Η ιστορία της σελίδας ΜΑΣ!!!

Στείλτε μας τα σχόλια σας για το fmgreece.gr και προτείνετε μας νέες ιδέες για να το βελτιώσουμε!
User avatar
paokkerkir
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3894
Joined: Sun Jun 13, 2004 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Cesena
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
facebook προφίλ: paokkerkir
Location: Malta
Has thanked: 0
Been thanked: 0

http://web.archive.org/web/200304090524 ... reece.com/ :yea: :yea: :yea:

Aν δεν φαίνονται οι χαρακτήρες πηγαίνετε Προβολή>Greek ISO.

Γενικά αυτό το σαιτ έχει πολλές βερσιον του cmgreece η fmgreece απο το 2003 και μετά :wink:

http://www.archive.org/web/web.php
soterakis
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1379
Joined: Wed Dec 26, 2007 9:55 am
Football Manager της ομάδας: Fiorentina
Αγαπημένη Ομάδα: Anorthosis
Has thanked: 0
Been thanked: 0

μπραβο σε όλους που βοήθησαν στη δημιουργία αυτού του site!
είναι πολύ βοηθητικό για τους φίλους του fm...
Giannis0omorfos
Trialist
Trialist
Posts: 39
Joined: Sun Oct 21, 2007 5:12 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos , Portsmouth
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos
Status: νέο FM , αντίο φίλοι μου :P
Location: 127.0.0.1
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

μπράβο σας που χρησιμοποιείτε phpBB αντί της προβληματικής VBulletin -pappous

καλή συνέχεια -diatakste
Spoiler: show
ImageImage
ImageImageImage
Image
Spartakus
Football Legend
Football Legend
Posts: 13675
Joined: Tue Aug 09, 2005 10:23 am
Αγαπημένη Ομάδα: η δικιά μου
Location: Σε ένα κόσμο δικό μου, οπού μένω εγώ κι ο εαυτός μου
Has thanked: 0
Been thanked: 4 times

Και μόνο που από δω μέσα ξέρω πλέον παιδιά που κάνω παρέα και μιλάω μαζί τους καθημερινά λεει πολλά...
Γεωργέας forecer (και με περιβραχιόνιο)
--------------------------------------------
Kastroman wrote:Από τους αντίπαλους, ο Σπάρτακος εξελίσσεται σε λατρεία. :notworthy:
Όταν έβρεχε ο Θεός agression, bravery και determination είχε βγάλει κουβαδάκι και τα μάζευε. :D
nikos55 wrote:Φίλε Spartakus,
Και εσύ στον αγώνα μας. Οπως ο Σπάρτακος της αρχαιότητας ηγήθηκε των σκλάβων εναντίον των Ρωμαίων, εσύ οδήγησέ μας στη μάχη εναντίον της SI. Η θέση του αρχηγού είναι ανοικτή...
User avatar
liak0uras
Trialist
Trialist
Posts: 59
Joined: Mon Sep 01, 2008 10:29 am
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εγω δεν πίσταυα ότι θα βρώ τόσο χρήσιμα πράγματα σε πολλούς τομοίς συγχαρητήρια στα παιδιά που δουλέβουν να φτιάξουν κάτι για να βοηθήσουν τουσ αλλούς και που ασχολούνται με εμάς τους ασχετους!!!!!!
GREEN TEAM FOR EVER
Krazy
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1282
Joined: Fri Oct 19, 2007 10:16 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Σκόντα Ξάνθης - ΟΣΦΠ - ΡΕΑΛ Μ.
Location: Μεταξύ αγάπης και μίσους
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Οι εγγεγραμμένοι χρήστες μας είναι συνολικά 306


Πως μεγάλωσες fmgreece :P :P
User avatar
Sponis
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 25743
Joined: Thu Oct 03, 2002 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Δόξα Δράμας
Αγαπημένη Ομάδα: Manchester United / Π.Α.Ο.
twitter: Sponis
Status: I'm coming... Keep running... Tormenting You!
Location: Under Your Wings and Into Your Arms
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0
Contact:

ευτυχώς η ιστορία της σελίδας μας κρίνεται από τους 30000+ [κοντά 34k πλέον] χρήστες που έχουν εγγραφεί και από περίπου 300 με 500 παιδιά που κάνουν login κατά τη διάρκεια της ημέρας.

lgotzy αν σου έχει δωθεί κάποια πρόσβαση αυτά είναι [ή θα είναι] μόνο μέχρι τα downloads. Στο forum ΔΕΝ ξαναμπαίνεις και τώρα πλέον το πάω και πεισματικά [ενώ πριν ήμουν απλός θεατής] γιατί ανέφερες κάτι για φασιστικά, χουντικά κλπ

όσο λοιπόν περνάει από το χέρι μου όσα alias και να κάνεις, αργά η γρήγορα θα βρίσκονται εκεί που τους αξίζει... στη χωματερή

edit: και όσες ψηφοφορίες και να βάλεις... και 34 χιλιάδες υπέρ αν πάρεις, αν ο Πέρι, ο Τανάσης, ο ΒντΒ, ο Φορλάνης και εγώ πούμε όχι, ισχύει το όχι...
User avatar
yodamaster
Trialist
Trialist
Posts: 5
Joined: Thu Apr 22, 2010 2:17 pm
Football Manager της ομάδας: Real madrid
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολυ καλο το topic!
Image
master yoda
Off Topic Moderator
Off Topic Moderator
Posts: 14794
Joined: Thu Feb 15, 2007 3:05 am
Αγαπημένη Ομάδα: Ηρακλης
Status: +2513 posts
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

:roll: :roll:
Spoiler: show
-I thought our story was epic, you know?
You and me.
-Epic how?
-Spanning years and continents,
bloodshed... epic.
-Come on.
Ruined lives,bloodshed?
You really think a relationship
should be that hard?
-No one writes songs
about the ones that come easy.
Spoiler: show
Πέρασα όλη μου τι ζωή
θέλοντας κάτι...
και έβαλα τα δυνατά μου
να μην το βρω.
Ποτέ...
ακόμη πηγαίνοντας κοντά σε μέρη
που ίσως ήταν
User avatar
Antonisjk
National Manager
National Manager
Posts: 7512
Joined: Thu Dec 11, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Location: Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Αν μας πει ο φίλος από πάνω (πάνω από τον master yoda) ότι είναι και ΑΕΛ, έχει να πέσει τρελό γέλιο! -puppie
DaFFyNaSH
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 520
Joined: Mon Apr 21, 2008 11:27 pm
Football Manager της ομάδας: Ντιναμό Μόσχας
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ, Juve, Newcastle, Nottm F
Location: Σέρρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μετά απο τόσα χρόνια, τώρα το ανακάλυψα αυτό -puppie
Μπράβο πάντως, η κοινότητα του fmgreece είναι μια απο τις μεγαλύτερες και καλύτερες on-line "γειτονιές". Και το καλό είναι οτι είναι συνεχώς αναπτυσόμενη. Είναι πολύ δύσκολο να κρατηθεί ζωντανή μια κοινότητα στο διαδύκτιο τόσα χρόνια, παρόμοιες ιστοσελίδες στην Ελλάδα ίσως να μετριούντε στα δάχτυλα του ενός χεριού... Και δεν τα λέω αυτά για να αβαντάρω κανέναν, είναι η σκέψη μου και η άποψη μου...

2 παρατηρησεις μόνο έχω, πρώτον πιστεύω οτι πρέπει να ανανεωθεί το συγκεκριμένο άρθρο (να μπουν καινούρια στοιχεία και να αντικατασταθουν οι εικόνες γιατι είναι dead) και το δεύτερο πιο πολύ είναι άποψη παρά παρατήρηση, στο θέμα του φόρουμ, απο τη μια συμφωνώ για το phpbb σαν forum platform, αλλά κατα την γνωμη μου το IPB είναι το κορυφαίο όλων, το μεγάλο του μειονέκτημα όμως είναι οτι δεν είναι free και είναι δύσκολο να πληρώνεις licence για forum οταν υπάρχουν ένα σωρό free (η τσέπη μου το λέει αυτό, όχι εγώ :P )...

Συγχαρητήρια και πάλι...
greek_manager
Webmaster
Webmaster
Posts: 11864
Joined: Fri Dec 06, 2002 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
facebook προφίλ: thkouk
twitter: thkouk
Location: Τρίκαλα
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0
Contact:

Δεν είναι τόσο θέμα κόστους, όσο το ότι δεν πετάς όλον αυτόν τον "πλούτο" από μηνύματα και γνώσεις που υπάρχει σε αυτό εδώ το φόρουμ, για να ξεκινήσεις από την αρχή

(χωρίς να συμφωνώ απαραίτητα ότι το IPB είναι καλύτερο από το phpBB)
DaFFyNaSH
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 520
Joined: Mon Apr 21, 2008 11:27 pm
Football Manager της ομάδας: Ντιναμό Μόσχας
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ, Juve, Newcastle, Nottm F
Location: Σέρρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εννοείτε πως δεν τα πετάς... Μόνο αν υπάρχει κάποιος τρόπος μεταφοράς-αλλαγής db απο phpbb σε ipb κάνεις κάτι τέτοιο... Αλλιώς και 1000 φορές καλύτερο να είναι το άλλο δεν αξίζει μία, γιατι αν χαθούν όλα αυτά θα είναι σαν να χάνετε η ιστορία του forum... Κοίτα δεν είπα οτι το ipb ειναι καλύτερο, απλά όπως τα περνεις και τα 2 "μαμά" χωρίς να πειράξεις τίποτα το IPB αν αγνοήσεις το οτι δεν είναι free υπερτερεί του phpbb, τώρα δεν ξέρω τι έχουν κάνει τον τελευταίο καιρό στο phpbb απο άποψη security και όχι μονο γιατι έχω να ασχοληθώ καιρό αλλά δεν διαφωνώ οτι είναι πάρα πολύ καλό και αρκετά ευέλικτο σε θέμα modding, αν έχεις γνωσεις php το κάνεις ότι γουστάρεις..
greek_manager
Webmaster
Webmaster
Posts: 11864
Joined: Fri Dec 06, 2002 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
facebook προφίλ: thkouk
twitter: thkouk
Location: Τρίκαλα
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0
Contact:

Σίγουρα θα υπάρχουν σκριπτάκια που να κάνουν το transfer. Αλλά η βάση μας είναι τεράστια (πάνω από 1Gb ασυμπίεστη) και όποτε κάνω κάποια μεταβολή, αφενός πήζω, αφετέρου έχω πάντα το άγχος ότι κάτι θα πάει στραβά μέχρι να ολοκληρωθεί. Με τέτοιες βάσεις, ακόμα και ένα export / import δεν είναι απλή διαδικασία.
Επίσης, την τελευταία φορά που την πείραξα, ήταν η αναβάθμιση έκδοσης του ίδιου του phpBB. Και τότε είχαμε κάποια θεματάκια. Σίγουρα θα εμφανιστούν λοιπόν άμα αλλάξουμε software, οπότε δεν θέλω να το σκέφτομαι!
Επίσης δεν κάνω modding, για τον ίδιο λόγο, by the book είναι η βάση και πάλι έχεις θέματα με τα updates, άμα έχεις και mods γίνεται κόλαση. Ειδικά σε ένα φόρουμ που τρέχει 10 χρόνια περίπου!
DaFFyNaSH
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 520
Joined: Mon Apr 21, 2008 11:27 pm
Football Manager της ομάδας: Ντιναμό Μόσχας
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ, Juve, Newcastle, Nottm F
Location: Σέρρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Όντως, αυτό με την βάση δεδομένων είναι αλλήθεια όσο πιο μεγάλη είναι τόσο περισσότερες πιθανότητες έχει να δημιουργηθεί πρόβλημα σε κάποια μεταβολή.. Μέχρι και σε ένα απλο export για back up μπορει να σου crashαρει... Πάντως κάτι που μπορεις να δοκιμάσεις με την βάση (σε ένα άλλο build, πχ στο pc σου) για να δεις αν σου βγει και να το εφαρμόσεις και live, είναι να διαχωρίσεις την βάση δεδομένων, πχ να έχεις μια βάση για τα στοιχεία των user και μια βάση για τα υπόλοιπα. Δεν ξέρω κατα πόσο είναι εφικτό κατι τέτοιο στο phpbb, πάντως σε ενα online game που είχαμε στήσει με έναν φίλο μου, επειδή φοβόμουν πάρα πολύ για την βάση δεδομένων (υπήρχε μία τρύπα στο παιχνίδι που με πακέτα ο άλλος μπορούσε να βρει στοιχεία της db) την διαχωρίσαμε σε 2 κομμάτια, έβαλα τα σημαντικά στοιχεια σε άλλη με αυστηρότερα κριτήρια και άφησα τα ασήμαντα στην αρχική, βέβαια δεν κράτησε για πολύ αυτό για να ξέρω πως ήταν σε σταθερότητα κτλ γιατι διορθώθηκε γρήγορα το πρόβλημα με την "τρυπα"... Βέβαια και να υπάρχει τρόπος είναι μεγάλος μπελάς απ'ότι θυμάμε (με guides και οδηγίες απο διάφορες πηγες το είχα κάνει) αλλά αν υπάρχει σταθερότητα μειώνει αισθητά το μέγεθος της db, μιας και διαχωρίζονται σε 2 και είναι μικρότερο το ρίσκο για την ακαιρεότητα της βάσης..

Άσχετο, εχετε σκεφτεί καθόλου την δημιουργία υπο-σελίδας στο στυλ του wiki; Να είναι συγκεντρωμένα σημαντικά στοιχεία για το παιχνίδι και διάφορα guides, αφιερώματα κτλ;
Post Reply

Return to “Σχόλια για το fmgreece.gr”