Συμβαίνει τώρα στο save μου (FM 2018)

Συζητήστε σχετικά με το νέο Football Manager 2018!
Post Reply
JasonZante
Asst Researcher Ζακύνθου
Asst Researcher Ζακύνθου
Posts: 4317
Joined: Sat Aug 22, 2009 10:37 am
Football Manager της ομάδας: IF Brommapojkarna
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool,ΠΑΟ
Status: Be humble, bitch, sit down, be humble
Location: Pattaya, Thailand
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Image

4/4 ο Κολοβέτσιος εναντίον της ΑΕΚ(δεν χώραγε στο ss το 4ο ματς) με τον σπικερ να λεει καθε φορα "He scored against his former team" και τον Μήτσο να πανηγυρίζει έξαλα στην 13 στα δύο εντός.

Μικρός είχε αφίσα του Γκούμα στο δωμάτιο του :D
"Man cannot remake himself without suffering, for he is both the marble and the sculptor"
User avatar
sheriff7
Backup
Backup
Posts: 843
Joined: Wed Dec 03, 2014 4:48 am
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ,ΑΡΣΕΝΑΛ,
twitter: https://twitter.com/Sheriff791
Location: ATHENS/TRIKALA
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Καλός παίκτης ο Κολο, τον πήρα μεταγραφή στην Ελβετία ελεύθερο και ένα χρόνο μετά έφερε 1.5 μυριο πρόταση από Τουρκία. Να είναι καλά το παλικάρι..
-nani
AntonisTer
Trialist
Trialist
Posts: 77
Joined: Tue Dec 30, 2014 9:27 am
Football Manager της ομάδας: ΑΟ Κερατεας
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγω εχω φερει στην ΑΕΚ τον Καβαλιερι που επαιζε στην Λιβερπουλ εχει κρατισει το 0 σε 16 συνεχομενα ματς με τον αραουχο και τους αλλους α κανουν χαμο με Χουλτ Μπανκου Λαζαρο και Μανταλο
User avatar
Tsouninho
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 358
Joined: Wed Feb 19, 2014 1:47 pm
Football Manager της ομάδας: Πας Γιαννινα
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Image
User avatar
sheriff7
Backup
Backup
Posts: 843
Joined: Wed Dec 03, 2014 4:48 am
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ,ΑΡΣΕΝΑΛ,
twitter: https://twitter.com/Sheriff791
Location: ATHENS/TRIKALA
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Μπράβο φίλε! Σε ποια σεζόν είσαι? Αν και έχεις δυσκολότερο πρόγραμμα(6η η Λαμία?!) μακάρι να το πάρεις..
-nani
User avatar
Tsouninho
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 358
Joined: Wed Feb 19, 2014 1:47 pm
Football Manager της ομάδας: Πας Γιαννινα
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

sheriff7 wrote: Wed Sep 26, 2018 7:27 pm Μπράβο φίλε! Σε ποια σεζόν είσαι? Αν και έχεις δυσκολότερο πρόγραμμα(6η η Λαμία?!) μακάρι να το πάρεις..
18/19, το πηρα! ο ολυμπιακος κατερευσε,η λαμια γενικα εχει πολυ καλο ροστερ για τα ελληνικα δεδομενα προσπαθω να τους κλεψω κανεναν παιχτη αλλα δεν δινει!
User avatar
Tsouninho
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 358
Joined: Wed Feb 19, 2014 1:47 pm
Football Manager της ομάδας: Πας Γιαννινα
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Image

Παλι παμε για πρωταθλημα!!
Αν και νομιζω οτι θα το χασω απο τον Παοκ....
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10047
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Έχω αναλάβει την York City και την έχω ανεβάσει 2 χρονιές συνεχόμενα στην League 2, όπου είμαι στις πρώτες θέσεις στα 10 πρώτα ματς. To απίστευτο, για τα δικά μου προπονητικά δεδομένα, είναι πως έχω επιτυχία σε κάθε διοργάνωση που έχω συμμετάσχει ως τώρα! Έχω κατακτήσει 2 φορές σερί το FA Trophy, έχω πάει και τις δύο προηγούμενες χρονιές ένα γύρο παρακάτω από τις προσδοκίες που είχε η διοίκηση της ομάδας και τώρα στο Carabao Cup έχω φτάσει στους 16 αποκλείοντας 3 ως τώρα ομάδες της Championship (Huddersfield, Sheff Utd και Brentford εκτός έδρας μάλιστα)! Κι όλα αυτά έχοντας μισθούς πολύ κάτω σε σχέση με το μπάτζετ μου. Δεν ξέρω τι γίνεται πραγματικά, δεν μπορώ να αντέξω τόση επιτυχία. :P
I LOVE THIS SITE!!!
User avatar
Akyla
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 11087
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:48 am
Football Manager της ομάδας: Chester FC
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds
Status: Weekends are overrated
Location: Νέο Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έχω την αίσθηση πως αν δέσεις την ομάδα και έχουν συνεργασίες, με συνδιασμό 2-3 καλούτσικους παίκτες, ανεβαίνεις κατηγορίες.
Στην Championship αλλάζει το παραμύθι γιατί έχει δυνατές ομάδες.
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10047
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Εντάξει αυτά που συμβαίνουν στο save με την York δεν υπάρχουν! Είναι πρωτόγνορα πράγματα για μένα. 3 back to back πρωταθλήματα (Vanarama North, Vanarama League, League 2) και πάμε για 4o αφού είμαστε πρώτοι στην League 1. Εκτός αυτού, σταθήκαμε τυχεροί στις κληρώσεις στο Κύπελλο Αγγλίας και παίξαμε με ομάδες της κατηγορίας μας και κάτω μέχρι τους 16 του Κυπέλλου Αγγλίας. Στους 16 αντιμετωπίσαμε στην έδρα μας την West Brom που είναι 11η στην Premier League. Και την κερδίσαμε με 1-0 και περάσαμε στους 8! Τώρα έχουμε να αντιμετωπίσουμε τη Leicester εκτός έδρας. Λογικά θα χάσουμε, αλλά με αυτή την ομάδα λογική δεν υπάρχει. Κάνω rotation σε Κύπελλα που θέλω να αποκλειστώ (κάτι Checkatrade και Carabao) κι αυτοί κερδίζουν! Στο πρωτάθλημα είχαμε 19 ματς αήττητοι και χάσαμε στο τελευταίο, έχοντας κάνει rotation, γιατί ακολουθούσε ο αγώνας με την West Brom, παίζοντας με 10 και με αλχημείες, λόγω αποβολής και έλλειψης αλλαγών αφού είχαμε κάνει και τις 3 και δεχόμενοι το γκολ στις καθυστερήσεις. Όπως είπε και ο Akyla, στην Championship θα αλλάξει το παραμύθι, αλλά ανυπομονώ γι'αυτή την πρόκληση.

To ωραίο με αυτό το save είναι ότι έχω καταφέρει για πρώτη φορά αυτό που πάντα ήθελα. Να έχω flexibility στις τακτικές μου. Δε μου άρεσε ποτέ να έχω μια τακτική και να κατεβαίνω βρέξει χιονίσει με αυτή. Ήθελα να διαβάζω τον αντίπαλο και να προσαρμόζομαι σε αυτόν. Έτσι έχω φτιάξει 3 διαφορετικές τακτικές που δουλεύουν και οι 3 και ανάλογα τον αντίπαλο κατεβάζω αυτήν που θεωρώ καταλληλότερη.

1. Ξεκίνησα με το, κλασσικό για τις μικρές κατηγορίες, 4-4-2 που είναι το "επιθετικό μου σύστημα" και βασίζεται στη γρήγορη μεταφορά από την άμυνα στην επίθεση. Στις μικρότερες κατηγορίες ήταν ακόμα πιο επιθετικό, όσο ανεβαίνω κατηγορίες όμως μαζεύομαι.
2. Το εναλλακτικό μου σχέδιο αντί για 4-4-2 ήταν εξαρχής ένα κλασσικό επίσης 4-2-3-1. Αυτό βασίζεται κυρίως στην κατοχή της μπάλας και σε πιο σετ/αργό παιχνίδι. Το χρησιμοποιώ σε παιχνίδια που θέλω να είμαι επιθετικός, αλλά θέλω να ελέγξω το ρυθμό. Κοινώς με ομάδες που είμαι θεωρητικά το φαβορί, αλλά όχι ξεκάθαρο, ή σε επικίνδυνα εκτός έδρας παιχνίδια.
3. Αφού λοιπόν κατέληξα στα 2 βασικά μου συστήματα, έπρεπε να βρω και ένα πιο αμυντικογενές. Ειδικά αυτή η ανάγκη έγινε ακόμα μεγαλύτερη στο ξεκίνημα της League 1, όπου οι αντίπαλοι ήταν σαφώς δυσκολότεροι από αυτούς που αντιμετώπιζα ως τότε. Σαν 3η επιλογή είχα αρχικά ένα 4-1-2-3 με DM, όμως αυτό είναι παραλλαγή του 4-2-3-1 που εύκολα το αλλάζεις, οπότε δεν είχε νοήμα να το δουλέψω ως τρίτη τακτική, αφού οι αλλαγές αυτές γίνονται και στο 4-2-3-1 χωρίς να αλλάξει πολύ η χημεία της ομάδας. Έτσι λοιπόν έφτιαξα επιτέλους ένα σχήμα με 3 κεντρικούς αμυντικούς που πάντα ήθελα να φτιάξω και να το κάνω να δουλεύει. Ένα 3-5-2 με ένα DM μπροστά από τα σεντερ μπακ. Το χρησιμοποιώ με δυνατότερους αντιπάλους οι οποίοι χρησιμοποιούν 2 επιθετικούς μπροστά. Οι αντίπαλοι δεν βρίσκουν χώρους να γίνουν επικίνδυνοι και αναλώνονται σε σουτ εκτός περιοχής. Γυρνώντας σε αυτό το σύστημα βρήκα ισορροπία μέσα στη σεζόν, μια περίοδο που δεχόμουν πολλά γκολ. Θα ποστάρω κάποια στιγμή και screenshot με τις τακτικές και τα αποτελέσματα.

Υ.Γ: Προφανώς και οι τακτικές είναι προσαρμοσμένες στους παίκτες που έχω. Επίσης σημαντική παράμετρος ότι αλλάζω πράγματα σε ρόλους και οδηγίες είτε πριν το παιχνίδι, ανάλογα τους παίκτες που θέλω να χρησιμοποιήσω ή τον τρόπο παιχνιδιού του αντιπάλου, είτε κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού και την εξέλιξη του. Κοινώς δε θέλω να φτιάξω μια τακτική που να δουλεύει. Θέλω να κάνω πράγματα που δουλεύουν ανάλογα την εξέλιξη του παιχνιδιού και τον αντίπαλο. Και μέχρι στιγμής πιάνουν σχεδόν όλα! Προφανώς έχω έναν μπούσουλα και μια βάση στην οποία προσαρμόζομαι.
I LOVE THIS SITE!!!
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωραίος ρε μαν, keep us posted!
Το ωραίο με φετινό FM είναι ότι (ή μου φαίνεται τέλος πάντων) πολύ πιο διαισθητικό από κάθε άλλη φορά.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10047
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Εγώ λόγω έλλειψης χρόνου παίζει να μην προλάβω το φετινό ή θα το πάρω αρκετά αργότερα. Με έχει κρατήσει το save με την York και προχωράει πολύ αργά γιατί δεν παίζω αρκετά ώστε να προχωρήσει γρηγορότερα. Btw τι εννοείς με το χαρακτηρισμό "διαισθητικό";
I LOVE THIS SITE!!!
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εννοώ, ότι, νομίζω τουλάχιστον, έχει να κάνει πολύ λιγότερο από κάθε άλλη φορά με τα νούμερα και τις στα atts. Προφανώς και μετράνε τα atts, αλλά μετράνε (πάλι, νομίζω) πολύ περισσότερο πχ, το τι p.m. έχει ο κάθε παίχτης, στη συνολική αποτύπωση της τακτικής. Το άλλο είναι το στήσιμο των τατκτικών, πχ, το line of defence/engagement, σου δείχνει το πλάτος της ομάδας μήκος της ομάδας σου στο γήπεδο, αλλά έχει και το attacking width και το defensive width που εκτός απ το μήκος επηράζουν και το πλάτος σου. Αλλά αυτό δεν το βλέπεις στην οθόνη της τακτικής. To βλέπεις όμως στο γήπεδο. Αν πχ, βάλεις το line of engagement στη σέντρα αλλά έχεις και να πρεσάρεις την πάσα απ τον αντίπαλο τέρμα, ουσιαστικά στα πρώτα μέτρα της συνοχής σου, γίνεται ότι να'ναι, που είναι και το σωστό.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
Stoperhaimer
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2427
Joined: Thu Nov 10, 2011 9:11 pm
Football Manager της ομάδας: AC Milan
Αγαπημένη Ομάδα: BVB
facebook προφίλ: panagiotis.tamtakos.3
twitter: PanosTamtakos
Status: The rules of soccer are very simple: if it moves, kick it. If it doesn't move, kick it until it does
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τι line of engagement ασουμε? Πολεμο παμε χΔ?

Αγγλία πονάς και φταιει ο Καρατζάς! :D
tiziano wrote: Όταν ο Κάρλο έπαιζε τέτοιο στυλ ποδοσφαίρου ως μέσος σε υψηλό επίπεδο (έστω με τελειωμένα γόνατα), ο Ζοζέ ήταν 15 χρόνια μακριά από το να φωνάζει visca el barca ως υπάλληλος της Μπαρτσελόνα.
:tsatila:
Spoiler: show
Image
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10047
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Πάμε λοιπόν και στα facts. :) Δε θα ποστάρω αποτελέσματα προηγούμενων ετών αφού λίγο πολύ το αποτέλεσμα ήταν αναμενόμενο. Έχω βάλει μόνο τα αποτελέσματα του Carabao Cup μιας και απέκλεισα 3 ομάδες της Championship (ο φονέας της Championship :P ).

Η πορεία στη League 1 στις αρχές που δεχόμασταν γκολ με όποιο τρόπο μπορούσες να φανταστείς...
Spoiler: show
Image
Tα 6 στην έδρα μας από τη Mansfield (ενώ προηγηθήκαμε 3-1!!!) ήταν η σταγόνα που ξεχείλησε το ποτήρι. Και κατεβάσαμε το 3-5-2 σε δύσκολα ματς. Το αποτέλεσμα...
Spoiler: show
Image
Ακόμα δεχόμαστε γκολάκια, αλλά είναι ψιλοανώδυνα. Ίσα για να μειώσουν το σκορ και να αγχωθούμε.

Η πορεία στο FA...
Spoiler: show
Image
Και το highlight με την West Brom...
Spoiler: show
Image
Και η περσινή πορεία στο Carabao...
Spoiler: show
Image
Πάμε και στις τακτικές. Το 4-4-2...
Spoiler: show
Image
Το 4-2-3-1...
Spoiler: show
Image
Και το νέο αριστούργημα... :P
Spoiler: show
Image
Και το πουλενάκι μου που το προπονώ τα τελευταία 2 χρόνια από την ακαδημία. Το μόνο καλό προϊόν που έβγαλε ως τώρα.
Spoiler: show
Image
I LOVE THIS SITE!!!
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση”