[CM4 02/03] Να Λοιπον Τι Κανει Καθε ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ

Συζητήστε για το τρόπο που προπονείτε τους παίκτες! Τεστ, συγκρίσεις και αναλύσεις των προπονητικών προγραμμάτων του CM από τον μετρ του είδους Thrasso!
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλώς τον dgiras, νόμιζα ότι μας είχες ξεχάσει.

Έχεις δίκιο στο ότι το schedule που απαρτίζεται από
1-7-8 (5_a_side_large - Overloading(defensive)- SetPieces(Defensive))
7-8-21 (Shooting - Overloading(defensive) - SetPieces(Defensive))
ανεβάζει τα τεχνικά attributes των παικτών περισσότερο από ότι το δεύτερο πρόγραμμα που πρότεινα (που είχε πιο ποικιλία).

Όμως εδώ υπάρχει υλικό για σκέψη.

1) Σε αυτό το πρόγραμμα που σου αρέσει εκτός από το agility πέφτει και το positioning (όχι επειδή οι παίκτες δεν προπονούνται στο positioning αρκετά, αλλά ακριβώς επειδή οι παίκτες υπερ-προπονούνται στο positioning. Στο άλλο πρόγραμμα το positioning δεν πέφτει (ανεβαίνει).

Βέβαια το πόσο σημαντικό είναι αυτό εξαρτάται ανά περίσταση. Όπως λες κι εσύ, η άμυνα "πετάει" ούτως ή άλλως, παρόλο το κακό positioning. Το ότι το positioning πέφτει μάλλον επηρεάζει αρνητικά κυρίως τις ομάδες που αρέσκονται να παίζουν το τεχνητό offside (εκεί το positioning είναι πολύ σημαντικό), αν και προσωπικά δεν έχω πρόβλημα με αυτό αφού δεν το χρησιμοποιώ.

2) Όσο χρησιμοποιούσα μόνο τα 1-7-8, 7-8-21, παρακολουθώντας τα ματς της ομάδας μου στο 2-D παρατήρησα ότι οι νίκες της ομάδας μου έρχονταν κυρίως λόγω της εκπληκτικής άμυνας. Αυτό είναι λογικό, αφού τα sessions 7 και 8 είναι κυρίως αμυντικογενή. Όταν στα εξτρέμ πρόσθεσα προπόνηση σε crosses, παρατήρησα ότι οι μπαλιές από τα πλάγια έβγαιναν με πολύ μεγαλύτερη συχνότητα και πολύ πιο πετυχημένα. Κι αυτό χωρίς απαραίτητα να σημαίνει ότι το crossing attribute ανεβαίνει πιο πολύ από πριν!!

Αυτό απλώς επιβεβαιώνει ότι η προπόνηση επηρεάζει και τα tactics στα ματς.

3) Συνεχίζοντας από το (2), παρατήρησα ότι η ομάδα όντως έπαιζε την καλύτερη μπάλα όταν οι επιθετικοί -κλπ- είχαν διαφορετικό πρόγραμμα με πιο επιθετικογενή sessions ή τελικά sessions που ταιριάζουν στην κάθε θέση ξεχωριστά. Επαναλαμβάνω, αυτό δε σημαίνει απαραίτητα ότι τα attributes ανεβαίνουν περισσότερο έτσι. (τη μέγιστη αύξηση των τεχνικών attributes όντως φαίνεται να τη δίνει το πρόγραμμα με 1-7-8, 7-8-21).

Συγκεκριμένα ο Κωνσταντίνου έπλεε σε πελάγη ευτυχίας όταν του άλλαξα το πρόγραμμα προς το πιο επιθετικογενές (στο general happiness του Κωνσταντίνου έλεγε ότι ο παίκτης είναι χαρούμενος με τον τρόπο προπόνησης της ομάδας ή κάτι τέτοιο).

4) Έχεις δίκιο όταν λες ότι στις ομάδες που παίζουν στο Champions Cup πρέπει να δίνεις την ευκαιρία στους παίκτες να ξεκουραστούν. Το πρόγραμμα αλλιώς είναι πολύ βαρύ.

Οπότε όλα αυτά τελικά μπορεί να τα λάβει κάποιος υπόψη και να αποφασίσει για την ομάδα του. Σίγουρα τα προγράμματα που έχουν προταθεί εδώ είναι μια πάρα πολύ καλή βάση για να πατήσει κάποιος.

Μία μόνο επιφύλαξη. Με την εισαγωγή των injuries στο training με το ΕΡ3, θα πρέπει να μελετήσουμε αν τα παραπάνω προγράμματα προκαλούν πολλούς τραυματισμούς. Πριν όμως το κάνω αυτό, θα περιμένω την επίσημη εκδοχή της SI για τους "υπερβολικούς" τραυματισμούς στην προπόνηση με ΕΡ3.

Επιπλέον, όντως διαφορετικοί παίκτες έχουν διαφορετική αντιμετώπιση προς την προπόνηση. Παίκτες με υψηλό work rate σαφώς αντέχουν πιο εύκολα τα βαρειά προπονητικά προγράμματα. Ακόμα, πιθανόν να παίζουν ρόλο η stamina και το natural fitness (hidden attribute) του κάθε παίκτη, αν και αυτό δεν το έχω ακόμα αποδείξει.

ΥΓ.
dgiras,
Λες ότι το UEFA και το Champions Cup είναι πολύ εύκολα. Πόσα leagues χρησιμοποιείς;
Το λέω αυτό επειδή:
1) Ζηλεύω.
2) Όταν παίζεις εναντίον ομάδας από league που δε χρησιμοποιείται, το παιχνίδι φυσικά είναι εύκολο αφού οι αντίπαλοι δεν έχουν agility, stamina και fitness (δεν ξέρω αν αυτό διορθώθηκε στο ΕΡ3).

Την πρώτη χρονιά με ΠΑΟ στο UEFA νίκησα την Chelsea στα προημιτελικά (το English League είναι φορτωμένο), αλλά στα ημιτελικά με απέκλεισε η Lazio μετά από αμφίρροπους αγώνες (δυστυχώς τρέχω και το ιταλικό πρωτάθλημα. Γκρρρρρρ...)
User avatar
dgiras
Trialist
Trialist
Posts: 82
Joined: Tue Apr 01, 2003 11:00 pm
Location: Greece
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Hi Thrass

Den mporw na diafonisw mazi sou...
Simpairainw xrisimopoioume to 178 7821 gia tous amintikogenis paixtes ok....

Gia tous epi8etikous ti les?

Y.G.1 Koita to topic <<Moding Trainig>>

Y.G.2 Mou zitise o Doc na milisoume e-mail me Thrass
Ματι δεν ειναι γιατι εμεις το βλεπουμε αλλα γιατι αυτο μας βλεπει.
User avatar
dgiras
Trialist
Trialist
Posts: 82
Joined: Tue Apr 01, 2003 11:00 pm
Location: Greece
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Λοιπον ζηλιαρη
Παιζω με φουλ τα: Ισπανια Ιταλια Αγγλια Γερμανια Γαλλια Βραζιλια Αργεντινη
Το παιχνιδι σερνεται λιγο....πολυ δηλαδη αλλα εχω πληροτητα σε νεους παιχτες ταλεντα
Αν θες να σου στειλω το συστημα που χρησιμοποιω ειναι ενα 4-4-2 πολυ αμυντικογενες και βασιζεται στην ταχυτητα των Κολκα Κωνσταντινιδη και Ολισαντεμπε καθως και στην μεγαλη εξελιξη του Μποατεγκ
Το CL παντως το πηρα πολυ ευκολα
Ματι δεν ειναι γιατι εμεις το βλεπουμε αλλα γιατι αυτο μας βλεπει.
gpktm
Trialist
Trialist
Posts: 23
Joined: Thu May 22, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

To Training Calculator λειτουργει μονο με το Excel?
Mike the Cypriot
Assistant Researcher
Assistant Researcher
Posts: 5098
Joined: Thu Sep 19, 2002 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Νέα Σαλαμίνα
Location: Larnaca, Cyprus
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

[quote="gpktm"]To Training Calculator λειτουργει μονο με το Excel?[/quote]

afou einai se Excel 8) se Excel tha douleuei :wink:
User avatar
giannis-G13
Backup
Backup
Posts: 836
Joined: Thu Apr 10, 2003 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ανόρθωση Αμμοχώστου
Location: Ζωγράφου - Αθήνα / Πάφος - Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

[quote="ThrassosSevvas"]Λοιπόν, με βάση τις οδηγίες που έδωσε ο dgiras, έτρεξα ένα αλγόρι8μο που βρίσκει όλους τους συνδιασμούς προπονήσεων για ΜΙΑ μέρα που ΜΟΝΟ ΚΕΡΔΙΖΟΥΝ.

Αυτό σημαίνει ότι αυτοί οι συνδυασμοί έχουν για όλες τις κατηγορίες (Fitness/BallControl/Movement/Teamwork/SetPieces/ShotStopping/Tactics/shooting/Reflexes) άθροισμα από 6 ως 14.

Οι συνδυασμοί αυτοί είναι οι εξής:

1-2-16
1-3-6
1-3-16
1-4-16
1-7-8
1-8-16
1-8-21
1-8-24
2-3-16
2-4-16
2-7-8
2-8-16
2-8-21
2-8-24
3-4-16
3-6-16
3-8-16
3-8-24
4-7-16
6-7-16
7-8-16
7-8-21

όπου
1=5-a-side-large
2=5-a-side-small
3=overloading(attack)
4=setpieces(attack)
5=crosscountry
6=crosses
7=overloading(defense)
8=setpieces(defense)
9=rest
10=penalties
11=piginthemiddle
12=shadowplay
13=sprints
14=tacticaltraining
15=technique
16=trainingmatch
17=weighttraining
18=agility
19=closingdown
20=heading
21=shooting
22=agility(GK)
23=distribution
24=handling
25=shotstopping

Μπορεί να μου έχουν ξεφύγει κάποιοι, αφού έβαλα ως συνθήκη να μην υπάρχει ένα πρόγραμμα προπόνησης πάνω από μια φορά τη μέρα.

Ελπίζω να το βρείτε helpful. Δε δημοσιεύω πόσους πόντους δίνει το κάθε προαναφερόμενο πρόγραμμα σε κάθε τομέα, γιατί αυτή τη στιγμή δεν έχω χρόνο. Μπορεί να το κάνω κάποια άλλη στιγμή.[/quote]

είναι οκ αυτό το σύστημα προπόνησης και έτοιμο για χρησιμοποίηση? επειδή είδα πιο κάτω ότι δεν σας πολυάρεσε.. αν είναι έτοιμο please let me know γιατί θέλω προπόνηση για τους παίκτες! :mrgreen:
ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ 1911 / ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ 1908
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αν μιλάς για το πρόγραμμα που είναι βασισμένο σε 1-7-8 και 7-8-21 το έχω τεστάρει μόνο με ΕΡ2, με το ΕΡ3 δεν το έχω δοκιμάσει. Πάντως είχε το πρόβλημα ότι τα agility και balance πέφτουν (μιλάω πάντα για ΕΡ2).

Ψάχνεις για έτοιμα προγράμματα ή για ιδέες πώς να φτιάξεις ένα δικό σου;
User avatar
giannis-G13
Backup
Backup
Posts: 836
Joined: Thu Apr 10, 2003 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ανόρθωση Αμμοχώστου
Location: Ζωγράφου - Αθήνα / Πάφος - Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

και τα δύο αλλά κυρίως αυτή τη στιγμή ένα έτοιμο να το εφαρμόσω γιατί το χρειάζονται οι παίκτες :-k
ξέρεις οτιδήποτε που θα ήταν χρήσιμο?
ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ 1911 / ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ 1908
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κοίτα, μπορείς να πάρεις ιδέες από το thread "Ποια attributes επηρεάζει το κάθε session". Κάτι συγκεκριμένο δεν έχω να σου δώσω εγώ αυτήν τη στιγμή, αλλά μπορείς να βρεις προτεινόμενα προγράμματα αν κοιτάξεις στα υπόλοιπα threads.

Για παράδειγμα εδώ
http://www.cmgreece.com/modules.php?nam ... pic&t=1011

κι εδώ
http://www.cmgreece.com/modules.php?nam ... opic&t=952

Enjoy!
User avatar
giannis-G13
Backup
Backup
Posts: 836
Joined: Thu Apr 10, 2003 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ανόρθωση Αμμοχώστου
Location: Ζωγράφου - Αθήνα / Πάφος - Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

ευχαριστώ ::wink:
πάω ολοταχώς να τα δοκιμάσω mopedsmile:
ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ 1911 / ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ 1908
Post Reply

Return to “Προπόνηση CM”