AFC Bournemouth - The Cherries

Post Reply
Deluhathol
Trialist
Trialist
Posts: 15
Joined: Sun Dec 07, 2014 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Rayo, Bristol, Ingolstadt
Αγαπημένη Ομάδα: Νέα Σαλαμίνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Image

Εισαγωγή

Καλησπέρα σε όλους, πριν ξεκινήσω την ανάλυση θα ήθελα να πω ότι παρακολουθούσα τα streams στο twitch (το προφιλ μου εκεί ονομάζετε Aerilon) και διάβαζα αρκέτα τα φόρουμς πριν αποφασίσω να εγγραφώ. Αυτή είναι από τις πρώτες προσπάθειες μου να γράψω μια ανάλυση ομάδας (και γενικά στα φόρουμς) για αυτό επιτρέψετε μου να δανειστώ το format άλλων αναλύσεων και να παραθέσω παρόμοιες πληροφορίες για την ομάδα που στο περσινό FM έκανα ένα από τα καλύτερα της καριέρας μου στο FM, η οποία είχε ξεκινήσει με το Championship Manager 03.

Γιατί την AFC Bournemouth;

Απο πάντα στο FM μου άρεσε να παίρνω ομάδες που είναι στην 1η / 2η κατηγορία μεγάλων πρωταθλημάτων ( Αγγλία / Γερμανία / Ισπανία / Ιταλία ) και να προσπαθώ να φτάσω μέχρι και την κατάκτηση του Champions League σε βάθος χρόνου. Σε ένα ταξίδι μου στην Αγγλία λοιπόν προ 3ετίας ένας φίλος μου πρότεινε να επισκεφθούμε το Bournemouth στο οποίο κατά σύπτωση γίνονταν εορτασμοί για την άνοδο της Bournemouth στην Championship. 'Οντας και εγώ οπαδός μιας ιστορικής ομάδας η οποιά όμως έχει κερδίσει μόνο 3 τίτλους απέκτησα μια ιδιαίτερη συμπάθεια για την ομάδα αυτή. 'Οπως μπορείτε να δείτε η ομάδα δημιουργήθηκε το 1899 με την λαμπρότερη στιγμή στην ιστορία της να είναι η κατάκτηση του πρωταθλήματος της Championship και η άνοδος στην πρώτη κατηγορία για πρώτη φορά κατα την περίοδο 2014-15

Image

Περισσότερες Πληροφορίες

https://en.wikipedia.org/wiki/A.F.C._Bournemouth

Γήπεδο

Image

Η έδρα της ομάδας είναι το Dean Court, το οποίο από πέρσι έχει την ονομασία Vitality Stadium. 'Εχει χωρητικότητα 11700 θέσεων και είναι το μικρότερο γήπεδο στο οποίο έχουν διεξαχθεί παιχνίδια Premier League. Παρόλο που το γήπεδο χτίστηκε το 1910, ανακαινίστηκε πλήρως το 2001 και μερικώς ξανά με την άνοδο της ομάδας στην Premier League για αυτό και είναι σε πόλυ καλή κατάσταση ενώ και στο FM στην 3η χρονιά στην Premier γίνετε επέκταση στις 22500 θέσεις οι οποίες είναι υπεραρκετές δεδομένου ότι η πόλη έχει πληθυσμό περίπου 185 χιλιάδες. Η ακαδημίες της ομάδας και οι εγκαταστάσεις τους είναι ικανοποιητικές αλλά δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο ( παρόλο που υπάρχουν μερικοί μέτριοι εως καλοί νεαροί ) οπόταν εάν έχετε ως στόχο την ανάδειξη δικών σας ταλέντων θα πρέπει να επενδύσετε σε αυτές.

Image

Οικονομικά

Image

Η ομάδα είναι 22 εκατομμύρια μείον αλλά αυτό είναι κάτι που θα διορθωθεί μόλις ξεκινήσει η αγωνιστική περίοδος οπόταν τα οικονομικά της ομάδας κρίνονται ότι είναι σε καλή κατάσταση.

Ανάλυση 'Εμψυχου Δυναμικού

Τερματοφύλακες

Image

Από την αρχή βρίσκουμε την πρώτη και την μεγαλύτερη αδυναμία στο ροστερ της ομάδας. O Boruc μπορεί να μας δώσει μια ακόμα καλή χρονιά αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι το αργότερο το επόμενο καλοκαίρι θα πρέπει να αποκτηθεί βαρβάτος βασικός τερματοφύλακας ενώ και ο Federici μου φάνηκε τρύπιος όποτε τον χρησιμοποίησα οπόταν και αύτος παραμένει το πολύ για 2ος. Στην ομάδα Κ23 υπάρχει και ο Ryan Allsop ο οποίος μπορεί να παραμείνει και να αποτελέσει μια 3η επιλογή που δεν θα γκρινιάζει.

Δεξιά Μπακ

Image

Εδώ είμαστε καλυμμένοι τουλάχιστον για την πρώτη χρονιά καθώς Francis και Smith είναι αρκετά καλοί ενώ Cook και Wilson μπορούν να δώσουν λύσεις σε ειδικές περιστάσεις

Κεντρικοί Αμυντικοί

Image

Και εδώ είμαστε αρκετά καλά. Εγώ έδωσα περισσότερο χρόνο σε Ake / Cook σαν δίδυμο και είχαν και οι δυο πολύ καλή απόδοση.

Αριστερά Μπακ

Image

Αρκετό βάθος, ποιότητα και μέλλον σε αυτή την θέση. Άξιζει να δώσετε κάποια παιχνίδια στον Mings ο οποίος στο δικό μου save αύξησε το potential του.

Κεντρικοί Μέσοι

Image

Wilshere, Arter, Gosling, Surman και Cook μας δίνουν και στις θέσεις του άξονα ποσότητα και αρκετές ποιοτικές επιλογές. Ειδικά ο Cook έχει τρομέρο potential και ανεβάζει stats συνέχεια οπόταν δώστε του όσο περισσότερο χρόνο μπορείτε

Δεξιά Εξτρέμ

Image

Ακόμα μια θέση όπου οι επίλογες κρίνονται ικανοποιητικές σε ποσότητα και ποιότητα. Το πρόβλημα είναι ότι σχεδόν σίγουρα θα έρθουν προτάσεις για τον Gradel αυτό όμως μπορεί να είναι και θετικό καθώς μπαίνουν αρκετά χρήματα στα ταμεία τα οποία μας επιτρέπουν να κάνουμε μεταγραφές σε άλλες θέσεις ( βλέπε Τερματοφύλακα και Επιθετικό ).

Αριστερά Εξτέμ

Image

Οι περισσότεροι παίκτες στο ρόστερ της ομάδας μπορούν να αγωνιστούν και στις δυο πλευρές κάτι που σημαίνει ότι έχουμε ευελιξία στις επιλογές μας.

Επιθετικοί

Image

Στην επίθεση συναντούμε κατα την δική μου άποψη ακόμα μια αδυναμία στο ροστερ της ομάδας. Παρόλο που Afobe / Wilson έμφανίζονται με 3,5 αστέρια ότι και να δοκίμασα στο δικό μου save δεν ήταν σχεδόν καθόλου αποτελεσματικοί οπόταν θα συνιστούσα και εδώ μια ενίσχυση με βασικό επιθετικό που θα πάρει πάνω του το σκοράρισμα το αργότερο μέχρι το επόμενο καλοκαίρι.

Συμπέρασμα

Το ρόστερ της ομάδας είναι αρκέτα καλό για τους στόχους της ομάδας που είναι η αποφυγή του υποβιβασμού. Κατά την δική μου άποψη το υπάρχων ρόστερ μπορεί άνετα να διεκδικήσει top half finish από την πρώτη σεζον. Παρόλα αυτά οι ενισχυτικές κινήσεις δεν πρέπει να αργήσουν να έρθουν με βασικούς παίκτες ειδικά στις θέσεις του Τερματοφύλακα και του Επιθετικού ειδικά όταν θα τεθούν πιο ψηλοί στόχοι όπως έξοδος στη Ευρώπη στην 2η / 3η σεζόν.

Τακτική

Αυτές είναι οι τακτικές που χρησιμοποίησα στις πρώτες 3 σεζόν οι οποίες βοήθησαν την ομάδα να κερδίσει διαδοχικές εξόδους στην Ευρώπη και 1 FA Cup.

4-2-3-1 Control

Image

Image

4-4-1-1 Park the Bus

Image

Image
Last edited by Deluhathol on Mon Nov 21, 2016 5:50 pm, edited 1 time in total.
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Ωραίος!
Πολύ καλή επιλογή ομάδας. Απλά νομίζω ο άξονας είναι πολύ καλός για να παίζεις από τα άκρα και ίσως το overlap δεν ταιριάζει αφού δεν μου φαίνονται και τόσο επιθετικογενή τα μπακ.
Deluhathol
Trialist
Trialist
Posts: 15
Joined: Sun Dec 07, 2014 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Rayo, Bristol, Ingolstadt
Αγαπημένη Ομάδα: Νέα Σαλαμίνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

mojotzotzo wrote:Ωραίος!
Πολύ καλή επιλογή ομάδας. Απλά νομίζω ο άξονας είναι πολύ καλός για να παίζεις από τα άκρα και ίσως το overlap δεν ταιριάζει αφού δεν μου φαίνονται και τόσο επιθετικογενή τα μπακ.
Είναι γεγόνος ότι βλέποντας πόσο ποιοτικός είναι ο άξονας της ομάδας η τακτική ξενίζει, και εγώ ξεκίνησα με ένα σύστημα χωρίς overlap ενώ δοκίμασα και το 4-3-2-1 παρόλα αυτά η ομάδα δεχόταν πολλά γκολ και δεν πήγαινε τόσο καλά, αυτά ήταν τα αποτελέσματα στην πρώτη σεζόν

Image

Με την αλλάγη τακτικής όμως η ομάδα έκανε πορεία πρωταθλητισμού από τα Χριστούγεννα και μετά με τα πλάγια μπακ να μας να βγάζουν αρκετές ασσιστ οπόταν εκ του αποτελέσματος προτείνω την τακτική αυτή.

Image
User avatar
thodoris kwstas
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 527
Joined: Fri Dec 14, 2012 4:23 pm
Football Manager της ομάδας: panathinaikos
facebook προφίλ: thodoris kwstas
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωραίος φίλε και εγώ φέτος Bournemouth σκεφτόμουν από Αγγλία γιατί βαρέθηκα με Σότον.
Ίσως να αξίζει και ο ρόμβος με την ποιότητα στο κέντρο και με 2 καλούς επιθετικούς.
Don't hate the player hate the game.
User avatar
ShiniGummie
Trialist
Trialist
Posts: 21
Joined: Wed Nov 02, 2016 3:56 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ο Mings γίνεται παικτούρα. 2020 και μου τον ζητάνε οι μισές μεγάλες ευρωπαικές ομάδες(ΑΕΚ έχω).
Row row, fight the powah!
Post Reply

Return to “Αναλύσεις ομάδων”