Football Manager 2020 info

Συζητήστε σχετικά με το νέο Football Manager 2020!
Post Reply
User avatar
laugh
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3611
Joined: Sun Nov 06, 2005 3:41 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Spyridon13 wrote: Wed Nov 20, 2019 7:18 am Μπορω να ρωτησω κατι και παρακαλω θελω απαντηση απο οποιον ξερει.
Ξεκινησα save με τον παο.Ενω εχω δωσει εντολη οτι με τις μεταγραφες γενικα θελω να τα κανω εγω,οταν προτεινω εναν παιχτη για δανεισμο και υπαρχουνε ομαδες που ενδιαφερονται ο τεχνικος διευθυντης τις απορρηπτει.Γιατι?Αφου εχω βαλει στο να κανω εγω τις μεταγραφες.Μπορει να με βοηθησει καποιος παρακαλω?Ευχαριστω.
Μήπως όταν τον βάζεις development list, βάζεις και κάποια όρια? (ΠΧ. status προπονητικού κέντρου, ρόλος στην ομάδα κλπ.). Αν βάζεις οι προτάσεις που δεν τα πιάνουν απορρίπονται κατευθείαν απ΄ ότι έχω δει.
Spyridon13
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 382
Joined: Fri Aug 16, 2013 4:22 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Οκ παιδια ευχαριστω
Spyridon13
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 382
Joined: Fri Aug 16, 2013 4:22 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

laugh βασικα τους βαζω στην λιστα αναπτυξης και λεει οτι υπευθυνος ειναι ο Νταμπιζας.Αλλα δεν μπορει να αλλαξει αυτο?
User avatar
laugh
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3611
Joined: Sun Nov 06, 2005 3:41 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Εγώ για να το παρακάμψω τους βγάζω από τη λίστα και τους κάνω offer to clubs για δανεισμό.
User avatar
Sponis
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 25743
Joined: Thu Oct 03, 2002 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Δόξα Δράμας
Αγαπημένη Ομάδα: Manchester United / Π.Α.Ο.
twitter: Sponis
Status: I'm coming... Keep running... Tormenting You!
Location: Under Your Wings and Into Your Arms
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0
Contact:

για όσους το έχουν κ θέλουν να δουν κάτι άλλο ή για όσους δεν το έχουν ακόμα και θέλουν να πάρουν μία τζούρα, Live ΤΩΡΑ στο https://www.twitch.tv/sponis76 το νέο Με τον Σπόνη στο τιμόνι της Λυόν...
Movida
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 452
Joined: Sat Sep 01, 2018 2:24 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Παρατήρησα ότι όταν στον editor στην αναζήτηση πληκτρολογώ το όνομα κάποιου παίχτη,κολλάει ο υπολογιστής.Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος?
User avatar
DinocPG
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 596
Joined: Fri Nov 05, 2010 1:08 pm
Football Manager της ομάδας: Panetolikos, Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Panetolikos
Location: Αγρίνιο
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Λοιπόν μετά τα πρώτο μέρος της προετοιμασίας μου να πω και εγώ μία-δύο παρατηρήσεις.

1) Ουσιώδεις αλλαγές ρεαλισμού. Εσωτερικός κανονισμός π.χ φοβερή προσθήκη.
2) Για πρώτη φορά αντιλαμβάνεσαι την παρουσία Τεχνικού Διευθυντή στο παιχνίδι. Προτάσεις, δυνατότητα να πάρεις εσύ τον έλεγχο από αυτόν, ρεαλιστικό concept κατ' εμε.
3)Το Κέντρο Ανάπτυξης απλώς βοηθά στην καλύτερη κατανομή και παρακολούθηση των ταλέντων σου. Για ελληνικά saves δεν βλέπω να κάνει ουσιώδη διαφορά.
4)Ιδέα μου ή το staff γενικά έρχεται πιο εύκολα σε ρόλους Κ19 φέτος;
5)Πιο smooth η ME, τα γραφικά αισθητά βελτιωμένα.
lilipouas
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 497
Joined: Wed Nov 05, 2008 9:28 pm
Football Manager της ομάδας: Α.Ο. Ξάνθη
Αγαπημένη Ομάδα: Dresden, Steven
Has thanked: 6 times
Been thanked: 0

Movida wrote: Wed Nov 20, 2019 9:46 pm Παρατήρησα ότι όταν στον editor στην αναζήτηση πληκτρολογώ το όνομα κάποιου παίχτη,κολλάει ο υπολογιστής.Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος?
ο έντιτορ φίλε μου είναι πολύ βαρύς, διότι έχει φορτώσει όλη τη βάση δεδομένων, και θέλει πολύ ραμ ενεργά για αυτόν... μήπως φταίει αυτό. Και μένα αργεί περισσότερο από ότι το παιχνίδι να βρει παίχτες, αλλά όχι να κολλάει. ΑΠλά βλέπεις τη διαφορά
Spyridon13
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 382
Joined: Fri Aug 16, 2013 4:22 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Εγω αυτο που παρατηρησα κυριοι ειναι το εξης.
Ξεκιναω με τον παο save και εχω ισολογισμο στα 511,375 ευρω.Κανω καμια 20αρια φιλικα με τα περισσοτερα να ειναι πρωταθληματα με μεγαλες ομαδες οπως ιντερ μιλαν σεβιλη κλπ κλπ και 1 μερα πριν την 1η αγωνιστικη ο ισολογισμος μου ειναι στο 1,2 εκ.
Τα φιλικα με τις καταλληλες ομαδες βγαζονε καλα λεφτα και σε εισητηρια αγωνα αλλα και τηλεοπτικα.Ωραια φαση.
lilipouas
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 497
Joined: Wed Nov 05, 2008 9:28 pm
Football Manager της ομάδας: Α.Ο. Ξάνθη
Αγαπημένη Ομάδα: Dresden, Steven
Has thanked: 6 times
Been thanked: 0

φίλε μου Σπύρο, αυτό ίσχυε πάντα... σε μικρές δε κατηγορίες, είναι σωτήριο, ή για μικρομεσαίες ομάδες. Ένα ή δύο τέτοια φιλικά, σου βγάζουν την προετοιμασία (σκέψου π.χ. να έχεις μια ομάδα με μεγάλη φήμη αλλά χαμηλής κατηγορίας, όπως π.χ. ο Ηρακλής, και να κάνεις δυο σχεδόν sold out στην προετοιμασία... )
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

SOS: Θα εχουμε και φετος τα Data Packs του Nik;
Sahim
Trialist
Trialist
Posts: 50
Joined: Sun Sep 01, 2013 1:42 am
Football Manager της ομάδας: Olympiakos SF Piraeus
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ναι εχει πει οτι σε 10 μερες μετα το official release θα προσπαθησει να τε εχει βγαλει. Τωρα μπορει να παρει και παραπανω αλλα θα βγαλει παντως απο οτι ειδα
lilipouas
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 497
Joined: Wed Nov 05, 2008 9:28 pm
Football Manager της ομάδας: Α.Ο. Ξάνθη
Αγαπημένη Ομάδα: Dresden, Steven
Has thanked: 6 times
Been thanked: 0

υπομονή συμφορουμίτες, θα βγούνε όλα, αλλά θέλει και χρόνο. Σκέψου ότι εμένα μου πήρε δυο μέρες για να φτιάξω τον Ηρακλή στο έτνιτορ
Movida
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 452
Joined: Sat Sep 01, 2018 2:24 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

lilipouas wrote:
Movida wrote: Wed Nov 20, 2019 9:46 pm Παρατήρησα ότι όταν στον editor στην αναζήτηση πληκτρολογώ το όνομα κάποιου παίχτη,κολλάει ο υπολογιστής.Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος?
ο έντιτορ φίλε μου είναι πολύ βαρύς, διότι έχει φορτώσει όλη τη βάση δεδομένων, και θέλει πολύ ραμ ενεργά για αυτόν... μήπως φταίει αυτό. Και μένα αργεί περισσότερο από ότι το παιχνίδι να βρει παίχτες, αλλά όχι να κολλάει. ΑΠλά βλέπεις τη διαφορά
Απλά η διαφορά σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια είναι ότι όταν πληκτρολογείς μια αναζήτηση σου βρίσκει πριν πατήσεις enter όλα τα πιθανά αποτελέσματα,όπως δηλαδή γίνεται όταν ψάξεις έναν παίχτη μέσα από το παιχνίδι.
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2892
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Παιδιά με την ΜΕ είστε οκ; Εγώ έχω αρχίσει και τα παίρνω.
Αρχικά Livaja-Oliveira (και οι μεταγραφές επιθετικών που έκανα) σκοράρουν με μεγαλύτερη δυσκολία κι από μαστουρωμένους Καπετάνο-Borja. Παίρνω αρκετά γκολ από τους υπόλοιπους (και κυρίως τα μπακ-χαφ) και μαζεύεται η κατάσταση σαν αποτέλεσματα αλλά είναι σπάσιμο νεύρων.
Δεύτερο, τετ-α-τετ δεν μπορώ να βάλω με τίποτα, ποτέ και για κανένα λόγο. Με εξαίρεση κορυφαίους παίκτες (τύπου Benzema), το ίδιο ισχύει και για τους αντιπάλους μου. Αυτό συνδέεται και με το από πάνω γιατί συνήθως είναι οι επιθετικοί στα τετ-α-τετ αλλά όχι πάντα. Απλά πάντα αστοχούν.
Τρίτο, βάζω ελάχιστα γκολ από CCC και half chances. Δεν μιλάω για τα κλασικά ματς που έχεις κάνει 8721389173981 chances, ο τέρμας έχει γίνει κράμα Yashin-Schmeichel-Buffon και τα παίρνεις με στραβοκλωτσιά του μπακ όταν βγάζει σέντρα. Μιλάω για τα νορμαλ ματς που κερδίζεις με σχετική άνεση έχοντας φτιάξει 3-4-5 ευκαιριες. Πιο εύκολα βάζω γκολ από μακρινό σουτ κλεισμένου χαφ παρά από CCC μέσα από την μικρή περιοχή.
Τέταρτο, τα set pieces μοιάζουν overpowered.

Γενικά ενώ το υπόλοιπο παιχνίδι είναι καλύτερο από πέρσι, για μένα η ΜΕ έχει κάνει άλματα πίσω (νομίζω από το 2016 που κάθε σέντρα από μπακ ήταν γκολ).
Last edited by johndoe on Fri Nov 22, 2019 7:31 am, edited 1 time in total.
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση”