Προτάσεις για το μελλοντικό Football Manager 2006 and beyond

Συζητήστε σχετικά με το 1ο σε σειρά παιχνίδι της SI και Sega!
Locked
akis13
Πρωταθλητής Προγνωστικών
Πρωταθλητής Προγνωστικών
Posts: 4312
Joined: Wed Apr 16, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Palermo
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος,Palermo
Location: Χαλάνδρι,Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Κατι που μου εχει σπασει τα νευρα αρκετα χρονια τωρα ειναι οτι δεν μπορουμε να φωρτοσουμε μεσα στο παιχνιδι καποιο αλλο πρωταθλημα οπως και να αφαιρεσουμε!Πχ ξεκιναω απο confernce μετα απο καποια(πολλα)χρονια ανεβενω 1η γιατι να <κουβαλαω> μαζιμου αλλες 4 κατηγοριες?Θα ηταν πολυ καλο και ελαφρυτερο :D
theodore80
Administrator
Administrator
Posts: 4833
Joined: Mon Apr 28, 2003 11:00 pm
Location: Amsterdam, Netherlands / Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Έχει αναφερθεί πολλές φορές. Όμως νομίζω πως είναι ανέφικτο από άποψη κώδικα...
User avatar
d4m13n
Banned
Banned
Posts: 2028
Joined: Sat May 10, 2003 11:00 pm
Location: Portsmouth Uk - Thiva
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Να προσθέσεις είναι λίγο απίθανο να το κάνουν (η DB δημιουργείται με τα στοιχεία που βάζεις στην αρχή και έχει ορισμένο μέγεθος).

Να αφαιρέσουν ίσως θα μπορούσαν είναι πιο εύκολο.

Γενικά η SI δεν δείχνει να ενδιαφέρεται πολυ για καινοτομίες..
Πως ποστάρω άραγε? :D
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

[quote="sofKC"]na iparxoun perisotera xrimata
idi lefton

px kypriaki lira opos exi euro dollaria draxmes fragka.[/quote]
Όταν μπει το κυπριακό πρωτάθλημα στο FM τότε θα μπει και αυτο :wink:
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

[quote="sofKC"]episis ektos apo to option na kanis load olous tous kyprious/andorinous/maltezous pou iparxoun stin db gia na mporis na paris tin ethniki na iparxi ena allo option opou mporo na kano load olous tous pektes pou pezoun sto protathlima aftis tis xoras giati px tora ego ekana load tin kypro gia na fero stin omada mou ta talenta apo tin kypro alla den thelo na fero mono ton filanioti kai ton alonefti 8elo na fero kai ton wobay alla o wobay i o kaountera den 8a ine panta yparktoi sto diko mou pexnidi.[/quote]
Έχει προταθεί ήδη και κάποιες παρόμοιες επιλογές retain (π.χ. όλοι οι capped παίκτες κτλ.) Τώρα εαν εισακουστεί δεν ξέρω...
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

[quote="d4m13n"]
Γενικά η SI δεν δείχνει να ενδιαφέρεται πολυ για καινοτομίες..[/quote]
Ναι, προσπαθεί πάνω από όλα να βελτιώση τα ήδη υπάρχοντα στοιχεία του παιχνιδιού και να ΄το κάνει πιο ''σταθερό''
aekole
Trialist
Trialist
Posts: 3
Joined: Thu Dec 09, 2004 2:40 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγω θα ηθελα να προτεινω κατι για τα graphics και ειναι πιθανο να ειναι εφικτο (δεν γνωριζω καν πως φτιαχνονται κτλ.) αν γινεται να αλλαξει καπως η οψη του χορτου στο 2d ματς. Το υπαρχον χορτο εκτος το οτι ειναι ιδιο σε καθε αγωνα ειναι απιστευτα βαρετο και δεν ειναι ρεαλιστικο. Θα μπορουσε καλλιστα να ειναι σαν το default backround σε βελτιωμενη μορφη που να ταιριαζς σε 2d match . Συνεχιζοντας με τα graphics θα μπορουσε να "κουνιεται το πλεχτο" και να μην ειναι σαν να βαζεις γκολ σε τοιχο και οχι σε διχτυα. (Επι ευκαιριας μεγαλη ηταν η καινοτομια και με τα 3d τερματα). Επισης να γινουν ενεργειες ακομα να εμπλουτισθει η εικονα του 2d μας διοτι ειναι το κομματι του FM που ειναι αρκετα πισω απο ρεαλισμο. Κατι πιο ρεαλιστικο θα ηταν διαφημιστικες πινακιδες που μπορουν να δωσουν μια λαμψη στο γηπεδο αλλα δυστυχως εκει μπλεκονται αλλου ειδους συμφεροντα με τις (διαφημιστικες) εταιρειες...! Επισης οι παιχτες που κανουν retire να μπορουν να αναλαμβανουν καποιο διοικητικο ποστο σε favourite συνηθως club οπωσ Director of Football και οχι προεδρος (βλ Ντεμης που πολυ ισως νομισουν οτι εμπνευστικα) αν και νομιζω στο μελλον θα αναπτυχθει κι αυτο. Να μπορουν να τιμωρηθουν οι ομαδες με προστιμα ΣΗΜ: Αξιζει να σημειωθει οτι στα προηγουμενα FM ισως και σε αυτο να υπαρχουν στα εξοδα League FineS . Που ειναι αυτα τα League fines??? Να δινουν οι ομαδες παιχνιδια κεκλυσμενων λογω τιμωριων (οοοχι δεν γινεται μονο στην Ελλαδα βλ. Ρομα στο Τσου λου) αλλα να δικαιολογουνται οι τιμωριες καπως κομψα και οχι επειδη "δειρανε το διατητη" (ΕΛΕΟΣ) λεγοντας ενα απλως "αναρμοστη συμπεριφορα" νομιζω ειναι οκ. :twisted:
PS1ΑΥΤΑ φιλοι FMers ελπιζω αυτα που γραψαμε ολοι να ληφθουν σε ενα (ελαχιστο τουλαχιστον) βαθμο υποψη για ενα καλυτερο μελοντικα FM. PS2 :Δεν μπορουμε ομως να κρυψουμε ομως οτι εγιναν σημαντικα βηματα προοδου σε σχεση με τα προηγουμενα FM.
Gia sena zw gia sena tragoudw...
User avatar
ale3is
Backup
Backup
Posts: 795
Joined: Tue Jul 08, 2003 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos F.C
Location: Βούλα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ti tha legate na ipirxe vathmos kata tin diarkeia tou paixnidiou iremias kai psixologias etsi oste an eisai sto 70 kai to skor einai 1-1 kai apokleiese kai deis to 10 sou na exei psixologia skata na ton alla3eis?i an deis ton gonzalez me 10 sta neura na ton alla3eis mipos kai peraseis tin sevili?Nomizo pos tha voithage poli!
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αλέξη, υπάρχει αυτό που λες. Από άποψη νεύρων, καμιά φορά γίνεται φανερό ότι κάποιοι παίκτες πάνε για αποβολή, αν διαμαρτύρονται συνεχώς στο διαιτητή ή φάνε μερικά απανωτά warnings κλπ-κλπ. 'Ομως το πού κινείται η ψυχολογία του παίκτη θα πρέπει να το καταλάβεις μόνος σου, δε θα δεις κάποιον αριθμό που να στο λέει κατά τη διάρκεια του ματς.

Eπιπλέον, υπάρχουν attributes (και κρυφά και φανερά) που σου δείχνουν την προδιάθεση του παίκτη για το πώς αντιμετωπίζει διάφορες καταστάσεις. Determination, Composure, Temperament, Important Matches, Pressure, Bravery είναι μερικά από αυτά.
Tonton_Zola_Moukoko
Rotation
Rotation
Posts: 1053
Joined: Sun Sep 21, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

paidia mia aporia perissotero para kati pou na prostetei.To co-ownership de tha eprepe na einai anoixto kai se alles xores ektos italias?episeis to loan de tha eprepe na einai kai pano apo ena xrono?opos kai na bei mia opoion sto transer o paixths me toi pou agorazete na menei danikos gia ena dio xronia sthn omada apo opou ton agorases?thetiko tha htan na prostethei kai pali to leaugue fine...mas elipse...
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Για το co-ownership: Όχι αφού νομικα στέκει μόνο στην Ιταλία από όσο ξέρω.
dimosdial
Πρωταθλητής Προγνωστικών
Πρωταθλητής Προγνωστικών
Posts: 2990
Joined: Mon Apr 21, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="Peritri"]Για το co-ownership: Όχι αφού νομικα στέκει μόνο στην Ιταλία από όσο ξέρω.[/quote]

Παντως εχω την εντυπωση οτι γινεται και σε αλλες χωρες.Π.χ με τον Ετο οταν ανηκε σε Ρεαλ και Μαγιορκα.:wink:
Δε βαζω και το χερι μου στη φωτια παντως.
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Για δανεικός ήξερα για τον Ετό.Τεσπά, τότε είναι θέμα του Ισπανού HR :P .Στην Ελλάδα και Κύπρο πάντως δεν υπάρχει...
User avatar
titos
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5242
Joined: Thu Mar 04, 2004 12:00 am
facebook προφίλ: christoforos30uk
Location: Hanwell, London
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="dimosdial"]Παντως εχω την εντυπωση οτι γινεται και σε αλλες χωρες.Π.χ με τον Ετο οταν ανηκε σε Ρεαλ και Μαγιορκα.:wink:
Δε βαζω και το χερι μου στη φωτια παντως.[/quote]

Νομίζω ότι ο Ετό ήταν στη Μαγιόρκα κανονικά, απλώς η Ρεάλ είχε first option πάνω του κάτα κάποιο τρόπο. Κάτι διαφορετικό είχε γίνει δεν ήταν co-ownership!
:protest: ...Φέρτε τον Ντελ Μπόσκε πίσω στην Ρεάλ Μαδρίτης... :protest:
Tonton_Zola_Moukoko
Rotation
Rotation
Posts: 1053
Joined: Sun Sep 21, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

pantos me opoia morfh kai an eiparxei kalo tha htan na prostethei
Locked

Return to “Γενική συζήτηση για το Football Manager 2005”