Δέκα χρόνια και κάτι ψιλά [Part IV]

"Καίγεσαι" και λιώνεις με το FM...Do it loud and proud...Μοιράσου τα κατορθώματα και τις αποτυχίες σου. Πες το με μια ιστορία και γράψε ΙΣΤΟΡΙΑ!
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Χαχαχαχα... Εύκολα. Η καθημερινότητα και η δουλειά, νικάει την θέληση. Όλα ξεκίνησαν από τότε που "πέρασα" και στο διαδίκτυο.
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Προετοιμασία 2009

Επιστρέφω σε καλοκαιρινή προετοιμασία μέσα στη χαρά. Η παρουσία σε μια προετοιμασία είναι ο συνδυασμός εργασίας και διακοπών. Δεν έχει καμία σχέση το να τα ξύνεις έχοντας άδεια, κάνοντας βουτιές στη θάλασσα με το να δουλεύεις, αλλά δεν έχει και καμία σχέση το να δουλεύεις στο γραφείο, στο κέντρο της Θεσσαλονίκης, από το να δουλεύεις στο μέρος που κάνει προετοιμασία η ομάδα. Αν η δουλειά και οι διακοπές είναι τα δυο άκρα, η προετοιμασία είναι στη μέση. Συναντιέσαι στο αεροδρόμιο για να πετάξεις μαζί με την αποστολή. Συνήθως εγώ δεν έχω μαυρίσει καθώς έχω προγραμματίσει την άδεια μετά την προετοιμασία, ενώ οι παίκτες έρχονται κατάμαυροι καθώς εκείνοι μόλις τελείωσαν τις διακοπές. Όσο περνούσαν τα χρόνια και η φάτσα μου άρχισε να "καθιερώνεται" στο περιβάλλον της ομάδας, είχα και το θάρρος να κάνω ένα μικρό γκάλοπ ανάμεσα στους παίκτες που δεν με έβλεπαν ούτε πρώτη ούτε τελευταία φορά, μπας και πάρω καμία ιδέα για διακοπές. Φυσικά και ρωτούσα τους παντρεμένους και τους 28+ διότι εκείνοι πηγαίνουν σε "οικογενειακούς" προορισμούς. Και φυσικά δεν έχω πάει ποτέ κάπου που να μου το πρότειναν διότι με το μυαλό μου κουβαλάει η γυναίκα μου, το ένα δεν το άλλο δεν. Τέλος πάντων.

Το καλοκαίρι του 2009, μεταγραφικά ήταν σχεδόν ιδανικό, καθώς ο ΠΑΟΚ είχε κάνει πολλές από τις κινήσεις του από το δεύτερο μισό της προηγούμενης σεζόν. Η μόνη περίπτωση που είχε "ζουμί" ήταν αυτή του Βιεϊρίνια. Εκείνο το καλοκαίρι, με τον Βιέρα - έτσι τον φώναζα τότε, και απαντούσε - μιλούσαμε στο τηλέφωνο πιο συχνά από ότι μιλούσα με γυναίκα μου. Είχε φάει τρελό άγχος μήπως και ξεμείνει στην Πόρτο, και αυτό τον έκανε "δημοσιογραφικό". Είχε σημειώσει τηλέφωνα και απαντούσε στους δημοσιογράφους για να κρατήσει το όνομά του "ζεστό". Απλά, είχε περάσει στο άλλο σημείο. Ο Βιέρα είναι ο μοναδικός παίκτης που του έχω αρνηθεί να μου δώσει συνέντευξη! Όσο το σκέφτομαι τώρα, γελάω. Στην αρχή του καλοκαιριού του τηλεφωνούσα ανά τρεις - τέσσερις ημέρες, ψάχνοντας να δω τι γίνεται με την περίπτωσή του. Μετά, άρχισε εκείνος να τηλεφωνεί και να ρωτάει αν ξέρω πότε θα πάει ο Σάντος στην Πόρτο να τον ζητήσει, και τι γράφουν οι άλλες εφημερίδες. Μια φορά έβαλα δηλώσεις του, δεύτερη φορά έβαλα δηλώσεις του, ε, φτάνει, θα με έκραζαν. "Αντώνη, να κάνω δηλώσεις; Γράψε οτι περιμένω να επιστρέψω" έλεγε και εγώ απαντούσα "μα, τα είπαμε αυτά την περασμένη εβδομάδα".

Τέλος καλό όλα καλά. Στον Βιεϊρίναι ο Σάντος είχε πει "μην ανησυχείς" αλλά ο Βιεϊρίνια είχε ακούσει πολλές φορές το "μην ανησυχείς" από άλλους και τελικά έπαιρνε τα φρύδια του. Στην Ολλανδία πήγαμε σχεδόν γεμάτοι από μεταγραφές. Και η ομάδα, ήταν στα "καλύτερά" της από προσωπικότητες. Στα της δουλειάς, ήταν η εποχή του... κουτιού. Με τόσες αποστολές, ήμουν καθημερινά πρωτοσέλιδο, και πάντα ένα κουτάκι...


Spoiler: show
Image
Spoiler: show
Image
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10021
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Θεός Αντελίνο! :D
I LOVE THIS SITE!!!
User avatar
vorxis
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2015
Joined: Mon Jun 07, 2010 6:36 pm
Football Manager της ομάδας: Plymouth
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λουσιο φιλομενο
Τσακ ενα σχολιο για φιλομενο?
Απ τους παικτες που δεν μπορούν να σηκωσουν το βαρος της φανελας οταν πανε σε ομαδα με απαιτησεις η παικτης πυροτέχνημα?

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
User avatar
smtmk
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2127
Joined: Fri May 15, 2015 2:59 pm
Football Manager της ομάδας: Panthrakikos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Τι παιχταρα ο Φιλομενο!

Σταλθηκε απο το κινητο του 90αρικου που εχω εδω και 3 χρονια.
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

To nou sou... wrote:Θεός Αντελίνο! :D
Μυστήριο παλικάρι...

vorxis wrote:Λουσιο φιλομενοImage Image
Τσακ ενα σχολιο για φιλομενο? Απ τους παικτες που δεν μπορούν να σηκωσουν το βαρος της φανελας οταν πανε σε ομαδα με απαιτησεις η παικτης πυροτέχνημα?
Και αυτό αλλά ήταν και περίεργος χαρακτήρας. Κάτι δεν κόλλησε. Δεν ήταν πρώτη επιλογή και αυτό τον έκανε να είναι "κάπως".
smtmk wrote:Τι παιχταρα ο Φιλομενο!


Δε θα τον έλεγα παικτάρα, αλλά χρήσιμο, απλά δεν του βγήκε του ΠΑΟΚ.
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Σεζόν 2017-18

Το καλοκαίρι της εκκαθάρισης

Περέιρα, Γλύκος, Σκόνδρας, Τζιόλης -> Ελεύθεροι
Πέλκας -> Λέγκια (1,3)
Λέοβατς -> Θέλτα (2,5)
Κίτσιου -> Βερόνα (275Κ)
Ζάιρο -> Ριέκα (725Κ)
Βελλίδης -> Χρόνιγκεν (330Κ)

Ήρθαν και αρκετοί...

Image


Με Κάλινιτς και Ανσαριφάντ συμφωνήσαμε σχεδόν από Ιανουάριο, ενώ οι Πατσέκο και Ορφανίδης "ήρθαν" λίγο αργότερα
Οι Χριστοδουλόπουλος και Τσακώνης είναι προσωπικές επιλογές, όπως οι δυο προηγούμενοι. Οι υπόλοιποι είναι επιλογές
του Λούμπος του Μιχελ.

Για να έχουμε καλή εξήγηση:
Κάλινιτς: Τερματάς που τον ήθελα
Ταρίφ Ανφαρισφαρντ: Επιθετικός έτσι για το ονόρε
Πατσέκο: Εξτρέμ για να υπάρχει πράμα
Ορφανίδης: Δεξί μπακ, δεν είναι ο καλός ο Ορφανίδης
Σεκ: Μαύρος ψηλός ογκώδης άσβερκος αμυντικός χαφ για τα ρεπά του Κάνιας
Κόστα: Ντελικάτο εξτρέμ με φάτσα μωρού που τους περνάει όλους
Λόπες: Αριστερό μπακ για αντι - Λέοβατς
Λάζαρος: Φίλος μου καλός
Σιώπης: Διότι δυο αμυντικά χαφ σκυλιά δεν είναι αρκετά
Τσακώνης: Τουμπανέιρο ρίτζεν δεξί μπακ
Ζίβκοβιτς: Επιθετικός, δώρο της τελευταίας μέρας ελέω πρόκρισης στους ομίλους του Τσου Λου


Στα φιλικά, η αρχή ήταν περίεργη με δυο ήττες από Μπρνο και Φράιμπουργκ, και μια ισοπαλία με Ντιναμό Μόσχας.Τα δυο επόμενα φιλικά μας
έφτιαξαν την ψυχολογία καθώς ήταν οι νίκες με Προ Βερσέλι και Φεϊρένσε. Κλήρωση για τα προκριματικά του Τσου Λου με ΤΣΣΚΑ Μόσχας
και τελευταίο φιλικό - πρόβα με Μπενφίκα. Το 1-1 δε με χάλασε, αλλά τι σημασία έχουν τα φιλικά όταν έρχεται το επίσημο;

0-0 στην Τούμπα με την ΤΣΣΚΑ, οκ, πάμε για δυο αποτελέσματα αφού δεν φάγαμε γκολ στην Τούμπα. Ενδιάμεσο φιλικό με Ερμή Ζωνιανών
για να δω τα παιδιά της Κ20, και πάμε Μόσχα. Μεγάλη νίκη - πρόκριση με 1-2 με τους Κάνιας και Ροντρίγκες να κάνουν το 0-2 και να αντέχουμε
μέχρι το τέλος.


Κλήρωση στα πλέι οφ του Τσου Λου με Γαλατά. Τελευταίο φιλικό πριν το παιχνίδι με τους Τούρκους το δώσαμε απέναντι στην Ξάνθη. Την λατρεμένη
Ξάνθη, την οποία ισοφαρίσαμε στο 89' με πέναλτι. Και έρχεται η Γαλατά και μας κάνει 0-2 στο ημίχρονο. Τσούκου - τσούκου, με Σάχοφ και Αντεμπαγιόρη
το κάναμε 2-2. Και ξεκινά το πρωτάθλημα, πρεμιέρα στο Καυτανζόγλειο.

Η καλύτερή μου στιγμή στον πάγκο του ΠΑΟΚ. Στο 91' ο Τσίμιροτ κάνει το 0-1 και ολααναποδαεπιτελουσγαμω.

Image

Βαλίτσες για Τουρκία.
Φέρτε να πιω, να ξημερωθώ. 0-2 στο 12', 0-3 στο 40'. Τελικό σκορ 0-4 και είμαστε όλοι χαμένοι, τη πρόκριση τη φέραμε πιωμένοι. Λαλαλα λαλα δεν ήμαστε
καλά στα μυαλά μας. Και στο καπάκι έρχεται ο Παναθηναϊκός στη Τούμπα και τον κερδίζουμε 3-1, έτσι απλά, με φόρα. Μαγεία.


Κλήρωση ομίλου Τσου Λου: Μπάγερν του Μονάχου, Ατλέτικο της Μαδρίτης και Ολυμπίκ του Λυόν.

Image
Spoiler: show
Image
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αυτές είναι της σεζόν οι σωστές οι εκκινήσεις
κοίτα τώρα όλα τη μάνα να γμησεις
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Ρε, μη κάνεις σπόιλερ!
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
Sponis
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 25743
Joined: Thu Oct 03, 2002 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Δόξα Δράμας
Αγαπημένη Ομάδα: Manchester United / Π.Α.Ο.
twitter: Sponis
Status: I'm coming... Keep running... Tormenting You!
Location: Under Your Wings and Into Your Arms
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0
Contact:

Λάζαρος Ορφανίδης τίμησε την φανέλα των Τρικάλων για 5 έτη παίζοντας με υψηλά νούμερα από τη θέση του δεξιού μπακ
όταν θέλησε να απλώσει τα φτερά του δε του σταθήκαμε εμπόδιο και με 3εκ πήγε στη Μπόχουμ [δέρνουμε;]
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Σεζόν 2017/18, Σεπτέμβριος - Οκτώβριος

Η επιστροφή στην αγωνιστική δράση μας φέρνει στην Λιβαδειά. Ένα και να καίει από τον Λάζαρο, και νωρίς - νωρίς. Αντέξαμε και πάμε Γαλλία. Στο Λυών, δυο φορές μας ρίξαμε στο καναβάτζο, δυο φορές τη βρήκαμε την άκρη. Με Γκάρι και Κλάους ήρθε το 2-2. Βαθμουλάκος. Μια χαρά.

Στο κύπελλο, είμαι σε όμιλο με Ηρακλή, Καλλιθέα και Καρδίτσα. Αλλαγμένη ενδεκάδα στο παιχνίδι με τον Ηρακλή, στην Τούμπα και νίκη με 2-0. Όπως με τον Λεβαδειακό, έτσι και τώρα, γρήγορο γκολ και clean sheet. Τώρα όμως πάμε στο "Κλεάνθης Βικελίδης". Και ο Άρης ανοίγει το σκορ νωρίς - νωρίς. Και τίποτα. Και κάτι σέντρες στο πουθενά. Ο Κλάους ισοφάρισε αλλά με ζώνανε τα φίδια. Και ήρθε το αγόρι από την Ανγκόλα να κεράσει δυο μαπόλα. Νίκη με 1-3 και προετοιμασία για το πρωτο εντός έδρας μας σε όμιλο Τσάμπιονζ Λινγκ.

Ήρθε η Ατλέτικο από την Μαδρίτη. Με Κάνιας, Τσίμιροτ, Σάχοφ άξονα, με Τζαβέλλα στο 26' και Τσίμιροτ στο 56', νίκη με 2-0 και ένα χαμόγελο μέχρι τα αυτιά. Φάγαμε 18 τελικές αλλά γκολ δεν μπήκε. Ρε τον φουκαρά τον Γκριεζμάν. Καμία ανάσα, έρχεται ο Πανιώνιος

Κοκομπλόκο. Το τρώμε στο 2' και δεν πηδάμε ούτε βρεγμένη εφημερίδα. Ήττα με 0-1. Ξενέρωμα, κυρίως διότι ήρθε μετά από μεγάλη χαρά. Και στο καπάκι πάμε Τρίπολη. Τους έχω άχτι και το χάρηκα το 0-4. Ο Τσίμιροτ βρίσκει σουτ έξω από την περιοχή, ο Σάχοφ χώνεται στη περιοχή, ο Ροντρίγκες μπαίνει από τα άκρα και σουτάρει. Ηρεμία. Ψυχραιμία. Έρχονται οι Βαυαροί. Αντέξαμε. Το 1-1 είναι τόσο δίκαιο όσο το να προηγείσαι με 1-0, να μη το τρως με τίποτα και να σε ισοφαρίζουν στο 85' με απευθείας εκτέλεση φάουλ.
Μπες νωρίτερα, μπες αλλιώς, όχι έτσι ρε. Μη με αφήνεις να ελπίζω. Τέλος πάντως.

Έρχεται ο Παναιτωλικός. Ήρθε και ο Ζίβκοβιτς. Μέχρι τώρα, είχε σκίσει τα δίχτυα....τα προστατευτικά που είναι μπροστά από την Θ4 και την Θ8. Δεν έχανε ευκαιρίες. Τα έστελνε off target. Το βρήκε όμως το δρόμο. Νίκη με 2-0 και πάμε στο Ελ Πάσο πριν το Αλιάνς Αρίνα... Νίκη με 0-2 επί της Καλλιθέας με φουλ ροτέισον.

Το εκτός έδρας ματς με την Μπάγερν ήταν μια εκδίκηση. Το τρώμε πριν το 10' και το σκτό φτάνει στην κάλτσα. Αλλά εμείς... βράχος. Και σκάει στο 81' μια αντεπίθεση από αυτές που ξεκινάνε και σηκώνεσαι από την καρέκλα, σκέφτεται το τι πρέπει να γίνει για να μπει γκολ, και το βλέπεις να γίνεται στην εντέλεια. Μάτος σε Σάχοφ, Σάχοφ διαγώνια σε Μάτος στον κενό χώρο, σέντρα Μάτος, προβολή καράτε από Κλάους και παρτομεσαμαμωτοκερατομου.

  • 6-0-1 στο πρωτάθλημα και δεύτερο θέση καθώς έχω παιχνίδι λιγότερο.
  • 1-3-0 στο Τσάμπιονς Λιγκ και πρώτη θέση μαζί με Μπάγερν
  • 2-0-0 στο κύπελλο και πρόκριση στη νοκ άουτ φάση
-- -- -- -- --
  • Ο Κάνιας τρώει μωρά για πρωινό
  • Ο Κάλινιτς κατεβάζει ρολά
  • Ο Μάτος έχει σκαμπανεβάσματα
  • Ο Τσίμιροτ μόνο ανεβάσματα
  • Ο Σάχοφ είναι έρωτας
  • Ο Αντεμπαγιόρ δεν είναι έρωτας, είναι φουρτούνα, είναι θάλασσα
  • Ο Ροντρίγκες είναι μια τρέλα μου και αμαρτία



Image
Last edited by Tsakalaki on Sun Mar 05, 2017 11:18 am, edited 1 time in total.
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Image
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
vandervaggos
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 25179
Joined: Fri Dec 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Unemployed
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: ▒▓█▀Π▄▀▄Α▀▄▀Ο▄▀Κ▄▀█▓▒
Location: Στο Γιού Κέι που λεν' κι στο χωριό μ'
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Να ξες αυτό που κάνεις είναι πρόβλεψη για το (πραγματικό) μέλλον.
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Προετοιμασία 2009

ptr II


Η προετοιμασία έγινε, για μια ακόμα φορά, στο εξωτικό Ντούρβερτ/Ντύορβερθ/Ντούρβερθ/Κάπως έτσι τέλος πάντων. Ήταν πλέον οικείο μέρος για την ομάδα, και κυρίως όλους εκείνους που ήταν "μέρος" της τα τελευταία χρόνια. Το ξενοδοχείο στο οποίο έμενε η ομάδα ήταν το Γκόλντεν Τούλιπ, στο οποίο διέθετε ακόμα και λιμνούλα. Σε αυτή είχε και πάπιες, οι οποίες στις 15 μέρες που βρέθηκε εκεί ο ΠΑΟΚ, είχαν βρει τον άνθρωπό τους. Ο Ζλάνταν Μουσλίμοβιτς, κάθε μεσημέρι, μετά το φαγητό, πήγαινε στο μεγάλο καλάθι που είχε τις φέτες με το ψωμί. Έπιανε τις τέσσερις γωνίες του τραπεζομάντηλου που ήταν μέσα, έκλεισε όσο ψωμί περίσσευε, μαζί με όλα τα ψίχουλα, και πήγαινε στις πάπιες. Για κανένα μισάωρο, τις τάιζε και μουρμουρούσε. Αν πήγαινε κανένας κοντά του, φόρτωνε και κάτι έλεγε στη γλώσσα του. Προφανώς και έβριζε, αλλά αυτό αποτελεί εικασία και όχι κατηγορία.

Ο κάθε παίκτη είχε τα δικά του. Άλλος έβαζε τα ακουστικά, και με Γερμανικό ντύσιμο (βερμούδα, άσπρη κάλτσα μέχρι το γόνατο, και τις σαγιονάρες της ομάδας, που είχαν τον αριθμό φανέλας του καθένα επάνω, γραμμένο με στυλό) έκοβε βόλτες κοντά στη λίμνη, στα γρασίδια. Οι κάλτσες βέβαια, στο τέλος της βόλτας είχαν γίνει πράσινες στα δάκτυλα και στην φτέρνα. Άλλοι έδιναν μάχες στο πινκ-πονκ, και δεν μας άφηναν να παίξουμε εμείς, για να περάσουμε τις αντίστοιχες ελεύθερές μας ώρες. Άλλοι την έπεφταν στα δωμάτια με τη λογική "ο ύπνος μειώνει την προετοιμασία". Άλλοι πήγαιναν στο "ειδικό" δωμάτιο, στο οποίο είχε εγκατασταθεί παιχνιδομηχανή και το κρεβάτι είχε τοποθετηθεί σαν καναπές μπροστά στην τηλεόραση. Και άλλοι, κυρίως οι πιτσιρικάδες (5-6) έπαιζαν Football Manager και μαζευόταν πάνω από το κεφάλι μου πριν από την απογευματινή προπόνηση, για να δουν πως τα πάω στο δικό μου save και να μάθουν για παίκτες.


Ο Φερνάντο Σάντος είχε ένα και μόνο τρόπο να περνά την ελεύθερή του ώρα. Μπουρλότ. Κάθε μέρα. Αν μπορούσε, όλη μέρα. Μια τετράδα, στην οποία οι δυο ήταν οι στάνταρ (Φερνάντο Σάντος και Κώστας Ιωσηφίδης) και οι άλλοι δυο ήταν όσοι άντεχαν το τρόπο παιχνιδιού τον Σάντος. Μουρμούρα, παρατηρήσεις, νεύρα. Πως είναι όταν κοουτσάρει; Ένα και το αυτό. Από μπουρλότ δε σκαμπάζω. Συμπεραίνω πως εμπεριέχει και στρατηγική, αλλά και διάβασμα φύλλων. Για να παίζει ο Σάντος, και να παίζει με πάθος, αυτό λέει η λογική.


Ένας Σάντος που ήταν ταυτόχρονα φιλικός και απόμακρος. Συζητούσες 5 λεπτά μαζί του και αμέσως σου "έδειχνε" πού σε παίρνει και πού όχι. Τα βράδια, μετά το φαγητό, δεν έκανε την εμφάνισή του στις μαζώξεις δημοσιογράφων και διοικούντων. Υπήρχαν φορές που καθόμασταν "για ένα ποτό" κατά τις 10:30, όλοι οι δημοσιογράφοι που είχαμε ακολουθήσει την αποστολή, μαζί με όσους από την διοίκηση ήταν εκεί. Και φυσικά, το "ένα ποτό" κρατούσε μέχρι τις 4:30. Εκεί να δείτε ιστορίες, παραλειπόμενα, αλλά και εντάσεις, διαφωνίες. Όλα με τίτλο "ο,τι λέγεται εδώ, μένει εδώ".

Για να επιστρέψω στον Σάντος. Εκείνο το καλοκαίρι, έβγαζε μια σιγουριά. Την σιγουριά του προπονητή που έχει κάνει την ομάδα όπως ακριβώς θέλει, την ξέρει, τον ξέρουν, έχει μεγάλα παιδιά μαζί του ως επι το πλείστον, και νιώθει οτι θα πει ένα και θα καταλάβουν δέκα. Και αυτό το είχε βγάλει και στην συνέντευξη που μας είχε δώσει, αυτή την "κλασική" απολογιστική συνέντευξη του προπονητή για την προετοιμασία. Και τότε, για μια ακόμα φορά, μας είχε κάνει "μαθήματα" τακτικής και συστήματος. Κάποιοι, γι' αυτή τη κίνηση του Σάντος, έλεγαν πως "μας ταΐζει για να μας έχει δικούς του". Είναι κακό για έναν προπονητή να έχει αναπτύξει μια τέτοια σχέση με τους δημοσιογράφους που να τους εξηγεί μέρος των τακτικών του και της φιλοσοφίας του, για να μπορούν να τον κρίνουν σωστά και δίκαια όταν παρακολουθούν τα παιχνίδια της ομάδας; Ένας λόγος που οι χρονιές Σάντος, σε αυτό το επίπεδο, ήταν "εύκολες" για μας ήταν διότι μας επέτρεψε να τον μάθουμε καλά. Να ξέρουμε πώς δουλεύει, πώς σκέφτεται.

Ακόμα τον θυμάμαι, μετά το παιχνίδι με την Τσίβας Γκουανταλαχάρα, που "έβραζε". Πήγαμε για δηλώσεις με τη λήξη του ματς και είχε ένα βλέμμα "αφήστε με ήσυχο, ένα λεπτό θα μιλήσω για να μη την πληρώσετε εσείς". Και την επόμενη ημέρα, ήρθε και μιλήσαμε γι' αυτό το παιχνίδι. Μας έδειξε τα πράγματα που ζητούσε και μας ρωτούσε αν είδαμε τίποτα από αυτά στο γήπεδο.
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Σεζόν 2017-18, Νοέμβριος - Δεκέμβριος

Πριν την διακοπή για τις εθνικές ομάδες, έρχεται στη Τούμπα η Λάρισα. Το 1-0 αποδείχθηκε αρκετό. Κάνουμε βαλίτσες για να πεταχτούμε μέχρι την εξωτική Ξάνθη. Κάνουμε το 0-1 στο 1΄. Ωραία. Τι ωραία; Τελικό σκορ 1-1.17 χρόνια υπάρχει στο Μάνατζερ το Ελληνικό πρωτάθλημα. Έχουν βγει 544 πατς, έχουν διορθωθεί 322.221 μπαγκ, ΑΥΤΟ, ΠΟΤΕ. ΜΙΑ ΖΩΗ Η ΞΑΝΘΗ,δεν έχουν τον Θεό τους. Η ΞΑΝΘΗ.


Έρχεται στην Τούμπα η Λυών. Οι παππούδες μας είδαν τον ΠΑΟΚ να την κερδίζει με 4-0. Εμείς φτάσαμε στο 3-1. ΠΡΟΚΡΙΣΗ στους 16 του Τσάμπιονς Λιγκ, ΑΗΤΤΗΤΟΙ. Εύγε μάγκες. Να είμαστε όμως σοβαροί και με τον ΠΑΣ. Και ήμασταν. Νίκη με 4-0 με τον Ζίβκοβιτς επιτέλους να κάνει κάτι. Επιτέλους. Στο κύπελλο με την Καρδίτσα, όλος ο πάγκος μπήκε μέσα με το τελικό 3-1, να με ικανοποιεί. Πιο πολύ βέβαια, με ικανοποίησε η κλήρωση του κυπέλλου... Στο τέταρτο σερί εντός έδρας μας, ο Πλατανιάς δεν μπόρεσε να προβάλει αντίσταση. Το 5-0 μιλάει από μόνο του, με τρία γκολ μέσα σε 4 λεπτά.

Και πάμε Μαδρίτη. Και το γούσταρα περισσότερο και από την ίδια την πρόκριση. Το τελικό 2-2 μας φέρνει ΠΡΩΤΟΥΣ στον όμιλο. Και σε τι όμιλο.


Image
Image




Το 2017 συνεχίστηκε με τη νίκη επί του ΟΦΗ με 2-0 και μια νίκη που δεν την χάρηκα όσο θα ήθελα. Στο ματς κυπέλλου με τον ΑΡΗ το τελικό 3-2 δεν ήταν αυτό που περίμενα. Συνεχίσαμε με νίκη επί της Κέρκυρας με 2-0 και αποχαιρετήσαμε το χρόνο με ήττα. Στην έδρα της ΑΕΚ τον ήπιαμε με 2-1. ΟΚ, τι να κάνουμε; Προχωράμε...

Image
Last edited by Tsakalaki on Sun Mar 19, 2017 1:23 pm, edited 1 time in total.
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
Post Reply

Return to “Ιστορίες”