You'll Never Win Anything With Kids

"Καίγεσαι" και λιώνεις με το FM...Do it loud and proud...Μοιράσου τα κατορθώματα και τις αποτυχίες σου. Πες το με μια ιστορία και γράψε ΙΣΤΟΡΙΑ!
User avatar
alexakoss
Banned
Banned
Posts: 6385
Joined: Tue Jun 24, 2008 4:09 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.,A.C. Milan,R.Madrid
Status: Οι οπαδοί ακολουθάνε πιστά,όχι τυφλά...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Migeo δεν παρακολουθώ ιστορίες αλλά εψησες απίστευτα!!Ακολουθαμε πιστά και οπαδικα!

Στάλθηκε από το HUAWEI P7-L10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
migeo
Backup
Backup
Posts: 770
Joined: Sun Jul 13, 2008 6:59 pm
Football Manager της ομάδας: Ängelholms FF
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Spoiler: show
Σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο που διαθέτετε για ν'αφήσετε ένα σχόλιο ή να διαβάσετε απλώς την ιστορία. Ελπίζω να καταφέρω να την κρατήσω ενδιαφέρουσα. Σε περίπτωση που θέλετε κάποιο screenshot από το save που δεν έχω σκεφτεί να ποστάρω, εννοείται μου το ζητάτε.
2017 - Midseason Report


Το πρώτο μισό της χρονιάς θα είχε, θέλοντας και μη, αναγνωριστικό χαρακτήρα. Δεν γνωρίζω ούτε την ομάδα, ούτε το πρωτάθλημα. Το μόνο που γνωρίζω είναι πως έχουμε να δώσουμε 26 παιχνίδια και καλό θα ήταν να καταφέρουμε να μην απολυθούμε και να βγάλουμε όσο το δυνατόν πιο αναίμακτα την πρώτη σεζόν στον πάγκο της Angelholms.

Ποιο το νόημα να κάνεις τέτοιο save αν δεν προλάβεις καν να προπονήσεις την πρώτη "παρτίδα" από ριτζένια;

Το πρώτο ενθαρρυντικό σημάδι είναι πως η διοίκηση, παρά τα πενιχρά οικονομικά, δείχνει να ενστερνίζεται τη θέληση του Nolan να εκμεταλλευτεί τις ακαδημίες. Και βελτιώνει για δεύτερη φορά μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα το επίπεδο του youth coaching:

Image



Η παρθενική σεζόν του άγγλου φίλου μας λοιπόν ξεκινάει ευοίωνα.
Και ο πρώτος γύρος κύλησε κάπως έτσι:



Image


Εντυπωσιακή αρχή με δύο κολλητές νίκες που περιελάμβαναν και χατ-τρικ παίκτη μας, με τον Alas να βρίσκει δίχτυα 5 φορές σε 2 ματς. Μέχρι που έρχεται η Mjallby και μας κλείνει το σπιτάκι, επαναφέροντάς μας στην πραγματικότητα. Δεν είμαστε για πολλά πολλά και καλό είναι να μη απλώνουμε τα πόδια μας έξω από το πάπλωμα.


Αδυνατώντας να βρούμε σταθερότητα, ειδικά μακριά από την έδρα μας, θυμίζουμε μπίλια ρουλέτας που κάθεται είτε στο μαύρο είτε στο κόκκινο με την ισοπαλία να θεωρείται ασύλληπτη έννοια για την Angelhoms. Να τους βάλω κανένα βιντεάκι από την πορεία της ΑΕΚ στο Champions League του 02/03 μπας και καταλάβουν ότι στο ποδόσφαιρο δεν είναι απαραίτητο να νικάει πάντα κάποιος;


Είμαστε αρκετά δυσκοίλιοι επιθετικά, με τον Ilolo να μην προσφέρει τ'αναμενόμενα και το 4-4-2 ν'αποδεικνύεται διασκεδαστικό για τους ουδέτερους κι ενίοτε για τους αντιπάλους μας, όχι όμως και για μένα που παραλίγο να διαλύσω το πρώτο ποντίκι της φετινής FMικής σεζόν. Γι αυτό το λόγο, αλλά κι επειδή η δυνατότερη γραμμή μας είναι μάλλον αυτή του κέντρου, το γυρίζουμε σ'ένα πιο συντηρητικό 4-3-3. Γκολ βάζουμε με το σταγονόμετρο ούτως ή άλλως, τουλάχιστον ας μην ανεβάζω κι 150 παλμούς σε κάθε παιχνίδι.

Η απόφαση αυτή αποδεικνύεται μάλλον σωστή καθώς κερδίζουμε 9 βαθμούς σε 4 παιχνίδια, προτού παίξουμε τα τρία τελευταία του πρώτου γύρου και κάνουμε ισάριθμες ήττες απέναντι σε ομάδες εμφανώς ποιοτικότερες από τη δική μας.


Με το πέρας των πρώτων 13 παιχνιδιών, η βαθμολογία λέει όλη την αλήθεια:



Image



Κι έχοντας πάρει μια γεύση από τις δυνατότητες των αντιπάλων μας, το mid table finish εν τέλει δεν με χαλάει καθόλου μα καθόλου. Ειδικά σε μια λίγκα όπως αυτή όπου δεν ξέρεις τι να περιμένεις κάθε αγωνιστική.


Αγωνιστικά, ένας δανεικός είναι μάλλον ο καλύτερος παίκτης μας, με τη μετριότητα της ομάδας ν'αποτυπώνεται και στα στατιστικά:



Image



Παράλληλα γίνεται και η κλήρωση του κυπέλλου το οποίο μ'αφήνει εντελώς αδιάφορο και σκοπεύω να κατεβάσω τους αναπληρωματικούς. Η δυναμικότητα του αντιπάλου μας, που αγωνίζεται 2 κατηγορίες κάτω από εμάς, κάνει αυτή την απόφαση ακόμη πιο εύκολη.


Image



Στα εξωαγωνιστικά, ζητώ από τη διοίκηση να βρει έναν senior affiliate καθαρά και μόνο για λόγους οικονομικής ενίσχυσης του κλαμπ. Μετά από μια ανεπιτυχή προσπάθεια, εν τέλει ανακοινώνεται η συνεργασία με έναν εκ των κορυφαίων συλλόγων της χώρας.



Image



Τέλος, ο 33χρονος σέντερ μπακ Jonas Nilsson που ήρθε φέτος το καλοκαίρι και ξεκίνησε την καριέρα του από τις ακαδημίες της ομάδας, μου ανακοινώνει ότι σκοπεύει να ολοκληρώσει την καριέρα του στο τέλος της σεζόν και να μ'αφήσει με μια επιλογή λιγότερη στην άμυνα από του χρόνου γμω το σπιτάκι του. Και λέω γμω το σπιτάκι του γιατί ο πιο ποιοτικός μας σεντερ μπακ Erik Johansson είναι συνεχώς μέσα στη μίρλα λόγω του περσινού υποβιβασμού και δεν δέχεται καν να μπει σε συζητήσεις για ανανέωση συμβολαίου. Άρα από του χρόνου λογικά θα παίζουμε με αμούστακα στο κέντρο της άμυνας και θα γελάει και το κάθε παρδαλό κατσίκι που το παίζει στράικερ στις χαμηλές κατηγορίες της Σουηδίας.



Image



:arrow: Στο επόμενο ποστ η παρουσίαση του youth intake της σεζόν 2017.
migeo
Backup
Backup
Posts: 770
Joined: Sun Jul 13, 2008 6:59 pm
Football Manager της ομάδας: Ängelholms FF
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

2017 Youth Intake


Η ώρα των "μεταγραφών" της ομάδας. Με το junior coaching της ομάδας να είναι σε σχετικά καλό επίπεδο, ήμουν συγκρατημένα αισιόδοξος. Δεν περιμένω βέβαια τίποτα το τρομερό, θα είμαι ικανοποιημένος και με 4-5 αξιοπρεπείς παίκτες σε συγκεκριμένες θέσεις που έχει έλλειψη βάθους το ρόστερ.



Image



Image



Μάλιστα. Όχι κι άσχημα για πρώτο intake. 3 παίκτες με 2* CA ήδη, αρκετό potential αλλά και μπόλικες κακές προσωπικότητες. Το βασικό πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε είναι πως δεν έχουμε μεγάλους ηλικιακά παίκτες με αξιοπρεπές determination ώστε να βοηθήσουν στο tutoring. Οπότε οι πιτσιρικάδες θα μπουν κατευθείαν στα βαθιά και θα μάθουν στου κασίδη το κεφάλι.

Ας δούμε μερικούς από αυτούς:


Image


Emil Johansson: Ο HOYD μας τον ξεχωρίζει ως τον καλύτερο της φετινής φουρνιάς και συμφωνώ μαζί του. Μ'αρέσουν τα mentals του και θεωρώ ότι μπορεί να σταθεί άμεσα στην κατηγορία που παίζουμε. Παίρνει προαγωγή στην πρώτη ομάδα και αρχίζει προπόνηση για να μάθει τη θέση του DM.


Image


Thomas Backman: Κοιτάτε τον βασικό τερματοφύλακα της Angelholms για τη σεζόν 2018. Κι αυτό γιατί ο τωρινός μας βασικός - κι εκ των καλύτερων παικτών μας - Anton Olsson αρνήθηκε ν'ανανεώσει το συμβόλαιό του μαζί μας απογοητευμένος από τον περσινό υποβιβασμό. Κι αυτός προαγωγή στην πρώτη ομάδα, θα του δώσω και καμιά συμμετοχή για ν'αρχίσει να μπαίνει στο κλίμα. Δεν είναι τόσο κακός κι ελπίζω να βελτιωθεί με τις συνεχείς συμμετοχές αλλά τουλάχιστον στην αρχή θα γελάσουμε αρκετά θεωρώ.


Image


Robin Palmér: Τίμιο δεξί μπακ με το υψηλότερο determination σε όλη την ομάδα και αξιοπρεπή physicals. Δεν είναι θέση που πονάμε ιδιαίτερα αλλά μελλοντικά τον βλέπω βασικό οπότε τον προωθώ κι αυτόν στην πρώτη ομάδα.


Image


Nils Johannesson: Αν δεν ήταν αυτό το 3 στο determination και δεν είχε αυτή την προσωπικότητα, θα ήταν με διαφορά ο αγαπημένος μου πιτσιρικάς. Το tackling διορθώνεται με προπόνηση και το positioning σ'αυτό το επίπεδο είναι πολυτέλεια. Ελπίζω να του βρω κατάλληλο tutor του χρόνου γιατί την πρώτη ύλη την έχει και με το παραπάνω.



Στην πρώτη ομάδα ανέβηκαν και μερικοί ακόμη από την "τάξη του '17" (Μάτζεστε Γιουνάιτε από τα Λιντλ) ενώ όλοι τους υπέγραψαν συμβόλαιο με το σύλλογο. Μάλιστα ο Johansson έγινε 17 λίγες εβδομάδες αργότερα και υπέγραψε επαγγελματικό.


:arrow: Στο επόμενο ποστ το δεύτερο μισό της σεζόν.
User avatar
ShiniGummie
Trialist
Trialist
Posts: 21
Joined: Wed Nov 02, 2016 3:56 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Απ τις πιο ενδιαφέρουσες ιστορίες. Ό,τι και αν γίνει στο 2ο μισό πάντως, μην χάσεις το κουράγιο σου :P
Row row, fight the powah!
migeo
Backup
Backup
Posts: 770
Joined: Sun Jul 13, 2008 6:59 pm
Football Manager της ομάδας: Ängelholms FF
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

2017 - Second Half of the Season


Ας πάρουμε τα πράγματα με τη σειρά.

Κατ'αρχήν είχαμε το κύπελλο. Την ξέρετε τη γνώμη μου για τα εγχώρια κύπελλα. Όχι; Επιτρέψτε μου να σας την παρουσιάσω.

ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ

Εντάξει, δεν χρειάζεται να είμαι τόσο απόλυτος. Υπάρχει μια λίστα προϋποθέσεων που είναι ικανές να με κάνουν να δω τη διοργάνωση με άλλο μάτι.
  • - Επαρκές οικονομικό αντάλλαγμα
    - Σοβαρή πιθανότητα κατάκτησης
    - Διόρθωση: σοβαρή πιθανότητα κατάκτησης χρησιμοποιώντας αυστηρά τα δευτεροτρίτα της ομάδας
    - Ανέφερα το οικονομικό αντάλλαγμα; Δεν βαριέσαι, ας το ξαναγράψω για εμπέδωση
Πληρείται κάποια από τις παραπάνω στην περίπτωση μας; Φυσικά και όχι. Είμαστε κάτι απιθανόπουλοι από την τρίτη κατηγορία της Σουηδίας. Προφανώς δεν υπάρχει καμία πιθανότητα να το κατακτήσουμε, πόσο μάλλον με τις ρεζέρβες μας να παίζουν τα παιχνίδια. Προφανώς επίσης δεν πρόκειται να βγάλουμε κανένα σοβαρό φράγκο από το φάκιν κύπελλο Σουηδίας. Οπότε ποιο το νόημα;

Βάζω τα highlights στο key και βρίσκω το νυχοκόπτη γιατί έχουν μακρύνει τα νύχια και κάτι πρέπει να κάνω όσο παίζονται τα παιχνίδια. Στρίβω κι ένα τσιγάρο να βρίσκεται εύκαιρο.


Παίζουμε με την αποτέτοια στην έδρα της. Είναι 3 κατηγορίες κάτω από μας. Εντάξει ας μην το ξεφτιλίσουμε κιόλας.



Image



Δεν το ξεφτιλίσαμε. Τα χρειαστήκαμε στην αρχή με την άμυνά μας να πετάει χαρταετό κι αυτούς να χάνουν ένα τετατετ αλλά έπειτα τους καθαρίσαμε μέσα σ'ένα τετράλεπτο. Πάει το πρώτο χέρι.


Κλήρωση επόμενης φάσης. Οι απαυτούληδες είναι οι επόμενοι αντίπαλοί μας. Ώπα κάτσε, αυτωνώνε κάτι μου λέει το όνομα. Φυσικά και μου λέει, έχω παίξει κι εγώ στοίχημα.
Και είναι και ομάδα πρώτης κατηγορίας.


Image


Υπέροχα. Να τελειώνουμε. Και σαν να μην έφτανε αυτό, τα τυπάκια μας προσφέρουν 10 χιλιάρικα και τα μισά έσοδα από τα εισιτήρια αν δεχτούμε να γίνει το ματς στην έδρα τους.
Πρακτικά κύριοι Σουντβαλαίοι μας πληρώνετε για να μας βοηθήσετε να γλιτώσουμε ακόμη περισσότερα αδιάφορα παιχνίδια;

Please and thank you.


Image


Το παιχνίδι ξεκινάει. Και το ρολόι δείχνει 45', δεν έχει συμβεί τίποτα το αξιοσημείωτο κι εγώ δεν έχω φτάσει ούτε στον δείκτη του δεξιού χεριού. Calm --> No pressure και φύγαμε, άντε να τελειώνουμε,

Στο 60' κερδίζουν κόρνερ. Λέω εδώ είμαστε. Κεφαλιά ενός δικού τους, απομακρύνει το δεξί μας μπακ πάνω στη γραμμή. Φτου γαμώτο. Άντε ρε νούμερα να πάμε σπίτια μας.
Ε δεν θα πάμε ακόμη γιατί τα 90 λεπτά ολοκληρώθηκαν και παρακολουθούμε πιο βαρετό ματς κι από ένα Ξάνθη - Ατρόμητος τελευταία αγωνιστική όπου κανείς δεν κυνηγάει τίποτα.

Κοντέυω να ξεμείνω από νύχια να κόψω, σοβαρευτείτε, βάλτε μας εκεί ένα δυο γκολ στην παράταση να λέμε ότι πέσαμε μαχόμενοι και άλλα τέτοια γλαφυρά.
Ε δεν μας έβαλαν. Δεν είναι ότι δεν προσπάθησαν, είναι που οι προσπάθειές τους ήταν για γέλια. Κάτι βιαστικά χαζοσουτ από τα 30 μέτρα, από αυτά που είσαι σίγουρος ότι η AI παίζει με Overload mentality και much higher tempo, go route one και shoot on sight οδηγίες.


Πέναλτι. Και τώρα δεν έχω άλλα νύχια να κόψω αλλά τουλάχιστον τα χέρια μου δείχνουν υπέροχα. Ανάβω το τσιγάρο, δήθεν ότι έχω αγωνία.


Γκολ εμείς γκολ αυτοί. Και ξανά. Και ξανά. Και ξανά. Και ξανά. Ώπα όχι, γράψε λάθος στο τελευταίο. Αυτοί το έχασαν, εμείς όχι.


Image


Θέλω να μην είναι αυτός ο κυνικός μπάσταρδος που θα γκρινιάξει για τα επιπρόσθετα παντελώς αδιάφορα παιχνίδια μέσα στη σεζόν. Θέλω να γράψω θούριους και επαίνους και να χρησιμοποιήσω πολλά θαυμαστικά. Αλλά δεν μπορώ γιατί τα σιχαίνομαι τα βρωμοκύπελλα.

Λίγα λεπτά αργότερα θα συνειδητοποιούσα ότι το σουηδικό το σιχαίνομαι λιγότερο. Η φάση των ομίλων στην οποία προκριθήκαμε παίζεται τον Φεβρουάριο, μέσα στην preseason μας δηλαδή, οπότε μπορούμε να αξιοποιήσουμε τα παιχνίδια αυτά στο πλαίσιο της προετοιμασίας μας. Περίεργοι Σουηδοί με τις ανώμαλες ημερομηνίες σας, με αναγκάζετε να παραδεχτώ ότι σας συμπάθησα λίγο παραπάνω.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Και πάμε στο άγιο δισκοπότηρο. Ξεκινάει ο δεύτερος γύρος του πρωταθλήματος στο οποίο είμαστε μετρίως μέτριοι σαν το κοτόπουλο φούρνου ή τον φραπέ πρωτοετή φοιτητή.
Δεν με χαλάει κι ιδιαίτερα. Σε άλλες περιπτώσεις θα ξανοιγόμουν και θα κυνηγούσα το κάτι παραπάνω αλλά εδώ δεν με παίρνει και το ξέρω.

Γι αυτό και γυρίζουμε το σύστημα σ'ένα ακόμη πιο συντηρητικό 4-4-1-1 με δύο DM και τα εξτρέμ καρφωμένα στη γραμμή της σέντρας με σκοπό να βοηθήσουμε λίγο την άμυνά μας που βλέπει τα τρένα να περνούν. Νιώθω ότι πρέπει να φορέσω κι ένα καφέ πέτσινο, να πάρω μελαγχολικό ύφος και να κάνω τρία πακέτα τσιγάρα την ημέρα για να είμαι εντελώς μέσα στο κλιμα.


Αποτελέσματα:


Image


Και τις ισοπαλίες μας φέραμε και 4 συνεχόμενα clean sheet κρατήσαμε και τις πρώτες θέσεις κρυφοκοιτάξαμε λάγνα.
Στα τέλη του Αυγούστου ήρθε το youth intake όμως και χρειάστηκε να απαντήσω στο δίλημμα: συνεχίζουμε ως έχουμε κυνηγώντας θέση ανόδου ή εντάσσουμε στο rotation τους νουμπάδες ενόψει της νέας σεζόν;

Επέλεξα το δεύτερο διότι, κακά τα ψέμματα, αυτό είναι το επίπεδο που μας ταιριάζει και πρέπει ν'αρχίσουμε να σχεδιάζουμε για το μέλλον.
Ακόμη και στην απίθανη περίπτωση που ανεβαίναμε, θα επιστρέφαμε στην κατηγορία σούμπιτοι. Μια μέτρια σεζόν μπορώ να την ανεχτώ. Έναν υποβιβασμό από την άλλη όχι τόσο εύκολα.


Image


Πετυχαίνουμε λοιπόν το mid table που έχουμε τάξει στη διοίκηση σχετικά άνετα και τερματίζουμε 8οι όπως ακριβώς στον πρώτο γύρο. Δεν με πολυχαλάει να πω την αλήθεια.


Highlight του γύρου αυτού είναι το πρώτο γκολ απόφοιτου των ακαδημιών, με το φετινό πουλέν Emil Johansson να σφραγίζει τη νίκη επί της Oddevold μ'ένα εξαιρετικό πλασέ από τα 3 μέτρα στην κενή εστία. Ακόμη πιο εντυπωσιακό από αυτό το γκολ σπάνιας ομορφιάς είναι το γεγονός ότι το κωλόπαιδο πρόλαβε ακόμη και ν'αποβληθεί με δύο κίτρινες κάρτες μέσα σε 20 λεπτά απέναντι στην Kortedala κάνοντας τον Gattusso να δακρύσει από συγκίνηση. Τσεκούρι από τα λίγα αλλά τον υπολογίζω για βασικό από του χρόνου γιατί δεν μπορώ να κάνω κι αλλιώς. Και γιατί πιστεύω ότι μπορεί να φέρει φράγκα στην ομάδα.


Αποδόσεις παικτών:


Image
Image


Ή αλλιώς η μετριότητα αποτυπωμένη σε μερικά pixel.
Θα ξεχωρίσω όμως τον Axel τον Olsson.

Ο Axel ο Olsson ήταν μια τίμια βασικορεζέρβα στο πρώτο μισό της σεζόν και πήρε θέση βασικού όταν αποφάσισα να εντάξω ένα AMC στο σύστημα.
Και βασικά έπαιξε γιατί ήταν το μόνο αξιοπρεπές AMC στο ρόστερ. Και έπαιξε καλά, κερδίζοντας την ανανέωση του συμβολαίου του και μια θέση στην αρχική ενδεκάδα της επόμενης σεζόν.


Γενικά φέτος ήμασταν η χαρά του ιατρικού τημ που κέρδισε τα πενιχρά μηνιάτικά του και με το παραπάνω:


Image


Φάγαμε και δώσαμε πολύ ξύλο, δεν ξέρω βέβαια γιατί περίμενα κάτι διαφορετικό στην τρίτη κατηγορία της Σουηδίας.


Ήταν όμως μια αξιοπρεπής πρώτη σεζόν για τον ήρωά μας και τα καμάρια του:



Image



Η επόμενη φυσικά προμηνύεται ακόμη πιο δύσκολη καθώς έχουμε ήδη χάσει τον βασικό μας τερματοφύλακα και το ίδιο αναμένεται να συμβεί και με τον καλύτερό κεντρικό μας αμυντικό, Erik Johansson, ο οποίος για την ώρα αρνείται να συζητήσει για νέο συμβόλαιο.


Και προφανώς οικονομικά παραπαίουμε και δεν βλέπω ν'αλλάζει εύκολα αυτό στο προσεχές διάστημα:


Image


Αλλά τα εύκολα δεν μας αρέσουν. Ή μάλλον μας αρέσουν όμως δεν θα έρθουν σύντομα οπότε δεν έχει νόημα να τα σκεφτόμαστε.
User avatar
Stoperhaimer
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2427
Joined: Thu Nov 10, 2011 9:11 pm
Football Manager της ομάδας: AC Milan
Αγαπημένη Ομάδα: BVB
facebook προφίλ: panagiotis.tamtakos.3
twitter: PanosTamtakos
Status: The rules of soccer are very simple: if it moves, kick it. If it doesn't move, kick it until it does
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εισαι και εσυ με το youth challenge, ειμαι και εγω με το Pouro challenge. Στηριζουμε αναφανδον.
tiziano wrote: Όταν ο Κάρλο έπαιζε τέτοιο στυλ ποδοσφαίρου ως μέσος σε υψηλό επίπεδο (έστω με τελειωμένα γόνατα), ο Ζοζέ ήταν 15 χρόνια μακριά από το να φωνάζει visca el barca ως υπάλληλος της Μπαρτσελόνα.
:tsatila:
Spoiler: show
Image
User avatar
Anton Kousnij
Football Legend
Football Legend
Posts: 12695
Joined: Sat Nov 03, 2007 6:29 pm
Football Manager της ομάδας: γιατι προλαβαίνω?
Αγαπημένη Ομάδα: spartak limassol
facebook προφίλ: antonis.bourlis
Status: είναι τα 4 στοιχειά και πανω απ'όλα η φωτιά
Has thanked: 0
Been thanked: 7 times

Οπου ναναι θα σου δωσει 0 ευρω η διοικηση για τα συμβολαια

Sent from my Blade S6 using Tapatalk
Γίνε μαντέμι πρώτα
User avatar
kollitos
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 311
Joined: Thu May 15, 2003 11:00 pm
Location: Marousi
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Bravo Migeo..τα πας πολυ καλα...εξαιρετικο challenge...εγω ξεκινησα αντιστοιχο με τον Ηρακλή. Εχει και τους περιορισμους μεταγραφων οποτε βολευει..! αν και νομιζω εχει bug στις μεταγραφες και τις ανανεωσεις του..δε φευγουν..θα δω...καλη επιτυχια στο save σου! πολυ δυσκολο...σε καταλαβαινω απολυτα ποσο υποφερεις!
User avatar
Thodoris213
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 374
Joined: Thu May 22, 2008 3:51 pm
Football Manager της ομάδας: Kavala, PAOK, Leeds, Dortmund
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πως πάει το project?

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
Ακόμα και μια κοινωνία ηλιθίων είναι ταξική. Έτσι ένας ηλίθιος πλούσιος είναι απλά πλούσιος ενώ ένας ηλίθιος φτωχός είναι απλά ηλήθιος. *Αρκάς

https://www.facebook.com/pages/PAOK-Fan ... ef=tn_tnmn PAOK Fan Page

https://www.facebook.com/pages/%CE%9D%C ... 070?ref=hl ΝΕΟ ΓΗΠΕΔΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ ΤΩΡΑΑΑ !!!
migeo
Backup
Backup
Posts: 770
Joined: Sun Jul 13, 2008 6:59 pm
Football Manager της ομάδας: Ängelholms FF
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Το project είχε μπει σε μια μικρή παύση λόγω διακοπών Πάσχα και πάνω που ετοιμαζόταν να επανεκκινήσει, τσουπ να σου κι ένας πυρετός που μόλις με άφησε. Από την επόμενη εβδομάδα θα υπάρξει update.
User avatar
Thodoris213
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 374
Joined: Thu May 22, 2008 3:51 pm
Football Manager της ομάδας: Kavala, PAOK, Leeds, Dortmund
Has thanked: 0
Been thanked: 0



Sent from my SM-G920F using Tapatalk
Ακόμα και μια κοινωνία ηλιθίων είναι ταξική. Έτσι ένας ηλίθιος πλούσιος είναι απλά πλούσιος ενώ ένας ηλίθιος φτωχός είναι απλά ηλήθιος. *Αρκάς

https://www.facebook.com/pages/PAOK-Fan ... ef=tn_tnmn PAOK Fan Page

https://www.facebook.com/pages/%CE%9D%C ... 070?ref=hl ΝΕΟ ΓΗΠΕΔΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ ΤΩΡΑΑΑ !!!
User avatar
Thodoris213
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 374
Joined: Thu May 22, 2008 3:51 pm
Football Manager της ομάδας: Kavala, PAOK, Leeds, Dortmund
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Περαστικά!!

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
Ακόμα και μια κοινωνία ηλιθίων είναι ταξική. Έτσι ένας ηλίθιος πλούσιος είναι απλά πλούσιος ενώ ένας ηλίθιος φτωχός είναι απλά ηλήθιος. *Αρκάς

https://www.facebook.com/pages/PAOK-Fan ... ef=tn_tnmn PAOK Fan Page

https://www.facebook.com/pages/%CE%9D%C ... 070?ref=hl ΝΕΟ ΓΗΠΕΔΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ ΤΩΡΑΑΑ !!!
migeo
Backup
Backup
Posts: 770
Joined: Sun Jul 13, 2008 6:59 pm
Football Manager της ομάδας: Ängelholms FF
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

2018


Το πρώτο πράγμα που έκανα λαμβάνοντας υπ'όψιν το ρόστερ της ομάδας ήταν ν'αλλάξω το σύστημα στο αγαπημένο μου 4-4-1-1 με αντεπιθέσεις. Στην τρίτη κατηγορία της Σουηδίας το παιχνίδι κατοχής δεν έχει κανένα απολύτως νόημα - κυρίως γιατί οι περισσότεροι παίκτες είναι ταγάρια και δευτερευόντως διότι οι κενοί χώροι είναι άπλετοι.


Image


Για να μάθουμε να παίζουμε έτσι δεν θα χρησιμοποιήσουμε μόνο τα φιλικά αλλά και τα τρία παιχνίδια της φάσης ομίλων του Κυπέλλου που διεξάγεται πριν την έναρξη του πρωταθλήματος.


Image


Μεχ. Δεν με νοιάζουν ιδιαίτερα τ'αποτελέσματα στα φιλικά. Καλό ότι στα τελευταία βελτιωθήκαμε και ανέβηκε το morale.


Το μοναδικό που ήλπιζα από το Κύπελλο είναι να μας φέρει μεγάλο αντίπαλο στην έδρα μας για να βγάλουμε κάνα φράγκο από τα εισιτήρια. Κι όχι μόνο εισακούστηκα αλλά ήρθε ο μεγαλύτερος δυνατός. Φιλοξενήσαμε τη Μάλμε και κόψαμε περίπου 2500 εισιτήρια. Κι αυτοί μας έκοψαν τον κώλο. Όλοι χαρούμενοι.


Image


Η ήττα με 3-2 που βλέπετε ήταν για τον πρώτο γύρο του Κυπέλλου της φετινής σεζόν. Η ομάδα που μας κέρδισε παίζει non league ποδόσφαιρο κι εκμεταλλεύτηκε το ροτέισον που έκανα γι αυτό το παιχνίδι. Λίγο μ'ένοιαξε βέβαια, ας το χαρούν.


Ο στόχος μου στο πρωτάθλημα ήταν να κάνουμε μια σεζόν παρόμοια της περσινής και να ξεπεταχτεί σοβαρά κάποιο από τα πιτσιρίκια. Της διοίκησης να μην πέσουμε. Οι μπουκ λεφτά θα βγάλουν ούτως ή άλλως, ελπίζω όχι από εμάς όμως.


Image



Αποτελέσματα και βαθμολογία



Image
Image


Image



Βελτίωση παντού. Στη θέση τερματισμού, στους κερδισμένους βαθμούς και κυρίως στο ποδόσφαιρο που παίζει η ομάδα. Μια ομάδα στιβαρή στην άμυνα και φαρμακερή στις αντεπιθέσεις. Ακριβώς όπως την ήθελα. Αν είχαμε και έναν βαρβάτο φορ ίσως να χτυπούσαμε ακόμη και μια εκ των δύο πρώτων θέσεων. Δεν με πειράζει όμως. Η κατηγορία μας επιτρέπει να δίνουμε ευκολότερα χρόνο συμμετοχής στους νουμπάδες. Κι αυτό φαίνεται από το γεγονός ότι 5 εκ των 11 βασικότερων παικτών προέρχονταν από το περσινό intake. Κι ορισμένοι εξ'αυτών ήταν εντυπωσιακοί.


Όπως ο Nils Johanesson που κέρδισε με το σπαθί του τη θέση βασικού στην άμυνα δίπλα στον Hawunger ο οποίος είναι κι ο tutor του. Στο τέλος μάλιστα ψηφίστηκε και παίκτης της σεζόν.


Image


Όπως ο Oskar Johansson που πήρε σπίτι του τη φανέλα του βασικού δεξιού εξτρέμ αρπάζοντας από τα μαλλιά την ανέλπιστη ευκαιρία που του δόθηκε.


Image


Αλλά κυρίως όπως ο εξαιρετικός (αν και ψυχοπαθής) Emil Johansson, υπερβολικά καλός πλέον γι αυτό το επίπεδο κι η μεγαλύτερη ελπίδα μου να έρθουν σοβαρά χρήματα στο σύλλογο.


Image



Η ομάδα στο τέλος της σεζόν:




Image
Image


Image



Το μόνο που παραμένει στάσιμο είναι η κακή οικονομική μας κατάσταση. Κι αυτό δεν πρόκειται ν'αλλάξει μέχρι να κάνουμε την πρώτη μεγάλη πώληση ή να βγούμε στην Ευρώπη (lol).
Διόρθωση. Μέχρις ότου ν'αγοραστεί κάποιο διαμαντάκι μας για ψίχουλα και 50% percentage of next sale, να παίξει καλά σε υψηλότερο επίπεδο κι από εκεί να φύγει με φράγκα για το εξωτερικό. Έτσι δουλεύει η φάση εδώ.


Μέχρι τότε όμως ιδού o τρύπιος κουμπαράς μας:



Image



Team Watch


Image



:arrow: Στο επόμενο ποστ το 2018 youth intake




(όποιο screenshot θέτε το ζητάτε)
Last edited by migeo on Sun Jun 11, 2017 2:46 am, edited 1 time in total.
migeo
Backup
Backup
Posts: 770
Joined: Sun Jul 13, 2008 6:59 pm
Football Manager της ομάδας: Ängelholms FF
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Πριν την παρουσίαση του youth intake, έκτακτη ενημέρωση για τους μυριάδες φίλους της Angelholms


Τα καλά νέα:


Image


Νέος HOYD. Και τι HOYD. Εκπληκτικός για το επίπεδό μας.



Τα κακά νέα:


Image



Τον ήθελε η μισή Allsvenskan. Φαγώθηκε να φύγει. Τουλάχιστον πήραμε καλά λεφτά για τα δεδομένα της κατηγορίας, πάει στη μεγαλύτερη ομάδα της χώρας κι ελπίζω να πιάσει εκεί μελλοντικά και να πωληθεί για ένα αξιοπρεπές ποσό.



Τα μέτρια νέα:


Image



Θα τον έχουμε για έναν ακόμη χρόνο μαζί μας. Ήταν αδιαπραγμάτευτος όρος, ειδικά από τη στιγμή που δεν έχει ξεπεταχτεί ικανός διάδοχος.
migeo
Backup
Backup
Posts: 770
Joined: Sun Jul 13, 2008 6:59 pm
Football Manager της ομάδας: Ängelholms FF
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

2018 youth intake


Το περσινό youth intake χαρακτηρίζεται επιτυχημένο καθώς 5 παίκτες της φουρνιάς του '17 είναι ήδη βασικοί στην πρώτη ενδεκάδα. Τι έγινε όμως με το φετινό;


Αυτό έγινε:

(τους παίκτες έφερε στην ομάδα ο προηγούμενος HOYD)



Image




Υπογράψαμε μόνο τους 8 πρώτους και ξεχωρίζουμε τους Erik Andersson (18A), Robin Bjork (18B) και Emil Karlsson (18C).


Ο πρώτος είναι ο καλύτερος της φουρνιάς σύμφωνα με τον προηγούμενο HOYD. Το πρόβλημα είναι πως ο Martin Hultin (17D) θα πάρει φανέλα βασικού φέτος στο αριστερό άκρο της μεσαίας γραμμής κι αυτός θα χρειαστεί να περιμένει την ευκαιρία του. Συν τοις άλλοις το intake μας έδωσε και τον Jens Jonsson (18F) που είναι αντίστοιχης αξίας, οπότε θα δοθεί μάχη για τη θέση.


Ο τρίτος έχει το υψηλότερο determination απ'όλους όσοι έχουν προέλθει από τις ακαδημίες αυτές τις δύο σεζόν και θα είναι σοβαρός ανταγωνιστής του Robin Palmer (17F) για τη θέση του δεξιού μπακ.


Ο δεύτερος είναι το πουλέν μου απ'αυτό το intake. Του έδωσα 4 συμμετοχές στα τελειώματα της σεζόν, τρεις ως αλλαγή και μία ως βασικό. Πέτυχε 2 γκολ κι έδειξε ν'ανταποκρίνεται καλύτερα από τον Kayembe - Ilolo ως ο μοναδικός επιθετικός στο σύστημα. Αν ήταν και λίγο πιο γρήγορος θα λογιζόταν ήδη βασικός και αναντικατάστατος, για την ώρα θα μοιράζεται τη θέση με τον χασογκόλη κι ας επικρατήσει ο καλύτερος. 'Ηθελα πάντως έναν ελπιδοφόρο επιθετικό από αυτή τη φουρνιά κι ευτυχώς μου ήρθε αυτό το μυστήριο τρένο που παίζει και M(C) και διαθέτει εντυπωσιακό workrate. Κάτι μου λέει πως η επόμενη μεγάλη πώληση θα είναι η δική του.
Post Reply

Return to “Ιστορίες”