Θεμα προπονησης?

Συζητήστε για το τρόπο που προπονείτε τους παίκτες! Τεστ, συγκρίσεις και αναλύσεις των προπονητικών προγραμμάτων του CM από τον μετρ του είδους Thrasso!
Post Reply
Hawkeye
Amateur
Amateur
Posts: 216
Joined: Mon Dec 29, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Location: Λαγονησι
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Ολοι ειδαμε οτι στο CM2003-2004 η προπονηση των παιχτων ειχε καλυτερεψει και ειχες περισσοτερες επιλογες προπονησης.Ομως παρ'ολα αυτα μετα απο καποια περιοδο αγωνων οι παιχτες αρχιζουν ενας ενας να τα φτυνουν υστερα απο ενα γερο προγραμμα.Στο FM2005 η προπονηση θα ειναι ακομα καλυτερη?Επιβαλεται να υπαρξει ενα πιο ρεαλιστικο προγραμμα γιατι αν παρουμε παραδειγμα απο το CM03-04 τους παιχτες μου δεν τους ξεκουραζα ουτε μετα το τελος της σεζον (που δεν υπαρχουν αγωνες) και αυτοι...χαλαρα,ουτε κουραση,ουτε αυξηση στα στατιστικα τους (ενω λογικα επρεπε να υπαρχει κατι εστω απο τα δυο).Παρακαλω σχολιαστε το θεμα μηπως γνωριζετε τιποτα.[/code]
Ας σταματησει επιτελους η παραποιηση της ελληνικης ιστοριας κ μυθολογιας.ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!!!
theodore80
Administrator
Administrator
Posts: 4833
Joined: Mon Apr 28, 2003 11:00 pm
Location: Amsterdam, Netherlands / Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Εμένα πολλοί παίχτες χρειάζονται ξεκούραση το καλοκαίρι και ειδικά αυτοί που παίζουν αγώνες με τις εθνικές ομάδες της χώρας τους. Δε κατάλαβα όμως σε τι δε συμφωνείς και τι θα ήθελες να αλλάξει. Γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος, κάνε κάποια πρόταση... ::wink:
Hawkeye
Amateur
Amateur
Posts: 216
Joined: Mon Dec 29, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Location: Λαγονησι
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Δεν συμφωνω στο γεγονος οτι αν εχεις την προπονηση στο default οι παιχτες σου δεν παιζουν καθολου καλη μπαλα,και αν τους "αλλαξεις τα φωτα"στην προπονηση κουραζονται και τα στατιστικα ειναι ιδια.Απλα αυτο που προτεινω ειναι να υπαρχει πιο πολυ ρεαλισμος.Δηλαδη να εχεις επιλογες να δινεις δυο μερες ρεπο π.χ. στους παιχτες σου,μετα απο κουραστικη εβδομαδα,και αν γινεται στην προπονηση να υπαρχει ενα ειδος επικοινωνιας μεταξυ εσενα και των παικτων πριν απο καθε αγωνα.Να μπορεις στην ουσια να βλεπεις και να παρεμβενεις στην προπονηση για να διωρθωνεις οτι θεωρεις λαθος.Να μπορεις να κανεις διαφορα "πειραματα".Δεν ξερω αν καταλαβαινετε και αν καταλαβαινετε μαλλον θα με πειτε υπερβολικο.Απλα σκεφτομαι το δυνατο καλυτερο. ::roll:
Ας σταματησει επιτελους η παραποιηση της ελληνικης ιστοριας κ μυθολογιας.ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!!!
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote]
Ομως παρ'ολα αυτα μετα απο καποια περιοδο αγωνων οι παιχτες αρχιζουν ενας ενας να τα φτυνουν υστερα απο ενα γερο προγραμμα
[/quote]
[quote]
παραδειγμα απο το CM03-04 τους παιχτες μου δεν τους ξεκουραζα ουτε μετα το τελος της σεζον (που δεν υπαρχουν αγωνες) και αυτοι...χαλαρα,ουτε κουραση,
[/quote]

Έχω κάνει quote δύο πράγματα, το (1) και το (2), Το (1) πρέπει να το έχεις αισθανθεί πολύ έντονα, γιατί είναι συνέπεια του (2) (μεταξύ άλλων).
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote]
να εχεις επιλογες να δινεις δυο μερες ρεπο π.χ. στους παιχτες σου,μετα απο κουραστικη εβδομαδα
[/quote]
Αυτό μπορείς να το κάνεις και μάλιστα είναι ένας από τους τρόπους να μειώσεις τους τραυματισμούς.
Hawkeye
Amateur
Amateur
Posts: 216
Joined: Mon Dec 29, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Location: Λαγονησι
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

[quote]Έχω κάνει quote δύο πράγματα, το (1) και το (2), Το (1) πρέπει να το έχεις αισθανθεί πολύ έντονα, γιατί είναι συνέπεια του (2) (μεταξύ άλλων).[/quote]

Δεν καταλαβαινω και εγω τι γραφεις.???????????Αστο!!!Αλλο θες να πεις.
Ας σταματησει επιτελους η παραποιηση της ελληνικης ιστοριας κ μυθολογιας.ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!!!
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ας το ξαναπώ αλλιώς. Το ότι δεν ξεκουράζεις τους παίκτες σου το καλοκαίρι, έχει ως συνέπεια το ότι οι παίκτες σου θα κουράζονται και θα τραυματίζονται πιο πολύ από το κανονικό την επόμενη χρονιά.
Αυτό δεν το λέω απλά επειδή ακούγεται λογικό. Το λέω γιατί το έχω ελέγξει κι όντως ισχύει στο παιχνίδι. Το να παίρνουν οι παίκτες σου διακοπές το καλοκαίρι είναι πολύ-πολύ σημαντικό!
orionorbit
Amateur
Amateur
Posts: 221
Joined: Wed Jun 25, 2003 11:00 pm
Location: Linkoping, Sweden
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

paramenei omos to gegonos oti to sistima proponisis tou CM 03-04 den einai katholou realistiko.

Einai dinaton na einai to Pig in the middle i pio xrisimi proponisi tou pexnidiou? (i esto mia apo tis pio xrisimes)
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62568
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Re paideia pigainetai sto manager option kai xetikaretai to training the day after match kai to train the day of the match...Egw otan ta bgazw auta ta 2 mou anebainoun gyrw sto9-10% to condiotion tous(ean to exetai kanei kai synexizoun...sorry gia thn bourda pou eipa).Padws egw sto neo manager psaxnomai na bazw se 1-2 meres na exoun xekourash sto endiameso
Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
gpanagak
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2070
Joined: Fri Apr 30, 2004 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
Location: Αμπελόκηποι
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Πονεμένη ιστορία η προπόνηση, έχω αρχίσει εδώ και ένα χρόνο να ψάχνω ένα σύστημα προπόνησης, μου ανεβάζει αρκετά τους παίκτες... (μετά από 3 χρόνια με τη Millwall πούλησα 6 παίκτες της και πήρα συνολικά 43 εκ ευρώ... αλλά την 4η χρονιά αρχίζουν τα όργανα με κάτι 5μηνα εκτός και τώρα δεν ξέρω ποιόν να βάλω να παίξει...
Μάλλον στο FM θα πρέπει να την αλλάξω με κάτι πιο ελαφρύ...
User avatar
d4m13n
Banned
Banned
Posts: 2028
Joined: Sat May 10, 2003 11:00 pm
Location: Portsmouth Uk - Thiva
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αν ψάχνει προπόνηση καλή για το CM03/04 που να έχει καλά αποτελέσματα (χωρίς να είναι cheat) κοίτα αυτή εδώ

(Τσάμπα τον έχουμε κοτζάμ Lyssien? 8) )
Πως ποστάρω άραγε? :D
gpanagak
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2070
Joined: Fri Apr 30, 2004 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
Location: Αμπελόκηποι
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Σ' ευχαριστώ, μοιάζει με τη δικιά μου αλλά έχει λιγότερα βάρη... θα το δοκιμάσω στο stand alone
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

gpanagak, γενικά έχε υπόψη ότι τα "καλά" προγράμματα (αυτά που βελτιώνουν τους παίκτες αρκετά), κοστίζουν σε τραυματισμούς. Και το δικό μου πρόγραμμα δίνει περισσότερους τραυματισμούς από το default, δεδομένου ότι είναι πιο βαρύ.
Απλά έχω προσπαθήσει να βρω αυτό που θεωρώ χρυσή τομή μεταξύ βελτίωσης και τραυματισμών (κατά το προσωπικό μου γούστο πάντα).
gpanagak
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2070
Joined: Fri Apr 30, 2004 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
Location: Αμπελόκηποι
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Ναι, αυτό το κατάλαβα, απλά νόμιζα ότι κάτι κάνω λάθος εγώ και ότι είχα αρχίσει να κάνω ξανά πειράματα, αφού όμως έτσι είναι μάλλον θα βάζω τους stars σε πιο χαλαρά προγράμματα και τα εργαλεία να σκίζονται...
User avatar
ioannis_the_great
Rotation
Rotation
Posts: 1182
Joined: Tue Nov 30, 2004 1:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ
Location: Θεσπρωτία
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Παίδες και κυρίως ο dm4 είναι πολύ κάλα αυτά που γράφεται αλλά θέλω να ρωτήσω αν το πρόγραμμα που αναφέρει ο dm4 ισχύει και για το FM?

Εγώ το μόνο που κάνω είναι να τους βάζω 3 εβδομάδες διακοπές το καλοκαίρι και 2 εβδομάδες στη συνέχεια σαν προετοιμασία. φυσικά εχω τσεκάρει την επιλογή για ξεκούραση μετά το ματς αλλά δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το πρόγραμμα προπόνησης.

:splat: (ελπίζω να μην είμαι για ντομάτες?)

Υ.Γ.1 Παίζω με τον Παναθηναικό και στο πρώτο μάτς champions league απογοητεύτηκα με τη φυσική κατάσταση κυρίως των αμυντικών

Υ,Γ 2 : Να μην παραλείψω να πώ το σκόρ ΒΑΛΕΝΘΙΑ-ΠΑΟ=3-0 απο το πρώτο ημίχρονο . :oops:
Post Reply

Return to “Προπόνηση FM2005”