FM Research Θρύλων του ελληνικού ποδοσφαίρου

Συζητήστε σχετικά με το νέο Football Manager 2020!
Post Reply
User avatar
Tsouninho
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 360
Joined: Wed Feb 19, 2014 1:47 pm
Football Manager της ομάδας: Πας Γιαννινα
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Καλησπέρα στην παρέα και χρόνια πολλά,με αφορμή τον θάνατο του Ηλία Ρωσίδη του πρώιν παίχτη του Ολυμπιακού και βρίσκοντας στο internet ξένη database για θρύλους του παγκοσμίου ποδοσφαίρου(pele,maradona κτλπ) πιστεύεται οτι θα άξιζε να φτιάξουμε και εμείς κάτι ανάλογο?

Δηλαδή ομάδες με all star παίχτες απο παλιές δεκαετίες κυριώς (πχ Κούδας,Χατζηπαναγής,Σιδέρης,Δομάζος)
Θα μου πεις τώρα κάτσε ρε μεγάλε εγω πως θα παίζω στο save με τέτοιυος παίχτες δεν θα είναι αληθοφανές... Γιαυτο άνοιξα το τόπικ και θέλω και την δικία σας άποψη,δηλαδη θα αξιζει να γίνει κάτι τέτοιο? Πιστεύεται οτι ελληνες παίχτες και ξένοι παίχτες που περάσανε απο το ελληνικό πρωτάθλημα θα είχαν υψιλά στατιστικά? άποψη μου είναι οτι αυτό το εγχειρημα θα έκανε πολλά νέα παιδιά να ψάξουν για παίχτες που περάσανε απο τις ομάδες τους οταν ακόμα και οι πατεράδες τους ηταν μικροί και δεν θα θυμούνται μόνο τους Τζιοβάνι,Ντέμι,Βιερίνια και Μπασινά πχ αλλα και τους Σιδέρη,Κούδα,Νεστορίδη και Δομάζο
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Θυμάμαι πως υπήρχε ένα μέλος που είχε δημιουργήσει σχετικό patch σε προηγούμενες εκδόσεις (Φίλιππος;).

Δεν είχε όμως την αναμενόμενη απήχηση και το σταμάτησε.

Πιστεύω πως δεν αξίζει να αφιερώσει κάποιος χρόνο σε ένα τέτοιο εγχείρημα. Έχει περισσότερα αρνητικά από ότι θετικά.
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Στο «είδος» του, με θρύλους του ποδοσφαίρου αλλα χωρίς Έλληνες είναι το Return Of The Legends for FM20 από το fmscout
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
Tsouninho
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 360
Joined: Wed Feb 19, 2014 1:47 pm
Football Manager της ομάδας: Πας Γιαννινα
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Υπάρχει και ένα άλλο παλικάρι που έχει φτιάξει και αυτός database με θρύλους του ποδοσφαίρου και μάλιστα είχε και στις ελληνικές ομάδες πολλούς παίχτες αλλά είχε ένα θέμα με το φόρτωμα του αρχείου γιατί δεν το είχε συμπιέσει σωστά και αργούσε να φορτώσει.

Και παίρνοντας πάσα από ένα γκάλοπ που είχατε ανεβάσει Αντώνη σε ένα site του ΠΑΟΚ για τα γενέθλια του,είδα μια ψηφοφορία και μπήκα να ψηφίσω και εγώ έχοντας διαβάσει και ψάξει για τούς καλύτερους παίχτες του ΠΑΟΚ και των άλλων 3-4 μεγάλων ομάδων.

Είδα λοιπόν ότι στην ψηφοφορία, πχ ο Φουντουκίδης ή ο Τερζανίδης δεν ήταν στις πρώτες επιλογές γιατί ο κόσμος και κυρίως τα πιτσιρίκια είτε δεν τους ξέρουν καν είτε προτιμούν να ψηφίσουν παίχτες που έχουν δει οι ίδιοι πχ Κοντρέρας.

Είχα κάτσει πριν μερικά χρόνια να φτιάξω για 15-18αδα από παλιούς παίχτες κυρίως Έλληνες που έπαιζαν στις ομάδες για το pro evolution 2010 κάτι και υπήρχαν πιτσιρίκια που δεν τους ήξεραν κάν γι'αυτό είχα δώσει την ιδέα κυρίως για να μάθουμε και εμείς τι παίχτες έπαιζαν στις ομάδες μας
User avatar
diego1960
Assistant Researcher
Assistant Researcher
Posts: 26364
Joined: Wed Mar 07, 2007 8:55 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

peritri wrote: Mon Jan 06, 2020 9:56 pm Θυμάμαι πως υπήρχε ένα μέλος που είχε δημιουργήσει σχετικό patch σε προηγούμενες εκδόσεις (Φίλιππος;).

Δεν είχε όμως την αναμενόμενη απήχηση και το σταμάτησε.

Πιστεύω πως δεν αξίζει να αφιερώσει κάποιος χρόνο σε ένα τέτοιο εγχείρημα. Έχει περισσότερα αρνητικά από ότι θετικά.
Εγώ με το Φίλιππο! Τον βοηθούσα γιατί δική του ιδέα ήταν, αλλά είχαμε και θέματα με corrupted αρχεία, επειδή είχαμε κάνει "καπάκι" τους θρύλους σε υπάρχοντες παίκτες. Μάλιστα το δικό μας ήταν πιο ρεαλιστικό γιατί βασιζόταν σε συγκεκριμένη σεζόν, το 2008/09 που το κάναμε 1978/79 αρα κοιτάζαμε σωστές ηλικίες, ομάδες κτλ. Είχαν φτιαχτεί και εθνικές ομάδες τύπου Σοβιετική Ένωση καπάκι στη Ρωσσία και διάφορα άλλα. Μέχρι και facepack σε panini style είχαμε!

Αν είχα αυτή τη βάση θα δούλευα λίγο πιο ρεαλιστικά τα CA/PA κτλ, αλλά να κάτσουμε από την αρχή να το κάνουμε με τίποτα. Επίσης σημαντικό ήταν να σβήνουμε (delete) σύγχρονους παίκτες ωστε να μην παίζουν παράλληλα με τους θρύλους, και φοβάμαι οτι και αυτό δημιουργούσε προβλήματα. Δυστυχώς όμως δεν έχω στα χέρια μου το αρχείο εκείνο, οπότε πάει άκλαυτο το εγχείρημα.
Spoiler: show
Lord_Marks wrote:Τείνεις να εξελιχθείς σε λατρεία με τους επιθετικούς προσδιορισμούς σου αποπάνε :D -doublekiss
sirkostas777 wrote:Ρε θα με υποχρεώσετε στο τέλος να σας μιλάω όπως ο diego1960 :D :-D
DjBasile wrote:πραγματικά είναι απόλαυση ο diego, όταν χάνει ο ολυμπιακός!! Μακάρι να συνεχιστεί αυτό και στο 2010 :P
User avatar
Tsouninho
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 360
Joined: Wed Feb 19, 2014 1:47 pm
Football Manager της ομάδας: Πας Γιαννινα
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Κοίτα τα CA/PA μπορούμε ρεαλιστικά να τα γράφουμε εμείς, ειδικά για το fmgreece έχω παρατηρήσει ότι όλα τα παιδιά που σχολιάζουν είναι όσο το δυνατόν πιο αντικειμενικά, είχε κάνει πρίν χρόνια το Gazzetta αφιερώματα ανά δεκαετία ποιοί ήταν οι καλύτεροι παίχτες που που έπαιζαν στην Ελλάδα αν το βρώ θα το ποστάρω
User avatar
Tsouninho
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 360
Joined: Wed Feb 19, 2014 1:47 pm
Football Manager της ομάδας: Πας Γιαννινα
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

User avatar
diego1960
Assistant Researcher
Assistant Researcher
Posts: 26364
Joined: Wed Mar 07, 2007 8:55 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Αυτό είναι εύκολο ναι, το πρόβλημα είναι να τα κάνεις από την αρχή, απαιτεί ΑΠΕΙΡΕΣ ώρες, θυμάμαι χαρακτηριστικά οτι δούλευα κάτι σερί 5ωρα τότε κτλ. Για μένα αν γίνει πάντως μια τέτοια προσπάθεια θέλει και στάνταρ χρονιά, πχ είμαστε 2019/20, ε να κάνουμε 1979/80 πχ. Όχι να βλέπεις να παίζει ο Messi με τον Eusebio μαζί.
Spoiler: show
Lord_Marks wrote:Τείνεις να εξελιχθείς σε λατρεία με τους επιθετικούς προσδιορισμούς σου αποπάνε :D -doublekiss
sirkostas777 wrote:Ρε θα με υποχρεώσετε στο τέλος να σας μιλάω όπως ο diego1960 :D :-D
DjBasile wrote:πραγματικά είναι απόλαυση ο diego, όταν χάνει ο ολυμπιακός!! Μακάρι να συνεχιστεί αυτό και στο 2010 :P
User avatar
Tsouninho
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 360
Joined: Wed Feb 19, 2014 1:47 pm
Football Manager της ομάδας: Πας Γιαννινα
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Κοίτα σε μία από αυτές τις database που βγήκαν φέτος,ένα παλικάρι έκανε κάτι που είχε λογική έβαλε όλους τους παίχτες που παίζουν την τελευταία δεκαετία στις Κ19 των ομάδων όχι όλους αλλά κατάλαβες πχ τον Μέσσι και τον Κριστιάνοκ και τους έκανε 15-16 χρονών,αυτούς που παίξανε την δεκαετία του 00'ς τους έκανε 20 χρονών και πχ αυτούς που παίζανε στα 80'ς 27αριδες δεν ξέρω αν έχει λογική γιατί ο 16 χρόνος Μέσσι δεν θα έχει τα χαρακτηριστικά του 26 Μέσσι
User avatar
diego1960
Assistant Researcher
Assistant Researcher
Posts: 26364
Joined: Wed Mar 07, 2007 8:55 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Προσωπικά διαφωνώ σε αυτό, καταλαβαίνω γιατί αρέσει αλλά εφόσον έχω το κόλλημα του ρεαλισμού κάτι τέτοιο δε θα το έκανα. Κάθε εποχή έχει τους δικούς της θρύλους και απλά χρειάζεται να επιλέξει κάποιος το έτος στο οποίο θα δημιουργήσει τη db, οπότε κάποιοι δε θα υπάρχουν, κάποιοι θα είναι στα τελειώματα και κάποιοι θα είναι 15χρονών, καλύτερο νομίζω από το να είναι όλοι μαζί σαλάτα.
Spoiler: show
Lord_Marks wrote:Τείνεις να εξελιχθείς σε λατρεία με τους επιθετικούς προσδιορισμούς σου αποπάνε :D -doublekiss
sirkostas777 wrote:Ρε θα με υποχρεώσετε στο τέλος να σας μιλάω όπως ο diego1960 :D :-D
DjBasile wrote:πραγματικά είναι απόλαυση ο diego, όταν χάνει ο ολυμπιακός!! Μακάρι να συνεχιστεί αυτό και στο 2010 :P
User avatar
Tsouninho
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 360
Joined: Wed Feb 19, 2014 1:47 pm
Football Manager της ομάδας: Πας Γιαννινα
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Ναι λογικό, γιατί αν τους κάνεις όλους 25αριδες σε μια μεγάλη ομάδα οι μισοί θρύλοι δεν θα παίζουν αλλά η αλήθεια είναι ότι προσωπικά θα προσπαθήσω να φτιάξω τουλάχιστον μία 11αδα του Ολυμπιακού έως 18αδα δεν έχω τον editor και σκέφτομαι να τα ανεβάζω εδώ γραμμένα σαν το fmdatabase.com
User avatar
OFI Crete
Asst Researcher Εργοτέλη & ΟΦΗ
Asst Researcher Εργοτέλη & ΟΦΗ
Posts: 6941
Joined: Mon Dec 02, 2002 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Massese (FM11)
Αγαπημένη Ομάδα: Roma Roma bella
Location: Candia
Has thanked: 7 times
Been thanked: 0
Contact:

Αυτή είναι πρόταση για την SI.
Ας φτιάξουν το προφίλ και τα attributes των θρύλων του παγκόσμιου ποδοσφαίρου κι ας τους ξεκλειδώνουμε με διάφορα επιτεύγματα ή ας τους έχουν ως DLCs.
Scout Ο.Φ.Η.

Μία ζωή θα είμαι κει
σ΄όποια κι αν παίζεις εθνική
κι αν έπαιζες στον ουρανό
θα πέθαινα για να σε δω
ΟΦΑΡΑ πόσο σ' αγαπώ.
User avatar
Tsouninho
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 360
Joined: Wed Feb 19, 2014 1:47 pm
Football Manager της ομάδας: Πας Γιαννινα
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Αυτό που λες είναι ωραίο σε fifa ή pro. ωραίο σαν ιδέα αλλά θα άλλαζε τελείως την ρεαλιστικότητα του παιχνιδιού αν και διάφορα regens που βγαίνουν την χαλάνε και αυτά
User avatar
OFI Crete
Asst Researcher Εργοτέλη & ΟΦΗ
Asst Researcher Εργοτέλη & ΟΦΗ
Posts: 6941
Joined: Mon Dec 02, 2002 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Massese (FM11)
Αγαπημένη Ομάδα: Roma Roma bella
Location: Candia
Has thanked: 7 times
Been thanked: 0
Contact:

Δε θα χαλούσε το ρεαλισμό του παιχνιδιού αν είχες την επιλογή να τους ενεργοποιήσεις ή όχι. Ένα tick παραπάνω δηλαδή.
Και θα μπορούσαν να μην τους έχουν διαθέσιμους στην αρχή του save αλλά να βγαίνουν σαν regens στο μέλλον. Να μην ξέρεις πότε και ποιος θα βγει.
Scout Ο.Φ.Η.

Μία ζωή θα είμαι κει
σ΄όποια κι αν παίζεις εθνική
κι αν έπαιζες στον ουρανό
θα πέθαινα για να σε δω
ΟΦΑΡΑ πόσο σ' αγαπώ.
User avatar
Tsouninho
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 360
Joined: Wed Feb 19, 2014 1:47 pm
Football Manager της ομάδας: Πας Γιαννινα
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Ωραίο σαν σκέψη αλλά θα σου πω το εξής, πρίν κάτι μήνες είχα ρωτήσει τα παιδιά αν στο μέλλον θα μπορούσαμε εμείς να πάρουμε την θέση των προπονητών δλδ να μην ξεκινούσες εσύ πχ με το ονόμα σου αλλά να ήσουν εσύ ο Σίμος του ΟΦΗ με της τακτικές σου,τις φιλίες σου κτλπ και μου είπαν τα παιδιά ότι είναι δύσκολο να κάτσει να το κάνει αυτό η SI γιατί θα πρέπει να πάρει άδειες και δικαιώματα και λογικά να πληρώσει και κάποια χρήματα στον εκάστοτε προπονητή.Φαντάσου αυτό να προσπαθήσει να το κάνει με τους legends που σχεδόν όλοι έχουν συμφωνίες με την konami για το pro και την ea για το fifa.

Η μόνη λύση θα ήταν να γινόταν από παιδιά εδώ ή και σε συνεργασία με κάποιους δημοσιογράφους να ρωτούσαμε την γνώμη τους και να μας έλεγαν τις απόψεις τους για τους παίχτες του παρελθόντος της θέσεις που έπαιζαν και να τους βάζαμε είτε εμείς σε ένα αρχείο είτε να "παταγαμε" πάνω στα υπάρχοντα αρχεία που έχουν δημιουργήσει παιδιά από άλλες χώρες.
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση”