4-3-3 Direct Attack

Συζητήστε για τις τακτικές και τις προπονήσεις της ομάδας σας
Post Reply
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Μια τακτική που δεν υπάγεται ακριβώς στα υπόλοιπα προκαθορισμένα στυλ του παιχνιδιού. Δεν πιέζει μέχρι τελικής πτώσεως όπως το gegenpress, δεν βασίζεται τόσο στην κοντινή πάσα και την κατοχή της μπάλας όσο τα τίκι-τάκα και σίγουρα δεν είναι αμυντικογενής όσο οι τακτικές αντεπιθέσεων.

Η διάταξη που προτιμήθηκε είναι το 4-3-3 ή 4-1-4-1 wide/πλατύ όπως προτιμά να το ονομάζει το football manager. H βάση της είναι η θετική νοοτροπία ενώ συχνά έχει δοκιμαστεί και με επιθετική.

Image

Λόγω της ψηλής άμυνας αλλά και της ανάγκης για γρήγορες επιθέσεις, καλό είναι ο τερματοφύλακας να μπορεί να τρέξει και να καλύψει τα κενά πίσω από την άμυνα αλλά και να έχει καλά πόδια ώστε να ξεκινάει τις επιθέσεις ο ίδιος.
Ο ένας κεντρικός αμυντικός καλό είναι να είναι δημιουργικός, δεν είναι απαραίτητο αλλά βοηθάει αρκετά αν το κατέχει με την μπάλα στα πόδια.
Απαραίτητο είναι να είναι και γρήγοροι οι κεντρικοί αμυντικοί, παίζουν πολύ ψηλά και θα χρειαστεί να κυνηγήσουν παίκτες.
Στον άξονα ο τελευταίος είναι οργανωτής και με καθήκον άμυνα. Απαραίτητο το τελευταίο για να κρατά τον χώρο μπροστά από τους κεντρικούς αμυντικούς. Συνηθίζει να κρατιέται πίσω από την επίθεση και τις ζώνες άμυνας του αντιπάλου και πολλές φορές είναι απαραίτητος για τις αλλαγές παιχνιδιού που δημιουργούν υπεραριθμίες στην αντίθετη πλευρά. Θεωρώ πιο σημαντικό να είναι κάποιος με καθήκον defend εκεί παρά κάποιος playmaker. Συνεπώς, θα μπορούσα να προτείνω και το defensice midfielder defend ως ρόλο που το έχω δοκιμάσει αρκετά επίσης.
Ο Box-to-Box δίνει τον παίκτη παραπάνω στην αντίπαλη περιοχή. Δεν θα έλεγα πως είναι και ο πιο καθοριστικός ρόλος αλλά σε αυτό ευθύνεται ίσως πως έτυχε να έχω κάποιους από τους καλύτερους μου παίκτες στις άλλες 2 θέσεις του άξονα και να επισκίαζαν εδώ. Επίσης, έχω δοκιμάσει και deep lying playmaker-support, και νομίζω θα ταίριαζε και roaming playmaker, στις περιπτώσεις που ο αμυντικός μέσος δεν ήταν dlp αλλά καθαρό dm.
O τρίτος παίκτης του άξονα έχει οριστεί ως mezzala-attack. Θεωρητικά εδώ θα έβαζα έναν advanced playmaker-attack αλλά δεν ήθελα να περιορίσω τα σουτ στον παίκτη μου. Επιπρόσθετα, ο συγκεκριμένος που είχα πέρα από 10άρι είχε και τις θέσεις του mc και του aml, σε συνδιασμό με τον παίκτη που είχα αριστερά που έπαιζε amlc πήρα το θάρρος να επιλέξω τον ρόλο του μετσάλα. Γενικά, κάνει πολλά σουτ, σε σημείο που να είναι ο πρώτος σε σουτ στο πρωτάθλημα. Δεν με ενοχλούσε όμως αφού δεν ένιωσα ποτέ πως σπαταλάει ευκαιρίες. Παράλληλα, είχε και αρκετές ασίστ οπότε νομίζω πως δεν έχασα κάτι ιδιαίτερο σε δημιουργία. Νομίζω πως πρέπει να έχει έναν καλό παίκτη το ρόστερ σε αυτή τη θέση για να εφαρμοστεί η τακτική.
Ο Επιθετικός προτιμήθηκε ως advanced forward. Θα μπορούσε να είναι και poacher σε χαμηλότερου επιπέδου ομάδες. Χρειάζεται να είναι γρήγορος με καλή κίνηση χωρίς την μπάλα ώστε να βγαίνει στην πλάτη της άμυνας.
Άφησα τα άκρα για το τέλος. Λόγω παίκτη που πήρα άρχισα να χρησιμοποιώ τον ρόλο του ανεστραμμένου μπακ χαφ στα δεξιά. Οι κινήσεις που έκανε με το underlap στον άξονα δίνανε πολλές φορές άλλη διάσταση και παίκτη παραπάνω οπότε το κράτησα μακροπρόθεσμα στην τακτική. Μπροστά του χρησιμοποιούσα κυρίως inside forward οπότε δεν είναι πρόβλημα αν θέλετε να έχετε αυτή την επιλογή, απλά έχει περισσότερο λογική να είναι παίκτης γραμμής εκεί και για αυτό προτείνω έτσι την τακτική. Από την άλλη πλευρά, ο μπακ ανεβαίνει από τη γραμμή και βγάζει αρκετές παράλληλες σέντρες για ασσίστ όπως ο Μάτος του ΠΑΟΚ για παράδειγμα. Μπροστά του θα μπορούσε να μπει και advanced playmaker, γενικά εκεί χρειάζεται ρόλος που να φεύγει από την γραμμή και να τραβάει παίκτες ανοίγοντας χώρο για το μπακ. Επίσης είναι από την πλευρά του mezzala οπότε χρειάζεται μια αλληλοκάλυψη και με αυτόν. Αν και φοβόμουν μήπως αυτοί οι δύο τρακέρνουν μεταξύ τους, δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο.


Γενικότερα, θεωρώ πως είναι τακτική για καλές ομάδες λόγω της άμυνας που παίζει ψηλά, συνεπώς χρειάζεται καλούς, ολοκληρωμένους κεντρικούς αμυντικούς και τερματοφύλακα-λίμπερο. Στους υπόλοιπους ρόλους μπορούν να γίνουν κάποιες αλλαγές όπως ανέφερα και να είναι στα πλαίσια της φιλοσοφίας που είναι και η πρωτότυπη τακτική. Την διαφορά την κάνουν οι δύο ακραίοι επιθετικοί. Θεωρητικά χρειάζεται και να είναι καλοί στην πάσα και να είναι γρήγοροι για να λαμβάνουν μακρινές πάσες στην πλάτη της άμυνας και να είναι καλοί με την μπάλα στα πόδια αφού υπάρχει και η αντίστοιχη οδηγία (run at defence) που απαιτεί να μπορούν να κάνουν και καμιά ντρίπλα.

Την τακτική την έχω χρησιμοποιήσει σε περίπου 140 αγώνες σε 2 ολόκληρες + λίγο ακόμα σεζόν. Είχα πάει σε ομάδα που είχε τερματίσει 5η και με άλλες 2 τακτικές βγήκα αντίστοιχα 4ος και 5ος τις 2 πρώτες χρονιές εκεί. Με αυτήν την τακτική και τις διάφορες μικροτροποποιήσεις που ανέφερα ως εναλλακτικές επιλογές πήρα τα 2 επόμενα πρωταθλήματα, το europa league και έφτασα τελικό Champions League. Δεν θα έλεγα ότι οι μεταγραφές που έκανα ήταν τόσο φοβερές ανάμεσα σε αυτές τις σεζόν, κάποιοι νέοι παίκτες σίγουρα εξελίχθηκαν καλά αλλά παράλληλα φεύγανε τοτέμ της ομάδας λόγω ηλικίας οπότε είμαι αρκετά σίγουρος πως η τακτική αυτή ήταν ο βασικός παράγοντας και της βελτίωσης και των επιτυχιών.


Μπορείτε να την κατεβάσετε από τον αντίστοιχο τομέα των downloads του fmgreece.gr
http://www.fmgreece.gr/downloads/fm2019-files/tactics/
pyrgioths4
Trialist
Trialist
Posts: 8
Joined: Sat Jan 05, 2019 9:14 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπερα,ποια διαδρομη ακολουθουμε για να μπορουμε να την βρουμε στο παιχνιδι φιλε μου?
vagelis4
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 467
Joined: Sun Oct 28, 2007 4:33 pm
Football Manager της ομάδας: OFI, Boavista, Avellino
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΦΗ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τρομερή τακτική, οχι τοσο αμυντικη διοτι τρως και πολλα γκολ αλλα σου δινει παρα πολλα γκολ απο τα χαφ και τα εξτρεμ. Παρα πολυ καλη τακτικη αλλα θελει βεβαια και τους καταλληλους παιχτες να παιξεις. Μπραβο!!!!!!!!
pak0s_7
Trialist
Trialist
Posts: 3
Joined: Tue Mar 17, 2015 3:05 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

οσον αφορα τις οδηγιες αντιπαλου κανεις κατι συγκεκριμενο?
Post Reply

Return to “Τακτικές & Προπονήσεις”