You'll Never Win Anything With Kids

"Καίγεσαι" και λιώνεις με το FM...Do it loud and proud...Μοιράσου τα κατορθώματα και τις αποτυχίες σου. Πες το με μια ιστορία και γράψε ΙΣΤΟΡΙΑ!
Post Reply
migeo
Backup
Backup
Posts: 770
Joined: Sun Jul 13, 2008 6:59 pm
Football Manager της ομάδας: Ängelholms FF
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

...η μήπως δεν έχουν έτσι τα πράγματα;

Spoiler: show
Διαβάζοντας ως επί το πλείστον πολύ καλά λόγια για τη φετινή έκδοση του FM, αποφάσισα ότι ήρθε η ώρα να κάνω το άλμα από το 15 και να την αγοράσω επιτέλους. Μαζί με αυτή την απόφαση επανήλθε και η όρεξη για storywriting. Ο τομέας των ιστοριών ήταν πάντα ο αγαπημένος μου και παρ'ότι δυστυχώς χρονιά με τη χρονιά όλο και ατονεί το ενδιαφέρον των περισσότερων να μοιραστούν τις πορείες τους, χαίρομαι που εκτός από τους γερόλυκους :-D DrGonzo και Tsakalaki που είναι σταθερές αξίες στο χώρο, βλέπω φέτος δύο νέα πρόσωπα να γράφουν με μεράκι για τα επιτεύγματά τους στον θαυμαστό κόσμο του FM. Αναφέρομαι φυσικά στους Alefantos.79 και Diego91 τους οποίους διαβάζω ανελλιπώς.

Επιστρέφουμε στα του παιχνιδιού όμως. Όπως ίσως να προδίδει και ο τίτλος της ιστορίας, το save αυτό θα έχει κάποιους περιορισμούς. Μπορούμε να πούμε ότι είναι θα είναι ένα μιξ από youth only και journeyman challenge. Οι κανόνες έχουν ως εξής:

:arrow: Ξεκινάω unemployed, με Sunday League experience και κανένα δίπλωμα προπονητικής.

:arrow: Άπαξ και βρω την πρώτη μου ομάδα κάθομαι εκεί μέχρι να με απολύσουν. Αν αυτό συμβεί, μόνο τότε έχω το δικαίωμα να μετακινηθώ σε άλλη.

:arrow: Ποιο είναι το πιο διασκεδαστικό στοιχείο του FM? Πάμε όλοι μαζί: "Μεταγραφέεεεες". Ε δεν θα 'χει τέτοιες εδώ πέρα. Οι μόνοι παίκτες που θα προστίθενται στην πρώτη ομάδα θα είναι
αυτοί που θα βγάζουν οι ακαδημίες μας.


:arrow: Αν χρειαστεί ν'αλλάξω ομάδα (-ες) στο save ο παραπάνω κανόνας συνεχίζει να ισχύει.

:arrow: Διατηρώ το δικαίωμα ν'ανανεώνω τα συμβόλαια των προϋπάρχοντων παικτών της ομάδας.

:arrow: Οι μόνες μεταγραφές που επιτρέπεται να κάνω αφορούν παίκτες που έχουν βγει από τις ακαδημίες της ομάδας.


Για να μην μακρηγορώ, αυτός εδώ ο ομορφάντρας είναι ο πρωταγωνιστής της ιστορίας μας:


Image


George Nolan, ετών 27, γεννηθείς στο μαγευτικό Liverpool της Αγγλίας και οπαδός της ομώνυμης ομάδας. Προπονητικά δεν τον ξέρει η μάνα του κι επειδή τουλάχιστον διαθέτει αυτογνωσία, ξέρει πως για να βρει δουλειά θα χρειαστεί να ψάξει στα πιο εξωτικά μέρη της Ευρώπης.


Image


Και το κυνήγι αρχίζει...
Last edited by migeo on Mon Apr 03, 2017 2:54 pm, edited 1 time in total.
migeo
Backup
Backup
Posts: 770
Joined: Sun Jul 13, 2008 6:59 pm
Football Manager της ομάδας: Ängelholms FF
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Κάθε αρχή και δύσκολη


Όλοι εδώ μέσα είμαστε οπαδοί κάποιας ομάδας. Αυτό συνεπάγεται ότι διαθέτουμε άποψη, πολλές φορές ισχυρή, για τα όσα συμβαίνουν σ'αυτή ακόμη κι αν δεν παίζουμε κανένα ρόλο στη λήψη των τελικών αποφάσεων.

Με το χέρι στην καρδιά λοιπόν, πόσοι από μας θα ενθουσιαζόμασταν στην ιδέα ν'αναλάβει τα ηνία της ομάδας μας ένας παντελώς άγνωστος τυπάκος χωρίς ούτε ένα χαρτί που ν'αποδεικνύει ότι γνωρίζει έστω και τα βασικά του αθλήματος;

Το ίδιο ακριβώς σκέφτηκαν και οι διοικήσεις των περισσότερων ομάδων στις οποίες έστειλε βιογραφικό ο Nolan. Κάποιες εξ'αυτών βέβαια είχαν την ευγενική καλοσύνη να τον καλέσουν σε συνέντευξη, με μοναδικό αποτέλεσμα να τον ξεπαραδιάσουν, καθώς έξοδα μετακίνησης δεν προβλέπονται για ανθρώπους που δεν έχουν προπονήσει ούτε την U12 της γειτονιάς τους:


Image

Image

Image

Image


Βέβαια αυτός ο αλητήριος λιμενοπόντικας είχε και αρκετό θράσος ώστε να απορρίψει πρόταση συμβολαίου από ομάδα σχεδόν καταδικασμένη να υποβιβαστεί από την τρίτη κατηγορία της Σουηδίας:


Image


Το ημερολόγιο έδειχνε αισίως Νοέμβριο του 2016 και ο scouser μας ακόμη ζούσε με τη σύνταξη των γονιών του...
Last edited by migeo on Mon Apr 03, 2017 3:08 pm, edited 3 times in total.
migeo
Backup
Backup
Posts: 770
Joined: Sun Jul 13, 2008 6:59 pm
Football Manager της ομάδας: Ängelholms FF
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Η πρόσληψη


Ο Νοέμβριος δεν είναι μήνας που ενδείκνυται για άνεργους προπονητές να συνεχίζουν το κυνήγι εργασίας. Τα πρωταθλήματα είναι ακόμη στις αρχές τους, οι συνάδελφοί τους δεν έχουν ακόμη προλάβει να πετύχουν ή να αποτύχουν τους εκάστοτε στόχους τους και οι ομάδες δεν είναι έτοιμες ακόμη να κάνουν τέτοιες αλλαγές. Σωστά; Σωστά εκτός αν μιλάμε για τα Βαλκάνια που δεν φημίζονται για την...εχμ...υπομονετικότητά τους ή για τις βόρειες χώρες που δεν φημίζονται για τα φυσιολογικά προγράμματά τους. Εκεί στόχευε κι ο δικός μας: είτε στον λάκκο με τα λιοντάρια είτε σ'αυτόν με τα πολλά σύμφωνα στα ονόματα. Κι εν τέλει έπεσε στον δεύτερο:


Image


Η Angelholms FF μέσα στην απελπισία της από τον φρέσκο υποβιβασμό στην τρίτη κατηγορία της Σουηδίας, σηκώνει το μεσαίο δάχτυλο στους ήδη απογοητευμένους οπαδούς της και προσλαμβάνει ως προπονητή τον George Nolan για τον επόμενο χρόνο. Και η διοίκησή της, προφανώς γοητευμένη από το θεληματικό του πηγούνι και τα τσακίρικά του μάτια, του κάνει κι ένα χατήρι προτού καλά καλά βγει από το προπονητικό του αυγό:


Image


Έτσι λοιπόν ο νεαρός μας αγγλέουρας ετοιμάζει βαλίτσες για Σουηδία, ξεκινώντας την προπονητική του περιπέτεια από το παραθαλάσσιο Angelholm.


Image
Last edited by migeo on Mon Apr 03, 2017 3:37 pm, edited 1 time in total.
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ΝΑΙ! Ιστορίες με Youth Challenge, ακολουθώ ηδη πιστά!


Sent from my iPad using Tapatalk
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
migeo
Backup
Backup
Posts: 770
Joined: Sun Jul 13, 2008 6:59 pm
Football Manager της ομάδας: Ängelholms FF
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Angelholms FF - Μια γνωριμία


Εντάξει, ας είμαστε σοβαροί, μιλάμε για ένα σύλλογο που αμφιβάλλω αν τον γνωρίζουν ακόμη κι οι πιο καμμένοι στοιχηματάκηδες. Αυτομάτως λοιπόν το καλτόμετρό μου βαράει κόκκινα. Κι αν το συνδυάσω αυτό με το γεγονός ότι δεν έχω παίξει ποτέ σκανδιναβικό save αυτά τα 15 χρόνια που ασχολούμαι με το μάνατζερ, το save αυτό παίρνει καλό δρόμο από την αρχή.


Τι έχουν πετύχει όμως αυτοί οι φτωχοδιάβολοι στη σχετικά σύντομη ιστορία τους;



ImageImage



Προφανώς τίποτα το σημαντικό. Δεν είναι κι ότι χρειάζονται αίθουσα τροπαίων. Και στο κουζινάκι δίπλα στο γραφείο του προέδρου να βάλουν τους μαστραπάδες τους δεν θα καταλάβει κανείς τη διαφορά.


Κι από εγκαταστάσεις κύριε;


Image


Σκίζουμε. Φυσικά αυτό είναι το αλατοπίπερο του save. Θα προσπαθήσουμε σταδιακά να δημιουργήσουμε την κορυφαία ακαδημία της χώρας, έπειτα της Ευρώπης κι ύστερα του κόσμου ολ...εντάξει φτάνει. Δεν χρειάζεται να προτρέχουμε. Ένα βήμα τη φορά κι άλλα ωραία αντίστοιχα κλισέ.


Φυσικά δεν περίμενε κανείς να τα οικονομικά της ομάδας να είναι και ιδιαίτερα νοικοκυρεμένα. Ειδικά αν λάβουμε υπ'όψιν ότι ο προηγούμενος προπονητής ήταν μάλλον και μέλος του παλιού ΠΑΣΟΚ (του Ορθόδοξου) σκορπώντας το μπαγιόκο δίχως να το λογαριάζει:


Image


Αυτό όμως ελπίζω διορθωθεί από την πολιτική (μη) μεταγραφών που θα ακολουθήσουμε.


Πως όμως βρέθηκαν στα...σαλόνια της τρίτης κατηγορίας; Έπειτα από αυτή την εντυπωσιακά απαράδεκτη σεζόν:


Image


Ούτε μια νίκη μέσα στο 2016, συμπεριλαμβανομένου και του κυπέλλου :!:


Αλλά όλα αυτά είναι παρελθόν και δεν έχουν πλέον σημασία. Με τις αγωνιστικές υποχρεώσεις να ξεκινούν τον Απρίλη του '17, ο Nolan έχει μπροστά του 4 μήνες να προετοιμάσει μια ομάδα που δεν θα θυμίζει σε τίποτα τον αχταρμά που παρέλαβε.


Image


Angelholms FF - Team Watch

Image
migeo
Backup
Backup
Posts: 770
Joined: Sun Jul 13, 2008 6:59 pm
Football Manager της ομάδας: Ängelholms FF
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Οι πρώτες κινήσεις

Έχω ένα FMικό φετίχ. Να προσπαθώ να φέρνω το καλύτερο staff που μπορώ σε κάθε ομάδα που προπονώ. Μπορώ να πω ότι τη βρίσκω περισσότερο όταν υπογράφω έναν βαρβάτο coach παρά ένα ταλεντάκι που μπορεί να εξελιχθεί σε world class παίκτη.


Ειδικά σ'αυτό το save, το φετίχ μου αυτό καθίσταται και πρωταρχική ανάγκη. Με την ομάδα να στερείται από Head Of Youth Development καθώς και coaches, προπονητές για τις μικρές ομάδες αλλά και scouts (ψιλοαδιάφορο αυτό) βγήκα παγανιά και προσέλαβα κόσμο και ντουνιά.


Ο πιο σημαντικός όλων. Ο νέος μας HOYD. Ο,τι καλυτερο μπορούσα να φέρω και με καλή προσωπικότητα που μετράει πολύ στη μελλοντική εξέλιξη των παιδιών από την ακαδημία μας:


Image


Απέλυσα και τον άχρηστο βοηθό μου αντικαθιστώντας τον με τον βετεράνο διεθνή Ιρλανδό Kevin Kilbane:


Image


Και γενικότερα, γιομίσαμε backroom staff να μην αισθανόμαστε μοναξιές:


Image



Ας πάμε λίγο να χαζέψουμε και το ρόστερ της ομάδας:


Image


Μια χαρά για το επίπεδο που θα παίζουμε από του χρόνου. Πολύ νιάτο, τσουβάλια potential και με μερικές προσθήκες από την ομάδα νέων θεωρώ ότι θ'αποκτήσουμε και το απαιτούμενο βάθος.


Image


Χμμμ, τίποτα εκτός από έναν 19χρονο Δανό που προβλέπεται να μείνει έξω για 7-9 μήνες.


Δεν πειράζει, πάμε στην U19. Σίγουρα κάποιο ταλεντάκι θα αξίζει να πάρει ευκαιρίες:


Image


Nope, nada, niente. Big problemo.


Δεν το είχα προβλέψει αυτό. Και κάπου εδώ να σημειώσω ότι το youth intake στη Σουηδία γίνεται τέλη Αυγούστου ή αρχές Σεπτέμβρη. Το οποίο σημαίνει ότι γι αυτή τη σεζόν και μόνο θα χρειαστεί να παραβλέψω έναν βασικό κανόνα του challenge.


:arrow: Μονάχα για την αγωνιστική σεζόν 2017 έχουμε τη δυνατότητα να αποκτήσουμε με μεταγραφή ή δανεισμό παίκτες από άλλες ομάδες. Προτεραιότητα θα δοθεί φυσικά σε παίκτες που έχουν προέλθει από τις ακαδημίες της Angelholms FF.
Diego91
Amateur
Amateur
Posts: 107
Joined: Sun Feb 01, 2015 4:05 pm
Football Manager της ομάδας: Νapoli , Marseille , AEK
Αγαπημένη Ομάδα: OM
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλως μας ηρθες στην παρεα μας και φυσικα ξεκινας κατι που εγω προσωπικα δεν θα το επιχειρουσα γι αυτο και εχεις
απειρα respect απο μενα!! Την ομαδα να σου πω την αληθεια ουτε καν που την ξερω :P αλλα θα την μαθουμε απο εσενα
και εχεις και πολυ δουλεια απο οτι βλεπω! Να πω κατι για τον βοηθο σου τον Ιρλανδο οτι εχει φατσα που σε κερναει ανετα 3-4 ουισκακια μετα απο καθε νικη και ακομη παραπανω μετα απο ηττες :D Περιμενουμε την συνεχεια με ανυπομονησια!
Καλη αρχη!
Image

H νεα μου ιστορια στο FM 2018
viewtopic.php?f=468&t=43634

H ιστορια μου στο FM 2017:
viewtopic.php?f=457&t=43113
migeo
Backup
Backup
Posts: 770
Joined: Sun Jul 13, 2008 6:59 pm
Football Manager της ομάδας: Ängelholms FF
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Diego91 σ'ευχαριστώ για το καλωσόρισμα! Η αλήθεια είναι πως το youth challenge δεν με συνάρπαζε ποτέ ούτε εμένα, μέχρι που διάβασα ένα εξαιρετικό story στο forum της SI και ψήθηκα άσχημα να το δοκιμάσω. Οπότε ποτέ μη λες ποτέ, από τη μία στιγμή στην άλλη ίσως να βρεθείς κι εσύ από το κοσμοπολίτικο Μιλάνο σε κάποια καταθλιπτική και generic πόλη του Ευρωπαικού βορρά παλεύοντας να παίξεις μπάλα με ξυλοκόπους. :D

Όσο για τον Kilbane, η αλήθεια είναι πως μόλις είδα αυτή την καούκα με το μαλλί πορνοστάρ δεκαετίας '80, αυτό το ατσάλινο διπλοσάγονο και (κυρίως) αυτό το γοητευτικό κενό στα μπροστινά δόντια, κάτι σκίρτησε μέσα μου. Είμαστε φτιαγμένοι ο ένας για τον άλλον. :D

Η συνέχεια από κάτω.
migeo
Backup
Backup
Posts: 770
Joined: Sun Jul 13, 2008 6:59 pm
Football Manager της ομάδας: Ängelholms FF
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

2017 - Preseason


Υπό κανονικές συνθήκες, το μοναδικό ενδιαφέρον που θα είχε η preseason μας θα ήταν το να προσπαθήσουμε να κρατήσουμε στο σύλλογο τους πιο ταλαντούχους νεαρούς.
Αντ'αυτού αναγκάζομαι (έλα που δεν σ'άρεσε κιόλας) - επαναλαμβάνω, μόνο γι αυτή τη σεζόν - να κάνω μεταγραφές ώστε η ομάδα ν'αποκτήσει ρόστερ.

Ένα ένα όμως τα πράγματα.


Κατ'αρχήν ο σύλλογος αναγκάστηκε να γίνει ημιεπαγγελματικός λόγω του υποβιβασμού στην τρίτη κατηγορία.


Image


Αυτό σημαίνει part time ή/και non contract συμβόλαια, αμοιβή με τη συμμετοχή, μικρότερο wage budget και άλλα τέτοια ωραία τα οποία να πω την αλήθεια μου αρέσουν και τα έχω συνηθίσει κιόλας από την πολύχρονη περιπλάνηση στις μικρές κατηγορίες της Αγγλίας.

Φυσικά ο Nolan δεν θ'αποτελούσε εξαίρεση. Ταυτόχρονα όμως τσίμπησε και μονοετή επέκταση που καθόλου δεν τον χαλούλου.


Image


Έχοντας 4 γεμάτους μήνες να προετοιμάσει την ομάδα, ο Nolan ξαμόλησε τα λαγωνικά του στην αγορά. Με JPA και JPP που με το ζόρι πιάνουν διψήφιο βέβαια, ήταν εύκολο να του πασάρουν σάπιο κρέας για μπον φιλέ.


Το έργο του έγινε ακόμη δυσκολότερο όταν είδε δύο εκ των καλύτερων παικτών του ν'αρνούνται την ανανέωση συμβολαίου και να μένουν ελέυθεροι. Ο κεντρικός αμυντικός Eric Widen και ο εξτρέμ Andreas Karlsson δεν θα συνέχιζαν στην ομάδα και πλέον η Angelholms έμενε τρομακτικά γυμνή σε αρκετές θέσεις του γηπέδου.


Έτσι ακολούθησε αυτό:


Image



Αφού πρώτα ξοδεύτηκαν τα διαθέσιμα χρήματα για ελεύθερους ποδοσφαιριστές, η ομάδα κινήθηκε σε αρκετούς δανεισμούς παικτών για τους οποίους δεν χρειάστηκε να δοθεί φράγκο.


Οι τελευταίοι δεν θα παρουσιαστούν καθώς θα παραμείνουν στο ρόστερ μόνο για την τρέχουσα σεζόν όσο καλά κι αν αποδώσουν.


Οι υπόλοιποι ήταν οι εξής:

Jonas Nilsson - ξεκίνησε από τις ακαδημίες της ομάδας
Hampus Gustavsson
Adam Westin
Jamaal Raage - με πέρασμα και από την Άρσεναλ :!:
Carl Hawunger
Frederic Kayembe Ilolo - και να μην ήταν καλός, θα τον έφερνα μόνο και μόνο για το όνομά του :D


Καταφέραμε να βγάλουμε και λίγα χρήματα από την πώληση παικτών, με την Varnamo να ντύνεται γιαγιά τα Χριστούγεννα και να μας δίνει συνολικά ένα δεκαχίλιαρο "έτσι, για να κεράσεις ένα καφέ την κοπέλα σου". Η αλήθεια είναι πως τον ταλαντούχο 17χρονο Nilsson τον υπολόγιζα, αλλά τα λεφτά ήταν καλά και κυρίως τα έχουμε ανάγκη.


Ας δούμε όμως το ρόστερ θέση θέση:


Τερματοφύλακες


Image


Αμυντικοί


Image


Μέσοι/Μεσοεπιθετικοί


Image


Επιθετικοί


Image



Κι αυτή ήταν η πρώτη και τελευταία φορά που γίνεται μεταγραφικό ποστ σ'αυτή την ιστορία. Τουλάχιστον μου ΄φυγε το άχτι. :-D



Η ομάδα θα δούλευε 3 συστήματα: Το φλατ 4-4-2, το 4-4-1-1 με δυο αμυντικά χαφ και το κλασσικό πλέον 4-1-2-2-1 ή 4-3-3 με V στο κέντρο. Κι αν εξαιρέσουμε το τελευταίο, το familiarity της ομάδας ήταν τραγικό με τ'άλλα δύο. Προσθέστε στην εξίσωση ότι έχουμε κι ένα σκασμό νέους παίκτες και τι προκύπτει;


Φιλικά. Πολλά φιλικά.


Image


Η αλήθεια είναι ότι, όπως πάντα, τ'άφησα στον βοηθό μου γιατί τα βαριέμαι αφόρητα. Σκοπός ήταν ν'αρχίσει να γίνεται ομάδα αυτό το τσούρμο ανθρώπων και νομίζω 12 παιχνίδια είναι ένα καλό βήμα προς αυτή την κατεύθυνση.


Με το πρωτάθλημα έτοιμο ν'αρχίσει είμαι εν γένει αισιόδοξος. Μόλις υποβιβαστήκαμε, άρα έχουμε παίκτες στο ρόστερ με εμπειρία από ανώτερη κατηγορία. Οι μεταγραφές μας με άφησαν ικανοποιημένο. Έχουμε ένα γεμάτο ρόστερ για 26 παιχνίδια, κάτι το οποίο σημαίνει ότι μπορούμε ν'αντιμετωπίσουμε ενδεχόμενους τραυματισμούς και τιμωρίες.


Λέμε λοιπόν στη διοίκηση ότι στοχεύουμε σ'ένα mid table finish αλλά στην πραγματικότητα γλυκοκοιτάζουμε τις δύο πρώτες θέσεις που οδηγούν στην άνοδο.



Image



Ή και όχι.
User avatar
smtmk
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2127
Joined: Fri May 15, 2015 2:59 pm
Football Manager της ομάδας: Panthrakikos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Στηριζουμε! Καλο κουραγιο!
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10021
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Να πω την αλήθεια το concept δε με ψήνει! :P Ξεκινάς με μια πολύ χαμηλού επιπέδου ομάδα και θες να παίξεις μόνο με παίκτες από την ακαδημία της. Ε δεν βλέπω μεγάλη προοπτική σε αυτό. Λογικό να μην έχει καλές ακαδημίες και λογικό να μην μπορείς να πετύχεις με τα λιμά που έχει. :P Ίσως αν έβαζες στους "κανόνες" να παίρνεις παίκτες μέχρι κάποια ηλικία μόνο (24 ή 25 πχ) να είχε πιο ενδιαφέρον. Καλά κουράγια πάντως!
I LOVE THIS SITE!!!
migeo
Backup
Backup
Posts: 770
Joined: Sun Jul 13, 2008 6:59 pm
Football Manager της ομάδας: Ängelholms FF
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

tonousou το καταλαβαίνω αυτό που λες. Ούτε εμένα με πολυέψηνε η φάση "πιτσιρίκια από τα σπλάχνα μας" γιατί κι εγώ καβλομεταγραφάκιας όπως όλοι είμαι. :D Απλώς έψαχνα κάτι διαφορρετικό που να μην το έχω ξαναπροσπαθήσει κι επειδή έχω και μια μούρλα με τα start unemployed saves είπα να το συνδυάσω. Θα 'χει την πλάκα του πιστεύω κι επειδή τακτικά στο FM δεν είμαι και τίποτα το τρομερό, θα ζοριστώ αρκετά λογικά και θα βγει και γέλιο. :-D

Το θέμα είναι ότι δεν αναγκάστηκα να κάνω μεταγραφές επειδή οι παίκτες των ακαδημιών ήταν τον πτσο κλαίγανε. Δεν υπήρχαν καθόλου παίκτες στις μικρές ομαδες! Δεν υπήρχε καν HOYD όταν ανέλαβα οπότε εικάζω ότι αυτό φταίει. Το θετικό είναι πως το επίπεδο του junior coaching είναι σχετικά υψηλό για την κατηγορία, οπότε ελπίζω να βγουν μερικά παικτάκια με υψηλό CA που να μπορούν να πάρουν κατ'ευθείαν θέση ακόμη και στην ενδεκάδα.
User avatar
vorxis
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2015
Joined: Mon Jun 07, 2010 6:36 pm
Football Manager της ομάδας: Plymouth
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωραιο challenge migeo,ελπιζω να τα καταφερεις με τους ξυλοκοπους εκει περα και να ανεβασεις την ομαδα φετος.
Αρρωστια ο kilbane, τον θυμαμαι απο τοτε που επαιζε μπαλα, με τα παπουτσια να χουν φαγωθει μπροστα απ τα μυτα.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
User avatar
Alefantos.79
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 295
Joined: Thu Aug 21, 2014 9:07 am
Football Manager της ομάδας: OLYMPIAKOS
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ & ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εννοείται ότι θα παρακολουθώ φίλε μου! Χαρά στο κουράγιο σου που ξεκινάς ένα τέτοιο save το οποίο θεωρώ ότι αν δεν το βαρεθείς γρήγορα θα σε κρατήσει μέχρι να βγει το καινούργιο fm! Μια παρατήρηση έχω να πω πάντως και θα ήθελα και τη γνώμη των υπολοίπων. Οπότε έχω αφήσει το βοηθό να αναλάβει όλα τα φιλικά της ομάδας μου δεν έχω και τόσο καλή σεζόν σε αντίθεση με την περίπτωση που αναλάβω εγώ τα περισσότερα και κοουτσαρει και αυτός κάνα δυο. Ελπίζω πάντως αυτό να μην συμβεί σε εσένα τώρα!

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
User avatar
kollitos
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 311
Joined: Thu May 15, 2003 11:00 pm
Location: Marousi
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καταπληκτικό challenge! είχα κάνει ένα παρόμοιο και γω στο προηγούμενο fm με την ποδοσφαιρομάνα Α.Ο Πεύκη. Πολυ δύσκολο και πολύ εκνευριστικό στην αρχή γιατί σου αγοραζανε για ψίχουλα η free τους παίχτες. Ψηνομαι πάντως να το ξαναδοκιμάσω γιατί όντως ήταν το πιο ενδιαφέρον save . με είχε κρατήσει πάρα πολύ καιρό. Θα σε παρακολουθώ στενά! καλά κουράγια!
Post Reply

Return to “Ιστορίες”