FM 2018: Συχνές Ερωτήσεις – Απαντήσεις

Συζητήστε σχετικά με το νέο Football Manager 2018!
Post Reply
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Συχνές Ερωτήσεις - Απαντήσεις (FAQ)



ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ

Πότε κυκλοφορεί το παιχνίδι;
Στις 10 Νοεμβρίου 2017, ημέρα Παρασκευή.

Πότε κυκλοφορεί η beta;
Αναμένεται μέχρι τις 27 Οκτωβρίου 2017, ημέρα Παρασκευή.

Πότε κυκλοφορεί το demo;
Δεν έχει γίνει ακόμα γνωστό - Λογικά την ημέρα κυκλοφορίας του παιχνιδιού


______________________________________________________________




ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ

Windows Requirements
  • Operating Systems (64-bit or 32-bit):
  • Windows Vista (SP2) / Windows 7 (SP1) / Windows 8/8.1 / Windows 10 (1703/Creators Update)
  • Processor: Intel Pentium 4, Intel Core or AMD Athlon 2.2 GHz or higher
  • Memory: 2 GB RAM
  • Graphics Cards: Cards equal to or better than the following: Intel GMA X4500 / NVIDIA GeForce 9600M GT/ AMD/ATI Mobility Radeon HD 3650
  • 256MB VRAM
  • DirectX Version 9.0c or higher
  • Hard Drive Space: 7 GB available space

MAC Requirements

Operating Systems (64-bit only):
  • macOS 10.8.5 Mountain Lion
  • macOS 10.9.5 Mavericks
  • macOS 10.10.5 Yosemite
  • macOS 10.11.6 El Capitan
  • macOS 10.12.5 Sierra
  • macOS 10.13 High Sierra
Processor: Intel Core 2 – 1.8 GHz or higher
Memory: 2 GB RAM
Graphics Cards: Cards equal to or better than the following:
Intel GMA X4500
NVIDIA GeForce 9600M GT
AMD/ATI Mobility Radeon HD 3650

256MB VRAM
OpenGL 2.1 compliant

Hard Drive Space: 7 GB available space


SteamOS + LINUX Requirements

Operating Systems (64-bit only):

SteamOS
Ubuntu 14.04.5 LTS

Processor:
Intel Pentium 4, Intel Core or AMD Athlon
1.8GHz or higher

Memory: 2 GB RAM

Graphics Cards: Cards equal to or better than the following:

Intel HD Graphics 3000/4000
NVIDIA GeForce 9600M GT
AMD/ATI Mobility Radeon HD 3650

256MB VRAM
OpenGL 2.1 compliant

Hard Drive Space: 7 GB available space




______________________________________________________________

FM2017 vs FM2018

Μπορώ να δω κάπου τις διαφορές του FM2018 σε σχέση με το FM2017; Τι νέες προσθήκες/βελτιώσεις υπάρχουν;

Μπορείτε να δείτε αναλυτικά τις αλλαγές σε κάθε τομέα του FM, κάνοντας μια περιήγηση στα άρθρα μας εδώ



______________________________________________________________


ΑΓΟΡΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

Από που μπορώ να το αγοράσω και με τι κόστος;

Η δική μας πρόταση είναι ΕΔΩ, ελπίζουμε να έχουμε σύντομα περισσότερες εναλλακτικές προτάσεις.


______________________________________________________________



ΑΡΧΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ STEAM - ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ – ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΕ +2 ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ


ΕΔΩ και ΕΔΩ θα βρείτε λεπτομέρειες για την εγκατάσταση του steam αλλά και του παιχνιδιού.

To Football Manager 2018 χρειάζεται ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ πρόσβαση στο Internet για να γίνει η εγκατάσταση διότι το Steam είναι μια πλατφόρμα που βασίζεται στο διαδίκτυο. Δείτε τα πέντε βήματα που χρειάζεται για να φτάσεις στην εγκατάσταση του Football Manager 2018, τα πέντε βήματα για την εγκατάσταση σε δεύτερο υπολογιστή και τα πέντε βήματα για το πέρασμα στο offline mode…



ΑΡΧΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

ΕΚΔΟΣΗ ΜΕ ΚΟΥΤΙ
  • Αγοράζεις το παιχνίδι. Το κουτί περιλαμβάνει ένα (1) DVD και έναν (1) κωδικό εγκατάστασης.
  • Υπάρχουν δυο τρόποι να το εγκαταστήσεις. Όποιο τρόπο και να ακολουθήσεις ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ο υπολογιστής σου να είναι συνδεδεμένος στο internet για την εγκατάσταση.
  • Είτε χρησιμοποιήσεις το DVD είτε όχι, ΠΡΕΠΕΙ να έχεις εγκαταστήσει το Steam στον υπολογιστή σου.
  • Όταν συνδεθείς στο Steam και βάλεις τον κωδικό εγκατάστασης (Games -> Activate a product on Steam), επιλέγεις αν το παιχνίδι θα φορτώσει μέσω Steam ή μέσω του DVD.
  • Αφού ολοκληρώσεις την εγκατάσταση του παιχνιδιού, ΔΕΝ σου χρειάζεται ούτε το DVD ούτε ο κωδικός ενεργοποίησης, αλλά μην τα χάσεις.
ΕΚΔΟΣΗ ΜΟΝΟ ΜΕ KEY
  • Συνδέσου στο Steam και βάλε τον κωδικό εγκατάστασης (Games -> Activate a product on Steam)
ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΕ ΔΕΥΤΕΡΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ

Για να εγκαταστήσεις το παιχνίδι που αγόρασες σε δεύτερο υπολογιστή, ή στον υπολογιστή που το είχες, αλλά έκανες format, ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΟΥΤΕ ΤΟ DVD ΟΥΤΕ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ.
  • Ανοίγεις τον υπολογιστή, κατεβάζεις και κάνεις εγκατάσταση το Steam
  • Μόλις το κάνεις αυτό, μπαίνεις στο Steam χρησιμοποιώντας το user name και το password που έχεις.
  • Μόλις πας στο library θα δεις οτι εκεί υπάρχουν όλα τα παιχνίδια που έχεις αγοράσει και εγκαταστήσει μέσω Steam. (Εκεί είναι και τα προηγούμενα Football Manager που ίσως έχεις).
  • Από εκεί το κατεβάζεις στον υπολογιστή
  • Βάζεις το Steam στην Offline mode για να μπορείς να παίξεις ταυτόχρονα και στους δυο υπολογιστές
Δυο υπολογιστές που χρησιμοποιούν τον ίδιο κωδικό steam (“μοιράζονται” δηλαδή το παιχνίδι) ΔΕΝ μπορούν να παίξουν online αντίπαλοι, και γενικά ΔΕΝ μπορεί να είναι online ταυτόχρονα

“OFFLINE MODE”

Όσοι από εσάς αγοράσατε το FM2018 και δεν θέλετε να έχετε το Steam συνεχώς συνδεδεμένο στο Internet, μπορεί να περάσετε στο ‘Offline Mode’ ΜΕΤΑ την εγκατάσταση. Οι φορές που θα χρειαστείτε να είστε συνδεδεμένοι στο Internet είναι όταν θα κυκλοφορήσουν τα patches και τα updates του Steam, και όταν θα θελήσετε να παίξετε online παιχνίδι.

Για να περάσετε το Steam στο Offline Mode ακολουθήστε τα εξής βήματα:
  • Ανοίξτε το Steam ενώ είστε συνδεδεμένοι στο Internet. Σιγουρευτείτε οτι το κουτάκι “Remember my password” στο παράθυρο εισόδου στο παιχνίδι, είναι τικαρισμένο. Παράλληλα, σιγουρευτείτε οτι έχουν γίνει τα όποια updateds του παιχνιδιού και οτι δεν κατεβαίνει τίποτα ( πηγαίνετε ‘View’ -> ‘Downloads’).
  • Προσπαθήστε να τρέξετε τα παιχνίδια που επιθυμείτε να παίζετε όταν θα είστε στην offline κατάσταση για να σιγουρευτείτε οτι δεν εκκρεμεί κάποιο update. Εφόσον δείτε οτι το παιχνίδι σας “τρέχει”, κλείστε το και επιστρέψτε στο Steam.
  • Πηγαίνετε στο ‘Steam’ -> ‘Settings’ και σιγουρευτείτε οτι η επιλογή “Don’t save account credentials on this computer’ ΔΕΝ είναι τικαρισμένη.
  • Κάντε Click στο πάνω αριστερά ‘Steam’, στο μενού και επιλέξτε ‘Go Offline’.
  • Επιλέξτε ‘Restart in Offline Mode’. Αυτόματα το Steam θα κλείσει και θα ανοίξει χωρίς να είναι συνδεδεμένο στο Internet.
  • Όταν θελήσετε να συνδέσετε το Steam στο Intermet, πατήστε την επιλογή ‘Go Online’ στο πάνω αριστερό κουμπί ‘Steam’, στο μενού.
ΕΝΑ FM 2018 – ΔΥΟ Η' ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΦΙΛΟΙ

Ο κολλητός μου αγόρασε το FM18, το εγκατέστησε, το έδωσε σε εμένα να το εγκαταστήσω. Βάζω το product key και μου βγάζει οτι έχει ήδη χρησιμοποιηθεί. Τι κάνω;

Τον κωδικό που υπάρχει στο βιβλιαράκι δεν μπορείς να τον βάλεις και εσύ. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να έχει εκείνος το steam σε offline mode και εσύ να μπεις με τα δικά του username/password στο steam, να εγκαταστήσεις το FM18, να μπεις και εσύ σε offline mode και να παίζετε και οι δυο με ένα FM18 αλλά στον ίδιο λογαριασμό steam.

Πόσοι μπορούμε να το κάνουμε αυτό; Αν είμαστε τέσσερα – πέντε άτομα;
Και 20 να είστε, αρκεί ΟΛΟΙ να παίζετε το FM2018 από τον ίδιο λογαριασμό Steam

Online, ως αντίπαλοι μπορούμε εμείς να παίξουμε μεταξύ μας;
Όχι



______________________________________________________________



ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ BETA

Στη BETA έκδοση του παιχνιδιού έχεις πρόσβαση ΜΟΝΟ εφόσον έχεις κάνει προαγορά από ηλεκτρονικό κατάστημα που τη συμπεριλαμβάνει.
  • Μπες στον λογαριασμό που έχεις στο Steam
  • Πήγαινε στο σημείο ‘Games’/”Παιχνίδια”
  • Από τη μπάρα που θα βγει όταν πατήσεις εκεί, διάλεξε ‘Activate a Product on Steam’/”Ενεργοποίηση προϊόντος στο Steam”
  • Ακολούθησε τις οδηγίες και βάλε τον κωδικό ενεργοποίησης για το FM18 Beta.


______________________________________________________________



ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ

Όταν λέτε “πλήρως μεταφρασμένο στα Ελληνικά”, τι εννοείτε;
Όλο το μενού, όλες οι καρτέλες και όλα τα ονόματα ελληνικών ομάδων και Ελλήνων παικτών είναι πλέον στα ελληνικά. Μιλάμε για δεκάδες χιλιάδες μεταφρασμένες λέξεις/προτάσεις.

Μπορώ να παίξω και στα αγγλικά; Το έχω συνηθίσει..
Ναι, βεβαίως, τη γλώσσα την επιλέγεις εσύ και την αλλάζεις όποτε θες από τις "προτιμήσεις", μπορείς και κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού.

Τα ονόματα των Ελλήνων και των ομάδων θα είναι στα ελληνικά. Τα υπόλοιπα;
Στα Aγγλικά

Γίνεται να μπορείς να βάλεις τα attributes με τη σειρά που τα είχε στα αγγλικά;
Όχι. Σε όλες τις γλώσσες του παιχνιδιού, τα attributes είναι με αλφαβητική σειρά.




ΒΕΤΑ & DEMO

Θα έχουμε φέτος Demo;
Λογικά στις 10/11, ημερομηνία που θα κυκλοφορήσει και η πλήρης έκδοση του παιχνιδιού

Η beta έκδοση, τι μέγεθος έχει;
Όση και το “κανονικό” παιχνίδι, δεν θα είναι “ελαφρύ”…

Δεν υπάρχει τρόπος να το κατεβάσω από άλλου και να το περάσω στον υπολογιστή μου;
Το Football Manager 2018 (beta, demo, full version) κυκλοφορεί ΜΟΝΟ μέσω steam.

Πως γίνεται η εγκατάσταση του Demo;
Δημιούργησε (αν δεν έχεις) λογαριασμό στο Steam και μετά πήγαινε (από 10/11 και μετά) Store -> Games -> Sports -> Coming Soon -> Football Manager 2018. Εκεί, υπάρχει ένα μεγάλο κουμπί που λέει “download demo”.


______________________________________________________________




ΑΠΟ ΤΗ ΒΕΤΑ ΕΚΔΟΣΗ ΣΤΟ “ΚΑΝΟΝΙΚΟ” FOOTBALL MANAGER 2018

Έχω τη beta έκδοση. Τώρα που κυκλοφόρησε το κανονικό παιχνίδι, το beta μετατράπηκε σε κανονικό;
Ναι, αυτό θα γίνει αυτόματα, αρκεί να έχετε ενεργοποιημένο το steam.



______________________________________________________________


ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ- Γ’ ΕΘΝΙΚΗ

Ποιες κατηγορίες στο πρωτάθλημα Ελλάδος έχει το παιχνίδι;
Τη Superleague και τη Football League

Δηλαδή, δεν θα παίζουμε τη Γ’ Εθνική;
Θα παίζετε, αλλά…. Όσοι θέλετε να ενεργοποιήσετε τη Γ Εθνική θα πρέπει να περιμένετε τη κυκλοφορία του αρχείου ενεργοποίησης της Γ’ Εθνικής, που θα βγει στο fmgreece.gr

Οι ομάδες της Γ Εθνικής θα έχουν και αυτές πλήρη ρόστερ;
Έχει καταβληθεί μεγάλη προσπάθεια ώστε αρκετές ομάδες να έχουν το πλήρες τους ρόστερ.

Το patch σας για τη Γ’ Εθνική θα βγει τώρα στην ΒΕΤΑ ή μετά την επίσημη κυκλοφορία του παιχνιδιού;
Κατευθείαν για την κανονική έκδοση

Το patch ενεργοποίησης της Γ’ Εθνικής θα ενεργοποιηθεί αυτόματα μέσω του Steam ή θα το κατεβάσουμε από εδώ;
Το patch αυτό θα το δημιουργήσει το fmgreece.gr και θα το κατεβάσετε από το site μας



______________________________________________________________



SCREENSHOTS

Πως βγάζουμε screenshots από το παιχνίδι; Που αποθηκεύονται;
Τα screenshots βγαίνουν πατώντας ΑLT + F9 και αποθηκεύονται στη διαδρομή C:\Users\User\Documents\Sports Interactive\Football Manager 2018\screenshots



______________________________________________________________



ΓΡΑΦΙΚΑ

ΟΔΗΓΟΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ (ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ/ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ)
Όλα, σε ένα άρθρο για να σου λυθεί η πάσα απορία.

Τα περσινά γραφικά περνάνε φέτος;
Ναι. Δημιουργείς φάκελο graphics και κάνεις cut/paste εκεί

Παρότι έκανα φάκελο graphics μέσα στο φάκελο του 2018 και αντέγραψα τα περσινά γραφικά, δεν μου εμφανίζει τίποτα στο παιχνίδι…
Πας Προτιμήσεις στην καρτέλα Περιβάλλον και να ξετικάρεις αυτό που λέει “Χρησιμοποιείστε την προσωρινή αποθήκευση”



______________________________________________________________



EDITOR

Τον editor του παιχνιδιού θα μπορούμε να τον κατεβάσουμε ανεξάρτητα απο το εάν έχουμε αγοράσει το παιχνίδι;
Ο editor είναι εργαλείο του παιχνιδιού και δεν κυκλοφορεί ξεχωριστά. Τον Editor θα τον βρεις στο Steam, στη λίστα Library -> Tools (Βιβλιοθήκη -> Εργαλεία) όταν κυκλοφορήσει η πλήρης έκδοση του παιχνιδιού

Έκανα αλλαγές με τον editor και τις αποθήκευσα. Πως ξεκινώ νέο παιχνίδι με την πειραγμένη database; Υπάρχει επιλογή που πρέπει να κάνω load την database;
Πριν ξεκινήσεις νέο παιχνίδι, επέλεξε από τα αρχεία δεδομένων, Προσαρμοσμένες (ή Προσαρμογή όταν διορθωθεί), και μετά Επεξεργασία. Από εκεί επέλεξε όσα αρχεία με αλλαγές θέλεις.




______________________________________________________________


ΟΝΟΜΑΤΑ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΩΝ – EXTRA ΑΡΧΕΙΑ

Τι σβήνουμε από (και τι προσθέτουμε στον) τον φάκελο C:\Program Files (x86)\Steam\steamapps\common\Football Manager 2018\data\db\<αριθμός db>\lnc\all;

Σβήνετε ΜΟΝΟ τα εξής αρχεία:

fake.lnc

lic_dan_swe_fra.lnc

nleague.lnc.


Σβήνοντάς τα, ενεργοποιούνται οι εθνικές Γερμανίας, Ιαπωνίας, Κίνας, Νότιας Κορέας, ενεργοποιούνται οι φωτό παικτών των εθνικών Γαλλίας, Ολλανδίας, διορθώνεται το ονοματεπώνυμο του Όλιβερ Καν, διορθώνονται ονομασίες βραβείων σε διάφορες χώρες, διορθώνονται χρώματα διάφορων ομάδων.*

Πώς διορθώνονται τα ονόματα των βραζιλιάνικων ομάδων και τα χρώματά τους;

Πηγαίνετε εδώ: C:\Program Files (x86)\Steam\steamapps\common\Football Manager 2018\data\db\<αριθμός db>\dbc\permanent και σβήνετε τα αρχεία:

brazil_kits
Licensing2*

*Κάθε φορά που αλλάζει η έκδοση της database θα πρέπει να κάνετε την ίδια ακριβώς διαδικασία!

Για ποιον λόγο αναγκαζόμαστε να το κάνουμε αυτό κάθε φορά που αλλάζει η database;
Λόγω δικαιωμάτων που δεν έχει καταφέρει να εξασφαλίσει η εταιρεία.


Τα αρχεία με τους αληθινούς ατζεντηδες, τα wonderkids κτλ. του Νικ γνωρίζουμε αν θα βγούνε πριν την κυκλοφορια του παιχνιδιού;
Ελπίζουμε να είναι έτοιμα σύντομα μετά την κυκλοφορία


______________________________________________________________


ΚΡΑΣΑΡΙΣΜΑΤΑ-ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ

Το game κολλάει και με πετάει στα Windows ή μου βγάζει crash dumps ή δεν τρέχει ή μου βγάζει κάποιου είδους error, τι να κάνω;
Να το αναφέρετε στο επίσημο forum της SI.

ΜΗ ΔΙΣΤΑΣΕΤΕ να γράψετε ακόμα και αν δεν γνωρίζετε καλά αγγλικά, οι αρμόδιοι κατανοούν και απαντάνε άμεσα.



______________________________________________________________


RESEARCH


Έχω παράπονα για τα χαρακτηριστικά κάποιων παικτών στο Football Manager, θεωρώ ότι κάποιοι παίκτες αδικούνται και κάποιοι παίκτες ευνοούνται. Μπορώ κάπου να καταθέσω την άποψή μου;

Βεβαίως, αν πρόκειται για τα ελληνικά ή τα κυπριακά πρωταθλήματα μπορείτε εδώ. Αν πρόκειται για ξένα πρωταθλήματα μπορείτε εδώ




______________________________________________________________


FM TOUCH


Εγκατέστησα το FM2018 αλλά δεν βρίσκω το FM Touch. Τι να κάνω;

Από φέτος χρειάζεται ξεχωριστή εγκατάσταση.

Μπορώ να αγοράσω μόνο το FM Touch;

Ναι, σε χαμηλότερη τιμή από το πλήρες παιχνίδι.
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
LOLIS10
Trialist
Trialist
Posts: 10
Joined: Sat Aug 30, 2008 3:09 pm
Football Manager της ομάδας: paok
Αγαπημένη Ομάδα: paok,real madrid,juve
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

παιδιά εχω mac book air κ δ μπορω να κατεβασω τα διαφορα αρχεια ωστε να τα εγκαταστησω στο pc μου, μπορει καποιος να με βοηθησει?
play for the name of the front of the shirt and they'll remember the name of the back
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2886
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Τι πρόβλημα σου βγάζει;
Fidodido_xr
Trialist
Trialist
Posts: 2
Joined: Tue Dec 05, 2017 11:16 am
Football Manager της ομάδας: Aek
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλημέρα σας.εχω δύο ερωτήσεις.πρωτον είμαι σχεδόν στο τέλος της πρώτης χρονιάς και ενώ εχω αποθηκευμένες τρεις τακτικές μόνο η πρώτη και είναι η τακτική που έχουν εξοικειωθεί οι παίχτες.οι άλλες δύο έχουν πολύ χαμηλά ποσοστά εξοικείωσης κ δν καλυτερεύουν όσο κ να απασχολώ την ομάδα σε προπόνηση τακτικής.τι να κάνω για να καλυτερεύσει?κ δεύτερον σε κάθε παιχνίδι μ ο βοηθός μ μου λέει σε κάθε ματς ότι οι πάσες μας δν βρίσκουν καθόλου στόχο.πως μπορώ να το διορθώσω?έχω ρίξει πολύ προπονηση στον έλεγχο μπαλλα αλλά δεν βοήθησε
Ευχαριστώ
User avatar
sheriff7
Backup
Backup
Posts: 843
Joined: Wed Dec 03, 2014 4:48 am
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ,ΑΡΣΕΝΑΛ,
twitter: https://twitter.com/Sheriff791
Location: ATHENS/TRIKALA
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Fidodido_xr wrote:Καλημέρα σας.εχω δύο ερωτήσεις.πρωτον είμαι σχεδόν στο τέλος της πρώτης χρονιάς και ενώ εχω αποθηκευμένες τρεις τακτικές μόνο η πρώτη και είναι η τακτική που έχουν εξοικειωθεί οι παίχτες.οι άλλες δύο έχουν πολύ χαμηλά ποσοστά εξοικείωσης κ δν καλυτερεύουν όσο κ να απασχολώ την ομάδα σε προπόνηση τακτικής.τι να κάνω για να καλυτερεύσει?κ δεύτερον σε κάθε παιχνίδι μ ο βοηθός μ μου λέει σε κάθε ματς ότι οι πάσες μας δν βρίσκουν καθόλου στόχο.πως μπορώ να το διορθώσω?έχω ρίξει πολύ προπονηση στον έλεγχο μπαλλα αλλά δεν βοήθησε
Ευχαριστώ
Fidodido_xr θα σου πω τι κάνω εγώ..Στην αρχή φορτώνω μόνο μια τακτική και μόλις την μαθουνε αρκετά καλά βάζω και δεύτερη και μετά τρίτη..Για να γεμισει η μπάρα κυρίως παίζει ρόλο η προπόνηση του ΑΓΩΝΑ να είναι στο tactics και όχι τόσο η General η οποία αποσο ξέρω βοηθάει να βελτιωθούν τα τακτικά χαρακτηριστικά των παικτών.Η General προπονηση σε ball control δεν έχει να κάνει με το αν θα πετυχαίνουν οι πάσες σου αυτό που βελτιώνει είναι τα ατομικα τεχνικά χαρακτηριστικά των παικτών σού.. Δοκίμασε κοντινότερες πάσες ή κάτι άλλο και κυρίως ΜΗΝ ΔΊΝΕΙΣ ΒΑΣΗ ΣΤΟ ΤΙ ΛΈΕΙ Ο ΒΟΗΘΌΣ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΤΙ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΑ ΜΆΤΙΑ ΣΟΥ...
-nani
User avatar
plevris13
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 398
Joined: Fri Oct 26, 2007 7:54 pm
Football Manager της ομάδας: παναθηναικος
Αγαπημένη Ομάδα: παναθα τι αλλο;
Location: Ηρακλειο Κρητης
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπερα. ξερει καποιος να μου πει πως λειτουργει η βαθμολογια στα leaderboards κ γιατι δεν μου βγαζει την θεση μου οταν παταω το show your self κουμπι?

κ 2 εχω βαλει διαφορων χωρων φανελες στο φακελο graphics αλλα δε μου εμφανιζει τιποτα εχω κανει tick always reload skin etc..

ευχαριστω πολυ
Ο ΠΑΟ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΙΣΤΟΡΙΑ
ΚΑΠOΙΟΙ ΤΗΝ ΓΡΑΨΑΝΕ ΜΕ ΠΡΑΣΙΝΗ ΜΠΟΓΙΑ
ΗΤΑΝ 3ΛΕΞΕΙΣ ΠΑΟ ΘΥΡΑ 13
ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΑΛΑΝΙΑ ΜΕ ΤΡΙΦΥΛΛΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ
Ο ΧΡΟΝΟΣ ΠΕΡΝΟΥΣΕ ΚΑΙ ΚΥΛΟΥΣΕ Η ΙΣΤΟΡΙΑ
ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ ΓΡΑΦΤΗΚΑΝΕ ΣΥΝΘΗΜΑΤΑ ΠΟΛΛΑ
ΟΙ ΛΕΞΕΙΣ ΑYΤΕΣ ΟΜΩΣ ΔΕΝΧΑΣΑΝ ΤΗΝ ΜΑΓΕΙΑ
ΓΙΑΤΙ ΘΑΧΟΥΜΕ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΤΡΙΦΥΛΛΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ
User avatar
plevris13
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 398
Joined: Fri Oct 26, 2007 7:54 pm
Football Manager της ομάδας: παναθηναικος
Αγαπημένη Ομάδα: παναθα τι αλλο;
Location: Ηρακλειο Κρητης
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπερα. ξερει καποιος να μου πει πως λειτουργει η βαθμολογια στα leaderboards κ γιατι δεν μου βγαζει την θεση μου οταν παταω το show your self κουμπι?

κ 2 εχω βαλει διαφορων χωρων φανελες στο φακελο graphics αλλα δε μου εμφανιζει τιποτα εχω κανει tick always reload skin etc..

ευχαριστω πολυ
Ο ΠΑΟ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΙΣΤΟΡΙΑ
ΚΑΠOΙΟΙ ΤΗΝ ΓΡΑΨΑΝΕ ΜΕ ΠΡΑΣΙΝΗ ΜΠΟΓΙΑ
ΗΤΑΝ 3ΛΕΞΕΙΣ ΠΑΟ ΘΥΡΑ 13
ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΑΛΑΝΙΑ ΜΕ ΤΡΙΦΥΛΛΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ
Ο ΧΡΟΝΟΣ ΠΕΡΝΟΥΣΕ ΚΑΙ ΚΥΛΟΥΣΕ Η ΙΣΤΟΡΙΑ
ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ ΓΡΑΦΤΗΚΑΝΕ ΣΥΝΘΗΜΑΤΑ ΠΟΛΛΑ
ΟΙ ΛΕΞΕΙΣ ΑYΤΕΣ ΟΜΩΣ ΔΕΝΧΑΣΑΝ ΤΗΝ ΜΑΓΕΙΑ
ΓΙΑΤΙ ΘΑΧΟΥΜΕ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΤΡΙΦΥΛΛΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ
User avatar
sheriff7
Backup
Backup
Posts: 843
Joined: Wed Dec 03, 2014 4:48 am
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ,ΑΡΣΕΝΑΛ,
twitter: https://twitter.com/Sheriff791
Location: ATHENS/TRIKALA
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

plevris13 wrote:Καλησπερα. ξερει καποι
κ 2 εχω βαλει διαφορων χωρων φανελες στο φακελο graphics αλλα δε μου εμφανιζει τιποτα εχω κανει tick always reload skin etc..

ευχαριστω πολυ
Καλησπέρα..Μέσα στο φάκελο graphics έχεις δημιουργήσει άλλον φάκελο με όνομα kits?Αν όχι κάντο και ριξτες μέσα..Κοιτα να είναι τικαρισμενα τα επαναφορτωση skin με την επιβεβαίωση και εμφάνιση μπάρα ID και όχι το χρήση προσωρινής αποθήκευσης ,κάνε clear cache και μετά επαναφορτωση skin ...
-nani
User avatar
plevris13
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 398
Joined: Fri Oct 26, 2007 7:54 pm
Football Manager της ομάδας: παναθηναικος
Αγαπημένη Ομάδα: παναθα τι αλλο;
Location: Ηρακλειο Κρητης
Has thanked: 0
Been thanked: 0

sheriff7 wrote:
plevris13 wrote:Καλησπερα. ξερει καποι
κ 2 εχω βαλει διαφορων χωρων φανελες στο φακελο graphics αλλα δε μου εμφανιζει τιποτα εχω κανει tick always reload skin etc..

ευχαριστω πολυ
Καλησπέρα..Μέσα στο φάκελο graphics έχεις δημιουργήσει άλλον φάκελο με όνομα kits?Αν όχι κάντο και ριξτες μέσα..Κοιτα να είναι τικαρισμενα τα επαναφορτωση skin με την επιβεβαίωση και εμφάνιση μπάρα ID και όχι το χρήση προσωρινής αποθήκευσης ,κάνε clear cache και μετά επαναφορτωση skin ...

τα εχω κανει ολα αυτα φιλε μου παιζω απο το FM04 κ ειναι η πρωτη φορα που μου βγαζει τετοιο θεμα.
Ο ΠΑΟ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΙΣΤΟΡΙΑ
ΚΑΠOΙΟΙ ΤΗΝ ΓΡΑΨΑΝΕ ΜΕ ΠΡΑΣΙΝΗ ΜΠΟΓΙΑ
ΗΤΑΝ 3ΛΕΞΕΙΣ ΠΑΟ ΘΥΡΑ 13
ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΑΛΑΝΙΑ ΜΕ ΤΡΙΦΥΛΛΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ
Ο ΧΡΟΝΟΣ ΠΕΡΝΟΥΣΕ ΚΑΙ ΚΥΛΟΥΣΕ Η ΙΣΤΟΡΙΑ
ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ ΓΡΑΦΤΗΚΑΝΕ ΣΥΝΘΗΜΑΤΑ ΠΟΛΛΑ
ΟΙ ΛΕΞΕΙΣ ΑYΤΕΣ ΟΜΩΣ ΔΕΝΧΑΣΑΝ ΤΗΝ ΜΑΓΕΙΑ
ΓΙΑΤΙ ΘΑΧΟΥΜΕ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΤΡΙΦΥΛΛΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ
User avatar
sheriff7
Backup
Backup
Posts: 843
Joined: Wed Dec 03, 2014 4:48 am
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ,ΑΡΣΕΝΑΛ,
twitter: https://twitter.com/Sheriff791
Location: ATHENS/TRIKALA
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

plevris13 wrote:
sheriff7 wrote:
plevris13 wrote:Καλησπερα. ξερει καποι
κ 2 εχω βαλει διαφορων χωρων φανελες στο φακελο graphics αλλα δε μου εμφανιζει τιποτα εχω κανει tick always reload skin etc..

ευχαριστω πολυ
Καλησπέρα..Μέσα στο φάκελο graphics έχεις δημιουργήσει άλλον φάκελο με όνομα kits?Αν όχι κάντο και ριξτες μέσα..Κοιτα να είναι τικαρισμενα τα επαναφορτωση skin με την επιβεβαίωση και εμφάνιση μπάρα ID και όχι το χρήση προσωρινής αποθήκευσης ,κάνε clear cache και μετά επαναφορτωση skin ...

τα εχω κανει ολα αυτα φιλε μου παιζω απο το FM04 κ ειναι η πρωτη φορα που μου βγαζει τετοιο θεμα.
Α είσαι (πολύ) πιο παλιός από εμένα οπότε δεν μπορώ να βοηθήσω..Δεν απευθύνεσε στο site της sigames??
-nani
User avatar
plevris13
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 398
Joined: Fri Oct 26, 2007 7:54 pm
Football Manager της ομάδας: παναθηναικος
Αγαπημένη Ομάδα: παναθα τι αλλο;
Location: Ηρακλειο Κρητης
Has thanked: 0
Been thanked: 0

για δες εδω ρε φιλε μου σωστα δεν ειναι ? μου εμφανιζει τωρα σχεδων ολες εκτος πρεμιερλιγκ κ εθνικες ομαδες
Ο ΠΑΟ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΙΣΤΟΡΙΑ
ΚΑΠOΙΟΙ ΤΗΝ ΓΡΑΨΑΝΕ ΜΕ ΠΡΑΣΙΝΗ ΜΠΟΓΙΑ
ΗΤΑΝ 3ΛΕΞΕΙΣ ΠΑΟ ΘΥΡΑ 13
ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΑΛΑΝΙΑ ΜΕ ΤΡΙΦΥΛΛΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ
Ο ΧΡΟΝΟΣ ΠΕΡΝΟΥΣΕ ΚΑΙ ΚΥΛΟΥΣΕ Η ΙΣΤΟΡΙΑ
ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ ΓΡΑΦΤΗΚΑΝΕ ΣΥΝΘΗΜΑΤΑ ΠΟΛΛΑ
ΟΙ ΛΕΞΕΙΣ ΑYΤΕΣ ΟΜΩΣ ΔΕΝΧΑΣΑΝ ΤΗΝ ΜΑΓΕΙΑ
ΓΙΑΤΙ ΘΑΧΟΥΜΕ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΤΡΙΦΥΛΛΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ
User avatar
KswTiko
Trialist
Trialist
Posts: 34
Joined: Sun Nov 07, 2010 1:49 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

παιδια μια ερωτηση, πως βαζω ρητρα αγορας οταν θελω να παρω δανεικο εναν παικτη;;;;
drkaptainpivot
Trialist
Trialist
Posts: 22
Joined: Thu Aug 07, 2008 9:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γεια χαρά παιδιά!

Έχω 'ένα πρόβλημα: Είτε παίξω το save μου (είμαι στην 3η σεζόν) είτε ξεκινήσω καινούργιο παιγνίδι, δε μπορώ να μετακινήσω τη μπάρα payroll - transfer budget. Είναι κανένα bug??
User avatar
dwra24
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3967
Joined: Tue Aug 14, 2012 10:35 am
Football Manager της ομάδας: Inter
Αγαπημένη Ομάδα: Man utd,Juventus,Real Madrid
facebook προφίλ: dora.velentza
twitter: Panathaismylife
Status: Δεν φταίω πάντα εγώ. Φταίνε και οι άλλοι. :P
Location: kolonos,athina
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μια απορία: Έχω δει σε Ακύλα κ Τσακ που βγάζει τα υπέρ κ τα κατα της ομάδας κάτω απο το σύστημα.. Ακόμα και το αυτούσιο σκιν του παιχνιδιού που βαλα δεν μου το βγάζει. Πως μπορώ να το βάλω;

Στάλθηκε από το SM-J330F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Καλο ταξιδι ρε ....
θα μου λειψεις ....
να μας προσεχεις απο ψηλα!!(1979-2010)

The Show must go on!
The Show must go on! Yeah,yeah!
Ooh! Inside my heart is breaking!
My make-up may be flaking...
But my smile, still, stays on!


Image
Image
User avatar
rimini
Moderator
Moderator
Posts: 6849
Joined: Fri Dec 03, 2010 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Rimini
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Ιnter, Rimini
facebook προφίλ: constantinos.balabanos
twitter: Costas_Bal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν χωράνε στην οθόνη σου λόγω ανάλυσης μάλλον.
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση”