The Galeopp project [4-1-1-4]

Συζητήστε για τις τακτικές και τις προπονήσεις της ομάδας σας
Post Reply
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Το Galeopp project [4-1-1-4] είναι μια τακτικής προσέγγιση που στηρίζεται στην δημιουργία παιχνιδιού από το αριστερό μπακ. Αποτελεί την απόπειρα του @CHILAVERT_GR να στήσει μια τακτικής σε μια προσπάθεια της καλύτερης δυνατής αξιοποίησης του ρόστερ της Liverpool. Με μια πρώτη ματιά, η συγκεκριμένη τακτική σου προκαλεί ερωτηματικά με το τρόπο που είναι «στημένοι» οι ποδοσφαιριστές στον αγωνιστικό χώρο, αλλά όλες οι απαντήσεις δίνονται στα... μικρά γράμματα.





The Galeopp project [4-1-1-4]
Full tactical approach

Image


The Galeopp project [4-1-1-4]
In possession approach

Image


The Galeopp project [4-1-1-4]
In transition approach

Image


The Galeopp project [4-1-1-4]
Out of possession approach

Image





Sweeper keeper instructions

Spoiler: show
Image

--------------------------------------------------------

Inverted wing back instructions

Spoiler: show
Image


Ball playing defender (R) instructions

Spoiler: show
Image


Ball playing defender (L) instructions

Spoiler: show
Image


Wing back instructions

Spoiler: show
Image

--------------------------------------------------------


Segundo volante instructions

Spoiler: show
Image

--------------------------------------------------------


Box to box midfielder instructions

Spoiler: show
Image




--------------------------------------------------------


Raumdeuter instructions

Spoiler: show
Image


Enganche instructions

Spoiler: show
Image


Pressing forward instructions

Spoiler: show
Image


Advanced Forward instructions

Spoiler: show
Image


--------------------------------------------------------

Η τακτική περιλαμβάνει και σεταρισμένες εκτελέσεις κόρνερ, που στηρίζονται στην παρουσία επτά (7) ποδοσφαιριστών στην αντίπαλη μεγάλη περιοχή, με την εκτέλεση να πηγαίνει στο δεύτερο δοκάρι προκειμένου να γίνει κεφαλιά προς την εστία.


DOWNLOAD
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Λιγα λόγια για την τακτική, την οποία έχω εφαρμόσει σε μια ολόκληρη σεζόν στον ΠΑΟΚ (2019-20) και ξεκινάω την εφαρμογή της στην Τότεναμ (2018-19).

Στον ΠΑΟΚ, είχα ως βασικό αριστερό μπακ τον Γιαννούλη. Τα atts του είναι τέτοια που «κούμπωσαν» μια χαρά στις απαιτήσεις της θέσης και των οδηγιών του Wing back. Είχε πολλή δουλειά να κάνει και την έκανε. Εκείνος που «εκτινάχθηκε» με την τακτική ήταν ο Καρέλης ως Pressing forward. Μου έβγαλε συνολικά 25 γκολ του παλικάρι και έφερε λεφτά που δεν τα υπολόγιζα. Στο ρόλο του Enganche είχα τον Πέλκα. Δεν πήρα ποδοσφαιριστή στη θέση του. Περίεργη κατάσταση. Εβγαλε λίγα γκολ και λίγες ασίστ μεν, αλλά για να πω την αμαρτία μου, δεν έχω παράπονο λόγω των αποτελεσμάτων. Εκανε περισσότερο αθόρυβη δουλειά.

Πάμε τώρα στις θέσεις που πείραξα για να προσαρμόσω. Ο Inverted wing back έγινε wing back και ο Raumdeuter έγινε Winger. Κάποιες φορές, μου «τράκαραν» διότι είχαν οδηγίες να ανεβαίνουν, όμως μπόρεσαν να αποδώσουν ειδικά όταν έδωσα οδηγίες στον Winger να κόβει μέσα. Την αλλαγή ρόλων και καθηκόντων την έκανα για έναν και μοναδικό λόγο. Προτίμησα να μη ψάξω παίκτες που να ταιριάζουν στους ρόλους και τα καθήκοντά, αλλά τις προσάρμοσα στις ικανότητες των ποδοσφαιριστών μου. Εκ του αποτελέσματος (πρωτάθλημα με μόνο μια ήττα και κύπελλο) νιώθω δικαιωμένος, και χωρίς να κάνω ιδιαίτερες μεταγραφές.
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
Post Reply

Return to “Τακτικές & Προπονήσεις”