CRAWLEY- Η πορεία: Από τα χωράφια της Conference στα σαλόνια

Πείτε για τα πρωταθλήματα, τα κύπελλα, τις "κόντρες" στην Ευρώπη που ζείτε στον κόσμο του FM...Γράψτε ΙΣΤΟΡΙΑ!
User avatar
ArisSalonika
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 411
Joined: Fri Mar 21, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Αρης
Αγαπημένη Ομάδα: Αρης
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωραία η ιστορία σου!Με πόρωσες και μένα και σκέφτομαι να ξεκινήσω και εγώ με ομάδα απο την Conference και να την οδηγήσω ψηλά.Μόνο που θα πάρει πάρα πολύ χρόνο και πρέπει να προχωράς αργα αργά γιατί δεν γνωρίζεις τίποτα απο παίκτες και γενικά απο τα πρωταθλήματα και τις ομάδες.
User avatar
stefanosd
Amateur
Amateur
Posts: 193
Joined: Wed Jan 04, 2006 1:43 pm
Football Manager της ομάδας: Barcelona, Panathinaikos
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos, Barcelona
Location: Καματερό, Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

[quote="nirax"][quote="stefanosd"]Εμένα προσωπικά κάτι άλλο με χαλάει, που πρέπει κατά τη γνώμη μου να είναι bug...

Πως είναι δυνατόν να βγαίνει η Crawley, ομάδα της Conference στην Ευρώπη και να έχει 2263 θεατές στο γήπεδο ?????????????? :shock: :evil: :karta:

Εγώ, έχοντας Παναθηναϊκό, πάιζω ντέρμπι ας πούμε με Ολυμπιακό και μαζεύω 14-15.000 κόσμο, ενώ στον αντίποδα ο Γαύρος έχει 30.000 + σε όλους τους αγώνες !!!!!!!
ΗΜΑΡΤΟΝ ΡΕ 'ΣΕΙΣ !!!

Κατα τ' άλλα εκπληκτικό αυτό που έχεις κάνει φίλε μου !!!

No more comments ...

Συνέχισε έτσι, ανυπομονούμε για τη συνέχεια της ιστορίας σου !![/quote]

Aυτό που λες με τους θεατές με πήραξε ιδιαίτερα και για αυτό το αναφέρω. Θα έπρεπε να μου βγαζεί γεμάτο το γήπεδο, που σιγά το γήπεδο ούτε 10.000 δε χωράει, και άλλους τόσους απ΄έξω. Μα είναι δυνατόν να βγαίνει ομάδα πρώτη φορά στην Ευρώπη και να κόνει κάτω από το μέσο όρο των εισιτηρίων της.[/quote]


Ακριβως !!!

Έχω τον ΠΑΟ, βρίσκομαι στην 1η σεζόν και είμαι 12 βαθμούς μπροστα, αήττητος, στο Κύπελλο είμαι στους 8 και παίζω με τον Ολυμπιακό και C.L. έχω φτάσει στους 16, αήττητος με 4-2-0, και παίζω με την Sporting CP... παρόλα αυτά έχω Μ.Ο. εισιτηρίων 14.500 !!!!!!! :shock: :evil:

Μετά από ένα μπαράζ δηλώσεων με τον Sollied, όπου αλληλοχεστήκαμε πατόκορφα άπειρες φορές :D :twisted: , έπαιξα για το κύπελλο και κέρδισα τον Ολυμπιακό με 2-1 (0-2 πρώτο ματς) και είχα 28.000 θεατές μόνο !!! :shock:

Ξαναπαίζουμε σε 4 μέρες για το πρωτάθλημα, που ουσιαστικά κρίνεται ο τίτλος αν χάσει ο Ολυμπιακός (αφού μένει 15 βαθμούς πίσω) και οι θεατές είναι 22.000 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :karta:

Αυτό κι αν είναι ξενέρα !!!!!! :(
User avatar
nirax
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 497
Joined: Sat Feb 11, 2006 2:50 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καταρχάς με το τέλος του πρώτου γύρου δύο πράγματα έχω να πω:

1ον Πολύ κακώς πούλησα τον Messi και 2ον πολύ κακώς αγόρασα τον Isla Vieyra Gonzalo ο οποίος μετά από 7 συμμετοχές 1γκόλ και 1 ασίστ και μ.ο 6.22 πήγε στις ρεζέρβες για προπόνηση. Αμέσως μπήκε πωλητήριο. Ευτυχώς για μένα ο τσάρος Αμπράμοβιτς έχει ακόμα πολλά λεφτά για ξέπλυμα και με προσφορά 26Μ+50% θα μετακομίσει το νέο έτος στην Chelsea παρέα με τον Stuart Taylor (2.5Μ) ο οποίος έχει χάσει πλέον τη θέση του από τον Κολομβιανό Arenas Libis Andres.
O Jefferson μετά από συμφωνία έμεινε ελεύθερος καθώς απογόητευσε με τις μέχρι τώρα εμφανίσεις του και στην επίθεση ηγείται για ακόμα μια χρονιά ο Linfield με 14 γκολ φέτος στην Premiership και 98 γκολ σε όλες τις κατηγορίες.

18/11: Οι εργασίες για την ανακατασκευή του γηπέδου ολοκληρώθηκαν και το στάδιο έχει πλέον χωρητικότητα 13.495 (9595 καθήμενοι) σαφώς κάπως καλύτερα.

Η Crawley αποδυκνείει πόσο απρόβλεπτη ομάδα είναι για ακόμα μια φορά. Εμφανίζεται με δύο διαφορετικά πρόσωπα σε Αγγλία και Ευρώπη.

Κακή αρχή στην Ευρώπη αφού η ομάδα ητήθηκε εντός έδρας με 2-1 από την ΑΖ Alkmar στην συνέχεια τα πράγματα θα αλλάξουν τρείς νίκες και πρωτιά για την Crawley. Επόμενος αντίπαλος η Vitoria Sport Club ή για όποιον δεν την αναγνωρίζει η πορτογαλική Guimaraes. Aν προκριθούμε θα παίξουμε με τον νικητή του ζευγαριού Stuttgard – Lokomotic Moscow . Για πρώτη χρονιά μόνο και μόνο που περάσαμε από τους ομίλους θεωρείται επιτυχία ό,τι και να γίνει στη συνέχεια.

Στην Αγγλία όμως τα πράγματα δεν πάνε και πολύ καλά αφού η ομάδα είναι 9η αυτή τη στιγμή με 25 μόνο βαθμούς.

Στόχος πάντως παραμένει η εξάδα αν και πλέον τα πράγματα δυσκολεύουν αλλά πάνω απ΄ όλα στόχος είναι η σταθερότητα. Δεν αρκεί τη μία φορά να παίζεις για 10 και την άλλη για 5. Στόχος είναι η ομάδα να παίζει σε όλα τα παιχνίδια με 7. Αυτό θα είναι η μεγαλύτερη ευχαρίστηση για προπονητή και φιλάθλους.

Στο επόμενο Post οι μεταγραφική περίοδος του Ιανουαρίου και οι νέες αφίξεις στο Broadfield stadium
User avatar
stefanosd
Amateur
Amateur
Posts: 193
Joined: Wed Jan 04, 2006 1:43 pm
Football Manager της ομάδας: Barcelona, Panathinaikos
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos, Barcelona
Location: Καματερό, Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Ωραίος !!!!!

Κακώς πούλησες το Messi κατά τη γνώμη μου... :roll:
Nα 'ναι καλά ο Roman !! :D :D
User avatar
nirax
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 497
Joined: Sat Feb 11, 2006 2:50 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πάντως αν έχει κανείς καμία ιδέα για AML και SC ακούω.

Χρήματα υπάρχουν να φάνει και οι κότες και συμβόλαιο μέχρι 6.000.000 το αντέχω. Μη ξεχνάτε τη χρονιά που είμαι. Τώρα είναι η ευκαιρία που είμαι λίγο πριν την πρωτοχρονιά. Επίσης μη ξεχνάτε και την ομάδα που είμαι . Το αναφέρω αυτό γιατί μπορώ να αγοράσω τον fred η τον Rooney αλλά μόλις ακούνε πια ομάδα έκανε πρόταση τρώω χυλόπιτα.

Για αυτό και κοιτάω κάτι απίστευτους διεθνής μικρούς μεξικανούς που φαντάζομαι εύκολα η δύσκολα θα έρθουν. Άλλωστε και οι δύο μεξικανοί που έχω πάνε ικανοποιητικά
User avatar
rory21
Trialist
Trialist
Posts: 71
Joined: Sun Feb 27, 2005 5:11 pm
Football Manager της ομάδας: Νικαρα
Αγαπημένη Ομάδα: Νικαρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Χτύπα κανα pisculichi που παίζει και στις δύο αυτές τις θέσεις αν και έχουν περάσει τα χρόνια και πιστεύω ότι κάπου θα έχει βολευτεί και θα είναι πανάκριβός.
User avatar
nirax
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 497
Joined: Sat Feb 11, 2006 2:50 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="rory21"]Χτύπα κανα pisculichi που παίζει και στις δύο αυτές τις θέσεις αν και έχουν περάσει τα χρόνια και πιστεύω ότι κάπου θα έχει βολευτεί και θα είναι πανάκριβός.[/quote]

Δεν μπορώ να πάρω άδεια εργασίας. :cry: Ακόμα στην Αργεντινή είναι
User avatar
nirax
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 497
Joined: Sat Feb 11, 2006 2:50 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η χρονιά τελείωσε αλλά δε βρίσκω λέξεις να την περιγράψω…

Επί αγγλικού εδάφους μακράν η χειρότερη χρονιά στην Premiership, λίγο ακόμα και θα πέφταμε.
Απολογισμός:
15η θέση 10-14-14 44 βαθμούς.

Λίγο καλύτερα στα κύπελλα όπου στο FA cup έφτασε μέχρι τον ημιτελικό και αποκλείστηκε με 2-1 εκτός έδρας από την Aston Villa.

From the other side …
Η πρώτη χρονιά στην Ευρώπη ήταν απλά μαγική.

Πέρασε από την Guimaraes με 1-1 εκτός και 2-1 εντός και στη συνέχεια την Stuttgard με 2-1 εκτός και 1-1 εντός.
Στη συνέχεια βγήκε νικήτρια και από τον Αγγλικό εμφύλιο με την Burnley την οποία κοουτσάρει ο Ronaldinhio 1-1 εκτός και 2-1 εντός
Στον ημιτελικό αντιμετώπισε την Espanyol την οποία ξεπέρασε δύσκολα με 0-0 εντός έδρας και 1-1 εκτός. Στην πραγματικότητα στην Ευρώπη έκανε όλη και όλη μία ήττα και αυτή την πρώτη αγωνιστική τον ομίλων με την ΑΖ εντός έδρας

Ήρθε λοιπόν η μεγάλη στιγμή. Η σταχτοπούτα Crawley στην πρώτη της ευρωπαϊκή εμπειρία αντιμετωπίζει στον τελικό μια ομάδα με πολύ μεγάλη ιστορία τον Ajax και να που τα πράγματα ήρθαν έτσι που ο τελικός γίνεται στο Ολυμπιακό στάδιο της Αθήνας με χιλιάδες Έλληνες στο πλευρό ενός δικού τους ανθρώπου του Έλληνα προπονητή της Crawley. Ξαφνικά η Crawley γίνεται η πιο διάσημη αγγλική ομάδα στην Ελλάδα. Τα ελληνικά ΜΜΕ αφιερώνουν δεκάδες σελίδες για τον άθλο της Crawley, για ποια είναι και που βρίσκονταν πριν την αναλάβει ο δικός τους άνθρωπος.

ΟΑΚΑ Βράδυ 7ης Μαίου 2014:
69378 άνθρωποι έχουν τα μάτια τους στραμμένα πάνω μας και εκατομμύρια ακόμα σε ολόκληρο τον κόσμο μέσα από της τηλεοράσεις τους. Ο προπονητής στα αποδυτήρια πριν τον αγώνα τους λέει μία και μόνο φράση:
«Για ενενήντα λεπτά θα είστε οι βασιλιάδες του ποδοσφαίρου κοιτάξτε να το χαρείτε, it’s just a game…»

4ο λεπτό του αγώνα και ο Chima Orelaja ανοίγει το σκορ για την Crawley.1-0

Ο Ιταλός διαιτητής Gianluca Paparesta σφυρίζει τρεις φορές συνεχόμενα, το παιχνίδι λήγει και η Crawley βρίσκεται στην κορυφή της Ευρώπης. Το γήπεδο σείεται ολόκληρο η ομόνοια παίρνει φωτιά και οι γειτονιές τoυ Crawley ξενυχτάνε.

Στην συνέντευξη τύπου λίγο αργότερα:
Καθώς ένα δάκρυ κυλάει από τα μάτια του προπονητή θα αρκεστεί να δηλώσει:
«Ευχαριστώ τους παίχτες γιατί σήμερα αποδείξαμε ότι στα όνειρα δεν υπάρχουν σύνορα. Οι παίχτες κάνουνε μάγκα τον προπονητή»

Την άλλη μέρα οι εφημερίδες μεταξύ άλλων θα σημειώσουν:

«Παντού στον κόσμο, για όλους, η περιοχή του Crawley είναι πλέον ταυτόσημη με το όνομα του Ntinos C…... Όταν ανέλαβε στις 4/7 του 2005 κανείς δε μπορούσε να φανταστεί τη μεγάλη επιτυχία που θα ακολουθούσε. Παρέλαβε ένα μάτσο ερασιτέχνες και τους έμαθε πως όλα είναι πιθανά. Παρέλαβε μια ερασιτεχνική ομάδα και την έκανε πρωταθλήτρια. Παρέλαβε μια ομάδα που δεν την ήξερε κανένας και σήμερα την ξέρει όλη η υφήλιος. Τι να πει κανείς για αυτόν τον άνθρωπο;;;»

Στην Αγγλία τους υποδέχονται με τιμές ηρώων καθώς το ανοιχτό πουλμανάκι κάνει το γύρο των δεκατριών γειτονιών του Crawley.

Στις 10 Μαϊου γίνεται η φιέστα κόντρα στην Doncaster . Στο τελευταίο φετινό παιχνίδι της Crawley 13473 άνθρωποι κάνουν πάρτι το τελευταίο παιχνίδι και ο Chima Orelaja βάζει το κερασάκι στην φετινή τούρτα της Crawley με 2 γκολ.

Αχ τη χρονιά και αυτή!!!! Στατιστικό της χρονιά ο Lingfield πέρασε τα 100 γκολ στις εθνικές κατηγορίες της Αγγλίας

. Η χρονιά τελείωσε με τον καλύτερο τρόπο αλλά οι εκκαθαρίσεις για τη νέα χρόνιά έχουν ξεκινήσει. Ένα καράβι με παίχτες ήδη έχει ξεκινήσει για να έρθει του χρόνου στο Broadfield.

[img]http://img108.imageshack.us/img108/3673/18td.th.gif[/img]
User avatar
nirax
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 497
Joined: Sat Feb 11, 2006 2:50 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

28 παίχτες θα έρθουν τη νέα χρονιά στο Broadfield ενώ προσπαθώ να πάρω και ένα τερματοφύλακα. Ανάμεσά τους ξεχωρίζουν οι:

Κim Kallstrom (31) –free (Καιρό τον κυνηγάω)
Tcho (27) -21Μ- Lazio
Μαkofo Serggio (27) -6M- Nottm Forest
Ramon (26) – Free
Gioda (29) –free

Μεταξύ αυτών που φεύγουν εκτός από τον Bonnani που δεν ανανέωσε τη νέα χρονιά θα αποχωρήσουν και οι:
Mesolowski είναι στην ομάδα από το 2008 – 71 συμμετοχές
Ramage από το 2009 -111
Bell από το 2008 – 69
Proctor από το 2007 – 105

Στην ανθρωπογεωγραφία της ομάδας χαρακτηριστικό είναι ότι εκτός από τον 34χρόνο Grygera οι υπόλοιποι είναι όλοι κάτι από 31 χρονών. Μιλάμε για σχεδόν 50 παίχτες. Εξίσου εντυπωσιακό είναι ότι τη νέα χρονιά θα είναι 8 μεξικανοί στο Crawley από τους οποίους οι 6 είναι εν ενεργεία διεθνής.

Για να δούμε λοιπόν τι θα μας φέρει η νέα χρονιά

ΥΓ: Πώς είναι δυνατόν μετά από τέτοια πορεία στο confidence των φιλάθλων υπάρχει και η επιθυμία να έρθει καινούριος προπονητής στην ομάδα για να φέρει νέο αέρα. Μα καλά είναι δυνατόν;;;;;;
simplythebest 33
Trialist
Trialist
Posts: 1
Joined: Fri Mar 10, 2006 6:53 pm
Location: athina,ano patisia
Has thanked: 0
Been thanked: 0

mpravo re manga.wraios.theli ypomoni ayto pou ekanes. :-)
User avatar
stefanosd
Amateur
Amateur
Posts: 193
Joined: Wed Jan 04, 2006 1:43 pm
Football Manager της ομάδας: Barcelona, Panathinaikos
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos, Barcelona
Location: Καματερό, Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Θέλουμε και τη συνέχεια !!!
User avatar
Akyla
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 11087
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:48 am
Football Manager της ομάδας: Chester FC
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds
Status: Weekends are overrated
Location: Νέο Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Απαιτώ κι εγώ συνέχεια :protest:

Αλλά μου φαίνεται παράξενο ότι κάθε χρόνο αλλάζεις το μισό ρόστερ και πάει καλά η ομάδα
Στο FM2006 πιστεύω πως είναι πολύ σημαντικό να έχει η ομάδα ομοιογένεια
User avatar
nirax
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 497
Joined: Sat Feb 11, 2006 2:50 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Sorry λόγω υποχρεώσεων το παράτησα από μεθάυριο συνέχεια
DjBasile
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3161
Joined: Tue Jun 03, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εγώ θα έκανα μια press conference και θα τους ξέχεζα:

'Ρε χωριάτες, ξέρετε τι σημαίνει football ρε όργια, ή μόνο για κρίκετ είστε; Μια χώρα τόσο πλούσια σε ποδοσφαιρικά ονόματα θρύλους (εδώ ανέφερε τον Μπεστ και τον Όουεν αν έχει γίνει retire), μια χώρα που την προφέρεις και θυμίζει δίσχτυα (πουχού πες: -You spell 'England' and you feel the net moving from the ball nested neatly by a free kick) και εσείς να μην έχετε κάνει ναό αυτό το γήπεδο; Πού είναι τα λεφτά του Ουέφα; Οέο; Κύριε πρόεδρε; Κι εσείς ρε φτωχομπινεδιάρικοι χωριάτες, μπρος, ξαμολιθείτε στα χωράφια σας και αρχίστε να κλωτσάτε κανά τόπι. Κάποτε υπήρχε ένας Πελέ που έμαθε μπάλλα με πορτοκάλια, ένας Ριβάλντο που με τα πρώτα του λεφτά έφτιαξε τα δόντια του... Γελοίοι, ε γελοίοι!!'
uptight
Indispensible
Indispensible
Posts: 1777
Joined: Mon Jun 28, 2004 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Εργοτέλης/MTK/Egypt/Watford
Αγαπημένη Ομάδα: Notts County/ Α. Νικοπολίδης
Location: Πειραιάς
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

εγώ μια απορία έχω: υπάρχει κανείς στην ομάδα (παίκτης, γυμναστής, οτιδήποτε πλην του Καβούρια) που να'χει μείνει από την πρώτη χρονιά;

κατά τα άλλα, φοβερό. :wink:
I'd tell all my friends but they'd never believe me
They'd think that I'd finally lost it completely
I'd show them the stars and the meaning of life
They'd shut me away
But I'd be alright
Alright
I'm just uptight
Uptight
Post Reply

Return to “Ιστορίες FM2006”