Πόσο ψηλά μπορεί να φτάσει ένα αστέρι ?

"Καίγεσαι" και λιώνεις με το FM...Do it loud and proud...Μοιράσου τα κατορθώματα και τις αποτυχίες σου. Πες το με μια ιστορία και γράψε ΙΣΤΟΡΙΑ!
Post Reply
User avatar
Alefantos.79
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 295
Joined: Thu Aug 21, 2014 9:07 am
Football Manager της ομάδας: OLYMPIAKOS
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ & ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Diego91 wrote:Φιλαρακι μου πραγματικα δεν το πιστευα διαβαζοντας το το παραπανω γιατι η ομαδα σου πεταγε φωτιες!! Δηλαδη μπορουσες ανετα να γραψεις ιστορια με την κατακτηση του τιτλου αν αντεχατε μεχρι τελους. Φυσικα δικαιολογημενα ξεσπασες...νταξει ο ανθρωπος ειναι αδικαιολογητος και καβουρας..φοβερη περιγραφη η αποχωρηση απο την ομαδα γεματο συναισθηματα. Πλεον σου ανοιγει ενας δρομος αλλος μεγαλυτερος με καλες ευκαιριες να διακριθεις με τιτλους και περισσοτερα χρηματα. Φτασε τα σφυρια ψηλα !!!

Στάλθηκε από το SM-J320F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δεν σου κρύβω ότι ήταν πολύ δύσκολη η απόφαση να φύγω αλλά βλέποντας ότι αυξάνεται το ενδιαφέρον για πολλούς από τους παίκτες του Αστέρα σκέφτηκα ότι δύσκολα θα μπορούσα να τους κρατήσω στην ομάδα και το καλοκαίρι θα έπρεπε πάλι να στήσω μια ομάδα από την αρχή. Όταν λοιπόν είδα το μήνυμα ότι ο πρόεδρος θέλει να συζητήσουμε για μεταγραφές αναθάρρησα. Τελικά όμως τα λεφτά που μου δίναμε δεν έφταναν ούτε για τσίχλες. Οπότε κατέληξα ότι είχε έρθει η ώρα να κάνω ότι δεν έκανα πέρυσι. Θα ανεβάζω ενημερώσεις από την πορεία του Αστέρα (άλλωστε την παρακολουθώ και εγώ). Μου αρέσει αυτή η πρόκληση και είμαι αισιόδοξος. Εξάλλου τα πρώτα δείγματα γραφής είναι ενθαρρυντικά!
User avatar
vorxis
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2015
Joined: Mon Jun 07, 2010 6:36 pm
Football Manager της ομάδας: Plymouth
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Με το δεξι ξεκίνησε η περιπέτεια σου στην Αγγλία, ελπιζω να συνεχισεις αναλογα.
Κριμα που έφυγες ετσι απ τον αστερα, ισως να καταφερνες να επερνες το πρωταθλημα φετος, ησουν πιο κοντα απο ποτέ.


Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
User avatar
Alefantos.79
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 295
Joined: Thu Aug 21, 2014 9:07 am
Football Manager της ομάδας: OLYMPIAKOS
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ & ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

vorxis wrote:Με το δεξι ξεκίνησε η περιπέτεια σου στην Αγγλία, ελπιζω να συνεχισεις αναλογα.
Κριμα που έφυγες ετσι απ τον αστερα, ισως να καταφερνες να επερνες το πρωταθλημα φετος, ησουν πιο κοντα απο ποτέ.


Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
Σε ευχαριστώ πολύ! Πραγματικά φέτος έμοιαζε ότι ήμουν πιο κοντά από ποτέ αλλά να σου πω την αλήθεια ξεκίνησα τη χρονιά έχοντας στο μυαλό μου ότι είχε έρθει η ώρα να πάω κάπου αλλού οπότε όταν άρχισαν να σκάνε οι προτάσεις δεν το σκέφτηκα παραπάνω. Βέβαια στην περίπτωση που είχα περάσει στην επόμενη φάση του Europa πιθανότατα να εμένα...

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Diego91
Amateur
Amateur
Posts: 107
Joined: Sun Feb 01, 2015 4:05 pm
Football Manager της ομάδας: Νapoli , Marseille , AEK
Αγαπημένη Ομάδα: OM
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αδερφε πολυ καλο ξεκινημα με τα σφυρια δεν το συζητω. Αλλαξες την ψυχολογια στην ομαδα και με την νικη επι της Σιτυ σε πιστεψαν περισσοτερο. Πολυ καλη προσθηκη ο Πακο γιατι εχει εξαιρετικο τελειωμα. Για μενα κυνηγα το FA δινει ευρωπη σε περιπτωση που δεν προλαβεις οποτε η νικη και η προκριση επι της Wattford παρα τις αλλαγες εχει μεγαλη σημασια. Πιστευω την εχεις την West Brom. Εκπληκτικη 6αρα πραγματικα αν διατηρησεις το ηθικο ψηλα θα ανεβεις πολυ βαθμολογικα. Τελος αν μπορεις ανεβασε μια εντεκαδα και συστημα! Καλη συνεχεια!!

Στάλθηκε από το SM-J320F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Image

H νεα μου ιστορια στο FM 2018
viewtopic.php?f=468&t=43634

H ιστορια μου στο FM 2017:
viewtopic.php?f=457&t=43113
User avatar
Alefantos.79
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 295
Joined: Thu Aug 21, 2014 9:07 am
Football Manager της ομάδας: OLYMPIAKOS
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ & ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Diego91 wrote:Αδερφε πολυ καλο ξεκινημα με τα σφυρια δεν το συζητω. Αλλαξες την ψυχολογια στην ομαδα και με την νικη επι της Σιτυ σε πιστεψαν περισσοτερο. Πολυ καλη προσθηκη ο Πακο γιατι εχει εξαιρετικο τελειωμα. Για μενα κυνηγα το FA δινει ευρωπη σε περιπτωση που δεν προλαβεις οποτε η νικη και η προκριση επι της Wattford παρα τις αλλαγες εχει μεγαλη σημασια. Πιστευω την εχεις την West Brom. Εκπληκτικη 6αρα πραγματικα αν διατηρησεις το ηθικο ψηλα θα ανεβεις πολυ βαθμολογικα. Τελος αν μπορεις ανεβασε μια εντεκαδα και συστημα! Καλη συνεχεια!!

Στάλθηκε από το SM-J320F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Το δόγμα σεμνά και ταπεινά που βοήθησε τόσο πολύ στον Αστέρα συνεχίζεται και εδώ. Νούμερο ένα στόχος όταν κατεβαίνουμε να παίξουμε είναι μην χάσουμε. Δεν σκοπεύω να πειράξω πολύ την ομάδα με αγοραπωλησίες (μόνο ο Πακο αποκτήθηκε διότι επιθετικά δεν βλέπομασταν) διότι θέλω να δω πόσο δυνατό είναι το ρόστερ. Αναλόγως πως θα τερματίσω θα κινηθώ και μεταγραφικά. Η αλήθεια είναι ότι χρειάζονται αλλαγές διότι ηλιακά ο μέσος όρος είναι αρκετά υψηλός και σκοπεύω να τον ρίξω λίγο. Να σου πω την αλήθεια δεν ήξερα ότι το FA οδηγεί σε ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Αφού λοιπόν ισχύει αυτό εννοείται ότι θα κυνηγήσω.

Η τακτική οι οδηγίες καθώς και η βασική μου ενδεκάδα είναι αυτές. Εννοείται πως είμαι ανοικτός σε παρατηρήσεις / προτάσεις.
Spoiler: show
Image
Spoiler: show
Image
User avatar
Alefantos.79
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 295
Joined: Thu Aug 21, 2014 9:07 am
Football Manager της ομάδας: OLYMPIAKOS
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ & ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μετά τη μεγάλη μας νίκη απέναντι στην Crystal Palace είχαμε το μεγάλο ντέρμπι με την Tottenham. Τα σπιρούνια ήταν αρκετά πιο ψηλά από εμάς στη βαθμολογία αλλά αυτό δεν έπαιζε κανένα ρόλο για τους οπαδούς μας που διψούσαν για μια καλή εμφάνιση.
Spoiler: show
Image
Ο Alcacer απέδειξε για μια ακόμη φορά πόσο πολύτιμος είναι για εμάς. Μπορεί να μην καταφέραμε να πάρουμε τη νίκη ελέω Kane ο οποίος ήταν πραγματικά ασταμάτητος αλλά φύγαμε ατσαλάκωτοι από την έδρα ενός πολύ δυνατού αντιπάλου. Οι οπαδοί μας αναγνώρισαν την προσπάθειά μας και το έδειξαν με ένα ζεστό χειροκρότημα με τη λήξη του αγώνα. Αύριο θα μπορούσαν να πάνε στις δουλειές τους με το κεφάλι ψηλά !
Στη συνέχεια πήγαμε στη έδρα της Reading το πολύ όμορφο Madejski Stadium για να παλέψουμε απέναντι στην ουραγό της βαθμολογίας. Οι βασιλιάδες όπως είναι το παρατσούκλι της Reading μπορεί να βρισκόταν στο πάτο της βαθμολογίας με μόλις δύο νίκες έως τώρα αλλά και εμείς δεν ήμασταν και τόσο καλύτεροι από αυτούς. Είχαμε μόλις έξι νίκες και θα έπρεπε να μην μπούμε στο παιχνίδι χαλαροί. Για μια ακόμη φορά θα κατεβαίναμε να παίξουμε συντηρητικά περιμένοντας την κατάλληλη στιγμή για να χτυπήσουμε.
Spoiler: show
Image
Αυτή τη φορά δεν ήμασταν τόσο καλοί όσο άλλες φορές αλλά τσιμπήσαμε έναν ακόμη βαθμό. Ο Alcacer, έδειχνε κουρασμένος, πράγμα απολύτως λογικό καθώς δεν είχε φουλ αγωνιστικό ρυθμό λόγω της μη συχνής χρησιμοποίησης του στην Arsenal σε σχέση με εδώ που απλά δεν έβγαινε, με αποτέλεσμα επιθετικά να είμαστε ακίνδυνοι. Τουλάχιστον δεν απειληθήκαμε από τον αντίπαλο.
Συνεχίζαμε τη μάχη για την αποφυγή ενός οδυνηρού υποβιβασμού έχοντας μέχρι τώρα διατηρήσει το αήττητο σε πέντε παιχνίδια.
Image

Το επόμενο παιχνίδι το οποίο ήταν η εντός έδρας αναμέτρηση με την Everton θα είχε αρκετό ενδιαφέρον για δύο λόγους. Πρώτον γιατί ήμασταν σε παρόμοια θέση στη βαθμολογία συνεπώς το κίνητρο για συγκομιδή βαθμών θα ήταν τεράστιο και από τις δύο ομάδες και δεύτερον διότι τα ζαχαρωτά ήταν μια από τις ομάδες που είχε κάνει πρόταση συνεργασίας στον ήρωα της ιστορίας μας όταν ακόμη βρισκόταν στον Αστέρα Τρίπολής.
Spoiler: show
Image
Μια ακόμη λευκή ισοπαλία η οποία αυτή τη φορά μας άφησε πικρή γεύση λόγω του χαμένου πέναλτι από τον Tielemans στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης που θα μας έδινε κατά πάσα πιθανότητα τη νίκη. Δυστυχώς οι Gnarby και Iwobi που απουσιάζουν με τις εθνικές στο Coppa Africa είναι πολύ σημαντικές καθώς περιορίζουν σημαντικά την επιθετική μας ανάπτυξη και κάνουν το παιχνίδι μας προβλέψιμο και εύκολα αναχαιτίσιμο.


Συνεχίζαμε αήττητοι και ανεβάναμε σιγά σιγά και βαθμολογικά. Βέβαια ακόμη οι ισσοροπίες ήταν πολύ ρευστές ...
Spoiler: show
Image
Αφήσαμε πίσω το παιχνίδι με την Everton διότι καλούμασταν να αντιμετωπίσουμε την West Brom για τον επόμενο γύρο του FA Cup. Το έπαθλο της ευρωπαϊκής συμμετοχής για τον νικητή ήταν δελεαστικό και θέλαμε να συνεχίσουμε στον θεσμό. Φυσικά θα είχαμε πάλι να αντιμετωπίσουμε τις απουσίες των δύο πιο ποιοτικών μας εξτρεμ αλλά και του Paco ο οποίος δεν είχε δικαίωμα συμμετοχής στην διοργάνωση.
Spoiler: show
Image
Πήραμε μια άνετη νίκη παρά το οριακό σκορ. Η επιλογή να παίξει ο Masuaku ως αριστερός εξτρεμ αποδείχθηκε πολύ σωστή καθώς όχι μόνο σκόραρε αλλά αποτελούσε μια διαρκής απειλή από αριστερά. Το ανησυχητικό όμως ήταν η συνεχιζόμενη αφλογιστία του Poulsen, ο οποίος είχε ενταχθεί το καλοκαίρι στην ομάδα από την Leceister έναντι αδράς αμοιβής αλλά είχε σκοράρει μόλις έξι γκολ. Η ενεργοποίηση του καθώς αποτελούσε σημαντικό περιουσιακό στοιχείο της ομάδας από τον νέο προπονητή θα αποτελούσε μεγάλη πρόκληση καθώς προς το παρόν έδειχνε να μην μπορεί να τον ταιριάξει στα πλάνα του.
GIANNIS511
Backup
Backup
Posts: 897
Joined: Wed Dec 31, 2008 8:50 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΡΗΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κατ' αρχάς καλή επιτυχία με τη West Ham. Την είχα πάρει σε παλαιότερο manager και τη συμπαθώ πολύ ως ομάδα. Επίσης πολύ σωστά επέλεξες και έφυγες. Στα μεταγραφικά ένας κάνει κουμάντο κι αυτός είναι ο manager. Έδειξαν ασέβεια που δεν σε ρώτησαν καν και σωστότατα έφυγες για άλλες πολιτείες. Η αρχή σου με τα σφυριά είναι καλή. Κοίτα να σωθείς φέτος, που βλέπω θα το καταφέρεις εύκολα και από του χρόνου πάμε για έξοδο Ευρώπη ;)
User avatar
Alefantos.79
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 295
Joined: Thu Aug 21, 2014 9:07 am
Football Manager της ομάδας: OLYMPIAKOS
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ & ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

GIANNIS511 wrote:Κατ' αρχάς καλή επιτυχία με τη West Ham. Την είχα πάρει σε παλαιότερο manager και τη συμπαθώ πολύ ως ομάδα. Επίσης πολύ σωστά επέλεξες και έφυγες. Στα μεταγραφικά ένας κάνει κουμάντο κι αυτός είναι ο manager. Έδειξαν ασέβεια που δεν σε ρώτησαν καν και σωστότατα έφυγες για άλλες πολιτείες. Η αρχή σου με τα σφυριά είναι καλή. Κοίτα να σωθείς φέτος, που βλέπω θα το καταφέρεις εύκολα και από του χρόνου πάμε για έξοδο Ευρώπη ;)
Η συγκεκριμένη ομάδα έχει πολύ ενδιαφέρον καθώς θα μου δώσει την ευκαιρία να την δημιουργήσω σχεδόν από την αρχή καθώς υπάρχουν αρκετοί παίκτες που να πλησιάζουν ή να είναι άνω των 30 οπότε προβλέπονται αλλαγές. Μεχρί στιγμής έχουμε κάνει μια καλή αρχή και είναι ενθαρρυντικό ότι στα πιο δυσκολά ματς με City & Tottenham καταφέραμε να πάρουμε τέσσερις βαθμούς κάτι που δεν νομίζω ότι θα κάνουν εύκολα οι ομάδες που είναι πιο χαμηλά από εμάς στη βαθμολογία. Για το άλλο θέμα που θίγεις συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Το ίδιο πήγε να γίνει και με τον Thommy αλλά εκεί τουλάχιστον πρόλαβα και το σταμάτησα διότι είχα τη δυνατότητα σαν επιλογή. Για αυτό αποφάσισα να φύγω διότι και το πρωτάθλημα να έπαιρνα πάλι θα έπρεπε να στήσω την ομάδα από την αρχή. Κάποια στιγμή θα αρχίζαν να σκάνε οι προτάσεις για τον Λυκογιάννη, το Cardona , το Γιαννιώτα, το Μπουχαλάκη κτλ και θα τους έχανα χωρίς να προλάβω να κάνω τίποτα.
Diego91
Amateur
Amateur
Posts: 107
Joined: Sun Feb 01, 2015 4:05 pm
Football Manager της ομάδας: Νapoli , Marseille , AEK
Αγαπημένη Ομάδα: OM
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φιλαρακι μου ευχαριστω για το συστημα πραγματικα μεσοεπιθετικα εχεις σπουδαια ομαδα που μπορει να φτασει πολυ ψηλα!!!
Tielemans σπουδαιος παικτης και φυσικα οι 3 μπροστα ειναι πολυ γρηγορη τριπλετα και δυνατη! Αν ειχες αναλαβει απο καλοκαιρι η ομαδα θα ηταν σιγουρα 4αδα. Μαρεσουν και οι οδηγιες που εχεις δωσει στην ομαδα.
Και το λεω αυτο γιατι εχεις 5 ματς αητητος και συνεχιζεις. Πηρες σπουδαιο χ με Τοτεναμ σε ενα ντερμπι του Λονδινου και πλεον μετα ακομη 2 χ που θα μπορουσες να χες παρει και νικη. Σαφως πρεπει να βρεις και αλλους παικτες να σκοραρουν μιας και ο Πακο οταν δεν ειναι σε μερα θα χεις ενα ψιλοθεματακι.
Τρομερη προκριση με WB μπραβο ρε φιλε συνεχισε το πας εξαιρετικα δειχνει οτι αυτη η διοργανωση σε αβανταρει να φτασεις ψηλα. Στο βαθμολογικο πινακα γινεται χαμος...3 ποντους απο τον υποβιβασμο και γινεται μαχη πραγματικα...αυτο ειναι πρωταθλημα :D ποια σουπερ λιγδα :D . Καλη συνεχεια αδεφε μου!
Image

H νεα μου ιστορια στο FM 2018
viewtopic.php?f=468&t=43634

H ιστορια μου στο FM 2017:
viewtopic.php?f=457&t=43113
User avatar
Alefantos.79
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 295
Joined: Thu Aug 21, 2014 9:07 am
Football Manager της ομάδας: OLYMPIAKOS
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ & ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Diego91 wrote:Φιλαρακι μου ευχαριστω για το συστημα πραγματικα μεσοεπιθετικα εχεις σπουδαια ομαδα που μπορει να φτασει πολυ ψηλα!!!
Tielemans σπουδαιος παικτης και φυσικα οι 3 μπροστα ειναι πολυ γρηγορη τριπλετα και δυνατη! Αν ειχες αναλαβει απο καλοκαιρι η ομαδα θα ηταν σιγουρα 4αδα. Μαρεσουν και οι οδηγιες που εχεις δωσει στην ομαδα.
Και το λεω αυτο γιατι εχεις 5 ματς αητητος και συνεχιζεις. Πηρες σπουδαιο χ με Τοτεναμ σε ενα ντερμπι του Λονδινου και πλεον μετα ακομη 2 χ που θα μπορουσες να χες παρει και νικη. Σαφως πρεπει να βρεις και αλλους παικτες να σκοραρουν μιας και ο Πακο οταν δεν ειναι σε μερα θα χεις ενα ψιλοθεματακι.
Τρομερη προκριση με WB μπραβο ρε φιλε συνεχισε το πας εξαιρετικα δειχνει οτι αυτη η διοργανωση σε αβανταρει να φτασεις ψηλα. Στο βαθμολογικο πινακα γινεται χαμος...3 ποντους απο τον υποβιβασμο και γινεται μαχη πραγματικα...αυτο ειναι πρωταθλημα :D ποια σουπερ λιγδα :D . Καλη συνεχεια αδεφε μου!
Η αλήθεια είναι ότι μπροστά έχουμε ποιότητα απλά δεν είχε γίνει καθόλου ροτεισον από τον προκάτοχό μου και οι παίχτες δεν έχουν ανάσες αλλιώς θεωρώ ότι η ισοπαλία με την Reading δεν θα συνέβαινε. Το ροστερ σε γενικές γραμμές είναι καλό ενώ περιμένω την επιστροφή του Oxford από το δανεισμό του ο οποίος θα μας ανεβάσει επίπεδο στην άμυνα θεωρώ. Ο Paco έχει αποδειχθεί λίρα 100 μέχρι τώρα αλλά θα πρέπει να δω τι θα κάνω με τον Poulsen. Είναι κρίμα παίκτης με τέτοια χαρακτηριστικά να σέρνεται έτσι...

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
User avatar
Alefantos.79
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 295
Joined: Thu Aug 21, 2014 9:07 am
Football Manager της ομάδας: OLYMPIAKOS
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ & ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ακολουθούσε ένας ακόμη εντός έδρας για το πρωτάθλημα. Ήταν ξεκάθαρο πως αν θέλαμε να πετύχουμε το στόχο της παραμονής θα έπρεπε η έδρα μας να μοιάζει με κάστρο. Στα εκτός έδρας παιχνίδια θα κυνηγούσαμε το καλύτερο δυνατό. Εντός έδρας όμως θέλαμε νίκες !
Spoiler: show
Image
Στόχος επετεύχθη! Μια ακόμη εντός έδρας νίκη απέναντι σε μια ακόμη ομάδα που ήταν πιο ψηλά από εμάς. Ο Alcacer σκόραρε για ένα ακόμη παιχνίδι και το γκολ που μας κλείδωσε τη νίκη ήρθε από τον Nordweit ο οποίος με την αθόρυβη δουλειά που κάνει μέσα στο γήπεδο αποδεικνύεται σε παίκτη κλειδί έως τώρα.
Την επομένη μέρα ήρθε η κλήρωση για την επόμενη φάση του FA Cup. Μας περίμενε μια ακόμη εντός έδρας αναμέτρηση αλλά αυτή τη φορά δεν θα ήταν τόσο εύκολα τα πράγματα καθώς θα αντιμετωπίζαμε την Arsenal.
Spoiler: show
Image


Θα ασχολούμασταν όμως αργότερα με το παιχνίδι για το κύπελλο καθώς ακολουθούσε εκτός έδρας παιχνίδι με την Nottingham Forest για την συνέχεια του μαραθωνίου της Premier League. Μέχρι στιγμής ήμασταν αήττητοι από τότε που ήρθε στην ομάδα ο Καλαματιανός κόουτς και θέλαμε να παραμείνουμε έτσι και μετά το τέλος αυτού του αγώνα.
Spoiler: show
Image
Παραμείναμε αήττητοι και αυτή τη φορά αλλά τώρα αυτή η ισοπαλία μας άφησε μια πικρή γεύση καθώς αν ήμασταν πιο προσεκτικοί στην αντιμετώπιση του επιθετικού των γηπεδούχων θα φεύγαμε με τους τρεις βαθμούς. Ο Engvall πέρασε ένα πολύ εύκολο βράδυ καθώς η αναχαίτιση του έμοιαζε με άλυτο γρίφο.
Μεταγραφικά ο νέος προπονητής είχε καταλάβει πως δεν θα ήταν σώφρον να πειράξει πολύ την όποια χημεία της ομάδας. Υπήρχαν όμως κάποιοι παίκτες που απλά δεν του ταίριαζαν και μάλιστα αμείβονταν και αρκετά υψηλά. Έπρεπε κάποιοι να αρχίσουν σιγά σιγά να αποχαιρετούν.
Spoiler: show
Image
Ερχόμενος στο Λονδίνο , ο νέος κόουτς ήξερε ότι η ομάδα είχε περάσει την επόμενη φάση του Europa League. Η ομάδα που θα αντιμετώπιζε στην πρώτη φάση των νοκ άουτ δεν του ήταν άγνωστη καθώς την είχε ήδη αντιμετωπίσει στην θητεία του στην Τρίπολη.
Spoiler: show
Image
Δυστυχώς ο Savic μας υποχρέωσε στην πρώτη μας ήττα. Ο μέσος των φιλοξενούμενων ήταν όλα τα λεφτά για την Lazzio και οι Ιταλοί κατέκτησαν πέρα για πέρα μια δίκαιη νίκη. Βέβαια βάλαμε και εμείς το χεράκι μας με ένα ανόητο πέναλτι που τους χάρισε το δεύτερο τους γκολ. Τουλάχιστον όμως πετύχαμε και εμείς ένα γκολ από ένα άλλο ανόητο πέναλτι και διατηρήσαμε κάποιες, μικρές αλήθεια ελπίδες για τη ρεβάνς.
Δεν ύπηρε όμως καθόλου χρόνος για απογοήτευση καθώς ακολουθούσε το μεγάλο παιχνίδι με την Arsenal για το FA Cup. Η ομάδα δεν είχε ανάσες και θα έπρεπε να γίνουν και πάλι αλλαγές. Ο Poulsen θα ξεκινούσε βασικός σε μια από τις τελευταίες του ευκαιρίες να αποδείξει ότι άξιζε να παραμείνει στην ομάδα.
Spoiler: show
Image
Ο πρώην παίκτης της Leicester σκόραρε μετά από πολύ καιρό και έδειξε σφυγμό. Είχε μια πάρα πολύ καλή απόδοση και έδειξε ότι έχει ποιότητα σαν ποδοσφαιριστής απλά θα πρέπει να πιστέψει περισσότερο στον εαυτό του. Το δεύτερο μας γκολ ήρθε από έναν πρώην κανονιέρη. Ο Gnarby με μια εξαιρετική εκτέλεση φάουλ έκανε το 2-1 το όποιο έμελε να είναι και το τελικό σκορ. Συνεχίζουμε !
Ταξιδέψαμε στην αιώνια πόλη, τη Ρώμη όχι για να χαζέψουμε το Κολοσσαίο και τη Φοντάνα ντι Τρέβη αλλά για να παλέψουμε για την πρόκριση απέναντι στην Lazzio που ήταν όμως το φαβορί λόγω και του σκορ του πρώτου αγώνα. Δεν είχαμε σκοπό να καταθέσουμε εύκολα τα όπλα ή για την ακρίβεια τα σφυριά μας τόσο εύκολα.
Spoiler: show
Image
Κρίμα , αξίζαμε κάτι παραπάνω από αυτό. Καταφέραμε να προηγηθούμε αλλά αντί αυτό να μας γεμίσει με αυτοπεποίθηση μας γέμισε με άγχος. Έτσι δεχτήκαμε εύκολα το δεύτερο γκολ και πλέον δεν είχαμε άλλη επιλογή από το να βγούμε μπροστά. Εκεί ο Savic χτύπησε ξανά και στη συνέχεια απλά τα παρατήσαμε για να δεχτούμε άλλα δύο γκολ. Το τέλος του ματς βρήκε τον προπονητή της West Ham να βράζει από το κακού του. Αποφάσισε να μην πει τίποτα όμως. Προείχε η μάχη για την παραμονή και οι φωνές δεν θα βοηθούσαν καθόλου το ηθικό της ομάδας.


Πίσω στην Αγγλία η Manchester United κατακτούσε το πρώτο τρόπαιο της σεζόν. Ίδρωσε πολύ βέβαια καθώς η νίκη ήρθε στην παράταση αλλά ο Jose Mourinho ήλπιζε ότι αυτή η νίκη θα γλύκανε τους οπαδούς των κόκκινων διαβόλων που είχαν αρχίσει να αμφισβητούν τις ικανότητες του πάλαι ποτέ πανίσχυρου “Special One”.
Spoiler: show
Image
Στα δικά μας η επιστροφή στο πρωτάθλημα είχε ντέρμπι. Η Liverpool βρισκόταν στην τρίτη θέση και ερχόταν στην έδρα μας με σκοπό μόνο τη νίκη για να παραμείνει σε τροχιά τίτλου. Δεν σκοπεύαμε να τους κάνουμε τη χάρη όμως.
Spoiler: show
Image
Μια φοβερή εμφάνιση και μια τεράστια νίκη! Βρεθήκαμε μπροστά στο σκορ με 3-0 και με μια απερίσκεπτη ενέργεια ο Obiang μας άφησε με δέκα παίκτες παίρνοντας δεύτερη κίτρινη κάρτα. Η ομάδα όμως έδειξε την αυτοσυγκέντρωση που δεν είχε στο παιχνίδι με του Ιταλούς και πέτυχε δύο ακόμη γκολ φτάνοντας στο θριαμβευτικό 5-0. To τέλος του ματς βρήκε τον ήρωα να μας να παραδέχεται στον εαυτό του πως αν ήξερε ότι θα ερχόταν τέτοια νίκη μετά από την πανωλεθρία στη Ρώμη θα καθόταν να φάει και άλλα γκολ εκεί!. Το πιο εντυπωσιακό στοιχείο ήταν ότι καταφέραμε να σκοράρουμε πέντε τέρματα με μόλις οκτώ τέρματα προς την εστία. Ούτε μπάσκετ να παίζαμε!
Με τις καλές εμφανίσεις δεν ανέβαινε μόνο η West Ham βαθμολογικά αλλά και η φήμη του προπονητή της στην Αγγλία.
Spoiler: show
Image
Στο FA Cup μας περίμενε ένα ακόμη δύσκολο ματς και αυτή τη φορά εκτός έδρας. Ήταν σίγουρο πως η Liverpool θα ζητούσε εκδίκηση.
Spoiler: show
Image


Αφήσαμε το θρίαμβο απέναντι στην αρμάδα του Klopp για να πάμε στην έδρα της Southampton. Το παιχνίδι ήθελε πολύ προσοχή και θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον εάν η West Ham θα μπορούσε να προσγειωθεί γρήγορα από το πρόσφατο μεγάλο αποτέλεσμα.
Spoiler: show
Image
Η πρώτη μας ήττα στην Premier από τότε που ανέλαβε ο ήρωας μας. Η ομάδα μπήκε με τουπέ στο γήπεδο και μια εξαιρετική κάθετη μπαλιά του Redmond έβγαλε στην πλάτη της άμυνας τον Beech ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να πλασάρει. Παρά το γεγονός ότι είχαμε πολύ χρόνο μπροστά μας δεν καταφέραμε να φέρουμε το ματς στα ίσα και το τριπλό σφύριγμα μας βρήκε με σκυμμένα κεφάλια…
Diego91
Amateur
Amateur
Posts: 107
Joined: Sun Feb 01, 2015 4:05 pm
Football Manager της ομάδας: Νapoli , Marseille , AEK
Αγαπημένη Ομάδα: OM
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μαγεια φιλε μου η ομαδα των σφυριων εχει παρει τα πανω της με εσενα στο τιμονι! Νταξει μεγαλη νικη επι της Λιβερπουλ μια απο τις καλυτερες σου στην καριερα του φετινου FM. Προκρισαρα επι της Αρσεναλ που να πω την αληθεια δεν το περιμενα και τωρα ερχεται και η Λιβερπουλ που μπορεις αν και θα θελουν να παρουν εκδικηση. Ο Gnabry κανει ματσαρες πραγματικα βρηκες και αλλους σκορερς και η ομαδα ειναι απιστευτα δυνατη επιθετικα! Δεν πειραζει για την ηττα απο τους 'Αγιους συμβαινουν και αυτα μιας και καθε ποτε βαζεις 5 στην Λιβερπουλ? Τωρα για την Ευρωπη η Lazio φανηκε πιο αποφασισμενη και ηθελε περισσοτερο την προκριση εξαλλου απο το πρωτο ματς ειχε γινει δυσκολο. Δεν πειραζει φερε κυπελλο να τρελαθουμε! :D
Image

H νεα μου ιστορια στο FM 2018
viewtopic.php?f=468&t=43634

H ιστορια μου στο FM 2017:
viewtopic.php?f=457&t=43113
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10021
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Μόλις είδα πως έφυγες από την Τρίπολη. Εγώ προσωπικά θα καθόμουν να έπαιρνα το πρωτάθλημα και μετά θα έφευγα. Ωραία η επιλογή της Γουεστ Χαμ όμως. Και ακόμα πιο ωραίο το ξεκίνημα σου σε αυτή. Θεωρώ πως εύκολα μπορείς να τερματίσεις ακριβώς κάτω από τις ΤΟΠ ομάδες του πρωταθλήματος (7ος-8ος δηλαδή) και του χρόνου να αρχίσεις να χώνεσαι σε αυτές. Θεωρώ πως τα δύσκολα δεν έχεις θέμα, αλλά διακρίνω πως έχεις ένα θεματάκι με τα εύκολα, όπως και όταν ήσουν στον Αστέρα. Έκανες γκελίτσες, είτε δυσκολεύτηκες με ομάδες κατώτερές σου. Αυτό προφανώς και δεν πειράζει άμεσα, αλλά θεωρώ πως θα πρέπει να σε απασχολήσει για το άμεσο μέλλον που θα έχεις και παραπάνω βλέψεις.

Για το τέλος άφησα τον αποκλεισμό από τη Λάτσιο. Μέγα φάουλ! Ομάδα που την αντιμετώπισες την ίδια χρονιά με τον Αστέρα, την ξαναντιμετώπισες με καλύτερη ομάδα και έχασες εύκολα. Δεν ξέρω μου χτύπησε άσχημα. :P
I LOVE THIS SITE!!!
User avatar
Giorgos Giovanis
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6025
Joined: Tue May 01, 2012 6:22 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos,Werder Bremen
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σημερα διαβασα πρωτη φορα την ιστορια σου και εχω να πω οτι γενικα ειναι μια πολυ αξιολογη προσπαθεια.
Στα του παιχνιδιου τωρα,απο τη στιγμη που θεωρησες οτι ο κυκλος σου στον Αστερα ειχε κλεισει ,δεν υπηρχε γυρισμος.
Δε περιμενα ωστοσο να τα πηγαινεις τοσο καλα στη νεα σου ομαδα.
Image
User avatar
Alefantos.79
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 295
Joined: Thu Aug 21, 2014 9:07 am
Football Manager της ομάδας: OLYMPIAKOS
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ & ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

To nou sou... wrote:Μόλις είδα πως έφυγες από την Τρίπολη. Εγώ προσωπικά θα καθόμουν να έπαιρνα το πρωτάθλημα και μετά θα έφευγα. Ωραία η επιλογή της Γουεστ Χαμ όμως. Και ακόμα πιο ωραίο το ξεκίνημα σου σε αυτή. Θεωρώ πως εύκολα μπορείς να τερματίσεις ακριβώς κάτω από τις ΤΟΠ ομάδες του πρωταθλήματος (7ος-8ος δηλαδή) και του χρόνου να αρχίσεις να χώνεσαι σε αυτές. Θεωρώ πως τα δύσκολα δεν έχεις θέμα, αλλά διακρίνω πως έχεις ένα θεματάκι με τα εύκολα, όπως και όταν ήσουν στον Αστέρα. Έκανες γκελίτσες, είτε δυσκολεύτηκες με ομάδες κατώτερές σου. Αυτό προφανώς και δεν πειράζει άμεσα, αλλά θεωρώ πως θα πρέπει να σε απασχολήσει για το άμεσο μέλλον που θα έχεις και παραπάνω βλέψεις.

Για το τέλος άφησα τον αποκλεισμό από τη Λάτσιο. Μέγα φάουλ! Ομάδα που την αντιμετώπισες την ίδια χρονιά με τον Αστέρα, την ξαναντιμετώπισες με καλύτερη ομάδα και έχασες εύκολα. Δεν ξέρω μου χτύπησε άσχημα. :P
Λογικά φέτος θα τα κατάφερνα να πάρω το πρωτάθλημα μιας και η ομάδα είχε σεταριστεί αρκετά καλά και ο κορμός είχε μείνει σχεδόν ο ίδιος. Οι παίκτες είχαν μάθει το σύστημα και δείχναμε πολύ δυνατοί. Βέβαια στην περίπτωση που θα τα κατάφερνα λογικά θα έμενα (δεν θα μπορούσα να μην βιώσω την εμπειρία του τσου λου με τον Αστέρα). Οπότε θα πηγαίναμε για την επόμενη χρονιά. Το θέμα όμως είναι ότι αυτές οι προτάσεις ήρθαν λόγω της καλής απόδοσης που είχα με την ομάδα και των αποτελεσμάτων στην Ευρώπη. Αν δεν τα είχα αυτά και στην επόμενη σεζόν δύσκολα θα έρχοταν κάτι.
Για τις δυσκολίες που λες αυτό ισχύει. Ίσως δεν είμαι τόσο τολμηρός διότι όποτε προσπάθησα να ανοιχτώ στο τέλος ερχόταν η ήττα καθώς την πατούσα από αντεπιθέσεις. ίσως δεν έχω βρει ακόμη το σωστό συνδυασμό οδηγιών και καθηκόντων παικτών για τα "εύκολα" παιχνίδια. Αν και στην Αγγλία κακά τα ψέματα δεν υπάρχουν εύκολα παιχνίδια. Άλλωστε αυτό το βλέπουμε κια στην πραγματικότητα.
Για τη Λάτσιο με πείραξε πολύ και εμένα. Απλά στην παρούσα φάση μετράει πιο πολύ το πρωτάθλημα από την συνέχεια στην Ευρώπη. Για αυτό και κατάφερα και κέρδισα τα παιχνίδια μετά και τις δύο συναντήσεις με τους Ιταλούς. Αυτό δεν σημαίνει πως δεν τα πάλεψα και τα δύο ματς. Ειδικά το δεύτερο μόλις άνοιξα το σκορ πίστεψα ότι μπορούμε να τα καταφέρουμε. Στο 2-1 έγινε αυτό που περιέγραψα πιο πάνω αποφάσισα να παίξω πιο επιθέτικα και με ξεφτύλισαν μετά απλά ... -stavrwsh
Post Reply

Return to “Ιστορίες”