Γνώμες και προβληματισμοί για το FM2006 Training

Συζητήστε για το τρόπο που προπονείτε τους παίκτες! Τεστ, συγκρίσεις και αναλύσεις των προπονητικών προγραμμάτων του CM από τον μετρ του είδους Thrasso!
Post Reply

Πώς σας φαίνεται το νέο training για το FΜ2006?

Πολύ καλό!
8
16%
Χάλια!
4
8%
Καλύτερο από ό,τι ήταν στο FM2005
15
31%
Χειρότερο από ό,τι ήταν στο FM2005
4
8%
Φαίνεται ΟΚ. Θα δείξει...
18
37%
 
Total votes: 49
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λοιπόν, μάγκες, η βασική μορφή του training στο FM2006 έχει ήδη προαναγγελθεί μέσω των screenshots που έδωσε στη δημοσιότητα η SI χθες.

Μπορείτε να βρείτε 5 screenies για τη νέα προπόνηση εδώ:
http://www.sigames.com/softography.php?type=view&id=20

Το νέο training θα στηρίζεται στα sliders, όπως γίνεται και με τις τακτικές εδώ και λίγο καιρό. Στόχος της νέας λογικής της προπόνησης είναι να γίνει πιο φιλικό για το χρήστη, αλλά παράλληλα να δίνει ακόμα πιο πολλές επιλογές σε σχέση με το FM2005. Best of both worlds, δηλαδή. Το πόσο θα το καταφέρει αυτό, θα φανεί στο χειροκρότημα.

Το fmgreece συμμετείχε/συμμετέχει στις συζητήσεις για το νέο training και βρισκόμαστε σε διαρκή επαφή με την SI για τα θέματα που προκύπτουν. Μάλιστα υπήρξαμε από τους βασικούς υποστηρικτές του νέου αυτού στιλ προπόνησης στα πλαίσια του feedback που ζητούσε η SI από τους beta testers.

Παρόλο που η βασική μορφή του νέου training ΔΕΝ πρόκειται να αλλάξει, πολλές λεπτομέρειες είναι ακόμα προς συζήτηση.

Δεδομένου ότι η συζήτηση για το training συνεχίζεται πιο έντονα από ποτέ στα κρυφά fora της SI, θα ήθελα εδώ να ακούσω απόψεις, παρατηρήσεις, επιφυλάξεις, ιδέες και ό,τι άλλο άλλο σας έρχεται στο μυαλό για τη νέα μορφή της προπόνησης.

Κρατήστε τη συζήτηση καθαρά για το training. Τα υπόλοιπα screenshots δε θα μας απασχολήσουν εδώ.
gpanagak
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2070
Joined: Fri Apr 30, 2004 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
Location: Αμπελόκηποι
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Καλησπέρα, να ρωτήσω, είναι όπως το κατάλαβα; Μόνο 9 κατηγορίες προπόνησης; Απλά τους λέω τι θέλω να δουλέψουν και αναλαμβάνουν οι υπόλοιποί το τι θα κάνουν για να το πετύχουν; Αν είναι έτσι δεν μπορώ να πω ότι μου αρέσει... πρέπει να είναι λίγο μπέρδεμα, να έχεις πράγματα να ψάξεις, να δοκιμάσεις, να αποτύχεις μέχρι να βρεις το σωστό σύστημα και μετά από 4 μήνες να ανακαλύψεις ότι τους κούρασες πολύ και κλάταραν και φτοου και απ’ την αρχή...
Ελπίζω να μην είμαι εκτός θέματος... αν και πολύ το φοβάμαι καθώς μάλλον δεν αλλάζει αυτό πλέον.

EDIT: Πάντως είναι πολύ πιο φιλικό στο χρήση, τόσο, που υποθέτω ότι θα αρχίσουν όλοι να βάζουν προπονήσεις πια...
User avatar
vandervaggos
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 25179
Joined: Fri Dec 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Unemployed
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: ▒▓█▀Π▄▀▄Α▀▄▀Ο▄▀Κ▄▀█▓▒
Location: Στο Γιού Κέι που λεν' κι στο χωριό μ'
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

[quote="gpanagak"]... να έχεις πράγματα να ψάξεις, να δοκιμάσεις, να αποτύχεις μέχρι να βρεις το σωστό σύστημα και μετά από 4 μήνες να ανακαλύψεις ότι τους κούρασες πολύ και κλάταραν και φτοου και απ’ την αρχή...[/quote]

Γι αυτό είναι ο Θράσσος εδώ! 8)
gpanagak
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2070
Joined: Fri Apr 30, 2004 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
Location: Αμπελόκηποι
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Μα αυτό λέω, μου φαίνεται πιο εύκολο από το παλαιό και θέλω να είναι πιο δύσκολο... το έχει παίξει κανείς να μας πει αν όντως είναι πιο εύκολο;
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

gpanagak,

Καταλαβαίνω ακριβώς τι λες. Όμως το θέμα είναι το εξής: Και πριν τόσες κατηγορίες προπόνησης υπήρχαν! Απλά ήταν κρυμμένες πίσω από τα training sessions.

Tα προβλήματα με το προηγούμενο σύστημα ήταν δύο:

Το πρώτο είναι ότι ποτέ δεν ήσουν σίγουρος τι έπρεπε να κάνεις, αν ήθελες πχ να βελτιώσεις το Passing σε έναν παίκτη, εκτός αν διάβαζες οδηγίες στο internet (πχ στα άρθρα μου :wink: ). Έτσι το προηγούμενο σύστημα τρόμαζε τους πάντες και κανείς δεν ασχολείτο.

Το δεύτερο αποτελεί την υποκειμενική μου άποψη, ότι κάλυπτες λιγοστές επιλογές (αυτές που φαίνονται και στα νέα screens) πίσω από άπειρα training sessions, και έτσι μπέρδευες πολύ ένα θέμα που κατ' ουσίαν είναι απλό:
Θες να (προσπαθήσεις να) βελτιώσεις την ντρίπλα ενός παίκτη? Αύξησε το ball control slider!
Με το προηγούμενο σύστημα, καλά κρασιά...

Πλέον αυτά που θα πρέπει βασικά να σκεφτείς είναι "τι θέλω να βελτιώσω σε κάθε παίκτη" και "πόσο δυνατή προπόνηση να έχω σε αυτόν τον παίκτη". Υπάρχουν και πολλές άλλες ενδιαφέρουσες λεπτομέρεις (νέα features), τα οποία όμως θα ανακοινώνονται σιγά-σιγά.

Καταλαβαίνω τον προβληματισμό σου, και αυτήν ήταν η βασική διαφωνία όποιου διαφωνούσε με αυτό το σχέδιο, αλλά τελικά αποφασίστηκε ότι η προπόνηση πρέπει να είναι εργαλείο κι όχι "βουνό".
Αυτό δε σημαίνει βέβαια ότι δε θα φροντίσει να σε προβληματίσει με αποφάσεις του στιλ "αυτός ο χαφ δεν αντέχει πολύ προπόνηση, να επικεντρωθώ στα έπιθετικά, τα αμυντικά ή τα φυσικά του attributes?". 8)
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="gpanagak"]Μα αυτό λέω, μου φαίνεται πιο εύκολο από το παλαιό και θέλω να είναι πιο δύσκολο... το έχει παίξει κανείς να μας πει αν όντως είναι πιο εύκολο;[/quote]

Όχι, δε μας έχει δοθεί ακόμη. Τουλάχιστον στην ομάδα beta testers που ανήκω. Προσωπικά πιστεύω ότι είναι πιο straightforward αλλά και πιο ενδιαφέρον ταυτόχρονα (πολύ απλά επειδή καταλαβαίνεις τι κάνεις και τι διλήμματα έχεις να αντιμετωπίσεις!).
Δε χρειάζεται κάτι να είναι περίπλοκο για να είναι δύσκολο, πάντως. Θα έχεις πολλά θέματα να σε προβληματίσουν, για αυτό να είσαι σίγουρος. Αληθινά διλήμματα των προπονητών κι όχι "δεν καταλαβαίνω τι συμβαίνει!".
:wink:
gpanagak
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2070
Joined: Fri Apr 30, 2004 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
Location: Αμπελόκηποι
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Εμπιστεύομαι την κρίση σου και έτσι περιμένω υπομονετικά σαν καλό παιδί για το νέο FM...
Άντε, πάλι σα μικρό παιδί που το έταξαν σοκολάτα για αύριο και ρωτάει «ήρθε το αύριο;»
gespi79
Indispensible
Indispensible
Posts: 1618
Joined: Tue Mar 09, 2004 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: Pirkavlos FC
Location: Κορυδαλλος. κελι 32 (διπλα απτο 33) :D
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Ουαου! θα μπορεις να προπονεις ξεχωριστα καθε παιχτη??
super!!
Οσο για τα sliders και εγω συμφωνω οτι θα ειναι καλυτερα να γινει λιγο πιο φιλικο προς τους χρηστες. Δεν εχουν ολοι τον χρονο και την ορεξη να πειραματιζονται με κατι που σχεδον δεν καταλαβαινουν.
Κιεγω ακομα :-P ελαχιστα αλλαζα στα scedules επειδη δεν ειχα και πολυ χρονο (και αφου τραβαγε και η ομαδα μεχρι τελους..)
Σπαγγετι και ρυζακι, σκορπισαν παντου
καθε σπιτι μια γωνια, του καπαμαρου :P
kcb
Backup
Backup
Posts: 802
Joined: Tue Jan 18, 2005 11:22 pm
Football Manager της ομάδας: Nantes
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="ThrassosSevvas"]
Πλέον αυτά που θα πρέπει βασικά να σκεφτείς είναι "τι θέλω να βελτιώσω σε κάθε παίκτη" και "πόσο δυνατή προπόνηση να έχω σε αυτόν τον παίκτη". [/quote]

Wow!Νομίζω ότι ως προς το σκοπό έπεσε διάνα. Αυτά ακριβώς ήθελα κι εγώ. Συν ότι απότι καταλαβαίνω αναβαθμίζεται ο ρόλος των coach που μέχρι τώρα χώναμε όσους είχαμε σε όλα τα προγράμματα ενώ τώρα φαντάζομαι ότι στον ίδιο παίκτη άλλος coach μπορεί να έχει άλλα αποτελέσματα. Νομίζω ότι θα είναι πολύ καλύτερο σύστημα. Τώρα να δούμε και την εφαρμογή.
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Υup, θα μπορούσα να πω ότι ο ρόλος των coaches έχει πάει δύο βήματα μπροστά. 8)
User avatar
d4m13n
Banned
Banned
Posts: 2028
Joined: Sat May 10, 2003 11:00 pm
Location: Portsmouth Uk - Thiva
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κατα τη γνώμη μου το FM θα έπρεπε κάθε βδομάδα να σου ζητάει να βγάλεις εβδομαδιαίο πρόγραμμα προπόνησης όπως είναι το ρεαλιστικό.

Επίσης η δυνατότητα να βλέπεις τα training match (όλη την προπόνηση ζητάω μάλλον too much αλλά η εικόνα να βλέπεις τους παίκτες να κάνουν προπόνηση στα σουτ ή να τρέχουν γύρω γύρω απο το γήπεδο είναι γ*μάτη).

Άλλωστε η προπόνηση είναι το 70% της δουλειάς του προπονητή (είναι τα 5/7 τηε βδομάδας άλλωστε) και αυτή την στιγμή είναι άχρηστη. Η προπόνηση δεν γίνεται στην πραγματικότητα για να ανέβουν τα "στατιστικά" των παιχτών αυτό γίνεται στα τσικό.
Πως ποστάρω άραγε? :D
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="d4m13n"]Κατα τη γνώμη μου το FM θα έπρεπε κάθε βδομάδα να σου ζητάει να βγάλεις εβδομαδιαίο πρόγραμμα προπόνησης όπως είναι το ρεαλιστικό.[/quote]

Κοίτα, με το νέο σύστημα κάτι τέτοιο ακριβώς δε θα είχε νόημα. Όμως θα υπάρχουν λόγοι που θα σε κάνουν να θες να επαναπροσδιορίζεις την προπόνηση του παίκτη συχνά (εκτός του προφανούς λόγου της γενικής αλλαγής στρατηγικής για την προπόνηση του παίκτη) και θα έχουν βασικά να κάνουν με τη φυσική κατάσταση του παίκτη κι ίσως με τις στημένες φάσεις πριν από νοκ-άουτ αγώνες κλπ. Αυτό πχ είναι κάτι που δεν υπήρχε σε ιδιαίτερο βαθμό στο FM2005.
Πάντως καταλαβαίνω τι λες, άλλωστε είναι κάτι που συζητήθηκε ανάμεσα στους beta testers και την SI.

[quote]Επίσης η δυνατότητα να βλέπεις τα training match (όλη την προπόνηση ζητάω μάλλον too much αλλά η εικόνα να βλέπεις τους παίκτες να κάνουν προπόνηση στα σουτ ή να τρέχουν γύρω γύρω απο το γήπεδο είναι γ*μάτη).[/quote]

Αυτό είναι μια συζήτηση που επανέρχεται κάθε φορά που αλλάζει η προπόνηση. Κοίτα, η προπόνηση ξαναγράφηκε από την αρχή, οπότε δεν υπήρχε περίπτωση μια τέτοια πολυτέλεια να είναι ψηλά στη λίστα προτεραιοτήτων. Σε επόμενες εκδόσεις είμαι σίγουρος ότι θα ξανασυζητηθεί.

[quote]
Η προπόνηση δεν γίνεται στην πραγματικότητα για να ανέβουν τα "στατιστικά" των παιχτών αυτό γίνεται στα τσικό.[/quote]

Xμ, έσβυσα καταλάθος ένα κομμάτι του "quote". Όχι, η προπόνηση δεν είναι άχρηστη ακόμα και τώρα στο FM2005. Υπάρχουν πράγματα που μπορείς να κάνεις με αυτήν, απλά δεν είναι εύκολο να τα βρεις, γιατί είναι κακοσχεδιασμένη.

Για τα τσικό θα έρθει η ώρα που θα μιλήσουμε. Πρέπει πρώτα να γίνουν οι αντίστοιχες ανακοινώσεις από την SI.

Αυτό που λες για τα στατιστικά των παικτών δεν είναι ακριβές. Τότε γιατί προπονούνται στα πέναλτι πριν τους νοκ-άουτ αγώνες και στα φάουλ οι σπεσιαλίστες? Δεν είναι έτσι, λοιπόν. Επιπλέον σου υπενθυμίζω τον Καλλιτζάκη και την εκμάθηση τεχνικής που έκανε στα γεράματα.
Προφανώς η περισσότερη δουλειά γίνετια στα τσικό, όπου υπάρχουν λιγότερες υποχρεώσεις και περισσότερα περιθώρια βελτίωσης, αλλά και στους μεγάλους γίνονται αντίστοιχα.
gespi79
Indispensible
Indispensible
Posts: 1618
Joined: Tue Mar 09, 2004 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: Pirkavlos FC
Location: Κορυδαλλος. κελι 32 (διπλα απτο 33) :D
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

πω πω πω! πως τα λεει ετσι ο παιχτης ε?
Σπαγγετι και ρυζακι, σκορπισαν παντου
καθε σπιτι μια γωνια, του καπαμαρου :P
User avatar
d4m13n
Banned
Banned
Posts: 2028
Joined: Sat May 10, 2003 11:00 pm
Location: Portsmouth Uk - Thiva
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote]Τότε γιατί προπονούνται στα πέναλτι πριν τους νοκ-άουτ αγώνες και στα φάουλ οι σπεσιαλίστες?[/quote]

Δεν προπονούνται για να ανέβει η ικανότητα τους στα πέναλντι αλλά για να συνηθίσει το πόδι τους, να προετοιμαστούν για τον αγώνα. Για τον ίδιο λόγο που κάνεις πολλές επαναλήψεις πριν τις εξετάσεις. Για να δουν ποιοί είναι σε καλή κατάσταση (κάτι που δυστυχώς δεν μπορείς να δεις στο FM).

Γενικά σε κάποιο επίπεδο μεγαλύτερο η προπόνηση αφορά το πως προετοιμάζεις και θα δένεις την ομάδα, το πως θα βλέπεις την κατάσταση των παικτών,θα δοκιμάζεις πράγματα και πως έχεις τους παίκτες σε καλή κατάσταση. Οι περισσότερες ασκήσεις αφορούν αυτοματισμούς και καταστάσεις που αν συμβούν στο παιχνίδι ο παίχτης θα έχει ξαναζήσει έστω απο την προπόνηση.

Εννοείται πως είναι και για την βελτίωση των ικανοτήτων, απλά αυτή στην πραγματική ζωή έρχεται κυρίως μέσα απο τα παιχνίδια και δεν είναι ο αυτοσκοπός της προπόνησης όπως κατά την άποψή μου είναι στο FM. Άλλωστε με την βελτίωση των ικανοτήτων των παικτών ασχολούνται κυρίως οι coaches σε έξτρα ώρες και όχι ο προπονητής.

Ξέρω πως αυτά που ζητάω είναι δύσκολα και ίσως εξεζητημένα για ένα παιχνίδι. Αλλά αυτό θα δώσει άλλο επίπεδο στο FM και μαζί με μεγαλύτερο interaction με τους παίκτες θα κάνει το παιχνίδι πραγματικό football management simulation κάτι απο το οποίο αυτή τη στιγμή απέχει πολύ.
Πως ποστάρω άραγε? :D
gpanagak
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2070
Joined: Fri Apr 30, 2004 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
Location: Αμπελόκηποι
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Αν και πρέπει να συμφωνήσω με τον Ηλία ως το ότι όσο πιο νέος τόσο πιο εύκολο να μάθεις, να θυμίσω την περίπτωση του Τ. Φύσα και του Γ. Σεϊταρίδη, πόσες φορές δεν είπαμε όλοι ότι ο Γιούρκας πρέπει να μάθει να κάνει σέντρα; Να κάτσει μετά την προπόνηση 2 ώρες και να σημαδεύει το κεφάλι του φροντιστή στο πέναλτι.
Από την άλλη ένας όχι και τόσο ταλαντούχος ποδοσφαιριστής που έκανε πάντα παραπάνω προπόνηση για να αντεπεξέλθει, και κατάφερε το 2004 να παίξει και πάνω από τη σέντρα. Μέχρι τότε το λέγαμε για ανέκδοτο...
Άλλωστε μην ξεχνάμε ότι οι «γέροι» είναι στην ηλικία μου... δεν είναι δηλαδή και όσο γέροι! Εγώ ακόμα μαθαίνω στη δουλειά μου...
Post Reply

Return to “Προπόνηση FM2005”