Γήπεδο Γεώργιος Καραϊσκάκης

Συζητήστε σχετικά με το νέο Football Manager 2020!
Post Reply
User avatar
Spirosmvr
Amateur
Amateur
Posts: 108
Joined: Sun Nov 01, 2015 6:51 pm
Football Manager της ομάδας: Watford
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θα ήθελα να ρωτήσω κατι που μου προκαλεί εντύπωση.Ενώ σχεδόν όλα τα γήπεδα στο παιχνίδι επιδέχονται επέκταση,το γήπεδο του Ολυμπιακού όχι.Γνωρίζει κανείς τον λόγο?
User avatar
laugh
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3601
Joined: Sun Nov 06, 2005 3:41 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Είναι σαθρό το υπέδαφος λόγω υπόγειων υδάτων οπότε δεν μπορεί να "σηκώσει" επέκταση.
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

@laugh, δεν χρειάζονται τέτοια posts :)

@Spirosmvr, έχεις κάποια πηγή που να αναφέρει πως υπάρχει δυνατότητα επέκτασης του γηπέδου Γεώργιος Καραϊσκάκης;
User avatar
Spirosmvr
Amateur
Amateur
Posts: 108
Joined: Sun Nov 01, 2015 6:51 pm
Football Manager της ομάδας: Watford
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

οχι.αλλα ουτε για γηπεδα αλλων ομαδων εχω πηγη κ μπορουν να επεκταθουν in game.τεσπα ρωτησα επειδη μου κανει εντυπωση
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

@Spirosmvr, έχεις κάποια πηγή που να αναφέρει πως υπάρχει δυνατότητα επέκτασης του γηπέδου Γεώργιος Καραϊσκάκης;
User avatar
Spirosmvr
Amateur
Amateur
Posts: 108
Joined: Sun Nov 01, 2015 6:51 pm
Football Manager της ομάδας: Watford
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

επαναλαμβανω δεν εχω καποια πηγη αλλα μου φαινεται περιεργο γιατι σχεδον σε ολα τα γηπεδα του παιχνιδιου μπορει να γινει επεκταση αυτο τιποτα περισσοτερο τιποτα λιγοτερο
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Μπορείς αν θες αντιστρόφως, να βρεις πηγές που να αναφέρουν πως δεν μπορεί να γίνει επέκταση στα υπόλοιπα γήπεδα που "υποπτεύεσαι" πως δεν μπορεί να γίνει.
User avatar
Spirosmvr
Amateur
Amateur
Posts: 108
Joined: Sun Nov 01, 2015 6:51 pm
Football Manager της ομάδας: Watford
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

υπαρχει πηγη που να αναφερει πως το καραισκακης δεν μπορει να επεκταθει? αντιθετα αν κανεις μια γρηγορη αναζητηση στο google το εξης: καραισκακης επεκταση θα βρεις πολλα αρθρα απο γνωστα σαιτ να αναφερουν σκεψψεις περι επεκτασης 4.000 θεσεων(ειδικα μια περιοδο που ακουγοταν πως θα μπουν κινεζοι στον ολυμπιακο)
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

@Spirosmvr, έχεις κάποια συγκεκριμένη πηγή/links που να αναφέρει πως υπάρχει δυνατότητα επέκτασης του γηπέδου Γεώργιος Καραϊσκάκης;
User avatar
themistoklis7
Football Legend
Football Legend
Posts: 14784
Joined: Thu Nov 06, 2008 8:37 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Περι να σε ρωτησω,μπορει να διορθωθει η φυσουνα του Καραισκακη. Irl βρισκεται στο κεντρο του γηπεδου και οχι στη γωνια οπως στο save που τρεχω
Bouzouxis7 wrote:ΥΣ: Για να κράζει και ο Θέμης, τότε μάλλον δεν υπάρχει ελπίδα :D
Tsakalaki wrote:Αν νομίζεις οτι το Football Manager "είναι ένα παιχνίδι μωρέ..." δε θα με καταλάβεις ποτέ. Αν νομίζεις οτι το fmgreece.gr "είναι ένα σάιτ που κατεβάζεις γραφικά" δε θα με καταλάβεις ποτέ.
User avatar
kobos550
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5915
Joined: Sat Jan 28, 2012 9:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Αθήνα
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Spirosmvr wrote: Tue Mar 31, 2020 1:50 pm υπαρχει πηγη που να αναφερει πως το καραισκακης δεν μπορει να επεκταθει? αντιθετα αν κανεις μια γρηγορη αναζητηση στο google το εξης: καραισκακης επεκταση θα βρεις πολλα αρθρα απο γνωστα σαιτ να αναφερουν σκεψψεις περι επεκτασης 4.000 θεσεων(ειδικα μια περιοδο που ακουγοταν πως θα μπουν κινεζοι στον ολυμπιακο)
Έτσι από περιέργεια έψαξα να δω.

Το μόνο άρθρο που βρήκα είναι από το newpost.gr που αναφέρει:
Spoiler: show
Σοβαρές σκέψεις αύξησης της χωρητικότητας του «Γ. Καραϊσκάκης» κάνει ο Βαγγέλης Μαρινάκης, ο οποίος θέλει να βλέπει περισσότερο κόσμο και πιο «καυτή» ατμόσφαιρα στην έδρα του Ολυμπιακού. Το ενδεχόμενο αύξησης της χωρητικότητας του «Γ. Καραϊσκάκης» ολοένα και... ωριμάζει σαν σκέψη στο μυαλό του Βαγγέλη Μαρινάκη!

Ο μεγαλομέτοχος των Πειραιωτών θέλει να «μεγαλώσει» το φαληρικό στάδιο, ώστε να έχουν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν από κοντά την αγαπημένη τους ομάδα περισσότεροι φίλοι των «ερυθρόλευκων», ενώ με μια τέτοια κίνηση είναι δεδομένο πως η ατμόσφαιρα θα είναι ακόμα πιο «καυτή», ιδιαίτερα στα μεγάλα και κρίσιμα ματς.

Σύμφωνα με τα τελευταία ρεπορτάζ, ο Βαγγέλης Μαρινάκης και οι συνεργάτες του έχουν ήδη ξεκινήσει τη μελέτη των σχεδίων, ώστε να φανεί κατά πόσο θα μπορέσει να αυξηθεί η χωρητικότητα του γηπέδου, ενώ μια πρώτη πιθανή αύξηση υπολογίζεται περίπου στην ενσωμάτωση 4.000 επιπλέον θέσεων.


Για τους Κινέζους που λες βρήκα αυτό (δεν έψαξα για κάτι άλλο) γιατί λέει:
Spoiler: show
ο Διευθυντής Επικοινωνίας της ΠΑΕ Ολυμπιακός, Κώστας Καραπαπάς, έσπευσε να διαψεύσει τα συγκεκριμένα σενάρια, υποστηρίζοντας πως δεν υπάρχει κανένας συμπαίκτες για τον Βαγγέλη Μαρινάκη και ουδείς Κινέζος έχει «μπει» στους Πειραιώτες.

«Επειδή με έχετε ζαλίσει από το πρωί με μηνύματα, να ξεκαθαρίσω από εδώ κάτι για να τελειώνουμε όμορφα και ωραία: Ο ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΜΑΡΙΝΑΚΗΣ έχει ΣΥΜΠΑΙΚΤΗ ΜΟΝΟ τον κόσμο του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ και τον... ΒΑΓΓΕΛΗ ΜΑΡΙΝΑΚΗ!

Κινέζοι, Ιάπωνες και Κορεάτες ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ, δεν έχουν δώσει ούτε ευρώ να πάρουν εισιτήριο, όχι για να πάρουν μερίδιο της ΠΑΕ ή του γηπέδου!

ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ.

Και τα ΜΜΕ που είναι κοντά στον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ, που τoν στηρίζουν στον πόλεμο που δέχεται, ας μη δίνουν τροφή στους φαντασιόπληκτους του διαδικτύου!», έγραψε.
Οπότε διαψεύστηκε η είδηση.

Έπειτα τα άλλα αποτελέσματα που βρήκα ήταν στο new.stadia.gr και στο skyscrapercity στα φόρουμ τους που λένε ότι το Καραισκάκης δε μπορεί να αυξηθεί.

Τα οποία ενδεικτικά αναφέρουν:
Πολλές φορές έχει ειπωθεί ότι είναι σχεδόν αδύνατη η "επέκταση" του Καραϊσκάκη, χωρίς να προκληθούν κίνδυνοι. Οπότε μάλλον για φυλλαράκια παραπάνω το εκανε η εφημερίδα.
Ο μοναδικός τρόπος να αποκτήσει μεγαλύτερο γήπεδο ο Ολυμπιακός είναι να χτίσει άλλο σε άλλη τοποθεσία, πράγμα που μοιάζει όντως πολύ μακρινή πιθανότητα, αλλά θα είναι και επιχειρηματικά λάθος, αφού το παρόν γήπεδο φαίνεται να φέρνει αρκετό χρήμα.
και
Η επέκταση του Καραισκακη ειναι ψέμα. Κοροιδία του Κόκαλη για να καθησυχάσει τον κόσμο του Ολυμπιακου οταν έφεραν αντίρρηση για την μικρη χωρητικότητα του γηπεδου.
Το Καραισκακη δεν μπορει να πάρει επεκταση. Που ειναι ο χωρος που θα επεκταθουν οι εξεδρες? Να φτάσουν ως το χορταρι αποκλειεται γιατι υπαρχουν οι περσιδες εξαερισμου, κλιματισμου, κτλ...

Το μόνο που μπορει να γίνει ειναι όχι επεκταση αλλα επανασχεδιασμός του γηπεδου ξηλώνοντας την οροφή και κατασκευάζοντας νέες εξέδρες προς τα πάνω.
User avatar
Spirosmvr
Amateur
Amateur
Posts: 108
Joined: Sun Nov 01, 2015 6:51 pm
Football Manager της ομάδας: Watford
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ισως να μην μπορει να γινει επεκταση αλλα ειναι η μονη περιπτωση ingame (οσα σειβ εχω παιξει και ειναι πολλα) που δεν χωραει επεκταση καποιο γηπεδο και μου εκανε εντυπωση.Το μαρτινεγκο ας πουμε δεν μπορει να επεκταθει irl στο παιχνιδι απο 800 μπορει να γινει εως 5000
User avatar
kobos550
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5915
Joined: Sat Jan 28, 2012 9:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Αθήνα
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Από ότι ξέρω/θυμάμαι στον editor υπάρχει κάτι που λέγεται maximum expandable capacity. Σε αρκετά στάδια τα οποία δε μπορούν να επεκταθούν φαντάζομαι οι researchers βάζουν το πραγματικό capacity και ως maximum expandable capacity. Σίγουρα κάποια θα τους ξεφεύγουν, καθώς δε νομίζω πως μπορούν να κάτσουν να ασχοληθούν με όλα τα γήπεδα όλων των ομάδων. Οπότε φαντάζομαι πως του Ολυμπιακού έχουν βάλει να μην επεκτείνεται.

Πάντως δεν είναι σίγουρα η μόνη περίπτωση γιατί μου έχει συμβεί και σε άλλα σέιβ (Ισπανία και Αγγλία θυμάμαι πρόχειρα) όπου μου έβγαζε επιλογή μόνο να χτίσω νέο γήπεδο και όχι να το επεκτείνω, καθώς είχα ήδη το max capacity.
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Spirosmvr wrote: Wed Apr 01, 2020 10:17 pm ισως να μην μπορει να γινει επεκταση αλλα ειναι η μονη περιπτωση ingame (οσα σειβ εχω παιξει και ειναι πολλα) που δεν χωραει επεκταση καποιο γηπεδο και μου εκανε εντυπωση.Το μαρτινεγκο ας πουμε δεν μπορει να επεκταθει irl στο παιχνιδι απο 800 μπορει να γινει εως 5000
Πόσταρε για το Μαρτινέγκο εδώ για να μην το ξεχάσουμε: viewtopic.php?f=34&t=44299&p=2307738#p2307738
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση”