Τακτικη για Παοκ

Συζητήστε για τις τακτικές και τις προπονήσεις της ομάδας σας
Post Reply
Guinness
Trialist
Trialist
Posts: 2
Joined: Sat Jun 02, 2018 12:40 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπέρα σε όλους.
Είναι η πρώτη φορά που γράφω αν και παρακολουθώ χρόνια το forum.
Φέτος μετά από πολλά χρόνια αποχής από το FM αποφάσησα να ασχοληθώ και πάλι..Όπως είναι λογικό μέτα απο τόσα χρόνια αποχής τα βρήκα σκούρα με την τακτική και θα ήθελα μερικές συμβουλές.Αρχικά το save είναι με ΠΑΟΚ και προσπαθώ να φτιάξω μια τακτική προσαρμοσμένη πάνω στις ανάγγες της ομάδας. Σας παραθέτω 2 φωτογραφίες και σας αναλύω το σκεπτικό μου και οπυ δείτε οτι με παίρνει για βελτιώσεις μου λέτε.

Ο σχηματισμός
https://imgur.com/8mPZlRM


Team instructions
https://imgur.com/yYD8vrE

Αρχικά με τον σχηματισμό. Προσπαθώ να εκμεταλευτώ τα επιθετικα back μου οποτε εχω FB attack ενω τα stoper μου ειναι ενα defend και ενα Stoper για να καθαριζει πιο αμεσα τον κυνδινο και ταιριαζουν απολυτα Varela Crespo στους ρολους και τα καθηκοντα. Στο κεντρο παιζω ασυμετρα για να αξιοποιησω στο επακρο Mauricio ως DLP defend και Canias πιο πισω ως DM BWM support. Εδω εχω τον Mauricio στο ρολο αυτον να γυριζει και να μενει μπροστα απο τα stoper και να αμυνεται να πρεσαρει και να κραταει μπαλα οταν παροθμε κατοχη ομως σε περιπτωση που δεν προλαβει κατι απο πισω του παιζει ο ΚΑ ως στοπερ που βγαινει να καθαρισει. O Canias απο την αλλη ειναι μεν DM αλλα ειναι σε ενα ρολο Runner. πιεζει κλεβει και μοιραζει γρηγορα κυριως στον DLP διπλα του. Μεσοεπιθετικα δεξια Winger support και αριστερα IF support. Τωρα το γιατι? εχωντας το σκεπτικο οτι τα FB ειναι attack δεινω λιγοτερο επιθετικα mentality στα Extreme για να υπαρχη μια ισορροποια ενω στα αριστερα το IF κλενει προς το κεντρο μπροστα απο τον DLP που λογο του αμυντικου καθηκοντος αφηνει αρκετο χωρο μπροστα του. με την ιδια λογικη ο AMC παιζει λιγο πιο δεξια στον αξωνα για να μην πεφτουν μαζι με το αριστερο extreme στους ιδιους χωρους και σε ενα πιο ελευθερο ρολο προωθημενου οργανωτη καλυπτει τους χωρους πισω και διπλα απο δεξι extreme καθως βοηθάει και στην καλυψη χώρων στα CM μπροστα απο τον DM λογο του support καθηκοντος του. στην επιθεση αν και Prijovic Κουλουρης ειναι και οι δυο τους TM support τους βαζω σε attack ρολους για να εχουμε εναν τελικο αποδεκτη στην επιθεση αφου AMR/C/L εχουν ολοι support χαρακτηρα.


Παμε και στα Instructions τωρα. αρχιζω απο ρυθμο που ειναι ισοροπημενος καθως πασα/τεχνικη/δημιουργικοτητα στην ομαδα μου δεν ειναι πολυ αυξημενα.Σπανια καθυστεριση αφου σκοπος μας ειναι να βγουμε μπροστα. πλατος ισσοροποιμενο διοτι με το αρκετα πλατια βλεπω να δεχομαι περισοτερα σου ενω στο ισσοροποιμενο βλεπω καλυτερη αμυντικη συνοχη αλλα και αρκτετους επιθετικους χωρους. Πιεση περισσοτερο για να μην δινουμε πολυ χψρο στον αντιπαλο και για γρηγορη ανακτιση κατοχης ομως σε συνδιασμο με το κρατηστε τις θεσης σας γιατι αλλιως παιχτες οπως AP support/ BWM support/ FB attack/ τρεχουν να πρεσαρουν και χανονται μεσα στο γηπεδο αφηνοντασ κενα πισω τους. Παιχνιδι απο την αμυνα και κοντινοτερες πασες βοηθουν στην κατοχη και στο χτυσιμο αποφευγω ομως το διατηρηση κατοχης διοτι οι παιχτες κρατανε τη μπαλα στα ποδια περισσοτερο και ριχνουν πολυ το ρυθμο και παιχτες οπως ο DLP και ο AP λογο του ρολου τους μενουν με τη μπαλα στα ποδια σε επικινδυνο βαθμο αφου οταν ο DLP χασει την μπαλα ειναι συνηθως μπροστα απο την αμυνα ενω ο AP σπαταλαει συνηθως μια τελικη προσπαθεια. οπως το κρατηστε τη θεση σας για την αμυνα και την πιεση που ασκουμε επιλεγω και το περισσοτερο πειθαρχημενοι και στην επιθεση αφου επιθυμω η διαταξη 4-2-3-1 να παραμενει και στο επιθετικο κομματι. Μπαλα στην περιοχη λογο των κακων μακρυνων σουτ και overlap λογο των FB attack σε συνδιασμο με τα support extreme. τελος παιζς με Control mentality αν και διαβασα καπου πως οταν θες ενα πιο ορανομενο παιχνιδι που ξεκινα απο την αμυνα με passing game τοτε το counterattack τηα ηταν πιο λογικο διοτι τα mentalities ειναι πιο χαμηλα, και οι παιχτεσ δεν ειναι ξεχασμενοι στην επιθεση,παρολο αυτα ομως διαβασα το στο 18,3 το control και το attacking ειναι τα πιο δραστηκα ενα το shape της ομαδας ειναι ευελικτη.και εδω το σκεπτικο ηταν να παιξω δομημενα ομως στο ιδιο forum ελεγε οτι τα fluid/flexible ειναι πιο αποτελεσματικα..

οποιος βλεπει αδυναμιες και λαθη ας βοηθησει

Μια αλλαγη. Τελικα αρχισα να δουλευω και το διατηρηση κατοχης. περιμενα πολλα λαθη απο τους οργανωτες αλλα τα πανε περιφημα και οταν τελικα η μπαλα φτασει στον επιθετικο δινει χρονο στους υπολοιπους να παρουν θεσεις και να μπουνε στη φαση
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10021
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Τι παρατηρείς στο χορτάρι εσύ; Δουλεύει καλά η τακτική αυτή; Εγώ βλέπω πολύ αργή ανάπτυξη αρχικά. Έχεις κοντινές πάσες, πειθαρχία και πρόσθεσες και διατήρηση κατοχής οπότε ακόμα πιο αργή. Αυτό σημαίνει πως σε κλειστές άμυνες θα έχεις θεματάκι να τις διασπάσεις. Και στο ελληνικό πρωτάθλημα οι περισσότερες ομάδες θα κλειστούν πίσω. Έχεις δώσει προσωπικές οδηγίες στους παίκτες;
I LOVE THIS SITE!!!
Post Reply

Return to “Τακτικές”