Newcastle United F.C. (Welcome to the Toon)

Post Reply
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Newcastle United F.C.


Image


~EST. 1892~


Νέα σεζόν, νέο FM. Καλώς ήρθατε και φέτος στον αγαπημένο μας τομέα του φόρουμ, σε άλλη μία ανάλυση by DimiZag. Από την στιγμή που έγινα μέλος εδώ, αυτό που ξεκίνησα τότε πίσω στο 2011 με μια ανάλυση για την τότε Μilan, δεν είχα ποτέ στο μυαλό μου ότι θα το συνέχιζα μέχρι σήμερα για τόσες ομάδες. Κάθε φορά προσπαθώ οι αναλύσεις μου να πηγαίνουν τουλάχιστον ένα βήμα παραπέρα το είδος και να αποτελούν διαφήμιση για το FMGreece, οπότε αυτόν τον σκοπό εξυπηρετεί και η παρούσα ανάλυση. Μία ανάλυση που αντικατοπτρίζει το πως βλέπω την εκάστοτε ομάδα και το FM γενικότερα. Αυτή τη φορά, στο μικροσκόπιο μπαίνει η Newcastle United, η ομάδα που υποστηρίζω στο Νησί, από τα χρόνια των Shearer, Speed, Given, Solano, ακόμα και του Νταμπίζα (!!!). Η Newcastle μου έβγαζε κάτι διαφορετικό από οποιαδήποτε άλλη αγγλική ομάδα, οπότε αυτή την διαφορετικότητα της θα προσπαθήσω να σας περάσω και στην μίνι εισαγωγή μου.
Με έδρα την πόλη Newcastle στην βορειοανατολική Αγγλία, η ομάδα ιδρύθηκε το 1892 μετά την συγχώνευση δύο τοπικών ομάδων, των Newcastle East End και Newcastle West End και αγωνίζεται από τη στιγμή της ίδρυσής της στο γήπεδο St James' Park. Η ομάδα ήταν ιδρυτικό μέλος της Premier League για όλα τα χρόνια διάρκειας της διοργάνωσης εκτός από δύο και δεν έχει υποβιβαστεί ποτέ σε κατηγορία χαμηλότερη από την δεύτερη. Το 2007, ο μακροχρόνιος πρόεδρος και ιδιοκτήτης της ομάδας Φρέντι Σέφερντ πούλησε το μερίδιο του στην ομάδα στον Μάικ Άσλεϊ. Η Newcastle έχει κερδίσει 4 πρωταθλήματα και 6 Κύπελλα και πιο επιτυχημένη περίοδος του συλλόγου ήταν από το 1904 έως το 1910 όπου κέρδισαν ένα κύπελλο και τρία πρωταθλήματα.
To Newcastle μοιάζει με ένα παρηκμασμένο βασίλειο του Βορρά. Το... Winterfell του αγγλικού ποδοσφαίρου, για τους fans του Game of Thrones. Με παράδοση, ιστορικό δύναμης, αλλά σε περίοδο αδυναμίας. Αποτελεί την δημοφιλέστερη πόλη στο Βορειοανατολικό κομμάτι της χώρας και τον πυρήνα του Tyneside. Και είναι παρηκμασμένο γιατί, εκτός από την ανεργία (τo βορειοανατολικό κομμάτι έχει τα υψηλότερα ποσοστά στο Νησί) και την εγκατάλειψη που αισθάνεται παραδοσιακά ο κόσμος από τις κυβερνήσεις (ειδικά επί Θάτσερ), η ολέθρια περσινή περίοδοw οδήγησε τους Geordies (έτσι αποκαλούνται οι ντόπιοι μεταξύ τους) στην Championship. Στα 123 χρόνια ζωής τους δεν έχουν παίξει ποτέ χαμηλότερα από τη δεύτερη κατηγορία, όπως είπαμε πριν και μοιάζουν ως μία ομάδα συνδεδεμένη με την Premier League. Με πολύ ισχυρούς δεσμούς στην τοπική κοινωνία, η οποία θαρρείς και κινείται στους ρυθμούς της. Νικά; Τα βράδια στο κέντρο γίνονται με μιας πιο ζωντανά. Χάνει; Η εβδομάδα αποκτά μια μουντάδα. Στενές σχέσεις μεταξύ ομάδων και πόλεων έχουν αναγνωριστεί παντού στον κόσμο, οπότε καλά ως εδώ. Ωστόσο, η κατάσταση είναι πιο ισχυρή για το Newcastle, αφού, σε αντίθεση με άλλες μεγάλες πόλεις, όπως το Λονδίνο, το Liverpool, το Birmingham, το Manchester, έχει μόνο μία ομάδα. Αυτή οδηγεί σε πολύ υψηλά επίπεδα ταύτισης του οπαδού με το σύλλογο σε όλη την περιοχή και σε μια σκληρή αντιπαλότητα με την κοντινότερη ομάδα που έχει έδρα της άλλη πόλη, τη Sunderland. Το ποδόσφαιρο είναι σίγουρα κάτι παραπάνω από ένα παιχνίδι. Όλη η διάθεση της πόλης αλλάζει εμφανώς προς το καλύτερο όταν η ομάδα βελτιώνεται και χειροτερεύει όταν περνάει περιόδους κρίσης. Το πιάνετε; Οι άνθρωποι εκεί πέρα ΖΟΥΝ για την Newcastle! Αγαπούν το σύλλογο περισσότερο από το ίδιο το ποδόσφαιρο. Γυναίκες, παιδιά, ανεξαρτήτου ηλικίας, εργασιακού περιβάλλοντος, μόρφωσης, βιοτικού επιπέδου, θα βρεθούν στο πλευρό της ομάδας τους.
Ο ξεχωριστός αυτός δεσμός με την τοπική κοινότητα, που σε έναν βαθμό ισχύει γενικότερα και για τις άλλες ομάδες της ευρύτερης περιοχής του βορρά, δημιουργεί και μια σχέση εξάρτησης. Ακόμα και όταν τα πράγματα δεν είναι καλά. Οι παίκτες, ο ιδιοκτήτης, ο προπονητής, οι χορηγοί και ακόμα κομμάτια του γηπέδου μπορούν να αλλάξουν. Οι οπαδοί από την άλλη όχι. Μπορεί ανά περιόδους να είναι δυσαρεστημένοι για κάποιες από αυτές τις αλλαγές, αλλά θα είναι πάντα εκεί και δεν θα χάσουν την ταύτιση με το σύλλογο. Το ότι σχετίζονται με τη Newcastle και το St James' Park είναι μέρος της κοινωνικής του ταυτότητας. Υπάρχουν όμως αποφάσεις της διοίκησης που τους βρίσκουν απέναντι. Και στην περίοδο Άσλεϊ οι αφορμές είναι πολλές. Η επιλογή δυναμικού και προπονητών, η μετονομασία του γηπέδου, ο σάλος που προέκυψε με τη χορηγία της Wonga, καθώς και η γραμμή ότι τα Κύπελλα δεν είναι ''προτεραιότητα'', είχαν αποδυναμώσει τον δεσμό. Ο Rafa Benitez irl ήρθε για να δυναμώσει ξανά τη σχέση...
Με αυτά και με αυτά, ελπίζω να σας έβαλα στο πνεύμα του τι θα ακολουθήσει στις επόμενες γραμμές. Τι λέτε, πάμε να δούμε τι παίζει με άλλο ένα φετινό hype του FM7; :wink:


Image
Welcome to the Toon...

:arrow: Περισσότερο info
https://en.wikipedia.org/wiki/Newcastle_United_F.C.

Image
Είμαστε οι Magpies και μας ξέρουν και οι πέτρες, αφού το άσπρο και το μαύρο που έχουμε ως χρώματα δεν ξεχνιούνται εύκολα. Εντάξει, ας μην κοροϊδευόμαστε τώρα. Ποιος περιμένει ότι η ομάδα δεν θα επιστρέψει άμεσα irl στην Premier League; Το ίδιο ισχύει και στο FM, αφού η πρόβλεψη του Τύπου μας έχει για την 1η θέση. Σχέσεις μίσους έχουμε με τους Mackems της Sunderland καθώς επίσης και με την Middlesbrough. Γενικά ντέρμπυ σαν αυτά θυμίζουν κόλαση και αξίζει να τα έχει παρακολουθήσει κάποιος τουλάχιστον μια φορά στην ζωή του. Όσο για τους θρύλους/πρότυπα τι να πούμε; Shearer, Robson, Keagan, Harper, Speed, Gascoigne, Cole, Solano, Owen και η λίστα δεν έχει τελειωμό.

:arrow: Στάδιο
Image
Το εντυπωσιακό St. James' Park είναι ένα από τα πιο γνωστά γήπεδα στην Αγγλία, αλλά και εκτός αυτής και είναι το κάστρο μας από το 1892, στο ίδιο σημείο παρακαλώ πολύ!

Image
Το ίδιο εντυπωσιακό είναι και το εσωτερικό του γηπέδου, που μπορεί να βρίσκεται στον αγγλικό βορρά, αλλά είναι σκέτο καμίνι στα εντός έδρας ματς!

:arrow: Με μια ματιά
Image
Image
Η Newcastle είναι μια από τις πιο παλιές ομάδες της κατηγορίας, αφού ιδρύθηκε το 1892 και η τροπαιοθήκη της μόνο αδιάφορη δεν περνάει. Οι εγκαταστάσεις τόσο οι προπονητικές, όσο και των ακαδημιών, για την Championship είναι πάρα πολύ καλές, αλλά από την στιγμή που έχουμε στόχο την άμεση επιστροφή, επιβάλλεται η αναβάθμιση και των δύο.

:arrow: Φιλοσοφία
Image
Τα πράγματα είναι κάτι παραπάνω από ξεκάθαρα και το σίγουρο είναι ότι μας περιμένει μπόλικη δουλειά, βάσει της οποίας και θα κριθούμε στην πορεία.

:arrow: Στόχοι 1ης σεζόν
Image
Στην παραπάνω εικόνα βλέπετε τους προσωπικούς στόχους που έχω θέσει εγώ και αντίστοιχα το πως έχει διαμορφωθεί το budget. Από κει και πέρα καθένας αποφασίζει με γνώμονα τις δικές του απαιτήσεις και φιλοδοξίες. Βασικά, πιστεύω ότι αξίζει να κυνηγήσετε μέχρι τέλους την συμμετοχή στο επόμενο Europa League μέσω της κατάκτησης κάποιου από τα κύπελλα.

:arrow: Οικονομικά
Image
Ο σύλλογος είναι πολύ νοικοκυρεμένος και παρόλο που πέρσι πέσαμε κατηγορία, δεν έχουμε μπει ''μέσα''. Ο Ashley έχει πάρει το μήνυμα και σπρώχνει χρήμα, όποτε χρειάζεται. Άλλωστε, με τέτοιον λαό να σε ακολουθεί με χιλιάδες μέλη, οφείλεις να φοβάσαι, γιατί αυτός είναι το αφεντικό της πόλης.

:arrow: Staff
Κάθε χρήστης στελεχώνει το staff όπως επιθυμεί γι' αυτό δεν θα ανεβάσω κάποιο ss, εκτός αν το θέλει κάποιος. Προσωπικά, διατήρησα το staff όπως ήταν και στην πορεία βλέπουμε.

:arrow: Roster
Image

α)Τερματοφύλακες
Image
Sels-Darlow θα δώσουν σκληρή μάχη για μια θέση στην αρχική 11άδα. Δύο ισάξιοι παίχτες για εμένα. Ο Eliot είναι καιρό τραυματίας και στο παιχνίδι ξεκινάει με 2μηνο τραυματισμό, πάντως είναι αρκετά τίμιος.
:!: Συμπέρασμα: Πολύ καλά για χρόνια εδώ.

β)Δεξιά Μπακ
Image
Gamez-Yedlin επίσης δύο ισάξιοι παίχτες, οπότε είναι καθαρά στο χέρι σας η διαχείριση τους. Οι Mbemba και Anita μπορούν να δώσουν λύσεις σε ακραίες περιπτώσεις σε καλό επίπεδο.
:!: Συμπέρασμα: Πλήρης η ομάδα και εδώ.

γ)Κεντρικά Μπακ
Image
Τα τελευταία 3-4 χρόνια η αχίλλειος πτέρνα της Newcastle ήταν η άμυνα της. Επιτέλους αυτό σταματά από φέτος, καθώς όλες οι επιλογές στα στόππερ είναι σχεδόν ισάξιες. Προσωπικά, έχω διαλέξει να ξεκινώ -προς το παρόν τουλάχιστον- Hanley με Lescalles, όμως εσείς μπορεί να έχετε άλλες προτιμήσεις.
:!: Συμπέρασμα: Υπερπλήρης η ομάδα ΚΑΙ εδώ.

δ)Αριστερά Μπακ
Image
Ο Lazaar φαίνεται να είναι ο κορυφαίος για την θέση εδώ, όμως οι επιθετικές του αρετές είναι τέτοιες, που προτιμώ να τον βάζω αριστερό ακραίο μέσο. Οπότε το δίδυμο εδώ πλέον είναι Dummett-Haidara.
:!: Συμπέρασμα: Χρειάζεται να πω πάλι ότι η ομάδα είναι και εδώ πλήρης; :P

ε)Αμυντικά χαφ/Κεντρικά χαφ
Image
Σαν δίδυμο προσωπικά επιλέγω Hayden-Selvey, καθώς βάσει της τακτικής που χρησιμοποιώ βγάζουν στο χορτάρι αυτό που θέλω στον μέγιστο δυνατό βαθμό, οπότε δεν θέλω να το χαλάω αυτό. Colback, Tiote, Anita, Diame είναι εξαιρετικοί παίχτες και δεν είναι παίχτες για Championship, οπότε δώστε χρόνο σε όλους.
:!: Συμπέρασμα: Ο Diame ακόμα δεν μου έχει βγει, αλλά πιστεύω ότι και εδώ η ομάδα δεν έχει πρόβλημα. Ίσως σε 1-2 χρόνια να πρέπει να βγείτε στην γύρα για Προωθημένο Οργανωτή.

στ) Δημιουργικοί μέσοι/Εξτρέμ
Image
Προσωπικά επιλέγω αριστερά Lazaar όπως είπα και πιο πάνω, δεξία Ritchie και πίσω από τον φορ τον Ayoze που είναι προσωπικό μου πουλέν. Μιλάμε για μια τριάδα που τα κάνει όλα κι συμφέρει. Aarons, Aψού, Gouffran είναι αξιόλογοι αντικαταστάτες και αξίζουν τον χρόνο τους στο rotation που είναι απαραίτητο, καθώς η Championship είναι εξαντλητική.
:!: Συμπέρασμα: Η ομάδα είναι καλά, αλλά πιστεύω ένα back up του Ayoze χρειάζεται. Προσωπική επιλογή ο γνωστός σε όλους μας, Kuki, από την Malaga.

ζ)Επιθετικοί
Image
Mitrovic-Gayle πριν από κάθε ματς δίνουν μάχη για την θέση του βασικού φορ. Ο Murphy για την κατηγορία είναι μια χαρά, αλλά όταν επιστρέψουμε, είναι ντροπή να υπάρχει στο ρόστερ, οπότε καταλάβατε τι θα πρέπει να κάνετε το καλοκαίρι του '17. Ο Ayoze μπορεί να δώσει ανάσες και εδώ.
:!: Συμπέρασμα: Μια χαρά για την πρώτη σεζόν, αν και με την επιστροφή στην Premier League θα ήταν καλή και μια τρίτη επιλογή, αφού μας χαιρετήσει ο Murphy.

:arrow: Αναφορά ομάδας
Image
Στο παραπάνω ss βλέπουμε μια πλήρως κατατοπιστική ανάλυση του ρόστερ, το οποίο για την κατηγορία είναι πληρέστατο, με τα υπέρ και τα κατά του. Θεωρώ εξαιρετική αυτήν την μικρή προσθήκη φέτος, που έχει όμως μεγάλη σημασία για το ξεκίνημά μας με την εκάστοτε ομάδα. Με Μ.Ο. ηλικίας τα 25 χρόνια, το ρόστερ μας είναι το νεανικότερο στην κατηγορία και οι παίχτες μας έχουν όλο το μέλλον μπροστά τους.

:arrow: Συστήματα
α) Image β) Image
Βασική τακτική η You Shall Not Pass (α) που πιστεύω ότι ταιριάζει στην ομάδα και την ξέρετε και την εμπιστευτήκατε αρκετοί πέρσι και πρόπερσι στο forum και το ίδιο εύχομαι και φέτος. Περισσότερα δεν θα πω, καθώς λεπτομέρειες για οτιδήποτε μπορείτε να την βρείτε στον Τομέα των Τακτικών σε μια ανανεωμένη έκδοση. Η αναπληρωματική τακτική (β) είναι κάτι καινούριο τελείως που δουλεύω τελευταία.

:arrow: Σύνοψη
α) Ποιους παίχτες θα χρειαστείτε για να χτίσετε ομάδα γύρω τους:
Image
Image
Image
Image
Image

β) Ποιους νεαρούς παίχτες θα χρειαστείτε για να χτίσετε ομάδα γύρω τους στο μέλλον:
Image
Image
Image
Image
Image
Επιπλέον, καλό είναι να τσεκάρετε την Β' Ομάδα, καθώς και την Ακαδημία, όπου θα βρείτε μερικά αξιόλογα ταλέντα.

:!: Αυτά σχετικά με την Newcastle United στο FM17, σύμφωνα με την δική μου και όσο το δυνατόν πιο αντικειμενική προσέγγιση. Ελπίζω να βοήθησα αρκετούς σχετικά με την ομάδα και να έπεισα ακόμα περισσότερους να ασχοληθούν μαζί της. Φέτος τα πράγματα είναι διαφορετικά, αφού πρέπει να ξεπεράσετε τον ''σκόπελο'' που ακούει στο όνομα Championship, προκειμένου να επιστρέψει εκεί που ανήκει, στην Premier League, ώστε να κάνει αυτό που ξέρει καλύτερα, να κοντράρει τους μεγάλους του Νησιού στα ίσια. Τέλος πάντων, την ώρα που γράφω αυτές τις γραμμές θα βλέπω για χιλιοστή φορά την ταινία ''Goal!'' που είναι αφιερωμένη στην ομάδα. Όποιος δεν την έχει δει ακόμα, καλό είναι να το κάνει. Είναι ένας καλός λόγος για να αρχίσει κάποιος save με την Newcastle. Μέχρι την επόμενη ανάλυση, PEACE!

Image

Image
#JOINTHERAFALUTION!

ImageImageImage
User avatar
dwra24
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3969
Joined: Tue Aug 14, 2012 10:35 am
Football Manager της ομάδας: Inter
Αγαπημένη Ομάδα: Man utd,Juventus,Real Madrid
facebook προφίλ: dora.velentza
twitter: Panathaismylife
Status: Δεν φταίω πάντα εγώ. Φταίνε και οι άλλοι. :P
Location: kolonos,athina
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Goal. Τι μου θύμισες τώρα.. Πάντα αγαπημένη.. Ο Tiote πως και έμεινε;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Καλο ταξιδι ρε ....
θα μου λειψεις ....
να μας προσεχεις απο ψηλα!!(1979-2010)

The Show must go on!
The Show must go on! Yeah,yeah!
Ooh! Inside my heart is breaking!
My make-up may be flaking...
But my smile, still, stays on!


Image
Image
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Το Goal ειναι πλεον κλασικη ταινια! Ο Tiote απλα ξεμεινε βασικα.
User avatar
dwra24
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3969
Joined: Tue Aug 14, 2012 10:35 am
Football Manager της ομάδας: Inter
Αγαπημένη Ομάδα: Man utd,Juventus,Real Madrid
facebook προφίλ: dora.velentza
twitter: Panathaismylife
Status: Δεν φταίω πάντα εγώ. Φταίνε και οι άλλοι. :P
Location: kolonos,athina
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Να φανταστώ όχι με τον ίδιο υπέρογκο μισθό ε;
Καλο ταξιδι ρε ....
θα μου λειψεις ....
να μας προσεχεις απο ψηλα!!(1979-2010)

The Show must go on!
The Show must go on! Yeah,yeah!
Ooh! Inside my heart is breaking!
My make-up may be flaking...
But my smile, still, stays on!


Image
Image
User avatar
Trake Manis
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 312
Joined: Mon Nov 10, 2014 10:51 am
Football Manager της ομάδας: Lanus
Αγαπημένη Ομάδα: VELEZ,OM,
Location: athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

πολυ καλη παρουσιαση για ακομα μια φορα
roma pizza
No Limit
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 360
Joined: Mon Oct 03, 2011 1:22 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ωραια αναλυση,
ψηθηκα και αρχισα save πιστευωντας οτι η κατηγορια ειναι ευκολη και θα ανεβαινα σφαιρα.
Αντιθετως δυσκολη κατηγορια,πολυ δυνατες ομαδες και με συχνα παιχνιδια που θες τρεις 11αδες ετοιμοπολεμες γιατι υπαρχουν πολλοι τραυματισμοι και πολλες κοκκινες..

10 παιχνιδια πριν το τελος ειμαι πρωτος με το δευτερο να ειναι 7 βαθμους πισω μου αλλα παντα με κινδυνο να χασω βαθμο σε καθε παιχνιδι.

πραγματικα πολυ χορταστικο save
Post Reply

Return to “Αναλύσεις ομάδων”