Στρατηγικες για συκγεκριμενους τυπους ομαδων

Συζητήστε για τις ανίκητες τακτικές που δημιούργησατε!
Post Reply
KeyserSoze
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 277
Joined: Sat Dec 25, 2004 2:20 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λοιπον, εχω δοκιμασει διαφορα κολπα και τακτικες αλλα στανταρ ακρη δεν εχω βγαλει, οποτε θα ηθελα να βοηθησετε και κυριως να μου δωσετε ΛΟΓΙΚΗ εξηγηση γιατι ετσι κι οχι αλλιως. Ευχαριστω εκ των προτερων


Βασικα το προβλημα ειναι με μικρες ομαδες. Ερωτηματα

1. Τι θελει να μας πει ο scouter οταν λεει οτι η αντιπαλη ομαδα παιζει possesion football και θελει ball possesion. Μας λεει στην ουσια "Κατεβασε τεμπο γιατι αλλιως θα χανεις την μπαλα και τους συμφερει αφου θελουν την μπαλα στα ποδια" Ή "ανεβασε τεμπο για να μην παιξεις το παιχνιδι τους"?Τωρα τελευταια για το συγκεκριμενο εχω καταληξει πως δεν εχει σχεση το τεμπο αλλα το closing down, κοινως λεει "Βαλε τα χαφ σου να ορμανε για να μην τους αφησεις να κανουν παιχνιδι".Το εχω καταλαβει σωστα οτι εχει να κανει με το clossing down?

2. Τι θελει να μας πει ο scouter οταν λεει οτι ειναι hardworking το αντιπαλο κεντρο??Εχω καταλαβει οτι ομρανε και τρεχουν πολυ, αρα δοκιμαζω να αυξησω το width ωστε αφου τρεχουν να τους βαλω να τρεχουν σε μεγαλυτερη εκταση μπας και κουραστουν. Αυτο ομως μου αφηνει κενους χωρους που ως hardworking τους εκμεταλλευονται. Γενικα πως αντιμετωπιζεις ομαδες με hardworking midfield?

1+2. Oταν μας λεει οτι ειναι ΚΑΙ hardworking ΚΑΙ θελουν possesion football πως τους αντιμετωπιζω τοτε??Αυτο ειναι το μεγαλυτερο μου προβλημα.

Σημειωση, ειπα ηδη πως μιλαω για Αιγαλεα και Λαρισες, προφανως δεν θα ανοιχτω στην Λιβερπουλ ή την Τσελσυ αμα μου λεει possesion + hardworking. Το ερωτημα ειναι οταν παιζει τετοιο ποδοσφαιρο η Κερκυρα τι κανουμε


3. Η organised and hard defence που λεει συχνα στις μικρες ομαδες, σπαει με κοντρα (δηλαδη βαζω γρηγορους επιθετικους) ή "μπουνια στο μαχαιρι" (δηλαδη βαζω και γω τα βαρια κορμια και ελπιζω να ειναι καλυτεροι στις προσωπικες μονομαχιες)??

2η κατηγορια ερωτησεων

Παλι για μικρες ομαδες

1. Οταν καθονται μαζεμενοι, με περιμενουν και θελουν να χτυπησουν κοντρα προφανως, εγω ΕΠΙΘΕΤΙΚΑ πως συμπεριφερομαι? Μεχρι τωρα ανοιγα πλατος αλλα δεν εχω δει φοβερα αποτελεσματα στο fm2007, κοινως δεν κανω φασεις οπως παλια. Μια σκεψη ειναι να βαλω κανα run with ball και forward runs στα ακραια μπακ και να τα κανω πιο επιθετικα. Καμια καλη ιδεα?Το focus passing το εχω στο mixed, μηπως με τις μικρες ομαδες να το βαζω down both flanks?(γενικα δεν εχω προβλημα να το φαω και να το χασω, εχω περισσοτερο οτι δεν το βαζω. Δηλαδη πολυ συχνα εχω 0-0 και σπανια το τσιμπαω και χανω 0-1)

2. Οταν θελω να πιεσω, για να βαλω τριτο επιθετικο ή και τεταρτο, τι να κανω: Να βγαζω αμυντικο και να παιζω με 3 πισω και 3-4-3 ή να κανω ότι το pc, δηλαδη που εχω δει οτι συνηθως βγαζει μεσους και παιζει 4-3-3 και κατοπιν παιζει και 4-2-4?? Εχουμε ετσι τιποτα προτασεις για οδηγιες σε συγκεκριμενους παικτες???Πχ τα ακραια μπακ??

3. Το προβλημα μου με το fm2007 ήταν απο την αρχη οτι και ο Παναιτωλικος να θελει να σε πιεσει για την ισοφαριση, το καταφερνει. Στα παλιοτερα Μανατζερ εκανα στο 1-0 και μετα το 70' ΕΛΑΧΙΣΤΑ πιο αμυντικο το συστημα και προβλημα δεν ειχα. Ομως σε αυτο νιωθω σαν βλακας που πρεπει να παιξω φουλ αμυνα κοντρα στον Ιωνικο για να μην με ισοφαρισει. Κοινως πως κραταμε σκορ απεναντι σε αντιπαλο που λογικα επρεπε να φαει και 2-0???

4. Πως στο καλο καταφερνει το pc και ροκανιζει ΤΕΛΕΙΑ τον χρονο ενώ οταν θελω εγω να τον ροκανισω η φασεις είναι συνεχεις?Να βαλω περισσοτερους επιτελικους και να βγαλω επιθετικους?Ειναι μια σκεψη αλλα αμα τους βαλω και hold ball ενω εχουν τεχνικη, με πιεζει το αμ.χαφ της Καλλιθεας και περνει μπαλα, πραγμα ανεξηγητο για μενα. Ετσι συνθηως βαζω το επιτελικο χαφ σε ρολο πισω απο τον μοναδικο φορ που αφηνω στο παιχνιδι και στο κεντρο περναω 2ο αμ.χαφ απλα αρχιζω να πιστευω πως στην ουσια ετσι τους "προσκαλω" στην μερια μου και απλα ελπιζω να τους κοψουν τα χαφ και οι αμυντικοι

5α. Για το τελος 2 αποριες σε θεσεις. Τι οδηγιες δινεται στα ακραια χαφ σε forward runs, run with ball, through balls. Μεχρι τωρα πηγαινα με forward runs τερμα και τα αλλα 2 στο Mix αλλα βλεπω οτι στην ουσια ετσι τα ακραια χαφ φευγουν μπροστα και η μπαλα δεν φτανει ποτε σε αυτους γιατι ομαδες τυπου Καλαμαριας που παιζουν ολοι πισω την εχουν ηδη κοψη. Πιστευω πως αυτο βοηθαει οταν θες να παιξεις στην κοντρα ετσι κατεβασα τα forward runs στο mixed για να ερχονται πιο πισω να περνουν μπαλα. Επισης επειδη εχουν πασα, αξιζει να εχουν often το through balls?Ή αυτη ειναι επιλογη που αξιζει μονο στα χαφ του αξονα?Το ιδιο και για τους επιθετικους: αυτοι αξιζουν through balls στο often ή εννοειται πως αυτοι ειναι οι αποδεκτες οπότε τι through balls να βαλεις?

5β. Οι κεντρικοι αμυντικοι και τα ακραια μπακ ποσο closing down να εχουν κοντρα σε μικρομεσαιες ομαδες ελληνικου πρωταθληματος??Διοτι να εχω τον Ετο να του που "Ασε μην πιεζεις", αλλα να εχω τον Σαιτιωτη και να μην του ορμαει δεν ειναι βλακεια?.Το εχω οριακα στο rarely στα κεντρικα μπακ και οριακα κατω απο το mixed στα ακραια. Καλα είναι ή να πιεζω πιο πολυ με ομαδες τυπου Ατρομητου?













ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ, το ξερω οτι ηταν μακρυ ποστ αλλα οποιος απαντησει κερναω μπυριτσα!!!

υγ. keep in mind ετσι?Οι αποροιες μου αφορουν τακτικες οταν εχω αντιπαλο μικρομεσαιες ομαδες Ελληνικου πρωταθληματος
User avatar
mitsosvd
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5888
Joined: Sun Jun 04, 2006 11:26 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Location: Αθηνα
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Για το 1 πιστευω οτι σε συμφερει μια λιγοτερο ποιοτικη ομαδα απο την δικια σου να παιζει possesion football,γιατι την κανει λιγοτερο επικύνδινη απο μια ομαδα που παιζει κλεισμενη πισω και βγαζει αντεπιθεσεις.Η γνωμη μου ειναι οτι μια τετοια ομαδα σου επιτρεπει να παιξεις το παιχνιδι σου καθως μπορει να θελουν να παιξουν possesion football αλλα μπορουν να το κανουν κοντρα στην δικια σου πιο ποιοτικη ομαδα;Παντως θελει υψηλο closing down,καθως θα παιζουν με passing short για να εχουν κατοχη,οποτε θα τους χαλασει την αναπτυξη.Το θεμα ομως ειναι οτι ο σκαουτερ μπορει να σου ειπε οτι η κερκυρα παιζει possesion football επειδη την ειδε να παιζει με το αιγαλαιω,και κοντρα σε εσενα να μην παιξει ετσι
Για το τριτο,χρειαζεσαι μια καλη κομπινα για τα κορνερς(πχ σορτ οι εκτελεσεις και δυο ψηλους να κανουν near post flick on),ενα καλο ποδι να τραβαει σουτ εξω απο την περιοχη,εναν ή δυο παιχτες ποιοτικους που θα κανουν κανα μπουκαρισμα,αν χωραει και κανας ψηλος φορ,width ψιλο wide και φοκους πασσινγκ απο τα ακρα για να τεντωσει η αμυνα και να ανοιξουν διαδρομοι.(Επισης οχι μονο για το 3,αλλα γενικα,μην αφηνεις το cross aim στο mixed σε κανενα παιχτη,θα εχεις καλυτερα αποτελεσματα,με το 3 κολαει στο οτι σπανε πιο ευκολα οι αμυνες).
Τα υποόιπα αυριο,γιατι ειναι αργα και νυσταζω.
Baal7
Amateur
Amateur
Posts: 165
Joined: Thu May 24, 2007 2:26 pm
Location: Πατρα(Βολος)
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φιλε Soze το (1)possesion football σημαινει οτι ο αντιπαλος παιζει short passes για κατοχη τις μπαλας.Εγω παντως με αντιπαλες ομαδες τετοιου στυλ παιζω tight marking , width narrow και closing down often.(2)Για το hardworking πετα και ενα hard tackling και πιστευω εισαι Ok.Για την (3)αμυνα του αντιπαλου,τσεκαρε τα κεντρικα μπακ τους να δεις αν ειναι κοντοι,αργοι κλπ, και μετα βαλε τον αντιστοιχο επιθετικο/ους.
Τωρα για τις αμυνες ταμπουρι εγω βαζω closing down often και defence line push up για να μπορεσω να βγαλω τον extra παικτη ελευθερο.Καλο θα ηταν να φτιαξεις και τα corners σου ωστε να αποκτησεις και ενα πλεονεκτημα στις στημενες φασεις.Πχ στα corners (σε 4-2-3-1 ή 4-4-2)βαζω εναν near post flick on, εναν challenge gk και εναν attack far post.Τα δυο χαφ outside area και εναν attack from deep.Τα μπακ μενουν πισω.
Το time wasting μη το βαζεις στο 60-70.Βαλ'το στο 80+.Βαλε και κανα down both flanks.Και τελος για τα χαφ σου, δες ποσο passing,crossing και creativity εχει ο καθενας και ρυθμισε τα αναλογως. :-D
Tony_PAOK
Trialist
Trialist
Posts: 26
Joined: Fri Jun 01, 2007 11:38 am
Football Manager της ομάδας: Leeds United FC
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γενικά μην προσπαθείς να κερδίσεις χρόνο διατί είναι μαθηματικά σίγουρο ότι θα σου κάνουν πάρα πολλές ευκαιρίες. Προσπάθησε να φορτώσεις το κέντρο π.χ 2 αμυντικά χαφ και τρεις στο κέντρο. Εννοείται ότι για να αποδώσει καλύτερα η άμυνά σου θα πρέπει να έχεις 4 αμυντικούς. Δεν ξέρω γιατί αλλά όποτε πίεζα και άφηνα 3 αμυντικούς έτρωγα γκολ από σέντρες. Αν βλέπεις ότι για μερικά συνεχή ματς δεν αποδίδει η ανάπτυξη και απότις δυο πλευρές δικίμασε να αναπτυχθείς από τον άξονα με narrow width.-> Βάλε π.χ και ρόμβο κλειστό στο κέντρο. Γενικά δεν μπορείς να κρατήσεις έξω από τα καρέ σου σχεδόν καμία ομάδα. Γι αυτό δές τους αμυντικούς σου αν έχουν και καλό bravery μπας και κάνουν και καμιά καλή επέμβαση. Επίσης προσευχήσου να έχει τις καλές του το pc αλλιώ προβλέπεται μέχρι και γκολ στο 94 από παίχτη της καλαμαριάς με 6 long shoots. Για κλειστές άμυνες δοκίμασε να παίξεις απ τις δύο πλευρές και να ανεβαίνουν και τα ακραία μπακ ή βάλε πολλούς στον άξονα με καλό passing τους attacking midfielders και hrough balls σε έναν ή δύο σχετικά γρήγορους επιθετικούς. Πολλές φορές όμως οι μικρές ομάδες είναι απρόβλεπτες και έτσι μην διστάζεις να αλλάξεις εντελώς την τακτική σου αφού ίσως μπορέσει να προσαρμόσεις την ανάπτυξη της ομάδας σου στις δικές τους αδυναμίες. Π.χ ανπτύξου από το κέντρο αν οι άλλοι δεν έχουν πολλούς ή σχετικά καλους αμυντικούς χαφ ή από τα πλάγια αν το ακραίο μπακ είναι αργό η δεν μαρκάρει σωστά ή αν είναι κανενας νεαρός με χαμηλά στατιστικά. Όπως είπε και ο Βaal7 βάλε κατάλληλους επιθετικούς στους αντίστοιχους αμυντικούς.
yannis27gr
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 537
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης
Has thanked: 0
Been thanked: 0

1. Κατοχή μπάλας=πολλές κοντινές πάσες. Άρα, άμα βάλεις τους παίχτες σου να πιέζουν και οι αντίπαλοι έχουν ποιοτικά χαφ ή/και πολύ καλά στημένη ομάδα, θα σε λιώσουν στο τρέξιμο. Αν δεν ισχύουν τα παραπάνω τότε η πίεση θα αποδόσει και θα κλέβεις μπάλες. Ακόμα και τότε όμως, επειδή οι παίχτες σου είναι εκτός θέσης (λόγω αμυντικών καθηκόντων) αν δεν έχεις ποιότητα στην ομάδα τότε θα χάσεις την κατοχή και άντε ξανά από την αρχή (το λεγόμενο παιχνίδι κέντρου).
Προσωπικά αδιαφορώ για το αν ο αντίπαλος αρέσκεται να κρατάει μπάλα. Έχω χαμηλό το δείκτη πίεσης ώστε όταν οι παίχτες μου κλέψουν μπάλα οι υπόλοιποι να μπορούν έυκολα και γρήγορα να πάρουν σωστές θέσεις στην επίθεση και έχω παρατηρήσει ότι με αυτό τον τρόπο η ομάδα αποδίδει πάρα πολύ καλά επιθετικά αφού κλέβω την μπάλα στο κέντρο και με 3 πάσες είμαι σε θέση για γκολ. Σε παλαιότερες τακτικές με υψηλή πίεση έκλεβα πιο συχνά την μπάλα αλλά δεν ήξερα τι να την κάνω.

2. Από τη στιγμή που είναι δουλευταράδες οι χαφ σημαίνει ότι υπολείπονται σε ποιότητα (σπάνια θα βρεις παίχτη με υψηλή τακτική και δουλευταρά). Άμα παίξεις παιχνίδι κέντρου λοιπόν θα σε φάνε. Παίξε από τα άκρα με γρήγορους και τεχνίτες πλάγιους. Αν έχεις AMC βάλτον σε θέση MC με βελάκι διαγώνια στο κέντρο ώστε στην επίθεση να υποστηρίζει τους ακραίους και να βγαίνει ενίοτε σαν κρυφός φορ (ο δικός μου σε 15 παιχνίδια έχει 5 γκολ και 10 ασίστ).

3. Με μικρές ομάδες που μαζεύονται όλοι πίσω, πρέπει να δεις τους παίχτες τους, ιδίως τα κεντρικά μπακ. Αν είναι ψηλοί και δυνατοί, βλέπε Κυργιάκος, τσάμπα θα πάνε οι σέντρες εκτός κι αν έχεις χαφ με πολύ καλά μακρινά σουτ για να παίρνουν τα ριμπάουντ και να σκοράρουν από μακριά. Προτίμησε τις κάθετες πάσες και αν έχεις φορ τύπου Καστίγιο, βάλτον να δοκιμάζει προσωπικές προσπάθειες. Τα ανάποδα αν είναι αμυντικοί χώρου (σπάνιο σε μικρές ομάδες).

2η κατηγορια ερωτησεων

1. Η παραπάνω 3.

2. Ποτέ δεν είδα χαΐρι με τρίτο επιθετικό ή με 4-2-4. Είτε κάνω αλλαγή παίχτη (αν δεν έχει τουλάχιστον 7 απόδοση) είτε ζητάω από τους επιθετικούς να αλλάζουν θέσεις (swap position) μπας και τους μπερδέψω. Οι τακτικές απελπισίας συνήθως είναι απελπιστικές :wink:

3. Δεν καταλαβαίνω γιατί έχεις πρόβλημα στο να κρατήσεις σκορ. Το συζητήσαμε και σε άλλο τοπικ αυτό. Νομίζω ότι το πρόβλημα σου είναι επιθετικό. Δυσκολεύεσαι να σκοράρεις κι έτσι δίνεις την ευκαιρία στον αντίπαλο να σκοράρει και με 1 γκολ να πάρει βαθμό ή βαθμούς. Στήσε καλά την ομάδα, βάλτους 2-3 κι ας δεχτείς 1. Αν πάλι είσαι στο 1-0 και παλεύεις να κρατήσεις, ΔΕΝ γυρνάς σε άμυνα πριν το 80'. Μάρκαρε τον καλό τους χαφ με το δικό σου αμυντικό χαφ, αύξησε λίγο την πίεση, δώσε εντολή στα φορ να μαρκάρουν τα αντίπαλα μπακ για να εμποδίζουν την ανάπτυξη τους, τέτοια πράγματα. Προσωπικά, το 1-0 στο 90% των περιπτώσεων παλεύω να το κάνω 2-0 παρά να το κρατήσω. Μόνο όταν παίζω με μεγάλη ομάδα τότε μετά το 80' θα το γυρίσω σε απόλυτη άμυνα (ultra defensive, slow tempo, long passes, tight marking, high time wasting, κ.τ.λ.).

4. Δεν μπορούν να ροκανίσουν το χρόνο. Η δικιά σου ομάδα αδυνατεί να επιτεθεί κι έτσι σου φαίνεται να ροκανίζουν το χρόνο. Σημαίνει ότι δεν την έχεις στήσει σωστά ή δεν αποδίδουν.

5α. Πώς έχεις στήσει την ομάδα; Τα ακραία χαφ είναι στον άξονα ή σε θέση AMR/L;

5β. Αμύνεσαι με ζώνη, έτσι; Οπότε δε χρειάζεται να ορμάνε στον αντίπαλο καθώς στην άμυνα ζώνης μαρκάρεις χώρο. Ούτως ή άλλως, όταν ο αμυντικός δει μπροστά του τον επιθετικό θα τον μαρκάρει, αυτό είναι αυτονόητο. Ας μην αφήνει περισσότερο απ' όσο χρειάζεται τη θέση του στο σύστημα.

Αυτά!
Ραγκάτσης (ραδιοφωνικός παραγωγός): Πότε εισήχθη για πρώτη φορά το άθλημα του μπάσκετ στους Ολυμπιακούς Αγώνες;

Μήνυμα από φίλαθλο: Χρήστο (ραγκάτση), επανέλαβε σε παρακαλώ την ερώτηση γιατί στην Επτάλοφο δεν κατάλαβαν τη λέξη "εισήχθη"... :D :D
KeyserSoze
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 277
Joined: Sat Dec 25, 2004 2:20 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="Tony_PAOK"]Γενικά μην προσπαθείς να κερδίσεις χρόνο διατί είναι μαθηματικά σίγουρο ότι θα σου κάνουν πάρα πολλές ευκαιρίες.Γενικά δεν μπορείς να κρατήσεις έξω από τα καρέ σου σχεδόν καμία ομάδα. Επίσης προσευχήσου να έχει τις καλές του το pc αλλιώ προβλέπεται μέχρι και γκολ στο 94 από παίχτη της καλαμαριάς με 6 long shoots[/quote]Πεστα γιατι νομιζα οτι μονο σε μενα συνεβαινε.
Υποθετω εχει γινει μια προσπαθεια να εισαι συνεχεια στην τσιτα διοτι μεχρι περσυ επαιζες με την Καλαμαρια και πιεζες χωρις προβλημα επι 90'. Απο την αλλη ομως αρχιζω να το βρισκω μη ρεαλιστικο, μην σου πω μη διασκεδαστικο για καποιον σαν και μενα που ενω παιζω ωρες δεν αναλυω το καθε παιχνιδι λες και ειμαι ο πραγματικος Φεργκιουσον.Ασε που θεωρω οτι πχ ο Φερερ σιγα μην καταστρωνει σχεδια επι σχεδιων οταν παιζει ΑΕΚ-Εργοτελης στο ΟΑΚΑ για το πως να κρατησει το 1-0, μην τρελαθουμε.Κυριως μη ρεαλιστικο μου φαινεται οχι τοσο απο μεριας μου, οσο οτι ξαφνικα ο Ιωνικος και η Καλλιθεα απο το 65' γινονται Μαντσεστερ.
Ενιγουει, ενα μεσο που δοκιμαζω αυτη την περιοδο και μου βγαινει αρκετα ειναι να μην περναω 2ο αμ.χαφ αλλα δευτερο "10αρι", απλα το ενα παιζει πισω απο τον μοναδικο κηνυγο και το αλλο διπλα στο αμ.χαφ.Τους βαζω και στους 2 hold ball και ροκανιζω πολυ χρονο διοτι δεν περιμενω να τους κοψουν τα χαφ αλλα τους πιεζω απο ψηλα.
[quote]Όπως είπε και ο Βaal7 βάλε κατάλληλους επιθετικούς στους αντίστοιχους αμυντικούς.[/quote]
Aληθεια,εσεις πως το εννοειται το κατάλληλα??Εγω το παω στην κοντρα (δηλαδη βαρυ κορμι στην πλευρα του ευκινητου αμυντικου και γρηγορο επιθετικο στην πλευρα του κρυαριου του αντιπαλου)
KeyserSoze
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 277
Joined: Sat Dec 25, 2004 2:20 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="yannis27gr"]1. Κατοχή μπάλας=πολλές κοντινές πάσες. Άρα, άμα βάλεις τους παίχτες σου να πιέζουν και οι αντίπαλοι έχουν ποιοτικά χαφ ή/και πολύ καλά στημένη ομάδα, θα σε λιώσουν στο τρέξιμο. Αν δεν ισχύουν τα παραπάνω τότε η πίεση θα αποδόσει και θα κλέβεις μπάλες. Ακόμα και τότε όμως, επειδή οι παίχτες σου είναι εκτός θέσης (λόγω αμυντικών καθηκόντων) αν δεν έχεις ποιότητα στην ομάδα τότε θα χάσεις την κατοχή και άντε ξανά από την αρχή (το λεγόμενο παιχνίδι κέντρου).
Προσωπικά αδιαφορώ για το αν ο αντίπαλος αρέσκεται να κρατάει μπάλα. Έχω χαμηλό το δείκτη πίεσης ώστε όταν οι παίχτες μου κλέψουν μπάλα οι υπόλοιποι να μπορούν έυκολα και γρήγορα να πάρουν σωστές θέσεις στην επίθεση και έχω παρατηρήσει ότι με αυτό τον τρόπο η ομάδα αποδίδει πάρα πολύ καλά επιθετικά αφού κλέβω την μπάλα στο κέντρο και με 3 πάσες είμαι σε θέση για γκολ. Σε παλαιότερες τακτικές με υψηλή πίεση έκλεβα πιο συχνά την μπάλα αλλά δεν ήξερα τι να την κάνω.[/quote]
Συμφωνω με αυτα που λες με μια ενσταση.Ειπα οτι το προβλημα ηταν οι μικρες ομαδες. Το θεμα το χειριζομουν οπως και συ και με τις μεγαλες ειχα πολυ καλυτερα αποτελεσματα, δηλαδη τερματισα 4ος στην Ελλαδα και ΤΛ εφτασα στους 8, κουφα πραγματα. Ομως πλεον με τις μικρες ορμαω στον πατσα και εχω δει πολυ καλυτερα αποτελεσματα.Εννοειται στα ντερμπυ και στην Ευρωπη ξανα-"μαζευομαι".

[quote]2. Από τη στιγμή που είναι δουλευταράδες οι χαφ σημαίνει ότι υπολείπονται σε ποιότητα (σπάνια θα βρεις παίχτη με υψηλή τακτική και δουλευταρά). Άμα παίξεις παιχνίδι κέντρου λοιπόν θα σε φάνε. Παίξε από τα άκρα με γρήγορους και τεχνίτες πλάγιους. Αν έχεις AMC βάλτον σε θέση MC με βελάκι διαγώνια στο κέντρο ώστε στην επίθεση να υποστηρίζει τους ακραίους και να βγαίνει ενίοτε σαν κρυφός φορ (ο δικός μου σε 15 παιχνίδια έχει 5 γκολ και 10 ασίστ). [/quote]
Ετσι ακριβως παιζω, με τον επιτελικο μου στην ευθεια με το αμ.χαφ και με βελακι πισω απο τους δυο FC. Και οπως ειπα οταν βλεπω hardworking ανοιγομαι στο γηπεδο, αφου θα τρεχουν οι αντιπαλοι, τους αναγκαζω να τρεχουν σε ολο το γηπεδο μπας και σκασουν καποια στιγμη.


[quote]3. Δεν καταλαβαίνω γιατί έχεις πρόβλημα στο να κρατήσεις σκορ. Το συζητήσαμε και σε άλλο τοπικ αυτό. Νομίζω ότι το πρόβλημα σου είναι επιθετικό. Δυσκολεύεσαι να σκοράρεις κι έτσι δίνεις την ευκαιρία στον αντίπαλο να σκοράρει και με 1 γκολ να πάρει βαθμό ή βαθμούς. Στήσε καλά την ομάδα, βάλτους 2-3 κι ας δεχτείς 1.[/quote]
Σ'αυτο συμφωνω. Εχεις δικιο, εχω κανει καποιες αλλαγες στην ομαδα, ειδα καποια αποτελεσματα, οχι τρελα αλλα πλεον ανα 2 ματς με τους "μικρους" θα βαλω μια 3αρα. Χθες λοιπον παρατηρησα, πως εφερα δυο συνεχομενα 3-1 με γκολ της τιμης στο 88'-90'. Σκεφτομουν λοιπον οτι αν ημουν στο 1-0 παλι θα εκλαιγα. Απλα το θεμα ειναι οτι στην πραγματικη ζωη δεν ειναι τοσο δυσκολο ακομα και για τον Λεμονη να κρατησει το 1-0.

[quote]Αν πάλι είσαι στο 1-0 και παλεύεις να κρατήσεις, ΔΕΝ γυρνάς σε άμυνα πριν το 80'. Μάρκαρε τον καλό τους χαφ με το δικό σου αμυντικό χαφ, αύξησε λίγο την πίεση, δώσε εντολή στα φορ να μαρκάρουν τα αντίπαλα μπακ για να εμποδίζουν την ανάπτυξη τους, τέτοια πράγματα. Προσωπικά, το 1-0 στο 90% των περιπτώσεων παλεύω να το κάνω 2-0 παρά να το κρατήσω. Μόνο όταν παίζω με μεγάλη ομάδα τότε μετά το 80' θα το γυρίσω σε απόλυτη άμυνα (ultra defensive, slow tempo, long passes, tight marking, high time wasting, κ.τ.λ.).[/quote]
Επισης συμφωνω. Τον τελευταιο καιρο κραταγα περισσοτερα 1-0 με Κερκυρες και Ιωνικους αλλα το εκανα παιζοντας οπως θα επαιζα με την Λιβερπουλ, δηλαδη πολυ σκεψη,τρεξιμο, οδηγιες, αμυντικοι κτλ. Και παλι μου καναν ενα καρο ευκαιριες απλα καποιος εσωζε. Καπου τσαντιστηκα με αυτο και απο τοτε που αντι να δω πως θα τους κοψω κοιταζω να δω πως θα τους κρατησω πισω(πχ οπως ειπα παιζω με δυο amc που κρατανε μπαλα και βγαζουν κοντρες ή βαζω τα ακραια μπακ να close down often ωστε να κοβουν τον βηχα στα χαφ τους απο την αρχη, και απο αμυνα αντε το πολυ να φερω λιγο πιο πισω την defence line)

[quote]4. Δεν μπορούν να ροκανίσουν το χρόνο. Η δικιά σου ομάδα αδυνατεί να επιτεθεί κι έτσι σου φαίνεται να ροκανίζουν το χρόνο. Σημαίνει ότι δεν την έχεις στήσει σωστά ή δεν αποδίδουν.[/quote]Ναι αλλα ενω στα πρωτα 65' εδειχνα να κανω εστω ανα 10' ευκαιρια, μετα τα 25' περνανε πανευκολα.Και η πλακα ειναι οτι δοκιμασα διαφορους τροπους, πχ να αφησω την ομαδα οπως επαιζε, να βγω απο τα ακρα, να close down περισσοτερο, να παιξω 4-3-3 και 4-2-4, γενικα δοκιμασα τακτικες.

[quote]5α. Πώς έχεις στήσει την ομάδα; Τα ακραία χαφ είναι στον άξονα ή σε θέση AMR/L; [/quote]
Παιζω 4-4-2 με τα 4 χαφ σε ευθεια με τα ακραια να εχουν 1 βελακι μπροστα, δηλαδη ειναι MR/ML με βελακι μπροστα. Καλα αποδιδουν ατομικα, ομως οι αποροιες μου ειναι περισσοτερο μερος στησιματος. Forward runs να τα εχω τερμα???Το ενστικτο μου λεει ναι αλλα αποτι βλεπω στις φασεις στην ουσια με το που περνω την μπαλα αυτοι φευγουν βουρ μπροστα. Κοντρα σε ομαδες μεγαλες ή ισαξιες αυτο πιανει γιατι εχουν ανεβει για να σκοραρουν αλλα κοντρα σε ομαδες-ταμπουρια τυπου Καλαμαρια αυτο δεν πετυχαινει διοτι οι αλλοι παραμενουν πισω με αποτελεσμα να μην φτανει ποτε η μπαλα στους πλαγιους.Σκεφτομαι μηπως ειναι καλυτερα να το κατεβασω στο mixed για να περνουν την μπαλα απο πιο πισω και να κανουν ενεργειες προς τα μπρος.
Το 2ο ειναι τα through balls. Εχουν passing και creativity 17-17 ο δεξυς και 14-16 ο αριστερος αντιστοιχα. Το θεμα ειναι εχει νοημα απο τους ακραιους? Θα βγαζουν τιποτα της προκοπης?Η μονο ο αξονας εχει νοημα?(εγω πιστευω πως εφοσον εχουν τα ratings θα επρεπε τουλαχιστον ο δεξυες να εχει often και τα through balls)

Ευχαριστω για τον κοπο Γιαννη
Baal7
Amateur
Amateur
Posts: 165
Joined: Thu May 24, 2007 2:26 pm
Location: Πατρα(Βολος)
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Keyser αυτο που ανεφερεις "δηλαδη βαρυ κορμι στην πλευρα του ευκινητου αμυντικου",τοτε θα τον κανει αλογο το δικο σου.Θα τον μαρκαρει πανω στη ντριμπλα και τελος.Λεγοντας να βαλεις τους καταλληλους επιθετικους,εννοω οτι θα βαλεις βαρυ,ψηλο φορ με τη προυποθεση οτι η αντιπαλοι αμυντικοι θα ειναι κοντοι και η ομαδα σου θα αναπτυσεται με κυριως με σεντρες απο τα εξτρεμ.Γι'αυτο σου προτινα να φτιαξεις και τα corners σου.
yannis27gr
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 537
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Στα περισσότερα συμφωνήσαμε. Ας δούμε 1-2 που έμειναν:

[quote="KeyserSoze"]
[quote]4. Δεν μπορούν να ροκανίσουν το χρόνο. Η δικιά σου ομάδα αδυνατεί να επιτεθεί κι έτσι σου φαίνεται να ροκανίζουν το χρόνο. Σημαίνει ότι δεν την έχεις στήσει σωστά ή δεν αποδίδουν.[/quote]Ναι αλλα ενω στα πρωτα 65' εδειχνα να κανω εστω ανα 10' ευκαιρια, μετα τα 25' περνανε πανευκολα.Και η πλακα ειναι οτι δοκιμασα διαφορους τροπους, πχ να αφησω την ομαδα οπως επαιζε, να βγω απο τα ακρα, να close down περισσοτερο, να παιξω 4-3-3 και 4-2-4, γενικα δοκιμασα τακτικες.[/quote]

Είτε κουράστηκαν οι παίχτες σου, είτε η αντίπαλη ομάδα βρήκε αντίδοτο και η αλλαγή συστήματος περισσότερο μπέρδεψε τους δικούς σου παρά τους βοήθησε, είτε απλά βρίσκονται σε κακή μέρα. Αν γίνετε συχνά, δεν την έχεις στήσει σωστά.

Με το παλιό σύστημα η ομάδα μου αντιμετώπιζε τα ίδια. Με το καινούργιο, σπάνια φτάνουμε σε τέτοιο σημείο. Ακόμα κι αν ισοφαριστώ, τα αλάνια μου βγαίνουν μπροστά να ξαναπάρουμε κεφάλι στο σκορ. Δεν αλλάζω τίποτα, απλά έχουν πλέον ψυχολογία νικητή.

Αλήθεια, έχουν κάνει στο πρόγραμμα τέτοια προσαρμογή; Γιατί ειλικρινά το παρατηρώ. Στο 1-0 οι αντίπαλοι πιέζουν να ισοφαρίσουν. Άμα τους ρίξεις και 2ο και δεν είναι μεγάλη ομάδα, τα παρατάνε...

[quote="KeyserSoze"]
[quote]5α. Πώς έχεις στήσει την ομάδα; Τα ακραία χαφ είναι στον άξονα ή σε θέση AMR/L; [/quote]
Παιζω 4-4-2 με τα 4 χαφ σε ευθεια με τα ακραια να εχουν 1 βελακι μπροστα, δηλαδη ειναι MR/ML με βελακι μπροστα. Καλα αποδιδουν ατομικα, ομως οι αποροιες μου ειναι περισσοτερο μερος στησιματος. Forward runs να τα εχω τερμα???Το ενστικτο μου λεει ναι αλλα αποτι βλεπω στις φασεις στην ουσια με το που περνω την μπαλα αυτοι φευγουν βουρ μπροστα. Κοντρα σε ομαδες μεγαλες ή ισαξιες αυτο πιανει γιατι εχουν ανεβει για να σκοραρουν αλλα κοντρα σε ομαδες-ταμπουρια τυπου Καλαμαρια αυτο δεν πετυχαινει διοτι οι αλλοι παραμενουν πισω με αποτελεσμα να μην φτανει ποτε η μπαλα στους πλαγιους.Σκεφτομαι μηπως ειναι καλυτερα να το κατεβασω στο mixed για να περνουν την μπαλα απο πιο πισω και να κανουν ενεργειες προς τα μπρος.
Το 2ο ειναι τα through balls. Εχουν passing και creativity 17-17 ο δεξυς και 14-16 ο αριστερος αντιστοιχα. Το θεμα ειναι εχει νοημα απο τους ακραιους? Θα βγαζουν τιποτα της προκοπης?Η μονο ο αξονας εχει νοημα?(εγω πιστευω πως εφοσον εχουν τα ratings θα επρεπε τουλαχιστον ο δεξυες να εχει often και τα through balls)

[/quote]

Ίδιο σύστημα παίζουμε. Όσον αφορά τα βελάκια, δες μια φάση που παρατήρησα χθες και μου έδωσε μια εικόνα του ρόλου τους: Στέλνει ο μέσος την μπάλα στον επιθετικό. Ψηλά (έχω δώσει σχετική οδηγία). Τον μαρκάρει ο αμυντικός και ο δικός μου ακραίος χαφ είναι λίγο πίσω του και τον μαρκάρει το αριστερό μπακ. Καθώς έχω βελάκι μπροστά, ο ακραίος χαφ φεύγει μπροστά να πάρει την πάσα από την κερδισμένη κεφαλιά. Όμως ο φορ χάνει την κεφαλιά την οποία παίρνει ο αντίπαλος μπακ και φεύγει μπροστά μόνος του. Αν την είχε κερδίσει το φορ θα είχε βγει ο ακραίος χαφ μόνος του από τα πλάγια.
Άρα τα βελάκια είναι ρίσκο αν οι αντίπαλοι έχουν εντολή να πιέζουν ψηλά. Αν παίζεις με τα άσπρα χώματα και είναι όλοι μαζεμένοι πίσω, τότε βγάλε τα βελάκια και δώσε αργό τέμπο ώστε να αλλάζουν πάσες τα χαφ (και να ανεβαίνουν και τα μπακ) μέχρι να βρουν ευκαιρία να περάσουν την μπαλιά-τρύπα. Θα κάνεις λίγες αλλά ουσιαστικές φάσεις.

Τέλος, για τα through balls, βλέποντας και κάνοντας. Είναι οι κάθετες πάσες και μπορούν να γίνουν από οποιοδήποτε σημείο του γηπέδου. Προσωπικά αντιλαμβάνομαι το cross ball ως σέντρα (ψηλά η μπάλα) που γίνεται μόνο από τα πλάγια (τις καμινάδες δεν τις θεωρώ σέντρες αλλά ψηλές/μακρινές πάσες).

Κλείνοντας, θεωρώ ότι παίζει ρόλο η χημεία. Αν οι παίχτες "δέσουν" μεταξύ τους (κυρίως να υπάρχουν συμπαίχτες στο favored personel) θα πάει καλά η ομάδα κι ας μην είναι παιχταράδες!
Ραγκάτσης (ραδιοφωνικός παραγωγός): Πότε εισήχθη για πρώτη φορά το άθλημα του μπάσκετ στους Ολυμπιακούς Αγώνες;

Μήνυμα από φίλαθλο: Χρήστο (ραγκάτση), επανέλαβε σε παρακαλώ την ερώτηση γιατί στην Επτάλοφο δεν κατάλαβαν τη λέξη "εισήχθη"... :D :D
yannis27gr
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 537
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="Baal7"]Keyser αυτο που ανεφερεις "δηλαδη βαρυ κορμι στην πλευρα του ευκινητου αμυντικου",τοτε θα τον κανει αλογο το δικο σου.Θα τον μαρκαρει πανω στη ντριμπλα και τελος.Λεγοντας να βαλεις τους καταλληλους επιθετικους,εννοω οτι θα βαλεις βαρυ,ψηλο φορ με τη προυποθεση οτι η αντιπαλοι αμυντικοι θα ειναι κοντοι και η ομαδα σου θα αναπτυσεται με κυριως με σεντρες απο τα εξτρεμ.Γι'αυτο σου προτινα να φτιαξεις και τα corners σου.[/quote]

Ανάλογα. Αν το βαρύ κορμί είναι ψηλός και δυνατός παίχτης, θα τσακίσει τον ευκίνητο αμυντικό αν παίρνει την μπάλα ψηλά.

Πάντως ρε παιδιά, τόση βαρύτητα δίνουμε όταν έχουμε μικρές ομάδες με μέτριους παίχτες που κάθε λεπτομέρεια μετράει. Ο Kayzer έχει το βάζελο και ενδιαφέρεται να κερδίζει παιχνίδια ελληνικού πρωταθλήματος. Δε χρειάζεται να μελετάς με ποια μπακ κατεβαίνει η Λάρισα...
Ραγκάτσης (ραδιοφωνικός παραγωγός): Πότε εισήχθη για πρώτη φορά το άθλημα του μπάσκετ στους Ολυμπιακούς Αγώνες;

Μήνυμα από φίλαθλο: Χρήστο (ραγκάτση), επανέλαβε σε παρακαλώ την ερώτηση γιατί στην Επτάλοφο δεν κατάλαβαν τη λέξη "εισήχθη"... :D :D
KeyserSoze
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 277
Joined: Sat Dec 25, 2004 2:20 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λοιπον συμπερασματα...

Τελικα η πιεση πιανει με τις μικρες. Στην αρχη φοβομουν ακομα και να πιεσω την Καλαμαρια αλλα απο τοτε που ανεβασα την αμυνα 2 κλικ ΠΑΝΩ απο το οριο, και εβαλα τα επιτελικα χαφ να ειναι πανω απο το Mixed στο close down και το αμ.χαφ να μαρκαρει σαν τρελος παροτι φοβομουν αντεπιθεσεις τους κλεινω τοσο πολυ και τους περνω την μπαλα που πλεον αρχιζω να λυνω το και το προβλημα του σκοραρισματος

Επισης εβαλα τα ακραια μπακ να κλεινουν αρκετα πανω στον παικτη για να του κοβω τον βηχα απο την αρχη. Αλλαξα τα forward runs που τους ειχα βαζωντας το στο rarely με το run with ball, ετσι δεν φευγουν γιουρουσια αλλα οποτε εχουν χωρο ανεβαινουν μεχρι πανω απο το κεντρο

Επισης εβαλα τα σεντερ μπακ να παιζουν με direct πασες και απο τοτε δεν εχω φαει γκολ απο κλεψιμο αντιπαλου(βοηθαει οτι γενικα προτιμω τεχνητες μπακ παρα αθλητικους).

Επισης ενω συνηθιζα να εχω μονιμα στα χαφ τα ακραια το cross στο often επιεδη ειχαν καλη σεντρα oταν βλεπω ακομα και την Κερκυρα με νταμαρια μπακ τοτε μειωνω το cross και αυξανω το through balls και βαζω τους γρηγορους επιθετικους μου να τρεχουν.

Γενικα η ομάδα εχει στρωσει και αρχιζω να πιστευω οτι παιζει πολυ ρολο(ισως υπερβολικο) η διαθεση.Αν κανεις 2-3 νικες ανεβαινεις παρα πολυ, αν χασεις 2-3 ματς τοτε δεν κερδιζεις ουτε τον Ακρατητο
KeyserSoze
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 277
Joined: Sat Dec 25, 2004 2:20 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καινουρια ερωτησουλα

Οταν παιζεις εκτος με ομαδα επικινδυνη αλλα μικροτερη(πχ στο Αλκαζαρ ή την Τουμπα σε μια χρονια που η Λαρισα ειναι 3η και ο ΠΑΟΚ 4ος) και βλεπεις οτι ο αντιπαλος κανει πολυ close down, αυτο που του κανεις εσυ δηλαδη για να του κοψεις το possesion football, πως το αντιμετωπιζεις απο tempo και passing style. Eγω με τις περισσοτερες ομαδες κατεβαινω με ΕΛΑΦΡΩΣ μειωμενο tempo(γιατι ταμπουριαζονται και θελω να εχω κατοχη και passing στο mixed). Στην περιπτωση που ανεφερα τι κανετε?

Επισης ενα αλλο...Το direct passing εχει καμια σχεση με το through balls???Στην αρχη πιστευα οτι οι καλοι πασσαδοροι, κυριως στον αξονα που εχουν και often through balls πρεπει να εχουν και direct passing ομως μηπως δεν εχει σχεση και κανονικα το μονο που θα επρεπε το passing style να εξαρταται μονο απο τον ρυθμο που παιζεις?

Τελευταια...Στα μεγαλα Ευρωπαικα αν παιξω quick tempo θα με σκισουν, στα μικρα Ελληνικα παλι αν παιξω quick tempo στην ουσια αφου ταμπουρωνονται τους "βοηθαω", το ερωτημα ειναι ΠΟΤΕ και με ΠΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ομαδα συμφερει να παιζει ομαδα επιπεδου Παναθηαναικου quick+ direct passing???
yannis27gr
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 537
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Direct passing: Ευθεία (δηλαδή άμεση) πάσα.
Quick tempo: Γρήγορη εναλλαγή μπάλας.

Άρα, αν τα συνδιάσεις και τα 2 θα αναγκάσεις τους παίχτες σου να δίνουν με τη μία την μπάλα (χωρίς να την κουβαλάνε) και σχεδόν αμέσως μόλις την πάρουν. Οπότε, αν έχεις τεχνίτες παίχτες μπορείς να πετύχεις αυτό που λέμε "έκρυψαν την μπάλα". Αν δε βρουν χώρους όμως είναι πολύ πιθανό να τη χάνεις συχνά και να εκτείθεσαι σε αντεπιθέσεις. Οπότε ενδείκνυτε μόνο αν έχεις πολύ τεχνίτες μέσους και παίζεις απέναντι σε ομάδα που σε χτυπάει οπότε και αφήνει χώρους (οπότε και απέναντι σε μεγάλες ομάδες με τεχνίτες αλλά τεμπέληδες μέσους πιθανόν να είναι αποτελεσματική τακτική).
Αν ο αντίπαλος ταμπουριάζεται, καλό είναι να παίζεις ως εξής:
0-15' φουλ επίθεση να εκμεταλλευτούμε την έδρα.
15-35' με αργό τέμπο (αν είναι ακόμα 0-0) και μόλις τον δεις να ξεμυτά για να πάρει κάτι παραπάνω από το Χ φουλ ξανά.
Τα ίδια για το Β' ημίχρονο.

Όταν παίζεις εκτός με μικρομεσαίες ομάδες που είναι ψηλά στη βαθμολογία κάνε ότι καταλαβαίνεις. Προσωπικά παίζω επιθετικά και πιστεύω-ελπίζω ότι η ποιότητα των παιχτών μου θα έχει ως αποτέλεσμα μια μάλλον δύσκολη αλλά δίκαιη νίκη. Με τέτοιο στυλ έχω χάσει και 2-0 έχω κερδίσει και 4-0. Γενικά πάντως, επειδή έχω πολύ ποιοτικούς παίχτες, δύσκολα μου παίρνουν βαθμό κι ας κάνουν φάσεις καθώς είτε η πίεση των αμυντικών είτε τα καλά αντανακλαστικά του τερματοφύλακα τους σταματάνε ενώ στην επίθεση 1 με 3 γκολ θα τα βάλω.
Last edited by yannis27gr on Mon Jun 25, 2007 5:27 pm, edited 2 times in total.
Ραγκάτσης (ραδιοφωνικός παραγωγός): Πότε εισήχθη για πρώτη φορά το άθλημα του μπάσκετ στους Ολυμπιακούς Αγώνες;

Μήνυμα από φίλαθλο: Χρήστο (ραγκάτση), επανέλαβε σε παρακαλώ την ερώτηση γιατί στην Επτάλοφο δεν κατάλαβαν τη λέξη "εισήχθη"... :D :D
Post Reply

Return to “Τακτικές FM2007”