Προπονητική απορία

Συζητήστε για το τρόπο που προπονείτε τους παίκτες! Τεστ, συγκρίσεις και αναλύσεις των προπονητικών προγραμμάτων του CM από τον μετρ του είδους Thrasso!
Post Reply
prologue4
Trialist
Trialist
Posts: 72
Joined: Mon Jan 31, 2005 7:33 pm
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μετά από πόσο καιρό μπορείς να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα για το αν ένα προπονητικό πρόγραμμα αποδίδει? Το ρωτάω γιατί όταν έβαλα το Garry στους παίκτες μου στην αρχή οι περισσότεροι είχανε πτώση στα περισσότερα physical attributes τους αλλά στη συνέχεια (μετά 1 1/2 μήνα και καμιά 10ριά παιχνίδια) έχουν σαφέστατη βελτίωση.
Παίζει ρόλο και το πόσο (και αν ) παίζουν στα παιχνίδια της ομάδας. Λογικά δηλαδή παίζει αλλά πόσο? Εννοώ σε τελική ανάλυση τι παίζει μεγαλύτερο ρόλο για να βελτιωθεί ένας παίκτης το training ή οι συμμετοχές?.
Και κάτι ακόμα. Κατέβασα το FMScout (αν και το έσβησα πάραυτα γιατί κατά τη γνώμη μου το να βλέπεις τα hidden attributes χαλάει κάτι από τη μαγεία του παιχνιδιού), και παρατήρησα τα current kai potential ability... Θέλω να ρωτήσω: αν ένας παίχτης έχει φτάσει ήδη το potential ability του αυτό πάει να πει ότι δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει καλύτερος ποτέ των ποτών? Ρωτάω γιατί αρκετοί παίκτες μου έχουν φτάσει το potential ability τους αλλά όταν τσεκάρω το show effects of training δείχνει ότι βελτιόνονται.
Αυτα....
-----------------------------------------------------------------------
ΚΑΙ ΜΥΑΛΟ ΝΑ ΕΙΧΑΜΕ ...... ΠΑΛΙ
ΠΑΟΚ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΑΝ
-----------------------------------------------------------------------
Θόδωρε φέρε πίσω τον Τσαουσίλα να δούμε ασπρη μέρα....
-----------------------------------------------------------------------
Oh My God they killed Kenny!!! You bastards!!!
-----------------------------------------------------------------------
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

1) Τα βελάκια δείχνουν βραχυπρόθεσμες μεταβολές (τελευταία εβδομάδα) και συνεπώς ένας παίκτης μπορεί να έχει πράσινα βελάκια (+1 σε κάποια attributes), παρόλο που έχει CA=PA. Αυτό απλά σημαίνει ότι έκανε καλή προπόνηση τελευταία, ότι είναι σε φόρμα κλπ.

Το CA ανεβαίνει όταν ο παίκτης αποκτά βελτιώσεις που θα τις κρατήσει μακροπρόθεσμα (πέρα από τη φόρμα στην οποία βρίσκεται).

2) Και η προπόνηση και οι συμμετοχές είναι βασικά συστατικά της ανάπτυξης του παίκτη. Having said that, οι απαιτούμενες συμμετοχές για καλή ανάπτυξη/μη σάπισμα του παίκτη διαφέρουν από ηλικία σε ηλικία.

3) Το πότε μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα για το training σου... αυτό είναι δύσκολη ερώτηση. Αυτό που κάνω εγώ είναι ότι περιμένω να περάσουν μερικοί μήνες (κοιτάω παράλληλα και τους τραυματισμούς) και μετά συγκρίνω τις τελικές καταστάσεις των παικτών με τις αρχικές.
prologue4
Trialist
Trialist
Posts: 72
Joined: Mon Jan 31, 2005 7:33 pm
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μαααλιστα... Αρα το πρέπον (ώραία λεξούλα αυτή) είναι να καταγραψεις σε ένα chart τα attribs του κάθε παίκτη όταν αποκτήθηκε και να τα συγκρίνεις σε τακτά χρονικά διαστήματα για να βλέπεις τι παίζει...
Μια ερωτησούλα ακόμη... Η ιδανική αναλογία coaches/players ποιά είναι αν υπάρχει? Θέλω να πω ένας coach ανά προπονητικό πρόγραμμα είναι καλά ή θέλει περισσότερους. Και αν έχεις πολλούς coach σε ένα schedule αυτό είναι καλό? Θέλω να πω δεν μπερδεύει τους παίκτες να έχουν 5 coach πάνω απο το κεφάλι τους?
Εγώ πάντως έχω μια αναλογία 1 coach ανα 3-4 παίκτες περίπου και τα αποτελέσματα είναι καλά. Επείδή όμως είμαι στο όριο του wage budget μου σκέφτομαι να μην ανανεώσω τα συμβόλαια μερικών απο τους coach. Θα ήθελα να ξέρω αν αυτό θα έχει έπίπτωση στην επιτυχία του προπονητικού προγράμματος.
Επίσης παρατήρησα ότι αν δεν ανανεώσεις το συμβόλαιο ενός coach, αν πας να τον ξαναπροσλάβεις σου ζητάει πολύ μεγάλο συμβόλαιο για να έρθει. Να υποθέσω λόγω της τσαντίλας για το σουτάρισμα?
Και πάλι μπράβο σε όλους όσοι ασχολούνται με τα forums και το site γενικότερα και πολλά ευχαριστώ εκ βάθους καρδίας !!!!
-----------------------------------------------------------------------
ΚΑΙ ΜΥΑΛΟ ΝΑ ΕΙΧΑΜΕ ...... ΠΑΛΙ
ΠΑΟΚ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΑΝ
-----------------------------------------------------------------------
Θόδωρε φέρε πίσω τον Τσαουσίλα να δούμε ασπρη μέρα....
-----------------------------------------------------------------------
Oh My God they killed Kenny!!! You bastards!!!
-----------------------------------------------------------------------
pet27
Trialist
Trialist
Posts: 6
Joined: Thu Feb 24, 2005 2:27 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ego exo aloi aporia. Epeidi den mou aresei na asxoloume kai poloi me tin proponisi , pio einai to kalitero na kano gia na exo to kefali mou isixo? Mporo na valo ton voitho mou na asxoleite me tin proponisi? Pos ginete afto?
User avatar
saviola
Trialist
Trialist
Posts: 2
Joined: Fri Feb 20, 2004 12:00 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ΟΝΤΩΣ ΑΥΤΗ Η ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΕΧΕΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΠΟΛΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΩ.ΕΓΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΥΠΑΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΖΕΙΣ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΤΗΣ ΠΡΟΠΟΝΗΣΕΙΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΤΟΜΕΑ ΔΗΛ.ΣΤΟΥΣ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΥΣ ΒΑΖΟΥΜΕ SHOOTING Κ.Λ.Π. ΑΛΛΑ ΠΕΦΤΟΥΝ ΣΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟΤΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΓΕΝΙΚΩΣ 'Η ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ?
Post Reply

Return to “Προπόνηση FM2005”