AdBlock

Στείλτε μας τα σχόλια σας για το fmgreece.gr και προτείνετε μας νέες ιδέες για να το βελτιώσουμε!
Post Reply
User avatar
bianconeri
Trialist
Trialist
Posts: 76
Joined: Sat Sep 25, 2010 2:26 am
Football Manager της ομάδας: Juventus
Αγαπημένη Ομάδα: Juventus
Status: 'Η ο παίκτης ή η μπάλα...
Location: Thessaloniki
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Με λύπη μου σήμερα διαπίστωσα ότι πρέπει να απενεργοποιήσω το adblock για μπω στο site.
Θα είμαι σύντομος, αυτού του είδους οι εκβιασμοί ή το κλείνεις ή δεν μπαίνεις είναι τελείως άκυροι. Επιστημονικά sites με εκατοντάδες αρθρογράφους- επιστήμονες που ζούνε αποκλειστικά από διαφημίσεις τουλάχιστον πετάνε ένα μήνυμα ότι η μόνη πηγή εσόδων μας είναι οι διαφημίσεις και θα παρακαλούσαμε να σκεφτείτε το site μας να μπει στην white list. Όχι <<άιντε>> κλείστο αλλιώς έξω.
Γιατί και σας στήριξα αγοράζοντας το παιχνίδι από δικά σας λινκ ενώ μπορούσα (λίγο) πιο φτηνά να το βρω αλλού, και αν δεν κάνω λάθος, δουλεύετε (με μισθό) για το παιχνίδι, δεν είστε απλά ένα fan site.
Δικό σας το site δική σας και η πολιτική που επιλέξατε. Εγώ διαλέγω το έξω. Δόξα το Θεό υπάρχουν εκατοντάδες fan site του fm με παρόμοιο περιεχόμενο

ΥΓ Αν είχατε ένα μήνυμα που ζητούσατε να το απενεργοποιήσω θα το έκανα. Εκβιαστικά όχι.
My word remains a contract

Alessandro Del Piero
http://en.wikipedia.org/wiki/Alessandro_Del_Piero
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Θεωρώ ατυχέστατο τον χαρακτηρισμό "εκβιασμό" εκ μέρους σου και θα σε παρακαλούσα να τον ανακαλέσεις.

Σεβόμαστε απόλυτα την άποψη σου ότι δεν θες να επισκέπτεσαι sites με αντί-adblockers. Θα πρέπει όμως και εσύ να σεβαστείς τη δική μας απόφαση για χρήση αντί-adblocker αφού η κύρια πηγή εσόδων του site μας, fmgreece.gr, είναι τα banners και δευτερευόντως το link που ανέφερες ότι έκανες την αγορά και σε ευχαριστούμε για αυτό.

Επίσης, δεν κατανοώ για ποιον λόγο συγχέεις π.χ. τη δική μου ιδιότητα ως εξωτερικού συνεργάτη της SI με την υπάρξη του site. Εκτός των άλλων, με την υπόθεσή σου προσβάλλεις παιδιά που αφιλοκερδώς προσφέρουν στο fan site μας, γιατί τέτοιο είναι, χαρακτηρίζοντάς τους υπαλλήλους με μισθό.

Ίσως να έχεις δίκιο για την προσθήκη ενός επεξηγηματικού μηνύματος στο μήνυμα του αντί-adblocker.

Καλή συνέχεια.
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

bianconeri wrote:και αν δεν κάνω λάθος, δουλεύετε (με μισθό) για το παιχνίδι, δεν είστε απλά ένα fan site.

Κάνεις τραγικό λάθος. Εδώ το σάιτ είναι φαν σάιτ ξεκάθαρα. Κάποια άτομα μπορεί να έχουν/είχαν μια περιστασιακή σχέση εξωτερικού συνεργάτη με την εταιρεία αλλά αυτή είναι πλήρως ανεξάρτητη από οτιδήποτε κάνουν στο σάιτ. Επίσης είναι τραγικό λάθος αν νομίζεις ότι όλοι οι μοντς κάνουν κάποια δουλειά για την εταιρεία ή ότι δεν υπάρχουν και κάποια απλά μέλη που να έχουν διατελέσει εξωτερικοί συνεργάτες. Γενικά η διατύπωση είναι τόσο λάθος και αφήνει να εννοηθούν πολλά άλλα πράγματα που την κάνει ιδιαίτερα προσβλητική, μπορούσες απλά να γράψεις το "Αν είχατε ένα μήνυμα που ζητούσατε να το απενεργοποιήσω θα το έκανα" και θα είχες και δίκιο, τώρα το [System Interruption: Μη βρίζεις!] και ψόφησε με αυτά περί εκβιασμών και την λάθος εντυπωση που έχεις για τη σχέση σάιτ-εταιρείας.
periklis11
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5100
Joined: Tue Dec 20, 2011 8:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός,Liverpool
Status: Spread your wings you can fly
Location: Νέα Φιλαδέλφεια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

έτσι για την ιστορία και εγώ θεωρώ τεραστιο φάουλ ο τρόπος που με ανάγκασε το σαητ να απενεργοποιήσω το adblock

Μου έχει συμβεί και αλλού και έγινε ολόκληρο θέμα . Εδώ η αγάπη είναι μεγάλη και δεν μίλησε κανείς regular χρήστης

Εγώ επειδή ούτε συχνός χρήστης είμαι ούτε διατηρώ φιλίες ή έχω γνωριμίες απ το φόρουμ , δεν θα ντραπω να πω ότι σκέφτηκα σοβαρά να μην ξαναγραψω λόγω αυτού .( σε συνδυασμό με κάτι άλλο που θεωρώ απαράδεκτο άσχετο με το θέμα ) Και μια χαρά εκβιασμό μπορείς να τον χαρακτηρίσεις . Ή απενεργοποιείς ή δεν ξαναεισερχεσαι σωστά;;

Τι σημαντικότερο και σας τιμάει είναι ότι δεν έχω παρατηρήσει κάποια διαφήμιση , συνεπώς ειναι διακριτικες

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

To ότι μπορεί να διέφυγε ξέρω γω ούτε λόγος? Πρέπει ντε και καλά να έγινε μια συνωμοσία με τις 5 φαμίλιες όπου αποφασίστηκε ο εκβιασμός(!) των μελών με αυτόν τον τρόπο
periklis11
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5100
Joined: Tue Dec 20, 2011 8:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός,Liverpool
Status: Spread your wings you can fly
Location: Νέα Φιλαδέλφεια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

κανείς δεν μίλησε για συνωμοσία ούτε για κακές προθέσεις

Το τι μπορεί και τι δεν μπορεί να διέφυγε δεν το γνωρίζω για να το αναφέρω , οπότε ναι "ούτε λόγος"

κατα τ' άλλα δεν θα κάτσω να μαλώσω για ένα τέτοιο θέμα . Αλλά καλό ήταν να εκφραστεί και η αντίθετη άποψη σωστά ;;
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Δεν είναι "απλά" αντίθετη άποψη όταν αμέσως καταλογίζεται δόλος προς όλους που έχουν κάποια σχέση με το σάιτ.
"Ούτε λόγος" λοιπόν αν "διέφυγε", αλλά ότι έγινε "εκβιαστικά" εκφράζεται με βεβαιότητα στα ποστ και των δύο ατόμων που παραπονεθήκατε. Το παράπονο βέβαια είναι ολόσωστο αλλά αυτό σίγουρα δεν δίνει άλλοθι για να γράψετε όλα τα υπόλοιπα τα απαράδεκτα.
periklis11
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5100
Joined: Tue Dec 20, 2011 8:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός,Liverpool
Status: Spread your wings you can fly
Location: Νέα Φιλαδέλφεια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

γράψε επακριβώς τα δικά μου απαράδεκτα να τα συζητήσουμε

που ακριβώς αφήνω υπονοούμενα ή κατηγορώ για δόλο ;;

επειδή υπάρχει μια ευαισθησία στην λέξη " εκβιασμός" δεν σημαίνει ότι το " είτε απενεργοποιείς είτε δεν ξαναδιαβάζεις την σελίδα " δεν είναι εξαναγκασμός . Δεν μου δόθηκε εναλλακτική επιλογή
master yoda
Off Topic Moderator
Off Topic Moderator
Posts: 14800
Joined: Thu Feb 15, 2007 3:05 am
Αγαπημένη Ομάδα: Ηρακλης
Status: +2513 posts
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Πραγματικά αδυνατώ να καταλάβω την χρήση του όρου εκβιασμός, για την μη χρησιμοποίηση του adblock στην αρχική του site
Η δράση είναι η χρήση του adblock ή αντίδραση είναι η χρήση του αντι-adblock απο το site
Πως μπορει η αντιδραση σε μια αρνητικη προς το site κινηση να θεωρηθει εκβιασμος?

Τι εναλλακτικές θα πρότεινες Περικλή;

Ίσως Περικλή δεν έγραψε κάνεις για το adblock, είτε γιατί κατανόησε είτε γιατί μπαίνει απευθείας στο φόρουμ χωρίς να πηγαίνει από την αρχική

Εγω στην ιντερνετιτκη μου ζωη χρησιμοποιώ 2 adblockers , ποτε μου δεν σκεφτηκα να ζητησω το λογο απο καποιο site που ζητησε να τα απενεργοποιησω
Αξιολογησα το τι μου προσφερει και προχωρησα σε αναλογη κινηση αναλογα με τις αναγκες μου

τα προσβλητικά που έγραψε ο bianconeri για τον προσωπικό μας χρόνο (moderating+scouting) τα θεωρώ ανάξια απάντησης


υγ το ποστ ειναι προσωπικο και δεν εκφραζει το site και την ομαδα διαχειρισης
Spoiler: show
-I thought our story was epic, you know?
You and me.
-Epic how?
-Spanning years and continents,
bloodshed... epic.
-Come on.
Ruined lives,bloodshed?
You really think a relationship
should be that hard?
-No one writes songs
about the ones that come easy.
Spoiler: show
Πέρασα όλη μου τι ζωή
θέλοντας κάτι...
και έβαλα τα δυνατά μου
να μην το βρω.
Ποτέ...
ακόμη πηγαίνοντας κοντά σε μέρη
που ίσως ήταν
periklis11
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5100
Joined: Tue Dec 20, 2011 8:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός,Liverpool
Status: Spread your wings you can fly
Location: Νέα Φιλαδέλφεια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εντάξει παιδιά

Για την λάσπη στο πρόσωπο μου λέγοντας ότι έγραψα απαράδεκτα δεν βλέπω ευαισθησία

Αλλά να πετάξετε το μπαλάκι να προτείνω εγώ εναλλακτικές επειδή τολμησα να παραπονεθώ , πρώτοι

Οκ συνεχίστε έτσι όλα καλά

Εδώ με προσέβαλαν με απίστευτο πριν κανα μήνα έκανα ρηπορτ και δεν ασχολήθηκε κάνεις . Καλά το πάτε . Αντίο


περιμένω ακόμα απάντηση σε αυτά
γράψε επακριβώς τα δικά μου απαράδεκτα να τα συζητήσουμε

που ακριβώς αφήνω υπονοούμενα ή κατηγορώ για δόλο ;;
όχι ότι θα ασχοληθώ αφού πουλάμε τρέλα . άλλα γράφω άλλα μου απαντατε

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
master yoda
Off Topic Moderator
Off Topic Moderator
Posts: 14800
Joined: Thu Feb 15, 2007 3:05 am
Αγαπημένη Ομάδα: Ηρακλης
Status: +2513 posts
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Αν θεωρει ο μοτζο οτι κατι που εγραψες ειναι απαραδεκτο πως αυτο ειναι λασπη για το προσωπο σου;

Εγω δεν εχω καταλαβει γιατι κανεις παραπονα, και αφου θες εναλλακτικες, εξηγησε τι εννοεις με αυτο

Εγω ειδα το ριπορτ τωρα επειδη το ανεφερες και βλεπω οτι υπαρχει αλλαγη στο ποστ που εκανες το ριπορτ, αρα κατι εγινε, ή ο χρηστης ανακαλεσε ή καποιος Mod του ζητησε να ανακαλεσει. Αρα ειτε καποιος ασχοληθηκε ή δεν χρειαστηκε να ασχοληθει.
και τελος με αυτο το θεμα γιατι ειναι και οφτοπικ

Επισης θα περιμενεις ακομα απαντηση, γιατι την απευθυνες στον μοτζο και οταν μπει ο μοτζο θα κρινει αν θελει να σου απαντησει ή οχι

Δεν καταλαβαινω που ακριβως πουληθηκε τρελα σε αυτο το τοπικ, περα απο την ΤΡΕΛΑ οτι η χρηση anti-adblock ειναι εκβιαστικη
Spoiler: show
-I thought our story was epic, you know?
You and me.
-Epic how?
-Spanning years and continents,
bloodshed... epic.
-Come on.
Ruined lives,bloodshed?
You really think a relationship
should be that hard?
-No one writes songs
about the ones that come easy.
Spoiler: show
Πέρασα όλη μου τι ζωή
θέλοντας κάτι...
και έβαλα τα δυνατά μου
να μην το βρω.
Ποτέ...
ακόμη πηγαίνοντας κοντά σε μέρη
που ίσως ήταν
User avatar
redmanftw
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5304
Joined: Wed May 20, 2009 10:56 am
Football Manager της ομάδας: Olympiacos Monaco
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
Status: Στη φάση βετεράνος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγω εχω adblock και μπαινω κανονικα παντως
Εξεπλήρωσα τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις εις την Ελληνική Χωροφυλακή υπηρετήσας επί πενταετία με το βαθμό του Ενωμοτάρχου και απεστρατεύθην με το βαθμό του Ανθυπασπιστού
User avatar
rimini
Moderator
Moderator
Posts: 6849
Joined: Fri Dec 03, 2010 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Rimini
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Ιnter, Rimini
facebook προφίλ: constantinos.balabanos
twitter: Costas_Bal
Has thanked: 0
Been thanked: 0


Off Topic:
Το ότι κάποιος κάνει report ένα ποστ δεν υποχρεώνει αυτόματα τους mods να κάνουν κάτι για αυτό. Και κυρίως δεν τους υποχρεώνει αν κάνουν κάτι να δώσουν αναφορά σ΄αυτόν που έκανε το report ή και σε οποιονδήποτε άλλον.
Όσο εκβιασμός είναι το "βγάλτε τον adblocker αν θέλετε να βλέπετε το site" άλλο τόσο είναι το "μην βάζετε αντι-adblocker αν θέλετε να μπαίνω στο site". Μεγάλα παιδιά είμαστε, ξέρουμε όλοι ότι το site, όπως και τα περισσότερα sites, συντηρούνται από τις διαφημίσεις. Όποιος ήθελε να απενεργοποιήσει τον adblocker μόνο για το fmgreece το έχει κάνει ήδη. Δεν περιμένει ένα δακρύβρεχτο μήνυμα που να τον παρακαλάει να κλείσει τον adblocker όπως ζήτησε ο bianconeri. Αλλά ξέρετε ποιο είναι το αστείο. Ακόμα κι αυτό το μήνυμα να περιμένει υπάρχει. Εδώ και χρόνια.

http://www.fmgreece.gr/aboutus/

Mην χρησιμοποιείτε adblockers ή αν χρησιμοποιείτε, βάλτε εξαίρεση για το fmgreece.gr. Οι διαφημίσεις μας είναι λίγες, προσπαθούμε να είναι ενδιαφέρουσες (π.χ. να αφορούν games και αθλητικά είδη) και δεν είναι ενοχλητικές. Αν το adsense εμφανίσει κάποια ενοχλητική διαφήμιση στην σελίδα μας, την “κοβουμε” μετά από αναφορές χρηστών. Οι διαφημίσεις είναι αυτές που πληρώνουν τα έξοδα του server!

ΥΓ: Η εταιρεία δεν έχει καμία σχέση με το site. Είναι ένα affiliate όπως όλα τα άλλα. Οποιοσδήποτε μπορεί να ανοίξει ένα site και αν τηρεί τις προϋποθέσεις που θέτει η SI να έχει την ίδια ακριβώς αντιμετώπιση με το fmgreece. Ότι μερικοί πληρώνονται από την εταιρεία για άλλες δουλειές είναι τελείως άσχετο. Το site ανά πάσα ώρα και στιγμή μπορεί να κλείσει, αυτοί θα συνεχίσουν να πληρώνονται από την εταιρεία για τις άλλες δουλειές.

ΥΓ2: Δυστυχώς πλέον δεν υπάρχουν εκατοντάδες sites με παρόμοιο περιεχόμενο. Ούτε καν δεκάδες. Τα fmικά sites που έχουν άρθρα, downloads, forum συζήτησης και media (youtube ή twitch) μετριούνται στα δάχτυλα του ενός χεριού. Και ουσιαστικά πλέον δεν υπάρχει κανένα άλλο ελληνικό site για το fm (εκτός από ορισμένες fb pages).
User avatar
bianconeri
Trialist
Trialist
Posts: 76
Joined: Sat Sep 25, 2010 2:26 am
Football Manager της ομάδας: Juventus
Αγαπημένη Ομάδα: Juventus
Status: 'Η ο παίκτης ή η μπάλα...
Location: Thessaloniki
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

@master yoda τα προσβλητικά που έγραψε ο bianconeri για τον προσωπικό μας χρόνο (moderating+scouting) τα θεωρώ ανάξια απάντησης

Τι ακριβώς προσβλητικό έγραψα, έβρισα κανέναν; Φαντάσματα βλέπετε κύριε master yoda; αν θεωρείτε προσβλητικό ότι κάποιοι είναι εξωτερικοί συνεργάτες του παιχνιδιού είναι δικό σας πρόβλημα όχι δικό μου. Ο λόγος που το έγραψα είναι ΜΟΝΟ ότι το site δεν είναι απλά ένα fan site που ζει μόνο από διαφημίσεις... αν κάνω λάθος ανακαλώ αυτή τη στιγμή!
όσο για τα υπόλοιπα περί δράσης και αντίδρασης για τη χρήση του adblock είναι άκυρα. Ο λόγος της ύπαρξης είναι αποκλειστικά για προστασία του χρήστη από κακόβουλα προγράμματα και όχι για να χάνουν λεφτά από διαφημίσεις τα site... παντού σχεδόν οι σελίδες ζητάνε να τους έχεις σε whitelist δεν απαιτούν. Δεν είναι αγγελικά πλασμένο το ίντερνετ και το ξέρετε.
Γιατί το site δεν έχει σαν default https protocol και πρέπει κάθε φορά να το βάζω χειροκίνητα για να προστατέψω τα δεδομένα μου; Αυτά δεν σας πειράζουν; σας πειράζει που είπα κάτι για το adBlock;
Πρώτη φορά στη ζωή μου τέτοια αντιμετώπιση αλήθεια κρίμα.
My word remains a contract

Alessandro Del Piero
http://en.wikipedia.org/wiki/Alessandro_Del_Piero
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Στο είπα ήδη ότι κάνεις λάθος, τι δεν καταλαβαίνεις?
Post Reply

Return to “Σχόλια για το fmgreece.gr”