Rising of the sea-horse

Πείτε για τα πρωταθλήματα, τα κύπελλα, τις "κόντρες" στην Ευρώπη που ζείτε στον κόσμο του FM...Γράψτε ΙΣΤΟΡΙΑ!
Post Reply
User avatar
WaRRi0R
Trialist
Trialist
Posts: 57
Joined: Mon Sep 30, 2002 11:00 pm
Location: Cyprus / Larnaca
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τελικά... τελειώσαν ολα; :(
Alessandro Del Piero
User avatar
Akyla
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 11087
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:48 am
Football Manager της ομάδας: Chester FC
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds
Status: Weekends are overrated
Location: Νέο Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Mετά το σκάνδαλο στο Ιταλικό ποδόσφαιρο καταλαβαίνετε τι έγινε
Πήρε και τη Cesena η μπάλα :D
Thror
Amateur
Amateur
Posts: 104
Joined: Wed Nov 02, 2005 8:38 pm
Football Manager της ομάδας: Notts Forest
Αγαπημένη Ομάδα: Πανάθα
Status: Οοκ
Location: Μακριά
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αυτό είναι Αλητεία, Αλητεία, Αλητεία.
Υπάρχουν τόσοι ανώνυμοι Fans που περιμένουν.
:( .

Κάστρο ΘΕΛΟΥΜΕ συνέχεια.
boukoumtsa
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5996
Joined: Wed Apr 30, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: sokker ρουλζ
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΦΗ
facebook προφίλ: boukoumtsa
Status: born without a face
Location: Γεντί Κουλέ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σε μισή ώρα που θα τον συναντήσω για καφέ έχει να φάει ξύλο...

Μία φάπα για κάθε υπογραφή θα φάει μιλάμε!!! :x
Μέσα μου είμαι μόνος
και θέλω να γυρίσω πάλι πίσω
Είμαι μόνος
και θέλω να γυρίσω να δω

Με βροχή να σβήσω
όσα λίγο λίγο καταστρέφει ο χρόνος
Τώρα, μόνος μου
τρελαίνομαι τα πάντα ζητώ
User avatar
OFI Crete
Asst Researcher Εργοτέλη & ΟΦΗ
Asst Researcher Εργοτέλη & ΟΦΗ
Posts: 6941
Joined: Mon Dec 02, 2002 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Massese (FM11)
Αγαπημένη Ομάδα: Roma Roma bella
Location: Candia
Has thanked: 7 times
Been thanked: 0
Contact:

[quote="boukoumtsa"]Σε μισή ώρα που θα τον συναντήσω για καφέ έχει να φάει ξύλο...

Μία φάπα για κάθε υπογραφή θα φάει μιλάμε!!! :x[/quote]
Μμμμμ, πολλές του ΄ριξες...
Scout Ο.Φ.Η.

Μία ζωή θα είμαι κει
σ΄όποια κι αν παίζεις εθνική
κι αν έπαιζες στον ουρανό
θα πέθαινα για να σε δω
ΟΦΑΡΑ πόσο σ' αγαπώ.
Sir Pretender
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 565
Joined: Wed Jan 26, 2005 1:53 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Κάτω απ' τα δοκάρια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Άτιμο Calciopoli... Μας έφαγες την ομάδα :P
panargeiakara_re_paidia
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 513
Joined: Wed Jul 19, 2006 10:50 pm
Location: Αργος
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

τι εγινε ντε γαματη ιστορια θελω να μαθω εγώ και τόση αλλοι την συνεχεια. :roll: :roll:
I 'd rather to be hated for who I am than be loved for who I'm not-Kurt Cobain-[1967-1994] Forever in Our Hearts
User avatar
OFI Crete
Asst Researcher Εργοτέλη & ΟΦΗ
Asst Researcher Εργοτέλη & ΟΦΗ
Posts: 6941
Joined: Mon Dec 02, 2002 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Massese (FM11)
Αγαπημένη Ομάδα: Roma Roma bella
Location: Candia
Has thanked: 7 times
Been thanked: 0
Contact:

Τι θα γίνει κύριε De Maio, ρεσιτάλ γέλιου δε θα έχουμε φέτος (ΦΜ07)?

Άσχετο, αλλά ο Παναργειακάρας γιατί πήρε κόκκινη?
:D :D
Scout Ο.Φ.Η.

Μία ζωή θα είμαι κει
σ΄όποια κι αν παίζεις εθνική
κι αν έπαιζες στον ουρανό
θα πέθαινα για να σε δω
ΟΦΑΡΑ πόσο σ' αγαπώ.
User avatar
paokkerkir
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3894
Joined: Sun Jun 13, 2004 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Cesena
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
facebook προφίλ: paokkerkir
Location: Malta
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Επειδή αυτό το ΕΠΟΣ δεν πρέπει να μείνει θαμμένο, και δυστυχώς από την αναβάθμιση του σάιτ έχει γίνει δυσκολοδιάβαστο, το μάζεψα όλο εδώ.
Kastroman wrote:Rising of the sea-horse, περίοδος I, κεφάλαιο I, Intro

Ο Τόπος του Εγκλήματος:
Image
15.07.2006
O Deniss De Maio προσλαμβάνεται από την ομάδα της Cesena - την ομάδα με το πιο cult σήμα σε 5 ηπείρους.
Image

Αρχικά η ανακοίνωση περνάει απαρατήρητη. Άλλωστε όλη η Cesena είναι για μπάνιο στη γειτονική ακτής της Αδριατικής.

Έτσι ο De Maio, μπροστά σε ένα μικρό αριθμό αδιάφορων και άτυχων (για να δουλεύουν καλοκαιριάτικα...) δημοσιογράφων παραχωρεί την πρώτη του συνέντευξη.
Είναι φειδωλός:
Κύριοι, δεν θα πω πολλά λογιά. Βασικά επειδή δεν ξέρω ούτε λέξη Ιταλικά. Το μόνο που θα πω είναι ότι θα δουλέψομε σκληρά για να φτάσομε το μελανόλευκο Ιππόκαμπο εκεί που του αξίζει

Από δω 'και πέρα την αφήγηση αναλαμβάνει ο ίδιος ο De Maio....



Πρέπει να οργανωθούμε...
Σε 2 μέρες έρχεται το πρώτο φιλικό με τη Mechelen, και σε 5 το καλοκαιρινό hapenning της μικρής Cesena (που θα το δείξει κ η TV), με τη Milan να επισκέπτεται την πόλη μας.


Πρέπει πρώτα να οργανωθεί το σκαουτεριλίκι:
Λοιπόν την άλλη μέρα, παίρνω τα χαρτάκια που μου 'δωκε την πρώτη μέρα ο πρόεδρας, και σε ένα από αυτά βλέπω "Αντώνης Genzamo - scouter - 6978...."
Τον παίρνω:

Ναι.
Ελα.
Τι έλα; Ποιός είσαι;
Ο Genzamo δεν είσαι;
Βρε, εσύ ποιός είσαι;
Είσαι ο Αντώνης o Genzamo; Ναι ή όχι;
ΕΣΥ ΠΟΙΟΣ ΕΙΣΑΙ ΡΕ [System Interruption: Μη βρίζεις!] ΠΟΥ ΜΕ ΞΥΠΝΑΣ ΠΡΩΙΝΙΑΤΙΚΑ; ακούω από την άλλη άκρη του hands free μου.

ΤΟ ΝΕΟ ΣΟΥ ΑΦΕΝΤΙΚΟ, ηλίθιε. ΠΑΡΤΑ. :thebirdman:
Μια διαπεράστική σιωπή απλώνεται στην τηλεφωνική γραμμή.

Λοιπόν, συνεχίζω, άλλη φορά να μιλάς καλά, να μιλάς ωραία. Τεσπά, παράτα ότι κάνεις αυτή τη στιγμή, πάρε ένα σκουτεράκι και γύρνα την Ιταλία. ΘΕΜΕ ΠΑΙΧΤΕΣ. Αλλά μέχρι 32 χρονώ και όχι πολύ ακριβούς.
Αυτά. Γεια χαρά.

Με αρκετά πιο εύκολο τρόπο, ο Νικόλας o Cipriani και ο Λουκάς ο Marmorato, σκαουτεράκια από τα καλά και οι 2, αναλαμβάνουν το χτένισμα της Serie C1 (A και Β αντιστόιχως).

Πρώτος στόχος η ανεύρεση τουλάχιστων 2 επιθετικών, ενός αριστερού και ενός δεξιού οπισθοφύλακα και τουλάχιστον 2 κεντρικών αμυντικών, η θέση όπου διαπιστώνονται τα μεγαλύτερα προβλήματα στο υπάρχον ρόστερ.



Αφού τελειώνω με την οργάνωση του scouting, παίρνω το Autobianchi που απλόχερα μου παραχώρησε η διοίκηση για τις μετακινήσεις μου, και ξεκινώ για το προπονητικό κέντρο.
Η πρώτη συνάντηση με τους προπονητές είναι κάτι παραπάνω από απογοητευτική.
Σχεδόν όλοι είναι κάτι ανάμεσα σε Νίκο Κακαουνάκη (από άποψη στυλ) και Γιώργο Τράγκα (από άποψη προπονητικών γνώσεων)....
Το απόγευμα αρχίζει ένας νέος κύκλος τηλεφώνων ανά την Ιταλία και την Ευρώπη σε παλιούς γνωστούς, μπας και ξέρουν κανά άνεργο προπονητή τση προκοπής.



16.07.2005
Υπογράφει για 4 χρόνια ο ειδικευμένος στη φυσική κατάσταση Άγγλος προπονητής Simon Clifford. Προσωπική επιλογή του Deniss De Maio, που τον έχει δοκιμάσει σε αρκετές ομάδες έως τώρα.

Ακόμα ενισχύεται το ιατρικό τιμ με την προσθήκη του-πασίγνωστου στη χώρα του-Σπύρου Δημόπουλου.



17.07.2005]


Cesena: 0 - KV Mechelen: 1 (F)

Πολύ ενδιαφέρων αγώνας.
Γύρω στο 10' πήρα ένα κομμάτι χαρτί και ως νέος Τροντ Σόλιντ άρχισα να γράφω "ΒΑΡΙΕΜΑΙ ΒΑΡΙΕΜΑΙ ΒΑΡΙΕΜΑΙ ΒΑΡΙΕΜΑΙ".
Μάλλον πρέπει να κοιμήθηκα στον πάγκο κάποια στιγμή, γιατί δεν θυμάμαι να είδα να μπήκε γκολ. Απ'ότι είδα στον ηλεκτρονικό πίνακα το φάγαμε στις καθυστερήσεις.
Δεν μαζέψαμε και κόσμο να πάρουμε πράμα λεφτά....


18.07.2005
Bad news. Ένας ένας χάνονται οι μεταγραφικοί στόχοι...


19.07.2005
Καυτή αναμένεται η ατμόσφαιρα στο μεγάλο σημερινό φιλικό.
Οι οπαδοί μας μαζεύονται στο αεροδρόμιο κατά την άφιξη της Μίλαν και φτύνουν το Gattuso και τον Παύλο Maldini.
Ο τελευταίος διακομίζεται άμεσα στην μονάδα εντατικής θεραπείας γνωστού κομωτηρίου.


Cesena: 0 - Milan: 1 (F)

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΦΑΡΔΟΣ....

....εμείς, όχι οι άλλοι.
Παρόλα αυτά ΜΟΜ ο Δίδα, λόγω μιας απόκρουσης σε κεφαλιά του Πάπα Waigo, που θα έκανε ακόμα και το Ρένο Higita να γουρλώσει τα μάτια του.


22.07.2005
Υπογράφει στο προπονητικό τιμ ο Frank Schaefer, και ακόμα οι Άγγλοι Chris Evans και Vicky Roby.
Ναι, υπάρχει Άγγλος που τον λένε Vicky. Χωρίς περαιτέρω σχολιασμό.

Δίνουμε δανεικούς 3 πιτσιρικάδες που είναι πολύ άσχετοι για να θυμάμαι τα ονόματα τους.
Ούτε τις ομάδες που τους δώσαμε δεν ξέρω. Στα τυφλά υπέγραφα.


23.07.2005
Άλλοι 3 δανεισμοί. Ο ένας στη Τζούλια Νόβα (αυτή τη θυμόμουνα 8)).


25.07.2005
ΣΥΜΦΟΡΑ!
Ο Λεωνίδας Καμπάνταης προτίμησε τη Macabi Tel Aviv. :cry: :cry:


27.07.2005
[mode_istoselidas_Ergoteli_ON]ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΜΕΤΑΓΡΑΦΙΚΕΣ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΜΑΣ

Αρχικά συμφώνησε για 3 χρόνια ο 20χρονος Ισπανός επιθετικός Moi. Πρώτος εξάδερφος του Poi, και δεύτερος εξάδερφος του Poi-Poi.

Την ίδια μέρα κλείσαμε για 4 χρόνια τον 18χρονο Υποσχόμενο Επιθετικό Μαρτσέλο Laliscia από την Pescara.
Το ότι δώσαμε ένα σωρό λεφτά για ένα πιτσιρικά που ίίίσως μας βγει κάποια στιγμή, ενώ θέλαμε έτοιμους παίχτες, αποσιωποίθηκε εντέχνως.


27.07.2005
Κι άλλο ελληνικό κλάσιμο.
Ο εκ των πρωτεργατών των 7 συνεχόμενων τίτλων, Θοδωρής Ντουγέρογλου προτίμησε τα πράσινα του Πανθρακικού. :evil:
Αλλά θα μου πεις, κωλοράτσα, τι περίμενες;


31.07.2005
Φτάνει στην πόλη μας η ομάδα της Manchester City για το σημερινό φιλικό.
Ο πολυπληθέστατος - ίσαμε 8 μέλη - "Σύνδεσμος Φίλων ΟΦΗ Cesena" παραθέτει επίσημο γεύμα στο Γιώργο Σαμαρά.



Cesena: 1 - Man City: 2 (F)


Το γκολ μας ο "Labelled as next Cristian Vieri" (τώρα αυτό για καλό το λένε; :-k) Μάρκος Bernazzi, της City ένας Croft και ο φέρελπις Andy Cole που άφησε πολλές υποσχέσεις για το μέλλον.
Ο Σαμαράς επηρεασμένος και κυρίως φουσκωμένος από το γεύμα δεν μπορεί να πάρει τα πόδια του και είναι ο χειρότερος παίχτης των φιλοξενουμένων.

Coming up:

- πως η Cesena γράφει ιστορία επί βελγικού εδάφους
- το καταστροφικό ξεκίνημα των επίσημων αγώνων
- δούναι και λαβείν της δανειστικής περιόδου
- πως να κάνετε τσατσιές στις μεταγραφές των παιχτών σας

...και άλλα πολλά....
Kastroman wrote:Rising of the sea-horse, περίοδος I, κεφάλαιο II

03.08.2005
Mons: 0 - Cesena: 1 (F)
Η Cesena γράφει ιστορία, καθώς με γκολ του Πάπα Waigo γίνεται η πρώτη ιταλική ομάδα που νικά στην έδρα της την Mons. Δεν έχει σημασία που είναι η πρώτη ιταλική ομάδα που παίζει στην έδρα της Mons.



Εν τω μεταξύ έχουμε δώσει καμιά 15άρα δανεικούς σε ομάδες που αμφιβάλλω αν τις ξέρει ακόμα και o Θάμνος της Γνώσης (είπαμε ποιός είναι αυτός, μην τα λέμε κάθε φορά).



06.08.2005
Παίρνουμε δανεικό τον κεντρικό αμυντικό DC Ιορδάνη D'Andrea από τη φίλη και γείτονα ομάδα της Lazio. :hello1:



07.08.2005
Luchesse: 3 - Cesena: 0 (C: 1)
Αν η αρχή είναι το ήμισυ του παντός....τον ήπιαμε.
Θα αποκλειόμαστε στο κύπελλο από ομάδες χαμηλότερης κατηγορίας ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ. :cry:
Άσε που σε κάθε αγώνα θα τρώμε 3 γκολ σε 4 σουτ του αντιπάλου.

Υπάρχουν πάντως και χειρότερα.
Η Fiorentina, η Lezze και η Chievo αποκλείστηκαν και αυτές από ομάδες της C (η πρώτη με 3άρα...).



16.08.2005
Μέρα ντροπής για την Cesena...
DR πενίας, τέχνας κατεργάζεται. Έτσι αναγκαζόμαστε να πάρουμε δανεικό τον δεξιό οπισθοφύλακα Στέφανο Dicuonzo από την Juventus.(γνωστή η συμπάθεια του De Maio για την εν λόγω ομάδα)
Στην κόλαση να σπάω πέτρες θα καταλήξω. :oops:



21.08.2005
Chiari: 0 - Cesena: 5 (F)
Άγριο σεχ επί της Chiari στο τελευταίο φιλικό.
Μη γελάτε ρε, είναι πολύ καλή ομάδα η Chiari. :twisted:



28.08.2005
Cesena: 2 - Piacenza: 2 (L: 1/42)
Μπαίνουμε δυνατά και με ενθουσιασμό στην έναρξη της νέας ποδοσφαρικής χρονιάς.
Το τρώμε αμέσως (9').
Ισοφαρίζουμε αμέσως (11').
Το ξανατρώμε. Πάλι αμέσως (στο 14').

Τελικά ισοφαρίζει ο Μάρκος Bernazzi στο 75' και ζήσαν αυτοί καλά κι εμείς καλύτερα.


29.08.2005
Έρχεται προσφορά για τον Μαυρίκιο Ciaramiteri από την Ternana. Tη δέχομαι, αφού είχα απορρίψει άλλες 2 χαμηλότερες πιο πριν.

30.08.2005
Ο Ciaramiteri δέχεται την προσφορά της Ternana. Τώρα όμως δεν τη δέχομαι εγώ. 8)


04.09.2005
Με απόντα τον τραυματία Μανώλη Pestrin(πότε χτύπησε και δεν το πήρα χαμπάρι ρε γμτ; )
Arezzo: 1 - Cesena: 0 (L: 2/42)
Με γκολ στο 11' από παίχτη ονόματι που ονομάζεται Αντώνης Floro Flores...
Από το Floro το Flores μωρέ; :twisted:



08.09.2005
Cesena:2 - Vicenza: 2(L: 3/42)
Πεμπτιάτικα μπάλα; Καλά, στην Αγγλία είμαστε;
Τεσπά, μπαίνουμε δυνατά όντας γηπεδούχοι. Κλασσικά το τρώμε στο 12'.
Ισοφαρίζει ο Waigo στο 35'.

To ξάνατρώμε στην αρχή του ημιχρόνου - προφανώς του 2ου.
Ευτυχώς ο Waigo ξαναισοφαρίζει πριν λήξει ο αγώνας. (ΕΥΤΥΧΩΣ που μας το πες De Maio, αλλιώς θα νομίζαμε ότι ισοφάρισε μετά που έληξε).



12.09.2005
Catania: 2 - Cesena: 2 (L: 4/42)
Παρατασσόμαστε με αμυντική τακτική μήπως και δε φάμε γκολ στα πρώτα λεπτά αυτή τη φορά. Αυτή η τακτική έχει ταχύτερα αποτελέσματα, αφού το τρώμε στο 6', βελτιώνοντας κατά 3 λεπτά το ρεκόρ μας (στο 9' 0-1 από την Piacenza την 1η αγωνιστική).
Στο 47' ο Μάρκος Bernazzi ισοφαρίζει. Απο 'κει που ήμουν μου φάνηκε 3-4 μέτρα μπροστά από τον τελευταίο αμυντικό της Catania. Ο επόπτης που ήταν στην ευθεία σίγουρα θα ξέρει καλύτερα να μας πει πόσα μέτρα οφσάϊντ ήταν.
Στη συνέχεια πρωταγωνιστές αναδεικνύονται οι 2 τερματοφύλακες που πιάνουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ.

Όλα αυτά μέχρι το 83' που τρώμε ένα απευθείας φάουλ από τον τυχάρπαστο που είχε βάλει το πρώτο.
Κανείς βέβαια δεν εκπλήσσεται όταν ένα λεπτό αργότερα ο Bernazzi ξαναισοφαρίζει.
Άλλωστε το "Ακριβές σκορ: 2-2" στα παιχνίδια μας έχει πάει στο 0.90 πια (αν το παίξεις και έρθει, όχι μόνο δεν πάιρνεις λεφτά, αλλά δίνει κι από πάνω στην Εταιρία Στοιχημάτων).


Το μεσοβδόμαδο περνάει ευχάριστα με χαρτοπόλεμο μεταξύ εμού του De Maio και κάποιου που αυτοαποκαλείται "προπονητής της Modena".

Με την Vicenza παίξαμε Πέμπτη. Με την Catania Δευτέρα. Τώρα παίζουμε Παρασκευή. :roll:
Υποθέτω ότι τις υπόλοιπες μέρες και ώρες δεν υπάρχουν ελεύθερα γήπεδα (τα έχουν κλείσει από το FMItalia μάλλον), Ε ΚΥΡΙΟΙ ΤΗΣ ΙΤΑΛΙΚΗΣ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑΣ;

16.09.2005
Cesena: 4 - Modena: 1 (L: 5/42)
ΘΑΥΜΑ, ΘΑΥΜΑ!
Στα πρώτα 15 λεπτά το σκήνωμα της Cesena παραμένει ανέπαφο.

Μετά βάζουμε 3 γκολ μέχρι το ημίχρονο οπότε τα πράγματα γίνονται ελαφρώς ευκολότερα. Στα αρνητικά του αγώνα ότι σκόραραν πάλι μόνο οι 2 σεσημασμένοι (Bernazzi-Waigo).


21.09.2005
AlbinoLeffe: 0 - Cesena: 1 (L: 6/42)
Με γκολ του Bernazzi (πολύ πρωτότυπο, ε; )
Βαρετό το ματς, τελικά είχε περισσότερη πλάκα όταν τρώγαμε γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο.


25.09.2005
Catanzaro: 0 - Cesena: 0 (L:7/42)
Πάρα πολλά σουτ από τους παίχτες των γηπεδούχων, ούτε ένα απειλητικό όμως.
Στο 90' ο Moi χάνει μια ευκαιρία τόσο κραυγαλαία που θα μπορούσε να προκαλέσει διπλωματικό επεισόδιο μεταξύ Ιταλίας και Ισπανίας κάτω από άλλες συνθήκες.



02.10.2005
Cesena: 3 - Bari: 1 (L:8/42)
Μετά από πολύ καιρό παίζουμε επιτέλους με κενό 7 ημερών!
Στο πρώτο ημίχρονο γίνεται συναρπαστικό παιχνίδι, και η μπάλα πηγαίνει συνεχώς πάνω-κάτω. Πράγμα πολύ λογικό, αφού οι αμυντικοί και των 2 ομάδων τη διωχνουν όπως να 'ναι.
Μια στραβοκλωτσιά του Dicuonzo καταλήγει στο Waigo, που το βάνει. Αμέσως μετά ισοφαριζόμαστε, δεν κατάλαβα πως.

Στο δεύτερο ημίχρονο βάζει άλλα 2 ο Μάρκος και καθαρίζει.



Επόμενος αγώνας απέναντι στην ομάδα με το πιο υπέροχο όνομα που θα μπορούσε ποτέ να έχει ποδοσφαρική ομάδα.
09.10.2005
Cesena: 1 - Cremonese: 2 (L:9/42)
Ο Waigo είναι κάπου στην Αφρική. Ο ίδιος ισχυρίζεται ότι έχει αγώνα με την εθνική Σενεγάλης, αλλά φήμες τον θέλουν να απολαμβάνει τις διακοπές του παρέα με τον Τουρέ και τον Οφορίκουε.
Αναγκαστικά ξεκινά βασικός ο Moi.
Και μόλις στο 2' ο Ισπανός θεούλης το καρφώνει!

"Ε, αφού βάλαμε γρήγορο γκολ το καθαρίσαμε το ματσάκι" σκέφτομαι. Δυστυχώς το ίδιο σκέφτονται και οι 11 κάγκουρες (copyright 2 gecks) που έχω μέσα, οπότε μ'αυτά και με κείνα επιτρέπουμε στην ομάδα της Cremona να ξεφύγει από την προτελευταία θέση της βαθμολογίας. :cry:





Coming up:
- το μεγάλο ντέρμπι που χωρίζει την Emila-Romagna στα δύο
- ανασκόπηση των πρώτων αγωνιστικών στη Serie B, αλλά και σε άλλα δημοφιλή πρωταθλήματα
- κρίσιμοι αγώνες με ανταγωνιστικές ομάδες. Ποιό το μέλλον της Cesena;

...και άλλα πολλά....
Kastroman wrote:Rising of the sea-horse, περίοδος I, κεφάλαιο III

Ακολουθεί το γειτονικό ντέρμπι, με το μεγάλο φαβορί της κατηγορίας.
17.10.2005
Bologna: 2 - Cesena: 2 (L:10/42)
Ρίχνοντας μια ματιά στο υπερπλήρες ρόστερ των αντιπάλων, σκέφτομαι να ξεκινήσω με πολύ αμυντική τακτική και αντεπιθέσεις με αντικειμενικό σκοπό μια αξιοπρεπή ήττα.
Με δεδομένο ότι στο 15' χάναμε ήδη 2-0, μάλλον αυτό δεν ήταν μια καλή ιδέα.

Για το 2ο ημίχρονο έχω 3 επιλογές:
1. Να αφήσω τα πράγματα όπως είναι, και να φάμε ακόμα 2-3.
2. Να παίξω ακόμα πιο αμυντικά, και να φάμε ακόμα 2-3.
3. Να παίξω πιο επιθετικά, και να φάμε ακόμα 2-3.

Επιλεγο το #3.
Ως εκ θαύματος ισοφαρίζουμε.
Θεωρώ περιττό να κουράσω τα δάχτυλα μου και να καταπονήσω το πληκτρολόγιο μου αναφέροντας ποιός έβαλε και τα 2 γκολ μας.

Ο αντίπαλος προπονητής δηλώνει στη συνέντευξη τύπου:
Δεν το πιστεύω ότι ισοφαριστήκαμε από τους απίστευτους της Cesena.

Απαντώ με νόημα:
Αν εσύ δεν το πιστεύεις μία φορά, εγώ δεν το πιστεύω 10.



Μετά από 10 αγωνιστικές βρισκόμαστε στην 7η θέση (όπως και άλλες 10-15 ομάδες...) με 14 βαθμούς.
Στην κορυφή βρίσκονται οι:
Torino......21
Avellino....18
Bari.........18
Catania....17

με προνομιούχες τις 2 πρώτες θέσεις (άλλη βλακεία κ αυτό. Καλά, ποιός έξυπνος αποφάσισε να βγουν μόνο 2; )

ενώ στον πάτο:
Rimini..........9
Vicenza.......8
Catanzaro....8
Mantova......7

Στα μεγάλα σαλόνια Milan και Juve έχουν ξεφύγει και μόνη ομάδα που δεν έχει χάσει την επαφή είναι η Lazio :yea: :hello1: :hello1:.

Λίγες χιλιάδες χιλιόμετρα ανατολικότερα δύο ομάδες με τα περίεργα ονόματα "ΑΕΚ" και "ΟΦΗ" οδηγούν την κούρσα....



Πίσω στην Cesena εν τω μεταξύ , έρχεται πολύ κρίσιμος αγώνας με ισόβαθμη ομάδα:
23.10.2005
Cesena: 2 - Triestina: 1 (L:11/42)
Ο Waigo σκοράρει δις και γρήγορα.(4', 10')
Στο τέλος μα βγαίνει λίγο η ψυχή, αλλά μεταξύ μας τώρα, αυτή είναι η μαγεία του να είσαι προπονητής στην Cesena: δεν ξέρεις ποτέ πότε θα τα σκατώσουν στην άμυνα και θα βρεθείς στην ισοπαλία από 'κει που κέρδιζες (με όσα γκολ κ να κέρδιζες, δεν έχει σημασία).


26.10.2005
Brescia: 0 - Cesena: 3 (L:12/42)
Η νίκη έρχοται εύκολα, καθώς ο Bernacci και ο Waigo έχουν δέσει καλύτερα και από το Στάθη Ψάλτη με το Σταμάτη Γαρδέλη, και φροντίζουν να το αποδεικνύουν σε κάθε αγώνα.
Στο 20' ο πρώτος ανοίγει το σκορ με κεφαλιά δυναμίτη από κόρνερ του δεύτερου, και στη συνέχεια ο δεύτερος (που παίζει τραυματίας από το 5') βάζει 2 γκολ σχεδόν έτοιμα από τον πρώτο.



Τρίτος αγώνας μέσα σε μια εβδομάδα με την προτελευταία ομάδα αυτή τη φορά:
31.10.2005
Rimini: 0 - Cesena: 2 (L:13/42)
Mε άλλα 2 γκολ του Waigo, ενώ στο μεταξύ ο Βραζιλιάνος Φερέϊρα Pinto έχει αστοχήσει σε πέναλτι (έπειτα από δικιά μου εντολή, όχι αγάπη μου, δεν καταδεχόμαστε εμείς να βάλουμε γκολ από πέναλτι).
Μετά μαθαίνουμε ότι η Rimini είναι και arch rival (αν έχουμε arch rival την τελευταία της Β εθνικής μάλλον δεν πρέπει να 'χουμε και καμιά σπουδαία ιστορία, ε; )
Αν είχαμε κερδίσει την Cremonese θα είμασταν 1οι...


Εκφράζω και δημόσια τις ευχές μου για την Hellas Verona και τον προπονητή της. Πιο συγκεκριμένα εύχομαι να διαλυθούν και να πάρουν φωτιά. Όλοι.

07.11.2005
Cesena: 0 - Verona: 0 (L:14/42)
Μετά τις πικάντικες δηλώσεις τις προηγούμενης εβδομάδας, 25.000(!) θεατές κατακλύζουν το Ντίνο Menuzzi περιμένοντας να πέσουν κορμιά στο μεγάλο ντέρμπι.
Τελικά το μόνο κορμί που πέφτει είναι ένας που κοιμήθηκε στην εξέδρα και έπεσε από το καρεκλάκι.


13.11.2005
Avellino: 2 - Cesena: 0 (L:15/42)
Δέος κυριεύει όλη την αποστολή της Cesena (συμπεριλαμβανομένου του ιππόκαμπου) καθώς περνάμε μπροστά από το τεράστιο άγαλμα του Νίκου Αναστόπουλου έξω από το γήπεδο της Avellino (το οποίο φυσικά και ονομάζεται 'Nikos Anastopoulos').
Ο περίτεχνος γλύπτης έχει δώσει όλο του το είναι στο έργο τέχνης, και έχει επετύχει να απεικονίσει με μοναδική μαεστρία τη μορφή του μεγάλου Έλληνα επιθετικού ακριβώς όπως ήταν στη σκηνή 27 της διαφήμισης της Rexona.

Δυστυχώς ο allenatore δεν αποδεικνύεται γούρικος για μας.
Χωρίς τον Waigo λοιπόν, τα πράγματα φαίνονται εξαρχής δύσκολα. Ως γνωστόν τα φαινόμενα απατούν. Ήθελα να ξερά αυτή τη μλκία ποιός ήταν ο πρώτος που την είπε.
Χάνουμε 2-0, πραγματοποιώντας τη χειρότερη εμφάνιση στην ιστορία της Cesena - τουλάχιστον τους 4 μήνες που είμαι εγώ προπονητής.
Ξέφρενοι πανηγυρισμοί στο 86ο λεπτό, όταν από μπαλιά της χρυσής ,όπως αποδείχτηκε, αλλαγής Ανδρέα Bracaletti η μπάλα περνάει τη σέντρα.


Coming up:
- ότι ανεβαίνει, κατεβαίνει. π.χ η Cesena
- πρόταση στην Ιταλική ομοσπονδία για κατάργηση των αγώνων με τις μικρές ομάδες
- στο 1.10 η απόδοση για over στα γκολ του Bernazzi (με over > 160 γκολ/χρονιά)

...και άλλα πολλά...
Kastroman wrote:Rising of the sea-horse, περίοδος I, κεφάλαιο IV


20.11.2005
Cesena: 2 - Crotone: 2 (L:16/42)
Καταφέρνουμε να μην κερδίσουμε εντός έδρας μία ομάδα που η σοβαρότητά της καταδεικνύεται από το γεγονός ότι ο τερματοφύλακας τη φοράει το 8.
Επειδή πάνω απ'όλα έχω μάθει να αναλαμβάνω τις ευθύνες μου στις αποτυχίες, υποδεικνύω ως αποκλειστικό υπεύθυνο για την ισοπαλία το δικό μας τερματοφύλακας Αλέξιο Sarti.


27.11.2005
Atalanta: 0 - Cesena: 0 (L:17/42)
Σπουδαίο Χ στο Bergamo, παρότι έχουμε να αντιμετωπίσουμε θεούς και δαίμονες.
Κυριολεκτικά. Πιο συγκεκριμένα το τέρμα των γηπεδούχων που πιάνει ότι πάει μέσα (και 2-3 που πήγαιναν άουτ έβγαλε o πστς) και το διαιτητή που αποβάλλει τον Picolli και ακυρώνει κανονικό γκολ του Bernazzi.


04.12.2005
Cesena: 2 - Pescara: 0 (L:18/42)
Από 'δω και πέρα θα αναφερόμαστε στα γκολ που δεν βάζει ο Bernacci, και όχι σ'αυτά που βάζει γιατί καταντάει βαρετό.
Σ'αυτό τον αγώνα τέτοια γκολ δεν υπάρχουν.


11.12.2005
Mantova: 0 - Cesena: 0 (L:19/42)
Καταπληκτική εμφάνιση, αντάξια της ιστορία της Cesena, οι παίχτες μου έτρωγαν σίδερα και πήραν με το σπαθί τους παλληκαρίσιο Χ στην καυτή έδρα της Mantova.
Παρεπιπτόντως, η Mantova είναι μακράν τελευταία στη βαθμολογία.


18.12.2005
Cesena: 3 - Ternana: 1 (L:20/42)
Οι εκθαμβωτικές τιρκουάζζ-φούξια φανέλες των φιλοξενούμενων αποδεικνύονται πηγή έμπνευσης για τα παλληκαράκια μου, που ξεκινάνε κεφάτα τον αγώνα και σκοράρουν εις διπλούν (το ένα με πέναλτι :tongue:).
Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι χάνουν την μία ευκαιρία πριν-μετά και κατά τη διάρκεια της άλλης, ενώ στο μεταξύ έχουν βάλει κ ένα μπαλάκι.
Κι εκεί που όλοι νομίζουμε ότι θα δούμε άλλο ένα τυπικό 2-2 για φέτος, έρχεται από το πουθενά ο Ροβέρτος Biserni και αλλάζει τον ρου της ιστορίας κάνοντας το 3-1, γινόμενος ταυτόχρονα ο πρώτος μη επιθετικός που σκοράρει φέτος για μας.


19.12.2005
Φουντώνουν οι φήμες ότι θα αφήσω την Cesena για τον πάγκο της Ποντενέρα. Διαψεύδω κατηγορηματικά τις ιταμές αυτές φήμες.


21.12.2005
Torino: 0 - Cesena: 1 (L:21/42)
Τελευταίος αγώνας για τον 1ο γύρο μα και για το 2005 στην έδρα των πρωτοπώρων.
Στο 17' βλέπω τον κεντρικό μας αμυντικό Δανιήλ Ola να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.
ΤΙ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΑΣΥΛΟ; ουρλιάζω και αρχίζω να χτυπιέμαι στον πάγκο για 5 λεπτά.
Αφού παρήλθαν τα 5 λεπτά κατάλαβα ότι δε βρισκόταν στη δικιά μας άμυνα, αλλά στην άμυνα των αλλωνών (άμα λέω εγώ ότι τίποτα δε δουλεύει σωστά σ'αυτή την ομάδα...) και ότι δεν έχει βάλει αυτογκόλ αλλά κανονικό γκολ.
Η συγκίνηση μου ήταν τόσο έντονη, τα συναισθήματα τόσο δυνατά, που δε θυμάμαι τίποτα άλλο από αυτό το χρονικό σημείο και μετά. Μόνο ότι κάποια στιγμή ξύπνησα και βρισκόμουν στο ζεστό κρεβατάκι μου στην Cesena.


Ακολουθούν 20ήμερες διακοπές για τους παίχτες. Όχι όμως και για μένα, καθώς ακολουθεί η κρίσιμη μεταγραφική περίοδος του Δεκεμβρίου.
Ενδεικτικό των προθέσεων μου το παρακάτω μικρό απόσπασμα από τη συνέντευξη-ποταμό που παραχώρησα σε γνωστό ραδιοσταθμό της Cesena.
Μίλησα για όλους και για όλα, και ήμουν ένας Deniss De Maio όποτε δεν με έχετε ξαναδεί.

[...]
- Ποιοί θα είναι οι μεταγραφικοί στόχοι της Cesena κ.De Maio;
- Κυρίως κεντρικοί αμυντικοί.
- Δηλαδή εννοείται περισσότεροι από ένας;
- Ναι. Περίπου 14 υπολογίζω χρειαζόμαστε με αυτούς που έχουμε τώρα.
- Μάλιστα. Χαίρομαι που δείχνετε εμπιστοσύνη στο υπάρχον έμψυχο υλικό της ομάδας.
- Πάντα. 8)
- Ψάχνετε για παίχτες που θα έρθουν τώρα ή για το καλοκαίρι;
- Μα για το καλοκαίρι φυσικά.
- Γιατί έτσι;
- Για όσους είναι τώρα πρέπει να πλερώσομε. Για το καλοκαίρι μπορούμε να βουτήξουμε στο τζάμπα από τις ομάδες τους όσους έχουν συμβόλαια που λήγουν.
- Χαίρομαι που εκτός από την εμπιστοσύνη στους παίχτες σας, σας χαρακτηρίζει και η εντιμότητα.
- Πάντα. 8)
[...]


03.01.2006
Η μεταγραφική περίοδος εκκινά με την ανανέωση συμβολαίων για τους Biserni και Picolli, καθώς και για διάφορους νέους (που παρεπιπτόντως, σπέρνουν με την under 20).

05.01.2006
Υπογράφει για 3 χρόνια από τη Siena o Δανήλος Portanova μήπως και βοηθήσει την αμυντική λειτουργία της ομάδας με την πείρα του στην Serie A.

Αντιθέτως ναυαγεί η περίπτωση του Λουκά Βύντρα που ζήτησε 800 χιλιάδες ευρό το χρόνο, μια Ferrari να τον πηγαινοφέρνει στην προπόνηση και τα μπαράκια, 3 μήλα Βολιώτικα κάθε πρωι, καθώς και τις Anna Falchi (Δευτέρα-Τετάρτη-Παρασκευή) και Monica Belluci (Τρίτη-Πέμπτη-Σάββατο) .
Που στο διάολο θα τα 'βρισκα τα Βολιώτικα μήλα στην Cesena;



Εν τω μεταξύ ο Laliscia (τον θυμάστε; ) έχει σκοράρει 26 γκολ σε 28 αγώνες με την ομάδα των νέων, οπότε συμπεριλαμβάνεται στην αποστολή από τούδε για να αποκτήσει εμπειρίες.


08.01.2006
Piacenza1 - Cesena: 0 (L:22/42)
Δύο πέναλτι σε αυτό τον αγώνα. Ένα εύστοχο και ένα άστοχο.
Τα κακά νέα είναι ότι το εύστοχο ήταν για την Piacenza.
Τα καλά είναι ότι τουλάχιστον και το άστοχο πάλι για την Piacenza ήταν.


15.01.2006
Cesena: 4 - Arezzo: 0 (L:23/42)
Το 1-0 γίνεται με (μ)πέναλτι πιο αστείο κι απ'αυτά που μας έδωσαν στην Piacenza.
Το 2-0 με φάουλ του Biserni, ενώ στο τέλος σκοράρουν οι 2 αλλαγές: ο υποσχόμενος Μαρτσέλος Laliscia στη 2η μόλις συμμετοχή του και ο ξεχασμένος Εμμανουήλ Chiaretti.

Δηλώνω εντυπωσιασμένος από την πρόοδο του νεαρού Laliscia, και τονίζω ότι από δω και πέρα θα τον υπολογίζω για βασικό...στην Pisa που τον παραχωρώ δανεικό.
Γιατί ο De Maio ξέρει να επιβραβεύει την προσπάθεια των παιχτών του. 8)



Η παραπάνω κίνηση αποδεικνύεται επιεικώς πανηλίθια, αφού αμέσως μετά χάνουμε για 2 μήνες τον Πάπα Waigo (1 μήνας στο Copa Africa κ άλλος 1 που θα τον ψάχνουμε) και μένουμε με 2 επιθετικούς μόνο.

18.01.2006
Vicenza: 1 - Cesena: 2 (L:24/42)
Μετά από 5 αφλόγιστους αγώνες ο Bernazzi καθιστά σαφές ότι είναι ο Μάρκος και είναι καλά. Με 2 γκολ μας βάζει γρήγορα μπροστά στο σκορ.
Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι μειώνουν.
Στο 87' ο Βραζιλιάνος Pinto χάνει (πάλι...:evil:) πέναλτι και ακολουθεί το πεντάλεπτο του τρόμου. Δεν ξέρω καν πόσες ευκαιρίες έχασε η Vicenza γιατί είχα κλείσει τα μάτια από το φόβο μου.



Επίκειται το ματς με την επίσης εκ των πρωτοπώρων Catania. H Serie A δεν μας χωράει και τους 2...Ένας μόνο θα επιβιώσει. Αυτός ο αγώνας θα ξεχωρίσει τους άντρες από τα νιάνιαρα, θα δείξει ποιά είναι η ομάδα που αξίζει να ανέβει.
Δηλώνω χαρακτηριστικά:
"Αν κερδίσει η Catania κινδυνεύει η δημοκρατία στην Ιταλία!"


Coming up:
- τυπική διαδικασία το μεγάλο "ντέρμπι"
- μεταγραφικό ντεμαράζ την τελευταία στιγμή. Θα προλάβει ο De Maio;
- συμφωνίες κάτω απ'το τραπέζι για τον ερχόμενο Ιούλιο :-$
- η ώρα της εκδίκησης πλησιάζει. Άνεμος θανάτου πάνω απ' την Cremona.

...και άλλα πολλά...
Kastroman wrote:Rising of the sea-horse, περίοδος I, κεφάλαιο V


(συνέχεια από το προηγούμενο)
Έρχεται το ματς με την επίσης εκ των πρωτοπώρων Catania. H Serie A δεν μας χωράει και τους 2...Ένας μόνο θα επιβιώσει. Αυτός ο αγώνας θα ξεχωρίσει τους άντρες από τα νιάνιαρα, θα δείξει ποιά είναι η ομάδα που αξίζει να ανέβει.

22.01.2006
Cesena: 0 - Catania: 3 (L:25/42)
Και τελικά το έδειξε...είναι η Catania.
3 γκολ στο πρώτο ημίχρονο κι άντε γεια. Τι, θέλετε κι άλλη ανάλυση του αγώνα;


27.01.2006
Modena: 0 - Cesena: 2 (L:26/42)
Βάζουμε 2 γρήγορα (με τον αστέρα της Εθνικής Ελπίδων Μάρκο* και πέναλτι, κλασσικά) και μετά πετάμε τάπες στο τέρμα του Turci περιμένοντας να περάσει ο χρόνος.
Μάλλον αυτό έκανε όλη η ομάδα, δεν εξηγείται αλλιώς πως έχασαν τόσες ευκαιρίες οι γηπεδούχοι.

Το κακό είναι ότι χάνουμε για 2 εβδομάδες το Μάρκο, κ έτσι μένουμε ουσιαστικό χωρίς επιθετικό
(κάποια στιγμή πριν κανά μήνα είχε τραυματιστεί σοβαρά ο Moi, αλλά ποιος τον γ...εί τώρα το Moi; )

* με 2 γκολ σε 3 συμμετοχές. Τον αφήνω που και που να πα να κάνει και καμιά προπόνηση εκεί, να μάθει λίγο μπαλίτσα στους Τζιλαρντίνους, τους Παζίνηδες και τους Μοντόλιβους.


29.01.2006
Υπογράφει 4 χρόνια ο πολυμορφικός 18χρονος Ολλανδός Μοχάμεντ Hammouti.
Οι φιλάθλοι έχουν εκστασιαστεί με τη νέα μεγάλη μεταγραφική επιτυχία του Ιππόκαμπου.
Εγώ πάλι προσπαθώ να βρω που σκ@τ@ θα τον βάλω στην 11άδα.


30.01.2006
Μπροστά στον κίνδυνο να μπω εγώ να παίξω επιθετικός, προχωράμε σε κινήσεις πανικού:

Αρχικά υπογράφει για 3 χρόνια ο Νίκος Νικολόπουλος από Αιγάλεω.
"Είμαι ενθουσιασμένος που ήρθα στην Cesena. Ελπίζω το καλοκαίρι ο κύριος De Maio να φέρει και τον συμπαίχτη και καλό μου φίλο, τον Omo." δηλώνει ο Νίκος.

Επίσης υπογράφει για 4 χρόνια ο Ισπανός μεσοεπιθετικός Αλβέρτης από την Elche. Δεν κάνει δηλώσεις (το γνωστό πρόβλημα με τα Ιταλικά...).


31.01.2006
Λήξη της μεταγραφικής περιόδου. 4 νεοεισερχόμενοι το κέρδος για μας. Συν κάποιοι που έκλεισαν για το καλοκαίρι. Αλλά ας μην πούμε ονόματα, μην τα κάψουμε τα παιδιά...:-$
Χάθηκαν ο Βύντρα και o Erol Bulut που είχε βάλει όρο στο συμβόλαιο να χτυπάει αυτός τα φάουλ. Βρε καλέ μου, βρε χρυσέ μου,...,έλα θα σου δώκουμε παραπάνω λεφτά, θα σου δώκουμε bonus, αύξηση μισθού, αλλά τα φάουλ τα βαρεί ο Biserni.
Τίποτα ο Erol, σώνει και καλά να χτυπάει αυτός τα απευθείας φάουλ. Ε άντε και παράτα μας στην τελική.


05.02.2006
Cesena: 2 - AlbinoLeffe: 1 (L:27/42)
Ξεκίνημα με 3 νεοπακτηθέντες στην ενδεκάδα. Και ξεκίνημα με γκολ για τον Αλβέρτη.
Και ενώ είμαστε πολύ καλύτεροι, το εξωφρενικό είναι ότι ισοφαριζόμαστε στη μοναδική επίθεση των φιλοξενουμένων.

Αλλά το ακόμα πιο εξωφρενικό είναι ότι το 2-1 γίνεται στο 90' με μονοκόματο σουτ του δεξιού οπισθοφύλακα Δανήλου Ficagna από 25 μέτρα.
8 παίχτες της AlbinoLeffe νοσηλεύονται έκτοτε σε ψυχιατρική κλινική. Το σοκ ήτο μεγάλο.



Και ακολουθεί ο αγώνας που όλοι θα θέλαμε να μην υπήρχε, που όλοι φοβόμαστε για το καλύτερο και το χειρότερο.
Ο ΑΓΩΝΑΣ ΜΕ ΤΗΝ CREMONESE....

Νωπές ακόμα οι μνήμες από την προ τετραμήνου συφορά που έπληξε την Cesena.
Θυμάμαι σαν σήμερα το Moi να σκοράρει το πρώτο του γκολ και μετά...

Αυτά όμως ανήκουν στο παρελθόν. Το μέλλον που οι όρκοι για εκδίκηση μακάριζαν, έχει γίνει πλέον παρόν.
Η ιστορία καλεί για μια ακόμη φορά τα παλληκάρια με τις ασπρόμαυρες στολές σε ένα ραντεβού που από την αρχή δείχνει αναπόφευκτο.
Τα τύμπανα της μάχης ηχούν, το τσεκούρι του πολέμου έχει εκταφεί. Τα πρόσωπα βάφονται με το κόκκινο του άιματος, οι μάνες αποχαιρετούν τους γιούς τους.
Μίσος και φόβος, φόβος και μίσος γίνονται ένα στις ψυχές τους. Μίσος για τους εκπορθητές του Ντίνου Manuzzi, φόβος για ό,τι και αν είναι αυτό που θα ακολουθήσει.

11 μάρτυρες του Ιππόκαμπου μέσα στις 4 γραμμές, άλλοι 7 έξω από αυτές.
Έχουν συσσωρεύσει στα πόδια τους το μίσος και την οργή μιας ολόκληρης πόλης,
5.000 κομμάντος-φενταγίν στο πλευρό της Cesena (οι κουφάλες της Cremonese ανακοίνωσαν μόνο 2781 εισητήρια για να μη δηλώσουν τις εισπράξεις στην εφορία, αλλά αυτό δεν εχεί καμία σημασία).
105.000 ακόμα έχουν μείνει πίσω, με τα χέρια καρφωμένα στο μοναδικό πράγμα που τους έχει απομείνει, τη μοναδική ελπίδα: το ραδιοφωνάκι, συντονισμένο στον Italia Sport FM.

Άναυδη όλη η Ιταλία παρακολουθεί την κορύφωση του δράματος.

Μόνο μία λέξη υπάρχει στα χείλη: ΕΚΔΙΚΗΣΗ.
C for Cesena!

















08.02.2006
Cremonese: 0 - Cesena: 0 (L:28/42)
Εεεεεχμ,ναι. :roll:


12.02.2006
Cesena: 0 - Catanzaro: 0 (L:29/42)
Άλλη μια απαράδεκτη εμφάνιση.
Το μόνο θετικό ότι τραυματίσαμε 2 παίχτες της Catanzaro. Τον ένα μάλιστα για 5 μήνες με σπασμένο πόδι. Μπράβο παιδιά μου.



Το επόμενο παιχνίδι είναι κάτι παραπάνω από καθοριστικό για την έκβαση της υπόθεσης: Άνοδος.

Αυτό οδηγεί τους προπονητές των 2 ομάδων σε κάποιες μικρές παρεκτροπές στις δηλώσεις των:

Carboni: Θα κερδίσουμε την Cesena.
Deniss De Maio: Εμείς όχι μόνο θα κερδίσουμε τη Bari, αλλά μετά θα τους δείρουμε κιόλας.

C: Έχω υποσχεθεί στους παίχτες μου έξτρα πριμ σε περίπτωση νίκης. Για κάτι Ρ20 λέγαμε. 8)
DDM: Εγώ πάλι έχω υποσχεθεί στα τρελά αγόρια της Bari ένα ξέφρενο γλέντι τον Πάπα Waigo σε περίπτωση ήττας τους. Νομίζω το δικό μου πριμ είναι ισχυρότερο κίνητρο. 8)

DDM: Φίλε, ξέρεις κάτι; Στο δικό μου δε χωράει, στο δικό σου κολυμπάει.
C: Ναι, αλλά στο δικό μου κάνει τούμπες, στο δικό σου κωλοτούμπες.

Με τα πολλά η ένταση εκτονώνεται και βαδίζουμε προς το μεγάλο αγώνα:

19.02.2006
Bari: 0 - Cesena: 1 (L:30/42)
Καλές οι αλλαγές τακτικής και συστήματος στη διάρκεια του αγώνα, το πέρασμα κρυφών οπλών στη μάχη, οι εκπλήξεις που έχουν σκοπό να πιάσουν στον ύπνο τον αντίπαλο προπονητή.
Εκεί όμως που φαίνεται ο πραγματικός προπονητής, εκεί που μόνο οι πραγματικοί μαέστροι μπορούνα να μεγαλουργήσουν, η λεπτή γραμμή που χωρίζει το Murinho από το Νικόλα τον Αλέφαντο, είναι η προετοιμασία της ομάδας ΠΡΙΝ τον αγώνα.
Και εκεί έχουμε κίνηση ματ στο πεδίο της τακτικής από τον ένα και μοναδικό Deniss De Maio, δλδ εμένανε ολόκληρο:
κατεβάζω την ομάδα με τις γουρλίδικες μαύρες φανέλες.

ΚΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΧΑΣΕΙ μετά η Cesena; Και πώς να χάσει;
Στο γήπεδο υπάρχει μονάχα μία ομάδα (όποιος κακόβουλος πει "δηλαδή η Bari" νααααα ....., εεεε νααααα, εεε, τελος πάντω ,να πάθει κακά πράματα) και αυτό απλά επιβεβαιώνεται 84 λεπτά μετά την έναρξή του με γκολ του Μανώλη Pestrin.





Μετά από 30 αγωνιστικές στη Serie B οι ομάδες που θα διεκδικήσουν μέχρις εσχάτων τις 2 προνομιούχες θέσεις έχουν ξεχωρίσει. Είναι μόλις 8:

Torino.......54
Cesena........53
Bologna.........53
Bari................51
Catania........49
Atalanta......48
Ternana.........47
Verona.........46


Στον πάτο τα πράγματα είναι εξίσου περίπλοκα, αλλά τώρα μεταξύ μας χ...καμε για τον πάτο, θα αναφέρω μόνο 5 ομάδες, σιγά μην ασχοληθώ με όλες:
Arezzo......35
Vicenza........30
Crotone.........26
Mantova.........20
Cremonese......19 την ατυχία μου μέσα....



Στη Serie A αντιθέτως είναι σαφές ότι 3 ομάδες υπάρχουν, οι υπόλοιποι είναι για να περνάει η ώρα:
Juventus 60
Lazio 55 :yea: :yea: :yea:
Milan 55
και οι άλλοι πολύύύ πίσω (κάποιος είναι στου 43, αλλά αυτό μάλλον δεν ενδιαφέρει κανένα, ούτε καν αυτόν που είναι στους 43).



Στην Ελλάδα, το πρωτάθλημα χαρακτηρίζεται από φοβερές ανατροπές και εκπλήξεις.
Η μία έκπληξη διαδέχεται την άλλη, το πρωτάθλημα είναι πιο συναρπαστικό από ποτε.
Κανείς δε θα μπορούσε να προβλέψει στην αρχή της χρονιάς ποιές είναι οι 3 ομάδες που βρίσκονται στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας:

Panathinaikos.....52
AEK.................48
Olympiakos...........48

Και τώρα μια είδηση που είμαι σίγουρος ότι θα χαροποιήσει πολλούς φίλους μας:
πρώτος σκόρερ με 15 γκολ ο Μιχάλης Κωσταντίνου. :D
Από την άλλη, πρώτος σε απόδοση και πάλι ο κεντρικός αμυντικός του Παναθηναϊκού Jonathan Patates McKain.


Coming up:
- και νέο ντέρμπι ανόδου στα καπάκια
- το "2-2" ξεπερνά σε αριθμό επαναλήψεων ακόμα και τους "2 ξένους"
- θα αντέξουν την πίεση οι Cremonistas (:D);

...και άλλα πολλά...
Kastroman wrote:Rising of the sea-horse, περίοδος I, κεφάλαιο VI
(καινοτομία εμπνευσμένη, δλδ στεγνό copy paste :tongue:, από άλλες ιστορίες. Να ξέρουμε ποιοί είμαστε, που είμαστε, που βαδίζουμε, να μπει μια τάξη βρ'αδερφέ)

Τηρώντας την πατροπαράδοτη παράδοση* των De Maio πλακώνομαι με τον προπονητή της Bologna στο μεσοβδόμαδο.
(*και πατροπαράδοτη και παράδοση; μωρέ μπράβο.)

24.02.2006
Cesena: 2 - Bologna: 2 (L:31/42)
Παλλαϊκός ξεσηκωμός στη μικρή μας πόλη, καθώς από τις 27000 θέσεις του Ντίνου Manuzzi κενές μένουν οι ...30!

Το παιχνίδι ξεκινά με τους καλύτερους οιωνούς. Φανταστική εμφάνιση στο 1ο ημίχρονο, και 2-0 με γκολ του Waigo και του Pestrin, που έχει μάθει πια το κόλπο.
Στο 55' όμως ο Zauli μειώνει με καταπληκτικό σουτ, και από αυτό το σημείο και έπειτα το ματς γίνεται κόλαση.

Ο 39χρονος Pagliuca και ο 36χρονος Turci αποδεινκύουν πολλάκις ότι δεν είσαι όσο χρονών είσαι, αλλά όσο αισθάνεσαι.
Δυστυχώς στο 85' από επιπολαιότητα του νεαρού και άπειρου Ολλανδού Hammouti (δε βγαίνουνε να μαρκάρουνε τον παίχτη που μαρκάρει ήδη το χαφ...θα σου βγει μετά άλλος στην πλάτη σου...) έρχεται η μοιραία ισοφάριση.
Τουλάχιστον μας μένει η καλή εμφάνιση και το συναρπαστικό του αγώνου (πως λέμε "του υπολογιστού"; :tongue:).


05.03.2006
Cesena: 2 - Brescia: 2 (L:32/42)
Συνηθισμένη αρχή με γκολ Bernazzi και Ola (πέναλτι) και ακόμα πιο συνηθισμένο τέλος.
Στο 75' γίνεται η μείωση του σκορ.
Κι ενώ όλο το γήπεδο ωρύεται "Εληξεεεεεεεεεεε ρεεεεεεεεεεεεεεεεεε" (από το 76'...) στο 85' έρχεται η χαριστική βολή με την ισοφάριση από την Brescia.
Παρότι αυτό το έργο το 'χουμε δει πολλάκις φέτος, κάθε φορά έχει ολοένα και πιο λυπημένο τέλος. :cry:


11.03.2006
Αποτροπιασμό στην παγκόσμια κοινή γνώμη προκαλεί η απόλυση του Σερ Αλέξη Ferguson από τον πάγκο της United.
Βέβαια, κάποιοι το περίμεναν, αφού η United πάει χάλια στο Αγγλικό πρωτάθλημα. Είναι μόλις ...3η.


12.03.2006
Triestina: 3 - Cesena: 2 (L:33/42)
Μετά τα πρόσφατα απανωτά χτυπήματα της μοίρας η κατάκτηση των 3 βαθμών έχει γίνει βασική προτεραιότητα στα Post It χαρτάκια στα αποδυτήρια της Cesena.
Το παρών παιχνίδι είναι μια καλή ευκαιρία γι'αυτό καθώς η Triestina δεν είναι καμιά σοβαρή ομάδα. Όμως αποδεικνύεται ότι ούτε κι εμείς είμαστε.
Το 0-1 γίνεται με το Bernacci νωρίς και όλα δείχνουν ότι θα τα καταφέρουμε για ακόμα μία φορά.
Όμως αμέσως μετά έρχεται η καθοριστική ισοφάριση με ανύπαρκτο πέναλτι....
Έχουμε 2 γκολ στην αρχή του Β' ημιχρόνου. Δυστυχώς και τα 2 είναι για τους γηπεδούχους.
Μικρή σημασία έχουν τα όσα ακολούθησαν, πλέον η μικρή άρχικά κάμψη στην απόδοση μας μοίαζει περισσότερο με δείκτη ευρωπαϊκού χρηματιστηρίου σε μία από τις μαύρες εκείνες ημέρες και το χειρότερο είναι πως ανάκαμψη δεν διαφαίνεται πουθενά.


17.03.2006
Cesena: 1 - Rimini: 2 (L:34/42)
To εντός έδρας ντέρμπι με τους γενικώς αποδεκτά (ορίστε; ) κατώτερους γείτονες φαντάζει ως η ιδανική ευκαιρία για μια μίνι ανύψωση ηθικόυ και βαθμολογικής θέσης.
Παρόλα αυτά το σκορ αρκετά γρήγορα θα διαμρφωθεί σε 0-2, με το ένα γκολ να προέρχεται από άλλο ένα πέναλτι που προκάλεσε πολύωρες συζητήσεις και διαξιφισμούς στις τάξεις των καθηγητών διαιτησίας στις Ιταλικές εκπομπές την Κυριακή το βράδυ.
Ο Bernacci μειώνει με απευθείας φάουλ, αλλά τι άλλο να κάνει πια κι αυτό το παιδί;
Συμπερασματικά, μία από τις χειρότερες εμφανίσεις μας στον πλέον ακατάλληλο παιχνίδι.


27.03.2006
Verona: 2 - Cesena: 0 (L:35/42)
Η φημισμένη για τη μη διαπερατότητά της αμυντική μου γραμμή αντέχει μέχρι το 35ο .....δευτερόλεπτο.
Μέχρι το 15' οι γηπεδόυχοι έχουν 2 δοκάρια και άλλες 3 κλασσικές ευκαιρίες.
Μετά από ώριμη σκέψη, καταλήγω στο συμπέρασμα ότι η μοναδική κίνηση που μπορεί αλλάξει τη ροή του αγώνα είναι να κάνω αλλαγή τερματοφύλακα. Κάτι που κάνω στο 16' περνώντας τον Sarti στη θέση του Turci.
Παραδόξως αυτό δεν πιάνει.
Συν τοις άλλοις ο Sarti καταφέρνει να τραυματιστεί στο 30' (απορία το 'χω, πως μπορεί να τραυματιστεί ένας τερματοφύλακας σε άσχετη στιγμή...) κι έτσι αναγκαστικά συνεχίζει χωλαίνοντας ως το τέλος.


30.03.2006
Εντυπωσιασμένος από τελευταίο σερί επιτυχημένων αποτελεσμάτων της Cesena ο πρόεδρος Γιώργος Lucaresi με καλεί στο γραφείο του για να υπογράψουμε νέο συμβόλαιο.
Αρχικά του απαντώ να κόψει τσι κρυγιάδες μια μπάρτη.

- Δεν κάνω πλάκα Deniss αγόρι μου. Σοβαρά θέλω να σου προτείνω νέο συμβόλαιο που θα ισχύεις έως το 2009
- ΧΑ. Ώστε καταλάβατε ότι ένας De Maio δεν αντικαθίσταται έτσι έυκολα, έτσι; 8)
- Εχμ, βασικά καταλάβαμε ότι τα 300 χιλιάρικα που δίνουμε κάθε χρόνο είναι μια ολιά πολλά, οπότε λέμε να τα πάμε στα 200.
- Χμ, καλό μου ακούγεται. Που υπογράφω;

Kι έτσι Cesena και De Maio ενώνονται ενώπειον(το ξεπάτωσα; :?) Θεού και ανθρώπων.
Όλη η Cesena βγαίνει στους δρόμους μαθαίνοντας τα νέα. Οι μισοί πανηγυρίζουν, οι άλλοι μισοί βρίζουν αυτούς που πανηγυρίζουν και οι άλλοι μισόι (1/2+1/2+1/2 = 1 ως γνωστόν) βρίζουν αυτούς που βρίζουν αυτούς που πανηγυρίζουν.

Ως γνωστόν σε κάθε κοινωνία υπάρχει η συμπαθής τάξη των γλύφτων.
Κι επειδή μια ποδοσφαιρική ομάδα είναι το μικρότερο ζωντανό κύτταρο της κοινωνίας, μια πιστή αναπαράσταση του σύγχρονου πολιτισμού και των ανθρωπίνων σχέσεων, ο Δανήλος Portanova σπεύδει να εκπροσωπήσει τη συμπαθή αυτή τάξη και να δηλώσει ενθουσιασμένος που θα παραμείνω στον πάγκο. :jerk:


02.04.2006
Cesena: 4 - Avellino: 4 (L:36/42)
Η πιο μεγάλη στιγμή του Ντίνου Manuzzi.
Στο 2' μόλις ο Μάρκος ανοίγει το σκορ και όλοι μέσα τους ξέρουν ότι αυτός ο αγώνας θα είναι συγκλονιστικός.
Στα 34 λεπτά που ακολουθούν φαίνεται να διαψεύδουν αυτή την αρχική σκέψη.

Όμως να, στο 37' έρχεται ως από μηχανής θεός ο άνθρωπος με τα μαύρα (αν και στην Ιταλία συνήθως φοράνει κάτι υπέροχα φοσφοριζέ, ροζ, τιρκουάζ) να δώσει τη λύση.
Πέναλτι και αποβολή για το Δανιήλ Ola.
Ένας παππούς κάνει το 1-1.

Το δεύτερο ημίχρονο αρχίζει με τον ίδιο τρόπο με το πρώτο: γκολ στο 2ο λεπτό του, και μάλιστα στο ίδιο τέρμα που είχε γίνει και το 1-0. Προφανώς τώρα γίνεται το 1-2.
Από το 70' και μετά συνηδητοποιώ ότι είτε πεθάνεις με 1 πυροβολισμό, είτε με 20 το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο: θα πεθάνεις.
Οπότε δίνω εντολή σε όλους (ακόμα και στον Turci) να πάνε μπροστά κι ότι κάτσει.
Οι πρώτες ενδείξεις είναι ενθαρρυντικές: στο 75' ο Ιβαν Picolli κάνει το 2-2.
Όμως στο 76' κι ενώ ακόμα τουλάχιστον 4 παίχτες μας βρίσκονται αγκαλιασμένοι στο σημαιάκι του κόρνερ (το δεξί, σημαντική λεπτομέρεια αυτή) κάποιος Λιθουανός κάνει το 2-3.

Όλα είναι εναντίον των αγοριών μου: παίζουμε με 1 παίχτη λιγότερο, είμαστε πίσω στο σκορ, και μετά και το νέο γκολ των φιλοξενούμενων το ηθικό μας είναι σε χειρότερη κατάσταση και από το νεροχύτη στο σπίτι ενός πρωτοετή φοιτητή.
Όμως ΕΚΕΙΝΟ το απόγευμα του Απριλίου κάποιος δεν ήθελε την Cesena να χάσει.
Στο 80' ο Waigo ισοφαρίζει με πέναλτι που δε θα κάτσω να αναλύσω τώρα αν ήταν ή όχι.
Και στο 83' ο τελευταίος του πάγκου, ο άνθρωπος που μπήκε μέσα μόνο και μόνο επειδή δεν υπήρχε άλλος να μπει, ο Νίκος ο Νικολόπουλος κάνει το 4-3.

Δυστυχώς ο ίδιος που δεν ήθελε να χάσει η Cesena μάλλον δεν ήθελε να χάσει και η Avellino.
Οπότε στο 91' ο ίδιος Λιθουανός, που αντί όπως όλοι οι φυσιολογικοί συμπατριώτες του να παίζει μπάσκετ ντυμένος στα πράσινα της Ζαλγκίρις Κάουνας προτίμησε τα πράσινα της Avellino, επανασκοράρει και αναγκάζει το φωτινό πίνακα στο Ντίνο Manuzzi να σημειώσει ατομικό ρεκόρ.

Τελικό σκορ 4-4. Οι τελευταίες ελπίδες για άνοδο εξανεμίστηκαν μαζί με την αξιοπρέπεια της αμυντικής μου γραμμής, και πλέον τα παιχνίδια που ακολουθούν μοιάζουν να έχουν μικρή σημασία.


Coming up:
- ένα .... είμαστε
- αγώνες αδιάφοροι, αγώνες ανούσιοι. Ή μήπως όχι;
- ο De Maio δοκιμάζει το μεγαλύτερο σοκ της ζωή του!

...και άλλα πολλά...
Kastroman wrote:Rising of the sea-horse, περίοδος I, κεφάλαιο VIΙ

(νέο κεφάλαιο σε μια μέρα. Βλέπε φοιτητική ζωή, διακοπές του Πάσχα, όλη μέρα τα ξύνουμε, σε λίγο θα βγει έξω το CD του FM και θ' αρχίσει να με βαράει κτλ κτλ)

09.04.2006
Crotone: 2 - Cesena: 1 (L:37/42)
Προηγούμαστε μόλις στο 10λεπτο με τον Waigo.
Κι ενώ είμαστε οι απόλυτοι κυρίαρχου του παιχνιδιού, έρχονται 2 γκολ από το πουθενά με ισάριθμα σουτ εκτός περιοχής.
Πλέον η άνοδος που μόλις ένα μήνα πριν έμοιαζε να είναι μια χειροπιαστή πραγματικότητα, έχει μετατραπεί σε μια ανέφικτη φαντασίωση, και το μόνο βραβείο που θα μπορόυσα να διεκδικήσω πια είναι το μπούλιτζερ (και ουχί το πούλιτζερ όπως υποστηρίζει ο καλός συνάδελφος Δάντης80ΓΔΦ).


Μπροστά στην επερχόμενη απώλεια της, έτσι κι αλλιώς ουτοπικής, ανόδου στη Serie A, το κλίμα στην ομάδα μοιάζει να είναι χειρότερο κι από αυτό στους υπόνομους της Νέας Υόρκης που συχνάζουν τα Χελωνονιτζάκια.

Ο τερματοφύλακας Turci τίθεται εκτός ομάδας: του τα χώνω στον τύπο, και κάνω γνωστό ότι με 80.000 ευρό μπορεί να 'ρθει να τον πάρει ο οποιοσδήποτε.
Ο Waigo ζητά να μεταγραφεί σε μεγαλύτερη ομάδα, και δεν συμφωνεί ότι η Cesena μπορεί να γίνει τέτοια.
Ο Bernazzi απαιτεί νέο συμβόλαιο με μια μικρή συμβολική αύξηση του μισθού του (983%, από 120 Κ σε 1.300 Κ το χρόνο :shock:).
Ο Chiaretti θεωρεί ότι θα έπρεπε να είναι βασικός. Όταν ζητάει συγγνώμη για τις δηλώσεις του είναι πια αργά. Του ανατίθεται να κάνει παρέα κάθε πρωί στις 6.00 στον Turci.


Μπροστά στις απροσδόκητα μαζικές εξελίξεις όλοι έχουμε ξεχάσει ότι ο επόμενος αντίπαλος είναι η καθόλα υπολογίσιμη Atalanta.
Κατεφεύγω στο τελευταίο όπλο που μου έχει απομείνει: γλύψιμο στον προπονητή της Atalanta (είσαι φοβερός, γαμιστερός, καταπληκτικός, έχεις τα πιο ωραία μανικετόκουμπα κτλ κτλ)

16.04.2006
Cesena: 3 - Atalanta: 2 (L:38/42)
Στον πάγκο κάθεται ο 17χρονος τερματοφύλακας Φρατζέσκος Ancarani.
Προηγούμαστε με το Waigo στο 2'. Ξέρω μέσα μου ότι να μη φάμε γκολ αποκλείεται. Αυτό γίνεται στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.
Στο 58' όμως ο ήδη μισο-σακατεμένος από το βρόμικο παιχνίδι των Νερατζούρι Waigo σηκώνεται ανάμεσα σε 4 απο δαύτους και με καρφωτή κεφαλιά κάνει το 2-1!

Κάπου εκεί αναλαμβάνει ο μόνιμος καλύτερος παίχτης των αντιπάλων στα τελευταία παιχνίδια: στο 61' αποβάλλεται ο Pestrin (ενώ η ομάδα που οι μισοί της παίχτες έχουν σακαταυτεί απ τις κλωτσές είμαστε εμείς....)
και 2 λεπτά αργότερα έρχεται η ισοφάριση όταν οι Atalantistas εκτελούν φάουλ από το ημικύκλιο της περιοχής την ώρα που δεν έχει καν σχηματιστεί τοίχος. :evil:

Όμως ο διαιτητής δεν μπορεί να κάνει τίποτα όταν βάζω σε εφαρμογή το αρρωστημένο μου σχέδιο:
σε μια κίνηση απόλυτης ποδοσφαιρικής παράνοιας, πέρα από κάθε λογική και φαντασία, βγάζω από το παιχνίδι τον Bernazzi (!!), περνάω στη θέση του τον Moi (!!!!!), και στο 84' ο τελευταίος σκοράρει (!!!!!!!!) και μας δίνει τη νίκη (!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!).

Είπατε τίποτα; :shock:


23.04.2006
Cesena: 2 - Mantova: 1 (L:39/42)
Στο πρώτο ημιχρόνιο σε γενικές γραμμές τον παίζουμε.
Στην ανάπαυλα πιάνω τους Biserni, Pinto και Salvetti και τους αρχίζω στις μάπες προς κοινό παραδειγματισμό (βασικά αυτόυς τους 3 βρήκα πρόχειρους γιατί είναι οι πιο τάπες. Που να κοπανήσεις τώρα το Bernacci τον τσολιά τον 1.93; )
Αυτό φαίνεται να λειτουργεί καθώς με γκολ του 2ου κοπανημένου μπαίνουμε μπροστά στο σκορ στο 57'.
Στο 65' ισοφαριζόμαστε με πέναλτι, που -για μαντέψτε- ήταν πίο τραβηγμένο κι από σενάριο Χολυγουντιανής υπερπαραγωγής.
Ευτυχώς ο διαιτητής είναι ακριβοδίκαιος και σωστός, κι έτσι στο 77' μας δίνει πέναλτι αντίστοιχου ρεαλισμού με το πρώτο.
Ο Βραζιλιάνος ευστοχεί και κάνει 2 τα τέρματά του-μας.

Το ματς λήγει 2-1 με σύσσωμο τον Ιταλικό τύπο την επόμενη μέρα να συμφωνεί ότι "τα μπινελίκια του De Maio στο ημίχρονο έπαιξαν καταλυτικό ρόλο".


29.04.2006
Είμαστε πιαααααα πρωταθλητέέέέές έρχονται άάάάλλες εποχέέέές
Στους under-20 βεβαίως....


30.04.2006
Τernana: 3 - Cesena: 2 (L:40/42)
Σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά αγώνα, το μόνο μας κίνητρο είναι να τιμήσουμε το αρχαιοιταλικό ρητό "αφού δεν ανεβαίνουμε εμείς, δε θα ανέβει κανείς".
Το ματς τελικά είναι μια δευτεροκλασάτη επανάληψη του αγώνα στην Triestina, με εκ νέου εναντίον μας πέναλτι, και το Waigo να σκοράρει δις.
Κανείς δεν σώθηκε και κανείς δεν καταστράφηκε μετά από αυτό το αποτέλεσμα.


07.05.2006
Pescara:3 - Cesena: 0 (L:41/42)
Εντελώς αδιάφορος αγώνας, με μόνα ενδιαφέροντα στοιχεία τις εντυπωσιακές κόκκινες φανέλες μας σε πρώτη παγκόσμια πρόβολη, και τα 2 πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων.
Πλέον χρειάζονται κομπιουτεράκι και τουλάχιστον 3 απόφοιτοι ΤΕΙ Λογιστικής για να βρούμε πόσα πέναλτι έχουν δωθεί εναντίον μας από το Μάρτιο και μετά....:evil:


Τελευταία αγωνιστική απέναντι στην ήδη πρωταθλήτρια Torino, σε ένα ματς που παρουσιάζει τόσο ενδιαφέρον όσο και μια μικρού μήκους ταινία του πειραματικού Βιετναμέζικου κινηματογράφου.

14.05.2006
Cesena: 5 - Torino: 0 (L:42/42)
Ε, οι άλλοι κατέβηκαν με τα δεύτερα, τους βάλαμε 5 από το 30', βαριέμαι να γράψω άλλα, αυτά.


Εεε, οπ, μα τι να 'ναι αυτό που βλέπω στη βαθμολογία; Οι θέσεις 3-6 παίζουν Playoff για άνοδο στη Serie A; :shock: :shock:
Και αν ναι, εγώ γιατί όλη τη χρονιά ήξερα ότι έβγαιναν 2;
Και αφού την τελευταία αγωνιστική βγήκαμε 6οι, αυτό σημαίνει ότι παίζουμε κι εμείς;
Και πώς θα γίνει αυτό αφού οι παίχτες μου έφυγαν ήδη για διακοπές;
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Coming up:
- τα playoffs
- η μεταγραφική αναζήτηση συνεχίζεται

...και άλλα πολλά...

Πρώτα όμως θα πρέπει να δώσω το λόγο σε ένα φίλο μου εδώ δίπλα, ...εεεε μη βαράς θα σ'αφήσω να γράψεις είπαμε!, που θέλει να σας πει 2 λογάκια για μια τραυματική εμπειρία που πέρασε πρόσφατα.
Να ορίστε, πάρτο το πληκτρολόγιο να γράψεις τις .... σου να δούμε τι θα καταλάβεις. :evil:
Kastroman wrote:
Εεεε, βασικά γεια.
Ε, βασικά με λένε Kastroman και κάποιοι με ξέρετε και προσωπικά. :splat: :D

Βασικά ο λόγος που παρεμβαίνω στην ιστορία τούτη του De Maio είναι για να πω ένα πράμα:
ΤΟ FM ΕΙΝΑΙ Κ***ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΠΙΑΣΕΤΕ ΤΟ CD ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΕΤΑΞΕΤΕ ΑΜΕΣΩΣ! :evil: :evil:
(μπορεί και να υπερβάλλω λίγο εδώ, οπότε περιμένετε να διαβάσετε ολόκληρο το ποστ και μετά πετάτε το CD).

Λοιπόν, όλη τη χρονιά μου είχε τις 2 πρώτες θέσεις σε σκούρο πράσινο φόντο. Οπότε λέω ανεβαίνουν οι 2 πρώτοι απευθείας.
Όλες οι άλλες θέσεις (εκτός τις 3 τελευταίες) ήταν σε default φόντο. Στη C1 και C2 που έπαιζαν playoff και playout είχε κάποιες θέσεις ανοιχτό πράσινο και ανοιχτό κόκκινο αντίστοιχα.
Είχα δει το ποστ του Σπάρτακου παραπάνω ότι βγαίνουν 3, αλλά νόμιζα ότι εννοούσε από τη 2η χρονιά και μετά.
Εν τω μεταξύ από τη Serie A έπεφταν 3 κατευθείαν οπότε δεν μπορούσα να καταλάβω πως πέφτουν 3 και ανεβαίνουν 2...

Βέβαια, θα μου πει κανείς: υπάρχει και κάτι που λέγεται Rules Καστρομάνη. Πατάς στο League Table και το βλέπεις....
Ε, ΩΡΑΙΑ, ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΔΑ! ΣΚΟΤΩΣΤΕ ΜΕ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΞΑ ΤΟ RULES!
Αφού δεν είχε εμφανώς ποιές θέσεις είναι στα playoff, εγώ φταίω;;;;;;

Το ωραίο της υπόθεσης είναι άλλο:
πριν τον τελευταία αγώνα ήμουν 7ος. Με κάτι Πεσκάρες και κάτι Μάντοβες έβαλα κάθε πικραμένο να παίξει.
Την τελευταία αγωνιστική με την Τορίνο έβαλα τους βασικούς μόνο και μόνο επειδή αν έχανα μπορεί να πήγαινα και 10ος. Και λεω αμαρτία από το Θεό να 'μαι όλη τη χρονιά τριτοτέταρτος και να βγω στο τέλος 10ος.
Το παιχνίδι δεν το είδα καν. Το βαλα σε full speed, και βγήκα έξω να φάω κάτι μπουρέκια που 'χε φτιάξει η μάνα μου.
Γυρνώντας είχε φτάσει στο ημίχρονο και ήτανε 5-0. Έβαλα το report γιατί δεν το πολυπίστευα στην αρχή (:tongue:) και μετά είδα ότι οι άλλοι παίζουν με κάτι πιτσιρίκια.
Μετά απλά πάτησα πάλι το Play. Ούτε αλλαγές δεν έκανα στο 2ο ημίχρονο επειδή βαριόμουνα.

Και με το που τελειώνει, τσουπ, πάω στη βαθμολογία και βλέπω ότι έχω βγει 6ος (επειδή έχασε η Μπρέσια από την Κατανζάρο...) και οι 3-6 παίζουν playoff (όπως και playout 2 άλλοι)...:shock: :shock:
'Νταξ', έμεινα κάγκελο.
ΕΥΤΥΧΩΣ που δε βγήκα 7ος. Ευτυχώς. Θα 'χα πετάξει απ'το παράθυρο, όχι το CD, αλλά το κουτί ολόκληρο.
Κι επειδή στη συγκεκριμένη περίπτωση μιλάμε για laptop (ποζέρι....:tongue:) θα το 'χα σπάσει στα 3 μιλάμε.

Μα να μη σου λέει ότι παίζεις playoff και να νομίζεις εσύ ότι είσαι αδιάφορος; :roll: :roll:

Ο λόγος πίσω στο De Maio....

p.s:
:arrow: Augusto Di Aprilio
Άμα φέρω Stratiki-Nickpes θα μου την κάνουν την ομάδα, χαμαιτυπείο θα μου την κάνουν.
Θα κάνουν κάθε μέρα δηλώσεις ο ένας εναντίον τ'αλλουνού στις Ηχούς και τις Ώρες.
Άσε που ο ένας θα 'ρχεται στα αποδυτήρια με τον Κέρμιτ και ο άλλος με πασχαλιάτικα λαγουδάκια...
Ή τον ένα ή τον άλλο, δε γίνεται αμφότερους μαζί ταυτοχρόνως.
:D :D

Μολαταύτα, έχω κατα νου μια μεταγραφή από Ελλάδα...
Τα σκαουτεράκια μου μου είπαν για ένα τερματοφύλακα "Peritri", πιο γνωστό ως "ο τερματοφύλακας-μοντέλος" (πως λέμε "ο τερματοφύλακας-γιατρός"; :D) με kicking 74.
Θα τον φέρω για να παίξω ωμό kick 'n run με το Bernacci. (== passing -> direct, use target man, target man supply -> To head)

:yea: :yea:
Kastroman wrote:Rising of the sea-horse, περίοδος I, κεφάλαιο VIΙΙ

Ως γνωστόν εκτός από προπονητής των επιτυχιών, είμαι και σπουδαίος οικονομολόγος.
Τα οικονομικά του συλλόγου πάνε κατ'ευχήν από τη μέρα που ανέλαβα τις τύχες του.
Από τα + 500.000 πήγαμε στα -2.500.000.

Από αυτά τα -2.500.000 έχουμε 0 για μεταγραφές.
Έτσι δεν μας μένουν και πολλές λύσεις: θα κάνουμε τη γνωστή ομορφιά και θα πάρουμε (κι άλλους) παίχτες που λήγει το συμβόλαιο τους.
Να ξεκαθαρίσω εδώ ότι ΔΕΝ ΘΕΛΩ να κάνω εγώ τέθοια πράματα, είμαι καλό παιδί ο De Maio, αλλά η κακούργα η κενωνία που άλλους τους ανεβάζει και άλλους τους ρίχνει στα ξένα χέρια με έφτασε ως εδώ.

Και ενώ η προσοχή μου έχει στραφεί στην ανεύρεση μεταγραφικών στόχων, έτσι ξαφνικά ειδοποιούμαι ότι παίζουμε στα Playoff με την Bologna, ε και καλό θα ήταν να ασχοληθώ λίγο και μ'αυτό.

Παρότι θεωρώ ότι τα playoff στην πραγματικότητα είναι μια διαδικασία ανούσια, άσκοπη, άδικη, κουραστική, βαρετή και ιδιοτελής.
Μας βάζουν να παίζουμε μες στο κατακαλόκαιρο και τη ζέστη, ενώ αντικειμενικά η καλύτερη Bologna θα 'πρεπε να ανέβει με τη μία. Αφού άλλωστε αυτό θα γίνει στην τελική. Αδικία να παίζεται ολόκληρη η χρονιά σε 2 αγώνες.
Τώρα μας ταλαιπωρούν άδικα και αυτούς και εμάς. Μόνο και μόνο για να αρπάζουν τα λεφτά του κοσμάκη από τα εισητήρια τα κάνουνε. Πλήρωνε κορόϊδο Μπολονέζε και Τσεζενέζε για να δεις την ομάδα σου. :roll:


11.06.2006
Bologna: 0 - Cesena: 4 (playoff semi-final, 1/2)
:yea: :yea:
Σε γενικές γραμμές έχω χ...εί απ'τη χαρά μου.
Βλέποντας ότι η αντίπαλος ομάς θα επιχειρήσει να επιτεθεί από τα πλάγια, δίνω εντολή να κάνουμε κι εμείς το ίδιο.
Στο 1ο ημίχρονο ο Αιμίλιος Salvetti βγάζει σωρηδόν σέντρες από την αριστερή μεριά. Όλες καταλήγουν στο κεφάλι του Bernacci που έχει προκαλέσει ψυχολογικά προβλήματα στους αμυντικούς της Bologna με την απόδοσή του.
Μόλις μία από αυτές όμως καταλήγει στα δίχτυα.
Με την έναρξη του 2ου μέρους ο Bernacci κλέβει τη μπάλα από τους εμβρόντητους αμυντικούς και δίνει έτοιμο γκολ στο Waigo. Λίγο αργότερα κάνει και το 0-3 με κεφαλιά, αυτή τη φορά από σέντρα του Pinto.
Όλα είναι υπέρ μας εκείνη τη μέρα. ΟΛΑ. Παίρνουμε ακόμα και πέναλτι (:shock:) που μετατρέπει σε γκολ ο Pinto, δίνοντας ένα ευχάριστο τέλος στη σεμνή τελετή.

Εξοντωτικό πρόστιμο του ΕΣΡ στη RAI που μετέδωσε τον αγώνα μεσημεριάτικα και χωρίς την κατάλληλη σήμανση.


14.06.2006
Cesena: 3 - Bologna: 1 (playoff semi-final, 2/2)
Οι φιλοξενούμενοι μπαίνουν δυνατά, ψάχνοντας ένα γρήγορο γκολ που ενδεχομένως θα διατηρήσει τις όποιες ελπίδες του.
Όμως στο 23' ο Ciaramitaro τους κόβει τα πόδια με αλυσοπρίονο. 2 λεπτά αργότερά έρχεται η ισοφάριση.
Φυσικά ο Bernacci δε μασεί και κάνει το 2-1 πριν ακόμα οι ομάδες επιστρέψουν στ' αποδυτήρια.

Στο 2ο ημίχρονο Bernacci και Waigo περνούν στον πάγκο για να ξεκουραστούν.

Γύρω στο 50' σοκάρομαι βλέποντας ότι ο καλός συνάδελφος προπονητής της Bologna πάνω στην απελπισία του ετοιμάζεται να κάνει αλλαγή τερματοφύλακα.
Απελπισμένος του κάνω νοήματα και του φωνάζω "ΜΕΓΑΛΕ, ΤΟ ΚΑΝΑ ΚΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗ VERONA ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΟΛΠΟ. ΔΕΝ ΠΙΑΑΑΑΝΕΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ".
Όμως μέσα στο γενικό χαμό (πάλι 26.970 θεατές) δε με ακούει και κάνει την αλλαγή. Ε, τελικά πάλι δεν έπιασε:
το μόνο που άλλαξε ήταν ότι ο Αλβέρτης έκανε το 3-1 λίγο αργότερα.

Είμαστε πια στον τελικό. Εκεί θα αντιμετωπίσουμε τη Bari, η οποία απέκλεισε επίσης με μειονέκτημα την Ternana. Την προααναφερθείσα ομάδα έχουμε κερδίσει δις στην κανονική διάρκεια, δε μένει παρά να επαναλάβουμε το πόνημα μας αυτό.

Το μόνο αρνητικό είναι ότι ο τερματοφύλακας Sarti δεν άντεξε την ένεση που του χορηγήθηκε για να παίξει στο 2ο αγώνα με τη Bologna κι έτσι μάυρες σκέψεις κατακλύζουν το μυαλό μου καθώς θα πρέπει να παίξουμε στους 2 τελευταίους αγώνες με τον Turci....

Μιας και μου δίνεται η ευκαιρία να τονίσω ότι κατά τη γνώμη μου τα playoff είναι πολύ καλό πράμα.
Δίνουν την ευκαιρία στις υποδεέστερες ομάδες, που στο κάτω-κάτω ίσως να 'χαν 10-12 άτυχα αποτελέσματα βρε αδερφέ και κατέληξαν 6ες, να δείξουν τι αξίζουν.
Μέσω αυτών αποδεικνύεται ποια είναι πραγματικά η καλύτερη ομάδα, εξετάζοντας τες κατ' αντιπαράσταση σε 2 χωρίς αύριο αγώνες.
Δίνουν στον κόσμο την ευκαιρία να θαυμάζει την αγαπημένη του ομάδα ακόμα και τα βαρετά καλοκαιρινά απογεύματα και κρατούν το ενδιαφέρον το ίδιο ζεστό με τη θερμοκρασία.
:yea: :yea:



18.06.2006
Cesena: 0 - Bari: 1 (playoff final, 1/2)
Το ματς αρχίζει με αισιοδοξία, καθώς ο Bernacci ξεπαστρεύει με πολλούς και διάφορους τρόπους το κεντρικό αμυντικό δίδυμο των φιλοξενούμενων
(ο ένας με κόκκινη, ο άλλος τραυματίας).
Όμως κάπου εκεί χαλαρώνουμε, ανειγόμαστε υπερβολικά (όλα τα φταίει αυτός ο κωλοοδηγός του Vaughan που λέει να πας δεξιά το width άμα οι άλλοι πάρουν κόκκινη :evil:) και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου δεχόμαστε ένα τέρμα που στη συνέχεια θα αποδειχτεί μοιραίο.
Ναι, είμαστε καλύτεροι στο 2ο ημίχρονο, όμως η πολυπόθητη ισοφάριση δεν έμελλε να γίνει πραγματικόητητα. Πλέον τα πράγματα γίνονται δύσκολα, καθώς θέλουμε μόνο νίκη στο επερχόμενο ταξίδι μας στον Ιταλικό Νότο.


19.06.2006
Και μέσα σ'όλα έχουμε να αποφασίσουμε και για το Co-ownership:
Κρατάμε τους Ola, Waigo, Zaninelli, Rosetti και το νεαρό Αγιομαρινήτη Valli, και διώχνουμε τους υπόλοιποι.


21.06.2006
Bari: 1 - Cesena: 2 (playoff final, 2/2)
Χρειαζόμαστε νίκη με περισσότερα από ένα τέρματα διαφορά.
Στο πρώτο ημίχρονο μπαίνουμε πολύ δύνατα, σα να μην είμαστε εμείς που μόλις 3 μέρες πριν είχαμε ηττηθεί.
Με 2 γκολ από τους 2 επιθετικούς μου φτάνουμε σε σκορ ανόδου.
Πλεον το μόνο που μένει είναι να κρατήσουμε το αποτέλεσμα.
Φευ, αυτό δεν ήταν δυνατό να γίνει για πολύ: στο 52' κάποιος Carrus με σουτ εκτός περιοχής πιάνει για μια ακόμη φορά στον ύπνο τον Turci και μεταβιβάζει το χάρισμα της ανόδου στην ομάδα του.
Στα υπόλοιπα 40 λεπτά είμαστε πολύ καλύτεροι, αλλά το πολυπόθητο.
Μικρές συγκυρίες παίζουν τον καθοριστικό τους ρόλο σε κείνο τον αγώνα: ο Bernazzi δεν αντέχει και αντικαθίσταται από το Νικολόπουλο.
Δυστυχώς στα τελευταία λεπτά όλες οι επιθετικές μας προσπάθειες καταλήγουν στον Έλληνα επιθετικό που αποδεικνύεται ως η πλέον ακατάλληλη επιλογή γι'αυτό καθώς βουλιάζει υπό το βάρος της περίστασης και δεν καταφέρνει να κάμει κάτι το άξιο λόγου σε καμία από αυτές τις περιπτώσεις.
Κι έτσι η Bari εκμεταλλευόμενη τον εκκεντρικό κανόνα που ορίζει ότι σε ισοβαθμία τερμάτων προηγείται η ομάδα με την καλύτερη θέση στη βαθμολογική κατάταξη, ανεβαίνει στη Serie A.
Εμείς πάλι μένουμε με την πίκρα της απώλειας την ύστατη στιγμή, αλλά και με την ικανοποίηση της τεράστιας υπερπήδησης του έτσι κι αλλιώς αναθμισμένου φέτος πήχη.
Ως Ιταλός Εργοτέλης, ως φορέας αθλητισμού και πολιτισμού, ως ζωντανή απόδειξη ότι "Το ποδόσφαιρο είναι γιορτή", υποσχόμαστε ότι "Θα επιστρέψουμε σοφότεροι" στα χωράφια της Serie B.
Και 'ζήσαν αυτοί καλά, κι εμείς καλύτερα....

Coming up:
- ανασκόπηση 2005-2006

...και τίποτα άλλο... (μόνο ανασκόπηση έχει στο επόμενο)
User avatar
paokkerkir
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3894
Joined: Sun Jun 13, 2004 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Cesena
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
facebook προφίλ: paokkerkir
Location: Malta
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Greco wrote:O συνάδελφος (με την παραδοχή ότι σε αυτό το παιχνίδι κινούμεθα σε παράλληλο σύμπαν) Γιώργος Γρεκός της Νάπολι κλήθηκε να σχολιάσει τον De Maio και την πορεία του με την Cezena στον δημοσιογράφο Luigi Pergolo


Kύριε Greco ποια νομίζεται ότι είναι τα αρνητικά στοιχεία του κυρίου DeMaio

Το ήξερα ότι θα με ρωτάγατε αυτό. Έτσι είστε εσείς οι Ιταλοί. Σας έχω μάθει πλέον. Τέλοσπάντων... Ένα προπονητής επιπέδου Serie B πρέπει να δίνει μεγάλη έμφαση στις λεπτομέριες της λίγκας. Δεν μπορώ να καταλάβω ακόμα με πιο σκεπτικό έβαζε αναπληρωματικούς την ώρα που η ομάδα του διεκδηκούσε μια θέση στα play off...



...και εσείς σαν Έλληνας πάντα παρορμητικός. Πως κρίνεται την επιλογή του να αλλάξει τερματοφύλακα κατά την διάρκεια ενός αγώνα...;

Ο τερματοφύλακας είναι μια από τις πλέον νευραλγικές θέσεις. Παίρνει μεγάλες ευθύνες. Σίγουρα όταν μια ομάδα δέχεται γκολ δεν είναι ο μόνος που φταίει. Υποπτέυομαι ότι δίνει ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ εντολές στον τερματοφύλακα κάτι που το θεωρώ λάθος εάν αυτός δεν είναι παγκόσμιας κλάσης με πολύ υψηλό composure και concetration. Ξέρεις για παράδειγμα στον Κahn θα έδινα εντολή να πασάρει με Βολέ για να βγάλει αντεπιθέσεις...

Πως κρίνεται την επιλογή του να ανοίξει σε πλάτος (width) όταν ο αντίπαλος του έμεινε με 10 παίχτες;

Είναι απόλυτα φυσιολογικό όταν ο αντίπαλος μένει με παίχτη λιγότερο να θες να τον ανοίξεις με ΜΙΚΡΕΣ ΚΟΝΤΙΝΕΣ ΠΑΣΕΣ. Θες να τον κάνεις να κυνηγήσει την μπάλα και να τον κουράσεις. Έτσι θα δημιουργηθούν διάδρομοι για να επιτεθείς. Δεν είσαι εσύ αυτός που βιάζεται. Θες να πας με ένα αργό ρυθμό για να δημιουργηθούν οι χώροι την ώρα που ο άλλος θα τρέχει να καλύψει. Αρκετοί προπονητές κάνουν το λάθος να βάζουν επιθετικό αντί για παραπάνω παίχτη στο κέντρο...


Θα δίνατε ποτέ σε παίχτη ένεση για να παίξει;

Ποτέ. Τους ποδοσφαιριστές τους θεωρώ παιδιά μου. Μπορεί να τους μπινεληκώσω στο ημίχρονο αλλά κατά βάθος τους αγαπάω. Παρεπιπτόντως το να μπινεληκώνεις κάποιους στο ημίχρονο και κάποιοι άλλοι να έχουν το απηρόβλητο το θεωρώ λάθος.

Πως ξέρεται τι κάνει ο κύριος De Maio στα αποδυτήρια;

Αρκετά αφελής ερώτηση. Φένεται από το ύφος των παιχτών στο γήπεδο όταν εμφανίζονται. Αλλά εσείς οι δημοσιογράφοι προτιμάται να περιγράφεται πικάντικες ιστορίες και την εμφάνιση τους... Δεν περίμενα κάτι καλύτερα


Τώρα που είπαμε για προσωπικά θα ήθελα να μας πείτε εάν το όνομα Μαρία Μενουνίνι σας λέει κάτι;

Εμμένα μου λέει... Εσένα ποτέ! Γιατί δεν πρόκειται να σου μιλήσει ποτέ! Ασχημομούρη... Μην ρωτήσεις για τα προσωπικά του De Maio. Θα ακουσεις αυτά που ακούνε οι παίχτες του...

Πιστέυεται ότι του χρόνου η Cesena θα ανέβει στην Serie A;


Όχι...

Μα καλά, καλό λόγο μπορείτε να πείτε για κάποιον;



Πως δεν μπορώ; Μισώ τον Βιάλλι λιγότερο από ότι τον σαγόνια τον Καπέλο. Πήραν και οι δυο την δόση τους εφέτος μέσα στο σπίτι τους. Άντε γιατί πολύ ανοίγουν το στόμα τους. Τους εύχομαι να πάνε από το κακό στο χειρότερο. Επίσης εύχομαι η Genoa να μείνει για πάντα στην Β Εθνική εάν δεν μπορεί να υποβιβαστεί και να πάει εκεί που της αρμόζει. Μην ξεχάσουμε τον μισητό Σουαζό που έυχομαι να του κοπεί η μπάλα... Άντε τράβα σπίτι σου τώρα γιατί σε βαρέθηκα...

Aκολούθησαν κάποιες υβριστικές εκφράσεις για τον Μπερλουσκόνι, έσβησε το πούρο του και έφυγε μιλώντας στο κινητό με τον φίλο του τον Ντιέγκο Μαραντόνα...

Υ.Γ. Ωραίος ρε Κάστρο...
Kastroman wrote:Μετά απ'αυτό νομίζω είμαι υποχρεώμενος να δώσω ορισμένες απαντήσεις στον καλό συνάδελφο.
Επειδή όμως εγώ είμαι ένας De Maio δεν μπορώ να εμφανίζω όπου με καλούνε.
Δίνω συνέντευξη μόνο σε επίλεκτους δημοσιόγραφους: Paolo Tsimetti, Bilio Tsoykallini και στην εκπομπή των Raiko Spartaketti και Antonio Tsakalini όπου έκανα και τις ακόλουθες δηλώσεις-σοκ:

(εκτός από τα παράλληλα σύμπαντα, εδώ υποθέτουμε και ότι έχω το κληρονομικό χάρισμα και γνωρίζω το μέλλον της Cesena μέχρι και την 02.12.2006. :D )


Δεν μπορώ να καταλάβω ακόμα με πιο σκεπτικό έβαζε αναπληρωματικούς την ώρα που η ομάδα του διεκδηκούσε μια θέση στα play off...
Με το σκεπτικό ότι δεν είχα ιδέα για την ύπαρξη playoff. :D

Υποπτέυομαι ότι δίνει ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ εντολές στον τερματοφύλακα κάτι που το θεωρώ λάθος εάν αυτός δεν είναι παγκόσμιας κλάσης με πολύ υψηλό composure και concetration.

Με παρακολουθείς;
Α, τη νέα χρονιά κάποια στιγμή (μετά το Νοέμβρη :tongue: ) θα δοκιμάσω να κρατήσω σταθερά ένα τερματοφύλακα ανεξάρτητα από το αν θα κάνει μεμονωμένα λάθη.
Έχω ένα προαίσθημα ότι θα δουλέψει. :D


Είναι απόλυτα φυσιολογικό όταν ο αντίπαλος μένει με παίχτη λιγότερο να θες να τον ανοίξεις με ΜΙΚΡΕΣ ΚΟΝΤΙΝΕΣ ΠΑΣΕΣ. Θες να τον κάνεις να κυνηγήσει την μπάλα και να τον κουράσεις. Έτσι θα δημιουργηθούν διάδρομοι για να επιτεθείς. Δεν είσαι εσύ αυτός που βιάζεται. Θες να πας με ένα αργό ρυθμό για να δημιουργηθούν οι χώροι την ώρα που ο άλλος θα τρέχει να καλύψει.
Ωραία τα λες. Από την επόμενη φορά αυτό θα κάνω. :tongue:

Αρκετοί προπονητές κάνουν το λάθος να βάζουν επιθετικό αντί για παραπάνω παίχτη στο κέντρο...
Τώρα είμαι πλέον σίγουρος ότι με παρακολουθείς.

Παρεπιπτόντως το να μπινεληκώνεις κάποιους στο ημίχρονο και κάποιοι άλλοι να έχουν το απηρόβλητο το θεωρώ λάθος.
ΓΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ! ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΜΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ! :twisted:

Αλλά εσείς οι δημοσιογράφοι προτιμάται να περιγράφεται πικάντικες ιστορίες και την εμφάνιση τους...
Μάρκος "the model" Bernacci:
Image
Χωρίς σχόλια.

Πιστέυεται ότι του χρόνου η Cesena θα ανέβει στην Serie A;


Όχι...
Μέσα είσαι....:(

Μα καλά, καλό λόγο μπορείτε να πείτε για κάποιον;



Πως δεν μπορώ; Μισώ τον Βιάλλι λιγότερο από ότι τον σαγόνια τον Καπέλο. Πήραν και οι δυο την δόση τους εφέτος μέσα στο σπίτι τους. Άντε γιατί πολύ ανοίγουν το στόμα τους. Τους εύχομαι να πάνε από το κακό στο χειρότερο. Επίσης εύχομαι η Genoa να μείνει για πάντα στην Β Εθνική εάν δεν μπορεί να υποβιβαστεί και να πάει εκεί που της αρμόζει. Μην ξεχάσουμε τον μισητό Σουαζό που έυχομαι να του κοπεί η μπάλα... Άντε τράβα σπίτι σου τώρα γιατί σε βαρέθηκα...


Μοιραζόμαστε κοινά αισθήματα για τη Genoa.

p.s 1: Άπαιχτη η Μενουνίνι μπαϊδεγουέϊ. :notworthy:
p.s 2: 50.000 + Μ.Ο η Napoli....Που να πάς μετά εσύ με 5 και 6 χιλιάδες στο Ντίνο Manuzzi; :?
Kastroman wrote:Rising of the sea-horse, περίοδος I, κεφάλαιο IX, The Review


Τελική βαθμολογία Italian Serie B [2005-2006]:

01. Torino....................80
02. Catania..................74
------------------------------
03. Bologna..................74
04. Ternana..................70
05. Bari........................68
06. Cesena...................65
------------------------------
07. Atalanta..................64
08. Brescia....................63
09. Verona....................63
10. Avellino...................61
11. Modena...................60
12. Rimini......................56
13. Catanzaro................55
14. Pescara...................52
15. Piacenza..................50
16. Vicenza...................49
17. AlbinoLeffe...............48
-------------------------------
18. Triestina..................46
19. Arezzo.....................45
-------------------------------
20. Crotone....................40
21. Mantova...................32
22. Cremonese................29


Και όπως βλέπετε από το βαθμολογικό πίνακα:
ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΚΕΡΔΙΣΕ 2 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ; Ε, ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ; ΠΟΙΑΑΑ; :thebirdman: :thebirdman:

(και επίσης ποιά είναι η μόνη ομάδα που δεν κατάφερε να κερδίσει την τελευταία;....)

Με δάκρυα στα μάτια και πόνο στην ψυχή αποχαιρετούμε τις Torino, Catania, Bari, Arezzo (παρά τη συγκλονιστική παρουσία του Floro Flores δεν τα κατάφερε στα playout), Crotone, Mantova, και Cremonese.
ΟΚ, λέω ψέματα. Για την Cremonese κανένας δεν έκλαψε, κανένας δεν πόνεσε, κανένας δεν στεναχωρήθηκε. :evil:

Από την άλλη μεριά το έργο "Cesena-θρησκεία-τουρνέ στην επαρχία" θα έχει του χρόνου 7 νέους σταθμούς:
Messina (η Σικελία χάνει την ευκαιρία να έχει 3 ομάδες ταυτόχρονα στη Serie A), Treviso, Cagliari, Padova, Genoa, Napoli, και Lucchese.
(αν και αυτόν τον τελευταίο σταθμό τον έχουμε ξαναπισκεφτεί με παταγώδη αποτυχία).


Σ'αυτό το σημείο όμως θα ήταν το λιγότερο ανάρμοστο να μην αναφερθώ στους μικρούς ήρωες της καθημερινότητας μου....
Στα παιδιά μου όπως συνηθίζω να τους αποκαλώ όταν μέναμε μόνοι...
Όλοι έπαιξαν με επιτυχία το ρόλο τους τη χρονιά που μας πέρασε. Άλλος λιγότερο, άλλος περισσότερο, στο τέλος όλοι τα κατάφεραν να μου σπάσουν τα νεύρα.

Συμμετοχές και γκολ για τα μικρά Ιπποκαμπάκια [2005-2006]:
(μόνο για το πρωτάθλημα, έτσι κι αλλιώς στο κύπελλο ένα αγώνα παίξαμε και γέλαγε ο κόσμος...)

Τερματοφύλακες

#1 Λουίζος Turci: 24/0
Ξεκίνησε βασικός, αλλά γρήγορα κατάφερε να σπάσει τα νεύρα όλων. Η αδυναμία του αποδείχτηκε καθοριστική στην απώλεια του ονείρου της ανόδου.
Πάλι καλά που λήγει το συμβόλαιό του.

#12 Αλέξιος Sarti: 24/0
Τουλάχιστον ήταν κάπως πιο σταθερός από τον προαναφερθέντα. Αρκετός για αναπληρωματικός (από φέτος...).


Κεντρικοί Οπισθοφύλακες

#3 Μάρκος Zaninelli: 35/0
Ο οπισθοφύλακας με τις περισσότερες συμμετοχές.
Προς το τέλος έπαθε μπλακάουτ και κατέρρευσε ψυχολογικά.
Με τους νεοεισερχόμενους στην ομάδα, αναμένεται να έχει όλο και λιγότερες ατάκες σε κάθε επεισόδιο του χρόνου.

#5 Δανιήλ Ola : 34/2
Αρχικά αντιμετωπίστηκε με τη λογική προκατάληψη που θα συνόδευε κάθε συμπαθή μαυρούκο που θα ισχυριζόταν ότι παίζει άμυνα.
Προς το τέλος της χρονιάς έδεσε με τον αποκάτω και κάναμε δουλειά εν μέρει.

#4 Δανήλος Portanova : 23/0
Αρχικά άργησε να προσαρμοστεί όπως και όλοι οι νέοι.
Στη συνέχεια όμως κέρδισε κοινό και Κρητικό και καπάρωσε μία θέση στο κέντρο της αμυντικής μας γραμμής.

#24 Ιορδάνης D'Andrea: 6/0
Ευτυχώς για τη Lazio που έδωσε το μικρό σε ομάδα με προπονητή δηλωμένο οπαδό της και θα τον πάρει πίσω έτοιμο παίχτη με πολλά παιχνίδια στα πόδια του. :D

#13 Δαρείος Bova: 0/0
Να και κάποιος που δεν πρέπει να χάρηκε ιδιαίτερα για την καλή πορείας της Cesena.


Δεξιοί Οπισθοφύλακες

#6 Δανήλος Ficagna: 30/1
Το γκολ που έβαλε κόντρα στην AlbinoLeffe είναι ο ορισμός του "θα 'χω να το λέω στα εγγόνια μου".
Τελικά έκανε την καλύτερη δουλειά: πήγε στη Bari...

#30 Στέφανος Dicuonzo: 14/0
Ήρθε δανεικός από 'κει που ήρθε τέλος πάντω.
Και ενώ είχε ξεκινήσει αρκετά καλά, τραυματίστηκε πολύ σοβαρά.
Η επιστροφή του στους αγωνιστικούς χώρους συνέπεσε με την αγωνιστική κατρακύλα της ομάδας. Φυσιολογικά θεωρήθηκε γκαντεμόσκυλο και δεν ξανάπαιξε (ορθολογικά τα κριτήρια επιλογής της 11άδας).

#2 Άγγελος Rea: 10/0
Παρότι αγωνίζεται σε όλες τις θέσεις της άμυνας με την ίδια ευκολία, έπαιζε μόνο όταν δεν υπήρχε κανένας άλλος να παίξει πουθενά. Όπως βλέπετε αυτό δεν συνέβαινε και πολύ συχνά.


Αριστεροί Οπισθοφύλακες

#21 Τζοβάνι Ντάλας Morabito: 33/0
Δανεικός από τη Ρετζίνα. Ξεκίνησε απλά ικανοποιητικά. Όταν είδε να 'ρχεται από το πουθενά ο νιούφης και να του τρώει τη θέση έπαθε ένα ψυχολογικό τραλαλά και έκτοτε δεν ξανάπαιξε.
Στην πραγματικότητα το μικρό του είναι σκέτο Τζοβάνι, αλλά όπως όλοι γνωρίζουμε όποιος λέγεται Τζοβάνι είναι υποχρεωτικό να λέγεται ΚΑΙ Ντάλας.

#27 Γιώργος* Hammouti: 15/0
Ο πιτσιρικάς μάλλον μπήκε κατευθείαν στα βαθιά, και χωρίς τα μπρατσάκια του.
Είχε σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή του, και προς το τέλος της χρονιάς έσπασε υπό το βάρος των λαϊκών προσδοκιών στο πρόσωπό του.
(*Mohammed = Γιώργος, ως γνωστόν)

#15 Φρατζέσκος Ferrini: 3/0
Δε θυμάμαι και πάρα πολλά γι'αυτόν...:-k :scratch:. Μπορεί δικαιολογημένα να παραπονεθεί ότι τον ξέχασα εκτός αποστολής μόνιμα.


Ανασταλτικοί Κεντρικοί Μέσοι

#8 Μανώλης Pestrin : 27/2
Καλή περίπτωση Ιταλού ποδοσφαριστή, αλλά οι υψηλές του απολαβές άνοιξαν την όρεξη και σε άλλους.
Στο τέλος της χρονιάς προτίμησε τις αγαπησιάρικες καρδούλες και (κυρίως) τα τουλιποδόλαρα της Heereenven.


Δημιουργικοί Κεντρικοί Μέσοι

#14 Μαυρίκιος Ciaramitaro: 40/1
Είχε περισσότερες διακυμάνσεις στην απόδοση του κι από μετοχή του Δείκτη Υψηλής Κεφαλαιοποίησης.
Όταν όμως ήταν στα καλά του, ε τότε ήταν πραγματικά στα καλά του. Κάτι που συνέβαινε με μεγαλύτερη συχνότητα προς το τέλος της χρονιάς.

#23 Λορέντζος Rosetti: 31/0
Από τους πιο αθόρυβους παίχτες.
Βέβαια οι αθόρυβοι συνήθως χαρκτηρίζονται ως αθόρυβοι επειδή κάνουν τη δουλειά τους αθόρυβα και χωρίς θόρυβο.
Αυτός ήταν αθόρυβος επειδή δεν έκανε καμία δουλειά μέσα στο γήπεδο, επομένως και κανένα θόρυβο.


Δεξιοί Μέσοι

#79 Φερέϊρα Πίντο : 43/7
Ο μικρόσωμος Βραζιλιάνος αναδείχτηκε σε μία από τις πλέον συμπαθείς μορφές καθόλη τη διάρκεια της σεζόν.
Στην πορεία μάλιστα έμαθε να χτυπάει και πέναλτι το χρυσό μου.

#20 Ροβέρτος Biserni: 43/2
Πολυεργαλείο. Γίνεται μπλακεντέκερ, δραπανοκατσάβιδο, μίξερ για φραπεδάκι και πάγκος για όρθια κωπηλατική.
Δεξί χαφ θες; Παίζει.
Αμυντικό χαφ θες; Παίζει.
Δεξί μπακ θες; Παίζειιιι λέμεεεεε.
Μόνο διαγώνιος και power forward δεν έπαιξε φέτος. Με τη νέα τάξη πραγμάτων αναμένεται να οπισθχωρήσει στην άμυνα.


Αριστεροί Μέσοι

#7 Ιβαν Picolli: 35/2
Άρχισε καλά, αλλά έπεσε στο τέλος της χρονιάς.
Κάθε φορά που ξεκινάει βασικός θέλει τουλάχιστον άλλο ένα να είναι έτοιμος να τον αντικαταστήσει ανά πάσα στιγμή, δε συφέρνει.
Με τέτοιο stamina καλύτερα να παίξεις άμυνα. Παραδειγματίσου από τους συναδέλφους σου στο συμπαθές σωματείο των Αχταρμάδων.
Επίσης, 1.93 και να παίζει στα άκρα δεν νομίζετε ότι είναι λίγο paranormal; :shock:

#10 Αιμίλιος Salvetti : 34/0
Ίσως έπρεπε να έχει παίξει περισσότερο.
Τον έφαγε ο γνωστός ακραίος ρατσισμός που έχω για τους παίχτες που είναι μεγαλύτεροι από 28.

#17 Ανδρέας Bracaletti : 8/0
Τόσο ασήμαντος που η απουσία του λόγω τραυματισμού ή καρτών δεν αναφέρονταν ούτε στα εξειδικευημένα για το στοίχημα ένθετα.


Φουνταριστοί

#9 Μάρκος Bernacci : 42/28
Οι δημοσιογράφοι σταμάτησαν να τον αποκαλούν "νέο Vieri".
Ο Vieri πλέον είναι πιο γνωστός ως "ο παλιός Bernacci".

#11 Πάπα Waigo : 38/24
Λιγότερο θορυβώδη, αλλά ίσως περισσότερο ουσιαστικά τα τέρματα που σημείωσε.
Λέει τα καλύτερα ανέκδοτα στ'αποδυτήρια, και γι'αυτό η μισή (τσε βάλε) ομάδα δηλώνει ότι τον λατρεύει.

#40 Αλβέρτης: 16/2
Τελικά ίσως ο καλύτερος από τους "δεύτερους" επιθετικούς.
Ο μοναχικός και ήσυχος Ισπανός αναμένεται να δώσει περισσότερες βοήθειες τη νέα χρονιά.

#18 Moi : 15/2
Η μεταγραφή του προκάλεσε πολλές συζητήσεις, απέκτησε μέχρι και το προσωπικό του fan club στην Ιταλία, αλλά εν πολλοίς δεν προσέφερε τα αναμενόμενα.
Τον γλιτώνει προς το παρόν το νεαρό της ηλικίας του.

#29 Νίκος Νικολόπουλος: 10/1
Απηγοήτευσε.
Βαδίζει στα χνάρια του Σκοπελίτη, αφού η περιπλάνησή του στο εξωτερικό δεν έμελλε να έχει διάρκεια μεγαλύτερη των 6 μηνών.

#19 Εμμανουήλ Chiaretti: 6/1
Η κλασσική περίπτωση παίχτου που όχι μόνο είναι άσχετος, αλλά δεν το 'χει καταλάβει κιόλας.
Έκανε και δηλώσεις εναντίον Μου, και η νέα χρονιά θα τον βρει κάπου στη Serie C.

#22 Μάρκελος Laliscia: 2/1
1 γκολ σε 2 αγώνες με τη μεγάλη ομάδα, 26 σε 28 με τη μικρή και άλλα 10 σε 22 με την Pisa.
Ο νέος Bernacci γεννιέται.


Για επίλογο, θα πρέπει να αναφέρω τι περίπου συνέβη και στην υπόλοιπη Ευρώπη.

Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Real Madrid που νίκησε στην παράταση του συγλονιστικού τελικού 2-1 τη Milan με γκολ του Guti.
Κυπελλούχος UEFA η Monaco. Υπέταξε στον τελικό με 2-1 την PSV Eindhoven.

Πρωταθλήτρια Ιταλίας η Juventus. :(
Κυπελλόυχος Ιταλίας η Roma. :cry: (απ'το καλό στο καλύτερο...)

Τα σπουδαιότερα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα και κύπελλα είχαν λίγο πολύ προβλέψιμη κατάληξη:


Αγγλία:
Chelsea
/ Middlesbough

Γαλλία:
Paris Saint Germain
/ Strasburg

Γερμανία:
Bayern
/ Werder Bremen

Ελλάδα:
Παναθηναϊκός
/ Νίκη Βόλου
! με θρίαμβο επi του Ολυμπιακού στο Παγκρήτιο (αλλά στις 7 Μαϊου και όχι στις 10 όπ ως είναι το σωστό:tongue:)

Ολλανδία:
PSV Eindhoven
/ PSV Eindhoven

Πορτογαλία:
Benfica
/ Leiria

Ισπανία:
Real Madrid
/ Deportivo La Coruna


Coming up:
- τα τρένα που φύγαν....
- τα τρένα που ήρθανε
- τα πρώτα φιλικά
- τα επόμενα φιλικά
- τα τελευταία φιλικά

...και άλλα πολλά....
Post Reply

Return to “Ιστορίες FM2006”