Fireblast Training

Συζητήστε για το τρόπο που προπονείτε τους παίκτες! Τεστ, συγκρίσεις και αναλύσεις των προπονητικών προγραμμάτων του FM.
Post Reply
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λοιπόν παίδες καιρός να ποστάρω και την προπόνηση που εδώ και καιρό δούλευα. Ουσιαστικά είναι δύο προπονήσεις όπως δύο είναι και οι μεθοδολογίες της προπόνησης. Και εξηγούμαι:
1. Η πρώτη μεθοδολογία λοιπόν είναι, να προπονούνται οι παίκτες σε διαφορετικά προγράμματα ανάλογα με τη θέση στην οποία παίζουν.

2. Η δεύτερη είναι να προπονούνται οι παίκτες σε 3 προγράμματα ( Attack, Midfield, Defense).

Σίγουρα ο καθένας από εσάς προτιμά να προπονεί ή με τον πρώτο ή με τον δεύτερο τρόπο, γι' αυτό κι εγώ θα σας παραθέσω δύο διαφορετικές προπονήσεις. Την "Padelos Fireblast Training" η οποία έχει διαφορετικά προγράμματα για όλες τις θέσεις και συμβαδίζει με την 1η μεθοδο προπόνησης και την "Padelos Fireblast General" η οποία συμβαδίζει με τη 2η μέθοδο.


Εδώ θα σας δώσω κάποια screenshots από την πρώτη προπόνηση. Να σημειωθεί πως αυτά τα screenshots τραβήχτηκαν από την πρώτη εβδομάδα δοκιμής της προπόνησης.


[img]http://img453.imageshack.us/img453/8065 ... ag9.th.png[/img]


[img]http://img105.imageshack.us/img105/1493 ... vm4.th.png[/img]


[img]http://img399.imageshack.us/img399/2226 ... qe0.th.png[/img]


Βέβαια έχω να κάνω κάποιες παρατηρήσεις για τα προγράμματα της 1ης προπόνησης.


GK: Το Set Pieces είναι λίγο πιο ανεβασμένο για να έχετε καλύτερα αποτελέσματα στα goal kicks, αν και αυτό το ρυθμίζει το Goalkeepering. Το Defending είναι στο light απλώς και μόνο για το concentration του τερματοφύλακα. Αν παρατηρήσετε πτώση στα tactics τότε ανεβάστε το 3-4 κλικ.


DM: Αυτό το πρόγραμμα καθορίζεται από τους ίδιους τους παίκτες που προπονούνται σε αυτό. Αναλόγως λοιπόν αν ο DM σας είναι περισσότερο επιθετικός, τότε ανεβάστε shooting, aerobic, set pieces, attacking (για το τελευταίο 1-2 κλικ αρκούν) και κατεβάστε defending, strenght <--- 1 κλικ. Αν είναι πιο αμυντικός ανεβάστε το strength, defending και κατεβάστε attacking και shooting.


Wingers: Αν παρατηρήσετε πτώση στα Set Pieces, τότε ανεβάστε το κατά 3-4 κλικ.


MC/AM C: Αυτό το πρόγραμμα μπορεί και να σπαστεί σε δύο χωριστά. Αν αυτό θέλετε να κάνετε τότε απλά στα MC θα πρέπει να ανεβάσετε 2 κλικ το strength, 1-2 κλικ το defending. Να ρίξετε 1 κλικ το aerobic και 1 κλικ το attacking. Στους AM C καλό θα είναι να ανεβάσετε το aerobic 1-2 κλικ και να ρίξετε 1 κλικ το defending ή το tactics.


Θα παρατηρήσετε βέβαια πως για τους αγαπητούς Strikers έχω 3 προγράμματα.


Το FS ( Fast Striker ) δίνει μεγαλύτερη βαρύτητα στο aerobic καθώς θα χρησημοποιήτε για τους γρήγορους Strikers.


Το TS ( Target Striker ) σκοπό έχει να δώσει περισσότερη strength. Μπορείτε να ανεβάσετε το Ball Control μέχρι το High ( για να έχετε καλύτερα αποτελέσματα στις κεφαλειές ) και να ρίξετε λίγο το Set Pieces.


Το ST που είναι το γενικό πρόγραμμα για τους Strikers. Εδώ μπαίνουν αυτοί που είναι κάπου στο ενδιάμεσο. Πολύ αποδοτικό πρόγραμμα.


Για τα μέγιστα αποτελέσματα από την προπόνηση καλό είναι να έχετε έναν coach για κάθε τομέα της προπόνησης, ο οποίος θα σας βγάζει 5 αστεράκια :wink:

Η προπόνηση δοκιμάστηκε για ικανοποιητικό χρονικό διάστημα σε:
Juventus, Άρη, Chelsea, Lazio.

Δεν υπήρξαν ούτε πολλοί αλλά ούτε σοβαροί τραυματισμοί που να προήλθαν από την προπόνηση.

Για τα στατιστικά δε νομίζω πως χρειάζεται να πω κάτι. Τα screenshots της πρώτης εβδομάδας τα λένε όλα!



Το link για την 1η ( "Padelos Fireblast Training 2" )

http://rapidshare.com/files/18403168/Pa ... 2.rar.html

http://files.filefront.com//;6815038;;/


Το link για τη 2η ( "Padelos Fireblast General 2" )

http://rapidshare.com/files/18403256/Pa ... 2.rar.html


http://files.filefront.com//;6815056;;/



Περιμένω γνώμες και σχόλια 8)

Ελπίζω να σας αρέσουν :D
Last edited by padeloswp8 on Mon Feb 26, 2007 7:20 pm, edited 1 time in total.
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

MuuaDeep
Amateur
Amateur
Posts: 217
Joined: Mon Dec 04, 2006 6:41 pm
Football Manager της ομάδας: Villarreal
Αγαπημένη Ομάδα: Bayern Munchen
Has thanked: 0
Been thanked: 0

προσωπικά πιστεύω ότι είναι καλλίτερο όταν κάνεις training αναλόγως τη θέση να βάζεις intenssive σε αυτό που χρειάζεται πιο πολύ. Για παράδειγμα στους αμυντικούς να βάλεις intensive to defenfing και κατόπιν να διαμορφώνεις τα άλλα μέχρι η γενική τους προπόνηση να μην γίνεται hard
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τα attributes ανεβαίνουν με τις υπάρχουσες ρυθμίσεις των προγραμμάτων. Είπαμε είναι δοκιμασμένο :wink: . Πιστεύω πως το να βάλεις intensive σε att, def κτλ είναι πλεονεξία και στην ουσία περιττό.

Βέβαια εγώ σας δίνω μια βάση μέσω αυτών των προγραμμάτων, την οποία εσείς θα τελειοποιήσετε με βάση την ομάδα σας αλλά και τον τρόπο παιχνιδιού σας. 8)
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

syd barret
Rotation
Rotation
Posts: 1135
Joined: Thu Nov 03, 2005 10:26 pm
Location: KALLITHEA
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ακολούθησα τις οδηγίες του readme (νομίζω) αλλά όταν πάω στο import, αναγνωρίζει τον φάκελο schedules αλλά όχι τα αρχεία.

Εννοούσες κάτι τέτοιο: ???

C:\Program Files\Sports Interactive\Football Manager 2007

ή να το βάλω πιο βαθεία :D ???

C:\Program Files\Sports Interactive\Football Manager 2007\data

Δοκίμασα και τα δύο αλλά τίποτα :cry:

υ.γ. ρε μήπως πρέπει να κλείσω πρώτα το παιχνίδι για να το αναγνωρίσει ? Στα περισσότερα πάντως (skins, tactics) δεν χρειάζεται
Tsak: Ο άνθρωπος που μιλάει στον Τοτό και δεν βρίσκει τίποτα το περίεργο...

Tsakalaki

Παρ Μαρ 23, 2007 6:50 pm

Τοτέ, έλα να γραφτείς στον σύνδεσμο της Τότεναμ που έχουμε ανοίξει, να πάμε να δούμε το τελικό του ΟΥΕΦΑ στη Γλασκώβη......
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πρέπει να τα κάνεις επικόλληση στον φάκελο Sports Intractive ο οποίος βρίσκεται στα Τα έγγραφά μου και ΟΧΙ στα Program files. Το λέω ξεκάθαρα στο readme. :wink:
Last edited by padeloswp8 on Sun Jan 21, 2007 1:40 pm, edited 1 time in total.
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="Padeloswp8"]Πρέπει να τα κάνεις επικόλληση στον φάκελο Sports Intractive ο οποίος βρίσκεται στα Τα έγγραφά μου και ΟΧΙ στα Program files. Το λέω ξεκάθαρα στο readme. :wink:[/quote]


EDIT: Α, πρέπει να το έχω κάψει τελείως :firestarter: Sorry για το double-post αλλά αυτές είναι οι παρενέργειες της βότκας :D :D :D
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

syd barret
Rotation
Rotation
Posts: 1135
Joined: Thu Nov 03, 2005 10:26 pm
Location: KALLITHEA
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σωστός :cry:

Αλήθεια, οφτόπικ, τι διαφορά έχουν αυτά τα 2 ποτέ δεν κατάλαβα...
Tsak: Ο άνθρωπος που μιλάει στον Τοτό και δεν βρίσκει τίποτα το περίεργο...

Tsakalaki

Παρ Μαρ 23, 2007 6:50 pm

Τοτέ, έλα να γραφτείς στον σύνδεσμο της Τότεναμ που έχουμε ανοίξει, να πάμε να δούμε το τελικό του ΟΥΕΦΑ στη Γλασκώβη......
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παρατήρησα ένα μικρό προβληματάκι...

Καλό θα ήταν στα προγράμματα των DM και MC να κατεβάσετε 1-2 κλικ ( ειδικά όταν βρίσκεστε μέσα της περιόδου και δεν θέλετε οι παίκτες σας να τραυματίζονται ) το Strenght. Το λέω γιατί παρατήρησα πως υπήρξε μια άνοδος τραυματισμών που προήλθαν από Strenght. :wink:
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

User avatar
xlimitzouras_36
Amateur
Amateur
Posts: 157
Joined: Thu Dec 29, 2005 8:02 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

πολυ καλη προσπαθια φιλε...

ελπιζω να πιασουν... :victory:
to kwloxaneioooo!!! h dikia mas polhhhh!!!!!!!
elate filoi tou fmgreece!!!! sthn dikia mas polh!!

---> πατηστε:
http://kwloxaneio.myminicity.com/[/size]

ΣΤΗΡΙΞΤΕ ΟΛΟΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΜΑΣ
{NightStalker}
Amateur
Amateur
Posts: 108
Joined: Thu Mar 31, 2005 2:27 pm
Football Manager της ομάδας: Man Utd,Leeds
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
Location: Elland Road-We'll take it back-
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Αν κ δεν έχουν πολλές διαφορές από τα δικά μου προς το παρόν στη Marseille τα στατιστικά σχεδόν όλων των παιχτών πέφτουν..Είμαι Οκτόβρη παρεπιπτόντως..Καμια ιδέα;
''Το ποδόσφαιρο είναι ένα παιχνίδι στο οποίο αγωνίζονται 11 εναντίον 11 και στο τέλος κερδίζουν οι Γερμανοί..'' -Gary Lineker
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μου έχει τύχει και εμένα να πέσουν τα στατιστικά (αλλά μόνο ενός ή δύο παικτών). Βέβαια μετά από λίγο καιρό ανεβαίνουν ξανά. Μια καλή ιδέα είναι να ρίξεις λίγο το fitness part της προπόνησης :wink:
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

{NightStalker}
Amateur
Amateur
Posts: 108
Joined: Thu Mar 31, 2005 2:27 pm
Football Manager της ομάδας: Man Utd,Leeds
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
Location: Elland Road-We'll take it back-
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Το έχω δοκιμάσει αλλά ακόμη πέφτουν..Στα περισσότερα μέρη της προπόνησης έχω 5 αστέρια..Χμμ,θα το αφήσω λίγο καιρό ακόμη.
''Το ποδόσφαιρο είναι ένα παιχνίδι στο οποίο αγωνίζονται 11 εναντίον 11 και στο τέλος κερδίζουν οι Γερμανοί..'' -Gary Lineker
nerofidas
Amateur
Amateur
Posts: 205
Joined: Mon Jun 05, 2006 6:02 pm
Football Manager της ομάδας: Άρης/Exeter City
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης
Status: Καμμένος....
Location: Αμυνταιο,Φλωρινας
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φιλε Παντελη το δοκιμαζω στον Αρη και ελπιζω να δουλεψει!!Θα σε ενημερωσω με τα αποτελεσματα... :D
ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ ΘΑ ΤΗΝ ΑΦΗΣΩ ΑΡΗ ΣΤΟ ΛΕΩ...ΣΕ ΕΝΑ ΠΟΥΛΜΑΝ Ή ΣΕ ΕΝΑ ΚΙΤΡΙΝΟ ΠΕΤΑΛΟΟΟΟΟ.....
User avatar
blkik
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 266
Joined: Tue Feb 03, 2004 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: Aris
Location: Thessaloniki
Has thanked: 0
Been thanked: 0

To δοκιμάζω και 'γω(το General) σε Χάνθη από το τέλος της πρώτης χρονιάς
Τώρα το καλοκαίρι ανέβασα λίγο το Fitness στα pre-season πήγαν very heavy βέβαια αλλά πιστεύω ότι για ένα μήνα θα είναι καλύτερα
KeyserSoze
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 277
Joined: Sat Dec 25, 2004 2:20 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

2η σεζον που το δοκιμαζω αλλα δεν εχω δει καποιο χαϊρι ιδιεταιρο.Βεβαια επειδη ο Τζιγγερ πληρωνει σε στραγαλια,το υλικο μου δεν ειναι πολυ καλο.Θα του δωσω αλλη μια χρονια γιατι εκλεισα 2 καλα παικτακια ηδη με Μποσμαν και περιμενω να δω τι θα γινει

Αυτο που εχω δει βασικα ειναι

Εχω απο 1 προπονητη και 5ααστερια σε ολες τις κατηγοριες.Οι παικτεσ μου ανεβαινουν συνεχεια ατομικα αλλα ομαδικα δεν βλεπω καμια ανοδο.
Post Reply

Return to “Προπόνηση FM2007”