Δέκα χρόνια και κάτι ψιλά [Part IV]

"Καίγεσαι" και λιώνεις με το FM...Do it loud and proud...Μοιράσου τα κατορθώματα και τις αποτυχίες σου. Πες το με μια ιστορία και γράψε ΙΣΤΟΡΙΑ!
Post Reply
User avatar
vorxis
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2015
Joined: Mon Jun 07, 2010 6:36 pm
Football Manager της ομάδας: Plymouth
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Νικας τους πάντες σε Ελλάδα και Ευρώπη, πας Μαδρίτη και περνεις το χ, περνας σε ομιλο με θηρια πρωτος και αήττητος.
Ποσο πιο ονειρικό να γινει αυτο το ποστ.
Αλλα εχεις μια Ξάνθη να στο βγαζει ολο ξινο.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ΠΑΝΤΑ.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10021
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Μεταξύ μας, δεν είναι bug αυτό με την Ξάνθη... Συμβαίνει και irl. :D
I LOVE THIS SITE!!!
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62573
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Καλημέρα σε όλους.

Θα ήθελα να ευχαριστήσω από τα βάθη της καρδιάς μου τον Αχιλλέα και τον Άρη, αλλά και το Θάνο για όλη τους τη προσπάθεια και το αίμα(ή τη θέληση που δώσαν για να δώσουν).
Spoiler: show
Πριν από τρεις αν θυμάμαι καλά βδομάδες ήμουν Σαουθάμπτον και μίλαγα στο πατέρα μου. Ένα πατέρα αδυνατισμένο και αρκετά ωχρό. Εκεί κατάλαβα ότι κάτι δε πάει καλά και εκεί μου ανακοίνωσε η μητέρα μου ότι όντως κάτι δε πάει καλά. Ο πατέρας μου ήρθε στο Σαουθάμπτον έχοντας καρκίνο κακοήθη στο παχύ έντερο μεταστατικό στο συκώτι και ήθελε πιθανότατα να δει εμένα και τον αδερφό μου. Αυτό το έμαθα ουσιαστικά πριν από 10 μέρες. Μπήκε στο ΓΝΑ το ογκολογικό και έκανε τη περασμένη Πέμπτη τη πρώτη χημειοθεραπεία και ήρθαν οι πρώτες προσωρινές θετικές αντιδράσεις του οργανισμού του.

Δυστυχώς τα πράγματα το Σ/Κ φαίνεται δε πήγαν τόσο καλά και ο πατέρας μου θα μπει σήμερα χειρουργείο για αφαίρεση όγκου. Αν τοιχόν τα καταφέρει πιθανότατα να χρειαστεί αίμα και πλάσμα. Έχω αδειάσει τα πμ μου και θα ήθελα όποιος μπορεί και είναι αιμοδότης ή ξέρει ότι μπορεί να δώσει πλάσμα να μου στείλει ένα πμ για να του στείλω πληροφορίες σε περίπτωση που χρειαστώ αίμα ή πλάσμα.

Θα κάνω c-p και στα κυριότερα αθλητικά και σε θέματα για ιστορίες τόπικ.
tl;dr version.

Υπάρχει πιθανότητα να χρειαστώ αίμα ή πλάσμα. Οποιοσδήποτε μπορεί και θέλει ας μου στείλει ένα πμ. Αν μπορείτε και ξέρετε γνωστό για αίμα η πλάσμα θα σας ήμουν ευγνώμων αν μπορείτε να του το μεταφέρετε.

Να είστε καλά και να έχετε υγεία. Καλή συνέχεια σε όλους.

ΥΓ:παρακαλώ πμ μόνο αν πρόκειται για αίμα ή πλάσμα και αν μπορείτε να το γράψετε στο τίτλο πχ

Αίμα
Πλάσμα
Αίμα ή πλάσμα.

Ευχαριστώ πολύ.
Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Tsakalaki wrote:Προετοιμασία 2009

ptr II


Η προετοιμασία έγινε, για μια ακόμα φορά, στο εξωτικό Ντούρβερτ/Ντύορβερθ/Ντούρβερθ/Κάπως έτσι τέλος πάντων. Ήταν πλέον οικείο μέρος για την ομάδα, και κυρίως όλους εκείνους που ήταν "μέρος" της τα τελευταία χρόνια. Το ξενοδοχείο στο οποίο έμενε η ομάδα ήταν το Γκόλντεν Τούλιπ, στο οποίο διέθετε ακόμα και λιμνούλα. Σε αυτή είχε και πάπιες, οι οποίες στις 15 μέρες που βρέθηκε εκεί ο ΠΑΟΚ, είχαν βρει τον άνθρωπό τους. Ο Ζλάνταν Μουσλίμοβιτς, κάθε μεσημέρι, μετά το φαγητό, πήγαινε στο μεγάλο καλάθι που είχε τις φέτες με το ψωμί. Έπιανε τις τέσσερις γωνίες του τραπεζομάντηλου που ήταν μέσα, έκλεισε όσο ψωμί περίσσευε, μαζί με όλα τα ψίχουλα, και πήγαινε στις πάπιες. Για κανένα μισάωρο, τις τάιζε και μουρμουρούσε. Αν πήγαινε κανένας κοντά του, φόρτωνε και κάτι έλεγε στη γλώσσα του. Προφανώς και έβριζε, αλλά αυτό αποτελεί εικασία και όχι κατηγορία.

Ο κάθε παίκτη είχε τα δικά του. Άλλος έβαζε τα ακουστικά, και με Γερμανικό ντύσιμο (βερμούδα, άσπρη κάλτσα μέχρι το γόνατο, και τις σαγιονάρες της ομάδας, που είχαν τον αριθμό φανέλας του καθένα επάνω, γραμμένο με στυλό) έκοβε βόλτες κοντά στη λίμνη, στα γρασίδια. Οι κάλτσες βέβαια, στο τέλος της βόλτας είχαν γίνει πράσινες στα δάκτυλα και στην φτέρνα. Άλλοι έδιναν μάχες στο πινκ-πονκ, και δεν μας άφηναν να παίξουμε εμείς, για να περάσουμε τις αντίστοιχες ελεύθερές μας ώρες. Άλλοι την έπεφταν στα δωμάτια με τη λογική "ο ύπνος μειώνει την προετοιμασία". Άλλοι πήγαιναν στο "ειδικό" δωμάτιο, στο οποίο είχε εγκατασταθεί παιχνιδομηχανή και το κρεβάτι είχε τοποθετηθεί σαν καναπές μπροστά στην τηλεόραση. Και άλλοι, κυρίως οι πιτσιρικάδες (5-6) έπαιζαν Football Manager και μαζευόταν πάνω από το κεφάλι μου πριν από την απογευματινή προπόνηση, για να δουν πως τα πάω στο δικό μου save και να μάθουν για παίκτες.


Ο Φερνάντο Σάντος είχε ένα και μόνο τρόπο να περνά την ελεύθερή του ώρα. Μπουρλότ. Κάθε μέρα. Αν μπορούσε, όλη μέρα. Μια τετράδα, στην οποία οι δυο ήταν οι στάνταρ (Φερνάντο Σάντος και Κώστας Ιωσηφίδης) και οι άλλοι δυο ήταν όσοι άντεχαν το τρόπο παιχνιδιού τον Σάντος. Μουρμούρα, παρατηρήσεις, νεύρα. Πως είναι όταν κοουτσάρει; Ένα και το αυτό. Από μπουρλότ δε σκαμπάζω. Συμπεραίνω πως εμπεριέχει και στρατηγική, αλλά και διάβασμα φύλλων. Για να παίζει ο Σάντος, και να παίζει με πάθος, αυτό λέει η λογική.


Ένας Σάντος που ήταν ταυτόχρονα φιλικός και απόμακρος. Συζητούσες 5 λεπτά μαζί του και αμέσως σου "έδειχνε" πού σε παίρνει και πού όχι. Τα βράδια, μετά το φαγητό, δεν έκανε την εμφάνισή του στις μαζώξεις δημοσιογράφων και διοικούντων. Υπήρχαν φορές που καθόμασταν "για ένα ποτό" κατά τις 10:30, όλοι οι δημοσιογράφοι που είχαμε ακολουθήσει την αποστολή, μαζί με όσους από την διοίκηση ήταν εκεί. Και φυσικά, το "ένα ποτό" κρατούσε μέχρι τις 4:30. Εκεί να δείτε ιστορίες, παραλειπόμενα, αλλά και εντάσεις, διαφωνίες. Όλα με τίτλο "ο,τι λέγεται εδώ, μένει εδώ".

Για να επιστρέψω στον Σάντος. Εκείνο το καλοκαίρι, έβγαζε μια σιγουριά. Την σιγουριά του προπονητή που έχει κάνει την ομάδα όπως ακριβώς θέλει, την ξέρει, τον ξέρουν, έχει μεγάλα παιδιά μαζί του ως επι το πλείστον, και νιώθει οτι θα πει ένα και θα καταλάβουν δέκα. Και αυτό το είχε βγάλει και στην συνέντευξη που μας είχε δώσει, αυτή την "κλασική" απολογιστική συνέντευξη του προπονητή για την προετοιμασία. Και τότε, για μια ακόμα φορά, μας είχε κάνει "μαθήματα" τακτικής και συστήματος. Κάποιοι, γι' αυτή τη κίνηση του Σάντος, έλεγαν πως "μας ταΐζει για να μας έχει δικούς του". Είναι κακό για έναν προπονητή να έχει αναπτύξει μια τέτοια σχέση με τους δημοσιογράφους που να τους εξηγεί μέρος των τακτικών του και της φιλοσοφίας του, για να μπορούν να τον κρίνουν σωστά και δίκαια όταν παρακολουθούν τα παιχνίδια της ομάδας; Ένας λόγος που οι χρονιές Σάντος, σε αυτό το επίπεδο, ήταν "εύκολες" για μας ήταν διότι μας επέτρεψε να τον μάθουμε καλά. Να ξέρουμε πώς δουλεύει, πώς σκέφτεται.

Ακόμα τον θυμάμαι, μετά το παιχνίδι με την Τσίβας Γκουανταλαχάρα, που "έβραζε". Πήγαμε για δηλώσεις με τη λήξη του ματς και είχε ένα βλέμμα "αφήστε με ήσυχο, ένα λεπτό θα μιλήσω για να μη την πληρώσετε εσείς". Και την επόμενη ημέρα, ήρθε και μιλήσαμε γι' αυτό το παιχνίδι. Μας έδειξε τα πράγματα που ζητούσε και μας ρωτούσε αν είδαμε τίποτα από αυτά στο γήπεδο.

Αύγουστος 2009

Επιτέλους, μετά απο καιρό, ένα ταξίδι με τον ΠΑΟΚ, εκτός Ελλάδος για επίσημο παιχνίδι. Στο Όσλο, με αντίπαλο την Βαλερέγκα, και αυτή τη γλυκιά ανυπομονησία για παιχνίδι με έναν άγνωστο Χ επέστρεψε. Μαζί και οι ραδιοφωνικές μεταοδίσεις, στις οποίες σε παίρνει μέσω της περιγραφής να "υποστηρίξεις", με μέτρο, μια από τις δυο ομάδες. Τόσο τη προηγούμενη μέρα πριν από το παιχνίδι όσο και τη μέρα του αγώνα, έβρεξε συγκεκριμένη ώρα, για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα. Αλλά μιλάμε για κουβάδες νερό.

Στη προπόνηση που έγινετην παραμονή του ματς, ο Σάντος κατήργησε το 15λεπτο και μας άφησε να τη δούμε όλη. Η τελευταία προπόνηση πριν το ματς άλλωστε, έχει περισσότερο παιχνίδια εγρήγορσης. Κάτι αυτοσχέδια παιχνίδια με χέρια και κεφαλιές, κάτι κορόιδα για 20-25 λεπτά, που δεν μπορούσα να καταλάβω αν είχαν νόημα. Βέβαια, πολλά δεν μπορούσα να καταλάβω διότι ποτέ δεν έψαξα να βρω κάποιον να μου εξηγήσει την χρησιμότητά τους. Υπάρχουν προπονητές που μέσα από αυτά βλέπουν την ψυχολογία των παικτών ανάλογα με όσα έχουν γίνει τις προηγούμενες ημέρες. Ποιος είναι αγχωμένος επιδή θα παίξει, ποιος είναι στα τέτοια του επειδή δε θα παίξει, ποιος είναι τσατισμένος που δε θα παίξει. Πράγματα που τα θεωρούσα χαζά, μέχρι που ήρθε η στιγμή να μάθω οτι ένας προπονητής είπε στον Α παίκτης "αύριο παίζεις" και στον Β "αύριο δεν παίζεις" και είδε τον Α να είναι χαλαρωμένος και τον Β να σκίζεται ακόμα και στο κορόιδο, καιάλλαξε την απόφασή του.

Στη Νορβηγία ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 0-2 μέχρι το 37' αν θυμάμαι καλά, και τότε άρχισε η βροχή. Σε χρόνο dt το γήπεδο έγινε βαρύ, και προς το τέλος του ημιχρόνου, η Βαλερέγκα κέρδισε κόρνερ. Το πρώτο της στο ματς. Η πρώτη στημένη φάση που έκανε αντίπαλος του ΠΑΟΚ μέσα στην σεζόν. Γκολ, 1-2. Και αυτό ήταν το τέλος της σκέψης του Σάντος μήπως και καταφέρει να παίζει ζώνη στα στημένα, σε Ελληνική ομάδα. Το ματς έληξε 1-2 και όλα καλά. Ο Σάντος είπε άλλα στην συνέντευξη Τύπου και άλλα μετά, στα "πηγαδάκια". Τον δικαιολόγησα εκ των υστέρων. Δε μπορούσε να πει "περάσαμε, δε τους φοβάμαι. για πρώτο ματς σεζόν πήγαμε τέλεια" διότι μπορεί να του γυρίσει μπούμερανγκ αν το πει δημόσια.

Η ομάδα, βέβαια, στο εσωτερικό της δεν ήταν καλά. Ο Σάντος ήθελε να έχει το πρωτο και τον τελευταίο λόγο, και όταν μαζεύεις 32ρηδες και 35ρηδες, δεν είναι εύκολο να τους πεις "κάτσε στο ένα πόδι" και να σου απαντήσουν "για πόση ώρα". Ο Κονσεϊσάο ήθελε να παίζει "γιατί εγω παίζω για το όνομά μου, όχι για τα λεφτά, έχω 15 εκ. Ευρώ στην άκρη, δεν σας έχω ανάγκη, εσείς με έχετε ανάγκη" και ο Γκαρσία ήθελε να παίζει μόνο ως εσωτερικός μέσος "και ο δίπλα μου να τρέχει και για μένα για να κ΄λανω εγώ αυτό που ξέρω". Και αυτά ο Φερνάντο τα βρήκε μπροστά του στα μέσα Αυγούστου και εμείς φάγαμε ταλαιπωρία παραμονή 15Αύγουστου...
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

FM2017, Ιανουάριος - Φεβρουάριος 2018

Σούπερ Λιγκ

Το νέο έτος ξεκινά με το παιχνίδι με αντίπαλο τον Ολυμπιακό στην Τούμπα. Δυο καίρια χτυπήματα, ένα πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και ένα με την έναρξη του δευτέρου και η νίκη με 2-0 μας ανακουφίζει. Ακολούθως υποδεχθήκαμε τον Ηρακλή και τα γρήγορα γκολ μας έδωσε μια σχετικά άνετη νίκη μ 3-1. Τρίτο σερί ματς στην Τούμπα και έστω και με 1-0 βρήκαμε την άκρη απέναντι στον Λεβαδειακό.

Ακολουθεί το ματς με τον Ολυμπιακό για τον δεύτερο γύρο, καθώς αυτό με το οποίο ξεκίνησε το 2018 ήταν αυτό που είχε αναβληθεί από τον πρώτο γύρο.. Τρία λεπτά πριν το τέλος ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 1-1 και ματαίωσε νίκη στον Πειραιά με πέναλτι. Κρίμα, ωραίο σενάριο, βγαλμένο από τα βίτσια μια ολόκληρης γενιάς. Ο Ιανουάριος έκλεισε με το παιχνίδι κόντρα στον ΆΡΗ. Το τελικό 5-0 ήρθε με το ζόρι και στο τελευταίο 5λεπτο της αναμέτρησης.

Στη συνέχεια πήραμε το πλέον σημαντικό διπλό αυτής της σειράς αγώνων, καθώς νικήσαμε με 0-2 τον Πανιώνιο. Ήταν το πρώτο από τα τρία σερί εκτός έδρας ματς. Ακολούθησαν δυο "σφαλιάρες". Δεν τις δώσαμε, τις φάγαμε. Μια στην τιμημένη Αιτολοακαρνανία και μια στη Λεωφόρο. 180 λεπτά χωρίς γκολ, με αποτέλεσμα να χάσουμε από τον Παναιτωλικό με 1-0 και στο καπάκι να μείνουμε στο 0-0 με τον ΠΑΟ στας Αθήνας.

17/24 βαθμούς είναι καλό για ΠΑΟΚ, μέτριο για πρωταθλητή ΠΑΟΚ
Spoiler: show
Image


Κύπελλο

Με τον ΑΡΗ ζορίστηκα. Είχαμε νικήσει με 3-2 στην Τούμπα και αυτό το "φτωχό" 0-1 που πήραμε ήταν αγχωτικό. Ακολούθησαν τα ματς με Παναιτωλικό. Ναι, οκ, πήραμε την πρόκριση, αλλά η ζημιά έγινε στο πρωτάθλημα ρε φίλε...



Spoiler: show
Image

Champions League

Πήγαμε στο Λένινγκραντ για το παιχνίδι με την τοπική Ζενίτ. Μεγάλη, τεράστια, ανεπανάληπτη διπλάρα με 2-3. Στο 45' και στο 49' με Σόμπερμπεργκερ και Τζάλμα έγινε το 0-2, και μέχρι το 60' μας είχαν ισοφαρίσει. Και ο μεγάλος Κλάους στο 89' έκανε το τελικό 2-3. Me gusta...






Image
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Στο πρωτάθλημα είσαι πρώτος;
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

22 Αγώνες

ΠΑΟΚ 51
ΠΑΟ 51
ΑΕΚ 50
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

D Day, 14/8/2009



Οι πρωινές εφημερίδες, την 15η Αυγούστου κυκλοφορούν στα περίπτερα, δεν κυκλοφορούν στις 16 Αυγούστου και επιστρέφουν στα περίπτερα στις 17 Αυγούστου. Την 14η Αυγούστου όμως, για να μπορέσουμε να το "χαρούμε" λίγο παραπάνω το τελευταίο "άραγμα" πριν την έναρξη της σεζόν, την δουλεύουμε ως ημιαργία. Το φύλλο δηλαδή κλείνει κατα τις 12:00-13:00 και η τελευταία σελίδα στις 14:00. Όλα αυτά σε συνεννόηση και με τα κέντρα διανομής, έτσι ώστε το τύπωμα να ξεκινήσει βαριά - βαριά στις 15:00 και η διανομή της εφημερίδας στις 17:00, προκειμένου να ολοκληρωθεί μέχρι το βράδυ και οι διανομείς να κάτσουν και εκείνοι σαν άνθρωποι.

Όλα καλά, όλα ωραία μέχρι εδώ. Με τον συνάδερφο που τότε είχαμε επ' ώμου το ρεπορτάζ του ΠΑΟΚ στο Goal έχουμε συνεννοηθεί. Εγώ θα κατέβαινα στο γραφείο και κατά τις 13:00 θα την έκανα για το μπάνιο μου. Ένας από τους δυο σε επιφυλακή... "Δεκαπενταύγουστος ρε, φύλλο δε θα κουνιέται". Ανάθεμα την ώρα και τη στιγμή που το είπα αυτό. Στις 14:20 έχω μόλις κατέβει από τη μηχανή, στο πάρκινγκ μπιτσόμπαρου στην Χαλκιδική. Δεν έχω βγάλει ούτε κράνος ούτε γάντια, ούτε μπουφαν, τίποτα. Βράζει ο τόπος. Και χτυπάει το κινητό....

Η λογική μου όταν είμαι στη μηχανή (θεωρητικά, στη μηχανή ήμουν) είναι το "αστο να χτυπήσει. αν πάρει ξανά σε ένα λεπτό, τότε και μόνο πρέπει να κάνω κάτι για να το σηκώσω, αλλιώς, θα πάρω όταν μπορώ". Το αφήνω και αρχίζω να αποθέτω εξοπλισμό. Και στα 30'' χτυπάει το τηλέφωνο ξανά.... "Προφορική συμφωνία με Φερνάντο Σάντος μέχρι το 2012". Σοβαρά τώρα. 14 Αυγούστου, μεσημέρι, ένα θέμα 100% επικοινωνιακό, γνωρίζοντας πως οι εφημερίδες προλαβαίνουν δεν προλαβαίνουν....


Πτάνα όλα. Δεν έχω βγάλει ακόμα το μπουφάν, η σύζυγος φωνάζει "αμαν πια με αυτό το κινητό, τι το σηκώνεις; κάνε οτι είσαι στη μηχανή" και φυσικά ο κίνδυνος να τη πληρώσει η σύζυγος αγγίζει το 99,9%. Το τι μπινελίκι έφαγε από μέσα μου, δεν λέγεται. Δε ξέρω που να πρωτοτηλεφωνήσω. Στον συνάδερφο για να δω τι θα κάνουμε; Στην εφημερίδα για να δω αν θα γυρίσω σελίδα ή αν θα πάει αλλού το κείμενο; Σε εκείνον που μου έστειλε το μνμ για να μου πει λεπτομέρειες;

Για περίπου πέντε λεπτά ένιωσα θα τη θεά Κάλι. Τέσσερα χέρια δε θα μου έφταναν. Και όλα αυτά στο παρκιγκ του μπιτσόμπαρου, να με χτυπά ο ήλιος. Και που να πάω; Στο μπιτσόμπαρο που βαράνε τα νταμπαντούμπα; Στις ξαπλρώστες με τα πωπουδάκια σε απόσταση μισού μέτρου; Που ρε Σάντος που συμφώνησες προφορικά, που;

Μια συμφωνία που έγινε λογω των όσων είχαν προηγηθεί. Μια... χούφτα αντιφρονούντες ποδοσφαιριστές σήκωσαν μπαϊράκι εναντίον του Πορτογάλου τεχνικού. Και φυσικά, αυτό μαθεύτηκε στα ανώτερα κλιμάκια. Ο Σάντος είπε "εγώ ή εκείνοι" και η απάντηση ήταν "εσύ και αν θέλουν και εκείνοι, και εκείνοι". Μια ανανέωση στα λογια, με αποδέκτες τους αντιφρονούντες.

Για την ιστορία, η μοιρασιά ήταν άδικη. Εγώ έκανα τα τηλέφωνα προς πάσα κατεύθυνση, και ο συνάδερφος που είχε μπλακμπερι, έγραψε το κείμενο στο κινητό του και το έστειλε. Και φυσικά, για να μπορώ να του τηλεφωνώ και να μην σταματάει το κείμενο, όσες φορές χρειάστηκε να του τηλεφωνήσω, τηλεφώνησα στη γυναίκα του. Το αστείο της υπόθεσης; Το κορυφαίο; Αφού ησυχάσαμε, αφού το σώσαμε και το κείμενο γράφτηκε και εστάλη, διαπιστώσαμε πως απείχαμε δυο μπιτσόμπαρα απόσταση....
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
vandervaggos
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 25179
Joined: Fri Dec 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Unemployed
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: ▒▓█▀Π▄▀▄Α▀▄▀Ο▄▀Κ▄▀█▓▒
Location: Στο Γιού Κέι που λεν' κι στο χωριό μ'
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Ξέρατε και οι δυο ξεκάθαρα ότι ήστασταν σε μπιτσόμπαρο ή δεν το αναφέρατε ο ένας στον άλλο για να μην εκνευριστείτε;
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Ναι το γνωρίζαμε, διότι το σχέδιο ήταν οτι εγώ θα κάτσω να "φυλάω τσίλιες μη σκάσει καμιά είδηση μέχρι τις 13:00 και μετά θα έφευγα για βουτιά" ενώ ο άλλος θα την έκανε από το πρωί.

Είναι οι στιγμές που πρέπει να διαχειριστείς τον εκνευρισμό, το μέρος που είσαι, και όσα τηλέφωνα έχεις μπροστά σου για να συντονίσεις την κατάσταση....
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
Post Reply

Return to “Ιστορίες”