Συμβαίνει τώρα στο save μου

Συζητήστε σχετικά με το νέο Football Manager 2019!
Post Reply
User avatar
Paul21(R)
Coach
Coach
Posts: 2594
Joined: Wed Sep 07, 2005 11:28 pm
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
facebook προφίλ: pAyLoS.R.21
twitter: PaulPotamias
Status: και το ξέρεις καλαααα ... ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΟΟΟΛΟΥ ΚΑΛΑ ΣΤΑ ΜΥΑΛΑΑΑ !!
Location: Αιγαλεω
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπερα και χρονια πολλα παιδες!
Πρωτο FM που ασχολουμαι , μετα το 14, το φετινο! Τοτε ειχα αναλαβει την ΑΕΚ απο τα αλωνια της Γ εθνικης, φετος βρεθηκαμε στα σαλονια του Champions League!
Αποκλειοντας Cluj και Legia κατα σειρα , μπηκαμε ομιλους, οπου η κληρωση με Real, Liverpool και Porto εδειχνε να αναβιωνουμε τοσο συντομα το απολυτο 0 :D
Τελικα μετα την ηττα στην πρεμιερα στο φιναλε απο την Porto, την δευτερη αγωνιστικη ηρθε ο πολυποθητος βαθμος σε ενα πολυ δυσκολο παιχνιδι!
Spoiler: show
Image
Κι αφου μας εφυγε το βαρος, την τεταρτη αγωνιστικη, ειπαμε να σοκαρουμε και λιγο την Ευρωπη!
Spoiler: show
Image
Ετσι γινεται η δουλεια Μαρινοοοοο -kavala

Στο πρωταθλημα παλι, το οτι παμε τρενο δεν κανει τοση εντυπωση, οση κανει η πορεια των δυο -υποτιθεται- συνδιεκδικητων!
Spoiler: show
Image
T’estimo, Barça!
ΑΕΚΑΡΑ σε χιονια και βροχες ......
User avatar
marios1926
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 518
Joined: Fri Feb 10, 2006 8:39 pm
Αγαπημένη Ομάδα: APOEL
Location: Nicosia, Cyprus
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Melitzana79 wrote: Thu Dec 27, 2018 3:57 am Έχω παίκτη δανεικό από την Barcelona (international loan) για τη σεζόν 18-19. Το συμβόλαιό του λήγει στο τέλος αυτής της σεζόν. Στους όρους του δανεισμού υπάρχει Optional future fee, να μπορώ να τον αγοράσω οποιαδήποτε στιγμή καταβάλλοντας το συγκεκριμένο συμφωνηθέν ποσό. Τον Ιανουάριο του προσφέρει συμβόλαιο η Malaga και συμφωνεί μαζί του για το τέλος του συμβολαίου. Πώς γίνεται να προσφέρει συμβόλαιο σε δανεικό σε international loan και μάλιστα με ρήτρα αγοράς; Είναι bug του παιχνιδιού ή μου φαίνεται;
Απο την στιγμή που το συμβόλαιο του λήγει σε 6 μήνες, ο ίδιος μπορεί να υπογράψει όπου προτιμά και γουστάρει. Αυτό είναι κανόνας απαράβατος, δεν μπορεί καμιά ρήτρα να του το στερήσει αυτό το δικαίωμα. Μπορούσες και εσυ τον Ιανουάριο να συμφωνίσεις μαζί του (πριν σε προλάβει η Μάλαγα), και μάλιστα να μην πληρώσεις ούτε ευρώ στην Barcelona. Για να προλάβεις το κακό όμως μπορούσες να πληρώσεις νωρίς την ρήτρα στην Barcelona (π.χ. μέχρι το τέλος του Δεκέμβρη) και να τον κλείσεις από τότε αν ήθελες να προλάβεις άλλες ομάδες, πριν φτάσει ο Ιανουάριος.

*Γενικά όταν βάζεις Optional future fee σε δανεικό παίκτη που μένει ελεύθερος από την ομάδα του στο τέλος της σεζόν, τότε στην ουσία αυτή η ρήτρα είναι άχρηστη (και αχρείαστη) μετά τους πρώτους 6 μήνες (μετά τις 31 Δεκεμβρίου δλδ), αφού από Ιανουαριο και μετα ο παίκτης μπορεί να κλείσει όπου θέλει ως ελεύθερος για το καλοκαιρι. Δηλαδή ή θα πληρώσεις την ρήτρα μέχρι τέλη Δεκεμβρίου απλά και μόνο για να προλάβεις τυχών προτάσεις από άλλες ομάδες, ή περιμένεις την 1η Ιανουαρίου και τον κλείνεις ελεύθερο για το καλοκαίρι, με ρίσκο όμως να σε προλάβει άλλη ομάδα και να χάσεις τον παίκτη.
User avatar
Paul21(R)
Coach
Coach
Posts: 2594
Joined: Wed Sep 07, 2005 11:28 pm
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
facebook προφίλ: pAyLoS.R.21
twitter: PaulPotamias
Status: και το ξέρεις καλαααα ... ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΟΟΟΛΟΥ ΚΑΛΑ ΣΤΑ ΜΥΑΛΑΑΑ !!
Location: Αιγαλεω
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τυφλα να εχει η Αρσεναλ λεμε -traino
Spoiler: show
Image
Το αηττητο κινδυνεψε οσο ποτε την τελευταια αγωνιστικη απο τον Παναιτωλικο - ο οποιος θα κουνησει σεντονι!!- και τελικα μαλλον τυχεροι ημασταν, αφου το πεναλτυ που πηραμε το λες και αυστηρο (:
(Θα την πω την αμαρτια μου, το σκεφτηκα το quit/load σε περιπτωση ηττας :oops: )
Spoiler: show
Image
Γενικα εκανε δουλιτσα ο -kavouras στα παρασκηνια απ οτι φαινεται (ο οποιος μου εδωσε κι ενα 13μ μπατζετ καπου στο Δεκεμβριο :o ) :D
Spoiler: show
Image
Υ.Γ. Μου μενει ο τελικος κυπελλου με τον ΠΑΟΚ, ο οποιος αν με νικησει, βγαινει Ευρωπη αντι του ΟΣΦΠ! Το λες και γκρανγκινιολικο το φιναλε της σεζον!
T’estimo, Barça!
ΑΕΚΑΡΑ σε χιονια και βροχες ......
User avatar
MedellinC
Trialist
Trialist
Posts: 15
Joined: Sun Dec 18, 2016 3:37 pm
Football Manager της ομάδας: Blackburn Rovers
Location: Salonica/Kavala
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Και μόλις ξεκινήσαμε!!Τώρα αρχίζει το καλό!
Spoiler: show
Image
Image
User avatar
Gaitan1985
Trialist
Trialist
Posts: 7
Joined: Wed Oct 08, 2014 2:12 pm
Football Manager της ομάδας: Athletic Bilbao
Αγαπημένη Ομάδα: Athletic Bilbao
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λόγω δουλειάς μια εβδομάδα έχω το παιχνίδι ξεκίνησα όπως πάντα με αθλετικ Μπιλμπάο και η ομάδα πάει τρένο αν ήξερα να ανεβάζω κ φωτός θα το βλέπατε χαχαχα!! Μεγάλες νίκες με Ατλετικο 1-0 εντός και με το ίδιο σκορ την Σεβίλλη πάλι εντός.
User avatar
sheriff7
Backup
Backup
Posts: 843
Joined: Wed Dec 03, 2014 4:48 am
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ,ΑΡΣΕΝΑΛ,
twitter: https://twitter.com/Sheriff791
Location: ATHENS/TRIKALA
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Image
Και με αυτό το αυτογκόλ στο 95 που βλέπετε κύριοι έχασα την άνοδο στον τελευταίο αγώνα μετά από 38 αγώνες στην κανονική περίοδο και 6 στα πλέι οφ...
-nani
User avatar
Tsouninho
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 353
Joined: Wed Feb 19, 2014 1:47 pm
Football Manager της ομάδας: Πας Γιαννινα
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Καλά ξεκινάει η χρονία μου...

Image
User avatar
silver arrow
Football Legend
Football Legend
Posts: 12347
Joined: Tue Oct 31, 2006 10:28 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεύτερη σεζόν με Rangers.
Ξεκινάμε από πρώτο προκριματικό EL, στο δεύτερο σκάει η Lazio και γίνεται αυτό το μικρό έπος.

Spoiler: show
Image

Image

Sergio Araujo <3

Άλλοι δύο γύροι τώρα, ευτυχώς στο τρίτο είχα το coefficient της Lazio.
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10014
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Και Γκαλο αλλαγή. Όχι δεν είσαι ΑΕΚ!

Τι ρόλους έχεις δώσει στη 3αδα των χάφ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
I LOVE THIS SITE!!!
User avatar
silver arrow
Football Legend
Football Legend
Posts: 12347
Joined: Tue Oct 31, 2006 10:28 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

B2B-AP(a)-BWM(d)
Αλλά άλλαξα τον AP σε DLP(d) και τον BWM σε (s) μετά το γκολ του Araujo και έτσι κατέβηκα και στο δεύτερο.
Και στα τελευταία 10 λεπτά παίχτηκε λίγο ταμπούρι με 5-3-1-1. :D

Γενικά κατά 80% είναι το σύστημα του Gonzo αλλά παίζω με τους ρόλους των επιθετικών και των χαφ ανάλογα με το ματς.

Ο Γκάλο είναι καλό value for money για αυτό το σύστημα. :P
AntonisTer
Trialist
Trialist
Posts: 77
Joined: Tue Dec 30, 2014 9:27 am
Football Manager της ομάδας: ΑΟ Κερατεας
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγώ παιδιά ξεκίνησα σειβ με την Καλαμάτα ανέβηκα τρένο από Γ εθνική στην Β πήρα εξαιρετικούς παίκτες όπως Μελικιωτης και Ιντζιδης Στάικος και ήδη εχω κάνει μέχρι τώρα 3 νίκες σε πρωτάθλημα με Πανιώνιο Λαμία οπότε λέω πως πάω για άνοδο 2η στην σειρά ολοταχώς απλά θέλω να μου προτείνετε αν μπορείτε έναν BWM γιατί με πινδονη δεν γίνεται δουλειά διότι αποβάλλετε συνέχεια και ευτιχος έχω κάνει τραμπα τον Φωτάκη ο οποίος βέβαια είναι η αλλαγή του Στάικου ευχαριστώ εκ των προτέρων.
User avatar
Sponis
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 25743
Joined: Thu Oct 03, 2002 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Δόξα Δράμας
Αγαπημένη Ομάδα: Manchester United / Π.Α.Ο.
twitter: Sponis
Status: I'm coming... Keep running... Tormenting You!
Location: Under Your Wings and Into Your Arms
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0
Contact:

Το χθεσινό στριμ.

Ξεκινάμε τα play off. Η ομάδα έχει κάνει καλό πρώτο μέρος πρωταθλήματος ΑΛΛΑ στις δύο τελευταίες αγωνιστικές χάνει 6-1 από ΟΣΦΠ και 3-1 από ΠΑΟΚ κάτι που μας στέλνει στην 3η θεση. Δεν παίζει ρόλο στη βαθμολογία των play off αλλά παίζει στη ψυχολογία της ομάδας που δείχνει ότι δεν τους έχει αυτούς τους δύο αντιπάλους.

Ο επαναληπτικός προημιτελικός με ΟΦΗ τελειώσε με το φτωχό 1-0 και πρόκριση. Θέλαμε μεγαλύτερη νίκη για τη ψυχολογία.

1ο ματς. ΟΣΦΠ - Δόξα Δράμας. Προηγούμαστε 1-0, ισοφαριζόμαστε 1-1 μπαίνει μέσα ο αρχηγός Μούργος, δίνει ασσίστ 1-2 βάζουμε κ ένα τρίτο στο τέλος κ κλειδώνει στο 1-3. Πρώτο ματς, πρώτη νίκη

2ο ματς. Δόξα Δράμας - Άρης. Αντίπαλος ο κακός μας δαίμονας. Γκολ νωρίς νωρίς στο δεύτερο λεπτό, κρατάμε το σκορ, διπλασιάζουμε τα τέρματα στο 72' κ η σεμνή τελετή έλαβε τέλος. Δύο στα δύο η ομάδα.

3ο ματς. ΠΑΟ - Δόξα Δράμας. Νίκη με 1-2 αλλά σε ματς που έπρεπε να το είχαμε καθαρίσει πιο νωρίς και πιο εύκολα. Ιδρώσαμε και πήραμε τους τρεις βαθμούς.

4ο ματς. Δόξα Δράμας - ΑΕΚ. Το ματς που λες θέλει το FM να σε *μπιπ* . Πέναλτι νωρίς, απευθείας κόκκινη κάρτα, πιο μετά, 1-3, μειώνεις σε 2-3 αλλά τίποτα παραπάνω... εκτός από να χάσουμε κ ένα τετ-α-τετ στο τέλος γιατί έτσι.

5ο ματς. Δόξα Δράμας - ΠΑΟΚ. Έρχεται στο γήπεδό μας ο περσινός νταμπλούχος κ ομάδα με 4/5 τελευταία πρωταθλήματα. Και τελειώνει ένα ξενέρωτο 0-0 με λίγες φάσεις εκατέρωθεν.

Τέλος πρώτου γύρου, ΠΑΟΚ 10, ΔΔ 10 μας περνάει στη διαφορά γκολ, ΑΕΚ 7, ΟΣΦΠ 6, ΠΑΟ 6, Άρης 4

6ο ματς. Δόξα Δράμας - ΟΣΦΠ. Ματς που χάνεις πάλι κ δείχνεις ότι έχεις κάποια θέματα. 0-2, μειώνεις 1-2 στο 60' και μετά πιέζεις πιέζεις και δε μπορείς να βάλεις γκολ. 10 σουτ στο τέρμα εμείς 5 ο ΟΣΦΠ και τελικό μένει 1-2. Τώρα βρισκόμαστε 3 βαθμούς πίσω από τον ΠΑΟΚ

Ημιτελικός κυπέλλο ΠΑΟ - Δόξα Δράμας 1 -2, νίκη σχεδόν στο ρελαντί κ με αλλαγές. Μας καίει το επόμενο ματς

7ο ματς. Άρης - Δόξα Δράμας. 0-2 στο 48' και ξαφνικά σβήνει η ομάδα και σε δύο φάσεις γίνεται 2-2. Πεταμένοι βαθμοί και μας ζώνουν τα φίδια πλέον. Μετά τις 3 νίκες έχεις 4 ματς χωρίς νίκη.

8ο ματς. Δόξα Δράμας - ΠΑΟ. Τελευταίο ματς πρωταθλήματος στην έδρα μας. 1-0 νωρίς, 1-1 με πέναλτι στο 26. Φτάνει ημίχρνονο, τρίζω τα δόντια 4-1 τελικό, επιτέλους νίκη. Εξασφαλίζουμε θέση στο Europa.

Επαναληπτικός ημιτελικός κυπέλλου : Δόξα Δράμας - ΠΑΟ 3-2 πάλι με αλλαγές και ψιλορελαντί, πρόκριση στον τελικό.

9ο ματς. ΑΕΚ - Δόξα Δράμας. Από εδώ ξεκίνησε η κατηφόρα στον πρώτο γύρο. Και στο 6ο λεπτό πάλι σφυρίζεται πέναλτι εναντίον μας... Τι μπινελίκι έφυγε... Και εκεί που κλάιμε τον μακαρίτη ο ΓΙΓΑΝΤΑΣ Toth το βγάζει στη γωνία του μας δίνει το φιλί της ζωής. Σώζει κ άλλο ένα τετ-α-τετ στο 12' και μετά στο 22' ο Θωμάς ο Σικαλόπουλος κάνει το 0-1. Και εκεί που φαίνεται ότι έχουμε το πάνω χέρι βάζουμε αυτογκολ πριν λήξει το ημίχρονο. Στο δεύτερο τα παλικάρια μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια και το ματς λήγει 1-4. Εξασφαλίσαμε θέση στο Τσ.Λ. μιας κ ο ΟΣΦΠ είναι 3 βαθμούς πίσω αλλά τον έχουμε στα μεταξύ μας.

10ο ματς. ΠΑΟΚ - Δόξα Δράμας. Και πάμε στην Τούμπα 3 βαθμούς πίσω από τον ΠΑΟΚ και με ισοπαλία στο πρώτο ματς. Θέλουμε νικη για να το σηκώσουμε. Μπορούμε?
16ο λεπτό Σικαλόπουλος στον Horn, σουτ από το ύψος της περιοχής και ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!!!!
30 λεπτό κίνηση από αριστερά, κλέβει τη μπάλα ο Gaitan, σέντρα, Horn και ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛ!!!
Ο αρχηγός Μούργος πριν το ημίχρονο παίρνει τους προσαγωγούς στο χέρι, μπαίνει στα αποδυτήρια τους κολλάει με λογκο στιγμής κ συνεχίζει... δεν υπήρχε περίπτωση να βγει εκείνη τη στιγμή.
Στο 70' κ ενώ φαίνεται να το ελέγχουμε θα γίνει η αλλαγή. Πλέον παίζουμε με τον χρόνο. Ήταν ματς που δείξαμε ότι το είχαμε
και...
https://clips.twitch.tv/TiredCulturedCiderRiPepperonis
ΤΟ ΣΗΚΩΣΑΜΕ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΤΟΥΜΠΑ!!! με 19 πιστά Σπονόσκυλα στις 4.35 το πρωί... Το ζήσαμε κ αυτό

Μετά ήταν ο τελικός κυπέλλου με την ΑΕΚ που τον θέλαμε κ αυτόν. Προηγήθηκαμε με απευθείας φάουλ του Μούργου, ισοφαριστήκαμε, έγινε ένα περίεργο ματς κ τελικά πήγαμε στα πέναλτυ. Πιάνει πάλι ο Toth του ιδιου παίκτη που είχε πιάσει κ στο πρωτάθλημα, χάνει ο Ορεστης Μιράντα ένα δικό μας κ όλα θα κριθούν στα τελευταία. Ο πιτσιρικάς Υψηλός ευστοχεί και πάει ο Cabezas από την ΑΕΚ αλλά ο Toth λέει ένα μεγαλοπρεπέστατο ΟΧΙ και το νταμπλ είναι δικό μας.

όλα αυτά εδώ
https://www.twitch.tv/videos/382370146##
manolismanager
Trialist
Trialist
Posts: 10
Joined: Fri Dec 28, 2018 4:47 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παίδες καλησπέρα το έθεσα και σαν θέμα αλλά δεν πήρα απάντηση εχω πρόβλημα οποίος μπορεί να το λύσει! Θέλω να ανανεωσω κάποιους παίκτες στο save μου με Ολυμπιακό και δεν γίνεται γιατί με αντιπαθει ο μάνατζερ τους...τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση απλά τους χάνω;
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10014
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Πες στον παίκτη να διώξει τον μάνατζερ.
I LOVE THIS SITE!!!
Movida
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 446
Joined: Sat Sep 01, 2018 2:24 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

manolismanager wrote: Mon Feb 25, 2019 12:09 am Παίδες καλησπέρα το έθεσα και σαν θέμα αλλά δεν πήρα απάντηση εχω πρόβλημα οποίος μπορεί να το λύσει! Θέλω να ανανεωσω κάποιους παίκτες στο save μου με Ολυμπιακό και δεν γίνεται γιατί με αντιπαθει ο μάνατζερ τους...τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση απλά τους χάνω;
Βλέπεις ποιους παίχτες εκπροσωπεί ο συγκεκριμένος μάνατζερ,πας στους ελεύθερους ή στους πιο φθηνούς,τους προσφέρεις όσα περισσότερα μπορείς στο συμβόλαιο,ώστε να συμφωνήσουν γρήγορα,όταν συμφωνήσουν θα πατήσεις 3 φορές αναβολή,ώσπου θα ακυρωθεί η μεταγραφή.Η σχέση σου όμως με τον μάνατζερ,θα έχει αποκατασταθεί πλήρως.Πρόσεχε όμως,μην πατήσεις ακύρωση,μόνο αναβολή.
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση”