Σχεση mentality-creative freedom

Συζητήστε για τις ανίκητες τακτικές που δημιούργησατε!
Post Reply
Coach Ventouza
Football Legend
Football Legend
Posts: 10384
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:12 pm
Status: Same shit,different day
Location: United Emirates of Crete
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ρε παλικαρια πιστευετε οτι το mentality 1 παιχτη πρεπει να εχει σχεση με το creative freedom του?Μιλαμε παντα για μεγαλες ομαδες.Μου φαινεται λογικο παντως οτι οσο πιο μπροστα παιζει ο παιχτουρας,τοσο πιο attacking πρεπει να ειναι το mentality του αρα πρεπει να εχει ψηλο creative freedom.Αλλωστε οι DC και οι DM εχουν σχεδον παντα defensive mentality και χαμηλο creative freedom,ετσι δεν ειναι?Εσεις οι πιο εμπειροι για λυστε μου την απορια
~They can chew you up, but they gotta spit you out~

~There's no cure for being a cunt~
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ο DM δεν είναι απαραίτητο να έχει χαμηλή Creative Freedom. Ειδικά αν τον χρησιμοποιείς όπως εγώ, ως playmaker. Βέβαια εξαρτάται και από τα στατιστικά του DM. Δε νομίζω πως υπάρχουν στάνταρ αναλογίες mentality-creative freedom...
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

Kastroman
National Manager
National Manager
Posts: 9295
Joined: Thu Jul 03, 2003 11:00 pm
Status: Come at the king, you best not miss.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Βασικά αν πας εδώ που είναι ο παράδεισος των τακτικών, λέει ότι για κάθε παίχτη το Mentality πρέπει να είναι αντιστρόφως ανάλογο του Passing και το Creative Freedom αντιστρόφως ανάλογο του Closing Down.
Δηλαδή να είναι 5/15 ή 12/8, γενικά να έχουν άθροισμα 20.

Για τη σχέση μεταξύ Μentality-Creative freedom δε λέει κάποια συγκεκριμένη αναλογία, αλλά προτείνει να είναι κάπως ανάλογα μεταξύ τους, δηλαδή αν ένας παίχτης έχει υψηλότερο Μentality από τον άλλο, να έχει και υψηλότερο Creative freedom.
Αυτό εφαρμόζω κι εγώ για να πω την αλήθεια.



Ειδικά στους DM ένα χαμηλό Creative freedom σημαίνει "μην προωθήσαι, κάτσε εκεί που είναι η θέση σου και μη δοκιμάζεις και πολλά".
Συνήθως στο DM, ειδικά στα εκτός έδρας, βάζω Creative freedom λίγο περισσότερο από τα DC, και λίγο λιγότερο από τα πλάγια μπακ (προφανώς αρκετά λιγότερο από τους υπόλοιπους μέσους και τους επιθετικούς).
Επίσης καλό είναι να βάλεις Passing-> Direct και Try Through Balls -> Often για να δίνει τη μπάλα από πίσω και να μη χρειάζεται να ανέβει για να πασάρει.
Μια μέρα θα σηκωθώ, θα τον χτυπήσω φιλικα στην πλάτη, και θα τον ρωτήσω:
"Κυρ Αντρέα, με όλο το θάρρος. Γαμείς καθόλου;"
~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~
- Πονάω!
- Δεν πονάς. Φοβάσαι.
Coach Ventouza
Football Legend
Football Legend
Posts: 10384
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:12 pm
Status: Same shit,different day
Location: United Emirates of Crete
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μαματο το σαιτ αλλα δεν λεει για τους μπροστινους.Η απορια ειναι:Οσο πιο μπροστα παιζει τοσο μεγαλυτερα δεν θα επρεπε να ειναι τα mentality και το creative freedom?ισχυει για τους πισω,γιατι οχι και για τους μπροστα.
~They can chew you up, but they gotta spit you out~

~There's no cure for being a cunt~
Post Reply

Return to “Τακτικές FM2007”