Γιώργος Μανούσος [08/09]

Bοηθήστε, διορθώστε και πείτε τη γνώμη σας πάνω στο Research σχετικά με τον ΟΦΗ!
Locked
boukoumtsa
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5996
Joined: Wed Apr 30, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: sokker ρουλζ
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΦΗ
facebook προφίλ: boukoumtsa
Status: born without a face
Location: Γεντί Κουλέ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έρχεται Δευτέρα ο Μανούσος
Ο τιμ μάνατζερ του ΟΦΗ Μανώλης Συντιχάκης δεν μετέβη στην Μυτιλήνη αλλά αποφασίστηκε μια πιο πρακτική λύση. Να έρθει δηλαδή ο Μανούσος στο Ηράκλειο και να υπογράψει εδώ για 3 χρόνια. Ο 21χρονος μεσοεπιθετικός θα βρίσκεται στην Κρήτη το πρωι της Δευτέρας καθώς θα ταξιδέψει με πλοίο προκειμένου να φέρει μαζί και τα πράγματα του ώστε να είναι μόνιμη η μετακόμιση.
http://www.athleticradio.gr/index.php/a ... iew/1/3314
Κατά τα άλλα, χθες υπέγραψε τριετές συμβόλαιο ο Γιώργος Μανούσος και δήλωσε για τη νέα σελίδα στην καριέρα του: «Είναι μεγάλη μου τιμή που θα φορέσω τη φανέλα του ΟΦΗ. Θέλω να δικαιώσω εκείνους που με εμπιστεύτηκαν», ενώ παραδέχτηκε ότι είχε πολύ καλή πρόταση και από τον Ηρακλή.
http://www.goalday.gr/article.asp?catid ... id=1168134
Μέσα μου είμαι μόνος
και θέλω να γυρίσω πάλι πίσω
Είμαι μόνος
και θέλω να γυρίσω να δω

Με βροχή να σβήσω
όσα λίγο λίγο καταστρέφει ο χρόνος
Τώρα, μόνος μου
τρελαίνομαι τα πάντα ζητώ
User avatar
kolossiAIOs
Assistant Researcher
Assistant Researcher
Posts: 384
Joined: Sun Feb 05, 2006 11:47 am
Location: Aegean Sea
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ο ΟΦΗ έκανε διάνα με τον Μανούσο!
Ταχύτατος περιφερειακός επιθετικός, που φέτος έπαιξε τόσο στη δεξιά, όσο και στην αριστερή πλευρά του 4-3-3 που εφάρμοσε ο Αιολικός. Πρώτος σκόρερ της ομάδας της Μυτιλήνης με 9 γκολ (νομίζω, πρέπει να δω τα χαρτιά μου), δεξιοπόδαρος, εκρηκτικός.
Μοναδικό του μειονέκτημα, που φαντάζομαι ότι θα βελτιώσει τώρα στην Κρήτη, το γεγονός ότι δεν "έσπαγε" την μπάλα και προτιμούσε να τελειώσει μόνος του τις φάσεις, ακόμα και χωρίς επιτυχία. Βέβαια, ήθελε να κάνει μταγραφή και τα κατάφερε. Τώρα, δεν μπορεί να μην είναι ομαδικός...
User avatar
kolossiAIOs
Assistant Researcher
Assistant Researcher
Posts: 384
Joined: Sun Feb 05, 2006 11:47 am
Location: Aegean Sea
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΝΟΥΣΟΣ

Image

ΗΜ/ΝΙΑ ΓΕΝ. : 3/12/1987
ΤΟΠΟΣ ΓΕΝ. : ΜΥΤΙΛΗΝΗ
ΕΘΝΙΚΟΤΗΤΑ: ΕΛΛΗΝΙΚΗ
ΥΨΟΣ : 1.78
ΒΑΡΟΣ: 73
ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΟΜΑΔΕΣ: ΠΑΛΛΕΣΒΙΑΚΟΣ - ΔΑΦΝΗ ΜΕΣΑΓΡΟΥ - ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΓ. ΜΑΡΙΝΑΣ - ΑΙΟΛΙΚΟΣ
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75779
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 8 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Περάστηκαν.
User avatar
OFI Crete
Asst Researcher Εργοτέλη & ΟΦΗ
Asst Researcher Εργοτέλη & ΟΦΗ
Posts: 6941
Joined: Mon Dec 02, 2002 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Massese (FM11)
Αγαπημένη Ομάδα: Roma Roma bella
Location: Candia
Has thanked: 7 times
Been thanked: 0
Contact:

DL
passing +
composure +
Scout Ο.Φ.Η.

Μία ζωή θα είμαι κει
σ΄όποια κι αν παίζεις εθνική
κι αν έπαιζες στον ουρανό
θα πέθαινα για να σε δω
ΟΦΑΡΑ πόσο σ' αγαπώ.
koeman
Asst Researcher Απόλλων Καλαμαριάς
Asst Researcher Απόλλων Καλαμαριάς
Posts: 13274
Joined: Sat Apr 19, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Apollon Kalamarias
Αγαπημένη Ομάδα: Sengkurong FC
Location: Bandar Seri Begawan (Brunei Darussalam)
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Πάντως το είπε και ο εκφωνητής του Σπορ FM, και λογικά μπορούν να επιβεβαιώσουν και οι του Αιολικού ότι ο Μανούσος έπαιξε κατά συνθήκη δύο φορές αριστερό μπακ. λόγω ελλείψεων. Η κανονική του θέση είναι μπροστά (αν και δεν ξέρω ακριβώς αν είναι στράικερ, πλάγιος επιθετικός ή μεσοεπιθετικός).
User avatar
OFI Crete
Asst Researcher Εργοτέλη & ΟΦΗ
Asst Researcher Εργοτέλη & ΟΦΗ
Posts: 6941
Joined: Mon Dec 02, 2002 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Massese (FM11)
Αγαπημένη Ομάδα: Roma Roma bella
Location: Candia
Has thanked: 7 times
Been thanked: 0
Contact:

MR
teamwork -
vision -
strength -
Scout Ο.Φ.Η.

Μία ζωή θα είμαι κει
σ΄όποια κι αν παίζεις εθνική
κι αν έπαιζες στον ουρανό
θα πέθαινα για να σε δω
ΟΦΑΡΑ πόσο σ' αγαπώ.
koeman
Asst Researcher Απόλλων Καλαμαριάς
Asst Researcher Απόλλων Καλαμαριάς
Posts: 13274
Joined: Sat Apr 19, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Apollon Kalamarias
Αγαπημένη Ομάδα: Sengkurong FC
Location: Bandar Seri Begawan (Brunei Darussalam)
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Για την «αποκάλυψη» του ΟΦΗ, τον Γιώργο Μανούσο, πρότυπο και πηγή έμπνευσης δεν ήταν κάποιος από τους σύγχρονους σταρ των γηπέδων, αλλά ο πατέρας του Γιάννης. «Σε ηλικία 12 ετών είδα βίντεο με γκολ του πατέρα μου και έπαθα πλάκα. Πραγματικά, θέλω να του μοιάσω και να τον ξεπεράσω. Τον έβλεπα και δεν σκεφτόμουν τίποτα άλλο εκτός από το ποδόσφαιρο. Μόνο αυτό ήθελα να κάνω. Πάντως, δεν έχουμε το ίδιο στυλ. Εκείνος ήταν γκολτζής, κλασικός φορ, ενώ εγώ είμαι πιο πολύ περιφερειακός επιθετικός» θυμάται ο νεαρός μεσοεπιθετικός της κρητικής ομάδας.
Ο Γιάννης Μανούσος πέτυχε σημαντικά ρεκόρ στη δεκαετία του ?80 με τη φανέλα του Αιολικού, έκανε το μεγάλο άλμα στον Πανιώνιο (1984, 8 συμμετοχές και 1 γκολ), αλλά οι τραυματισμοί του και το πρόωρο αντίο δεν του επέτρεψαν να κάνει ακόμα μεγαλύτερα πράγματα. Οι τρεις επεμβάσεις μηνίσκου τον ανάγκασαν να κρεμάσει τα ποδοσφαιρικά του παπούτσια σε ηλικία 28 ετών.
Ο ίδιος είναι αρχισκόρερ του Αιολικού με 134 γκολ (σε όλες τις κατηγορίες), ενώ τα 35 γκολ με τη φανέλα του συλλόγου της Μυτιλήνης τη σεζόν 1983-84 αποτελούν ρεκόρ στη Γ? Εθνική (ισοφαρίστηκε ένα χρόνο αργότερα από τον Κώστα Κωττάκη του Ιωνικού). Ακόμα, έχει πετύχει 6 γκολ (!) στη μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία του Αιολικού (14-1 την Αναγέννηση Χανίων το 1980). Επίσης, ήταν ο μοναδικός ερασιτέχνης που κλήθηκε στην Εθνική Νέων (1979-80) και την Εθνική Ελπίδων (1980-81).
Ο πρεσβύτερος Μανούσος έκανε σύγκριση των δικών του ποδοσφαιρικών χαρακτηριστικών με αυτά που διαθέτει ο γιος του. «Είμαστε διαφορετικοί ποδοσφαιριστές. Εγώ ήμουν κλασικό σέντερ φορ περιοχής. Ο Γιώργος έχει πάρει από μένα την εκρηκτικότητα και τη δύναμη. Θέλει όμως βελτίωση στην τεχνική, στα τελειώματα των φάσεων και να μάθει να παίρνει σωστές θέσεις μέσα στην περιοχή. Αυτό που με ευχαριστεί είναι το ότι πρόκειται για συγκροτημένο παιδί, που ξέρει πολύ καλά ότι δεν έχει πετύχει τίποτα ακόμα και πρέπει να κάνει πολλά τέτοια παιχνίδια για να καθιερωθεί».
... Ο Γιάννης Ματζουράκης όμως διέκρινε ταλέντο και δυνατότητες και τον πίστεψε, τόσο που να δηλώνει: «Αν δουλέψει σκληρά, μπορεί να φτάσει και στην Εθνική Ελλάδας». Αρχικά τον χρησιμοποίησε σε ρόλο αριστερού μπακ, κάτι όμως που δεν βγήκε ούτε στον προπονητή ούτε και στον παίκτη. «Μπορείς να αγωνιστείς στο αριστερό άκρο;». «Ναι, μπορώ» απάντησε ο Μανούσος, γιατί πραγματικά πίστευε ότι μπορεί να αντεπεξέλθει.
http://www.goalday.gr/article.asp?catid ... id=1735488


Εμένα πάντως δεν μου άρεσε καθόλου η βουτιά και ο πανηγυρισμός του που πήρε το μούφα πέναλτι στο Θρασύβουλο...
boukoumtsa
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5996
Joined: Wed Apr 30, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: sokker ρουλζ
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΦΗ
facebook προφίλ: boukoumtsa
Status: born without a face
Location: Γεντί Κουλέ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Στην Ξάνθη σε μία φάση μαρκάρεται αντικανονικά μέσα στην περιοχή, αλλά αντί να πέσει συνέχισε και σούταρε. Ίσως να μην έχει μέσα του τη βουτιά
Μέσα μου είμαι μόνος
και θέλω να γυρίσω πάλι πίσω
Είμαι μόνος
και θέλω να γυρίσω να δω

Με βροχή να σβήσω
όσα λίγο λίγο καταστρέφει ο χρόνος
Τώρα, μόνος μου
τρελαίνομαι τα πάντα ζητώ
Locked

Return to “ΟΦΗ”