Το FM στα ελληνικά!!!

Στηρίξτε τη προσπάθεια από μία ομάδα παιδιών σχετικά με τη μετάφραση του αγαπημένου μας παιχνιδιού!
Locked
kkostas
National Manager
National Manager
Posts: 8974
Joined: Fri Dec 17, 2004 12:36 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φίλε svita έκανα αυτο που μου είπες(ειχες δίκιο ειμαι και λίγο άσχετος με τα forum)!Οποτε μπορέσεις στειλτο μου!Θα κάνω οτι περναει απο το χέρι μου :-)
User avatar
svita
Amateur
Amateur
Posts: 220
Joined: Mon Dec 08, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Aigaleo
Location: Attiki
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Συγνώμη φίλε kkostas αλλά σήμερα έδινα μάθημα οπότε έπεσε διάβασμα τις προηγούμενες ημέρες. Τώρα ξέκλεψα λίγο χρόνο και μετάφρασα κάτι ψιλά. Θα προσπαθήσω να σου ετοιμάσω ένα κομματάκι και να στο στείλω (με οδηγίες) εντός των ημερών, ίσως και σήμερα.

Συγχώρεσέ με αλλά μ' αυτή την εξετάστική και τις εργασίες που έχουμε συνεχώς δεν έχω και πολύ χρόνο στη διάθεση μου. Εν αναμονή...

Υ.Γ.: Πάντως είναι φανερό ότι βρισκόμαστε σε εποχή εξετάσεων. Σαν να έπεσε η κίνηση... :)
User avatar
paokkerkir
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3894
Joined: Sun Jun 13, 2004 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Cesena
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
facebook προφίλ: paokkerkir
Location: Malta
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote]Πάντως είναι φανερό ότι βρισκόμαστε σε εποχή εξετάσεων. Σαν να έπεσε η κίνηση... lol[/quote]
E.... kati ligo :D

Pantws apo telos eksetasewn fortsaroume pali...
djkarfitsa
Trialist
Trialist
Posts: 4
Joined: Wed Dec 10, 2003 12:00 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

file m arxise na ftiaxneis tin elliniki glwssa sto fm k min akous kanenan
User avatar
svita
Amateur
Amateur
Posts: 220
Joined: Mon Dec 08, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Aigaleo
Location: Attiki
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Καλησπέρα.

I am back... Έληψα για λίγο αλλά είμαι και πάλι εδώ!!! Δυστυχώς ο χρόνος είναι περιορισμένος και εκεί οφείλεται η απουσία μου, όπως έχω επαναλάβει και στο παρελθόν.

Τέλος πάντων... Ας μπούμε στο ζουμί της υπόθεσης! Φίλε kkostas μετά από ολιγοήμερη καθυστέρηση σου έστειλα το κομμάτι μετάφρασης που μου ζήτησες. Κόιτα, λοιπόν, στο email σου (αν δεν το έχεις κάνει ήδη) για να βρείς το κομμάτι σου.

Επίσης έχω και κάποια ψιλοδυσάρεστα νέα. Μεταφράζοντας την οθόνη personal των παικτών (εκεί που λέει για την ευτυχία, τις προτιμήσεις κλπ.) παρατήρησα ότι οι φράσεις περιγραφής των παικτών (Experienced goalkeeper, flamboyant midfielder κλπ.) δεν υπάρχουν στο αρχείο ltf. Φαίνεται, λοιπόν, ότι θα έχουμε ένα προβληματάκι στο να ψάξουμε να βρούμε που βρίσκονται οι εν λόγω φράσεις (υποθέτω στο fm2005.exe ή σε κάποιο xml αρχείο).

Εν πάση περιπτώση, θα κάνω λίγη μετάφραση ακόμα και σύντομα, ελπίζω, θα μπορέσω να βάλω 1 ή περισσότερα καινόυργια screenshots (το ένα από αυτά θα είναι η οθόνη persolan που ανέφερα παραπάνω).
User avatar
dforlan9
Graphics' Expert
Graphics' Expert
Posts: 15589
Joined: Tue Apr 29, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός / Arsenal
facebook προφίλ: dforlan9
twitter: dforlan9
Location: Piraeus
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Contact:

[quote="svita"]
Επίσης έχω και κάποια ψιλοδυσάρεστα νέα. Μεταφράζοντας την οθόνη personal των παικτών (εκεί που λέει για την ευτυχία, τις προτιμήσεις κλπ.) παρατήρησα ότι οι φράσεις περιγραφής των παικτών (Experienced goalkeeper, flamboyant midfielder κλπ.) δεν υπάρχουν στο αρχείο ltf. Φαίνεται, λοιπόν, ότι θα έχουμε ένα προβληματάκι στο να ψάξουμε να βρούμε που βρίσκονται οι εν λόγω φράσεις (υποθέτω στο fm2005.exe ή σε κάποιο xml αρχείο).

[/quote]
Το ίδιο πρόβλημα είχα και γω στο 03/04, μην ανυσηχείς θα το βρούμε..
User avatar
ElvenMoonKnight
Trialist
Trialist
Posts: 10
Joined: Tue Jul 13, 2004 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

[quote]Επίσης έχω και κάποια ψιλοδυσάρεστα νέα. Μεταφράζοντας την οθόνη personal των παικτών (εκεί που λέει για την ευτυχία, τις προτιμήσεις κλπ.) παρατήρησα ότι οι φράσεις περιγραφής των παικτών (Experienced goalkeeper, flamboyant midfielder κλπ.) δεν υπάρχουν στο αρχείο ltf.[/quote]

Παιδιά, υπάρχουν και αυτές οι φράσεις στο .ltf
Είναι περίπου στη μέση του αρχείου.
Svita, κάνε ένα find με το Notepad ή το Word και θα τα βρεις. :wink:
User avatar
svita
Amateur
Amateur
Posts: 220
Joined: Mon Dec 08, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Aigaleo
Location: Attiki
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Δεν είναι δυστυχώς, φίλε ElvenMoonKnight. Υπάρχουν τέτοιου είδους φράσεις στο αρχείο αλλά ξεκινάνε με μικρό και προφανώς αναφέρονται στις φράσεις που χρησιμοποιούνται στα νέα για την περιγραφή των παικτών. Όλες αυτές τις φράσεις τις έχω μεταφράσει αλλά η περιγραφή των παικτών παραμένει ίδια. Έκανα find με πολλές από τις περιγραφές παικτών αλλά δε βρίσκει τίποτα!

Το δύσκολο είναι να βρούμε που βρίσκονται. Μάλλον είναι στο fm2005.exe αλλά δεν είμαι σίγουρος. Αυτό που είναι περίεργο είναι γιατί η SI επέλεξε να μην τα συμπεριλάβει στο αρχείο ltf και να τους δώσει χώρο κάπου αλλού! Τέλος πάντων. Ελπίζω να προχωρήσει το θέμα. Έψαξα πάντως σε όσα "ύποπτα" xml αρχεία μπόρεσα και με ένα hex editor κοίταξα και το fm2005.exe (αν και εκεί παίζουν πολλά με τις κωδικοποιήσεις) αλλά τζίφος! Θα δούμε...
User avatar
dforlan9
Graphics' Expert
Graphics' Expert
Posts: 15589
Joined: Tue Apr 29, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός / Arsenal
facebook προφίλ: dforlan9
twitter: dforlan9
Location: Piraeus
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Contact:

Κάνε χαλαρά τα άλλα και άσε προς το παρόν τις περιγραφές.. :wink:
User avatar
svita
Amateur
Amateur
Posts: 220
Joined: Mon Dec 08, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Aigaleo
Location: Attiki
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Ξέρω, χάθηκα! πέρασαν 2 εβδομάδες από το τελευταίο μου post...

Αλλά, Ι ΑΜ BACK!!!!

Η εξεταστική τελείωσε (σχεδόν, γιατί θα δώσω στα χαλαρά κι άλλο ένα μαθηματάκι) και ο ελεύθερος χρόνος αυξάνεται κατά πολύ. Θα πρέπει, πάντως, να σας ενημερώσω ότι από 1-15 Ιουλίου στη σχολή μου έχουμε χειμερινές ασκήσεις πράγμα που σημαίνει ότι θα δουλεύω 6-12 το πρωΐ και 5-9 το απόγευμα οπότε θα υπάρχει πάλι κάποιο πρόβλημα χρόνου.

Εν πάσει περιπτώσει, το λίγο χρόνο που κατάφερα να ασχοληθώ κατά την εξεταστική με το θέμα μετάφρασης, προχώρησα πολύ στη μετάφραση της οθόνης Personal των παικτών. Θα μεταφράσω και μερικά ακόμα πράγματα και θα σας δείξω screenshots ελπίζω σύντομα (αυτή τη φορά θα είμαι συνεπής).

Ελπίζω να ξαναδώ αυτό το topic να ζωντανεύει και όσοι θέλετε να βοηθήσετε απλά πείτε το...

Υ.Γ.: paokerkir και kkostas, αν μπορείτε πείτε μου πως πάει η μετάφραση (μη διστάσετε να μου πείτε ακόμα κι αν δεν έχετε κάνει τίποτα :) )
User avatar
paokkerkir
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3894
Joined: Sun Jun 13, 2004 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Cesena
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
facebook προφίλ: paokkerkir
Location: Malta
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Exw metafrasei kati parapanw apo ta misa, alla twra exw kai egw poly elefthero xrono
kkostas
National Manager
National Manager
Posts: 8974
Joined: Fri Dec 17, 2004 12:36 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

xexe!Δεν ήθελα να σε ενοχλησω φιλε μου διοτι σε είχα πριξει!Κοντευω να τελειώσω!Εχω βρει δυσκολίες σε ορισμένες λέξεις που δεν μεταφράζοντε ευκολα με μία λεξη στα Ελληνικά.Εν πάση περιπτωση έχω χωσει και άλλον άνθρωπο για αυτές οπότε σύντομα θα έχω τελειωσει και θα σου ζητήσω νεο κομμάτι!Παντως είναι λίγο δυσκολότερο απ όσο φανταζόμουν!Περίμενα οτι θα το χα έτοιμο πολύ πιο γρηγορα!Οπως και να χει συντομα τελειωνω!Θα σε ενημερώσω μεσω μειλ ότι και αν γινει!
User avatar
svita
Amateur
Amateur
Posts: 220
Joined: Mon Dec 08, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Aigaleo
Location: Attiki
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

ΟΚ παιδιά... Μάλλον σήμερα θα βάλω 1-2 screenshots. Όποτε τελειώσετε στείλτε μου πίσω το κομμάτι και ενημερώστε αν θέλετε να πάρετε άλλο.
User avatar
svita
Amateur
Amateur
Posts: 220
Joined: Mon Dec 08, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Aigaleo
Location: Attiki
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

[img]http://img132.echo.cx/img132/8792/92894 ... 959.th.jpg[/img] [img]http://img132.echo.cx/img132/7922/92894 ... 964.th.jpg[/img]

Ορίστε τα 2 screenshots που σας υποσχεθεί. Το ένα είναι από την οθόνη Personal με την οποία ασχολήθηκα ιδιαίτερα και προσπάθησα να τη μεταφράση σχεδόν όλη αλλά μένουν τα σχόλια περί του τι σχκέφτεται ο παίκτης κλπ. και το άλλο είναι η οθόνη των μεταγραφικών που, όπως βλέπεται, δεν είναι πλήρως μεταφρασμένη.

Θα ήθελα, πάντως, απόψεις στη μέχρι τώρα μεταφράση καθώς και την άποψή σας για το πως πρέπει να μεταφραστεί το full time και part time contract (για να είμαι ειλικρινής δεν είμαι καν σίγουρος τι σημαίνει το καθένα) :D
User avatar
DN11
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 344
Joined: Thu Mar 03, 2005 6:57 pm
Location: Monenvassia
Has thanked: 0
Been thanked: 0

to full time einai epaggelmatiko simvolaio kai to part-time einai erasitehniko h' imiepaggelmatiko :wink: bravo pantos gia tin douleia kai tin ipomoni...
AEK OTAN NIKAME
AEKARA OTAN HANOUME


Don't want to be an american idiot
Don't want a nation unde the new mania
Can you hear the sound of hysteria?The subliminal mind f... america
Welcome to a new kind of tension
all across the alienation
Locked

Return to “Μετάφραση FM2005 στα ελληνικά!”