Γενικές απορίες

Συζητήστε για το τρόπο που προπονείτε τους παίκτες! Τεστ, συγκρίσεις και αναλύσεις των προπονητικών προγραμμάτων του CM από τον μετρ του είδους Thrasso!
Post Reply
kcb
Backup
Backup
Posts: 802
Joined: Tue Jan 18, 2005 11:22 pm
Football Manager της ομάδας: Nantes
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

'Έχω μερικές ερωτήσεις-παρατηρήσεις και θα ήθελα τα σχόλια παρατηρήσεις σας:

1) Παρατηρώντας τα .tat βλέπει κανείς ότι π.χ. το weight δίνει 5 fitness ενώ το cross country 7 όπως και το sprints το οποίο όμως δίνει και 2 reflexes.
Με βάση τους αριθμούς λοιπόν εγώ δεν βάζω ποτέ στα προγράμματά μου βάρη γιατί μου φαίνεται ότι τα αντικαθιστούν άλλες ασκήσεις.
Εχετε παρατηρήσει αν πέρα από τους αριθμούς, υπάρχει και "ποιοτική"-ρεαλιστική διαφορά;

2) Επίσης, δεν έχω καταλάβει πως ακριβώς δουλεύει η επιλογή Train on Match Day. Λογικά περιμένω οι παίκτες που δεν είναι στην αποστολή να προπονούνται κανονικά και την Κυριακή ενώ οι παίκτες που είναι στην αποστολή να μην προπονούνται καθόλου. Οπότε στο πρόγραμμά μου πρέπει να έχω ασκήσεις και για την Κυριακή. Σωστό;

3) Οι παίκτες που παίζουν πάνω από 45 λεπτά χάνουν και την προπόνηση της Δευτέρας αφού έχω τσεκαρισμένο και το Rest after match.

4) Αν θέλω να ξεκουράσω κάποιους παίκτες πρέπει να τους βάλω rest για 1-2 μέρες πέραν της Δευτέρας και όταν τους επαναφέρω θα ακολουθήσουν το πρόγραμμά τους από την αντίστοιχη ημέρα. Έχω όμως την εντύπωση ότι όλα τα προγράμματα είναι ισορροπημένα σε επίπεδο εβδομάδας και προσπαθώ να αλλάζω προγράμματα μόνο στην αρχή της εβδομάδας, συνήθως Κυριακή βράδυ μετά τον αγώνα δίνω στον καθένα αυτό που νομίζω ότι χρειάζεται.

5) Λέτε να μην έχουν αποτέλεσμα τα προγράμματα αν τα αλλάζω ανα 2 εβδομάδες; Π.χ. κάποιος είναι unfit ή δεν δουλεύει σκληρά στην προπόνηση. Τότε τον βάζω σε κάποιο πρόγραμμα με έντονο fitness για 2 εβδομάδες (εννοείται δεν παίζει την Κυριακή) για να "συνέλθει" και όταν δω ότι έχει ζήλο στην προπόνηση κλπ τον επαναφέρω σε κανονικό πρόγραμμα τεχνικής.
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

1) Κοίτα, καμιά φορά δε θέλουμε να αυξάνουμε την ποσότητα προπόνησης παραπάνω από ένα επίπεδο. Με βάση αυτό, το Weight Training εχει λόγο ύπαρξης.
Ποιοτική διαφορά ανάμεσα στα training sessions δεν υπάρχει. Μόνο ότι λένε οι αριθμοί.

2) Ναι, αλλά είσαι σίγουρος ότι θες οι αναπληρωματικοί σου να προπονούνται 7 ημέρες την εβδομάδα?

3) Σωστό.

4) Χμ...όταν οι παίκτες είναι κουρασμένοι κατά τη διάρκεια της σεζόν, το training τους βοηθά να επανακάμψουν. Αν έχεις βαρύ πρόγραμμα, χρησιμοποίησε το "Rest the day after the match" για να μειώσεις τους τραυματισμούς. Δε χρειάζεται παραπάνω ξεκούραση για αυτούς που παίζουν παιχνίδια.

5) Με μπέρδεψες λίγο εδώ. Δεν υπάρχει "βαρεμάρα" των παικτών με τα schedules, ούτε μπερδεύονται όταν τους αλλάζεις συχνά το πρόγραμμα. Όμως η τακτική που θα ακολουθήσεις για αυτούς που δεν προσπαθούν εξαρτάται από την προσωπικότητα του παίκτη.
kcb
Backup
Backup
Posts: 802
Joined: Tue Jan 18, 2005 11:22 pm
Football Manager της ομάδας: Nantes
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="ThrassosSevvas"]1) Κοίτα, καμιά φορά δε θέλουμε να αυξάνουμε την ποσότητα προπόνησης παραπάνω από ένα επίπεδο. Με βάση αυτό, το Weight Training εχει λόγο ύπαρξης.
Ποιοτική διαφορά ανάμεσα στα training sessions δεν υπάρχει. Μόνο ότι λένε οι αριθμοί.

2) Ναι, αλλά είσαι σίγουρος ότι θες οι αναπληρωματικοί σου να προπονούνται 7 ημέρες την εβδομάδα?

3) Σωστό.

4) Χμ...όταν οι παίκτες είναι κουρασμένοι κατά τη διάρκεια της σεζόν, το training τους βοηθά να επανακάμψουν. Αν έχεις βαρύ πρόγραμμα, χρησιμοποίησε το "Rest the day after the match" για να μειώσεις τους τραυματισμούς. Δε χρειάζεται παραπάνω ξεκούραση για αυτούς που παίζουν παιχνίδια.

5) Με μπέρδεψες λίγο εδώ. Δεν υπάρχει "βαρεμάρα" των παικτών με τα schedules, ούτε μπερδεύονται όταν τους αλλάζεις συχνά το πρόγραμμα. Όμως η τακτική που θα ακολουθήσεις για αυτούς που δεν προσπαθούν εξαρτάται από την προσωπικότητα του παίκτη.[/quote]

2)(ταιριάζει και στο 5) Ορισμένες φορές ναι. θέλω για 2 εβδομάδες π.χ. να βάλω κάποιους unfit σε ένα εντατικό πρόγραμμα για fitness. Εχει όμως τελικά αποτέλεσμα ένα πρόγραμμα όταν το εφαρμόζεις για 2 εβδομάδες (π.χ. στο χειμερινό διάλλειμα του πρωταθλήματος) και ειδικά για το fitness;

5) Όπως είπα στην προηγούμενη παράγραφο, δεν θέλω να το κάνω γιατί βαριούνται οι παίκτες (άλλωστε από που να το δω αυτό) αλλά γιατί είτε είναι unfit είτε μου λέει ο coach ότι δεν προπονείται όσο σκληρά θα έπρεπε οπότε τον βάζω σε κάποιο άλλο εντατικό (σαν καψώνι δεσ' το!! ) πρόγραμμα για 1-2 εβδομάδες να στρώσει. Αν όμως τελικά τα προγράμματα πρέπει να τρέχουν μήνες για να αποδώσουν, αλλάζοντάς τους ανα 2 εβδομάδες (ξαναλέω όχι όλους, πολύ λίγους που βλέπω να μην ανταποκρίνονται) έχω τελικά ακόμη χειρότερο αποτέλεσμα. Ελπίζω να το εξήγησα καλύτερα τώρα αυτό που σκέφτομαι
:-)


Edit: Και κάτι άλλο που σκεφτόμουν να κάνω είναι να δημιουργήσω ατομικά προγράμματα προπόνησης ώστε να βελτιώσω σε κάποιον επιθετικό π.χ. to dribbling χωρίς να τους βάζω όλους τους επιθετικούς να κάνουν το ίδιο γιατί πιθανόν να μην το χρειάζονται και να μπορώ στον ίδιο χρόνο να τους βελτιώσω το heading.
Σχετικά με αυτό έχει σημασία να βάζεις σχετικά προγράμματα την ίδια ώρα; Αν το παιχνίδι είναι αρκετά ρεαλιστικό θα έπρεπε να βάζεις π.χ. crossing τους τερματοφύλακες, τους αμυντικούς και τους επιθετικούς την ίδια ώρα ώστε να προπονούνται όλοι μαζί.... Μέχρι τώρα όμως δεν έχω δει να έχει σημασία, το παιχνίδι τους αντιμετωπίζει ατομικά, οπότε μπορεί να έχει εφαρμογή αυτό που λέω στην προηγούμενη παράγραφο για ατομικά προγράμματα προπόνησης.
Post Reply

Return to “Προπόνηση FM2005”