Πρωτες εντυπώσεις από τη Προπόνηση του FM 2006

Συζητήστε για το τρόπο που προπονείτε τους παίκτες! Τεστ, συγκρίσεις και αναλύσεις των προπονητικών προγραμμάτων του FM από τον μετρ του είδους Thrasso!
User avatar
svita
Amateur
Amateur
Posts: 220
Joined: Mon Dec 08, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Aigaleo
Location: Attiki
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Φίλε IsNoGood, αυτό που ζητάς υπήρχε σε ένα πολύ παλιό CM, μπορεί στο 01/02, αλλά δεν είμαι σίγουρος, όπου το γήπεδο ήταν χωρισμένο σε τετραγωνάκια και εσύ έλεγες που θα πρέπει να είναι οι παίκτες όταν η μπάλα είναι σε κάθε τετράγωνο όταν επιτήθεσαι κι όταν αμύνεσαι. Δε θυμάμαι κατά πόσο ήταν επιτυχημένο αυτό καθώς τότε δεν ήμουν και ο πιό φανατικός του CM.

[quote]Δεν διαφωνω οτι ειναι ετσι οπως τα λες...Αλλα εαν γινοταν αυτο που λες(πχ οταν εισαι σε εκινο το σημειο να κανεις τουτο η το αλλο η εκεινο)τοτε δεν θα υπηρχε ο πλουραρισμος...Θα ηξερες οτι οταν ο παιχτης φτασει κοντα στο σημαιακι του κορνερ και μαρκαρεται θα προσπαθησει(μετα απο δικη σου εντολη)να κερδησει το κορνερ...1-2-3-4 θα το συνηθησεις.H να προσπαθησεις να περασει τον παιχτη με το αδυνατο ποδι κοντα στο πλαγιο αουτ,να συνεχησει 1 κουρσα και να κανει πχ το σουτ.Αλλα αυτα ειναι δυσκολα[/quote]

Δε νομίζω ότι θα ήταν τόσο βαρετό. Άλλωστε έτσι είναι το σημερινό ποδόσφαιρο. Είναι βαρετή η πραγματικότητα; Άλλωστε δεν πρόκειται να μπαίνεις και σε τόσο ειδικές λεπτομέρειες όπως "πέρασε τον παίκτη με το αδύνατο πόδι" κλπ. Εσύ θα πρέπει απλά να του δείχνεις τις κινήσεις στους χώρους κλπ. Και υπάρχει και η επιλογή του Creativity Freedom για να τους αφήνεις ελεύθερους να παίρνουν και πρωτοβουλίες στο βαθμό που επιθυμείς. Συν τις άλλοις, θα πρέπει να υπάρχουν και κάποιες επιλογές που να δείχνουν πως θα τους μάθεις να κάνουν αυτές τις κινήσεις. Οπότε δε θα είναι και τόσο εύκολο να κάνουν ότι θες από το πρώτο παιχνίδι. Θα θέλει χρόνο, προσπάθεια, "τριβή"... Νομίζω θα ήταν πολύ καλύτερα.

Ίσως αν ανοίξουμε ένα topic στο forum της εταιρίας ή αν κάποιο από τα παιδιά που είναι head researchers και το μεταφέρουν με κάποιο τρόπο στην εταιρία σαν ιδέα, να τους βάλουμε στη σκέψη για το αν είναι καλή ιδέα. Προγραμματιστικά δε νομίζω ότι είναι και κάτι ακατόρθωτο.
User avatar
DEM
Trialist
Trialist
Posts: 7
Joined: Sat Apr 10, 2004 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολυ σωστος εισαι ρε isnogood....ειδικα η πρωτη σου παρατηρηση για το dm. Βλεπεις μπαλα.
Ελπιζω μελλοντικα να καταφερει η SI να εμπλουτισει τις τακτικες ωστε τετοιες εντολες να ειναι εφικτες.
User avatar
pyth
Trialist
Trialist
Posts: 2
Joined: Wed Sep 28, 2005 2:43 pm
Location: Σκόπελος/Λάρισα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re paidia kalo fenete en protis opseos to kainourio to FM 2006..Alla kati nomizo tou loipi,opos to na paizeis se gipedo 3D kai oxi 2d,exei kaneis lisi gi afto ton problimatismo mou,mipos bgainei kanena patcaki pou den to ksero?
FM και ξερό ψωμί...
DoctorBalendar
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18373
Joined: Tue Oct 01, 2002 11:00 pm
Location: Heidelberg / Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Και τί σχέση έχει αυτό με το θέμα μας; :roll:
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παδιά, θέλω να σας υπενθυμίσω ότι η προπόνηση στο 2006 έχει δημιουργηθεί από την αρχή. Ως εκ τούτου, δεν ήταν δυνατόν να περιέχει άμεσα όλα αυτά που θα ήθελε κι η ίδια η SI. Αυτά τα πράγματα συμβαίνουν σταδιακά, όπως άλλωστε σταδιακά έχει συμβεί όλη η εξέλιξη του CM/FM.

Κι αυτό το λέω ιδιαίτερα πάνω στο θέμα της προπόνησης τακτικών.

Και κάτι άλλο. Έχετε υπόψη ότι πολλά από τα attributes που δεν προπονούνταν έως τα τώρα, πλέον προπονούνται.
User avatar
kostasd
Amateur
Amateur
Posts: 102
Joined: Fri Aug 22, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το ζήτημα είναι πόσο προπόνηση χρειάζεται τελικά?Το heavy είναι πολύ?Αν μια προπόνηση είναι κάτω από medium οι παίχτες χάνουν κάποια attributes ή απλά μένουν στάσιμοι?Δεν μυ φαίνεται λογικό να χάνονται attributes ακόμη και με light προπόνηση.Το λογικό θα ήταν να αναπτύσσονται πιο αργά και όχι να μειώνονται.
Επίσης παρατήρησα ότι με κάποιες προπονήσεις π.χ aerobic και trength το overall ανεβαίνει πιο γρήγορα από ότι με άλλες π.χ tactics.
User avatar
ale3is
Backup
Backup
Posts: 795
Joined: Tue Jul 08, 2003 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos F.C
Location: Βούλα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τα heavy,light,average τι σημαινουν στην προπονηση?Επισης,σε ομαδες σαν τον παναθηναικο στην αρχη δεν υπαρχει η δυνατοτητα να παρεις πολλους καλους προπονητες,ενας καλος μεσος ορος για τα αστερακια ποιος ειναι?Ποια η αλληλεπιδραση των αστεριων με τα heavy,light,average?
ThemosOlandos
Indispensible
Indispensible
Posts: 1670
Joined: Mon Oct 20, 2003 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός/VV Terneuzen
Location: Terneuzen Nederland
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

[quote="ThrassosSevvas"]Παδιά, θέλω να σας υπενθυμίσω ότι η προπόνηση στο 2006 έχει δημιουργηθεί από την αρχή. Ως εκ τούτου, δεν ήταν δυνατόν να περιέχει άμεσα όλα αυτά που θα ήθελε κι η ίδια η SI. Αυτά τα πράγματα συμβαίνουν σταδιακά, όπως άλλωστε σταδιακά έχει συμβεί όλη η εξέλιξη του CM/FM.

Κι αυτό το λέω ιδιαίτερα πάνω στο θέμα της προπόνησης τακτικών.

Και κάτι άλλο. Έχετε υπόψη ότι πολλά από τα attributes που δεν προπονούνταν έως τα τώρα, πλέον προπονούνται.[/quote]Έλα βρε Θράσο για φτιάξε μας πες μας ότι ξέρεις :-P [-o<
Όλα ανεβαίνουν πλέον ωραίο αυτό :yea: Eλπίζω να μην υπάρχουν πλέον τα γνωστά προβλήματα δηλαδή να πέφτουν πολύ αλλα attributes...αν και όπως λες είναι από την αρχή άρα πάντα υπάρχουν προβλήματα (μέχρι να λυθούν)σε όλα τα νέα games software κλπ αλλα με τα patch ελπίζομε να λυθούν, ανάλογα την βοήθεια που θα δώσουμε και εμείς φυσικά (ενημερώνοντας για διαφορα προβλήματα) :wink:
FM 2009 ΕΠΙΤΈΛΟΥΣ 3D
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Kostasd, ναι, πέφτουν, αλλά δεν παίζει ρόλο μόνο η προπόνηση, αλλά και ένα σωρό άλλα πράγματα. Στο μέλλον θα το αναλύσουμε πιο πολύ, τώρα είναι ακόμα νωρίς.
Επίσης έχετε υπόψη ότι ο κάθε παίκτης έχει διαφορετική "χωρητικότητα" προπόνησης, δηλαδή μια προπόνηση που είναι ΟΚ για κάποιον, για άλλον μπορεί να είνια βαριά.
Αυτό για το overall είναι λογικό. Προφανώς δεν περιμένεις να κουράζεται ένας παίκτης το ίδιο με προπόνηση αντοχής και με προπόνηση τεχνικής.

Αλέξη, το "βάρος" της προπόνησης δείχνει ουσιαστικά "ποσότητα" προπόνησης. Από εκεί και πέρα, όπως έγραψα και στον Κώστα αποπάνω, άλλοι παίκτες αντέχουν πολλή προπόνηση κι άλλοι λιγότερη. Θα τα δούμε όλα αυτά σιγά-σιγά πιο λεπτομερώς (κι αυτό με τους προπονητές- προς το παρόν αυτό που έχω να πω για τους προπονητές είναι το προφανές, ότι όσο καλύτεροι είναι, τόσο το καλύτερο για τους παίκτες).

Θέμο, εδώ θα είμαστε να τα λέμε. :wink:
User avatar
GIOTIS OLI
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 256
Joined: Sun Oct 23, 2005 11:17 pm
Αγαπημένη Ομάδα: PAO,Orlando Pirates
Has thanked: 0
Been thanked: 0

file svita simfonw alla ti ginetai me toys paiktes poy exeis kai einai under 20?aytoi den prepei na mathoun mpala?
User avatar
S11
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 424
Joined: Thu Feb 19, 2004 12:00 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

oikogeniako diplo de paizei?
[b:2ab7tnps]PAO 8RHSKEIA 8YRA 13[/b:2ab7tnps]

http://myspace.com/station11
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

S11, όχι, και δε βρίσκεται στα άμεσα σχέδια.
User avatar
S11
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 424
Joined: Thu Feb 19, 2004 12:00 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

na ypo8esw pws to tactics sthn atomikh perilambanei kai to training match?
[b:2ab7tnps]PAO 8RHSKEIA 8YRA 13[/b:2ab7tnps]

http://myspace.com/station11
User avatar
P.A.O.K. Salonika
Trialist
Trialist
Posts: 19
Joined: Thu Oct 24, 2002 11:00 pm
Location: Peiraias - Canterbury, UK
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Den kserw re paides ti ginetai me tin proponisi. Sta paliotera fm-cm den eixa provlima, s'ayto edw mou exei vgalei tin pisti!

Enw se themata attributes ta pragmata pane sxetika kala, stin diarkeia tis proetoimasias exasa 4-5 paixtes me travmatismous apo 2 vdomades ews 3 mines. Entaksei an exeis kammia omada pliris sxetika, alla me tin foukariara Rochdale ti rotation na kanw? :?

Sto Pre-Season schedule pou exw ftiaksei, to workload einai akrivws sto heavy. Tha mou peite tote giati paraponiesai gia traymatismous.. Ma to thema tou Pre-Season einai na liwsoun stin proponisi gia na einai etoimoi gia ta epishma mats. Afiste de pou kai me medium training kata ti diarkeia tis saizon kathe mats (giati oi mikres katigories tis Agglias exoun kai zoriko programma) prepei na paizw me 4-5 paixtes diaforetikous. Se palioteres ekdoseis to rotation pou ekana itan pio hpio. Toulaxiston ekei eixa enan sxetika stathero kormo..
PAOKARA EIMAI XARE MOU, TIN PSYXI MOU PARE MOU!
ioann
Amateur
Amateur
Posts: 144
Joined: Mon Nov 08, 2004 7:18 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λοιπόν παιδιά θεωρώ πως στον τομέα προπόνηση το fm 2006, μας επιφύλλασε μια πολύ ευχάριστη εκπληξη, αν και αρχικά διαβάζοντας τα post εδώ είχα ανησυχήσει. Η αλήθεια είναι ότι στην αρχή με Παο και κανοντας ένα πρόγραμμα μεταξύ heavy και very heavy συνάντησα και εγώ τα γνωστα προβλήματα με τραυματισμούς αμέτρητους και ανακολουθία συστημάτων προπόνησης και απόδοσης στο γήπεδο. π.χ. ναι μεν πολλά γκολ μπροστά αλλά πίσω .... μπάστε σκύλοι αλέστε, παρόλο που είχα δώσει βάση στην άμυνα στην προπόνηση.Σκέφτηκα λοιπόν ότι αν ο Πάο που έχει ένα κάποιο βάθος στο ρόστερ και που παίζει στο εύκολο ελληνικό πρωτάθλημα, τότε τι θα γίνει με μια μικρομεσαία ομάδα ενός πιο δύσκολου πρωταθλήματος; Οπως θα δείτε έπεσα έξω. Αφού τέλος πάντων έλυσα κάποια προβλήματα με το pc μου και την αναβαθμισή του σε ram φόρτωσα καμια δωδεκαριά πρωταθλήματα και ξεκίνησα με την αγαπημένη μου st. ettienne στην γαλλια. Λοιπόν προσέξτε: Τελείωσα την πρώτη σαιζόν τρίτος με την καλύτερη άμυνα στο πρωτάθλημα, σκοράροντας όχι πολλά γκολ είναι η αλήθεια, με σχετικά λίγους τραυματισμους(πάντα είχα το μεγαλύτερο μέρος του βασικού κορμού της 11άδας στην διαθεσή μου) ΧΩΡΙΣ καμια μεταγραφή και με μόνη προσθήκη στο stuff τους κλασικούς δύο ελεύθερους καλους ιταλούς coach. Την δεύτερη σαιζόν το έργο συνεχίζεται από ότι βλέπω και στο ch. league me όπλο την άμυνα και οι τραυματισμοί σε λογικό επίπεδο,άλλωστε αν δεν ήταν σε λογικό επίπεδο το roster δεν θα είχε αυτες τις διακρίσεις γιατί πέρα από ένα κορμό, βάθος δεν υπάρχει για rotation.

Αυτό που έχετε να κάνετε είναι να συνδυάσετε διάφορα tips από τα forum που διαβάζετε και με τις δικές σας προσθήκες να φτιάξετε ένα program που αν δείτε με τι πιστότητα ''βγαίνει'' στο pitch θα πάθετε πλάκα. Προσωπικά θεωρώ ότι πρόκειται για το καλύτερο μοντέλο προπόνησης που έχει βγάλει η si.

Τα δικά μου tips είναι (και κατέληξα έπειτα από πολυ ψαξιμο και σφαλιάρες με τον pao):

1) Προσπαθήστε να βάζετε όσο το δυνατόν λιγότερους προπονητές σε κάθε section. εαν είναι δυνατόν και ένας για κάθε section.

2) ενα πρόγραμμα για όλη την ομάδα και ένα για gk. όχι άλλο για επιθετικούς , άλλο για αμυντικούς, άλλο για μέσους. Προσωπικά πιστεύω ότι η ομάδα αμύνεται και επιτίθεται όλη μαζί και εξασφαλίζεις ομοιογένεια στην επίθεση και αλληλοκάλυψη στην άμυνα.

3) To heavy kai to very heavy δεν είναι αυτοσκοπός. Εαν το πρόγραμμα των αγώνων είναι βαρύ η προπόνηση και medium στο οverall να είναι μπορεί να αποδειχτεί μια χαρά.

4) Συνδυάστε την ''ποιότητα'' της προπόνησης με την ποσότητα. π.χ. Εγώ με το πρόγραμμα μου και την κατανομή των coaches στην st ettiene βγάζω πέντε αστεράκια sto defending, τρία στο attaking και τέσσερα σε όλα τα άλλα.Δεν θα είχε νόημα να βάλω μετά intensive training στο attacking από την στιγμή που η ποιότητα της προπόνησης στο section αυτο δεν είναι υψηλη. Αντίθετα έχω high την defending όπου ξέρω ότι γίνεται δουλειά επιπέδου.

5) Επιλέξτε ένα στοιχείο της ομάδας σας και τελοιοποιήστε το. π.χ. Οι μέσοι και οι αμυντικοί της st. ettienne έχουν σχετικά καλά teamwork, work rate, determination, και άλλα mental που σου δείχνουν ότι η ομάδα αυτό που μπορεί να κάνει καλά είναι να παίξει άμυνα ΣΑΝ ΟΜΑΔΑ (δεν έχει πολύ καλες μονάδες), άρα προπόνησε την καλά σε αυτό το επίπεδο και προσπάθησε απλώς τα υπόλοιπα attributes (επιθετικά, τεχνικά να μην σημειώνουν κατακόρυφη πτώση, να διατηρούνται τουλάχιστον σε αυτό που είναι).

6) Το intensive απαγορέυεται για εμένα σε οποιοδήποτε section της προπόνησης πλην ίσως των gk στo goalkeeping. Σκοπός μας δεν είναι να φτιάξουμε υπερπαικτες φτάνοντας τα αtributes στα όρια του PA. Δεν είμαστε ατζέντηδες. Θέλουμε να φτιάξουμε ομάδα που νικάει και ''φτιάχνουμε'' τους παίκτες οπως θέλουμε για να βοηθήσουν στο σύστημα της ομάδας.

7) μην θεωρείται σωστά ΟΛΑ όσα γράφει κάποιος σαν tips σε φόρουμ προπονήσεων ή τακτικών(συμπεριλαμβαμομένου φυσικα και εμένα) αλλά και μην τα απορρίπτεται όλα. Απλα συνδυάστε πληροφορίες.π.χ. εδώ και αρκετό καιρό έχοντας διαβάσει σε φορουμ ότι όταν έχεις αμυντικούς με pace anticipacion kai κάποια άλλα συγκεκριμένα attributes συν βέβαια τα κλασικα μαρκινγκ τακλινγκ ποζισιονιγκ, και παίζεις σύστημα με άμυνα στην ευθεία (παιζω πάντα στεγνο 4-3-3 με τρία αμυντικά χαφ στο κέντρο), πρέπει να παίζεις οφσάιντ τραπ. Εντάξει έπιασε στο fm 2005 ίσως και λόγω της ποιότητας ατομικά των αμυντικών των ομάδων που ανέλαβα και το κράτησα στάνταρ.Μόλις έφτιαχνα την τακτική της ομάδας που αναλάμβανα τίκαρα αμέσως το οφσάιντ τράπ. Τώρα στο fm 2006 νά τα γκόλ πίσω και να τα χαμένα τετατετ των αντιπάλων. Και διαβάζω πριν κανα δυο μέρες σε σχετικά καινούρια αθλητική εφημερίδα (σε ...day τελειώνει) για το 4-3-3 του Solint σε ένα βιβλίο που είχε γράψει ο ίδιος ότι απαγορέυεται το τεχνητό οφσάιντ. Στο Fm 2006 εκείνη την στιγμή είχα τελειώσει προετοιμασία με st ettienne με κάποια αμυντική αστάθεια με 5 γκολ παθητικό σε 7 παιχνίδια με μικρομεσαίους άλλων χωρών και είχα παίξει με Auxerre εντός (1-1) και με Τρουα εκτός (ήττα 0-1) για το πρωτάθλημα όταν αποφάσισα να ΞΕΤΙΚΑΡΩ το οφσαιντ τραπ. Την συνέχεια σε συνδυασμό με το training την ξέρετε. Πρώτη χρονιά στην Γαλλία και με Λυόν 0-0 έξω και 1-0 μέσα. Ποια; H St. Ettienne.
To ποιο σημαντικό όμως παιδιά είναι ότι στο 0-0 παιδιά δεν έκαναν MIA FASH. Απο εκείνο το match και μετά βλέπω τους αγώνες σε full match mode και τρελλένομαι να βλέπω πως παίζει άμυνα όλη η 11 άδα. Μιλάμε για την πρώτη χρονιά που ξέρουμε όλοι πόσο δύσκολο είναι να πάρεις αποτελέσματα από ''Μεγάλους΄'.

8) Δεν αλλάζω το training κάθε λίγο και λιγάκι όταν ακόμα ψάχνομαι για να βρώ το σωστό γιατι η ομάδα γίνεται ακόμη πιο χάλια. Το αλλάζω σιγά-σιγα (και σε διακοπες για εθνικες ομάδες) για να μην χάσουν οι παίκτες τον μπούσουλα.Και αν βρώ το σωστό Δεν κουνάω ρούπι.

Καλή επιτυχία σε όλους, θα πάθετε πλάκα με το training του fm 2006 απλά κάντε υπομονή.

P.S. Osoi xχρησιμοποιούν τα λογιών λογιών cheating se scouting,training,tactics, δεν θα μάθουν ποτέ τι χαρά(άλλη είναι η σωστή λέξη, (τ)αύλα νομίζω), μπορεί να σου χαρίσει το fm και τι είδους είναι η απόλυτη πόρωση με τo συγκεκριμένο game kai κυρίως τώρα me το fm 2006
ioann977
Post Reply

Return to “Προπόνηση FM2006”