Έχω σιχαθεί πια...

Συζητήστε για τις ανίκητες τακτικές που δημιούργησατε!
Post Reply
NikolasFigaro
Trialist
Trialist
Posts: 12
Joined: Mon Dec 27, 2004 3:16 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Χαιρετώ...

Λοιπόν, έχω τον ΟΦΗ, και παίζοντας 4-4-2 με αμυντικό προσανατολισμό και βάρος στις αντεπιθέσεις (μιας και δεν γίνεται να παίξω κάτι πιο attacking και φαντεζί με τους παίχτες που διαθέτω), και παίρνοντας 1-2 καλούς παίχτες, κατάφερα και έκανα το νταμπλ την πρώτη σεζόν. Το θετικό ήταν ότι έπαιζα μπάλα, δεν κέρδιζα απλώς, γιατί το να κάνω 2-3 ευκαιρίες και να πάρω το ματς (με κάμποση τύχη), δεν μου λέει κάτι. Π.χ. μέσα στο Καραισκάκη έκανα 17 ευκαιρίες (13 on target).Ως εδώ όλα καλά.

Το πρόβλημα ξεκινάει την επόμενη σεζόν. Πηγαίνοντας CL. με δύσκολους αντιπάλους ομολογώ, παρατήρησα το εξής: Ό,τι κι αν έκανα, ότι σύστημα και να έπαιζα, ότι παίχτες και να έβαζα, οι παίχτες μου έκαναν ΣΥΝΕΧΩΣ ΠΑΙΔΑΡΙΩΔΗ λάθη. Μα συνέχεια όμως. Σε έξι ματς, 5 ήττεςς και μία ισοπαλία, λόγω ΤΡΑΓΙΚΩΝ ΛΑΘΩΝ. Πέρα από το γεγονός ότι δεν μάρκαραν, έχαναν ΚΑΘΕ μονομαχία (το οποίο μπορώ να δεχτώ λόγω ανωτερότητας των αντιπάλων παιχτών), τα λάθη ήταν αμέτρητα, και πάντα ζωτικής σημασίας. Ένιωθα σαν να με κοροιδεύει το παιχνίδι, πως ότι και να κάνω οι αμυντικοί μου θα βγάλουν 2-3 ασιστ στον αντίπαλο. Τι να φταίει άραγε; Το άγχος; Η απειρία;

Τι πρέπει να κάνω δηλαδή; Να τους βάλω να φορέσουν φανέλες της Ρεάλ, μπας και πάρουν τα πάνω τους; Ήμαρτον!
User avatar
Erocco
Amateur
Amateur
Posts: 190
Joined: Sun Nov 17, 2002 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Location: Canada, Vancouver
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Kala phres double me ton Ofi kai paraponiese. Opws eipes kai esu eixes duskolous antipalous sto CL. Mh ta 8eloume ola dika mas :roll:
Sulogos megalos den uparxei allos...
keane
Amateur
Amateur
Posts: 144
Joined: Mon Mar 31, 2003 11:00 pm
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κατσε ρε φιλε.Πηρες το νταμπλ και γκρινιαζεις?Πλακα μας κανεις?Εγω που την πρωτη χρονια το εχασα απο την ΑΕΚ επειδη η ΑΕΚ εκανε μονο μια ηττα(απο εμενα)τι να πω?Λες και ειχαν μεταφερει την Ρεαλ Μαδριτης στο ελληνικο πρωταθλημα ηταν
NikolasFigaro
Trialist
Trialist
Posts: 12
Joined: Mon Dec 27, 2004 3:16 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εντάξει ρε παιδιά, δεν παραπονιέμαι, ούτε λέω ότι πρέπει να κάνω "περίπατο" στο CL. Απλώς αναφέρομαι στα πάρα πολλά λάθη που γίνονται, που, όπως και να το κάνουμε, δεν είναι στο χέρι μου (ούτε και κανενός άλλου παίχτη). Να κάνεις ένα παίχτης λάθος, ανθρώπινο είναι. Να κάνουν 2-3 παίχτες αρκετά λάθη, άντε να το δεχτώ. Αλλα ειδικά στο CL να κάνουν σχεδόν όλοι οι παίχτες αμέτρητα και παιδαριώδη λάθη, δεν μπορώ να το καταλάβω. Λες και το παιχνίδι το κάνει επίτηδες. Είναι κάτι στο οποίο δεν μπορώ να παρέμβω. Καταλαβαίνετε νομίζω...
User avatar
S11
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 424
Joined: Thu Feb 19, 2004 12:00 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

double?me ton ofh?exmm egw prwth xronia hr8a tritos kai me ton panathinaiko kai oi perissoteroi pou 3erw th prwth xronia phgan asxhma,ta parales....
[b:2ab7tnps]PAO 8RHSKEIA 8YRA 13[/b:2ab7tnps]

http://myspace.com/station11
User avatar
KosKarVen
National Manager
National Manager
Posts: 9761
Joined: Sun Mar 20, 2005 4:40 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Να είσαι ευχαριστημένος που δεν έκανες παιδαριώδη λάθη στο Καραισκάκη. Γιατί με μικρές ομάδες το 2-0 στο 10λεπτο είναι νόμος.
Φυσιολογικό είναι με τον ΟΦΗ 2η χρονιά στο C.L.
Oh, I know that guy, he's a nihilist.
AEKARA 21
Rotation
Rotation
Posts: 1048
Joined: Thu Mar 17, 2005 4:50 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ,Napoli,Valencia,Chelsea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Να είμαστε ρεαλιστές.Οποιαδήποτε ελληνική μικρομεσαία ομάδα πήγαινε cl τέτοια αποτελέσματα θα είχε εφ'όσον οι παίκτες δν είχαν πείρα σε ευρωπαικές διοργανώσεις.Όμως αφού πήρες το νταμπλ με τον ΟΦΗ στειλτο στα crazy screenshots γιατί τρελό είναι αυτό που μας λες...
R 21
NikolasFigaro
Trialist
Trialist
Posts: 12
Joined: Mon Dec 27, 2004 3:16 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συγνώμη ρε παιδιά, γιατί είναι τόσο τρελό να κάνω το double με τον ΟΦΗ; Δεν είμαστε δα και καμία Premier League... Το θεωρώ αδιανόητο κάποιος που έχει ΠΑΟ, ΟΣΦΠ ή ΑΕΚ να μην ξεσκιστεί στους τίτλους (τουλάχιστον στην Ελλάδα) από την πρώτη κιόλας σεζόν. Εντάξει το φετινό FM είναι χαλαρά το πιο δύσκολο ως τώρα, αλλά δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα...

Νομίζω το μυστικό της επιτυχίας είναι να βρεις ένα σύστημα που να ταιριάζει στην ομάδα ΣΟΥ, και να αξιοποιεί το 150% του έμψυχου δυναμικού της. Δεν πιστεύω στα "καλά" και τα "κακά" συστήματα. Υπάρχουν συστήματα που ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ στην ομάδα και συστήματα που ΔΕΝ ταιριάζουν. Όποιος πει ότι έχει βρει ένα σύστημα που σαρώνει τα πάντα, είναι μεγάλος ψεύτης. Τέτοιο πράγμα πολύ απλά δεν υπάρχει.
Ρεαλισμό δεν θέλαμε; Ε, αυτό μας έδωσαν. Παίζει κανέις το ίδιο σύστημα με την Chelsea και με π.χ. τον Εθνικό Αστέρα; Δεν νομίζω. Διαφορετικές συνθήκες, διαφορετικές τακτικές. Υπάρχει κάποιος προπονητής σήμερα που απλά κατεβάζει την ομάδα και περιμένει υπομονετικά να υλοποιηθεί το σύστημα της ομάδας; Πάλι δεν νομίζω. Πρέπει να μελετάς καλά τον αντίπαλο, να εκμεταλλευτείς τα κενά του, να μπλοκάρεις τα ατού του. Παίδες, η καθοδήγηση μίας ομάδας δεν είναι ούτε το σύστημα της, ούτε το training schedule, ούτε τα λεφτά και το πόσους παιχταράδες μπορείς να αγοράσεις. Η καθοδήγηση είναι μέσα στο γήπεδο, την ώρα του αγώνα. Απαιτείται διαρκής επαγρύπνηση και υπομονή. Αυτό έκανα κι εγώ...

ΥΓ. Φίλε AEKARA θα στείλω σύντομα κάποια screenshots σύντομα, απλά περιμένω να τελειώσω σε 3-4 αγωνιστικές την δεύτερη σεζόν, όπου μάλλον θα το πάρω με καμιά εικοσαριά βαθμούς διαφορά από τον δεύτερο...

ΥΓ2.Φίλε KosKarVen, μάλλον υπερβάλλεις με τον Ολυμπιακό...Σε τέσσερις αναμετρήσεις μεταξύ μας έχω 4 νίκες με συνολικό απολογισμό τερμάτων 13 ενεργητικό, 4 παθητικό...
AEKARA 21
Rotation
Rotation
Posts: 1048
Joined: Thu Mar 17, 2005 4:50 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ,Napoli,Valencia,Chelsea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Εγώ πάντως περιμένω φωτογραφίες...
R 21
NikolasFigaro
Trialist
Trialist
Posts: 12
Joined: Mon Dec 27, 2004 3:16 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λοιπόν, η πρώτη φωτογραφία είναι η τελική βαθμολογία της πρώτης σεζόν, 2005-2006.

http://img165.imageshack.us/img165/4360/200520062kt.jpg


Η δεύτερη φωτο είναι από την τρέχουσα δεύτερη χρονιά, 6 εγωνιστικές πριν το τέλος.

http://img492.imageshack.us/img492/4030/200620079he.jpg
User avatar
Valouris
Amateur
Amateur
Posts: 135
Joined: Sun Sep 25, 2005 11:24 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

ρε παιδιά εγώ έχω παρατηρήσει παρόμοιο πρόβλημα, αλλά πολύ χειρότερο, εγώ με ΠΑΟ, την πρώτη σεζόν πήρα χαλαρά πρωτάθλημα και κύπελλο, και στο CL πέρασα την φάση των ομίλων μια χαρά, αλλά έχασα μετά από την άρσεναλ. στην επόμενη σεζόν δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ παιχνίδι, στην Ελλάδα ή εκτός που να έχει παίξει έστω μέτρια η ομάδα μου. ΟΤΙ και να κάνω, όποιους παίχτες να βάλω, ότθ σύστημα να βάλω γίνεται το ίδιο ΣΥΝΕΧΕΙΑ λάθη. μην μου πείτε ότι έκανα κάτι εγώ, γιατί αρχικά στη 2η σεζόν κράτησα το ίδιο σύστημα με την πρώτη, απλώς πήρα κάποιους παίχτες, αλλά για τις ίδιες θέσεις...έχω απελπιστεί...μιλάμε να παίζω με τον θρασύβουλο στο κύπελλο και να νικάω στα μπέναλντυ!!! έλεοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοος (για το FM μιλάω πάντα, όχι για την πραγματικότητα.... :oops: :oops: :oops: )
keane
Amateur
Amateur
Posts: 144
Joined: Mon Mar 31, 2003 11:00 pm
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Οι φωτογραφιες δειχνουν νορμαλ.Ειδικα την πρωτη χρονια,δεν εχει συμβει και τιποτα το απιστευτο,απλα οι αλλοι πηγαν σκατα.Εγω με 73 βαθμους την πρωτη χρονια ηρθα δευτερος..
Η δευτερη χρονια σου ειναι πραγματικα καλη
haidarifc
Asst Researcher - Good Players' Expert
Asst Researcher - Good Players' Expert
Posts: 2858
Joined: Tue Dec 14, 2004 4:32 pm
Location: 214 χλμ. Δυτικά της Αθήνας
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Απλα valouris βγάλε τις φωτό από την υπογραφή.
Scout [url=http://www.fmgreece.com/phpBB2/viewtopi ... 2:3f7tv4ko][b:3f7tv4ko][color=blue:3f7tv4ko]Χ[/color:3f7tv4ko][color=red:3f7tv4ko]Α[/color:3f7tv4ko][color=blue:3f7tv4ko]Ϊ[/color:3f7tv4ko][color=red:3f7tv4ko]Δ[/color:3f7tv4ko][color=blue:3f7tv4ko]Α[/color:3f7tv4ko][color=red:3f7tv4ko]Ρ[/color:3f7tv4ko][color=blue:3f7tv4ko]Ι[/color:3f7tv4ko][/size:3f7tv4ko][/b:3f7tv4ko][/url:3f7tv4ko]

" ...Εχω μια θλίψη που 'ναι τόσο μεγάλη
Που όλο φοβάμαι μη τυχόν και ξεσπάσει
Κι ισορροπώ μέσα σ' του ονείρου τη ζάλη
Μ' ένα κεφάλι γεμάτο χρυσάφι... "
inzaghi1983
Trialist
Trialist
Posts: 9
Joined: Tue Nov 22, 2005 11:35 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

diladi twra thes na mas peis oti o ARIS den anevike me tin 1i stin a ethniki kai anevike o thrasivoulas?
NikolasFigaro
Trialist
Trialist
Posts: 12
Joined: Mon Dec 27, 2004 3:16 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φίλε Inzaghi, αν και θα σε στενοχωρήσω, ο Άρης την πρώτη χρονιά, όχι μόνον δεν ανέβηκε Α' Εθνική, αλλά έπεσε στην Γ' Εθνική... Σόρυ :-)
Post Reply

Return to “Τακτικές FM2006”