Enhanced Panel Views

Συζητήστε σχετικά με το νέο Football Manager 2019!
Post Reply
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Όπως έχει προαναφερθεί (viewtopic.php?f=454&t=42909) οι οθόνες του FM μπορεί να έχουν αρκετό αναξιοποίητο χώρο που στερεί στον χρήστη την δυνατότητα να έχει περισσότερες πληροφορίες μπροστά του με λιγότερα κλικ. Προσωπικά, κάθε χρόνο μόλις ετοιμάσω το πρώτο save και ξεκινήσω, η πρώτη δουλειά μέσα στο save είναι να προσθέσω αρκετές στήλες στην οθόνη του ρόστερ που βοηθάνε να μάθω καλύτερα τους παίκτες μου. Πέρα από το πιο βασικό που είναι το όνομα και η θέση του παίκτη, εστιάζω στις πληροφορίες που έχουν να κάνουν με το μέλλον του ρόστερ που συνεπάγεται πως θέλω να βλέπω ηλικίες, ποσό συμβολαίου και ημερομηνία λήξης ώστε να ξεκινάει άμεσα η μελέτη του ρόστερ σε βάθος χρόνου και πως θα κινηθούμε μακροπρόθεσμα. Φυσικά τα αστεράκια της αξιολόγησης του βοηθού προπονητή είναι ο πιο σύντομος τρόπος να αξιολογήσουμε έναν παίκτη οπότε έχει μεγάλη αξία για μια πρώτη ματιά. Από εκεί και πέρα, κατά την διάρκεια της σεζόν προφανώς τα βασικά στατιστικά (συμμετοχές, γκολ, ασσίστ, rating) είναι τόσο απαραίτητα που δεν χρειάζεται ανάλυση. Τέλος, χρήσιμο είναι για την επιλογή από αγώνα σε αγώνα η κατάσταση του παίκτη εκείνη την στιγμή, συνεπώς η φόρμα στα 5 τελευταία ματς, το ηθικό, και η βαθμολογία στην προπόνηση της εβδομάδας είναι καλοί δείκτες για την κατάσταση του παίκτη εκείνη τη στιγμή. Με βάση αυτά στο μυαλό, έφτιαξα φέτος την οθόνη του ρόστερ μου με τον παρακάτω τρόπο:

Image

Η βασική διαφορά σε σχέση με το παλιότερο τόπικ μου είναι πως δεν έχω τον ρόλο και το καθήκον που θεωρεί ο βοηθός καλύτερο για τον παίκτη. Αυτό συμβαίνει γιατί αφορά περισσότερο το στήσιμο της τακτικής και είναι κάτι που το βλέπουμε στην αντίστοιχη οθόνη περισσότερο οπότε προτίμησα να βάλω άλλες στήλες στου ρόστερ.
Επίσης, σημαντική παρατήρηση είναι πως το συγκεκριμένο αφορά ανάλυση 1920χ1080, προφανώς δεν θα χωράνε όλα σε μικρότερες αναλύσεις αλλά μπορείτε να αφαιρέσετε στήλες.
Αντίστοιχα, όποιος παίζει με μόνο εικονίδια στην πλαινή μπάρα μπορεί να έχει ακόμα περισσότερο χώρο και να προσθέσει στήλες.


Δεύτερο panel view που έχω προσθέσει στο αρχείο είναι για το πρόγραμμα της ομάδας. Δεν το θεωρώ τόσο σημαντικό σημείο αλλά πρόσθεσα κάποιες στήλες που δίνουν λίγο περισσότερες γενικές πληροφορίες. Η διαμόρφωση είναι η παρακάτω:
Spoiler: show
Image
Τρίτο, αλλά δεύτερο πιο σημαντικό για εμένα, είναι η οθόνη αναζήτησης παικτών. Εδώ τα πράγματα είναι ακόμα πιο στριμωχτά αλλά και η ανάγκη να χωρέσει πράγμα μεγάλη.

Image

Αστεράκια του σκάουτ, επανεμφανιζόμενοι τραυματισμοί, προσωπικότητα είναι βασικά στοιχεία για την επιτυχία μιας μεταγραφής αλλά όχι τόσο προφανή όσο η θέση ή η αξία που καλούμαστε να πληρώσουμε. Σημαντικό επίσης η ύπαρξη ρήτρας αποδέσμευσης. Εδώ να τονίσω πως περιλαμβάνω μόνο την "universal" ρήτρα οπότε στο σκάουτινγκ πάντα αξίζει τον κόπο να τσεκάρετε αν υπάρχει κάποια ακόμα ειδική ρήτρα (πχ για ομάδες τσάμπιονς λιγκ) και να μην βασιστείτε μόνο σε αυτή τη στήλη.




Για όσους δεν γνωρίζουν πως δημιουργούνται οι συγκεκριμένες στήλες, είναι κάτι ιδιαίτερα απλό. Ο πιο σύντομος τρόπος είναι με δεξί κλικ πάνω στα ονόματα των στηλών όπου μπορείτε να αφαιρέσετε την συγκεκριμένη στήλη που κάνατε κλικ ή μπορείτε να προσθέτε δίπλα της μια άλλη επίσης από το μενού που σας ανοίγει με το δεξί κλικ. Για περισσότερη λεπτομέρεια, μπορείτε να πατήσετε μετά το δεξί κλικ στο προσαρμογή τρέχουσας προβολής κι από εκεί να δείτε τις αμέτρητες επιλογές για να φτιάξει ο καθένας στο στυλ ακριβώς που θέλει. Τέλος, μπορείτε να προσθέτε και "διαχωριστές" δηλαδή κάθετες γραμμές ανάμεσα στις στήλες ώστε πχ να ξεχωρίζετε καλύτερα τα στατιστικά από τα αστεράκια για παράδειγμα.


Για την εγκατάσταση των συγκεκριμένων views, θα κατεβάσετε το αρχείο και θα το αποσυμπιέσετε, βάζοντας τα 3 αρχεία στον φάκελο views που υπάρχει στα έγγραφα του παιχνιδιού: C:\Users\(το όνομα του user στον υπολογιστή σας)\Documents\Sports Interactive\Football Manager 2019\views

Image


Και έπειτα, μέσα από το παιχνίδι, θα πάτε στην αντίστοιχη οθόνη και από πάνω αριστερά στο dropdown menu θα επιλέξετε εισαγωγή προβολής

Image

Θα χρειαστεί σε κάθε μία από τις τρεις οθόνες να κάνετε εισαγωγή προβολής το αντίστοιχο αρχείο.

Το αρχείο μπορείτε να το κατεβάσετε από τα downloads του fmgreece.gr: http://www.fmgreece.gr/downloads/fm2019-files/various/
Gagarin
Amateur
Amateur
Posts: 127
Joined: Sun Feb 23, 2014 1:27 am
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός Βόλου
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός Βόλου, Tottenham
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σε Mac λειτουργει...;
Yπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν...άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν...άνθρωποι που καταλαβαίνουν ότι δεν κατάλαβαν... και άνθρωποι που δεν θα καταλάβουν ποτέ!!!
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Δεν έχω ιδέα αν υπάρχει κάτι διαφορετικό που να εμποδίζει να μπούνε σε mac και δεν έχω και την δυνατότητα να το τεστάρω για να επιβεβαιώσω. Με βάση όσα έχω διαβάσει σχετικά, εκτιμώ πως θα λειτουργούν κανονικά και σε mac αφού νομίζω δεν λειτουργεί κάτι διαφορετικά στο συγκεκριμένο κομμάτι.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Gagarin
Amateur
Amateur
Posts: 127
Joined: Sun Feb 23, 2014 1:27 am
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός Βόλου
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός Βόλου, Tottenham
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Οκ το βρήκα!!!
Yπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν...άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν...άνθρωποι που καταλαβαίνουν ότι δεν κατάλαβαν... και άνθρωποι που δεν θα καταλάβουν ποτέ!!!
Gagarin
Amateur
Amateur
Posts: 127
Joined: Sun Feb 23, 2014 1:27 am
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός Βόλου
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός Βόλου, Tottenham
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Είχες δίκιο δεν αλλάζει κάτι...
Απλά δημιούργησα εγώ το folder views "πέταξα" τα αρχεία σου μέσα και μετά ότι κάνεις στα win...
Σε ευχαριστώ!!!
Yπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν...άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν...άνθρωποι που καταλαβαίνουν ότι δεν κατάλαβαν... και άνθρωποι που δεν θα καταλάβουν ποτέ!!!
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση”