Φεστιβάλ ταινιών μικρού μήκους

Πείτε για τα πρωταθλήματα, τα κύπελλα, τις "κόντρες" στην Ευρώπη που ζείτε στον κόσμο του FM...Γράψτε ΙΣΤΟΡΙΑ!
Post Reply
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Σε αυτό εδώ το τόπικ που λετε παιδάκια, μαζευόμαστε όλοι όσοι παλιά όχι απλά θελαμε να γίνουμε προπονηταράδες αλλά και σκηνοθέτες, σεναριογραφοι, δημοσιογραφοι, ποιητές ουρανου και γης, ορατών πάντων και αοράτων…ωπ…ξέφυγα….έλεγα λοιπον ότι εδώ όλοι συνδυάζουμε τον FMικό μας οίστρο μαζί με την θέλησή μας να μοιραστούμε τις στιγμές που ζούμε, παρουσιάζοντας τα κατορθώματά μας στο παιχνίδι ως ιστορία…


«Ρε συ….που να κάθομαι τώρα να γράφω ένα – ένα τα παιχνίδια… βαριέμαι…κανα δυο παιχνίδια θυμάμαι που ήταν καλά και τα γούσταρα….όπως και κάτι κλαρίνα αδάμαστα….Σαλέας είχα γίνει…»


Ανήκεις σε αυτή τη κατηγορία;;;; δεν έχεις όρεξη να γράφεις κατεβατά, παρά μόνο ένα παιχνίδι το οποίο δεν μπορείς να το ξεχάσεις;;;;;



Ε, φίλε μου καλέ, καλέ μου φίλε….εδώ ανήκεις….στο τόπικ «Φεστιβάλ ταινιών μικρού μήκους»….



Ξέρω, ξέρω….κανείς άνδρας δεν θέλει να συνδέει το όνομά του με κάτι που έχει να κάνει με «μικρό μήκος»…..αλλά εδώ μιλάμε για ταινίες….για τις δικές σας ταινίες….



Το τόπικ λοιπόν, άνοιξε, καλοκαιριάτικα, και σας περιμένει….


Δεκτές μικρές ιστορίες….για εσάς τους άκεφους, που θέλετε να τα πείτε μπαμ και κάτω…ή απλά θέλετε να μοιραστείτε έναν αγώνα σας….


Σας περιμένω, με δικά σας λόγια, και αν θέλε οποιαδήποτε βοήθεια, εδώ είμαι….
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
Dimitris20
Coach
Coach
Posts: 2920
Joined: Sun Jul 24, 2005 11:55 am
Football Manager της ομάδας: Parma FC - Juventus (online)
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Juventus, FC Timisoara
Location: Timisoara, Romania
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κυριε Tsak Θα εχω την τιμη να εγκαινιασω αυτο το topic :D :D :D


Κυριακη 13 μαιου 2007 ωρα 10.30

Καθομαι στο γραφειο μου και σκεφτομαι τον απολογισμο της χρονιας
Το πρωταθλημα το πηραμε μητσο μετα απο 13 χρονια στο κυπελλο την βρηκαμε απο τον εργοτελη αλλα δεν πειραζει του χρονου :P Αυτη τη στιγμη ειμαστε στην μεγαλυτερη νυχτα στην ιστορια της ομαδας ειμαστε στον τελικο του UEFA και παιζουμε με την Chelsea...
Μπορω να γραψω το ονομα μου με χρυσα γραμματα στην ιστορια αυτου του τοπου και στην ιστορια αυτης της ομαδας....Οσο ζουμε ελπιζουμε
Ωρα να μαζεψω τα παιδια....

Κυριακη 13 μαιου 2007 ωρα 12.00

Λοιπον παληκαρια μου εσεις (εγω :D ) φτασατε ως εδω και δικια σας(δικια μου) θα ειναι η επιτυχια.Θελω να σας ενημερωσω πως σε αυτον τον αγωνα δεν θα παιξουμε 4-4-2 αλλα 4-3-3 γιατι πρεπει να ανακοψουμε το κεντρο τους...Θελω τα πλαγια μας μπακ εσυ κυριε γεωργεα κι εσυ κυριε τζωρτζιοπουλε να μαρκαρατε μαν του μαν τα εξτρεμ τους, επεισης θελω...μπλα μπλα μπλα μπλα...μπλα μπλα :D

Τεταρτη 16 μαιου ωρα 21.30

Δεν παω καν στα αποδυτηρια οτι τους ειπα τους ειπα....τωρα δεν θελω να τους αγχωσω



----------------Lymperopoulos-------------- FC

---Julio Cesar---------------------Lakis----- LAM-RAM

------------Tozser---------Emerson---------- CM-CM

--------------------Zikos---------------------- DM

-tziortzio-----Cirillo----Dellas----Georgeas-- LB-CB-CB-RB
poulos
------------------Sorrentino------------------- GK


Ξεκιναμε και δεν παει καλα το ματς στο 14 goal ο Sevchenko και 1-0

σε ολο το πρωτο ημιχρονο αμυνομαστε και εξ'αιτιας του Sorrentino ακομα υπαρχουμε.....
Στο δευτερο ημιχρονο περναω τον Zarate Στην θεση του Emerson αλλαζοντας και το συστημα σε 4-4-2 αλλα οχι με ρομβο οπως αρεσκομαι να παιζω 8) αλλα τα χαφ στην ευθεια και λεω στα παιδια μου να το πιστεψουν....Παμε να παιξουμε επιθεση και οτι βγει λεβεντες μου :D

Ολο το δευτερο ημιχρονο κυλαει ανιαρα και το μονο που κανω ειναι να περασω τον Λαγο στην θεση του Julio Cesar και απλα μετα το 80 τους προωθησα λιγο παραπανω....εκει που ημουν ετοιμος να σηκωθω για τα συγχαρητηρια στον αχωνευτο ο Zarate κλεβει την μπαλα και βγαινει στην αντεπιθεση δεν δινει στον Λυμπεροπουλο-αρχιζω και τρελενομαι- και τελιωνει την φαση μονος του....Δοκαρι και GOAL!!!!!!! Δεν γινεται ισοφαρισαμε :shock: ...ειμαστε στο 92... :shock:
Αρχιζω να φωναζω να μην τα χασουνε και να προσεξουν....
Αρχιζει η παραταση και απλα τελιωνει το πρωτο της ημιχρονο :D
Δεν κανω τιποτα και απλα ξεκιναει το δευτερο
στο 116 κερδιζουμε κορνερ....Το εκτελει ο Tozser, η μπαλα αντι για το πρωτο δοκαρι που εχω δωσει εντολη να πηγαινει παει στο υψος του πεναλτυ....Ο Δελλας πεταγεται και στελνει την μπαλα στα δυχτια GOOOOALL!!!!Αρνουμε να το πιστεψω....αλλα ξυπναω γρηγορα και περναω τον αλεξοπουλο στην θεση του Λυμπεροπουλου....ηρθε η ωρα για αμυνα και οταν λεω αμυνα εννοω ΑΜΥΝΑ!!!!!
Στα τελευταια 13 λεπτα παιζουμε ετσι.....

-------------------Zarate-------------------- FC

----------------------------------------------- τιποτα :D

-------------------Tozser-------------------- MC

--Lagos----------Zikos-------------Lakis--- LWGB-DM-RWBG

--Tzortzio---Cirillo---Alekso----Georgeas-- LB-CB-CB-RB
__poulos___________poulos_____________
------------------Dellas---------------------- SW

----------------Sorrentino------------------- GK


To Ματς τελειωνει και ειμαστε κυπελλουχοι UEFA....Ουτε στο πιο τρελο μου ονειρο....Οι πανηγυρισμοι εξαλοι ο κοντος να τρεχει απο δω και απο κει η Βανδη να τραγουδαει το Απα-πα κι αλλα τετοια ωραια κι εγω να ειμαι στον εβδομο...ουρανο :D
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Borussia γερα, πρωτάθλημα ξανα !

12 Μαιου 2007

Αποδυτήρια Signal Iduna (Westfallen :snif:)

Ο Jordi έχει μαζέψει τους παίκτες στα αποδυτήρια για να τους προετοιμάσει για το μεγάλο ματς με την Φρανκφουρτη.. Δεν ηταν σπουδαια η φρανκφουρτη αλλα αυτο που θέλουμε να καταφέρουμε...

Μετα απο 32 αγώνες ήμασταν ισόβαθμοι στην κορυφη εμ την Μπαγερν Μονάχου... Δευτεροι λόγω καλύτερης διαφορας τερματων παροτι τους γλεντήσαμε φετος (1-3 στο Allianz και 1-0 στο Signal Iduna)... :evil:

Aυτοι παίζουνε με Σαλκε εντός και ελπίζω σε στραβοπάτημα για να σκαρφαλώσω και επίσημα στην κορυφή..

Κατεβαίνουμε με την εξής 11αδα και τα ραδιοφωνα συντονισμενα να ακούμε τα νέα απο το Allianz... :wink:

GK: Kasper Schmeichel
DR: Lastovka
DL: Dede
DC: Metzelder
DC: Brzenska
DMC: Kehl
MC: Nuri Sahin
AMR: Pienaar
AML: Guardado
ST: Valdez
ST: Bojan

Το ματς ξεκιναει και μόλις στο 12' ο Bojan προσπαθεί να σκοτωσει τον αντίπαλο γκολίπερ απο το ύψος της περιοχής και αστοχεί... :x

Περναει η ωρα και το ματς κολλημενο στο 0-0 αν και χάνουμε ευκαιρίες... Στο 0-0 και το άλλο ματς..

Ωσπου έρχεται δώρο μια κόκκινη κάρτα σε εναν αντίπαλο και είμαστε πιο άνετοι... Στο 45'...

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και ενώ σκέφτομαι τι κινήσεις να κάνω για να πάρουμε το ματς και μετα να περιμένουμε τα ευχάριστα απο Μοναχο μερια ο Lastovka βλέπει καταπληκτικά τον Guardado εξω απο την περιοχη...

Του πετάει τη μπάλα..

Κοντρόλ μερικα μετρα και ενας κεραυνός φευγει απο το μαγικο αριστερο....


Η μπάλα διαγράφει μια τρομακτική πορεία αναπτύσσοντας μεγάλη ταχύτητα και

ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

1-0 στις καθυστερησεις...Παμε μωρη Μπορούσια.. Πάμε μωρη Σαλκε να κανεις το μπαμ...

Εκει σταματησε ο χρόνος ...

Δεν ασχολούμαι με το ματς που ελέγχουμε ευκολα αλλα με το ραδιοφωνακι και τα νέα απο το Allianz....


ΕΛΗΞΕ !

1-0 εμεις και............

















0-0 η Μπαγερν... Ευχαριστόυμε Σάλκε...

Αυτός θα είναι ο πρώτος μου τίτλος σε κα΄ποιο μεγάλο πρωτάθλημα..

Δεν περιγράφω αλλο....
Last edited by Jordi_7 on Thu Oct 09, 2008 4:41 am, edited 1 time in total.
No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
riris
Trialist
Trialist
Posts: 57
Joined: Sat May 26, 2007 11:17 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ένας αγώνας, μιά κατηγορία!
Κυριακή 29 Απριλίου 2007:

Μια αγωνιστική πριν το τέλος της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος του Νοτίου Ομίλου της Γ'Εθνικής Κατηγορίας και η βαθμολογία έχει ως εξής:
Image

Η ομάδα μου, η Ζάκυνθος, μετά από ένα σερί αποτυχημένων αποτελεσμάτων (4 ήττες στα 4 τελευταία παιγνίδια, έχοντας δεχθεί 18 γκολ και σκοράρει 6), κινδυνεύει να μπει σε περιπέτειες. Την τελευταία αγωνιστική παίζουμε στην Ιεράπετρα. Η αλήθεια είναι πως ακόμη και αν χάσουμε, η Ζάκυνθος ευνοείται σε περίπτωση ισοβαθμίας με την Ιεράπετρα (διότι έχουμε πετύχει περισσότερα γκολ στο πρωτάθλημα) [Σημείωση: τα κριτήρια σε ισοβαθμία είναι κατά σειρά: συνολικός αριθμός νικών στο πρωτάθλημα, συνολικός αριθμός γκολ στο πρωτάθλημα, διαφορά τερμάτων]. Όμως, στην περίπτωση που κερδίσει ο Άγιος Δημήτριος (που την ίδια ώρα παίζει με το Βύζαντα στα Μέγαρα) η Ζάκυνθος θα τερματίσει 14η και θα οδηγηθούμε στα μπαράζ για την παραμονή. Στην τριπλή ισοβαθμία (Ζάκυνθου, Αγίου Δημητρίου, Ιεράπετρας) στους 30 βαθμούς, η Ζάκυνθος κατατάσσεται 13η και σώζεται, η Ιεράπετρα 14η και θα αγωνιστεί στα μπαράζ, και ο Άγιος Δημήτριος 15ος (λόγω μικρότερου αριθμού νικών) και υποβιβάζεται απ'ευθείας.

Για να μην μπούμε σε περιπέτειες λοιπόν, και για να μην εξαρτάται η παραμονή μας από το αν νικήσει ή όχι ο Άγιος Δημήτριος (τον αδιάφορο Βύζαντα), πάμε στην Ιεράπετρα με στόχο τη νίκη!

Στο μεταξύ, μάχη αναμένεται να γίνει για τις θέσεις στα play-off για την άνοδο και τον τίτλο (που οδηγεί απ'ευθείας στην άνοδο). Στο πιό κρίσιμο παιγνίδι, ο Ατσαλένιος υποδέχεται το Διαγόρα, με το νικητή να αναδεικνύεται πρωταθλητής και το χαμένο μάλλον να χάνει και τη θέση στα play-off για την άνοδο (μιας και μία θέση ανήκει στο νικητή της 3ης περιόδου του πρωταθλήματος που θα είναι ένας εκ των Απόλλωνα ή Θύελλας, που παίζουν μεταξύ τους). Σε περίπτωση ισοπαλίας στο παιγνίδι Ατσαλένιος-Διαγόρας, Θήβα και Παναιτωλικός καραδοκούν για τον τίτλο του πρωταθλητή.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 30ης αγωνιστικής:
Σάββατο 5 Μαΐου 2007:
Απόλλων Σμύρνης - Θύελλα Πατρών
Κυριακή 6 Μαΐου 2007:
Ατσαλένιος - Διαγόρας Ρόδου
Ιεράπετρα - Ζάκυνθος
Κορωπί - Αιολικός
Πανηλειακός - Αχαρναϊκός
Ρόδος - Παναιτωλικός
Θήβα - Ηλιούπολη
Βύζας Μεγάρων - Άγιος Δημήτριος

Σάββατο 5 Μαΐου 2007:

Φτάνουμε στην Κρήτη το μεσημέρι (πρωινή πτήση από Ζάκυνθο για Αθήνα και μετά από Αθήνα για Ηράκλειο) και καταλύουμε λίγο έξω από τον Άγιο Νικόλαο. Το απόγευμα λίγο τροχάδην για ξεμούδιασμα. Το βράδυ, στις αθλητικές ειδήσεις, μαθάινω πως ο Απόλλων ήρθε ισόπαλος με τη Θύελλα, η οποία έτσι εξασφάλισε μία θέση στα play-off σαν η νικήτρια της 3ης περιόδου του πρωταθλήματος. Στο μεταξύ, οι bookies δίνουν 4-6 για νίκη της Ιεράπετρας, 9-4 για ισοπαλία, και 7-2 για νίκη της Ζακύνθου.

Κυριακή 6 Μαΐου 2007:

Ο ένας από τους τρεις πολωνούς της ομάδας, ο Skwarα, δίνει το σύνθημα και εμψυχώνει τους υπόλοιπους: πάμε για νίκη. Φτάνουμε στην Ιεράπετρα. Ο αγώνας ξεκινά στις 15:00. Παρατάσσω ό,τι το καλύτερο με το κλασσικό 4-4-2 με τους πλάγιους μπακ και μέσους να προωθούνται κατάλληλα.

Ο αγώνας ξεκινά με την Ιεράπετρα να έχει την υπεροχή. Γρήγορα όμως ισορροπούμε και μέχρι το 15ο λεπτό έχουμε ήδη κάνει δύο αξιόλογες ευκαιρίες. Στο μεταξύ σε 3 από τα υπόλοιπα παιγνίδια έχει ήδη σημειωθεί γκολ. Κατά χρονολογική σειρά:
ώρα 15:04: Θήβα - Ηλιούπολη 1-0
ώρα 15:06: Ατσαλένιος - Διαγόρας 1-0
ώρα 15:09: Βύζας Μεγάρων - Άγιος Δημήτριος 0-1
Το γκολ του Αγίου Δημητρίου μας φέρνει στην 14η θέση που οδηγεί στα μπαράζ. Ακόμη όμως είναι νωρίς.

ώρα 15:24: ΓΚΟΟΟΟΟΛ! Η υπεροχή μας καρποφορεί και μετά από έξοχη πάσα του Ψαρρή ο Nuckowski ανοίγει το σκορ:
Ιεράπετρα - Ζάκυνθος 0-1.

Η συνέχεια του αγώνα και μέχρι να τελειώσει το ημίχρονο μας βρίσκει κυρίαρχους, χάνοντας κλασικές ευκαιρίες. Η στατιστική στο τέλος του ημιχρόνου τα λέει όλα: 5 shots on target εμείς, κανένα η Ιεράπετρα. Στο μεταξύ, ο Άγιος Δημήτριος διατηρεί το 0-1, πράγμα που σημαίνει πως χρειάζεται να είμαστε προσεκτικοί. Συνοπτικά, τα αποτελέσματα, στη διάρκεια του ημιχρόνου:
Image

Δεν κάνω καμία αλλαγή στο ημίχρονο. Η απόδοση όλων των παικτών είναι πολύ καλή. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκινά με μας στη σέντρα. Χωρίς να χάσουμε τη μπάλλα, πολύ γρήγορα, μετά από 40 δευτερόλεπτα, ωραία μπαλιά στον αμαρκάριστο Ψαρρή και ΓΚΟΟΟΟΟΛ! Ιεράπετρα-Ζάκυνθος 0-2. Το δεύτερο γκολ δείχνει να αποδιοργανώνει την Ιεράπετρα. Έτσι, μετά από 6 λεπτά, στο 52', ο Κομιώτης με δυνατό σουτ από πλάγια θέση κάνει το 0-3. Το ντέρμπι των ουραγών εξελίσσεται σε θρίαμβο και παράσταση για ένα ρόλο!

Ώρα 16:30: Μπαίνουμε στο τελευταίο 15άλεπτο και ο ρυθμός του παιγνιδιού έχει πέσει. Οι ποδοσφαιριστές της Ιεράπετρας μοιάζουν να έχουν συμβιβαστεί με τη μοίρα τους και τον υποβιβασμό της ομάδας τους. Το ενδιαφέρον της αγωνιστικής μοιάζει να έχει μετατοπιστεί στην κορυφή και στο Ηράκλειο: εκεί ο Διαγόρας έχει ισοφαρίσει τον Ατσαλένιο από το 62', αν και αγωνίζεται με 10 παίκτες από το 50', διατηρώντας μέχρι στιγμής τη 2η θέση που οδηγεί στα play-off (με την Θήβα, μέχρι στιγμής, να κατακτά τον τίτλο).

Ώρα 17:00. Τα παιγνίδια τελειώνουν χωρίς να αλλάξει τίποτα το ουσιαστικό. Μιά δύσκολη χρονιά για τη Ζάκυνθο κλείνει με επιτυχία. Κόντρα στις προβλέψεις, στην αρχή του πρωταθλήματος, που ήθελαν την Ζάκυνθο να τερματίζει τελευταία στον όμιλό της, τερματίζουμε τελικά στη 12η θέση:
Image

[για την ιστορία, στα μπαράζ, ο Άγιος Δημήτριος θα υποβιβασθεί, και καμία από τις ομάδες που διεκδίκησαν άνοδο στη Β' Εθνική δεν θα τα καταφέρει να ανέβει τελικά].

[Disclaimer: Η ιστορία αυτή είναι φανταστική. Κάθε ομοιότητα με πραγματικά πρόσωπα, πράγματα και καταστάσεις είναι εντελώς τυχαία]
Post Reply

Return to “Ιστορίες FM2007”