4-4-2 Diamond Is back ή μου φένεται???????

Συζητήστε για τις ανίκητες τακτικές που δημιούργησατε!
Post Reply
User avatar
diomenea
Trialist
Trialist
Posts: 48
Joined: Sat Dec 21, 2002 12:00 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Γεια σας φιλοι managers. Πολυ ωραιο το site και πολυ ευχρηστο. Ως γνωστος του αρχικου τιμ του site αισθανομαι μεγαλη χαρα να το βλεπω να μεγαλωνει. Στο δια ταυτα τωρα... Εχω την εντυπωση, υστερα απο πολυ παιξιμο και παιδεμα με διαφορες μεγαλες ομαδες, (real manu barca juve milan inter) πως το 4-4-2 διαμαντι ala μαντζουρακης εχει επιστρεψει για τα καλα στο παιχνιδι. Σας παραθετω λοιπον τι εχω δημιουργησει!!!

[img]http://img76.imageshack.us/img76/9367/4 ... 0gi.th.png[/img]

Αν την βρισκεται ενδιαφερουσα μετα χαρας να εξηγησω το σκεπτικο που την εφτιαξα καθως και τα individual settings καθως και τον τυπο παιχτων σε καθε θεση που χρειαζεστε για να επιτυχετε!!!!

Alessandro Diomenea Is Back BABY
CMGreece for CMGreeks
User avatar
Akyla
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 11087
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:48 am
Football Manager της ομάδας: Chester FC
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds
Status: Weekends are overrated
Location: Νέο Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Είναι ΜΟΝΟ για μεγάλες ομάδες σίγουρα,αλλά πολύ ριψοκίνδυνο

Τempo-closing down-time wasting-tight marking και counter attack κουράζουν πάρα πολύ τους παίχτες


Τέλος στο FM2006 πρέπει να αλλάζεις συνέχεια την τακτική και ιδιαίτερα το time wasting
Vakis78
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 509
Joined: Tue Jul 08, 2003 11:00 pm
Location: Πειραιας
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λοιπόν φιλε μου, παίζω και εγώ 4-4-2 diamond.Το έχω δοκιμάσει με Inter,Liverpool,Real,Βάρκα,Ολυμπιακό.....

Όλες οι οδηγίες είναι normal και παίζω tight marking και counter attack. Έχω πάρει όλα τα τρόπαια που είναι δυνατόν.Ακόμα πήρα Μουντιάλ με Brasil,Argentina,Italy και έλεος με Denmark,μονο με την Ελλαδίτσα δεν πήρα τίποτα(θέμα ατυχίας).

Έτσι λέω θα πάρο την Taranto από την serie c2 και θα πάρο CL.
Ανέβηκα χωρίς cheat,fmscout,load-save 3 κατηγοριες τρένο και στην τεταρτη χρονια βγήκα uefa.

Τα συμπεράσματα δικά σας....
Να πω επίσης ότι λόγο χαμηλής ποιότητας των παικτών με την Taranto σε πολλά παιχνίδια το mentality το έβαζα defensive.
Prince#9
Manager
Manager
Posts: 4515
Joined: Sun Nov 21, 2004 10:47 am
Location: Aegean Airlines
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μου επιτρέπεται και κάνω χρήση του δικαιώματός μου να διαφωνήσω με τον συνάδελφο Akyla. Το συγκεκριμένο σύστημα δεν είναι ΜΟΝΟ για μεγάλες ομάδες, εκτός και αν αποτελεί κοινή πεποίθηση (λέμε καμια μ@λ@κ@ να περάσει η ώρα) ότι ο Άρης είναι μεγάλη ομάδα.....
Και εξηγούμε για να μην παρεξηγούμε....
Παίζω από CM 01/02 και πάντα, από την αρχή μέχρι το τελός παίρνω τον Αρη και μόνο αυτόν και πάιζω πάντα και μόνο με 4-1-2-1-2 (έτσι προτιμώ να το λέω προσωπικά). Τα αποτελέσματα είναι εκπληκτικά καθώς στο σύνολο των παιχνιδιών μέσα σε 6 σαιζόν το πολύ (FM 2005) έχω πάρει το ΤσουΛου.
Απλά κατά την άποψή μου το συγκεκριμένο σύστημα για να αποδώσει χρειάζεται πολύ προσοχή στις οδηγίες και την προσεκτική επιλογή παικτών.
Σε σ΄χεση με το screen που παρατίθεται ανωτέρω οι διαφορές μου εντοπίζονται στο ότι passing style έχω mixed (προσαρμόζωντας ασφαλώς σε κάθε παίκτη επιμέρους προσαρμοσμένες στα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του οδηγίες) ενώ Tempo, Width και Push up τα έχω στο τέρμα.
Βαρόμετρο για την απόδοση του συστήματος παίζουν:
DMC: Οφείελται σε αυτόν το 60% της επιτυχίας του συστήματος. Πρέπει να είναι εξαιρετικός στα αμυντικά του καθήκοντα για να καλύπτει την τρύπα που δημιουργήτε μπροστά του, ενώ στις περιπτωσεις που βγαίνει μπροστά να απασχολεί τους αντίπαλους αμυντικούς. Hold up ball πάντα και όταν υπάρχει αντίπαλος μέσος πολύ επικίνδυνος τότε αναλαμβάνει του μαν του μαν.
AMC: Στο μυαλό μου είναι πάντα ένας Βραζιλιάνος τρελός ο οποίος κάνει πράγματα και θαύματα με την μπάλα στα πόδια. Δεν του δίνεις οδηγίες (free role) καθώς ζωγραφίζει με την δημιουργικότητά του στο γήπεδο. Δίνει πολλές ασιστ ενώ όταν του δίνεται η ευκαιρία δεν λέει όχι στο γκολ.
ΑΜL/AMR: Όσο καιρό και αν παίζω το παιχνίδι δεν υπάρχει στην ομάδα μου μέσος MR/ML ξερό. Πάντα είναι AM. Άκρως επιθετικοί παίκτες με φοβερες σέντρες. Ακριβώς όποιους θα επιλέγαμε στο 4-3-3.
Το λατρεύω το συγκεκριμένο σύστημα και δεν μπορώ να παίξω με κανένα άλλο. Οι μοναδικές περιπτώσεις μου μπορεί να το αλλάξω είναι τις πρώτες χρονιές όπου δεν έχω δημιουργήσει τρομερή ομάδα ακόμα, στα εκτός έδρας ματς (π.χ. στο Τσου Λου ή με ΟΣΦΠ) βγάζω ένα επιθετικό και βάζω ακόμα ένα DMC.
Στο FM 2006 είμαι στο 2009. Έχω πάρει το 2008 πρωτάθλημα,βγήκα ΤσουΛου.(με Τσέλσι, Άγιαξ και Λάτσιο στον όμιλο) πέρασα στο UEFA όπου και αποκλείστικα από Σεβίλλη. Είμαι 3ος με 1 βαθμό διαφορά από την ΑΕΚ (24 αγωνιστική) και μόλις πέρασα στον τελικό του κυπέλλου.
Παραθέτω και την 11αδα:

GK: Marc Smith
DL: Quedre
DR: Breiburg
DC: Vallas
DC: Digard ( εκπληκτικός παίκτης. Άνετα μπάινει σε shortlist αν και DMC εγώ τον βάζω DC)
DMC: Canchilla
AMR:Johansson
AML: I. Gonzalez
AMC: F. Villa
FC: Portillo
FC. Makris.
6-12-2008

Success is like being pregnant, everyone congratulates you but no one knows how many times you 've been fucked to get there...
User avatar
diomenea
Trialist
Trialist
Posts: 48
Joined: Sat Dec 21, 2002 12:00 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Guys οφειλω να διευκρινισω οτι καθε γραμμη εχει διαφορετικα instructions και τα general settings δεν ισχυουν για ολους φυσικα. Συμφωνω οτι κατα την διαρκεια αλλαζουμε τακτικες, ιδιαιτερα το tempo & time wasting, καθως επισης και το mentality των ακραιων μπακ (που το εχω normal με high creative freedom!!!!)
CMGreece for CMGreeks
DjBasile
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3161
Joined: Tue Jun 03, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

το diamond θεωρώ ότι είναι πολύ επιθετικό σύστημα αλλά και αρκετά ευέλικτο. Γενικά στο FM06 έχουν δώσει δύναμη στο 4-4-2 και τα παράγωγά του φυσικά. Στην Internacional με 4-4-2 diamond η ομάδα παίζει πολύ ποιοτική μπάλα (είτε mixed είτε Down Both Flanks) και το δεκάρι σου κάνει παπάδες αν 'πατάει' περιοχή που λένε. Όμως και με το 4-2-4 που έχω φτιάξει για τη Fiorentina, έχω επίσης πολύ καλά αποτελέσματα με πολύ παραγωγική επίθεση.

Γενικά είναι στη φιλοσοφία του κάθε μάνατζερ αλλά εξαρτάται και απ'τους παίχτες που διαθέτεις. Συνήθως βάζω 2 επιθετικούς και παίζω με 4 πίσω στο FM. Με lonely striker έπαιζα μόνο στη Chelsea και σε σύστημα 4-2-3-1 (κορυφή ο Kezman ή ο Podolski) και με το θρυλικό WW2 του CM 01/02 ανάλογα με τους επιθετικούς της εκάστοτε ομάδας
"What a magnificent goal by Cherno Samba!!! So late in the game!!! Samba is sending a title message to all Premier League contenders"
relentlessgeo
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6849
Joined: Tue Dec 27, 2005 1:12 pm
Football Manager της ομάδας: δεν κατεβασα το FM φετος :P
Αγαπημένη Ομάδα: Xavalencia FC
Status: is τα ξυνει :p
Location: Π. Ηρακλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εχω μια μικρη εντυπωση οτι στον ρομβο 4-4-2 ,οι παιχτες δεν πρεπει να ειναι τοσο απλωτα...η τετραδα του κεντρου πρεπει να παιζει πολυ κοντα ,οι αποστασεις πρεπει να ειναι πολυ μικρες ,γιατι αλλιως η ομαδα θα μπαζει απο τον αξονα κιολας...ετσι ,ειναι προτιμοτερο να παιξεις την τετραδα του κεντρου με DM ,2 MC με βελακι στα πλαγια και AMC που παταει περιοχη...χωρια ,που θελει και καλα μπακ ,τα οποια θα κανουν και καμμια προωθηση..... :wink:
pagoninho
Trialist
Trialist
Posts: 66
Joined: Wed May 17, 2006 7:56 am
Location: thessaloniki
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εγω παντως παιδια μολις προχθες βηκα φοβερο συστημα για το fm.θα το δοκιμασω και περεταίρω για να το επαληθευσω.παιζω ως εξής:

<------MORIENTES CISSE-------->



XABI ALONSO LUIS GARCIA GERRARD


RIISE KROMKAMP


DEL HORNO KOMPANY CARRAGHER


REINA



οπως αντιλαμβανεστε παιζω με 3dc, 2 wb, 3mc και 2fc
ο xabi και ο gerrard γινονταα με βελακια προς τα πισω dmc και τα cf να κοβουν στα ακρα για να παιζετα καλα το counter attack.

την τακτικη αυτη την κατεβασα απο το σορτιτουτσι εκει που λεει brazilian tactics.

κατι ακομα πιο τρομερο ειναι το οτι εχει ρυθμισμενα τα κορνερ ετσι ωστε ολοι οι παικτες να στηνονται στο δευτερο δοκαρι και ενας εξω απο την μεγαλη περιοχη που παντα μενει αμαρκαριστος.δινω την μπαλα εκει και.....GOAAAAAAALLL!!!!!
Sir Pagoninho
pagoninho
Trialist
Trialist
Posts: 66
Joined: Wed May 17, 2006 7:56 am
Location: thessaloniki
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ομως το μηνυμα δεν το εβγαλε οπως το εγραψα και δεν φαινεται σωστα το wbr,wbl.κριμα.......θα το σκαναρω και θα το στειλω.
Sir Pagoninho
User avatar
Akyla
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 11087
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:48 am
Football Manager της ομάδας: Chester FC
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds
Status: Weekends are overrated
Location: Νέο Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="pagoninho"]κατι ακομα πιο τρομερο ειναι το οτι εχει ρυθμισμενα τα κορνερ ετσι ωστε ολοι οι παικτες να στηνονται στο δευτερο δοκαρι και ενας εξω απο την μεγαλη περιοχη που παντα μενει αμαρκαριστος.δινω την μπαλα εκει και.....GOAAAAAAALLL!!!!![/quote]


......κάτι μου θυμίζει αυτό :roll:


[quote="kakoslykos"]Στημένες φάσεις (κόρνερ):
Επειδή οι DR και DL έχουν καλό τάκλινγκ, φροντίζω αυτός που έχει το μεγαλύτερο bravery να στήνεται στο τοίχος των κόρνερ (close down).
Στα κόρνερ που κερδίζω εγώ, αυτοί οι δύο είναι οι τελευταίοι, που απομένουν πίσω.
Ο DMC έχει συνήθως καλό anticipation. Για αυτό τον βάζω να μαρκάρει περιοχή ή τον στήνω στο δοκάρι.
Βασική διαφορά της δικής μου φιλοσοφίας στα κόρνερ που κερδίζω συνοψίζεται στα εξής: Εκτός από τους DR και DL, που μένουν πίσω, σχεδόν όλοι οι άλλοι (έξι παίχτες) κολλάν στα δοκάρια ή παρεμποδίζουν τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Έτσι απομένουν δύο -πολλές φορές ελεύθεροι - για να δοκιμάσουν απ' ευθείας βολέ. Ο ένας έχει lurk outside area και ο άλλος attack ball from deep. Ο τελευταίος είναι που θα επιχειρήσει το βολέ. Καλό είναι να μπορεί να σουτάρει και με τα δυο πόδια και απαραίτητο είναι να έχει καλή αντίληψη (anticipation) και σουτ.[/quote]

http://www.fmgreece.gr/phpBB2/viewtopic ... 45&start=0
coach_M
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3369
Joined: Wed Jan 04, 2006 4:02 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Man United
Location: London
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ερωτηση. Το counter attack kai to short passing πανε μαζι? νομιζω οχι. Ειδικα με ψηλα το τεμπο πρεπει νομιζω ή mixed θες ή direct (αμα εχεις τεχνικη ομαδα).

Ηθελα να γραψω ενα καινουριο ποστ, για αυτο αλλα μιας και το ειδα εδω θα αρραδιασω του προβληματισμους μου ελπιζοντας οτι καποιος θα βρεθει να δωσει καμια ιδεα. Ειμαι τεταρτη χρονια Φιορεντινα. Εχω ενα συμπαθεστατο ροστερ και θελω το πρωταθλημα. Παιζω ενα 4-2-3-1 βασισμενο κυριως στο counter attack. Εχω καλους και γρηγορους παιχτες μπροστα. Με Αμυνιτκη γραμμη πισω απο την σεντρα και με 2 πολυ καλους κοφτεσ οι αντεπιθεσεις βγαινουν φωτια. Στα εκτος εδρα μοιραζω τεμαχια αβερτα καθως οι αλλες ομαδες βγαινουν μπροστα και τους χτυπαω πισω ανετα. Ειδικα της μεγαλες ομαδες (γιουβε Ιντερ κλπ) της εχω αλλαλισει....

Το προβλημα ειναι στα ΕΝΤΟ ΕΔΡΑΣ παιχνιδια. Εκει οι ρολοι αντιστρεφοντε. Χρειαζομαι ενα συστημα λοιπον που να εχω πολυ κατοχη της μπαλας και να πιεζω ψηλα. Στην αρχη δοκιμασα το 4-2-3-1 οπως το χα, απλα με αλλες οδηγιες. Καταστροφη. Τωρα σκεφτομαι το 4-4-2 ρομβο. Ισως δοκιμασω και ενα 3-5-2 με πιο γεματο κεντρο. Αυτο που με ενδιαφερει κυριως ειναι να εχω κατοχη μπαλας. Αυτο το 4-4-2 διαμαντι και μαλιστα ανοικτο κανει αραγε?
"Computer games don't affect kids; I mean if Pac-Man affected us as kids, we'd all be RUNNING AROUND IN DARKENED ROOMS, MUNCHING MAGIC PILLS and listening to REPETITIVE ELECTRONIC MUSIC." Kristian Wilson, Nintendo, Inc, 1989"
DjBasile
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3161
Joined: Tue Jun 03, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

μια πλή λύση που έκανα κι εγώ στη Φιορεντίνα (με αμφιλεγόμενα αποτελέσματα βέβαια, αφού τη 2η χρονιά άλλαξα σύστημα) ήταν να κρτατήσω τα μπακ και τα αμυντικά χαφ ως έχουν, με μόνη αλλαγή τους ακραίους να έχουν Attacking Mentality, και ο ένας απ'τους δύο χαφ σε πιο δημιουργικό ρόλο. Το AMLC γίνεται καθαρό AML, ομοίως το AMRC γίνεται καθαρό AMR. Το δεκάρι είτε παραμένει (δοκίμασε να κάνεις Set To Attacking Midfielder) είτε γίνεται δεύτερος SC αν δεν τραβάει ο άλλος μόνος του. Έπαιζα πιο wide την ομάδα, Hard Tackling, Closing Down. Δεν είχα πάντα όμως αποτελέσματα.

Μετά βρήκα την υγειά μου ( ; ) με ένα 4-2-4, βασισμένο όμως στην ίδια άμυνα και στο ένα αμυντικό χαφ
"What a magnificent goal by Cherno Samba!!! So late in the game!!! Samba is sending a title message to all Premier League contenders"
User avatar
Akyla
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 11087
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:48 am
Football Manager της ομάδας: Chester FC
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds
Status: Weekends are overrated
Location: Νέο Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="coach_M"]Ερωτηση. Το counter attack kai to short passing πανε μαζι? νομιζω οχι. Ειδικα με ψηλα το τεμπο πρεπει νομιζω ή mixed θες ή direct (αμα εχεις τεχνικη ομαδα).

Ηθελα να γραψω ενα καινουριο ποστ, για αυτο αλλα μιας και το ειδα εδω θα αρραδιασω του προβληματισμους μου ελπιζοντας οτι καποιος θα βρεθει να δωσει καμια ιδεα. Ειμαι τεταρτη χρονια Φιορεντινα. Εχω ενα συμπαθεστατο ροστερ και θελω το πρωταθλημα. Παιζω ενα 4-2-3-1 βασισμενο κυριως στο counter attack. Εχω καλους και γρηγορους παιχτες μπροστα. Με Αμυνιτκη γραμμη πισω απο την σεντρα και με 2 πολυ καλους κοφτεσ οι αντεπιθεσεις βγαινουν φωτια. Στα εκτος εδρα μοιραζω τεμαχια αβερτα καθως οι αλλες ομαδες βγαινουν μπροστα και τους χτυπαω πισω ανετα. Ειδικα της μεγαλες ομαδες (γιουβε Ιντερ κλπ) της εχω αλλαλισει....

Το προβλημα ειναι στα ΕΝΤΟ ΕΔΡΑΣ παιχνιδια. Εκει οι ρολοι αντιστρεφοντε. Χρειαζομαι ενα συστημα λοιπον που να εχω πολυ κατοχη της μπαλας και να πιεζω ψηλα. Στην αρχη δοκιμασα το 4-2-3-1 οπως το χα, απλα με αλλες οδηγιες. Καταστροφη. Τωρα σκεφτομαι το 4-4-2 ρομβο. Ισως δοκιμασω και ενα 3-5-2 με πιο γεματο κεντρο. Αυτο που με ενδιαφερει κυριως ειναι να εχω κατοχη μπαλας. Αυτο το 4-4-2 διαμαντι και μαλιστα ανοικτο κανει αραγε?[/quote]
Επειδή δεν είπες τι παίχτες έχεις θα σου πω μερικές οδηγίες μόνο αν έχεις έναν κεντρικό που μπορείς να του δώσεις ρόλο playmaker και έναν βαρύ σέντερ φορ,δηλαδή καλό heading-strenght-jumping

-Άσε το 4-2-3-1 όπως είναι σαν αρχικός σχεδιασμός
-Βάλε τον επιθετικό μέσο να μοιράζει παιχνίδι(playmaker) με free role
-Βάλε τον επιθετικό target man με aim to head
-Down both flanks,δηλαδή να αναπτύσεσαι από τα πλάγια

Για να λειτουργήσει καλύτερα θα πρέπει να έχουν τα wingers σου καλό crossing και dribling

Αν δεν τραβάει ο επιθετικός βγάλε το target man
Το ίδιο και για τον playmaker
Μπορείς να το προσαρμόσεις ανάλογα τον αντίπαλο και το υλικό που διαθέτεις


Ελπίζω να βοήθησα
coach_M
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3369
Joined: Wed Jan 04, 2006 4:02 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Man United
Location: London
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote]Επειδή δεν είπες τι παίχτες έχεις θα σου πω μερικές οδηγίες μόνο αν έχεις έναν κεντρικό που μπορείς να του δώσεις ρόλο playmaker και έναν βαρύ σέντερ φορ,δηλαδή καλό heading-strenght-jumping

-Άσε το 4-2-3-1 όπως είναι σαν αρχικός σχεδιασμός
-Βάλε τον επιθετικό μέσο να μοιράζει παιχνίδι(playmaker) με free role
-Βάλε τον επιθετικό target man με aim to head
-Down both flanks,δηλαδή να αναπτύσεσαι από τα πλάγια

Για να λειτουργήσει καλύτερα θα πρέπει να έχουν τα wingers σου καλό crossing και dribling

Αν δεν τραβάει ο επιθετικός βγάλε το target man
Το ίδιο και για τον playmaker
Μπορείς να το προσαρμόσεις ανάλογα τον αντίπαλο και το υλικό που διαθέτεις


Ελπίζω να βοήθησα[/quote]

Αυτο ακριβως μονο χωρις το playmaker. Τarget man εχω λουκα Τονι και Πατζινι. Γενικα δεν παω ασχημα. Απλα θελω ενα συστημα διαφορετικο απο το κουντερ που παιζω. Προς το παρον περιμενω αν βγουν οι αλλοι μποστα, μολις το κανουν δεν γλυτωνουν. Θελω ομως κατι που θα εχω εγω την προτοβουλια, με μεγαλυτερη κατοχη και να μπορω να πιεσω ψηλα. Με αυτη την διαταξη οταν πιεζω ψηλα και βαζω μικρες πασες, χανω την μπαλα. Λες να παιζει το playmaker τοσο ρολο?
"Computer games don't affect kids; I mean if Pac-Man affected us as kids, we'd all be RUNNING AROUND IN DARKENED ROOMS, MUNCHING MAGIC PILLS and listening to REPETITIVE ELECTRONIC MUSIC." Kristian Wilson, Nintendo, Inc, 1989"
User avatar
Akyla
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 11087
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:48 am
Football Manager της ομάδας: Chester FC
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds
Status: Weekends are overrated
Location: Νέο Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="coach_M"][quote]Επειδή δεν είπες τι παίχτες έχεις θα σου πω μερικές οδηγίες μόνο αν έχεις έναν κεντρικό που μπορείς να του δώσεις ρόλο playmaker και έναν βαρύ σέντερ φορ,δηλαδή καλό heading-strenght-jumping

-Άσε το 4-2-3-1 όπως είναι σαν αρχικός σχεδιασμός
-Βάλε τον επιθετικό μέσο να μοιράζει παιχνίδι(playmaker) με free role
-Βάλε τον επιθετικό target man με aim to head
-Down both flanks,δηλαδή να αναπτύσεσαι από τα πλάγια

Για να λειτουργήσει καλύτερα θα πρέπει να έχουν τα wingers σου καλό crossing και dribling

Αν δεν τραβάει ο επιθετικός βγάλε το target man
Το ίδιο και για τον playmaker
Μπορείς να το προσαρμόσεις ανάλογα τον αντίπαλο και το υλικό που διαθέτεις


Ελπίζω να βοήθησα[/quote]

Αυτο ακριβως μονο χωρις το playmaker. Τarget man εχω λουκα Τονι και Πατζινι. Γενικα δεν παω ασχημα. Απλα θελω ενα συστημα διαφορετικο απο το κουντερ που παιζω. Προς το παρον περιμενω αν βγουν οι αλλοι μποστα, μολις το κανουν δεν γλυτωνουν. Θελω ομως κατι που θα εχω εγω την προτοβουλια, με μεγαλυτερη κατοχη και να μπορω να πιεσω ψηλα. Με αυτη την διαταξη οταν πιεζω ψηλα και βαζω μικρες πασες, χανω την μπαλα. Λες να παιζει το playmaker τοσο ρολο?[/quote]
Αν έχεις ένα παίχτη στο roster σου που ξεχωρίζει και μπορεί να παίξει το ρόλο του playmaker είναι το ιδανικό κατά την άποψη μου

Αλλά άμα δεις ότι σέρνεται σε ένα παιχνίδι(rating συνεχόμενο 6 και κάτω) να παίζεις χωρίς playmaker
Post Reply

Return to “Τακτικές FM2006”