Συμβαίνει τώρα στο save μου (FM 2018)

Συζητήστε σχετικά με το νέο Football Manager 2018!
Post Reply
Karaouzinho
Manager
Manager
Posts: 4753
Joined: Sat Apr 28, 2012 12:30 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Και χιλιάδες φίλοι...
Location: Χαλάνδρι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Περασε μια βδομαδα και ακομα να ποστάρει οτι πηρε ΤΣΛ. Ντεφορμε ο Τασος φετος.

Στάλθηκε από το SM-J500FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
User avatar
Anton Kousnij
Football Legend
Football Legend
Posts: 12695
Joined: Sat Nov 03, 2007 6:29 pm
Football Manager της ομάδας: γιατι προλαβαίνω?
Αγαπημένη Ομάδα: spartak limassol
facebook προφίλ: antonis.bourlis
Status: είναι τα 4 στοιχειά και πανω απ'όλα η φωτιά
Has thanked: 0
Been thanked: 7 times

Βαριέμαι να ψάξω, πέρσι το πήρε 3 μέρες μετά την κυκλοφορία του μπετα ξερωγω

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
Γίνε μαντέμι πρώτα
v_for_variemai
Trialist
Trialist
Posts: 20
Joined: Fri Aug 10, 2007 2:41 pm
Football Manager της ομάδας: PANATHINAIKOS
Αγαπημένη Ομάδα: PANATHINAIKOS
Has thanked: 0
Been thanked: 0

tasosbin wrote:Image
Image
ποιος σε αγορασε? χαχαχα
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2892
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Και ξαναγίνεται αυτό που συμβαίνει τα τελευταία χρόνια. "Ξεκληρίζεται" μια θέση (αυτή την φορά μου έβγαλε έξω 4/5 μπακ) χωρίς να έχω άλλον τραυματισμό.
Άντε παίξε τώρα με Zenit και Ολυμπιακό αυτή την βδομάδα με δεξί μπακ χαφ τον Λάζαρο (γιατί δεν έχω και αριστερό μπακ διαθέσιμο) για να μάθεις να έχεις μόνο 3 δεξιά μπακ και 2 αριστερά. :P

Image

Edit: Και φυσικά στο ματς με την Ζενιτ πάει και ο δεύτερος αριστερός μπακ. Γιαννούτσος-Λάζαρος με ΟΣΦΠ -foumarw
Image
greeneye1976
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 429
Joined: Thu Nov 12, 2015 2:04 pm
Football Manager της ομάδας: Barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0


Off Topic:
ευτυχώς που δεν έχει τραυματισμούς και για τους... προπονητές!!! -rofl
User avatar
tasosbin
National Manager
National Manager
Posts: 9254
Joined: Thu Oct 18, 2007 12:02 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Liverpool F.C.
facebook προφίλ: tasosbin
Location: Κυπαρισσία
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times
Contact:

v_for_variemai wrote:
tasosbin wrote:Image
Image
ποιος σε αγορασε? χαχαχα
κανένας, ο Σαραβακος είναι πρόεδρος -kavouras
από πωλήσεις και εξόδους στο τσουλου ξεχρεώσαμε.
:liverpool:
User avatar
tzor-el
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 319
Joined: Sat Nov 24, 2012 1:30 pm
Football Manager της ομάδας: Atalanta
Αγαπημένη Ομάδα: Valencia, Chelsea, Inter
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Καλά τι πούλησες..;
Αν δεν έχεις πάρει μεταγραφή Adu και Tsigalko, είσαι μικρός ακόμα... :-)

Twitch channel
Discord channel
4-4-1-1 tzor-el main tactic
4-1-4-1 tzor-el counter tactic
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10067
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Φύκια για μεταξωτές κορδέλες...
I LOVE THIS SITE!!!
User avatar
Anton Kousnij
Football Legend
Football Legend
Posts: 12695
Joined: Sat Nov 03, 2007 6:29 pm
Football Manager της ομάδας: γιατι προλαβαίνω?
Αγαπημένη Ομάδα: spartak limassol
facebook προφίλ: antonis.bourlis
Status: είναι τα 4 στοιχειά και πανω απ'όλα η φωτιά
Has thanked: 0
Been thanked: 7 times

Τον σαραβακο

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
Γίνε μαντέμι πρώτα
User avatar
Akyla
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 11087
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:48 am
Football Manager της ομάδας: Chester FC
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds
Status: Weekends are overrated
Location: Νέο Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Την Aκρόπολη μάλλον :D
Well done.
User avatar
Antonisjk
National Manager
National Manager
Posts: 7512
Joined: Thu Dec 11, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Location: Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Εντάξει, να γράψω και εγώ τι έχω κάνει μέχρι στιγμής στη μπέτα...

Πήρα ΑΕΚ για να είμαι εξοικιωμένος με τους παίκτες, ώστε να ψάξω λίγο πιο βαθιά το θέμα των συστημάτων, προπονήσεων κλπ.

Αρχικά να πω ότι στο δικό μου save Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ πάνε τρένο. Τώρα που γράφω απομένουν 4 αγωνιστικές για το τέλος με τον ΠΑΟΚ να προηγείται στη βαθμολογία με 20-3-3 σε 26 παιχνίδια και τον Ολυμπιακό να ακολουθά με 18-8-0! Μέχρι και αναφορά για bug στην SI έχω κάνει :P

Η ΑΕΚ πάντως, είναι φυσιολογική ΑΕΚ. Ικανή να κερδίσει το πιο δύσκολο παιχνίδι και να χάσει το πιο εύκολο.

Να ξεκινήσω λέγοντας πως πάντα στα save μου αποτρέπω τις μεταγραφές τη πρώτη χρονιά για να είναι όσο πιο ρεαλιστικό πρωτάθλημα γίνεται. Έτσι οι ομάδες δεν έχουν τρομερές αλλαγές σε σχέση με τη πραγματικότητα, πλην μερικών ελευθέρων παικτών που αποκτήθηκαν κυρίως από μικρομεσαίες ομάδες.

Η ΑΕΚ έχει πρόβλημα στην επίθεση, όπως και στην πραγματικότητα. Εφάρμοσα αρκετά συστήματα μέχρι να καταλήξω σε αυτό που της πάει καλύτερα. Αυτό κατά τη γνώμη μου είναι το 3-5-2, που ουσιαστικά μοιάζει περισσότερο με 5-3-2 καθώς οι πλάγιοι είναι αμυντικογενείς παίκτες, όμως δημιουργικοί παράλληλα. Στο νέο FM (όπως και στο προηγούμενο) δεν μπορείς όμως να έχεις μόνο μία τακτική που θα σε πάει τρένο όλη τη χρονιά, έτσι έχω δύο εναλλακτικές: Την 2-3-2-3 αν θέλω να επιτεθώ περισσότερο από τα πλάγια και μια αμυντική για δύσκολα ευρωπαϊκά παιχνίδια, το 5-4-1 που βασικά μόνο μια φορά το χρησιμοποίησα και με πήγε καλά (σχεδόν).

Πάμε σε μια ανάλυση του ρόστερ τώρα:

Τέρμα έχουμε 3 σχεδόν ισοδύναμους γκολκίπερ που και οι 3 έχουν τα δικά τους θέματα. Μπάρκας, Ανέστης και Τσιτώντας τους οποίους εναλλάσω σε rotation με τον Ανέστη να έχει χρησιμοποιηθεί ελαφρώς περισσότερο.

Μπακ: Από δεξιά ο Γκάλο με τον Μπακάκη τα πηγαίνουν άψογα και από αριστερά ο Λόπες. Στη πορεία έσκασε πρόταση στον Λόπες ο οποίος ήθελε να φύγει και να επιστρέψει στην Ισπανία. Ο Βινίσιους κάλυψε καλά τη θέση μέχρι που τραυματίστηκε για 4 μήνες και αναγκάστηκα να χρησιμοποιήσω τον Μπακάκη από εκεί. Τίμιος ο Μπακάκης αριστερά, χωρίς να βοηθάει όμως δημιουργικά όπως κάνει από δεξιά. Αποφάσιστα στις τελευταίες αγωνιστικές να ανεβάσω από την Κ20 τον Γιαννούτσο για να παίξει σε αυτή τη θέση και να πάρει εμπειρίες. Έφαγε κόκκινη κάρτα στο πρώτο παιχνίδι που έπαιξε!

Κεντρικοί αμυντικοί: Η τριάδα βγαίνει εύκολα με Τσόσιτς, Βράνιες και στη μέση τον Τσιγκρίνσκι όταν είναι καλά. Όταν δεν είναι (πολύ τραυματισμοί ρε αδερφέ) παίζει ο Τζανετόπουλος με αρκετή επιτυχία. Υπάρχει και ο Λαμπρόπουλος που βοηθά όποτε είναι απαραίτητο.

Μέσοι: Εδώ αναλόγως του αντιπάλου επιλέγω τους μέσους μου. Αν θέλω να παίξω λίγο πιο προσεκτικά, το δίδυμο Σιμόες-Γιόχανσον είναι αναπόφευκτο. Αν θέλω να πιέσω επιθετικά και να δημιουργήσω περισσότερο, τότε Κονέ και Λάζαρος είναι οι δύο του κέντρου. Τον Λάζαρο τον έχω προπονήσει αρκετά για τη θέση του Mezzola και κάνει πλέον τη δουλειά.

Επιθετικό χαφ: Πίσω από τους επιθετικούς πάντα ο Μάνταλος. Μπορεί και ο Μπακασέτας εκεί ή ακόμα και ο Λιβάγια.

Επιθετικοί: Ο Λιβάγια τα πηγαίνει εξαιρετικά, αλλά δεν μπορεί μόνος του στην επίθεση. Θέλει πάντα κάποιον δίπλα του, γι αυτό έψαξα σύστημα με 2 επιθετικούς. Ο Αραούχο σέρνεται, όπως και στη πραγματικότητα. Βάζει γκολ με το σταγονόμετρο. Δυστυχώς ο Γιακουμάκης δεν έχει βγει, ενώ είχε και έναν τραυματισμό που τον κράτησε πολύ καιρό έξω, έτσι έπρεπε να βρω λύση. Αυτή ήρθε από έναν παίκτη που ήταν στο στόχαστρο του Παναθηναϊκού το καλοκαίρι, τον Φινλανδό Πούκι. Παίζει ψεύτικο 9άρι και είναι ότι πρέπει για ζευγάρι με τον Λιβάγια. Λίρα 100!

Γενικά ξεκίνησε παράξενα η χρονιά. Αποκλείσαμε την Μπριζ (σας θυμίζει κάτι;) στον 3ο γύρο των προκριματικών του Τσάμπιονς Λιγκ για να αποκλειστούμε από τη Νάπολι στον επόμενο γύρο με μια ξεγυρισμένη 5άρα στην Ιταλία. Μαζί με αυτήν χάσαμε από Απόλλων και Κέρκυρα στην αρχή του πρωταθλήματος. Κληρωθήκαμε στο Γιουρόπα σε έναν δύσκολο όμιλο με Χέρτα, Φενέρμπαχτσε και Μπράγκα, τον οποίο όμως περάσαμε με επικά παιχνίδια (νίκη επί της Φενέρ με 1-0 στο ΟΑΚΑ, ενώ το 4-2 επί της Χέρτα μας έδωσε και τη πρόκριση). Γενικά είχαμε βρει το δρόμο μας και πιάσαμε κορυφή στο πρωτάθλημα, μέχρι να παίξουμε με τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ. Ήττα με 0-1 απέναντι σε έναν αντίπαλο που χωρίς υπερβολή, έμοιαζε με τη Μπαρτσελόνα! Στο καπάκι, ισοπαλία με τον Παναιτωλικό και τη Λάρισα, αλλά και τον Ατρόμητο λίγο πιο μετά (ενδιάμεσα είχαμε φτύσει αίμα για να κερδίσουμε τον Αστέρα). Έρχεται και η συντριβή από τον Ολυμπιακό στο Καραισκάκη (0-3) για να αποχαιρετήσουμε και τυπικά το πρωτάθλημα. Τουλάχιστον νικήσαμε με 4-1 τον Παναθηναικό και εξιλλεωθήκαμε κάπως.

Εκεί που φαίνεται να παίρνει τα πάνω της η ομάδα, έρχεται άλλη μια σφαλιάρα από τη Κέρκυρα με 3-1 εκτός έδρας, αλλά και ο αποκλεισμός από τη Λάρισα στο Κύπελλο (2-2 στο ΟΑΚΑ, 2-3 στη Λάρισα). Στο γιουρόπα λιγκ η κληρωτίδα συνεχίζει τα κέφια της και μας φέρνει την Άρσεναλ. 1-2 στο ΟΑΚΑ και ακόμα μια ξεγυρισμένη 6άρα αυτή τη φορά, στο Λονδίνο. Αμέσως μετά παίρνουμε βαθμό στη Τούμπα (2-2) με τον ΠΑΟΚ να πέφτει προς στιγμήν από τη κορυφή. Η συνέχεια μόνο με νίκες μέχρι τώρα που βρισκόμαστε σε σημείο όπου ούτε πάνω μπορούμε να πάμε, ούτε κάτω. Η 3η θέση θα είναι η τελική μας κατάταξη (εκτός αν γράψουμε 4 ήττες και ο Παναθηναϊκός που είναι από κάτω μας, 4 νίκες).

Κάποια λίγα screenshots από σύστημα, ομάδα, βαθμολογία και αποτελέσματα:
Spoiler: show
Image
Image
Image
Image
Image
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2892
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Νομίζω έτσι όπως έχεις το σύστημα αφήνει πολλά κενά στο κέντρο χωρίς να παίρνεις πολλές κινήσεις επιθετικά (και αν διατηρείς έτσι τις οδηγίες συνέχεια, πολύ επίπονο για τους παίκτες που σημαίνει και περισσότερους τραυματισμούς).
Αρχικά έχεις 6 παίκτες σε υποστήριξη, 4 σε άμυνα και μόνο 1 επίθεση (και ο ΟΕ δεν παίζει και πάρα πολύ ψηλά στο γήπεδο όπως κυνηγός ή ΠΕ). Επίσης το δίδυμο carillero-mezzala νομίζω θα σου αφήνει τον άξονα γυμνό αφού ο μεν ένας δεν αμύνεται σημαντικά ενώ ο άλλος τραβιέται πλάγια, συνεπώς αν σου κάνουν κλέψιμο θα πρέπει να έχουν πολύ χώρο.
Τέλος, αφού τα ΟΜΧ τα έχεις σε υποστήριξη δεν πρέπει να παίρνεις και πολύ πλάτος (ψηλά) στην επίθεση, ενώ το Ψ9 δεν νομίζω ότι δουλεύει με παρτενέρ (το λέει και στην περιγραφή του ρόλου).

Προσωπικά χρησιμοποιώντας 3-2-2-1-2 πήγα αρκετά καλά γενικά (ντάμπλ και αποκλείστηκα από United στο 93' στους 8 του CL) και στο πρωτάθλημα πήγα πολύ καλά (το πήρα την 23η αγωνιστική και στο τέλος είχα 25 νίκες, 4 ισοπαλίες και 1 ήττα).

Πιστεύω ότι αν διορθώσεις κάποια από τα λάθη στην τακτική σου θα στρώσουν πολύ τα πράγματα, γιατί το υλικό είναι καλό φέτος.
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Να τα πιάσουμε ένα ένα.

-Επιθετική νοοτροπία και Ευέλικτος Σχηματισμός σημαίνει οτι ολοι οι παίκτες έχουν ΠΟΛΥ μεγάλη ελευθερία κινήσεων και ρίσκο. Αυτο δεν ειναι καλο, ειδικα αν κάποιοι απο αυτούς ειναι περιορισμένης ποιότητας. Οσο πιο Ευέλικτος ένας σχηματισμός, τοσο μειώνονται και οι διάφορες στο mentality καθε θέσης. Δηλαδη το ρίσκο που παίρνει ένας μέσος ξαφνικά έρχεται κοντά με το ρίσκο που θα παίρνει ένας αμυντικός. Όπως καταλαβαίνεις αυτο προϋποθέτει καλούς παίκτες σε ολες τις γραμμές και λιγοτερο χώρο στο γηπεδο γιατι έρχονται ολοι πιο κοντά μεταξύ τους.

-F9 με ΟΜΧ δεν ταιριάζει τυπικά, μιας και οι ΟΜΧ ειναι παίκτες γραμμής και ο F9 κανει Roam from Position και πέφτει πίσω για να βοηθήσει στο build up. Άρα οι σέντρες και οι προσπάθειες των ΟΜΧ πανε σε ποιον; Λαβέ υπόψιν σου οτι και ο ΟΕ εχει Roam from Position hard coded, άρα η περιοχή σου μπορει να ειναι άδεια κατα διαστήματα.

-Με F9 ο οποίος ειναι playmaker role, γιατι εχεις δεκάρι με παρόμοιο ρολο; Κινούνται σε παρόμοιους χώρους, κάνοντας παρόμοια πράγματα, άρα χάνεις ουσιαστικά ενα παικτη ο οποιος θα μπορούσε να προσφέρει διαφορετική κίνηση (πιο κάθετη) και να εκμεταλλευτεί τον χώρο που δημιουργεί ο ΟΕ με το Roaming.

-Στο κεντρο εχεις δυο παίκτες που αφήνουν συχνά τη θέση τους, άρα αυτο δημιουργεί εκ των προτέρων κενά. Βάλε στην εξίσωση την Επιθετική Νοοτροπία και τον Ευέλικτο Σχηματισμό και εχεις χαμό στο κεντρο. Απο τη στιγμή που εχεις μπακ υψηλού ρίσκου και 3 παίκτες μπροστα, καλο θα ήταν οι κεντρικοί σου να ειναι παίκτες που κρατάνε θέση, βοηθανε στη διατήρηση κατοχής και σταματάνε επιθέσεις με αλληλοκαλύψεις. Εγω προσωπικά θα έβαζα DLP(D) και CAR.

Ελπίζω να βοήθησα κάπως.


Sent from my iPad using Tapatalk
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
Mute
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 655
Joined: Sun Mar 13, 2011 10:12 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos, Liverpool
facebook προφίλ: dimitris151
Location: Berlin
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τασο κανε μια σουμα τι και πως για μας που ξεκιναμε
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2892
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

@BillHoudini: Για εσένα το βασικό πρόβλημα είναι το roaming επιθετικών και όχι τα duties; Προσωπικά θεωρώ μεγαλύτερο πρόβλημα ότι οι επιθέσεις γίνονται χωρίς (σχεδόν) κανείς να έχει επιθετικό duty οπότε δεν έχεις αρκετό penetration. Δλδ για να το πω αλλιώς, χάνεις πλάτος επιθετικά γιατί τα ΟΜΧ είναι σε υποστήριξη και άρα δεν κατεβαίνουν συχνά στην γραμμή του out, δεν γεμίζεις την περιοχή με κινήσεις από τα χαφ (ίσως ο mezzala να πατάει που και που περιοχή όπως και ο Μάνταλος λόγω PPM αλλά δεν νομίζω ότι γίνεται με συνέπεια), έχεις και το Ψ9 να προσπαθεί να βοηθήσει στην ανάπτυξη (επίσης υποστήριξη ο ρόλος) και όχι στην εκτέλεση, οπότε δεν είναι και εύκολο να βγάλεις φάσεις.

Σε κάθε περίπτωση, ένα σχόλιο μιας και παίζω με 3αδα πίσω: Νομίζω σου δίνει μεγαλύτερη άνεση στο να αφήνεις κενά στο κέντρο οπότε παρότι μεγάλος fan των DLP(D) φέτος το κατήργησα και παίζω με 2 BBM. Ναι μεν έχω κενά όταν μου κλέβουν την μπάλα, αλλά βάζοντας την άμυνα πιο ψηλά στο γήπεδο και 2/3 με στοπερ duty είδα ότι διατηρείται μια ισορροπία και δεν τρώω (πολλές) φάσεις. Φυσικά απέναντι σε μεγαλύτερους αντιπάλους αναγκάζομαι να κρατάω όλη την ομάδα πιο χαμηλά αλλά έτσι κι αλλιώς με αντεπιθέσεις θα έπαιζα π.χ. ΑΕΚ-City.
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση”