erwtisi proponisis

Συζητήστε για το τρόπο που προπονείτε τους παίκτες! Τεστ, συγκρίσεις και αναλύσεις των προπονητικών προγραμμάτων του FM από τον μετρ του είδους Thrasso!
Post Reply
niwem
Amateur
Amateur
Posts: 137
Joined: Mon Dec 12, 2005 2:13 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

geia sas paidia,

eimai sxetikos neos sto manager 06, alla epaize pio palia to CM 01/02 epomenws den eimai entelws asxetos,apla exasa kapoia episodeia.

Exw diafasei sxedon ola ta topic gia to trainning, kai tha ithela na kanw mia erwtisi.

exoume 10 coaches, kai anathetoume se kathe coach mia katigoria proponisis,wraia?tis 9 katigories tis exw onomasei analoga me tin thesi pou paizoun, p.x DC,MC, GK kai ta loipa.Tous paixtes tous exoume sinexeia stis diafores katigories i stin diarkeia tis xronias tous girizoume pisw sto general?

Kai kati allo, se diafores katigories stin diarkeia tis xronias, prepei to workload na einai medium i light?
niw
User avatar
Akyla
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 11087
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:48 am
Football Manager της ομάδας: Chester FC
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds
Status: Weekends are overrated
Location: Νέο Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="niwem"]Tous paixtes tous exoume sinexeia stis diafores katigories i stin diarkeia tis xronias tous girizoume pisw sto general?[/quote]
Αυτό εξαρτάται από σένα
Αν θες να κάνουν προπόνηση οι παίχτες σου ανάλογα την θέση τους,τους βάζεις στα προγράμματα που έχεις φτιάξει για αυτές τις θέσεις
Αν θες να κάνουν την ίδια προπόνηση τους γυρνάς στο general

[quote="niwem"]Kai kati allo, se diafores katigories stin diarkeia tis xronias, prepei to workload na einai medium i light?[/quote]
Light
Εκτός αν έχεις μικρή ομάδα με λίγους coaches
User avatar
GIOTIS OLI
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 256
Joined: Sun Oct 23, 2005 11:17 pm
Αγαπημένη Ομάδα: PAO,Orlando Pirates
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="niwem"]
Kai kati allo, se diafores katigories stin diarkeia tis xronias, prepei to workload na einai medium i light?[/quote]
Να συμπληρώσω οτι το λογικό ειναι:Αρχή της σεζόν:heavy και οσο περνάει η χρονιά να χαμηλώνεις τη μπάρα ώσπου κατά τον Απρίλιο να είναι στο light.
User avatar
Akyla
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 11087
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:48 am
Football Manager της ομάδας: Chester FC
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds
Status: Weekends are overrated
Location: Νέο Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Xμμ :-k
Μπερδέυτηκα :D

Υπάρχουν δύο workload στο παιχνίδι

1.Στη καρτέλα training->players
Σωστό είναι αυτό που είπε ο Γιώτης
Ηeavy-αρκεί να έχεις αρκετούς coaches και physios(για να αντιμετωπίσουν τυχόν τραυματισμούς)
Mετά φέρτο προς το medium :wink:

2.Στη καρτέλα training->coaches
Aυτό που σου είπα παραπάνω
Light αν είναι δυνατόν-ανάλογα τον αριθμό των coaches

Ελπίζουμε να βοηθήσαμε 8)
coach_M
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3369
Joined: Wed Jan 04, 2006 4:02 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Man United
Location: London
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote]tis 9 katigories tis exw onomasei analoga me tin thesi pou paizoun, p.x DC,MC, GK kai ta loipa.Tous paixtes tous exoume sinexeia stis diafores katigories i stin diarkeia tis xronias tous girizoume pisw sto general?[/quote]

εγω θα λεγα οτι 9 κατηγοριες ειναι πολλες. δεν χρειαζετε μια κατηγορια για καθε θεση. Κανε μια για αμυνα μια για κεντρο μια για επιθεση και φορτωσε την προπονηση που χρειαζετε η καθε ομαδα χαλαρωνοντας τις αλλες που δεν τους χρειαζονται. Επισης τους προπονητες δεν τους βαζεις ανα ομαδα αλλα αν προγραμα προπονησησ. δλδ ενας περνει τα σουτ αλλος την αεροβια αλλος την δυναμη και λοιπα. κοιτα οι προπονητες σου να εχουν οσο καλυτερα στατιστικα στο πραγμα που τους βαζεις. Επισης καλο ειναι να βαζεις και ενα για ολα τα προγραματα.
Το αν ειναι καλυτερο να προπονουνται ολοι μαζι (και οι 20-25) τις πρωτης ομαδας σε ενα προγραμμα η' ξεχωριστα η αμυντικοι με τους επιθετικους και τους μεσους, δεν μπορω να στο πω με βεβαιοτητα. δεν ξερω αν μπορει καποιος αλλος...δοκιμασε παντως και τα δυο και βλεπεις...Καθε μηνα ο βοηθος προπονητη σου λει ποιος παιχτης πηγε καλα σε ποιο τομεα και ποιος οχι.
Last edited by coach_M on Tue Jan 17, 2006 2:22 pm, edited 1 time in total.
niwem
Amateur
Amateur
Posts: 137
Joined: Mon Dec 12, 2005 2:13 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ok euxaristw paidia....problem solved!
niw
niwem
Amateur
Amateur
Posts: 137
Joined: Mon Dec 12, 2005 2:13 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

re paidia mia erwtisi ksana,

mou eipate kapoia pragmata gia to training sto post auto,alla opws eipe ena manager piw panw,ksekinas me hard kai oso pernaei o kairos mexri ton aprilio prepei na einai light.

den kserw re gamwto, mallon prepei na ftiaksw allao programma training, exw dimiourgisei diaforetikes katigories proponisis,gk,def,dm,atm,st,kai oles einai medium pros light kai pali traumatizontai.den mporw na katalavw,mporei na eksigisei kaneis ti mporw na kanw?
niw
(Katsarof)
Rotation
Rotation
Posts: 1039
Joined: Wed Feb 02, 2005 6:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Για , λοιπον παιζω το παιχιδι με το τελευταιο patch - Large database κ γυρω στα 22-23 πρωταθληματα με normal .
Εχω γυρω στους 7- 8 προπονητες με δικα μου προγραμματα προπονησης κ τους εχω αναλογος με τα προσοντα τους να προπονουν .
Tο προβλημα ειναι το εξης οταν τραυματιζεται ενας παικτης τα στατιστικα του πεφτουν πολυ , δεν νομιζω να δικαιολογειτα αυτο ειδικα κ για τραυματισμους 1 με 2 μηνες . Το να παισουν λιγο το καταλαβαινω κ αυτο π.χ. στην αντοχη stamina κανα δυο επισης που ειναι σε αμμεση σχεση με τους τραυματισμους .
Το να πεφτουν ολα ομως τα στατιστικα του (κατι που ειναι σπαστικο διοτι οσα κερδισε ο παικτης μεσω προπονησης τα χανει κ γινεται ακομα χεριοτερος κ απο οταν πρωτοηρθε στην ομαδα μου ) κ απο ενα κ περισσοτερο οσο διαρκει ο τραυματισμος δεν μου καθεται σωστο .
Το ερωτημα μου υπρχει κ σε αλλους αυτο το προβλημα η κανω κατι λαθος εγω ?
Επισης εχω δημιουργησει δικα μου προγραμματα γυμναστικης (για να βοηθησω) για καθε θεση κ ολα τα εχω ως το medium δεν τα εχω ανεβασει απο εκει , δικαιολογουνται συχνοι τραυματισμοι του ενος η δυο μηνων ?
Dante80GDF
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 676
Joined: Fri Sep 16, 2005 7:18 pm
Location: 20 Xιλιάδες Λεύκες υπό την Barbara.
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

[quote="(Katsarof)"]Γεια , λοιπον παιζω το παιχιδι με το τελευταιο patch - Large database κ γυρω στα 22-23 πρωταθληματα με normal .[/quote]
Καλά ρε αγόρι με τι παίζεις....με....-πάλαι ποτέ-.....CRAY-XMP???.....:scratch: :arcade: :computer: :firestarter:
H Επανάσταση δεν είναι στάση...

Want Anime??...
(Katsarof)
Rotation
Rotation
Posts: 1039
Joined: Wed Feb 02, 2005 6:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Εχω ενα P4 2,8 533 FSB , 512 DDR k πηγαινει τζαμι , προσεξε ομως διοτι παιζει σημασια παιζω με νορμαλ detail διοτι εχει σημασια , νορμαλ παιζω κ στην ψωρα που εχω επιλεξει την ομαδα .
Το μονο που προβληματιζει ειναι οτι απο τη τριτη σεζον διαβασα σε καπιο ποστ οτι θα σερνεται λογο υπερβολικα μεγαλου save ...
Τωρα με το θεμα της προπονησης τι γινεται ? Κατεβαζα το cheat training μηπως δω ασπρη μερα .
User avatar
Akyla
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 11087
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:48 am
Football Manager της ομάδας: Chester FC
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds
Status: Weekends are overrated
Location: Νέο Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="niwem"]den kserw re gamwto, mallon prepei na ftiaksw allao programma training, exw dimiourgisei diaforetikes katigories proponisis,gk,def,dm,atm,st,kai oles einai medium pros light kai pali traumatizontai.den mporw na katalavw,mporei na eksigisei kaneis ti mporw na kanw?[/quote]


Ποιά ομάδα έχεις?
Πόσους physios έχεις?
Πόσους coaches?
ΙΜΟ πάντως καλύτερα είναι να προπονείς όλους τους outfield σε ένα πρόγραμμα και τους GK σε άλλο


[quote="(Katsarof)"] Το να πεφτουν ολα ομως τα στατιστικα του (κατι που ειναι σπαστικο διοτι οσα κερδισε ο παικτης μεσω προπονησης τα χανει κ γινεται ακομα χεριοτερος κ απο οταν πρωτοηρθε στην ομαδα μου ) κ απο ενα κ περισσοτερο οσο διαρκει ο τραυματισμος δεν μου καθεται σωστο .
Το ερωτημα μου υπρχει κ σε αλλους αυτο το προβλημα η κανω κατι λαθος εγω ? [/quote]
Συμβαίνει σε όλους Άκη
Πάντως το θεωρώ φυσιολογικό-και συμβαίνει μόνο σε μακροχρόνιους τραυματισμούς
User avatar
GIOTIS OLI
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 256
Joined: Sun Oct 23, 2005 11:17 pm
Αγαπημένη Ομάδα: PAO,Orlando Pirates
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φίλε μου Κατσαροφ συμφωνώ με αυτο που λες για τα attributes.Και καλα να πεσουν το stamina και το strength.Αλλά τα mental γιατί να πέφτουν π.χ. -3 μονάδες στο determination μετά από κάνα 2μηνο τραυματισμό?Με την cheating σίγουρα θα δεις ασπρη μέρα.Αλλά cheating άσπρη μέρα! :) :)
(Katsarof)
Rotation
Rotation
Posts: 1039
Joined: Wed Feb 02, 2005 6:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

GIOTIS OLI δοκιμασα την cheating προπονηση κ απο θεμα τραυματισμων ειναι οντως πιο ρεαλιστικο , το μονο μειον ειναι πως ολοι οι παιχτες μου γινονται τουμπανο!!! τους ανεβαινουν τα στατιστικα συνεχεια και με προβληματιζει πολυ αυτο διοτι δε ειναι κ τοσο δικαιο πιστευω .
Μια ενδιαμεση κατασταση θα με βολευε ... Υπαρχει αλλο προγραμμα , οχι cheat που το κατεβασα , αλλα ξαναγυρισα στο ιδιο προβλημα με τους τραυματισμους κ με χαλαει , κανα αλλο προγραμμα προπονησης να προτεινεται ?
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κατσάροφ, δοκίμασε να αγοράσεις παραπάνω physios. Επίσης, έσω πολύ προσεκτικός με τις αλλαγές στο slider των physical προπονήσεων.

Πρέπει να σου πω και το άλλο. Αν κάνεις σκληρή προετοιμασία με πολλά φιλικά, η ομάδα πετάει στην αρχή (ιδανικό, αν θες να μπεις στους ομίλους του CL και να πας καλά εκεί), αλλά στη συνέχεια υπάρχουν αρκετοί τραυματισμοί.
Αντίθετα, με μια πιο Light προετοιμασία, η ομάδα αργεί να δέσει, αλλά έχει διάρκεια (εκτός αν αποκλειστεί από πολλές υποχρεώσεις της, οπότε οι λίγοι αγώνες κάνουν τους παίκτες να φαίνονται απροπόνητοι).
niwem
Amateur
Amateur
Posts: 137
Joined: Mon Dec 12, 2005 2:13 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ma giati re paidia den vazei kaneis to training tou, pou einai sigouros oti petaei kai oi paixtes ekselisontai fovera na doume kai oi alloi?moderators plz kante kati.....

euxaristw
niw
Post Reply

Return to “Προπόνηση FM2006”