Football Manager 2020 info

Συζητήστε σχετικά με το νέο Football Manager 2020!
Post Reply
User avatar
Konstantinos84
Indispensible
Indispensible
Posts: 1935
Joined: Fri Mar 07, 2014 11:40 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

Μερικές παρατηρήσεις για την beta
- Πολλες περιπτώσεις με κλοτσοσκουφι μέσα στη περιοχή. Ένας αχταρμάς που γράφει παραπάνω και ένας φίλος.
- Τα τετ α τετ εμφανως μειωμένα και σε φυσιολογικά πλαίσια
- Πολλές οι περιπτώσεις που οι ακραίοι αποφασίζουν να τελειώσουν μονοι τους τη φάση, χωρις να έχουν ελπιδες, ενω με μια πάσα βρισκουν επιθετικο μονο του
- Στην άμυνα, πολλές περιπτώσεις που οι αμυντικοι προτιμουν να αφήσουν μονο του τον επιθετικό από τα πλάγια και αυτοί να καλύψουν έναν άλλο παίχτη που ηδη κάποιον τον μαρκάρει (έχω ριξει πολλά βρισίδια σε τέτοιες περιπτώσεις)
-Υψηλού επιπέδου τερματοφύλακες χάνουν τη μπάλα από τα χέρια τους. Το να γινει 1-2 φορές δεν ειναι πρόβλημα. Γινεται συχνότερα όμως.
User avatar
dalan2007
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1426
Joined: Thu May 10, 2007 9:34 pm
Location: Γαλατσι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

με τους τραυματισμους θα κανουν τιποτα??που ξεκινω σεζον με λιβερπουλ χωρις επισημο αγωνα καν και εχω 9 τραυματιες?
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κάποια πράγματα που γίνονται κατά τη διάρκεια του ματς στην open beta είναι επιεικώς γελοία και πίστευα ότι έχουν αφεθεί στο παρελθόν.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
Sponis
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 25743
Joined: Thu Oct 03, 2002 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Δόξα Δράμας
Αγαπημένη Ομάδα: Manchester United / Π.Α.Ο.
twitter: Sponis
Status: I'm coming... Keep running... Tormenting You!
Location: Under Your Wings and Into Your Arms
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0
Contact:

για πες, τι έχεις παρατηρήσει;
εγώ πάντως βλέπω ότι οι επιθετικοί μου δε σκοράρουν, το έκοψαν για φέτος. προσπαθώ να δω πως θα κάνω σωστές ευκαιρίες να βάλω κανά γκολ
PavelNedved
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 260
Joined: Thu Jul 05, 2018 6:58 pm
Football Manager της ομάδας: ajax
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: #finoalafine#
Location: Ν.Μηχανιωνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

κόπηκαν τα τετ α τετ αλλά τα φορ δεν σκοράρουν με ΤΙΠΟΤΑ...πιο φυσιολογικές οι άμυνες και ο8 κινήσεις...πολύ αναμπουμπουλα μέσα στις περιοχες..και έχω καταλάβει ότι μόνο οι επιθετικές τακτικές δίνουν αποτελέσματα...τακτικές αντεπιθέσεις και γενικά πιο σφιχτές δύσκολα κάνουν κάτι...
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Sponis wrote: Mon Jan 27, 2020 9:57 am για πες, τι έχεις παρατηρήσει;
εγώ πάντως βλέπω ότι οι επιθετικοί μου δε σκοράρουν, το έκοψαν για φέτος. προσπαθώ να δω πως θα κάνω σωστές ευκαιρίες να βάλω κανά γκολ
Κάτι ηλίθιες ατσουμπαλιές και μια κάπως αυξημένη συχνότητα αυτών, που καταλήγουν σε φάσεις ή γκολ.
Για κάποιο λόγο σε δύο διαφορετικά save με διαφορετικές ομάδες, ο τέρμας και ο κεντρικός αμυντικός άρχισαν να αλλάζουν πάσες μεταξύ τους μέχρι που ήρθε ο επιθετικός μου στο ένα save και ο αντίπαλος στο άλλο, μπήκε ανάμεσά τους και σκόραρε. Αλλά λέμε τώρα να γίνεται αυτό για 7-8 πάσες. Άνευ λόγου κι αιτίας, δεν είναι ότι δεν υπήρχαν επιλογές δηλαδή. Επίσης κάτι διωξίματα στην άμυνα αρκετά ανόητα και κουφά, κάτι που δεν γινόταν στην προ-open beta. Υπάρχει όντως μεγαλύτερη δυστοκία, όχι μόνο στο σκοράρισμα αλλά και στην παραγωγή φάσεων. Απ ότι βλέπω στο forum της SI, αλλά και κάπως γενικότερα, οι φουλ attack τακτικές με overload οδηγιών που δεν σημαίνουν τίποτα ποδοσφαιρικά αλλά ''γκλογκάρουν'' (;) την ME κάνουν θραύση. Not for me that shit, pass.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
giwrgos.tour
Trialist
Trialist
Posts: 2
Joined: Mon Jan 27, 2020 5:46 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σαν ασχετος με το football manager κ επειδη το αγορασα θελω να κανω μια ερωτηση! Ποια η διαφορα του απλου με την εκδοση touch? Εκτος απο την προφανη διαφορα που στο touch εχει την ανησυχια στα αποδυτηρια κτλ!
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2890
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Το touch είναι η απλοποιημένη version του κανονικού. Διάφορα πράγματα (π.χ. το πόσο γρήγορα αφομοιώνει η ομάδα την τακτική σου) στο touch γίνονται ευκολότερα/γρηγορότερα σε σχέση με το κανονικό.
giwrgos.tour
Trialist
Trialist
Posts: 2
Joined: Mon Jan 27, 2020 5:46 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αρα ισως καλυτερα που ξεκινησα με το touch για να μπω στο κλιμα και μετα να ξεκινησω σοβαρα το αλλο με εναν συλλογο! Ευχαριστω πολυ
vandoulas12
Trialist
Trialist
Posts: 66
Joined: Wed Feb 17, 2010 2:18 am
Football Manager της ομάδας: Manchester United
Has thanked: 0
Been thanked: 0

DrGonzo wrote: Mon Jan 27, 2020 4:33 pm
Sponis wrote: Mon Jan 27, 2020 9:57 am για πες, τι έχεις παρατηρήσει;
εγώ πάντως βλέπω ότι οι επιθετικοί μου δε σκοράρουν, το έκοψαν για φέτος. προσπαθώ να δω πως θα κάνω σωστές ευκαιρίες να βάλω κανά γκολ
Κάτι ηλίθιες ατσουμπαλιές και μια κάπως αυξημένη συχνότητα αυτών, που καταλήγουν σε φάσεις ή γκολ.
Για κάποιο λόγο σε δύο διαφορετικά save με διαφορετικές ομάδες, ο τέρμας και ο κεντρικός αμυντικός άρχισαν να αλλάζουν πάσες μεταξύ τους μέχρι που ήρθε ο επιθετικός μου στο ένα save και ο αντίπαλος στο άλλο, μπήκε ανάμεσά τους και σκόραρε. Αλλά λέμε τώρα να γίνεται αυτό για 7-8 πάσες. Άνευ λόγου κι αιτίας, δεν είναι ότι δεν υπήρχαν επιλογές δηλαδή. Επίσης κάτι διωξίματα στην άμυνα αρκετά ανόητα και κουφά, κάτι που δεν γινόταν στην προ-open beta. Υπάρχει όντως μεγαλύτερη δυστοκία, όχι μόνο στο σκοράρισμα αλλά και στην παραγωγή φάσεων. Απ ότι βλέπω στο forum της SI, αλλά και κάπως γενικότερα, οι φουλ attack τακτικές με overload οδηγιών που δεν σημαίνουν τίποτα ποδοσφαιρικά αλλά ''γκλογκάρουν'' (;) την ME κάνουν θραύση. Not for me that shit, pass.
Κι εγώ το έχω παρατηρήσει με τους επιθετικούς... Πλέον δεν γίνονται παρά λίγα τετ α τετ, πάρα πολλά οφσαιντ ακόμα και ηλίθια του τυπου απο κορνερ, πασα και μετα ξάνα πάσα κι ο αλλος που εκτέλεσε το κόρνερ έχει ξεχαστεί εκεί να φυλάει το σημαιάκι... Επίσης στις πλαγιοκοπήσεις δεν υπάρχει σχεδόν ποτέ πάσα στον κενό χώρο-παιχτη αλλά πλασεδάκι στον τερματζή ότι εντολές και ότι mentality κι αν δώσεις..
Ελπίζω να μην είμαστε μόνο εμέις οι "παράξενοι" και να το παρατηρήσουν ανα τον κόσμο και να διορθωθεί το θέμα να απολάυσουμε λίγο μπαλίτσα χωρίς νεύρα..
User avatar
Sponis
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 25743
Joined: Thu Oct 03, 2002 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Δόξα Δράμας
Αγαπημένη Ομάδα: Manchester United / Π.Α.Ο.
twitter: Sponis
Status: I'm coming... Keep running... Tormenting You!
Location: Under Your Wings and Into Your Arms
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0
Contact:

To λοιπόν

δε ξέρω αν έκαναν update στην beta αλλά από την τελευταία φορά που έπαιξα έκανα κάποιες μικροαλλαγές στο σύστημα κ βλέπω
- γκολ από φάσεις. συνδυασμούς, πάσες από πλάγια ή σέντρες κ γκολ είτε με first touch shot του επιθετικού ή με κεφαλιά του/σουτ στο δευτερο δοκάρι από τον αντίστοιχο πλάγιο. Συν κανά δυο μακρινά.
- τετ-α-τετ βγαίνουμε λίγα κ τα χάνουμε από την άλλη ο Μπαπέ δύο φορές έτρεχε σαν το άτι στον αιφνιδιασμό μας τα κάρφωσε.
- καλή κυκλοφορία της μπάλας και σε κάποιες περιπτώσεις σέντρες με τη μία από τα πλάγια μπακ.

αυτά με ένα μικρό δείγμα αγώνων στο ξεκίνημα της 4ης σεζόν με Λυον. όταν θα έχω νέα δεδομένα θα σας ενημερώσω
PavelNedved
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 260
Joined: Thu Jul 05, 2018 6:58 pm
Football Manager της ομάδας: ajax
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: #finoalafine#
Location: Ν.Μηχανιωνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

και μένα από εχθες μου φαίνεται διαφορετικό...το μόνο που εχω παρατηρήσει απο την αρχική έκδοση είναι ότι οι παιχτες δρν κρατάνε φόρμα...ειτε καλή ειτε κακη...
User avatar
laugh
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3607
Joined: Sun Nov 06, 2005 3:41 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Εμένα μου φαίνεται ότι έχουνε ανοίξει και τα σκορ, σε 3-4 παιχνίδια είχα ένα 2-4 κι ένα 6-3 με γκολάρες. Με την ίδια τακτική στο "κανονικό" match engine αντε να είχα 2-3 τέτοια σκορ σε 3 σεζόν.
User avatar
spiros91
Indispensible
Indispensible
Posts: 1959
Joined: Sat Oct 20, 2007 5:31 pm
Football Manager της ομάδας: Palermo
Αγαπημένη Ομάδα: Chelsea, AEK
facebook προφίλ: spiros.argiriou.1
Location: Rafina
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Υπάρχει συντόμευση να πάω κατευθείαν στην κανονική οθόνη της κ18 (όπως ήταν πέρσι στο sidebar δλδ)? Γιατί τώρα όταν θελω να πάω, πρεπει να παω Dev Center-->U18-->Squad
vandoulas12
Trialist
Trialist
Posts: 66
Joined: Wed Feb 17, 2010 2:18 am
Football Manager της ομάδας: Manchester United
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παιδιά, έχουμε καμία ανακοίνωση-ενημέρωση για το πότε θα βγει το πουαναμενόμενο patch/update της ΜΕ???
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση”