα μπορέσουν να στείλουν σέντρα στα δεξιά όπου έχω την απειλή της κεφαλιάς. Παιδιά....έπιασε!
Το έχω κάνει σε ένα παιχνίδι μόνο αλλά δοκιμάστε το αν δε σας βγαίνει τίποτα άλλο και πείτε μου αν είδατε αποτέλεσμα.
?I am building a fire, and everyday I train them, I add more fuel. At just the right moment, I light the match.?

?Failure happens all the time. It happens every day in practice. What makes you better is how you react to it.?

?One thing will not change -- we will be going out to win.?

"Fail to prepare, prepare to fail."

http://hamomilaki.blogspot.com/
User avatar
Akyla
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 11087
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:48 am
Football Manager της ομάδας: Chester FC
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds
Status: Weekends are overrated
Location: Νέο Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολλά μπράβο στον Antyfas που βοηθάει πολύ κόσμο εδώ μέσα,αλλά χωρίς να γίνομαι κακός αυτά τα γράφει στο manual και με Ελληνικά κιόλας.....

Ανοίχτε λίγο το manual και θα σας λυθούν πάρα πολλές απορείες
Antyfas
Amateur
Amateur
Posts: 131
Joined: Mon Oct 22, 2007 9:26 pm
Football Manager της ομάδας: OSFP
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολλά μπράβο στον Antyfas που βοηθάει πολύ κόσμο εδώ μέσα,αλλά χωρίς να γίνομαι κακός αυτά τα γράφει στο manual και με Ελληνικά κιόλας.....
Ευχαριστώ Akyla, να πω βέβαια ότι προσπαθώ όσο μπορώ να απαντώ όχι μόνο γράφοντας "τι κάνει τι" αλλά και τις τακτικές που μπορείς να πετύχεις σε σχέση με τις ερωτήσεις που γίνονται post.

Ορισμός
Hold up ball - ο παίχτης προσπαθεί να κρατήσει τη μπάλα στα πόδια του, να μη κάνει αμέσως πάσα ή σουτ

Η λογική λέει ότι hold up ball (hub) θα έχουν οι παίχτες στον άξονα: gk, dmc, mc, amc ,fc διότι οι υπόλοιποι λόγω της θέσης τους έχουν λιγότερες επιλογές για πάσα (και σουτ) άρα είναι πιο εύκολο αν κρατάνε τη μπάλα να τους την κλέψουν. Τα dcs δε θα έπρεπε κατά τη γνώμη μου να έχουν hub δίοτι το ρίσκο είναι τεράστιο. Επίσης πάλι λόγω της θέσης παίχτες στον άξονα έχουν καλύτερες δυνατότητες να χρησιμοποιήσουν το hub δημιουργικά.

Ανάλογα με τη θέση:

Ο GK όταν έχει hold up ball περιμένει η ομάδα του να πάρει καλύτερες θέσεις. Τον αποτρέπει από το να δώσει πάσα ενώ υπάρχει ακόμα κίνδυνος στη περιοχή του ενώ βοηθάει στο να καθυστερείς το παιχνίδι. Η εντολή αυτή εμποδίζει την αντεπίθεση από τον τερματοφύλακα ωστόσο οι καλύτερες θέσεις των υπολοίπων παιχτών σίγουρα βοηθούν στο κομμάτι άμυνα διότι είναι ξανά οργανωμένη.

Ο DMC με hold up ball είναι ρίσκο όπως και οι κεντρικοί αμυντικοί για το προφανή λόγο του να χάσει τη μπάλα σε επικίνδυνο για σένα σημείο. Θα έλεγα ότι είναι καλή επιλογή όταν έχεις δύο dmcs. Δίνεις χρόνο στους υπόλοιπους να πάρουν καλύτερη θέση αλλά ειδικά ο dmc δίνει χρήσιμο χρόνο στους πλάγιους ώστε να βγει καλύτερα μια αντεπίθεση. Επίσης φανταστείτε τη περίπτωση όπου μόλις καθάρισες ένα κόρνερ (εις βάρος σου) και τη μπάλα παίρνει ο dmc (ή όποιος άλλος έχει hub). Με hub δίνει χρόνο σε παίχτες όπου είχαν γυρίσει πίσω για άμυνα να ξαναπάρουν τις θέσεις τους.

Σε AMC ο οποίος είναι αργός αλλά έχει καλά τα άλλα στατισικά (rivaldo) το hub είναι ιδανικό. Ένας τέτοιος παίχτης (ασχέτως ταχύτητας) όπως και ο MC βοηθάει στην αντεπίθεση κρατώντας τη μπάλα. Είναι καλή περίπτωση να βάλεις και τους δύο να είναι οι Playmakers σου (είμαι κατά του ενός playmaker στην ομάδα, κάνει το παιχνίδι μονοδιάστατο και άρα εύκολα αντιμετωπίσιμο) αλλά πρέπει να είναι και οι δύο παιχταράδες ειδικά στα tecknique, dribbling, passing, decisions. Τα καλά στατιστίκά δικαιολογούνται εφόσον πλέον όλο το επιθετικό παιχνίδι της ομάδας είναι στους ώμους τους. O AMC kai όχι τόσο ο MC πρέπει να έχει υψηλό creative freedom όπως επίσης και free role.

Ο FC που θα βάλουμε hold up ball πρέπει να είναι target man. Πρέπει να έχει καλό heading, jumping ώστε να κερδίσει κεφαλιά και strength για να μπορέσει να κρατήσει τη μπάλα στα πόδια του. Τέλος ένα καλό passing ώστε να δώσει σε ελύθερο παίχτη δεν είναι κακό. Η επιλογή αυτή είναι καλή σε περίπτωση που ο επιθετικός έχει πάρει τη μπάλα αλλά δεν έχει υποστήριξη.

Γενικώς θα έλεγα ότι το hold up ball ταιριάζει σε αμυντικογεννές quick counter attack παιχνίδι, ή σε επιθετικογενές slow control παιχνίδι με playmakers. Όσον αφορά τον FC παίζει σε πολλά είδη παιχνιδιού είτε αμυντικό είτε επιθετικό. Είναι πιστεύβ καλό να μην έχεις πάνω από δύο παίχτες με hub στην ομάδα γιατί σου καθυστερεί το παιχνίδι (ειδικά σε counter attack ποτέ πάνω από δύο) και δίοτι όσο η μπάλα είναι στάσιμη και δε κυκλοφορεί είναι πιο εύκολο να στη κλέψουν.

Σημειώσεις: δε ξέρω ποιο υπερτερεί όταν έχεις τικάρει το hub και του έχεις δώσει εντολή run with the ball. Μάλλον όμως υπερτερεί το hub.

Φίλε nfgrapsas
τελικα εχω μπερδευτη...με τι τροπο μπορω να εμποδισω τα μπακ η το χαφ(αμυντξκο)να μην κανει παιχνιδι??
δε καταλαβαίνω τι ρωτάς.
ενα υποερωτημα με τι τροπο-εντολες θα μπορεσω να κοψω καποιον που μου κανει επιθεση απο τις ακρες...?κ τουμπαλιν απο το κεντρο(αυτο ειναι ποιο ευκολο,λογικα με μαν μαρκινκ ι γεμιζοντασ το κεντρο ας πουμε..
Εξαρτάται από πάρα πολλά, κυρίως το σύστημά σου, τους παίχτες σου και την αντίπαλη ομάδα. Δε μπορώ λοιπόν να καλύψω σε ένα post όλες τις περιπτώσεις...


ΥΣ: Είναι απίστευτο τι βάθος έχει το παιχνίδι! Χτες έπαιζα με ένα φίλο στο pc του και παρατήρησα ότι ο επόμενος αγώνας είχε τρομερό αέρα. Οπότε για πείραμα έβαλα όλη η ομάδα να κάνει long ball pass. Ελάχιστες βρήκαν στόχο! Και έπαιζα με γελοία ομάδα...
?I am building a fire, and everyday I train them, I add more fuel. At just the right moment, I light the match.?

?Failure happens all the time. It happens every day in practice. What makes you better is how you react to it.?

?One thing will not change -- we will be going out to win.?

"Fail to prepare, prepare to fail."

http://hamomilaki.blogspot.com/
billy_marseille
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 434
Joined: Tue Dec 04, 2007 3:59 pm
Football Manager της ομάδας: Olympique de Marseille
Αγαπημένη Ομάδα: Olympique de Marseille/Osfp
Location: Athens/Marseille
Has thanked: 0
Been thanked: 0

παιδια πολυ χρησιμα ολα αυτα!!!πραγματικα!!!!ολοι τα γνωριζουμε πανω κατω αλλα οχι τοσο αναλυτικα!!!
DROIT AU BUT
iron aris
Trialist
Trialist
Posts: 8
Joined: Sun Jan 13, 2008 2:58 pm
Football Manager της ομάδας: Aris
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ρε παιδια αναφερεστε στο close down με rarely και often ομως εμενα μου βγαζει τις επιλογες own area,own half και whole pitch.Τι παιζει;

Παντως σημαντικα αυτα που γραφετε.Δυστυχως ομως δεν καταλαβαινω τιποτα.
kevaggel
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 336
Joined: Mon Jan 19, 2004 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Dunfermline
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool
Location: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

iron aris wrote:Ρε παιδια αναφερεστε στο close down με rarely και often ομως εμενα μου βγαζει τις επιλογες own area,own half και whole pitch.Τι παιζει;
Αναφέρονται στο "Opposition Instructions" που βαζεις πριν αρχίσει το κάθε παιχνίδι σε κάθε αντίπαλο παίκτη.
pandelisgreen13
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1344
Joined: Wed Dec 12, 2007 10:45 pm
Football Manager της ομάδας: ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos,Real Mad,Chelsea
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

antyfa εγώ πιστεύω ότι οι DR,DL πρέπει έχουν mentality:attacking ώστε να βοηθούν στην ανάπτυξη την ομάδα.Επίσης το 4-4-2 με δύο καθαρά αμυντικά χάφ το χρησιμοποιείς όταν παίζεις με καλύτερη ομάδα από εσένα ή εάν οι αντίπαλοι έχουν καλό κέντρο,το καλύτερο είναι με ένα αμυντικό χάφ και ένα δεκάρι δίπλα ώστε να φτιάχνει το παιχνιδι της ομάδας σου. Για το χαμήλο closing down συμφώνω γιατί εάν οι αντίπαλοι επιθετικοί έχουν καλό acceleration με ένα καλό ένα-δύο δημιουργείται πρόβλημα.
BRYANT Kobe(10) 2Pnt throw, blocked by DIAMANTIDIS Dimitrios(13)
Η ΠΡΑΣΙΝΗ ΘΥΡΑPandelisGreen13
O Coach wrote:«Φίλε,το όνομά μου είναι Ζέλικο Ομπράντοβιτς ».
-ypoklinomai -ypoklinomai -ypoklinomai -ypoklinomai
iron aris
Trialist
Trialist
Posts: 8
Joined: Sun Jan 13, 2008 2:58 pm
Football Manager της ομάδας: Aris
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μπορει καποιος να αναλυσει τις στημενες φασεις λεγοντας και τι σημαινουν οι επιλογες που υπαρχουν;
kevaggel
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 336
Joined: Mon Jan 19, 2004 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Dunfermline
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool
Location: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

iron aris wrote:Μπορει καποιος να αναλυσει τις στημενες φασεις λεγοντας και τι σημαινουν οι επιλογες που υπαρχουν;
Για ρίξε μια ματιά στα παρακάτω:
viewtopic.php?f=105&t=17407

viewtopic.php?f=105&t=17966

viewtopic.php?f=105&t=18086
ashton
Trialist
Trialist
Posts: 18
Joined: Wed May 24, 2006 4:11 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Το manual τα γράφει, αλλά σε ορισμένα σημεία ειλικρινά θα ήθελα να δω το αγγλικό για να δω πως έχει γίνει η μετάφραση...
:-D
paixtaras
Indispensible
Indispensible
Posts: 1848
Joined: Sun Feb 10, 2008 9:41 pm
Football Manager της ομάδας: Real Sociedad S.A.D
Αγαπημένη Ομάδα: ΠANAΘΗΝΑΙΚΟΣ
Status: Μπύρες,μπάχαλα και μια καλή εκδρομή...
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγω πριν απο τους αγωνες μου κοιταω παντα το scout report οπως και ο φιλος αntyfa με σκοπο να μαθω την μεγαλυτερη απειλη προς την ομαδα μου και φυσικα το συστημα του αντιπαλου coach.Το scout report ειναι απο τα πλεον σημαντικα πραγματα που πρεπει να κανει κανεις στο fm
Μια ζωή γεμάτη αλητεία μέσα στης Λεωφόρου τα στενά...
User avatar
kollitos
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 311
Joined: Thu May 15, 2003 11:00 pm
Location: Marousi
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ρε παιδια να ρωτήσω τους εμπειρους του φορουμ των τακτικών κάτι? σε έναν AMC σαν τον Gonzalez πχ μπαλαδόρο ...τι οδηγίες δίνεις για να ναι σωστές και περνάει μπαλιές.Γιατι σε μένα πιο πολλές περνά ο Mattos παρα ο Gonzalez. Οπως και σε ένα αμυντικό γαβ τι δίνεις...γιατί η ομάδα λειτουργεί τέλεια σαν κινήσεις μόνο ο D/MC kai o AMC σέρνονται κ παίρνουν 6αρια


μην ποσταρεις παντου το ιδιο πραγμα
ball38
Football Legend
Football Legend
Posts: 11042
Joined: Mon Jan 05, 2004 12:00 am
Status: Awesoming around...!
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

ο DM παιρνει μεγαλο closing down και αμυντικο mentality. ο AM παιρνει τα ακριβως αντιστροφα. Κατα τη γνωμη μου παντα.
Antyfas
Amateur
Amateur
Posts: 131
Joined: Mon Oct 22, 2007 9:26 pm
Football Manager της ομάδας: OSFP
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εισαγωγή
Γειά σας παιδειά, βλέπω όσο καιρό «έλειπα» είσασταν φοβερά παραγωγικοί! Όσον αφορά εμένα δεν έγραψα κάτι γιατί πολύ απλά είχα από αρχές δεκέμβρη να παίξω το παιχνίδι με αποτέλεσμα να μην έχω να προτείνω κάτι καινούριο. Για να ξαναμπώ ομαλά δε θα γράψω πολλά αλλά όπως και να 'χει ελπίζω να βρείτε χρήσιμη τη παρακάτω τακτική για τα corners.

Corners
Για τα corners έχω ξαναγράψει αλλά η τακτική μου δεν έπιασε σε μακροχρόνιο επίπεδο και αφού το έψαξα λίγο παραπάνω έχω να προτείνω μια νέα τακτική. Στη προηγούμενη παρατήρησα αυτό που λέει ο ballas38 στο συγκεκριμένο post viewtopic.php?f=105&t=18826 ότι δηλαδή η μπάλα βγαίνει συχνά άουτ. Επηρεασμένος από τη δική του συνταγή κατέληξα στα παρακάτω που είναι γενικές οδηγίες αφού ανάλογα με τους συνδιασμούς των attributes επιλέγεις ποιοί παίχτες θα είναι σε ποιο σημείο:

α) επιλέγω εκτέλεση στο 6 yard box.
β) βάζω τον δυνατότερο (strength) και καλύτερο στις κεφαλιές παίχτη (συνδιασμό jumping και heading) στο challenge goalkeeper.
γ) βάζω παίχτη με καλή κεφαλιά (heading και όχι τόσο jumping) στο attack near post. Προτιμώ παίχτη με καλό pace και acceleration στη θέση αυτή ώστε να μπορέσει να ξεφύγει του παίχτη που τον μαρκάρει.
δ) βάζω παίχτη με καλή κεφαλιά στο attack ball from deep και έτσι έχω τρεις παίχτες που απειλούν με κεφαλιά.
ε) στο far post βάζω παίχτη με καλό finishing και anticipation ώστε ό,τι περάσει να μπορέσει να το εκμεταλευτεί. Άμα έχει και καλή κεφαλιά τέλεια.
στ) βάζω έναν παίχτη outside box και τον επιλέγω βάση long shot και first touch ώστε να μπορεί να σκοράρει απο μακριά άμα διωχτεί η μπάλα από το box.
ζ) Τέλος βάζω ένα παίχτη με καλό (crossing) στο short ώστε να μπορέσει να ξανασεντράρει τη μπάλα στο «box». Άμα έχω κι άλλο παίχτη διαθέσιμο (μη ξεχνάμε την άμυνα) βάζω για τον ίδιο λόγο κι άλλο παίχτη στο outside box.

Σημείωση: αν έχετε παίχτες με τα συγκεκριμένα στατιστικά να είναι παραπλήσια και έχετε δυσκολία στην επιλογή, αποφασίστε για αυτούς που απειλούν με κεφαλιά βάση anticipation και strength ενώ για αυτόν που είναι outside box σύμφωνα με pace και acceleration και crossing για να έχει δυνατότητα να σεντράρει πάλι μέσα στη περιοχή.

ΥΣ: Χωρίς να θέλω να ακουστώ κάπως, όσοι επικοινωνείτε μαζί μου και ζητάτε τακτικές και βοήθεια θα προτιμούσα να κάνετε υπομονή αφού μέσα σε 3-4εις μέρες θα αναρτήσω κάποια πραγματάκια που εύχομαι να βοηθήσουν. Δεν έχω το χρόνο να βοηθήσω διαφορετικά.

Τα λέμε ξανά σε λίγες μέρες, ευχαριστώ
?I am building a fire, and everyday I train them, I add more fuel. At just the right moment, I light the match.?

?Failure happens all the time. It happens every day in practice. What makes you better is how you react to it.?

?One thing will not change -- we will be going out to win.?

"Fail to prepare, prepare to fail."

http://hamomilaki.blogspot.com/
Antyfas
Amateur
Amateur
Posts: 131
Joined: Mon Oct 22, 2007 9:26 pm
Football Manager της ομάδας: OSFP
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εισαγωγή

Χαιρετώ και πάλι. Όπως είχα πει θα έγραφα μέσα στις επόμενες μέρες κάποιες οδηγίες για το παιχνίδι, οδηγίες που περισσότερο θα προσπαθήσουν να καλύψουν απορίες που είχαν φίλοι που επικοινώνησαν μαζί μου 2 μήνες τώρα. Κάποιες ήταν πραγματικά απλές, άλλες χρειαζόντουσαν παραπάνω εξήγηση ωστόσο αυτό που είχανε όλοι κοινό ήταν ότι μου ζητούσαν συγκεκριμένη τακτική. Να επισημάνω λοιπόν πρώτον ότι το site έχει πάρα πολύ καλά στημένες τακτικές και δεύτερον να σημειώσω ότι δεν υπάρχει τακτική που να πιάνει σε όλους κάτι που θα εξηγήσω αργότερα. Προτιμώ λοιπόν να προσπαθήσω να σας βοηθήσω να φτιάξετε το δικό σας σύστημα, πάνω στους δικούς σας παίχτες, στη δικιά σας ομάδα, στο δικό σας φανταστικό πρωτάθλημα γενικότερα, απέναντι δηλαδή στις συνθήκες που παίζετε εσείς.

Θα ήθελα να ξεκινήσω τονίζοντας την άποψή μου ότι κανένας προπονητής δε θα έπρεπε να έχει μόνο ένα σύστημα αλλά πολλά ώστε να μπορεί να ανταπεξέλεθει στις διαφορετικές περιπτώσεις και να καταφέρει να κερδίσει ένα θετικό αποτέλεσμα. Όταν όμως λέω πολλά στην ουσία εννοώ ένα-δύο συστήματα με παραλλαγές οι οποίες επιβάλλονται εξαιτείας της αντίπαλης ομάδας αλλά και άλλων παραγόντων. Είναι προφανές ότι δε μπορείς να παίζεις με την ίδια τακτική απέναντι στην Arsenal και απέναντι στην Κολοπετινίτσα. Δε μπορείς να παίζεις με το ίδιο σύστημα εντός και εκτός (πιστέψτε με ακόμα και να είστε υπερομάδα). Δε γίνεται να κρατήσεις το σύστημα που έπαιζες στη Γ εθνική στην Α. Δε γίνεται το σύστημα που έπιασε σε μια ομάδα να πιάσει ντε και καλά σε άλλη. Και τέλος δε γίνεται να παίζεις με το ίδιο σύστημα αδιαφορώντας για το AI (Artificial Intelligence: η τεχνητή νοημοσύνη, δηλαδή o αντίπαλος προποντής).


AI και πώς πιστεύω ότι δουλεύει

Σαν παίχτης πολλών παιχνιδιών στρατηγικής προσπαθούσα να βρω τις αδυναμίες του αντιπάλου που σε ένα τέτοιο παιχνίδι μεταφραζόταν στο να καταλάβω πώς αντιδράει ο αντίπαλος manager. Πώς διαλέγει πώς θα στήσει την ομάδα το pc; Και εκτός το σύστημα, τι φιλοσοφία έχει το παιχνίδι του; Γενικώς ξέρουμε ότι υπάρχουν τρεις περιπτώσεις:

Α) επιθετική φιλοσοφία

Β) αμυντική με αντεπιθέσεις

Γ) ενδιάμεση περίπτωση (το πιο δύσκολο κατ? εμένα λόγω αδυναμίας ισορροπιών)

Είχα λοιπόν δει την ίδια ομάδα να παίζει με διαφορετική φιλοσοφία και μάλιστα με λογικές επιλογές και όχι ότι να ?ναι. Σύμφωνα με τι λοιπόν αποφάσιζε ο υπολογιστής; Η απάντηση (που βγήκε ύστερα από πείραμα) κατά πολύ μεγάλο ρόλο (και σε συνδιασμό με τα στοιχήματα πριν κάθε αγώνα μάλλον) είναι η εξής: η θέση που είσαι εκείνη τη στιγμή στο πρωτάθλημα και σε τι θέση σε σχέση με σένα είναι η αντίπαλη ομάδα επηρεάζει την αντίπαλη φιλοσοφία παιχνιδιού.

Πάρτε μια ομάδα που μόλις ήρθε από μικρότερη κατηγορία. Τα στοιχήματα θα είναι εναντίον σας κατά πολύ. Όλες οι ομάδες θα σας παίζουν επιθετικά (και άρα πιο επικίνδυνα για αυτούς) διότι θα νομίζουν ότι σας έχουν. Εσείς λόγω του ότι υστερείτε σε παίχτες θα παίζετε ένα σχετικά αμυντικογενές σύστημα (είτε Β είτε Γ) ώστε να κρατήσετε το σκορ και άντε να πετύχετε το γκολ σε καμιά αντεπίθεση. Όσο ανεβαίνετε όμως (ειδικά άμα πάρετε κάποιο τίτλο) θα δείτε ότι οι αντίπαλοι θα σας παίζουν πιο αμυντικά. Έτσι αφού θα έχετε και εσείς αμυντικό σύστημα και αφου αυτοί δεν ανοίγονται, αποτέλεσμα δεν θα υπάρχει. Και το πρόβλημα θα προκύπτει όχι στα εντός τόσο αλλά στα εκτός που εσείς θα παρατάσετε άδικα την ομάδα πολύ αμυντικά επειδή ακριβώς φοβάστε τη ξένη έδρα. Η λύση σε αυτό είναι απλά καποιες διορθώσεις στο σύστημά σας ώστε να γίνει πιο επιθετικό, κάτι που θα πούμε παρακάτω.

Σημείωση: η ικανότητα του αντίπαλου προπονητή έχει βάση στο πώς θα αντιδράσει στο παιχνίδι, όμως το γενικό στήσιμο και η φιλοσοφία του παιχνιδιού είναι όπως λέω παραπάνω.

Σημείωση 2η: Δε ξέρω πώς επηρεάζονται οι συλλογικές διοργανώσεις (UC, CL) σε σχέση με τα τοπικά πρωταθλήματα. Ίσως απ? το reputation της ομάδας.


Δημιουργία Τακτικής

Όλοι ή τέλοσπάντων οι περισσότεροι θέλουμε να παίζουμε γρήγορο επιθετικό ποδόσφαιρο όπου η ομάδα θα πετυχαίνει πολλά γκολ. Άλλο όμως τι θέλουμε και άλλο τι μπορούν να καταφέρουν οι παίχτες. Ο σωστός προπονητής δε παίρνει ένα έτοιμο σύστημα και προσπαθεί να χωρέσει τους παίχτες σε αυτό. Ο σωστός προπονητής βλέπει το υλικό που έχει και κόβει και ράβει ένα σύστημα στα μέτρα τους. Έτσι οι παίχτες αποδίδουν, εξελίσσονται και παίρνουν παιχνίδια με αποτέλεσμα σιγά σιγά η ομάδα να μεγαλώνει σε αξία και ποιότητα. Έχοντας αποκτήσει αυτά με κάποιες προσθήκες παιχτών το σύστημα διορθώνεται με βάση τα γούστα μας και το παιχνίδι γίνεται όλο και περισσότερο ελκυστικό για μας κρατώντας ταυτόχρονα υψηλές επιδόσεις και στόχους. Αυτό είναι το σχέδιο.

Mentality / Defensive line

Αφού λοιπόν διαλέξουμε το σύστημα με βάση τους παίχτες (ας πούμε 4-4-2) πρέπει να εμφυσήσουμε στους παίχτες την φιλοσοφία της ομάδας δηλαδή επιθετική, αμυντική ή κάτι μεταξύ των δύο. Θα μου πει κανείς: «Μα ένα 3-4-3 δεν είναι από μόνο του επιθετικό;» Είναι αλλά με λάθος ρυθμίσεις υπάρχει περίπτωση οι επιθετικοί να μη λάβουν ποτέ τη μπάλα και αν και βάλαμε τρεις παίχτες μπροστά αποτέλεσμα να μη δούμε. Οι επιθετικοί παίρνουν τη μπάλα από τους μέσους. Αν οι μέσοι είναι μακριά από τους επιθετικούς η μπαλιά θα κοπεί. Αν είναι δίπλα, η πάσα θα περάσει αλλά επειδή είναι πολύ κοντά οι παίχτες θα περιοριστούν πολύ πιο εύκολα. Το ίδιο φυσικά ισχύει για όλες τις γραμμές.

Αντίστοιχα στον αμυντικό τομέα αν οι αμυντικοί είναι μακριά από τους μέσους θα τα βρούνε σκούρα. Η ομάδα λοιπόν πρέπει να είναι συμπαγής και χωρίς να έχει αποκομμένες τις γραμμές της. Αυτό επιτυγχάνεται με την καλή ισορροπία του mentality και του defensive line. Και εξηγώ..

Mentality

Σίγουρα το σύστημα ορίζει τις αρχικές θέσεις των παιχτών. Όμως κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού επηρεάζεται από το mentality. Αν πούμε ότι η μπάρα του mentality ορίζεται με κλίμακα του 20 με 0 ultra defensive και 20 all-out attack ένας παίχτης με 15 θα έχει οδηγία να αφήσει τη θέση του πολλές φορές για να βοηθήσει την ομάδα του στην επίθεση και έτσι θα είναι πιο κοντά στην «επόμενη γραμμή» της ομάδας του (ένας μέσος πχ θα είναι πιο κοντά στον επιθετικό). Ένας παίχτης με mentality 5 θα δώσει βάρος στην άμυνα και δε θα φύγει εύκολα μπροστά να συνεισφέρει στην επίθεση. Επίσης το mentality επήρεάζει τη πάσα του παίχτη αφού ένας παίχτης με επιθετικογεννή φιλοσοφία θα κάνει τη πάσα μπροστά και όχι τόσο πίσω. Τέλος έχω την εντύπωση από την έκφραση του manager «all-out attack» ότι το mentality παίζει ρόλο και στο ρίσκο που παίρνει ένας παίχτης για μια επιθετική ενέργεια. Ένας παίχτης με 5 mentality θα πρέπει να είναι σχεδόν σίγουρος για επιθετική ενέργεια αλλιώς απλά δε θα τη κάνει.

Έχοντας υπόψιν τα παραπάνω βγαίνουμε στο συμπέρασμα ότι οι παίχτες δε πρέπει να έχουν μεγάλες διαφορές στο mentality ειδικά όπως φαίνεται από το πρώτο λόγο (υπογραμμισμένο) ώστε να πετύχουμε να είναι συμπαγής η ομάδα. Όπως είναι προφανές οι αμυντικοί έχουν το χαμηλότερο mentality, οι μέσοι λίγο πιο ψηλό και οι επιθετικοί το μεγαλύτερο απ? όλους. Ωστόσο πρέπει να προσέξουμε από πόσο ψηλά ξεκινούν οι αμυντικοί και να υπάρξει μια ισορροπία διότι υψηλό mentality ελοχεύει κινδύνους.

Ποιά όμως είναι η ιδανική διαφορά του mentality μεταξύ των γραμμών; Πόσο είναι πολύ; Πόσο είναι κατάλληλο; Έχω δύο γενικές προτάσεις .

Α) Η πρώτη είναι η Rule of One όπως την ονόμασε ο Spawn_I στο συγκεκριμένο post:

viewtopic.php?f=103&t=16890.

Σύμφωνα με αυτόν τον κανόνα κάθε παίχτης έχει το δικό του ατομικό mentality το οποίο σε κάθε γραμμή ανεβαίνει κατά 1. Έτσι αν ξεκινήσουμε από 10 έχουμε τις παρακάτω ρυθμίσεις:

GK - 10
DC - 11
DRL - 12
DMC - 13
ΜRL -14
MCA -15
FC - 16

Ανάλογα με το πόσο επιθετικά θέλουμε να παίζουμε θα ορίσουμε και το αρχικό mentality (εδώ 10). Η συνταγή αυτή είναι απόλυτα συμμετρική και συνδιάζεται πολύ ωραία με άλλες ρυθμίσεις που θα δούμε στη συνέχεια. Η αλήθεια είναι ότι πειραματίστικα και με άλλα μοτίβα (2 και 3 αντί για ένα) αλλά η ομάδα δεν είναι τόσο συμπαγής.

Σημείωση: Ομαδοποιείστε τους παίχτες ανάλογα με τη θέση και ορίστε έτσι το mentality σύμφωνα με το RoO ούτως ώστε να μη απέχουν τα άκρα (DC-FC) πάρα πολύ.

Β) Η δεύτερη πρόταση είναι αυτή που λίγο πολύ λέω στο πρώτο post των «γενικών τακτικών», ότι δηλάδη μια ομάδα παιχτών έχουν ομαδικό mentality και οι άλλοι ατομικό. Ας το πούμε Selective Team Mentality (STM) για να συννενούμαστε. Έτσι λοιπόν βάζουμε τους κεντρικούς αμυντικούς με χαμηλό mentality, τους επιθετικούς με το ψηλότερο της ομάδας και τους υπόλοιπους team κάπου ανάμεσα. Όπως και με το RoO ανάλογα με το πόσο επιθετικά θέλουμε να παίξουμε ορίζουμε το αρχικό και τελικό mentality. Πχ:

2DC: 5

BR/BL: TEAM (Παραλλαγή: όχι ομαδικό αλλά πιο ψηλό από dc σε πιο επιθετικά συστήματα)

DMC/MC/ML/MR/AMC: TEAM (Παραλλαγή: το DMC με πιο χαμηλό από τα υπόλοιπα και πιο ψηλό από BR/BL όταν πρόκειται για πιο επιθετικά συστήματα)

2FC: 17

Η λύση αυτή προσφέρει την εύκολη αντίδραση στο παιχνίδι όπως περιγράφω στο πρώτο post αλλάζοντας εύκολα το mentality ανάλογα με το score αλλά στον αντίποδα θέλει περισσότερο ψάξιμο και διορθώσεις ώστε να πετύχεις τη κατάλληλη συμμετρία και ισορροπία.

Defensive Line

Όσον τώρα αφορά το defensive line ομοίως καταλαβαίνουμε ότι αν είναι πολύ πίσω σε σχέση με το mentality της ομάδας η αμυντική γραμμή της ομάδας θα είναι αποκομμένη από την υπόλοιπη ομάδα κάτι που δε συνισφέρει στη καλή κυκλοφορία της μπάλας αλλά και την αμυντική δύναμη της ομάδας σαν σύνολο. Χοντρικά για αρχή πάρτε τα δυο άκρα που έχετε ορίσει σαν mentality (στο παράδειγμα του RoO 10 και 17) και βάλτε τη μέση (εδώ 13-14) έχοντας υπόψιν σας πόσο αργοί ή γρήγοροι είναι οι αμυντικοί σας και πειραματειστείτε. Ο μόνος αντίλογος σε αυτή τη λογική είναι να παίζετε εντελώς αμυντικά (δες Ultra Defensive Counter Attack) αφού αν βάλετε πάρα πολύ πίσω το DL δίνετε πολύ χώρο χωρίς πίεση και άρα ευκαιρίες στον αντίπαλο. Επίσης επειδή είστε πολύ πίσω το θέμα αντεπίθεση είναι χλωμό διότι θα έχετε να καλύψετε όλο το γήπεδο για να την πετύχετε. Πιο σωστό λοιπόν είναι να έχετε λίγο πιο πάνω από το κανονικο το DL ώστε ο αντίπαλος να έχει να αντιμετωπίσει (λόγω φιλοσοφίας παιχνιδιού σας) τρεις γραμμες άμυνας σχετικά ψηλά ώστε αν υπάρξει λάθος να μπορέσει να σωθεί (μπροστά από το τέρμα δε σώνεται τίποτα). Επίσης έτσι ανεβαίνει και η πιθανότητα καλής αντεπίθεσης.

Όσον αφορά το STM έχω ώς κανόνα να ξεκινώ το Defensive Line με 1-2κλικ πιο κάτω από το team mentality όπως το έχω ορίσει πιο κάτω.

Σημείωση: για να καλύψω το defensive line, εντοπίστε κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού σε ποιο ύψος σε σχέση με τους κεντρικούς αμυντικούς σας είναι οι αντίπαλοι επιθετικοί. Και με διορθώσεις προσπαθείστε να είναι ένα «κλικ» πιο μακριά. Έτσι θα μπορούν να κερδιζούν κεφαλιές και κοντινές μάχες αλλά θα έχουν και προβάδισμα λόγω καλύτερης θέσης ώστε να προλάβουν προωθημένες μπαλιές που γίνονται στο κενό χώρο.

Tactic Home/Away

Έχοντας όλα αυτά στο νου, αφού αποφασίσαμε σύστημα και φιλοσοφία πάμε να δούμε πώς θα αλλάζουμε τις ρυθμίσεις ανάλογα με το αν παίζουμε εντός ή εκτός έδρας, απέναντι σε αδύναμη ή δυνατότερη ομάδα.

Home

Εφόσον έχουμε το πλεονέκτημα της έδρας η φιλοσοφία μας είναι επιθετική. Φυσικά μιλάμε για τις περιπτώσεις όπου παίζει με ίσης δυναμικότητας ομάδα ή μικρότερης. Παίζουμε Complete Attacking Game.

Mentality

RoO Mentality: 14-19

STM: 16-17

Width: 16

Παίζουμε ανοιχτά για περισσότερες επιθετικές επιλογές και για να ανοίξουμε την άμυνα.

Passing: Short-normal.

GK: Normal

DC: Normal

FB: Normal

DMC/MC: Normal

MRL: Short

AMC: Short

FC: Short

Time Wasting: Rarely

Tempo: Quick


Home vs Ομάδα μεγαθήριο

Έχουμε μεν τη βοήθεια της έδρας αλλά παίζουμε απέναντι σε ομάδα ανώτερη από εμάς. Αν παίξουμε αμυντικά εντελώς αναιρούμε εντελώς τον παράγοντα έδρα και εφόσον γενικώς πιστεύω ότι στο ποδόσφαιρο αν πας για το Χ σε όλον τον αγώνα χάνεις θα παίξουμε Balanced Counter Attack Game εξηγώντας ότι counter attack σημαίνει ότι οι παίχτες θα βγούνε μπροστά όταν η επιθετική ενέργεια αξίζει.

Mentality

RoO Mentality: 10-15

STM: 12-13

Width: 8

Αν παίξουμε ανοιχτά δίνουμε χώρο για να παίξουν επιθετικά. Χρειαόμαστε κάτι ενδιάμεσο ώστε και να έχουμε στενές γραμμές στην άμυνα (σχετικά) αλλά και να μπορέσουμε να ανταπεξέλθουμε επιθετικά.

Passing: Normal-Direct

GK: Direct

DC: Direct

FB: Direct

DMC/MC: Normal

MRL: Normal

AMC: Normal

FC: Short


Time Wasting: Normal προς often

Tempo: Quick


Away

Τα εκτός έδρας παιχνίδια είναι τα πιο δύσκολα (σώωωπα). Εννοώ ότι είναι δύσκολα στο ότι σε αυτά τα παιχνίδια χρειάζονται και μετράνε παραπάνω ρυθμίσεις κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού παρά το αρχικό σύστημα. Μπορεί να έχω ιδέα πώς θα παίξει ο αντίπαλος και έχει το πλεονέκτημα της έδρας αλλά δε πάω από την αρχή του παιχνιδιού για το Χ γιατί εφόσον δεν τον απειλώ καθόλου σε 90 λεπτά θα βρει ευκαιρία για γκολ. Ξεκινάω λοιπόν με Balanced Control Possession Game προσπαθώνατς να κόψω το παιχνίδι της αντίπαλης ομάδας και να κερδίσω χρόνο. Κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού αλλάζω ανάλογα.

Mentality

RoO Mentality: 12-17

STM: 13-14

Width: 16

Θέλω να παίξω κατοχή. Θα σας θυμήσω το «κορόιδο» που παίζαμε μικροί και σκοπός του παιχνιδιού ήταν το κορόιδο να πάρει τη μπάλα από τους υπόλοιπους. Να σας θυμίσω λοιπόν ότι όσο πιο ανοιχτά παίζαμε τόσο πιο δύσκολο ήταν το κορόιδο να κλέψει τη μπάλα.

Passing: Συνδιασμό Direct-Normal και short αν είστε Arsenal δηλαδή αν έχετε τοους παίχτες που και πάσα έχουν και τρέχουν και αντέχουν για να βγάλουν τέτοιας πιότητας παιχνίδι.

GK: Direct

DC: Direct

FB: Direct

DMC/MC: Normal

MRL: Direct

AMC: Normal

FC: Short

Time Wasting: Normal

Tempo: Normal


Away vs Ομάδα μεγαθήριο

Ο αντίπαλος έχει την έδρα, έχεις και τους παίχτες να σου βάλει γκολ από τίποτα. Μπροστά έχεις ελάχιστα να πετύχεις και στόχος είναι να διαφυλάξεις το μηδεν και αν είμαστε τυχεροί να καταφέρουμε κάτι μπροστά από στημένη φάση ή αντεπίεθση. Εφόσον το απαιτούν οι περιστάσεις λοιπόν θα παίξουμε Defensive Counter Attack Game.

Mentality

RoO Mentality: 6-11

STM: 8-9

Width: 6

Παίζουμε κλειστά ώστε να ενισχύσουμε την άμυνα και εφόσον επιθετικά δεν έχουμε και πολλές δυνατότητες (χαμένο χαρτί σα να λέμε) ποντάρουμε στην ενίσχυση της άμυνας.

Passing: Direct-Long (όπως πάνω αλλά πιο κοντά στο long)

GK: Direct

DC: Direct

FB: Direct

DMC/MC: Normal

MRL: Direct

AMC: Direct

FC: Short

Time Wasting: Οften

Tempo: Quick

Ανάλογα με το score αλλάζουμε σε Ultra Defensive Game ή στο κλασσικό Away σύστημα.

Ultra Defensive Game

Mentality

RoO Mentality: 2-7

STM: 4-5

Width: 4

Χωρίς σχόλειο.

Passing: Direct-long (όπως πάνω)

Time Wasting: Οften

Tempo: Quick


Σημείωση: Τα παραπάνω είναι για τις ρυθμίσεις όταν ξεκινάεi το παιχνίδι. Κατα τη διάρκεια μπορεί να θελήσεις ας πούμε να παίξεις για λίγο slow tempo ή λόγω score να χρειαστεί να αλλάξεις το time wasting, mentality και width ανάλογα με το score (reaction) ή το πώς πάει το παιχνίδι όπως έχω αναφέρει στα προηγούμεα posts.

Σημείωση: Για να δώσουμε passing style στην ομάδα παίρνουμε ως σημείο αναφοράς το κέντρο της ομάδας ( MC ή αν δεν υπάρχει DMC) και ανάλογα με το τι είδος passing style έχει ο παίχτης ορίζουμε αυτό που βρίσκονται πιο πίσω με μεγαλύτερο passing style και αυτών που βρίσκονται πιο μπροστά με μικρότερο. Για παράδειγμα αν το mc μας έχει normal (με τη σειρά short-normal-direct) αυτοί που είναι πίσω του θα έχουν 1-4 κλικ πιο πάνω δηλαδή προς το direct ενώ αυτοί που βρίσκονται μπροστά του 1-4 κλικ πιο κάτω δηλαδή προς το short. Η λογική είναι ότι οι επιθετικοί εφόσον παίζουν σε τόσο κλειστούς χώρους τους διευκολύνει η short πάσα. Αντίθετα οι αμυντικοί έχουν χώρο αλλά και βάση του ότι απέχουν από τις άλλες γραμμές περισσότερο με επιλογή direct τους δίνεις περισσότερη ασφάλεια. Επίσης οι κεντρικοί παίχτες επειδή χρειάζονται περισσότερες επιλογές και να μη περιορίζονται βάζουμε normal. Όσον αφορά το STM (Selective Team Mentality) tactic βάζουμε τους 2 DC με direct και τους FC με short. Οι υπόλοιποι που έχουν ομαδικό παίζουν μεταξύ των δύο passing style που έχω γράψει για κάθε σύστημα παραπάνω.

Σημείωση: Για αυτά που ανέφερα στην αρχή του άρθρου όσον αφορά την αντίδραση του AI ανάλογα τη θέση σας στο πρωτάθλημα, αν δείτε ότι σας παίζουν πλέον πιο αμυντικά ανεβάστε στο σύστημά ένα με δυο κλικ το mentality, το width και το defense line ή θα μπορούσατε να αλλάξετε εντελώς το σύστημα από Ultra Defensive σε Defensive Counter Attack ή απο Defensive Counter Attack σε Balanced Control Possession Game. Δοκιμάζοντας θα βρείτε τις νέες ρυθμίσεις.


Άμυνα

Αφού κάναμε τις ρυθμίσεις που τονώνουν το σύστημά μας και τη φιλοσοφία της ομάδας πάμε να φτιάξουμε την άμυνα.

Marking-Tackling

Οι παρακάτω επιλογές στηρίζονται στη λογική ότι επιθετικά συστήματα (δες mentality) εφόσον δεν έχουν πίεση και υπάρχουν χώροι και προσπαθήσουμε να εξένξουμε το παιχνίδι θα παίξουν zonal marking. Στα αμυντικά συστήματα όπου χώροι δεν υπάρχουν οι αμυντικοί συμφέρει να είναι κολλημένοι στους αντίπαλους παίχτες άρα man-marking.

Όσον αφορά το tackling, αν εξαιρέσουμε τους αμυντικούς όπου θα βάλουμε easy (γιατί με φάουλ στη μικρή περιοχή θα έχουμε πρόβλημα), θα το ορίσουμε ανάλογα πάλι με τα συστήματα. Στα επιθετικά συστήματα όπου η ομάδα παίζει κυρίως ψηλά θα βάλουμε tackling hard διότι δε μας νοιάζει να γίνει φάουλ εκεί σε αντίθεση με τα αμυντικά όπου ακόμα και τα φάουλ έξω από τη μικρή περιοχή αλλά κοντά σε αυτήν αποτελούν σοβαρές απειλές. Έτσι:

Complete Attacking Game


Όλοι zonal και loose marking, tackling hard

Balanced Counter Attack Game

Όλοι σε man marking με tight marking, tackling easy

Balanced Control Possession Game

Όλοι zonal και tight marking, tackling normal

Defensive Counter Attack Game

Όλοι σε man marking με tight marking, tackling easy

Θα μπορούσαμε ωστόσο όπου έχουμε zonal προσέχοντας κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού ποιοι παίχτες μας κάνουν ζημιά να προσπαθήσουμε να τους σταματήσουμε με το να ορίζουμε man marking πάνω τους αλλά από το DMC.

Closing Down

Σύμφωνα με το mentality θα επιλέξουμε το closing down στη περίπτωση του RoO. Οι αμυντικοί μας θα έχουν χαμηλό closing down ώστε να κρατάνε τη θέση τους και να μην αφήνουν τις γραμμές τους. Θυμίζω ότι στήσαμε την ομάδα ώστε να δουλεύει σαν σύνολο. Τους μέσους τους τους διαλέγουμε ανάλογα με το mentality παίρνοντας τα άκρα και όρίζοντας τη μέση (όπως με το defensive line). Οι wingers και οι επιθετικοί θα έχουν πιο ψηλό ακόμα ώστε να πιέζουν μπροστά. Το ίδιο και ο DMC ώστε να προσπαθεί να καλύψει αυτό που δε μπορούν να κάνουν οι αμυντικοί. Έτσι πετυχαίνετε δύο γραμμές (αμυντικοί, DMC) που συμπληρώνουν οι μία την άλλη.

Στη περίπτωση του STM tactic βάζουμε τα ίδια για τους αμυντικούς και το DMC ενώ στους υπόλοιπους που παίζουν σαν ένα σώμα λόγω mentality βάζουμε closing down στο own half.


Άλλες Ρυθμίσεις

Για τις υπόλοιπες ρυθμίσεις (Use target Man, Use playmaker, Play offside, Focus Passing, Run With Ball, Long Shots, and Cross Bal, Swap Position, Creative Freedom κα) δεν θα ασχοληθώ διότι ή τα έχω αναλύσει σε άλλα posts ή ρυθμίζονται ανάλογα με το σύστημά σου ή έξαρτώνται από την ικανότητα των παιχτών της ομάδας.


Επίλογος

Δεκτή κάθε κριτική, ορισμένοι κάποια από τα παραπάνω τα θεωρείτε αυτονόητα άλλοι όχι, δεν είμαι η SI, απλώς προσπαθώ να βοηθήσω. Ευχαριστώ που διαβάσατε τις σκέψεις μου, πάρτε ότι βρείτε με τη κρίση σας χρήσιμο. Επίσης να σημειώσω ότι εδώ παρουσίασα ένα τρόπο (από τους πολλούς) και νοοτροπία δημιουργίας τακτικών και ΔΕ σημαίνει ότι αυτές είναι οι μοναδικές που δουλεύουν ή ότι είναι οι καλύτερες. Τέλος να τονίσω ότι είναι γενικές οδηγίες οπότε μη τα πάρετε αυτούσια, απλά επηρεαστείτε και κάντε αλλαγές ανάλογα τους παίχτες σας και το σύστημά που παίζετε ώστε να φτιάξτε τις δικές σας τακτικές.

ΥΣ: Φίλε pandelisgreen13 νομίζω σε έχω καλύψει.Το ίδιο πιστεύω και για σένα φίλε kollitos αν και όχι τόσο στο θέμα του AMC που εξαρτάται και από άλλα πράγματα.
ΥΣ2: 3310 λέξεις
?I am building a fire, and everyday I train them, I add more fuel. At just the right moment, I light the match.?

?Failure happens all the time. It happens every day in practice. What makes you better is how you react to it.?

?One thing will not change -- we will be going out to win.?

"Fail to prepare, prepare to fail."

http://hamomilaki.blogspot.com/
Post Reply

Return to “Τακτικές FM2008”