Ο Παναγιώτης Χατζηπαναγιώτης είναι εδώ.

Πείτε για τα πρωταθλήματα, τα κύπελλα, τις "κόντρες" στην Ευρώπη που ζείτε στον κόσμο του FM...Γράψτε ΙΣΤΟΡΙΑ!
Post Reply
uptight
Indispensible
Indispensible
Posts: 1777
Joined: Mon Jun 28, 2004 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Εργοτέλης/MTK/Egypt/Watford
Αγαπημένη Ομάδα: Notts County/ Α. Νικοπολίδης
Location: Πειραιάς
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Παρασκευή, 10 Νοεμβρίου 2006

Σήμερα το μενού είχε ομιλία. Βλέπντας ότι οι περισσότεροι είχαν το μυαλό τους ακόμα στην πεντάρα, αποφάσισα να τους θυμίσω ότι έχουμε την Κυριακή το Χαϊδάρι στην έδρα μας, ότι είναι μεγάλος αντίπαλος για την παραμονή και ότι πρέπει να κερδίσουμε οπωσδήποτε. Τώρα αν με άκουσαν, θα το διαπιστώσω... Τι καλά που θα ήταν να ερχόταν και κανένας νοματαίος στο γήπεδο!

Από απουσίες, δόξα τω Θεώ να φάνε κι οι κότες. Αυτοί που αποβλήθηκαν όμως είναι στη διάθεσή μου, αφού οι ποινές ισχύουν μόνο στο Κύπελλο! Αυτό είναι ένα θεσπέσιο νέο. Μουκέας τέρμα αφού βλέπω τον Παγούδη να είναι μαγκωμένος μετά από τις δηλώσεις μου την Τετάρτη, Καράμπελας όχι βασικός αυτή τη φορά αλλά θα μπει... Ο Νοικοκυράκης πήγε πίσω στους Νέους προς το παρόν, γιατί θέλω να δω πόσο μπορώ να βασιστώ στον Farinola – πλησιάζει ο Δεκέμβρης και πρέπει να ξέρω.

Κυριακή, 12 Νοεμβρίου 2006

Τελείωσε, άλλη φορά θα πηγαίνω στο γήπεδο με το πιεσόμετρο παραμάσχαλα.

Είναι 1 η ώρα τη νύχτα, έχω πιει ένα μπουκάλι κρασί, έχω ακούσει 3 φορές το Five Leaves Left του Nick Drake κι ακόμα δεν μπορώ να ηρεμήσω από το σημερινό... 2-2 φέραμε με το Χαϊδάρι. Έπρεπε να τους κερδίσουμε, και το χειρότερο είναι ότι τους κερδίζαμε – ως το 91?. Τότε που ο Παπαδόπουλος πούλησε τη μπάλα στο κέντρο και όλο το γήπεδο (δηλαδή εμείς στον πάγκο και οι γνωστοί 900) απλά κοκαλώσαμε και παρακολουθούσαμε τον Τουρνά να βγαίνει μόνος του και να πλασάρει τον Μουκέα.

Βέβαια τα σύκα-σύκα και η σκάφη-σκάφη. Σε ΟΛΟ το δεύτερο ημίχρονο οι προκομμένοι μου βάλθηκαν να μου αποδείξουν πόσο λάθος έκανα που τους είπα δυο καλά λόγια στην ανάπαυλα. Γιατί στο πρώτο τους είχαμε πατήσει – 1ο λεπτό ο Rajovic το 1-0 και στις καθυστερήσεις ο Καράμπελας, που τελικά τον ξεκίνησα, με υπέροχο φάουλ το 2-1. Ε, στο δεύτερο δεν υπήρχαμε στο γήπεδο!

Αλλαγές, κόντρα αλλαγές και μετά βρισίδια από τον πάγκο (όταν μου είχαν τελειώσει οι αλλαγές και το Χαϊδάρι έχανε τη μια ευκαιρία πίσω απ?την άλλη) δεν έπιασαν τόπο. Δεν είχα καν κουράγιο να τους μιλήσω μετά. Και την Κυριακή πάμε ξανά στην Καλαμάτα για τον Μεσσηνιακό. Τεράστια ευκαιρία πετάξαμε σήμερα. Απέχουμε 2 βαθμούς από τη «γραμμή»...

Και χάσαμε και τον Τζιο για ένα μήνα, πάνω που ανέβαινε.

Παρασκευή, 17 Νοεμβρίου 2006

Καλά νέα: ο Damiano είναι και πάλι στη διάθεσή μου. Κακά νέα: ο Παπαδόπουλος έφαγε κι άλλη μια αγωνιστική τιμωρίας, αλλά είναι για το Κύπελλο μόνο οπότε ουσιαστικά και αυτά καλά νέα είναι. Ανησυχώ μόνο για την άμυνα, γιατί δεν έχω την άνεση να κάνω λίγο rotation και θα τα φτύσουν οι βασικοί μου.

Κυριακή, 19 Νοεμβρίου 2006

Είναι πολύ ανθυγιεινό επάγγελμα τελικά.

Τι να πω και τι να γράψω για σήμερα πάλι. Για το πρώτο δεκάλεπτο στο οποίο είχαμε 8 (!!!) σουτ και ο Τζόρβας έπιασε τις κάλτσες του; Για το επόμενο τέταρτο που μας πατήσανε και φυσιολογικά έγινε το 1-0; Για το μα-γι-κό γκολ του Rajovic στο 27?; Για τον Καλλιμάνη που ακόμα τον ψάχνει; Για την απίστευτη γκάφα του Μουκέα που έχασε το κοντρόλ και του την πήρε ο αντίπαλος και βγήκε μόνος με το τέρμα, ή για την εκπληκτική αντίδρασή του όταν τελικά ο Χριστοφορίδης πλάσαρε;

Για τον Καράμπελα που στη θέση του Τζιο τους έκανε μέχρι να κουραστεί άνω-κάτω; Για το τελευταίο τέταρτο που χάσαμε άλλες τέσσερεις τεράστιες ευκαιρίες με τον σεληνιασμένο Rajovic;

Ή να πω ότι στο 93? ο Αγαθοκλέους βρέθηκε μόνος του στο πέναλτι και κλείσαμε όλοι τα μάτια μονολογώντας «το φάγαμε», αλλά όταν τ?ανοίξαμε ο τύπος τράβαγε τα μαλλιά του και ο Μουκέας έψαχνε ανακουφισμένος μια μπάλα για το ελεύθερο.

Παρ?όλα αυτά βρήκα το κουράγιο να τους ψελλίσω δυο λέξεις στο τέλος γιατί αν μη τι άλλο προσπαθήσαμε και παίξαμε καλά. Πρόλαβα στη διαδρομή από τον πάγκο μέχρι τα αποδυτήρια να το φιλοσοφήσω: έτσι θα είναι πάντα. Έτσι είναι το παιχνίδι, έτσι είναι η κατηγορία, έτσι είναι η ομάδα, έτσι είναι η τύχη μου. Καιρός να το πάρω πια απόφαση.

Αυτό που επίσης πρέπει να πω πάντως, είναι ότι είμαστε 13οι, ισόβαθμοι με τα Γιάννενα και ένα βαθμό πάνω από την 16η Προοδευτική. Να θυμίσω ότι όταν παίξαμε με την Προο, ήταν 2η. Απέχουμε όμως μόλις 10 βαθμούς από την πρώτη Βέροια. Εμείς 13, αυτοί 23. Την άλλη εβδομάδα έρχονται στον Πειραιά οι Γιαννιώτες. ΝΤΕΡΜΠΙ.

Τετάρτη, 22 Νοεμβρίου 2006

Η ατμόσφαιρα στην ομάδα είναι μάλλον καλή αυτόν τον καιρό, παρ?όλο που είμαστε σε αυτή τη θέση και παρά τις ατυχίες. Κάνω καλή παρέα με τα παιδιά του τεχνικού τιμ, και μαζευόμαστε στο σπίτι του Ντρέλια για να δούμε Champions League ή ό,τι άλλη μπάλα έχει μεσοβδόμαδα. Ο Γιώργος με βοηθάει πάρα πολύ, ξέρει πάρα πολλά για τους παίκτες της κατηγορίας και κάθε φορά που διαβάζω ότι κάποιος έμεινε ελεύθερος πάω κατευθείαν σ?αυτόν. Έτσι κι αλλοιώς δεν έχουμε σκάουτερ (ίσως είναι καιρός να αποκτήσουμε) οπότε ποιον άλλον να ρωτήσω.

Έχουμε ζητήσει να δοκιμάσουμε τον Χριστόπουλο που έμεινε ελεύθερος από τη Λάρισα – ο Μουκέας τα πάει καλά, και ο Θωμόπουλος θα επιστρέψει κάποια στιγμή, αλλά είναι αλήθεια ότι χρειαζόμαστε κάποιον πιο έμπειρο. Ο τύπος είναι 31 χρονών και θα τον δούμε, αν είναι θα του κάνουμε πρόταση και θα φύγει ο Παγούδης δανεικός. Η θέση είναι η πιο δύσκολη απ?ολες και θέλω να έχω τερματζήδες που να τους εμπιστεύομαι απόλυτα.

Ο Bashov γύρισε στις προπονήσεις, και γενικώς όλοι περιμένουμε με αγωνία την Κυριακή και τους Γιαννιώτες. Δεν ξέρω πως αλλοιώς να τους βάλω στο κεφάλι ότι αυτό το ματς δεν έχει άλλο αποτέλεσμα εκτός από τη νίκη.
I'd tell all my friends but they'd never believe me
They'd think that I'd finally lost it completely
I'd show them the stars and the meaning of life
They'd shut me away
But I'd be alright
Alright
I'm just uptight
Uptight
User avatar
geckham
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 17522
Joined: Tue Jun 17, 2003 11:00 pm
Location: North Bank, Highbury.
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

[quote="geckham"]Αιτούμαι ευνοϊκής μεταχείρησης στο μεταξύ μας ματς.[/quote]
I fart in your general direction.Image
yannis27gr
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 537
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="geckham"][quote="geckham"]Αιτούμαι ευνοϊκής μεταχείρησης στο μεταξύ μας ματς.[/quote][/quote]

Δεν έχεις καμία ελπίδα :karta: . Πάτησε τους Εθνικάρα!! :yea:

(Αρειανός είμαι εγώ αλλά έχω κουμπάρο Πειραιώτη και Εθνικώτη -έχει και γνωστούς στη διοίκηση- κι έτσι είμαι φαν του Εθνικού!!) :victory: :victory:
uptight
Indispensible
Indispensible
Posts: 1777
Joined: Mon Jun 28, 2004 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Εργοτέλης/MTK/Egypt/Watford
Αγαπημένη Ομάδα: Notts County/ Α. Νικοπολίδης
Location: Πειραιάς
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

τι λέτε ωρε παιδιά, ευνοϊκές μεταχειρίσεις κ κουραφέξαλα. :D

Παρασκευή, 24 Νοεμβρίου 2006

Ο Πανθρακικός ζήτησε τον Gastine! Μια από τις απεγνωσμένες προσπάθειές μας να διώξουμε κόσμο φαίνεται να αποδίδει. Άντε να δούμε. Στο μεταξύ, ο Χριστόπουλος ήρθε και κανονίστηκε φιλικό με τους Νέους την άλλη Τετάρτη για να τον δω. Φαίνεται καλός αλλά σε κάποια πράγματα υστερεί, και δεν είναι και πράγματα που διορθώνονται ιδιαίτερα. Θα δούμε.

Προς το παρόν αυτά μπαίνουν στην άκρη, γιατί έχουμε Γιάννενα...

Κυριακή, 26 Νοεμβρίου 2006

Τι έλεγα την προηγούμενη εβδομάδα για τη φύση του αθλήματος; Ε ναι λοιπόν, έτσι είναι τα πράγματα. Βαρέα και ανθυγιεινά το επάγγελμα. Όμως όταν σου κάθεται και κερδίζεις έτσι όπως εμείς σήμερα, χαλάλι.

Ένα 1-0 τεράστιας σημασίας και πέρα για πέρα «Εθνικό». Τα Γιάννενα, ΠΟΛΥ καλή ομάδα και απορώ πως είναι τόσο χαμηλά. Στο πρώτο ημίχρονο μας είχαν στριμώξει άγρια, η εξέδρα μουρμούραγε και γενικώς τα πράγματα δεν έδειχναν καλά. Μπαίνουμε μέσα και αποφασίζω να κόψω τις ευγένειες και ν?αρχίσω το άλλο τροπάρι – τις χριστοπαναγίες. Μόνο ο Μουκέας τη γλίτωσε αφού ο πιτσιρικάς είχε κάνει δυο τρομερές αποκρούσεις και γι?αυτό ήμασταν ακόμη στο 0-0. Έπιασα τον Rajovic, τον Damiano και τον Φιλιππάκο και τους λέω, «παιδιά πάρτε την ομάδα πάνω σας!»

Βγαίνουμε στο δεύτερο, πάλι τα ίδια. Στην ώρα επάνω βγάζω Καράμπελα (τον έχω ζορίσει τον μικρό) και Φιλιππάκο (μήπως είναι πολύ σοφτ;) κα βάζω τους ξεχασμένους Ανθούλη και Σκύβαλο. Συνερχόμαστε ελαφρώς, κάνουμε μερικές φάσεις και στο 78? βγάζω τον Στρατάκη και περνάω τον Farinola, παίζοντας πια επιθετικό 4-4-2. Στο 83?, χτυπάει ο Damiano. «Ωπα,» λέω, «αυτό ήταν.» Αλλαγές τέλος και μένουμε με 10 και χωρίς αμυντικό χαφ!

Λέω στον Σκύβαλο να έρθει λίγο πιο πίσω και αρχίζω τις προσευχές. Και πιάνουν: στο 92?, ο Ανθούλης εκτελεί άψογα ένα φάουλ από αριστερά, ο Rajovic πετάγεται κι από τη μικρή περιοχή ξετινάζει τα δίχτυα! Το τι έγινε δεν περιγράφεται. Αγκαλιές, φιλιά, χαμός. Και το ηρωικό σκηνικό ολοκληρώθηκε μερικά δευτερόλεπτα αργότερα, με τον Abalo να πέφτει στα πόδια του Arrietta, του Ισπανού φορ των Ιωαννίνων, και να κάνει το τάκλιν της χρονιάς μέσα στη μικρή περιοχή με τον Μουκέα εξουδετερωμένο.

Ήμουν τόσο χαρούμενος όταν σφύριξε ο διαιτητής που δεν μπόρεσα να το παίξω συγκρατημένος ούτε για δευτερόλεπτο. Μάλιστα μερικοί από τους παίκτες κοιταζόντουσαν μεταξύ τους με απορία, στο στυλ «ρε συ, αυτός δεν ήταν που μας κατέβαζε καντήλια στο ημίχρονο;» Έτσι είναι αυτά τα πράγματα ρε μάγκες, και στην τελική μη μου πείτε ότι σας χάλασε. Όχι, δηλαδή, αν είναι να μου το πείτε να σας καντηλιάζω ακόμα κι όταν κερδίζουμε!

Δευτέρα, 27 Νοεμβρίου 2006

Ευτυχώς ο Damiano θα λείψει μόνο για 10 μέρες – «μόνο», γιατί στην αρχή ο Ζιώγας φοβόταν μεγάλη ζημιά. Την Τετάρτη έχουμε το φιλικό για να ξεμουδιάσουν κάποιοι που δεν παίζουν και μετά ανεβαίνουμε Κομοτηνή, όπου το Σάββατο μας περιμένει ο Πανθρακικός – πάρα πολύ δύσκολη έδρα. Κατά τ?άλλα, όλα καλά.

Τετάρτη, 29 Νοεμβρίου 2006

Έγινε και το φιλικό σήμερα. Το οποίο φιλικό το είχα κλείσει για να δω τον Χριστόπουλο, αλλά τα πιτσιρίκια δεν έκαναν ούτε ένα σουτάκι στην εστία για τα μάτια. Έτσι, αντ?αυτού είδα τους μεσοεπιθετικούς μου και όχι μόνο. Για την ιστορία η «μεγάλη» ομάδα κέρδισε 2-0, με μια γκολάρα του Marques (με τίποτα δεν θα ξαναπιάσει τέτοιο βολέ!) κι ένα επίσης πολύ όμορφο γκολ του Σκύβαλου.

Πάντως τελικά σκέφτομαι να μην υπογράψουμε τον Χριστόπουλο. Συμβουλεύτηκα και τον Επιτροπόπουλο που προπονεί τους τερματοφύλακες και συμφώνησε μαζί μου, ότι δεν πρόκειται για παίκτη πολύ καλύτερο του Θωμόπουλου, και πιστεύω ότι είναι κρίμα να αχρηστέψουμε τελείως τον Μουκέα. Ο Παγούδης τέθηκε ήδη προς δανεισμό, μαζί με τον Καλλιπολίτη.

Πάμε για Κομοτηνή.

Κυριακή, 3 Δεκεμβρίου 2006

Εντάξει, δεν περίμενα και κάτι διαφορετικό. 1-0 χάσαμε σήμερα από τον δυνατό Πανθρακικό, αν και κάναμε κάμποσες ευκαιρίες, αλλά ο Rajovic δεν ήταν στη μέρα του και γενικά ήμασταν άστοχοι.

Δεν υπάρχουν πολλά να πει κανείς για το σημερινό - ούτε εκτός προγράμματος ήταν, ούτε κι έγινε κάτι στο τελευταίο δεκάλεπτο όπως μας συμβαίνει συνήθως – στο 20? μπήκε το γκολ. Δε βρήκαμε ποτέ απάντηση στον απίθανο 19χρονο Mumin (του ΠΑΟΚ είναι αυτός – μου φαίνεται ότι είμαστε η μόνη ομάδα που δεν έχει βασικό κάποιον δανεικό από μεγάλο!) που έκανε τον κακομοίρη τον Παπαπαναγιώτου ελαφρώς άλογο από αριστερά – ο μικρός τραυματίστηκε κιόλας και θα μείνει 10 μέρες έξω.

Το μοναδικό «θέμα» του ματς ήταν η επιμονή των δημοσιογράφων να με ρωτάνε για το γκολ του Πανθρακικού, γιατί στην τηλεόραση ο σχολιαστής της ΕΤ3 είπε πως ήταν οφσάιντ. Τους είπα ότι «δεν υπήρχε κανένα οφσάιντ» και τους έστειλα αδιάβαστους. Τα παιδιά φάνηκαν αισιόδοξοι στο τέλος, δεν είδα σκυμμένα κεφάλια κι αυτό είναι το σημαντικότερο.

Πλάκα πλάκα πάντως, μπήκε ο Δεκέμβρης και ακόμα δεν είμαστε κάτω από τη «γραμμή». Κάτι είναι κι αυτό. Την άλλη Κυριακή όμως έχουμε πολύ δύσκολο ματς. Η Βέροια έρχεται στη Ριζούπολη.
I'd tell all my friends but they'd never believe me
They'd think that I'd finally lost it completely
I'd show them the stars and the meaning of life
They'd shut me away
But I'd be alright
Alright
I'm just uptight
Uptight
uptight
Indispensible
Indispensible
Posts: 1777
Joined: Mon Jun 28, 2004 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Εργοτέλης/MTK/Egypt/Watford
Αγαπημένη Ομάδα: Notts County/ Α. Νικοπολίδης
Location: Πειραιάς
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Πέμπτη, 7 Δεκεμβρίου 2006

Βρήκαμε κορόιδο! Εννοώ, βρήκαμε αγοραστή για τον Popiela, μετά από άπειρες αποτυχημένες προσπάθειες παραγόντων και μανατζαραίων. Η «τυχερή» είναι η Δόξα Δράμας. Έτσι, μείον δυο παίκτες με το που θα μπει ο Γενάρης.

Τώρα αν θα έρθει κανείς, δεν ξέρω, αλλά μια ενισχυσούλα στην άμυνα τη χρειαζόμαστε. Ίσως κι έναν καλύτερο επιθετικό από τον Farinola για αναπληρωματικό του Rajovic. Θα το συζητήσω με τον Ντρέλια και θα δούμε.

Ο Rajovic ο οποίος έχει ένα συμβόλαιο που λήγει το καλοκαίρι και νομίζω πως πρέπει να ανανεωθεί οπωσδήποτε – που θα βρούμε καλύτερο; Το παιδί είναι εγγύηση, και το κυριότερο έχει μεγάλη διάθεση να βοηθήσει αλλά και να βελτιωθεί στα 27 του. Ελπίζω να μη μου κάνουν τους δύσκολους από τη διοίκηση σε κάτι τέτοια.

Νέο συμβόλαιο υπέγραψε και ένας από τους μικρούς, ο γκολκίπερ Ανδρούτσος, ο οποίος έγινε 17 χρονών και άρα είχε δικαίωμα να υπογράψει επαγγελματικό. Κάτι που έγινε. Παρ?όλο που ο Ντρέλιας είναι υπεύθυνος για τους Νέους, με ρωτήσανε αν τον θέλω και ήμουν κι εγώ στο γραφείο του Μοριδη όταν έγινε η διαδικασία, με τους γονείς του παιδιού και όλα τα σχετικά.

Σάββατο, 9 Δεκεμβρίου 2006

Πάλι ήρθαν και ήθελαν δηλώσεις για το αυριανό ματς. Η πλάκα είναι ότι έχει αρχίσει και μ?αρέσει αυτό το νταραβέρι με τους δημοσιογράφους, ενώ στην αρχή δεν τους ήθελα στα πόδια μου. Εντάξει, έχει την πλακίτσα του να σου χώνουν το μικρόφωνο στη μούρη και να κρέμονται από τα χείλια σου για να γράψουν μια αράδα παραπάνω, και τελικά η βεντέτα που τόσο καλά κρύβω μέσα μου φαίνεται να «βγαίνει».

Έτσι και σήμερα, τους είπα πως η Βέροια είναι πολύ καλή ομάδα αλλά εγώ θέλω από τα παιδιά να παίξουν καλά και ό,τι βγει. Για να δούμε, θα το διαβάσουν οι άμεσα ενδιαφερόμενοι;

Κυριακή, 10 Δεκεμβρίου 2006

Το διάβασαν!

Το χαμόγελο δεν έχει φύγει ακόμα από τη φάτσα μου, κι ας έχουν περάσει μεσάνυχτα πια, κι ας έχω γυρίσει από το Ρεβαϊζι όπου ήπιαμε τρία κιλά ρακή με τον Πηρούνια, τον Ντρέλια και τους υπόλοιπους. Ή μάλλον ίσως κι αυτό να φταίει για το χαμόγελο – αλλά τι λέω. ΤΡΙΑ ΜΠΑΛΑΚΙΑ ρίξαμε στη Βέροια, ποια ρακή;

Χωρίς πλάκα, το 3-0 κολακεύει τους Βεροιώτες που μετά το πρώτο δεκάλεπτο και τα 2 εντυπωσιακά «στοπ, που πάτε ρε Καραμήτροι;;;» που τους είπε ο Μουκέας ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ στο γήπεδο. Στα υπόλοιπα 80? υπήρχε εκεί μόνο η Εθνικάρα, και 830 τυχεροί που είδαν όχι απλα το καλύτερο ματς μας ως τώρα στη σεζόν (μέχρι το επόμενο, που είπε και ο μέγιστος Νικ) αλλά την ομάδα όπως ακριβώς την ονειρευόμουνα όταν τον Ιούνιο είπα το «ναι» στον ξάδερφο.

Πίεση, ρυθμός, πάσες με τη μία, σουτ, κι όλα αυτά με μια ψυχραιμία που ούτε κι εγώ περίμενα. Και στην άμυνα δεν περνούσε κουνούπι! Μόνο από 40 μέτρα μακριά σούταραν. Στο 39?, κι αφού ο τερματοφύλακάς τους είχε ήδη βγάλει 3 απίστευτα, ο Ντόβας ανατράπηκε σε μια πολύ καλή κόντρα μας, και ο Ανθούλης έκανε το 1-0. Δυο λεπτά αργότερα, ο Rajovic μετά από παθιασμένη προσπάθεια του Καράμπελα με άψογο πλασέ το 2-0. Στα αποδυτήρια τους είπα «μάγκες συνεχίστε έτσι, να μην πάρουν ανάσα!»

Και το πάρτι άρχισε. Όλο το δεύτερο ημίχρονο, οι Βεροιώτες το ξόδεψαν προσπαθώντας να σταματήσουν τον Rajovic – ο μόνος που τα κατάφερνε ήταν ο τερματζής. Το κέντρο μας δεν τους άφησε ούτε να σκεφτούν να βγουν μπροστά – ο Ντόβας ειδικά ήταν συγκλονιστικός. Στην ώρα έβαλα τον Νέκο για να είμαστε απόλυτα σίγουροι πίσω και μπροστά ο Καράμπελας άφησε τη θέση του στον πιο έμπειρο Bashov, και το σφυροκόπημα συνεχίστηκε.

Σκέφτηκα να βγάλω τον Rajovic γύρω στο 80? να ξεκουραστεί, αλλά δεν μπορούσα, βλέποντάς τον να παίζει λες και ήμασταν στο 20? – και τελικά καλά έκανα, αφού στο 90? ολοκλήρωσε μια καταπληκτική επίθεσή μας με ένα φοβερό διαγώνιο σουτ. 3-0! Ο κόσμος ήταν εκστασιασμένος, και στα αποδυτήρια υπήρχε ενθουσιασμός.

Βγαίνοντας έξω, είδα τον Μορίδη να κάνει δηλώσεις σε 5-6 κανάλια, ενθουσιασμένος πιο πολύ από εμάς. Μου έκλεισε το μάτι. Και ο Ντρέλιας στο μαγαζί, λίγο πριν καταβροχθίσει το τελευταίο κομμάτι απάκι, μου λέει «πρώτη φορά τους είδα έτσι Πάνο. Κάτι αλλάζει.»

Λες;

Τετάρτη, 13 Δεκεμβρίου 2006

Σήμερα ο Rajovic υπέγραψε νέο συμβόλαιο μέχρι το 2009, με αύξηση αποδοχών, μπόνους και όλα τα σχετικά. Χάρηκα πάρα πολύ, ήταν ένα θέμα που με απασχολούσε. Τώρα το επόμενο είναι να προσγειώσω τα παιδιά γιατί μας περιμένει η Καλλιθέα που είναι ζόρικη και έμπειρη ομάδα.

Κυριακή, 17 Δεκεμβρίου 2006

Όχχχχχχι ρε γμτ.

Πάω να σκάσω από τα νεύρα μου με το σημερινό – στα πλαίσια του παιχνιδιού πάντα, έτσι; Χάσαμε, 1-0, παρ?ολο που και πάλι ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ Καλλιθέα στο γήπεδο μετά το 15?. Αλλά η αστοχία πληρώνεται. Έτσι, μετά από πολλές χαμένες ευκαιρίες από την πλευρά μας, σε μια επίθεσή τους διαρκείας στο 87? κέρδισαν φάουλ, και 1-0. Την ώρα που έστηναν τη μπάλα το έβλεπα να?ρχεται. Νόμοι του ποδοσφαίρου και τα λοιπά.

Και να έχεις και τον Φιλιππάκο να σου κάνει τσιριμόνιες όταν τον έβγαλα αλλαγή. Μου φαίνεται πως πρέπει να καθιερώσω τον Ανθούλη σιγά-σιγά – ο άλλος πολύ βεντέτα μας το παίζει. Αν επαναληφθεί θα φάει ένα πρόστιμο που θα?χει να το θυμάται.

Δεν θέλω να τους παραχαϊδεύω, αλλά ήταν αλήθεια ότι προσπάθησαν σήμερα πολύ. Οπότε δεν έλεγε να μπω και ν?αρχίσω τον εξάψαλμο. Τους πήρα με το μαλακό, και μπήκα μπροστά όταν οι δημοσιογράφοι άρχισαν τα περίεργα.
I'd tell all my friends but they'd never believe me
They'd think that I'd finally lost it completely
I'd show them the stars and the meaning of life
They'd shut me away
But I'd be alright
Alright
I'm just uptight
Uptight
uptight
Indispensible
Indispensible
Posts: 1777
Joined: Mon Jun 28, 2004 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Εργοτέλης/MTK/Egypt/Watford
Αγαπημένη Ομάδα: Notts County/ Α. Νικοπολίδης
Location: Πειραιάς
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Δευτέρα, 18 Δεκεμβρίου 2006

Και τώρα... διακοπές!

Υπάρχει μια τεράστια διακοπή τριών (!) εβδομάδων για τις γιορτές, που είναι και μια καλή ευκαιρία για να κάτσω να βάλω τα πράγματα κάτω και να δω τι έχω κάνει ως τώρα και τι θα κάνω από?δω και μπρος.

Συμβόλαια που λήγουν – πολλά! Μετά τον Rajovic, σειρά για ανανέωση μάλλον θα πάρει ο Damiano αλλά και ο Ντόβας που έχει κερδίσει τη θέση με το σπαθί του από τον Bashov. Οι υπόλοιποι – αρκετοί βασικοί μεταξύ τους – θα πρέπει να περιμένουν. Δεν θα βιαστώ να πάρω αποφάσεις, και όλοι θα κριθούν μέχρι το τέλος.

Μεταγραφές. Αυτό που έλεγα και πριν λίγες μέρες – χρειαζόμαστε έναν νεαρό επιθετικό, κατά προτίμηση Έλληνα, ο οποίος θα μπορεί να καλύπτει την όποια απουσία του Rajovic αλλά και να παίζει δεύτερος, αν θέλω να παίξω 4-4-2 καθαρό. Στην άμυνα δεν είμαι σίγουρος αν πρέπει να πάρουμε παίκτη τώρα, αλλά δεν θα ήταν και τόσο κακή ιδέα να ψάξω για ένα στόπερ νεότερο από τον Abalo και για ένα νεαρό αριστερό μπακ.

Αυτοί που θα φύγουν είναι ένα ακόμα θέμα. Gastine και Popiela έχουν ήδη συμφωνήσει, οπότε μας κουνάνε μαντήλι με το που θα μπει ο Γενάρης. Οι υπόλοιποι όμως είναι πιο δύσκολες περιπτώσεις, και πιθανόν να προστεθούν κι άλλοι στη λίστα. Ο Ντρέλιας με έχει πρήξει ότι από τους μέσους που έχουμε, οι δυο είναι για διώξιμο και πρέπει να κρατήσουμε μόνο τον Στρατάκη. Δεν είμαι όμως απόλυτα βέβαιος ότι αυτός είναι που πρέπει να μείνει και όχι ο Κοντζιάς. Ο Μοντεσάτος πάντως προς το παρόν μου είναι χρήσιμος και δεν πάει πουθενά.

Είμαστε 10οι, με 19 βαθμούς και γκολ 12-13. Μια χαρά δηλαδή, σε σχέση με το τι περίμεναν όλοι – ο Μορίδης για την ώρα είναι απόλυτα ικανοποιημένος και μου το έχουν μεταβιβάσει οι παρατρεχάμενοι (Αρμόδωρος) πολλές φορές. Ελπίζω να λέω τα ίδια και σε κανένα εξάμηνο...

Κυριακή, 24 Δεκεμβρίου 2006

Παραμονή Χριστουγέννων. Κάνει επιτέλους λίγο κρύο στον Πειραιά, μπας και καταλάβουμε ότι είναι χειμώνας και το 2007 πλησιάζει απειλητικά! Σήμερα κάναμε πρωινή προπόνηση και έδιωξα τα παιδιά για 3 μέρες. Θα πάρουν άλλο ένα ρεπουδάκι την Πρωτοχρονιά, δεν κάνω εγώ τις ταρζανιές του Σόλιντ γιατί έχουμε αρκετή δουλειά να κάνουμε.

Βρήκαμε παίκτη για την επίθεση! Μετά από ατέλειωτες ώρες μελέτης μαζί με τον Ντρέλια, καταλήξαμε στον εκλεκτό από αυτούς που μπορούμε να πάρουμε «στο έτσι»: Κώστας Μπασιούκας, ετών 20, παίκτης της Αναγέννησης Άρτας και γέννημα-θρέμμα Αρτινός. Τους συμπαθώ τους Ηπειρώτες ομολογώ, αλλά αυτό από μόνο του δεν θα έφτανε – το θέμα είναι ότι ο νεαρός είναι καλός.

Ο Ντρέλιας μου είπε ότι πρόκειται για παίκτη πολύ εξελίξιμο, γρήγορο, θρασύ και γενικά ακριβώς ό,τι χρειαζόμαστε για να αντικαταστήσουμε τον Farinola. Ήδη από σήμερα αρχίζουν οι προσπάθειες απόκτησής του, με διάφορες συνδυαστικές προτάσεις για μελλοντικά χρήματα, φιλικό στην Άρτα, ποσοστά μεταπώλησης και άλλα όμορφα, αφού αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει σάλιο ούτε για γραμματόσημο.

Κατά τ?άλλα, ήσυχα. Βρήκα ευκαιρία να αγοράσω μερικά CD και, το κυριότερο, να τ?ακούσω, ήρεμος και απερίσπαστος. Decemberists, Beirut και Junior Boys έχουν ήδη θέση στα καλύτερα της χρονιάς, και οπωσδήποτε στο soundtrack των Χριστουγέννων μου. Από την Τετάρτη όμως έχουμε πάλι ανηφόρα.

Παρασκευή, 29 Δεκεμβρίου 2006

Πάει και το 06, τελειώνει. Πέρσι την Πρωτοχρονιά αν μου έλεγε κανείς ότι μέσα στη χρονιά θα αναλάμβανα προπονητής στον Εθνικό, θα του έλεγα «τι πίνεις και δε μας δίνεις». Κοίτα όμως πως τα φέρνει η &#$% η ζωή!

Τεσπά, δεν είναι ώρα για φιλοσοφίες. Η ομάδα επέστρεψε στις προπονήσεις, αλλά τουλάχιστον πέντε παίκτες μου αποφάσισαν να κάνουν παρέα στη μισή Ελλάδα που είναι στο κρεβάτι με ίωση! Μεταξύ αυτών και ο Θωμόπουλος με τον Μουκέα, και αν δεν έχουν συνέρθει μέχρι του Άη-Γιάννη που παίζουμε με τον Ηλυσιακό, θα κατεβάσω Παγούδη αναγκαστικά.

Στο θέμα Μπασιούκα, μετά από αλλεπάλληλες προτάσεις και απορρίψεις οι Αρτινοί φαίνονται έτοιμοι να δεχτούν. Μέσα στις επόμενες μέρες θα ξεκαθαρίσει αυτό. Αύριο θα φωνάξω στο γραφείο μου τον Ντρέλια να κάτσουμε να δούμε τι γίνεται με τα συμβόλαια που λήγουν.

Κυριακή, 31 Δεκεμβρίου 2006

Δέχτηκαν! Άκου να δεις τι γίνεται στον κόσμο – στην τελευταία μας πρόταση, λέει, ο πρόεδρος της Αναγέννησης και ΔΗΜΑΡΧΟΣ της πόλης (φαντάσου, πόσο ασχολείται με το Δήμο) παρενέβη κα είπε ότι είναι πολύ καλή η πρόταση και δώστε τον! Απίστευτο. Καλά, εδώ που τα λέμε κι ο Αγραπίδης που δεν είναι πρόεδρος του Εθνικού είδαμε τι έκανε στο Δήμο.

Εμάς βέβαια δε μας πείραξε καθόλου, κάναμε την πρότασή μας στον παίκτη που στο μεταξύ έκλεισε τα 21, και σε λίγες μέρες θα είναι δικός μας, αφού φάνηκε να θέλει πολύ να έρθει.

Στα υπόλοιπα, χτες πράγματι με τον Ντρέλια βάλαμε κάτω όλα τα συμβόλαια που τελειώνουν το καλοκαίρι. Είναι πάρα πολλά!

Θωμόπουλος. Αν ο Μουκέας συνεχίσει να παίζει έτσι και βελτιωθεί κιόλας, δεν είμαι σίγουρος ότι ο Μανώλης θα μείνει. Δεν υπάρχει λόγος να κρατάω έναν 30χρονο τερματζή στην ομάδα αν τον έχω στον πάγκο – είναι σε ηλικία που πρέπει να είναι βασικός, αλλά ο μικρός τα πάει ομολογουμένως εξαιρετικά.

Abalo. Καλός, έμπειρος, ίσως μείνει ένα χρόνο ακόμα. Μπορεί να μας χρειαστεί και ύστερα σε άλλο πόστο, αν θέλει να μείνει Ελλάδα.

Marques. Εδώ έχω ένα θέμα. Ο τύπος είναι σε εξαιρετική ηλικία και πολύ καλός αμυντικός, αλλά βασικά αυτός έπρεπε να λέγεται άμπαλος και όχι ο Αφρικανός – η τεχνική του κατάρτιση είναι δράμα. Μάλλον θα μείνει, εκτός αν βρω κάτι καλύτερο στην αγορά το καλοκαίρι. Τελευταία στιγμή θα το αποφασίσω.

Παπαπαναγιώτου. Πιθανότατα ανανεώνει. Έχει δείξει πολύ καλά πράγματα ως τώρα ο μικρός.

Σκύβαλος. Ο νεαρός έχει πάρει κάποια παιχνίδια και έχει δείξει πολύ καλή διάθεση, αλλά δεν έχει τα προσόντα για να είναι κάτι παραπάνω από ρεζέρβα. Τώρα θα μου πει κανείς, μικρό πράγμα είναι να έχεις ρεζέρβες; Σε εκκρεμότητα.

Bashov. Τούτος εδώ πραγματικά είναι η προσωποποίηση της φράσης «δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο». Η επιτομή του «καλούτσικος». Δεν είναι μεγάλος, 24 είναι, αλλά δεν προσθέτει και κάτι στην ομάδα σαν ξένος που είναι. Επίσης θα αντικατασταθεί αν βρεθεί κάτι καλύτερο.

Joca. Εδώ είναι μια ιδιαίτερη περίπτωση. Ο Ντρέλιας μου είπε πως, αν κάνω νέο συμβόλαιο στον Damiano, o Joca θα θέλει να παίρνει τα ίδια λεφτά! Δεν ξέρω γιατί και πως, αλλά του είπα ότι αυτό πολύ δύσκολα θα γίνει. Αν μείνει ο Damiano βασικά δεν έχω λόγο να κρατήσω τον Joca, αφού παίζουν στην ίδια θέση και ο Ουρουγουανός είναι μικρότερος και καλύτερος. Οπότε αν κάνει κουβέντα για αύξηση κτλ, θα μπει στη λίστα για διώξιμο.

Τζήμας, Βιδάλης και Ροδοσθένους φεύγουν χωρίς συζήτηση, και σήμερα κιόλας ειδοποίησα τον Πηρούνια ότι θέλω να ανανεωθούν Damiano και Ντόβας πάραυτα.

Τρίτη, 2 Ιανουαρίου 2007

Πάει λοιπόν! Αυτό ήταν.

ΤΙ θέλω από το 2007; Όχι πολλά. Υγεία και καλά αποτελέσματα για την ομαδάρα μου. Ναι, «μου». Μη ρωτάτε καν. Έχω γίνει χειρότερος κι από τους 300.

Στην οποία ομαδάρα, έχει γίνει σήμερα χαμός. Το πρωί, ο Damiano και ο Ντόβας εμφανίστηκαν μες στην καλή χαρά στα γραφεία για να υπογράψουν τα νέα τους συμβόλαια. Το απόγευμα, στην προπόνηση, τα παιδιά έφεραν γλυκάκια να κεράσουν. Ε, στο πεντάλεπτο από την ώρα που εσκασαν μύτη στο προπονητήριο, ο Joca είχε πιάσει δυο δημοσιογράφους του ρεπορτάζ και τους είχε πει φόρα παρτίδα ότι θα ήθελε νέο συμβόλαιο με αποδοχές εφάμιλλες του Damiano!

Ακριβώς όπως μου το?πε ο Ντρέλιας δηλαδή, που γέλαγε όταν με είδε να κοκκινίζω από τα νεύρα μου μ?αυτό που έβλεπα – γιατί το κ&$%παιδο το έκανε μπροστά μου! «Έτσι μου?σαι;» λέω. Τον έπιασα λοιπόν και του είπα «είσαι υπό παραχώρηση,» και αμέσως τηλεφώνησα στον Πηρούνια να βάλει μπρος και να ψάξει αγοραστή. Άκου λέει που θα μου πει ο πελάτης ο Πορτογάλος τι θα κάνω...

Στο μεταξύ, ο Gastine και ο Popiela έφυγαν ήδη για Θράκη, ενώ από την Άρτα τα νέα ήταν πολύ καλά. Ο Μπασιούκας συμφώνησε και έρχεται αύριο να μπει στις προπονήσεις. Τι ήταν αυτή η φοβερή πρόταση που συγκίνησε τον Δήμαρχο; Ποσοστό μεταπώλησης 45%, φιλικό ματς στην Άρτα το καλοκαίρι και 14 χιλιάρικα όταν ο παίκτης συμπληρώσει 30 ματς. Δηλαδή του χρόνου. Εντάξει, δεν ήρθε και ο Αμπράμοβιτς να τον πάρει Δήμαρχε... Λιγούρη σε κόβω!
I'd tell all my friends but they'd never believe me
They'd think that I'd finally lost it completely
I'd show them the stars and the meaning of life
They'd shut me away
But I'd be alright
Alright
I'm just uptight
Uptight
uptight
Indispensible
Indispensible
Posts: 1777
Joined: Mon Jun 28, 2004 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Εργοτέλης/MTK/Egypt/Watford
Αγαπημένη Ομάδα: Notts County/ Α. Νικοπολίδης
Location: Πειραιάς
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Σάββατο, 6 Ιανουαρίου 2007

Όλα βαίνουν καλώς. Η ομάδα είναι πανέτοιμη και αύριο περιμένουμε τον Ηλυσιακό με ανοιχτές αγκάλες. Το θέμα είναι, θα έχουμε καμία σχέση με την ομάδα που είδα απέναντι στη Βέροια και την Καλλιθέα; Ή θα μοιάζουμε περισσότερο με το τσούρμο του Οκτώβρη;

Απουσίες δεν έχω ιδιαίτερες, αφού οι γριπιασμένοι έγιναν καλά χάρη στον Ζιώγα (εικόνισμα θα του κάνω!) και οι μόνοι απόντες είναι ο Στρατάκης και ο εδώ και καιρό τραυματίας Μαϊλής. Ο Τζιο γύρισε, αν και η αλήθεια είναι ότι η ομάδα ρόλαρε καλύτερα όσο έλειπε, αλλά θα τον ξεκινήσω και βλέπουμε.

Το θέμα Joca πέρασε στο περιθώριο και απλά προσθέσαμε έναν παίκτη στη λίστα. Δεν έχει εμφανιστεί ακόμα αγοραστής αλλά θα συνεχίσουμε τις προσπάθειες όπως και για τους υπόλοιπους. Ο Μπασιούκας ήρθε, γνώρισε τους πάντες, προπονείται, είναι υγιέστατος και σκέφτομαι να τον πάρω στην αποστολή αύριο. Σκέφτομαι επίσης βασικό στο κέντρο τον Νέκο αλλά και τον Ανθούλη δεξιά.

Στη συνηθισμένη πια συνέντευξη πριν το ματς, είπα ότι αν παίξουμε όπως μπορούμε, δεν αποκλείεται να κερδίσουμε τον Ηλυσιακό, που είναι 7ος. Είδα τα παιδιά να παίρνουν τα πάνω τους και χαίρομαι γι?αυτό. Για να δούμε...

Κυριακή, 7 Ιανουαρίου 2007

Αρχίσαμε τα «ροκ» ματσάκια πάλι!

Είχε καιρό να γίνει ένα τέτοιο. Ένα 1-1 βγαλμένο από την ψυχή του Πειραιώτη. Στο 8? βρεθήκαμε να χάνουμε όταν ένας τύπος που μόλις είχε μπει λόγω τραυματισμού του καλύτερου παίκτη του Ηλυσιακού, κέρδισε στον αέρα όλη την άμυνα και σκόραρε. Οι Ζωγραφιώτες έχασαν άλλες 2 φοβερές ευκαιρίες μέχρι το 25?, με τον Μουκέα να κάνει ισάριθμες φανταστικές αποκρούσεις. Εμείς, πάλι, προσπαθούσαμε, αλλά με ατομικές ενέργειες, και ο τερματζής τους έκανε μεγάλο ματς. Ημίχρονο. Προβληματισμός.

«Τι έγινε παιδιά; Έτσι πάμε να κερδίσουμε; Πάθος θέλει μάγκες. Μοιάζουμε ψόφιοι.» Τζιο έξω, Μπασιούκας μέσα. Μήπως και.

Ο Ηλυσιακός διατηρεί την κατοχή αλλά εμείς γινόμαστε πιο επικίνδυνοι. Στο 68?, ο Μπασιούκας παραλίγο να γίνει ήρωας αλλά το πρώτο του σουτ πήγε δοκάρι και το δεύτερο, εξ?επαφής, το έβγαλε ο τερματοφύλακας. Μέσα Φιλιππάκος (τον είχα αφήσει πάγκο μετά την ιστορία στην Καλλιθέα) και Καράμπελας. Ανεβαίνουμε.

Κι εκεί που πιέζαμε τουλάχιστον για την ισοφάριση, σε μια κοκορομαχία κοντά στην περιοχή μας ο διαιτητής βγάζει κόκκινη στον Παπαπαναγιώτου! Εγώ στον πάγκο χτυπιέμαι, αλλά το θέμα είναι ότι η ήττα είναι πιο κοντά από ποτέ.

92? και κάτι ψιλά, σε μισό λεπτάκι το ματς λήγει. Βαθιά μπαλιά από την άμυνα στον Rajovic που κατεβάζει, ζαλίζει το αριστερό μπακ, βγάζει στον Ντόβα μέσα στην περιοχή, αυτός κόβει στον Καράμπελα που έρχεται από πίσω, στο πέναλτι. Ο μικρός σουτάρει, ΓΚΟΟΟΛ! 1-1!

Στα αποδυτήρια, με το που μπήκα λέω «Παπαπαναγιώτου, ξέρεις τι σε περιμένει...» και ήμουν έτοιμος να μιλήσω για το ματς, όταν ο μικρός άρχισε να φωνάζει, ότι τον αδικώ και δεν είναι σωστό και δεν έφταιγα εγώ κόουτς και τέτοια. Του κάνω, θα τα πούμε μετά. Στο τέλος, αφού έφυγαν όλοι, του είπα «ρε συ, ακόμα δε βγήκες απ?τ?αυγό. Εδώ ο Τζιο δέχτηκε το πρόστιμο και θα γκρινιάξεις εσύ; Δεν το βάζω για να σας το πάρω, αλλά για να μάθετε να ελέγχετε τα νεύρα σας. Λοιπόν, δυο εβδομάδων λεφτά για όλους. Είτε λέγεσαι Ροναλντίνιο – λέμε τώρα – είτε Καραμήτρος. Αντιλαβού;»

Έφυγε τσαντισμένος. Έχει τσαμπουκά ο μικρός αλλά θα τον στρώσω.

Πέμπτη, 11 Ιανουαρίου 2007

Στις μεταγραφές γίνεται χαμός. Όλοι αγοράζουν μανιωδώς παίκτες με το τσουβάλι. Εγώ πάλι δεν θέλω να το κάνω αυτό, αλλά έχω ήδη πει στον Ντρέλια για κάποιες περιπτωσούλες. Επιπλέον, χτες προσλάβαμε μετά από μελέτη και δυο σκάουτερ, τον Νίκο Βούλγαρη και τον Φώτη Αθανασιάδη. Νέα παιδιά, με όρεξη. Ήδη τους ανέθεσα να αρχίσουν το ψάξιμο για πιτσιρικάδες ανά την περιφέρεια.

Η καλύτερη περίπτωση που είδαμε με τον Ντρέλια είναι ο Κώστας Αποστολάκης, γιος του γνωστού και μη εξαιρετέου Στράτου. Παίζει στην Καβάλα, δεξί μπακ αλλά και στόπερ και αμυντικό χαφ. Είναι 23 χρονών, κι έστειλα τον Αθανασιάδη να τον δει μήπως και τον προσεγγίσουμε. Είδαμε κι έναν Γκανέζο αμυντικό, στόπερ, επίσης της Καβάλας, 26 χρονών και ό,τι πρέπει για τη θέση του Abalo. Ίσως είναι και καλύτερος! Θα δείξει.

Επίσης, είδα τον δεξί μέσο Τσαγκάρη του Ολυμπιακού Βόλου και τον ακόμα πιο ενδιαφέροντα Guti της Καβάλας, Πορτογάλο 23χρονο αριστερό μέσο με εξαιρετικά προσόντα. Αυτές είναι πολύ καλές περιπτώσεις αλλά μάλλον όχι για τώρα.

Ο Παπαπαναγιώτου πάντως φαίνεται να είναι ακόμα τσαντισμένος. Ελπίζω να του περάσει, και να μην αναγκαστώ να του ρίξω κι άλλο πρόστιμο, γιατί στηρίζω πολλά πάνω του. Ίσως... αν του πρότεινα νέο συμβόλαιο;

Πηρούνιας. Τηλέφωνο.

Το Σάββατο πάμε Βόλο, παίζουμε με Νίκη.

Κυριακή, 14 Ιανουαρίου 2007

Είμαστε στο Βόλο. Χτες το πρωί, ο Παπαπαναγιώτου υπέγραψε το καινούριο του συμβόλαιο και σταμάτησε τη γκρίνια μονομιάς – από την ώρα που του το είπαμε ότι θα ανανέωνε. Ώστε αυτό ήθελε ο μπαγασάκος. Αφήσαμε ελεύθερο έναν 17χρονο, τον Ελευθεριάδη, στόπερ. Όλα υπό έλεγχο.

Έχω πει στα παιδιά ότι το ματσάκι είναι δύσκολο αλλά πάμε να κάνουμε το παιχνίδι μας κι ό,τι βγει.

%%%%%

Νίκη στο Βόλο, οεοεοε...

ΤΙ ματσάρα ήταν αυτή σήμερα, και τι ΝΙΚΗ ήταν αυτή σήμερα! 3-4 την άρπαξε η Νίκη μέσα στην έδρα της από την Εθνικάρα!

Σε ένα ματς που θα προτιμούσα να το δω από την εξέδρα, με τον πασατέμπο ανά χείρας, πήραμε μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ νίκη, κι αυτή τη φορά όχι ηρωικά αμυνόμενοι, αλλά ηρωικά επιτιθέμενοι!

Πρώτη επίθεση του ματς στο 2?, Ντόβας βγάζει σέντρα-ξυράφι, ο τερματζής διώχνει πάνω στον Φιλιππακο, 0-1. 'Oλος ο Βόλος την έπεσε στο διαιτητή για οφσάιντ, αλλά δεν υπήρχε τέτοιο πράγμα. Αρχίζουν να επιτίθενται αλλά κυρίως από στημένα, εμείς αμυνόμαστε σωστά... στο 39?, ο Ντόβας πάλι ρεζιλεύει τη δεξιά τους άμυνα, δίνει στον Παπαδόπουλο κι αυτός με συρτό σουτ, 0-2! Το μόνο που έκαναν ως το ημίχρονο ήταν μια καλή ευκαιρία, και είπα στα παιδιά ένα μπράβο.

Φαίνεται όμως ότι δεν πρέπει να τα λέω αυτά. Ο Σηφάκης αλλάζει το σύστημα σε 3-5-2 και ξαφνικά, ο Αργεντίνος φορ τους που ήταν ολότελα εξαφανισμένος στο πρώτο ημίχρονο ξυπνάει. Στο 58?, το σκορ ήταν 2-2 μετά από απίστευτα πουληματα της μπάλας και λάθη από Κουμπούλη, Μοντεσάτο και τον Θωμόπουλο που κοιμόταν.

Βγάζω τον Τζιο που δεν είχε κάνει κάτι, βάζω Bashov αλλά ο μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Ντόβας, που μετά από σέντρα του Φιλιππάκου κάνει το 2-3 στο 60?. Δεν προλάβαμε ούτε να πανηγυρίσουμε – ο απίθανος Αργεντίνος κάνει το 3-3 στο 63?, μετά από τα-ζώα-μου-αργάααα έξοδο του Θωμόπουλου. Στο γήπεδο χαμός, οι Βολιώτες μας κλείνουν στο μισό γήπεδο και μέχρι το 70? χάνουν άλλες τρεις τεράστιες ευκαιρίες, με το Θωμόπουλο να παίρνει το αίμα του πίσω.

Μας έχουν πάρει φαλάγγι, οπότε γυρνάω προς τον πάγκο και πάω για το colpo grosso. Ο Μπασιούκας, που ζεσταινόταν από το ημίχρονο μαζί με τους άλλους παγκίτες, μπαίνει στο 73? στη θέση του κουρασμένου και καλά κλεισμένου Rajovic. Στο 75?, ο Φιλιππάκος πετάει τη μπάλα μπροστά, ο Μπασιούκας περνάει όλους τους αμυντικούς στο τρέξιμο, την κοντρολάρει, περνάει τον τερματζή, 3-4!

Ο Αργεντίνος συνέχισε ως το τέλος να ταλαιπωρεί την άμυνά μας, αλλά αντέξαμε, και ο Θωμόπουλος μ?έκανε να θέλω να τον αγκαλιάσω στο τέλος, αντί για τα καντήλια που θ?ακουγε αν το ματς έληγε στο 65?. Η ομάδα είναι πολύ, πολύ καλά - είμαστε 10οι με 23 βαθμούς, 7 πάνω από τον 16ο Πανσερραϊκό και μόλις 5 πίσω από την άνοδο! Απίστευτο;

Το κορυφαίο βέβαια ήταν στη συνέντευξη Τύπου, όπου πήγα με τρομερή διάθεση, και άρχισαν να με ζορίζουν με το οφσάιντ στο πρώτο γκολ. Δεν ξέρω αν περίμεναν από μένα να πω ότι ήταν οφσάιντ, αλλά εγώ όπως και τις άλλες φορές είπα την άποψή μου. Ότι δηλαδή δεν υπήρχε κανένα οφσάιντ, και μάλλον οι Βολιώτες ήταν τσαντισμένοι επειδή έχασαν κι έψαχναν να βρουν ποιος τους φταίει. Το σούσουρο στην αίθουσα ήταν καταπληκτικό, και το καταφχαριστήθηκα...
I'd tell all my friends but they'd never believe me
They'd think that I'd finally lost it completely
I'd show them the stars and the meaning of life
They'd shut me away
But I'd be alright
Alright
I'm just uptight
Uptight
Bouklas
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2422
Joined: Sat Nov 25, 2006 10:08 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Α.Ε.Κ.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Επειδη εχω αρχισει και εγω με εθνικο. Τι πραγμα ειναι αυτο με τις καρτες. Παιζω 1ο φιλικο 2 κοκκινες :shock: Παιζω 2ο φιλικο και παλι 2 κοκκινες.. Που να εβαζα και χαρντ το τακλινγκ :roll:
"Το όμορφο ως όμορφο το θεωρώ φασισμό."

ΜΕΤΑ ΤΟ ΚΟΥΡΕΜΑ, ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΦΑΠΑ...
uptight
Indispensible
Indispensible
Posts: 1777
Joined: Mon Jun 28, 2004 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Εργοτέλης/MTK/Egypt/Watford
Αγαπημένη Ομάδα: Notts County/ Α. Νικοπολίδης
Location: Πειραιάς
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Πέμπτη, 18 Ιανουαρίου 2007

Μεταγραφικός χαμός. Βλέπω συνέχεια DVD παικτών, κι έχω από δίπλα τον Ντρέλια να μου δίνει έξτρα πληροφορίες. Προσπαθούμε να πείσουμε την Καβάλα να μας πουλήσει τον Guti, αλλά δεν θα επιμείνω υπερβολικά. Ίσως πουληθεί και ο Bashov, θα δούμε.

Και μέσα σε όλα αυτά, αρχίζει ο δεύτερος γύρος! Καστοριά την Κυριακή, δεύτερο συνεχόμενο εκτός έδρας ματς. Για να μας δω. Ο Παπαπαναγιώτου στο μεταξύ έφαγε άλλες δυο αγωνιστικές και παίζω με τον Κουμπούλη δεξιά πίσω.

Κυριακή, 21 Ιανουαρίου 2007

Επιστρέφουμε από Καστοριά. Ένα στείρο 0-0 σε ένα ματς όπου η αλήθεια είναι ότι θα έπρεπε να το χάσουμε, αφού παίξαμε άτονα και η Καστοριά έχασε μεγάλες ευκαιρίες. Μόνο η άμυνα και ο εξαιρετικός ξανά Μουκέας στάθηκαν στο ύψος τους – οι υπόλοιποι, παρ?όλο που προσπάθησα να τους τσιγκλίσω στο ημίχρονο και κάπως ανέβηκαν, ήταν ακριβώς το αντίθετο από την προηγούμενη Κυριακή. Κάτι έλειπε.

Ακόμα και ο Τζιο, που επίτηδες τον άφησα στην αρχή στον πάγκο, δεν έδειξε να θέλει να αποδείξει κάτι μπαίνοντας. Κι έχει και διετές συμβόλαιο ο άτιμος... Δεν μπόρεσα να μην τους πω στο τέλος ότι δεν παίξαμε καλά. Ελπίζω να είναι μόνο μια παρένθεση, και με την Καλαμάτα να είμαστε όπως με τη Νίκη Βόλου – φτιαγμένοι!

Κυριακή, 28 Ιανουαρίου 2007

Μπα.

Πρώτη φορά τα εισιτήρια ξεπέρασαν τα 1000 αλλά δεν τους κάναμε ένα καλό δώρο. Άλλο ένα 0-0, με μια ομάδα που την κερδίσαμε στον πρώτο γύρο και το χειρότερο, χάσαμε τον Rajovic για ενάμισι μήνα!

Το ματς ήταν βαρετό, ο τραυματισμός του Rajovic μας επηρέασε κι έγινε μόλις στο 5?, και γενικά η ομάδα από τη μέση και μπροστά έδειχνε βαριεστημένη, σα να ξέσπασε στη Νίκη Βόλου και της τελείωσε η έμπνευση και η διάθεση. Η άμυνα τα πήγε καλά, δεν μας έκαναν φάσεις, αλλά τώρα θα δούμε αν ο Μπασιούκας κάνει για τη δουλειά που τον πήραμε.

Συνεχίζουμε πάντως να είμαστε 10οι, στη μέση της βαθμολογίας αραχτοί. Αν τερματίσουμε κάπου εκεί νομίζω ότι όλοι θα είναι ευχαριστημένοι, αλλά του χρόνου δεν μπορώ να αρκεστώ σ?αυτό.

Όσο για τον Guti, παραιτηθήκαμε. Το καλοκαίρι θα το ξαναδούμε το θέμα, αν έχουμε κανένα φράγκο, γιατί στην παρούσα φάση η ομάδα είναι ταπί. Μπορώ όμως να δω για κανέναν γυμναστή ακόμα, αν και ο Μορίδης έχει πει σε γενικές γραμμές ότι τρεις είναι αρκετοί. Το καλοκαίρι θα του μιλήσω και για τις εγκαταστάσεις που θέλουν μεγάλη βελτίωση, αλλά όλα αυτά αν έχουμε λεφτά...

Τετάρτη, 31 Ιανουαρίου 2007

Ωραίοτατο κολπάκι στο τέλος των μεταγραφών! Αποκτήσαμε τον Χελιώτη, 25χρονο δεξί μπακ που πούλαγε το Χαιδάρι, δίνοντάς τους τον Τζήμα που δεν τον ήθελε κανείς. Ο Χελιώτης δεν είναι κάτι το τρομερό, αλλά για μπακ απ είναι μια χαρά, γρήγορος και καλός αμυντικά. Τέλος πάντων μπορεί να βοηθήσει, σε αντίθεση με τον Τζήμα που κατά τη γνώμη μου δεν μπορούσε. Οπότε μια χαρά.

Επιπλέον, αναζητάμε γυμναστή που να ειδικεύεται στο επιθετικό κομμάτι...

Σάββατο, 3 Φεβρουαρίου 2007

Ωραία! 3 μήνες έξω ο Μουκέας! Αν χτυπήσει ο Θωμόπουλος τη βάψαμε. Τέλος πάντων.

Υπάρχει διακοπή λόγω ματς της Εθνικής, οπότε είναι ευκαιρία να ξεκουραστούμε λίγο. Πάντως υπάρχει ένα θεματάκι με τον Bashov, ο οποίος δείχνει ενοχλημένος επειδή όταν χτύπησε ο Rajovic, είπα στους δημοσιογράφους που με ρώτησαν ότι δεν θα?ναι απαραίτητα αυτός που θα τον αντικαταστήσει. Όχι πως του υποσχέθηκα ποτέ κάτι άλλο – αναπληρωματικός είναι, και το πιο πιθανό είναι ότι θα πάρει πόδι το καλοκαίρι.

Γενικά πάντως υπάρχει ηρεμία, αλλά είναι αλήθεια ότι κάποια στιγμή πρέπει ή να παίξουμε πολύ χάλια, είτε πολύ καλά, γιατί αυτές οι μέτριες τελευταίες εμφανίσεις μου φαίνονται πιο ανησυχητικές κι από διασυρμούς.
I'd tell all my friends but they'd never believe me
They'd think that I'd finally lost it completely
I'd show them the stars and the meaning of life
They'd shut me away
But I'd be alright
Alright
I'm just uptight
Uptight
uptight
Indispensible
Indispensible
Posts: 1777
Joined: Mon Jun 28, 2004 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Εργοτέλης/MTK/Egypt/Watford
Αγαπημένη Ομάδα: Notts County/ Α. Νικοπολίδης
Location: Πειραιάς
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Μπούκλας - εγώ το ΕΧΩ hard το tackling. :D σε όλες μου τις ομάδες από καταβολής. :wink:
I'd tell all my friends but they'd never believe me
They'd think that I'd finally lost it completely
I'd show them the stars and the meaning of life
They'd shut me away
But I'd be alright
Alright
I'm just uptight
Uptight
uptight
Indispensible
Indispensible
Posts: 1777
Joined: Mon Jun 28, 2004 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Εργοτέλης/MTK/Egypt/Watford
Αγαπημένη Ομάδα: Notts County/ Α. Νικοπολίδης
Location: Πειραιάς
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Παρασκευή, 9 Φεβρουαρίου 2007

Ανεβαίνουμε πάλι αύριο πάνω για το ματς με τον πολύ δυνατό Αγροτικό Αστέρα. Έχουν αυτόν τον Σουλτανίδη μπροστά, που είναι κίνδυνος-θάνατος. Να δω ποιος θα τον πιάσει. Μάλλον ο Marques. Ο Μπασιούκας θα παίξει από την αρχή βασικός, ενώ μάλλον δεξί μπακ θα παίξει ο Χελιώτης που μόλις πήραμε.

Αυτός που με προβληματίζει πιο πολύ από μας πάντως είναι ο Τζιο. Μοιάζει να μην ενδιαφέρεται καθόλου και δεν ξέρω πως να τον κάνω να δείξει ΛΙΓΗ προσπάθεια. Όταν τραυματίστηκε είχε αρχίσει και ανέβαινε, τώρα πάλι είναι ανύπαρκτος. Ούτε ο Ντρέλιας έχει κάτι να μου προτείνει. Γρίφος.

Κυριακή, 11 Φεβρουαρίου 2007

Και ΝΑΙ, ΝΑΙ, ΝΑΙ! Τεράστια νίκη και πάλι εκτός έδρας, ένα συγκλονιστικό 1-2 μέσα στον Εύοσμο απέναντι σε μια ομάδα που έχει φιλοδοξίες ακόμα και για άνοδο!

Μόλις στο 2?, με από ένα εξαιρετικό κόψιμο του Χελιώτη ξεκίνησε μια επίθεση όπως ακριβώς μου αρέσει – γρήγορη, με κοφτές, έξυπνες πάσες και κίνηση, και ττελικό αποδέκτη τον Μπασιούκα που με έξοχο πλασέ διαγώνιο έκανε το 0-1! Ο Αστέρας έπαθε σοκ, και δεν συνήλθε ποτέ, με αποτέλεσμα η υπεροχή μας να φέρει και το 0-2, στο 39?. Φάουλ από τα πλάγια, κεφαλιά-πάσα Τζιο, Μπασιούκας καρφωτή κεφαλιά, και τέζα ο Αστέρας.

Βέβαια, στο δεύτερο ημίχρονο έχασαν 2-3 μεγάλες ευκαιρίες, αλλά εκεί μίλησε ο Θωμόπουλος, και τις υπόλοιπες τις καθάρισε η άμυνά μας. Μπροστά, δε, κάθε φορά που ο Μπασιούκας έπαιρνε τη μπαλα, οι αμυντικοί έτρεχαν πανικόβλητοι να τον σταματήσουν, αλλά μάταια – μόνο η αστοχία του τον κράτησε στα δυο γκολ. Ο μικρός αν βελτιωθεί στο τελείωμα των φάσεων θα γίνει μεγάλος παίκτης!

Όλοι ήταν καταπληκτικοί, αλλά ομολογώ ότι εκείνο που με έκανε να χαρώ περισσότερο ήταν ο Τζιο. Πριν το ματς, του το?πα αυτή τη φορά ξεκάθαρα ότι περιμένω απ?αυτόν ένα σπουδαίο ματς και ότι το χρωστάει. Ε, το έκανε. Γι?αυτό και στο τέλος πήρε τα εύσημα πρώτος απ?όλους. Ο δε Χελιώτης ήταν εξαιρετικός, τόσο που με βάζει σε ένα ευχάριστο δίλημμα.

Και είμαστε ΕΒΔΟΜΟΙ!

Πέμπτη, 15 Φεβρουαρίου 2007

Η ατμόσφαιρα στην ομάδα είναι καλύτερη από ποτέ. Ο Μπασιούκας απολαμβάνει τους προβολείς που έπεσαν πάνω του από προχτές, ο Μαϊλής επιτέλους αποθεραπεύτηκε, και ο νέος γυμναστής, Γιώργος Παυλόπουλος, έφτασε χτες κι έπιασε δουλειά.

Μόνο εγώ φαίνομαι ο κακός της παρέας, γιατί τα φοβάμαι αυτά. Έρχεται την Κυριακή ο Θρασύβουλος, ο οποίος είναι στη θέση που κανονικά όλοι περίμεναν να ήμασταν εμείς – 16ος, με 6 ματς χωρίς νίκη και να παλεύει να σωθεί. Οι δημοσιογράφοι έχουν φαγωθεί να με κάνουν να πω ότι είμαστε φαβορί και τέτοια, αλλά δεν πέφτω στην παγίδα. Από πότε μας παίρνει να είμαστε μπλαζέ; ΜΠΛΑΖΕ; Ο Εθνικός; No way, Jose.

Κυριακή, 18 Φεβρουαρίου 2007

Όντως, δε μας παίρνει! Ήμασταν μπλαζέ, αλλά ας είναι καλά ο διαιτητής που απέβαλε έναν αμυντικό τους στο 65? και μπορέσαμε να κερδίσουμε, έστω και με το ισχνό 1-0.

Για ένα ακόμα ματς στην έδρα μας δεν πολυβλεπόμασταν. Δεν ξέρω αν φταίει ότι στη Ριζούπολη όλοι κλείνονται πίσω, αλλά δεν το πολυπιστεύω – έτσι κι αλλοιώς είμαστε αρκετά καλοί όταν υπάρχουν κλειστές άμυνες. Δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι, αλλά το είπα στα παιδιά ότι ακόμα κι όταν κερδίζουμε δεν μπορούμε να εμφανιζόμαστε έτσι. Μας έκανε και ευκαιρία στο 93? ο Θρασύβουλας με 10 παίκτες...

Το γκολ το έβαλε ο Φιλιππάκος μετά από σέντρα του Bashov, ο οποίος έδειξε μεγάλη όρεξη αναλόγως με το πως φερόταν τελευταία. Έδωσα και μερικά λεπτά αγώνα στον Μαϊλή, να παίρνει σιγά-σιγά πάνω του. Αλλά πρέπει να βρούμε μια γ%&#%#η σταθερότητα επιτέλους!

Χώρια που μας τα ζάλισαν μετά με ένα πέναλτι που ζήταγε λέει ο Θρασύβουλας. Τους είπα ότι δεν είδα τίποτα, δεν είχα όρεξη για πολλά απόψε.

Παρ?όλο που είχε 1124 εισιτήρια κομμένα και είμαστε ΠΕΜΠΤΟΙ!
I'd tell all my friends but they'd never believe me
They'd think that I'd finally lost it completely
I'd show them the stars and the meaning of life
They'd shut me away
But I'd be alright
Alright
I'm just uptight
Uptight
yannis27gr
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 537
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="Bouklas"]Επειδη εχω αρχισει και εγω με εθνικο. Τι πραγμα ειναι αυτο με τις καρτες. Παιζω 1ο φιλικο 2 κοκκινες :shock: Παιζω 2ο φιλικο και παλι 2 κοκκινες.. Που να εβαζα και χαρντ το τακλινγκ :roll:[/quote]

Hard tackling είναι να πηγαίνει κάποιος με πάθος και δύναμη στον αντίπαλο, όχι να τον στείλει νοσοκομείο. Μην τα μπερδεύεις. Με hard παίζω και δεν παίρνω πάνω από 1-2 κίτρινες ανά αγώνα.

Το μειονέκτημα αυτής της επιλογής δεν είναι οι κάρτες αλλά η υψηλή πιθανότητα να τραυματιστεί ο παίκτης.
uptight
Indispensible
Indispensible
Posts: 1777
Joined: Mon Jun 28, 2004 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Εργοτέλης/MTK/Egypt/Watford
Αγαπημένη Ομάδα: Notts County/ Α. Νικοπολίδης
Location: Πειραιάς
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Τετάρτη, 21 Φεβρουαρίου 2007

Πάνω που είπα μια καλή κουβέντα για τον Bashov χτύπησε, όπως και ο Παγούδης κι έχω μείνει με έναν τερματοφύλακα μόνο! Οι κατάσκοποί μου έφεραν τα ραπόρτα για τους παίκτες, αλλά κανείς απ΄?όσους τους είχα στείλει να δουν δεν είναι τελικά κάτι που ν?αξίζει να το κυνηγήσουμε. Πάμε γι?άλλα.

Έχουμε τον 1ο Λεβαδειακό την Κυριακή, στο γήπεδό μας. Μήπως τελικά στα δύσκολα είμαστε καλύτεροι; Θα το δούμε!

Κυριακή, 25 Φεβρουαρίου 2007

Ναι, είμαστε!

Τρίτη σερί νίκη, με 2-1, επί του πρώτου της κατηγορίες που είχε 8 ματς αήττητος. Ε, τώρα εμείς έχουμε 7 ματς αήττητοι και είμαστε στην ΤΕΤΑΡΤΗ θέση... ω ναι, στην τέεεεταρτη θέση!

Άρχισε το ματς και είπα «εντάξει, ως εδώ ήταν». Όντως, ο Λεβαδειακός έδειχνε πολύ δυνατός για τα δόντια μας και μας είχε ψιλοκλείσει. Για ένα τέταρτο.

Μετά, σιγά-σιγά, ανεβήκαμε, και στο 29? έγινε αυτό που χρειαζόμασταν: ο Μπασιούκας έκλεψε τη μπάλα από τους αμθυντικούς και ξεχύθηκε σαν καθαρόαιμο μπροστά, πλάσαρε τον Ζαφειρόπουλο και 1200 άνθρωποι βρεθηκαν στον αέρα. 1-0!

Αυτό ήταν. Η ομάδα έβαλε τον Λεβαδειακό κάτω κι άρχισε να τον πατάει, και στο 44?, ο Μπασιούκας μετά από μακρινή μπαλιά του Φιλιππάκου έκανε το 2-0. Κάτι πήρε τ?αυτί μου από την εξέδρα που έμοιαζε με «είναι τρελός ο Αρτινός» αλλά δεν παίρνω όρκο.

Στα αποδυτήρια δεν ήξερα τι να τους πω΄Ναι, ήταν γεγονός ότι όποτε είχα πει καλά λόγια εμφανιζόμασταν αγνώριστοι μετά, αλλά τι μπορούσα να κάνω όταν είχαμε παίξει τόσο καλά; Το είπα.

Και ξανά, εμφανιστήκαμε αγνώριστοι. Ο Λεβαδειακός άλλαξε το σύστημα και παρ?ότι τους είχα πει να προσέξουν, βρεθήκαμε σύντομα κλεισμένοι στην περιοχή μας. Στο 51? ο Πετρόπουλος μείωσε, και για ένα εικοσάλεπτο κάθε επίθεση των Λειβαδειωτών μύριζε γκολ. Αλλά αυτό δεν ήρθε ποτέ. Κάτι ο Θωμόπουλος, κάτι το τρομερό απόψε φάρδος μας, τη γλιτώσαμε, μετά αυτοί κουράστηκαν και κάπως έτσι ήρθε άλλη μια τεράστια νίκη που πανηγυρίστηκε έξαλλα.

Τραυματίστηκε βέβαια ο Φιλιππάκος, αλλά ούτε αυτό μπόρεσε να σκιάσει τη βραδιά. Προσπαθώ να σκεφτώ τι θα πάει στραβά τώρα πια – ότι ήταν να πάει, έχει πάει ήδη.

Τρίτη, 27 Φεβρουαρίου 2007

Προσπαθώ να συνεφέρω τα παιδιά γιατί το Σάββατο έχουμε μεγάλο τοπικό ντέρμπι με την Προοδευτική, στον Κορυδαλλό. Δεν είναι εύκολο όμως!

Υπήρξαν χτες εξελίξεις στους μικρούς. Αφέθηκαν ελεύθεροι 4 πιτσιρικάδες – Γεωργακόπουλος, Φυλακούρης, Λαζάρου και Ράντος – ενώ ο Μανίκας, επιθετικός, ήταν ο μόνος που του έγινε επαγγελματικό συμβόλαιο. Όλοι αυτοί είναι 17ρηδες και είναι κρίμα να τα κρατάμε τα παιδιά αφού σε μένα τουλάχιστον δεν κάνουν.

Έχω πάλι αρκετές απουσίες. Εκτός των Rajovic, Μουκέα, είναι εκτός ο Φιλιππάκος, ο Bashov, ο Abalo και ο Στρατάκης, Αν δεν είχα και τόσους απόντες που θα ήμασταν άραγε;

Πέμπτη, 1η Μαρτίου 2007

Σήμερα ήταν μια πολύ καλή μέρα.

Το μεσημεράκι, ο Μορίδης μου τηλεφώνησε. «Αγορίνα,» μου λέει, «ομολογώ πως ούτε κι εγώ δεν περίμενα ότι θα τα πας τόσο καλά. Δυστυχώς τα οικονομικά της ομάδας είναι άσχημα, αλλά να ξέρεις ότι ό,τι ζητήσεις θα προσπαθήσουμε να το κάνουμε γιατί είμαστε ενθουσιασμένοι με τη δουλειά σου ως τώρα. Συνέχισε έτσι, και πολύ σύντομα θα τα πούμε και για το συμβόλαίο σου...»

Του είπα για τις εγκαταστάσεις και την περίπτωση συνεργασίας με μικρότερη ομάδα για παίκτες, και μου είπε ότι αυτά θέλουν περισσότερα χρήματα απ?όσα έχουμε αυτή τη στιγμή, αλλά όταν βρεθούν τα μπικικίνια θα τα έχω κι αυτά. Έκλεισα το τηλέφωνο χαρούμενος.

Για πρώτη φορά, μάλλον τα πάω καλά!

Σάββατο, 3 Μαρτίου 2007

Κρίμα! 1-1 με την Προο σήμερα... Χάσαμε πολλές ευκαιρίες, αλλά στο τελευταίο μισάωρο ήμασταν αδικαιολόγητα χαλαροί. Η Προο είχε παρατάξει τη μισή ομάδα δανεικούς από ΟΣΦΠ και ΑΕΚ, αλλά όταν έβαλε τους πάλιουρές της έπαιξε καλύτερα. Μας έκαναν δυο καλές ευκαιρίες σε όλο το ματς, ε, στη μία σκόραραν. Το πρόβλημα ήταν ότι αυτό έγινε στο 86?, πάνω που είχαμε πιστεψει ότι θα κερδίζαμε. Αλλά το?χουμε κάνει κι εμείς αυτό.

Το καλύτερο νέο ήταν ότι το δικό μας γκολ το έβαλε ο Τζιο, ο οποίος μαζί με τον Marques ήταν σήμερα οι καλύτεροι. Από εκείνη τη μέρα που του μίλησα στα ίσα σα να συνήρθε κάπως!

Είμαστε 5οι, με 35 βαθμούς, και την άλλη Κυριακή υποδεχόμαστε τον 3ο Αστέρα Τρίπολης που έχει 38. Δηλαδή με νίκη τον φτάνουμε. Έχουμε 8 ματς αήττητοι. Απίστευτο!
I'd tell all my friends but they'd never believe me
They'd think that I'd finally lost it completely
I'd show them the stars and the meaning of life
They'd shut me away
But I'd be alright
Alright
I'm just uptight
Uptight
Bouklas
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2422
Joined: Sat Nov 25, 2006 10:08 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Α.Ε.Κ.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="yannis27gr"][quote="Bouklas"]Επειδη εχω αρχισει και εγω με εθνικο. Τι πραγμα ειναι αυτο με τις καρτες. Παιζω 1ο φιλικο 2 κοκκινες :shock: Παιζω 2ο φιλικο και παλι 2 κοκκινες.. Που να εβαζα και χαρντ το τακλινγκ :roll:[/quote]

Hard tackling είναι να πηγαίνει κάποιος με πάθος και δύναμη στον αντίπαλο, όχι να τον στείλει νοσοκομείο. Μην τα μπερδεύεις. Με hard παίζω και δεν παίρνω πάνω από 1-2 κίτρινες ανά αγώνα.

Το μειονέκτημα αυτής της επιλογής δεν είναι οι κάρτες αλλά η υψηλή πιθανότητα να τραυματιστεί ο παίκτης.[/quote]

Αν δεν παρει μπαλα ομως τι θα παρει ? :roll: :roll:

Σορρυ για το offtopic
"Το όμορφο ως όμορφο το θεωρώ φασισμό."

ΜΕΤΑ ΤΟ ΚΟΥΡΕΜΑ, ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΦΑΠΑ...
yannis27gr
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 537
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="Bouklas"]
Αν δεν παρει μπαλα ομως τι θα παρει ? :roll: :roll:

Σορρυ για το offtopic[/quote]

Τα πόδια του αντιπάλου και κάρτα. Αν έχεις καλούς αμυντικούς όμως, δε συμβαίνει συχνά αυτό. Αν έχεις τον Καλιτζάκη και τον Κολτσίδα... :karta: :karta:

Συνέχισε Εθνικάρααααααααα!!! :victory: :victory:

Edit: Και για του λόγου το αληθές, 19 ματς με τη Μπάρι, 10 κίτρινες και 1 κόκκινη (κι αυτή όχι από τάκλιν αλλά επειδή πήγε κι έδωσε κλωτσιά στον αντίπαλο, το ζώο :D ). Οπότε, μη μασάς και βάλτο στο χαρντ!
Post Reply

Return to “Ιστορίες FM2007”