Γενική συζήτηση για τον FMικό Ολυμπιακό

Post Reply
User avatar
themistoklis7
Football Legend
Football Legend
Posts: 14784
Joined: Thu Nov 06, 2008 8:37 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Απο τη στιγμη που δεν υπαρχει πληρης αναλυση για τον Ολυμπιακο φετος,αυτο το τοπικ ανοιγει για να κανουμε γενικη κουβεντα για την ομαδα και να προσπαθησουμε να δινουμε συμβουλες ο ενας στον αλλον για παιχτες τακτικες και αλλα που βοηθουν

Απο τα must buy του φετινου save νομιζω οτι ειναι ο Σιωπης με την ρητρα 100 χιλιαδων που υπαρχει με τον Πανιωνιο να κανει ευκολη την μεταφορα
Ενω μεγαλο στοιχημα να ειναι οι ακαδημιες με τον Ρετσο απο τη χρονια να μπορει να φταθει στην πρωτη ομαδα
Bouzouxis7 wrote:ΥΣ: Για να κράζει και ο Θέμης, τότε μάλλον δεν υπάρχει ελπίδα :D
Tsakalaki wrote:Αν νομίζεις οτι το Football Manager "είναι ένα παιχνίδι μωρέ..." δε θα με καταλάβεις ποτέ. Αν νομίζεις οτι το fmgreece.gr "είναι ένα σάιτ που κατεβάζεις γραφικά" δε θα με καταλάβεις ποτέ.
User avatar
redmanftw
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5304
Joined: Wed May 20, 2009 10:56 am
Football Manager της ομάδας: Olympiacos Monaco
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
Status: Στη φάση βετεράνος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Και φυσικα ο Φορτουνης ειναι ο καλυτερος παικτης της ομαδας μακραν..
Εξεπλήρωσα τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις εις την Ελληνική Χωροφυλακή υπηρετήσας επί πενταετία με το βαθμό του Ενωμοτάρχου και απεστρατεύθην με το βαθμό του Ανθυπασπιστού
Thanasis159
Backup
Backup
Posts: 754
Joined: Tue Mar 27, 2007 5:28 pm
Football Manager της ομάδας: Oλυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Oλυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωραίο τόπικ! Τώρα το είδα. Μόλις τελείωσα και εγώ την πρώτη σεζόν. Φορτούνης εξαιρετικός, Cardozo κανόνι! Αλλά γενικά θέλω αλλαγές στην ομάδα την δεύτερη σεζόν. Με βασική στο κέντρο της άμυνας. Υπάρχει πρόταση για κεντρικό αμυντικό στα 7-8 μύρια;

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
User avatar
themistoklis7
Football Legend
Football Legend
Posts: 14784
Joined: Thu Nov 06, 2008 8:37 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πρωτη χρονια εγω πηρα Cuesta και τριτη τον Zambrano αν σε βοηθαει
Σε αντιθεση εμενα τη πρωτη χρονια με κουβαλησε ο Ideye
Επισης χρησιμοποιω τις τακτικες του Akyla και του Dimizag που υπαρχουν στο φορουμ
Bouzouxis7 wrote:ΥΣ: Για να κράζει και ο Θέμης, τότε μάλλον δεν υπάρχει ελπίδα :D
Tsakalaki wrote:Αν νομίζεις οτι το Football Manager "είναι ένα παιχνίδι μωρέ..." δε θα με καταλάβεις ποτέ. Αν νομίζεις οτι το fmgreece.gr "είναι ένα σάιτ που κατεβάζεις γραφικά" δε θα με καταλάβεις ποτέ.
Thanasis159
Backup
Backup
Posts: 754
Joined: Tue Mar 27, 2007 5:28 pm
Football Manager της ομάδας: Oλυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Oλυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τελικά πήρα τον Hugo Basto από την Arouca, στα 3,4mio
Spoiler: show
Image
ο οποίος μαζί με τον Luan
Spoiler: show
Image
που πήρα πέρσι, νομίζω πως αποτελούν ένα πολύ καλό δίδυμο!
tasos14
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 349
Joined: Tue Jan 01, 2008 1:18 pm
Football Manager της ομάδας: olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πρώτη χρονιά και πήρα μόνο τον Σιώπη, τον Πέλκα γιατί ο Τσόρι νοστάλγησε την πατρίδα του και τον Victor Alvarez από την Εσπανιόλ για αριστερό μπακ.
Είμαι σε αναζήτηση 2 γρήγορων στόπερ τώρα. Ο Hugo Basto φαίνεται καλή περίπτωση γιατί δεν απαιτούνται πολλά χρήματα...
Thanasis159
Backup
Backup
Posts: 754
Joined: Tue Mar 27, 2007 5:28 pm
Football Manager της ομάδας: Oλυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Oλυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Για πείτε και κανένα καλό δεκάρι για αλλαγή του Φορτούνη.

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
User avatar
vectrapearl
Trialist
Trialist
Posts: 1
Joined: Sat Nov 16, 2013 4:16 pm
Football Manager της ομάδας: olympiakos
Αγαπημένη Ομάδα: arsenal
Status: maxim tsigalko scores...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καλος σας βρηκα ...δεν γραφω συχνα αν και σας παρακολουθω αρκετα..
για τον φιλο απο πανω που θελει δεκαρι...
εγω στον ολυμπιακο για δεκαρι το καλοκαιρι στην μεταγ. περιοδο μετα την πρωτη χρονια πηρα mauro zarate(παιζει 10αρι και επιθετικοςπολυ καλα ,δεξ.εξτ,αρισ.εξτρ.μετρια προς καλα) και ενα πιτσιρικο ισπανο τον kuki(με 2ετη δανεισμο γιατι ειναι δυσκολος για μεταγραφη) που παιζει 10αρι και επιθετικος το ιδιο καλα...ο συγκεκριμενος σχεδον 6 μηνες μετα (χριστουγενα του 17) εχει 15 γκολ σαν επιθετικος.σαν 10αρι επειδη δεν παιζει πολλα ματς εχει δωσει 8 ασιστ.

εγω ψαχνω για κεντρικο αμυντικο βραχο....ειχα παρει κασσαρες αλλα αρχισε να μου κανει ναζια και πλακωθηκαμε και τωρα θελω να τον στειλω...μου εχει βγαλει απο το καλοκαιρι τον μπατστουμπερ ελευθερο αλλα δεν μπαινει καν σε συζητησεις μαζι μου ..τελικα εκλεισε η ματαγρ.περιοδος και ο τυπος δεν εκλεισε πουθενα..θα κανω μια κινηση τωρα στον γεναρη αλλα βλεπουμε...καμια ιδεα για καναν αλλον?

συμβουλη.δωστε παιχνιδια στον Ρετσο...οπλο ειδικα αν του βαλει διπλα εναν εμπειρο αμυντικο..εγω τον εδωσα δανεικο την 1η χρονια(χαζομαρα μου) για βασικο στο εξωτερικο και γυρισε πισω με 1.5m value....και σε καθε μεταγ.περιοδο ερχονται σαν τα κορακια ομαδες τυπου Αρσεναλ να τον παρουν...τωρα στα μισα του 2017 εχε 2m και δεν βγαινει απο 11αδα..
User avatar
tzor-el
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 319
Joined: Sat Nov 24, 2012 1:30 pm
Football Manager της ομάδας: Atalanta
Αγαπημένη Ομάδα: Valencia, Chelsea, Inter
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Καλημέρες! Προσωπικά, χωρίς να χω τρέξει πλήρως το save, στον ΟΣΦΠ, προσπάθησα να διώξω παρα να πάρω. Τεράστιο ρόστερ κ δε χρειάζεται. Ντε Λα Μπέγια φευγάτος, πίσω Λύκος, για να μην υπάρχει θέμα με Τσ.Λ. Δωστε παιχνίδια στον Μανθάτη αξίζει! Σιώπης 2η χρονιά, Τζανδάρης-αξίζει το χρόνο του-, Ζντίελαρ, Μίλι κι αν μείνει Μανιάτης είναι υπέραρκετοι για κόφτες με τον τελευταιο να λογίζεται κ ως 3ο δεξι μπακ, όπου έρχεται κι ο Σαλιακας. Άμυνα ίσως ο μονος που φεύγει πάλι ο Μποτια. Τους βαζεις να παίξουν, τους βλέπουν οι άλλοι έσοδα το καλοκαιρι, για ΠΟΛΥ ποιοτικές μεταγραφές, μαζί με ευκαιρίες σε Κολοβό, Γιάνκοβιτς-Μαρτίνες (αντι-Τσόρι) , Γιαννιώτη, Λαίφη, Άνδρούτσο, Βέργο κ καποιους αλλους δανεικούς που επιστρέφουν. Δυο σεζόν ποιοτικού ξεκαθαρίσματος κοινώς κ θα δείτε πως υπάρχουν παιχτές π άξιζαν λίγο χρόνο. Αυτά από προσωπική άποψη στο save μου που βεβαια ειναι σύντομο.
Αν δεν έχεις πάρει μεταγραφή Adu και Tsigalko, είσαι μικρός ακόμα... :-)

Twitch channel
Discord channel
4-4-1-1 tzor-el main tactic
4-1-4-1 tzor-el counter tactic
vassilis.ikonomou
Trialist
Trialist
Posts: 12
Joined: Sat Mar 07, 2015 2:07 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έβαλα την 1η χρονιά τον Ρετσο να παίζει συνέχεια, συνήθως ως Ball Playing Defender. Εκτόξευση, στα 3,7 μύρια αξία. Μετά απερριψα μια πρόταση γύρω στα 5m. Μου ζήτησε νέο συμβόλαιο, οκ του λέω και μου βάζει μέγιστη ρητρα στη διαπραγματευση 4,3! Εννοείται δεν το δέχομαι και μου κραταγε μούτρα. Τελικά τον πούλησα στη Λειψια με 22 μύρια...

Και ο Φορτουνης πήγε Ρωσία με 16.

Γενικά έστειλα πολύ κόσμο και έφτασα στην δεύτερη χρονιά να έχω μπατζετ 50μυρια για μεταγραφές.
User avatar
redmanftw
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5304
Joined: Wed May 20, 2009 10:56 am
Football Manager της ομάδας: Olympiacos Monaco
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
Status: Στη φάση βετεράνος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Και τα λεφτά τι τα έκανες?
Εξεπλήρωσα τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις εις την Ελληνική Χωροφυλακή υπηρετήσας επί πενταετία με το βαθμό του Ενωμοτάρχου και απεστρατεύθην με το βαθμό του Ανθυπασπιστού
vassilis.ikonomou
Trialist
Trialist
Posts: 12
Joined: Sat Mar 07, 2015 2:07 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πήρα Iturbe 5 μύρια, Ontiveros 8, Wahlqvist 5, Sviatchenko 5.5, Ivanic 700k, Lucas Silva από Ρεάλ 3.5. Και από Έλληνες ταλέντα Λάμπρου, Αγγελόπουλος από Ηρακλή και τον Κατρανη από Ατρόμητο.

Γενικά έφυγαν πάνω από 20 παίχτες. Από τον πραγματικό Ολυμπιακό έχουν μείνει στη 2η χρονιά οι Λεαλι, Σιοβας, Ζντιελαρ, Μιλιβογεβιτς, Ομαρ, Μπουχαλακης, Ιντέγε και 1-2 μικροί.

Και έχω περίπου 30 μύρια κάβα..
User avatar
smtmk
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2127
Joined: Fri May 15, 2015 2:59 pm
Football Manager της ομάδας: Panthrakikos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Ο Μαριν πώς τα παει σε σας? Εμενα τιποτα με ελαχιστες εξαιρεσεις. Επισης ο Καρντοζο σε τι συστημα πυροβολουσε γιατι σε μενα 10 γκολ σε ολες τις διοργανωσεις με το ζορι και τον εδιωξα λογω υψηλου συμβολαιου.
vassilis.ikonomou
Trialist
Trialist
Posts: 12
Joined: Sat Mar 07, 2015 2:07 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Και σε μένα μάπα ο Μαριν, μόνο όταν τον έβαζα Advanced Playmaker στο πλάι και SS τον Φορτουνη κάτι γινόταν.

Ο Καρντοσο σε 4-2-3-1 απεδιδε σαν ΤΜ, όχι μόνο με γκολ, αλλά και με ασίστ, αλλά τα 3,6 τον χρόνο είναι πάρα πολλά, του είπα ότι δεν τον υπολογίζω και σταμάτησε την μπάλα χαχαχα!
Thanasis159
Backup
Backup
Posts: 754
Joined: Tue Mar 27, 2007 5:28 pm
Football Manager της ομάδας: Oλυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Oλυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λίγα πράγματα και σε μένα ο Μαρίν και συχνά τραυματίας... Καρτνόζο σε 4-2-3-1 TM-Attack είναι κανόνι! Πρώτη χρονιά 30 ματς (τα 6 αλλαγή) με 26 γκολ και 5 ασσίστ. Την δεύτερη συνεχίζει στους ίδιους ρυθμούς και δεν χάνει την θέση βασικού με τίποτα!
Post Reply

Return to “Αναλύσεις ομάδων”