4-1-3-1-1 - Greeneye

Συζητήστε για τις τακτικές και τις προπονήσεις της ομάδας σας
Post Reply
greeneye1976
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 429
Joined: Thu Nov 12, 2015 2:04 pm
Football Manager της ομάδας: Barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

4-1-3-1-1 - Αυτο είναι το σύστημα που δοκίμασα στην 3η μου χρονιά (τρίτο διαφορετικό ανα χρονιά μετά τα 4-4-2 σε ρόμβο και το 4-3-1-2 wall of greeneye) που εγινε με σκοπό να δω πως συμπεριφέρεται το παιχνίδι σε διαφορετικές τακτικές αλλά και να έχω μία τακτική που να μπορεί να προσφέρει ταυτόχρονα και άμυνα και επίθεση χωρίς να αλλάζω τακτικές συνεχώς ανάλογα την περίσταση. Επίσης είχα βαρεθεί σε πρηγούμενες τακτικές να βλέπω μυνήματα του στυλ " σε τρέχουν στο κέντρο!) " κάτι λογικό αν σκεφτεί κανείς ότι συνήθως δεν είχα πάνω απο 2 παίκτες στο κέντρο ενώ οι αντίπαλοι είχαν 3 και 4 βαση συστήματος με αποτέλεσμα να το κατεβαίνουν ΣΥΧΝΑ! (με ότι αυτό συνεπάγεται). Βαση αποτελεσμάτων (και στατιστικών ανα αγώνα) στο δύσκολο και απρόβλεπτο γενικά ισπανικό πρωτάθλημα και το κύπελο (τα πήρα και τα 2) κρίνεται απόλυτα επιτυχημένο. Το παραθέτω μαζί με οδηγίες ομάδας.

Image

Image

ειδικές οδηγίες παικτών

Πλαγια μπακ

Image


Κεντρικό αμυντικό δίδυμο

Image


Αμυντικός μέσος

Image


οι 3 μέσοι μου

Image


Ο επιθετικός μέσος μου

Image

Ο επιθετικός μου

Image


Η βαθμολογία της 3ης σεζόν (ξεχωριστά τα εντός και εκτός έδρας)

Image


τα εκτός έδρας

Image


Τα εντός έδρας

Image


Ακολουθεί το ρόστερ μου καθώς και τα αποτελέσματα μου από φιλικά μέχρι τέλους

Image

Image

Image

Image


Τέλος ακολουθούν διάφορα στατιστικά της ομάδας μου

Image

Image
_______________________________________________________________________________________________
Να τονίσω μερικά πράγματα για να προλάβω απορίες. (πρώτα τα σταθερά σημεία)
1) Δεν άλλαξα ΠΟΤΕ τη γενική τακτική (π.χ να βάλω 4-4-2 η κάτι άλλο) (είχα συμπληρωμένες και τις 3 διαφορετικές αλλά έπαιζα ΜΟΝΟ ΑΥΤΗΝ).
2) Δεν άλλαξα ποτέ το "αμυνα ελαφρώς ψηλότερα"
3) Δεν άλλαξα ποτε το "ντριπλαρε λιγότερο" και "κρατείστε τις θέσεις σας"
4) Το τέμπο επαιξα κατα καιρους σε κανονικο και υψηλοτερο και ποιο σπανια σε πολυ υψηλο για δοκιμη. Διαπίστωσα οτι το "κανονικο" ειναι το καλυτερο γιατι γλιτωνεις λαθη, ανεβαινουν
και αλλοι παικτες ψηλα και βρίσκεις καλυτερες "τρυπες" γενικά. Σε συνδιασμό με κοντινές πάσες μαμάει καθώς και σε "στενη γραμμη" για να υπάρχουν πολλές πάσες γυρω γυρω άμα σε κλείνουν. Τωρα αμα ο χρόνος πιέζει και πρέπει να βάλεις γκολ ενοείται να ανεβάσεις ρυθμό. Οποτε προτείνω κανονικο (ειδικα σε ντερμπυ) και υψηλοτερο.
5) Οι γραμμές επειδή παίζουμε απο αξονα καλυτερα τερμα κλειστό. Τη δουλεια πανω στην πλαγια γραμμη θα την κανει ο πλαγιος μπακ και θα δωσει ΠΛΑΤΟΣ οταν χρειαστεί. Αφου παιζουμε και κανονικο τεμπο εχει χρονο να ανεβει και να βοηθησει. Οχι πολλες σεντρες γιατι συνηθως δεν ειναι τελειοι και αμυνα και επιθεση. ισα ισα να κανουν το 1-2 με πασες και ποιο σπανια αναλογα τα χαρισματα να βγαλουν ασιστ.Ετσι δεν τρωμε ευκολα γκολ με κλειστες γραμμες. Οι μεσοι μας και επιθετικος μεσος θα βρουν την τρυπα με καθετη μπαλια και θα βγαλουν γκολ, θα εχουν πολλες
επιλογες πασων γυρω τους και μολις χαθει η μπαλα μαρκαρουν αμεσως και την κερδιζουν πολυ ευκολα σχετικα. Με ανοιχτο παιχνιδι-γραμμες θα βρουμε μεγαλυτερα κενα αλλα ΔΕΝ συμβαδιζει
με τις κοντινες πασες... επισης μας εκθετει πισω αν ο αντιπαλος εχει καλους παικτες μπροστα.
6) Χρηση τεχνικου οφσαιντ ενοειται παντα
7) Πιεση περισσοτερο (οχι τερμα να μη χαλαει ο σχηματισμος)
8 Ποτε ολοι στενο μαρκαρισμα - προσοχη. Παικτες με καλη τριπλα επιταχυνση ευκινησια ταχυτητα κτλ θα σας εκθεσουν. Οποτε αυτο το βαζουμε μονο σε καποια μαρκαρισματα απο τις οδηγιες για αντιπαλο και ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΑΙΡΝΕΙ! Ουσιαστικα λοιπον να κρατανε αποσταση οι αμυντικοι μας και αν καποιοι αντιπαλοι ειναι αχρηστοι απο οδηγιες αντιπαλου βαζουμε εκει το πολυ στενο μαρκαρισμα ωστε να κλεβουν ΑΜΕΣΩΣ ΜΠΑΛΛΑ. Δεν μπορεις π.χ να βαλεις στενο μαρκαρισμα στον Ronaldo, Bale κτλ... οποτε σε κατι τετιους παντα πιεση και ΠΟΤΕ ΣΤΕΝΟ ΜΑΡΚΑΡΙΣΜΑ.Οποτε τα 4 κουτακια κατω απο το "πιεση" ολα απενεργοποιημενα.
9) Περισσοτερο εκφραστικοί αφού θέλουμε να δημιουργήσουμε ευκαιριες και να βαλουμε γκολ. Αν παιζετε καφενεια ΜΗΝ το βαλετε... !
10) Κοντινες πάσες αφού θέλουμε να ΜΗ χανουμε ευκολα μπαλα. Το αμεσο στις πασες θα μας κανει να τη χασουμε καποιες φορες. Αυτο βολευει αν παιξετε με τερμα πισω την αμυνα..
11) Φερτε μπαλα στην περιοχη για να ερθει ομαλα η μπαλα εκει, σιγουρα με νορμαλ τεμπο,κοντινες πασες γραμμες κτλ. Ετσι θα δημιουργησουμε περισσοτερες ευκαιριες. Εχουμε επιθετικο φυσεκι που θα επιταχυνει σε κενο χωρο και θα εκθεσει τον αντιπαλο.
12) Νοοτροπια ελεγχος αφου δεν θελουμε ΚΕΝΑ πισω. Μη φοβαστε, θα μπουν γκολ... αν παιζετε με καφενεια που εχουν 1 επιθετικο μπροστα οκ βαλτε επιθεση, μεχρι εκει. Σε ντερμπυ ΠΟΤΕ νοοτροπια επιθετικη εκτος αν παιζουν με 10, ειναι ολοι σε κακη μερα κτλ. Προσφερει ασφαλεια. Στον τελικο κυπελου με ολα αυτα ΔΙΕΛΥΣΑ τη Ρεαλ. Ποτε διατηρηση κατοχης εκτος αν ειμαστε εκτος εδρας σε δυσκολο αγωνα νικαμε 2-0 και θελουμε να μι ρισκαρουμε. Τοτε χαμηλοτερο τεμπο, διατηρηση κατοχης κτλ. Ομως ΠΟΤΕ ΑΜΥΝΑ ΠΟΙΟ ΠΙΣΩ.
13) Ελευθερια σχηματισμου το ειχα στο 95% τουλαχιστον των αγωνων στο "ευελικτη". Αν θελετε καντε ενα πειραμα παραπανω, δεν επαιξα με αυτο, το θεωρουσα ηδη πολυ καλο.
14) Παιρνουμε παικτες κεντρου που να μαρκαρουν κιολας... αμα βαλετε παικτες τυπου Ινιεστα (ειδικα 2 η 3 του κεντρου) τοτε θα εχετε γαματη δημιουργια αλλα ετοιμαστειτε για να μαζεψετε μπαλες παραπανω! αυτο θα το κανετε αμα το παιχνιδι ειναι ισοπαλο και θελει λιγο χρονο να ληξει οποτε ρισκαρουμε βαζοντας μεσους με μεγαλη δημιουργια-πασα και mentality επιθετικο κτλ.


(τα εγραψα στα γρηγορα γιατι δεν ειχα χρονο, θα διορθωσω τυχον λαθη προσεχως, αν θελετε να την ανεβασω στις τακτικες μου λετε με ποιο τροπο, θα χαρω να τη δοκιμασουν καποια παιδια).
Οπως παντα δεν κανουμε τον εξυπνο, απλα ενημερωνω και οποιος θελει δοκιμαζει!

* το σκίσιμο της Ρεαλ στον τελικό κυπέλου με 1-5 !!!!

Image

Image
Last edited by greeneye1976 on Sat Sep 30, 2017 4:55 pm, edited 2 times in total.
greeneye1976
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 429
Joined: Thu Nov 12, 2015 2:04 pm
Football Manager της ομάδας: Barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εδω θα γραφω για τα αποτελεσματα του παραπανω συστηματος κατα τη διαρκεια της 4ης σεζον που ηδη ξεκινησε εντυπωσιακα
αφου ξεμο*νιασα την αχωνευτη Ρεαλ κερδίζοντας την (για το super cup) πρωτα στην έδρα της με 2-1 και στην εδρα μου προσκυνησε με 5-1 !
Δεν αλλαξα τιποτα στο συστημα κατα τη διαρκεια των 2 αγωνων, μονο αλλαγες εκανα και εβαλα μαρκαρισματα με σωστη οδηγια δηλαδη, οχι πολυ κοντινο μαρκαρισμα σε bale και coutinho, πολυ κοντινο μαρκαρισμα στον 1 και 2 επιθετικους της Ρεαλ και παντα μαρκαρισμα οποιος βρεθει σε κεντρικη θεση για σουτ αφου οι πλαγιοι της Ρεαλ κανουν ΜΠΟΥΚΑ ΜΕΣΑ.

-τερμα στενες γραμμες
-κοντινες πασες
-οχι σε διατηρηση κατοχης
-παιχνιδι απο αξονα
-οδηγια ομαδας στον "ελεγχο"
- τεμπο κανονικο
- αμυνα ελαφρως ψηλοτερα
και γενικα οτι εχω βαλει σε εικονες παραπανω οταν ανελυσα το συστημα

Image
Last edited by greeneye1976 on Sun Oct 01, 2017 9:24 am, edited 1 time in total.
greeneye1976
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 429
Joined: Thu Nov 12, 2015 2:04 pm
Football Manager της ομάδας: Barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μόλις έπαιξα το πρώτο παιχνίδι για τους ομίλους του τσου-λου. Εντός έδρας με την πολύ δυνατή Τσέλσι. Τελικό σκορ 3 - 0.
Το θέμα όμως δεν είναι τόσο το σκορ αν και ηθελα να ξεκινήσω φέτος πολύ δυνατά τους ομίλους. Δοκίμασα το σύστημα ακριβώς όπως το έχω, το μόνο που άλλαξα όταν κέρδιζα στο δεύτερο ημίχρονο με 2 - 0 ήταν να χαμηλώσω το ρυθμό και να πατήσω τη διατήρηση κατοχής, να βαλω τα μαρκαρίσματα στο "κανονικό" και αυτά όλα επειδή είχα πάρει πολλές κίτρινες κάρτες και μάλιστα και οι 4 αμυντικοί μου είχαν από μία κίτρινη (!) με τον κίνδυνο κόκκινης να είναι ΟΡΑΤΟΣ!!! Τέλος είχα χάσει και τον Fabinio με τραυματισμό (τον αλλαξα με τον Ραφήνια) οπότε το χειρίστηκα ανάλογα. Που θέλω να καταλήξω... ΚΑΤΑΦΕΡΑ σε ένα τέτοιο
πολύ δυνατό παιχνίδι να ΜΗΝ δεχτώ ούτε ένα σουτ προς την εστία! Αυτό είναι το σημαντικό για εμένα και πάνω σε αυτό έχει χτιστεί η ομάδα. ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΟ ΚΕΝΤΡΟ που να μαρκάρει και να πνίγει τον αντίπαλο με κάθε τρόπο. Αυτό δε σημαίνει βέβαια ότι δε θα δεχτείτε ποτέ γκολ. Μπορεί να κάνετε πεναλτυ με σπρώξιμο, μπορεί να φάτε στημένο κτλ. Ομως το θέμα είναι να κλέβεις μπάλες
αφού έτσι (εκτός του ότι δε θα φας εύκολα γκολ) θα βρεις και απροετοίμαστη την αντίπαλη αμυντική γραμμή αρκετές φορές!

Παραθέτω την εικόνα των στατιστικών

Image

Image
greeneye1976
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 429
Joined: Thu Nov 12, 2015 2:04 pm
Football Manager της ομάδας: Barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η ομάδα είναι από μέταλο... 1 - 3 για το πρωτάθλημα (έχασα και πέναλτυ!) μέσα στη μισητή Ρεάλ με σούπερ εμφάνιση (καπάκι μετά από Τσέλσι).
Εριξα τη Ρεάλ κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού !!! κλαίω μιλάμε! Πελάτες γίνανε... 4 σερί νίκες, μια τελικό κυπέλου, 2 σουπερ καπ (μεσα εξω νικες)
και μία τώρα για το πρωτάθλημα... ΘΑ ΤΟΝ ΑΠΟΛΥΣΩ ΤΟΝ ΖΙΝΤΑΝ! -rofl

Image

Image

Image

edit : μόλις έχασε ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ BETIS με 2 - 1 η Ρεαλ... δε μπορεί να σταυρώσει νίκη !!!!!!!! 19η (και εχει παικταράδες μέσα) -papas
(εσείς που παίξατε πολλές σεζόν Ισπανία πώς πήγαινε στην πάροδο του χρόνου η ομάδα της Ρεαλ ? )
User avatar
Sponis
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 25743
Joined: Thu Oct 03, 2002 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Δόξα Δράμας
Αγαπημένη Ομάδα: Manchester United / Π.Α.Ο.
twitter: Sponis
Status: I'm coming... Keep running... Tormenting You!
Location: Under Your Wings and Into Your Arms
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0
Contact:

επειδή εδώ δεν είναι ο τομέας για τις ιστορίες ή τα κατορθώματα του καθενός, αν πιστεύεις τόσο πολύ στην τακτική σου χρησιμοποίησε την και αλλού και πες μας τα αποτελέσματα της... για να λες οτι μια τακτικη δουλεύει πρεπει να παίρνεις αποτελέσματα και οταν εχεις ομάδες επιπέδου μπαρτσελόνα, και ομάδες επιπέδου άνω ραχούλας.
τώρα το παίρνω μπαρτσελόνα και νομίζω οτι κάνω κάτι , στο έχουν πει και άλλοι , είναι δικαίωμα σου να παίζεις έτσι αλλά μη μας το πουλάς και σαν κατόρθωμα
greeneye1976
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 429
Joined: Thu Nov 12, 2015 2:04 pm
Football Manager της ομάδας: Barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

φιλε το ειπα και παραπανω, κανεις δεν πουλαει εξυπναδα, το τονισα, προφανως δεν το διαβασες. Στις 3 πρωτες χρονιες δοκιμασα 3 διαφορετικα
συστηματα οπως εχω αναφερει και ΚΑΝΕΝΑ δεν πηγε τοσο μα τοσο καλα οσο το τελευταιο. Αλλωστε το 101 βαθμοι στο πρωταθλημα το λεει και μονο του. Απο εκει και περα αν δεν πρεπει να γραφω εδω για τα αποτελεσματα του συστηματος αλλα στο "τι συμβαινει στο save μου" να τα μεταφερω εκει.
οσο αφορα τα υπολοιπα εδω ειναι αρθρο για το 4-1-3-1-1 και δεν υποχρεωσα κανεναν να το διαβασει και να το δοκιμασει. Θα χαρω πολυ παντως αν καποιος το κανει να γραψει αποτελεσματα. Μακαρι να ειχα χρονο να παρω και αλλη ομαδα και να παιζω 2 save. Αν βρω θα παρω βαζελο παντως και θα γραψω και για τις κατω ραχουλες.
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10021
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Γενικά επειδή είσαι σχετικά νέος στο φόρουμ και ίσως να μην ξέρεις πως δουλεύει το πράγμα... Η κάθε ενότητα έχει ένα σκοπό εδώ. Και νομίζω πως οι ενότητες είναι αρκετά ξεκάθαρες για να μπορείς να καταλάβεις τι θέμα πρέπει να βάλεις προς συζήτηση. Όταν λοιπόν ξεκινάς και ανοίγεις ένα τόπικ για μία τακτική, πρέπει να αναλύσεις την τακτική σου και όχι να κάνεις αναμετάδοση των αποτελεσμάτων αυτής. Να πεις τι παρατηρείς, που κερδίζεις που χάνεις και πως καλύπτεις τις αδυναμίες σου. Να γίνει συζήτηση για την τακτική αυτή κάθε αυτή και όχι να γίνεται περιγραφή του κάθε αγώνα με αυτή την τακτική. Εδώ μόνο live streaming δε μας έχεις κάνει ακόμα και παραθέτεις και τα αποτελέσματα της Ρεάλ!! -wall

Όπως σωστά αναφέρει ο Σπόνης, οι τακτικές δε γίνεται να δοκιμάζονται μόνο με ομάδες τύπου Μπαρτσελόνα. Η ποιότητα των παικτών καλύπτει πραγματικά πολλές από τις αδυναμίες της τακτικής. Η συγκεκριμένη τακτική κατά τη γνώμη μου, και χωρίς να την έχω δοκιμάσει, δεν πρόκειται να δουλέψει ΠΟΤΕ σε ομάδα χαμηλότερου επιπέδου. Ο λόγος είναι προφανής κατ'εμέ. Έχεις φορτώσει τον άξονα σου με παίκτες μεν, αλλά με πολύ λάθος ρόλους , λάθος καθήκοντα και πολύ λάθος εντολές. Γιατί τους έβαλες όλους Κεντρικούς Μέσους; Το αυτόματο καθήκον σημαίνει πως οι παίκτες ενεργούν με βάση τη νοοτροπία της ομάδας (Αμυντικά, Αντεπιθέσεις, Έλεγχος, Επιθετικά κλπ). Εσύ έχεις Έλεγχο, πράγμα που σημαίνει πως ενεργούν αρκετά επιθετικά. Γι'αυτό και στα ντέρμπι όταν αλλάζεις τη νοοτροπία σε Επίθεση έχεις μεγάλα θέματα. Τους έχεις βάλει και εντολή να βγαίνουν πιο μπροστά όλοι, άρα περιμένω μεγάλα κενά στο χώρο του κέντρου και τον αμυντικό σου μέσο να παλεύει να μαζέψει τα ασυμάζευτα. Επίσης στην επίθεση περιμένω μεγάλο συνωστισμό σε λίγα μέτρα και τους παίκτες να κουτουλάνε μεταξύ τους. Σκέψου πως 5 παίκτες (3 μέσοι, 1 επιθετικός μέσος, 1 επιθετικός) πρέπει να κινηθούν όλοι από τον άξονα και στον ίδιο χώρο. Ε άμα βάλεις και την άμυνα των αντιπάλων δε βγαίνει.

Γενικά νομίζω πως η τακτική πάσχει από ισορροπία, που είναι το πιο σημαντικό πράγμα σε μια τακτική στο ΦΜ. Μπορεί στη Μπαρτσελόνα να δουλεύει, αν και άμα ρίξουμε μια πρόχειρη ματιά στα αποτελέσματα της ομάδας, η επιτυχία της είναι αμφιλεγόμενη, μιας και στο Τσου Λου έκανες μια νίκη σε 6 ματς με την Μπαρτσελόνα σε όμιλο με Γιούβε, Σαχτάρ (μάζεψες 4;;;;) και Μπριζ (έχασες κι από αυτή!!!). Αν πάω να παίξω αυτή την τακτική με τη Stockport στην 6η κατηγορία Αγγλίας που παίζω τώρα δεν θα προλαβαίνω να τα μαζεύω. Θα κάνω αρνητικό ρεκόρ γκολ και βαθμών και δε νομίζω να με κρατήσουν πάνω από 10 αγώνες.

Υ.Γ: Έχεις μια τάση να "σπαμάρεις" για το save σου με την Μπαρτσελόνα. Βρίσκεις πάντα αφορμή σε οποιοδήποτε τόπικ να αναφερθείς σε αυτό, και κυρίως στα αποτελέσματα που έχεις. Δεν ξέρω αν θες να τα παρουσιάσεις σαν κατορθώματα, αλλά αυτό βγάζεις προς τα έξω. Σε νίκες χρησιμοποιείς λέξεις όπως "σκίσιμο" ή "ξεμο*νιασα" ή "προσκυνησε". Ε αυτό δείχνει μια έπαρση και μια τάση να καυχηθείς, οπότε έτσι όπως τα γράφεις δίνεις την εντύπωση πως θες να τα παρουσιάσεις σαν κατόρθωμα. Επίσης ανάλογο ύφος έχεις και όταν χάνεις. Δεν αναφέρεσαι σε τυχόν λάθη που μπορεί να έκανες, αλλά κατηγορείς έμμεσα το παιχνίδι. Τόσο σπαμ είναι λίγο κουραστικό, ειδικά για ένα σειβ με την Μπάρτσα που τραβάει πάρα πολύ λίγους να το προσέξουν, αφού το θεωρούν εύκολο και χωρίς ιδιαίτερο νόημα.
I LOVE THIS SITE!!!
greeneye1976
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 429
Joined: Thu Nov 12, 2015 2:04 pm
Football Manager της ομάδας: Barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωραια, ας αναλύσω μερικά πράγματα, κάτι που θα έκανα παρακάτω αλλά θα το επισπεύσω. Καταρχήν
1) Πουθενά ΔΕΝ είπα ότι η τακτική αυτή θα δουλέψει και σε αδύναμες και σε μέτριες και σε καλές ομάδες. Δοκιμάζεται εδώ και καιρό ΜΟΝΟ στην Barcelona που θεωρείται πολύ καλή ομάδα. Δεν μπορώ να παίζω αυτή τη στιγμή και άλλα save για να δω αν δουλεύει και σε μέτριες και σε μικρές. Δεν έχω χρόνο, όχι ότι δεν θέλω! Αυτό μπορεί να το κάνει ο οποιοσδήποτε από εσάς θέλει να την δοκιμάσει και έχει χρόνο, για αυτό άλλωστε και τα γράφουμε εδώ!
2) Εξυπακούεται ότι άμα καουτσάρεις πολύ αδύναμη ομάδα ΔΕΝ θα έχεις το mentality στον έλεγχο αλλά στο αντεπιθέσεις η στο κανονικό το πολύ.
3) Το ότι παίζω στον "ελεγχο" κατά κύριο λόγο είναι επειδή όπως έχω αναφέρει είναι σημαντικό οι 3 του κέντρου να εχουν πολυ μεγάλο
μαρκαρισμα,τακλιν,κεφαλιες,τοποθέτηση,αντίληψη και από εκεί και πέρα όσο καλύτερα γίνεται στα υπόλοιπα. Τονισα οτι πούλησα τον denis suares επειδή ΔΕΝ μάρκαρε, οπότε ΔΕν μου εκανε. Αν οι μέσοι σας δεν μαρκαρουν ποτε ΕΝΟΕΙΤΑΙ οτι δε θα παιξεις στον ελεγχο αλλα σε κανονικο η ακομα και αντεπιθεσεις αναλογα με ποιον παιζεις αντιπαλο. Οποτε το συστημα αυτο γινεται ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΟ οταν και οι 3 του κεντρου ειναι με τετοια χαρακτηριστικα. ( το βασικο κεντρο μου ενδεικτικα ειναι fabinio,bazoer,rafinia,debele,eleny,rio). Δεν καιγομαστε για τεραστια δημιουργια αφου την δουλεια θα την κανουν κυριως οι 2 μπροστινοι.
3) Ενδεικτικα αναφέρω οτι δοκιμασα αντι για 3 κεντρου οπως οι παραπανω να βαλω ταυτοχρονα στις 3 θεσεις τους : μεσι,νευμαρ,ολιβερ, και μπροστα dybala και σουαρες (η vietto δεν θυμαμαι). Αυτοι οι 5 οπως ξερετε δεν μαρκαρουν... και το εβαλα εκτος εδρας με λας παλμας αν δεν κανω λαθος...
Θυμαμαι το αποτελεσμα (γραφω απο δουλεια). μαντεψτε... και εβαζα και ετρωγα με αποτελεσμα να ληξει... 3 - 4 !!!!!! (υπερ μου). Αυτο και μονο του δειχνει το παραπανω που ειπα. (και το παιχνιδι αληθοφανες σε αποτελεσμα!).
4) Αυτο που λες οτι τρακαρουν 5 παικτες ειναι ΛΑΘΟΣ. Προφανως δεν διαβασες σωστα το συστημα... Ο επιθετικός μέσος κανει περιπλανηση και εχει επιθετικο ρολο που σημαινει οτι θα βολο-δερνει γυρω ΚΑΙ ΜΕΣΑ στην μεγαλη περιοχη, ανακατευει την αμυνα, δημιουργει,βαζει γκολ και γενικα ειναι απροβλεπτος. Οι 3 τους εχω να πανε ποιο μπροστα ωστε στο τελος τι εχουμε...? εχουμε εναν επιθετικο παντα μεσα στην περιοχη για το γκολ, εχουμε τον επιθετικο μεσο ουσιαστικα σαν δευτερο επιθετικο και απο πισω τους ακριβως τους 3 του κεντρου να κινουνται στους κενους χωρους για να αλλαζουν πασες. Ο αριθμος των 3 παικτων ειναι ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΟΣ αφου ο αντιπαλος θελει πολλους παικτες αριθμητικά και μόνο για να τους σταματησει.
Αυτό έχει σαν αποτελεσμα να μαζευονται οντως αρκετοι παικτες στη μεγαλη περιοχη, γιατι αν δεν μαζευτουν ηδη εχουν φαει το γκολ! Ας υποθεσουμε ομως οτι μαρκαρουν μπουγιο και εμεις μπουγιο επιθεση. Τι γινεται? προωθουνται οι πλαινοι μας, τα μπακ μας αριστερα και δεξια και κανουν το παιχνιδι τους που σημαινει μια ακομα βοηθεια-σεντρα προς μεγαλη περιοχη και ευκαιρια για μας η εστω μια πασα για να παιξεις το 1-2 και να ανοιξεις την αμυνα. Το ποιο βασικο ομως ειναι αλλο... οταν ο αντιπαλος ειναι μπουγιο μεσα στην περιοχη αυτο σημαινει οτι ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να μας το καρφωσει στην αντεπιθεση αφου ολοι προσπαθουν να σταματησουν το τσουναμι που τους ηρθε! Εκτος τουτου η γραμμη των φοβερων σε "αμυνα" μεσων βοηθαει σε αυτη την κατευθυνση. Αν γινει η στραβη εχουμε καλο αμυντικο μεσο να σωσει και σε τελικη φαση τους 2 κεντρικους. Δεν λεω οτι δε θα φας, αλλα θα το φας πολυ δυσκολα ακομα και με ελεγχο! Στο "επιθεση" ενοειται οτι ειναι λιγο ποιο πιθανο ειδικα με δυνατο αντιπαλο. Αλλα σπανια θα το βαζετε επιθεση, π.χ σε ομαδα που παιζει με 10 η ειναι αρκετα αδυναμη. Και ενα τελευταιο... επειδη εχεις αρκετους παικτες με δημιουργια αυτοι παντα βρισκουν τροπο να ανοιξουν την αμυνα ευκολα-δυσκολα ειτε με μπαλια στην πλατη, ειτε με τους πλαινους, ειτε με σουτ απεξω κτλ. Το κλειδί είναι οτι ΔΕΝ κινδυνευεις ευκολα πισω.
5) Δοκιμασα σε πολυ δυσκολο παιχνιδι εκτός εδρας να παιξω με mentality αντεπιθεσεις...ολο το παιχνιδι... πανικός. Θα πω και την ομαδα. Αθλετικο Μπιλμπαο του Βαρδερδε πολυ δυνατη και τριτη στο πρωταθλημα πολυ κοντα στην κορυφη... το αποτελεσμα?! 0 - 6 (!!!!!!!)
Τι να το κανω εγω να παιζω με παικτες με απλα χωρου οταν και θα βαζω και θα τρωω, το θεμα ειναι να παιζει απιστευτα καλα η αμυνα. Οποτε σε μικρη ομαδα χωρις να εχω δοκιμασει υποθετω οτι αν παιξεις με αντεπιθεσεις με αυτο το συστημα επειδη θα κλεισεις πολυ καλα πισω θα κανεις παπαδες. Καμια αμυνα δε μπορει να αντιμετωπισει ευκολα 3 μεσους εξω απο την μεγαλη περιοχη, εναν μονιμα μεσα και εναν να πηγαινει εκει γυρω, πρεπει να κλειστει. Με ομαδες που εκαναν το λαθος να παιξουν κανονικα αρπαξαν ΠΟΛΛΑ και χωρις να εχω καν επιθεση στο mentality. Μη βιαζεσαι λοιπον να κρινεις το συστημα, θα σου προτεινα να το δοκιμασεις αν εχεις χρονο με μικρη ομαδα. Επισης αν σε ενοχλει που το κεντρο μενει ορφανο (παρα το σκεπτικο που ανεφερα παραπανω) εσυ μπορεις να βαλεις στον 1 η και σε 2 κεντρωους να μην προωθουνται... Δεν χρειαζεσαι copy-paste κανε τροποποιησεις αμα νομιζεις οτι κατι παει λαθος.
Η κυρια δυναμη αυτου του συστηματος (εστω για ισχυρη ομαδα) ειναι οτι
δεν περναει κουνουπας ακομα και με ελεγχο και τρως δυσκολα γκολ, περιοριζεις απιστευτα τον αντιπαλο. Ενδεικτικο του συστηματος ειναι οταν δημοσιογραφοι με ρωτησαν να σχολιασω το γεγονος οτι ο αντιπαλος ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΟΥΤΕ 1 ΣΟΥΤ ΣΤΗΝ ΕΣΤΙΑ!!!!!!! (σου λεει κατι αυτο?!). Αυτα για τώρα ελπιζω να σε καλυψα και ας μη σε επεισα.

Υ.Σ. Τα αποτελεσματα αγώνων και τα σχετικά θα τα παραθέτω στο "save". Οκ λαθος που τα εγραψα εδω αλλα το κανω ηδη εδω και μερες ετσι και αλλιως.
* Οσο αφορα το περσινο τσου-λου εχω αναφερει τι πηγε λαθος οποτε δε θα το ξαναγραψω εδω.
* Μερικοι έχουν την τάση να επιτίθενται κάθε φορά που αναφέρω κάτι. Αντι να εκτιμήσουν το αποτέλεσμα (εστω και με καλη ομαδα) ασχολουνται σε ποιο αρθρο το εγραψα η με αλλα πραγματα. Βλεπουμε το δεντρο και χανουμε το δασος!
Εκτος αν υπαρχουν πολλα συστηματα που ο αντιπαλος δεν καταφερνει να σε απειλησει ουτε με 1 σουτ προς την εστια!!!! η αν καποιο συστημα καταφερε να κερδισει με 0 - 6 την τριτη ομαδα του πρωταθληματος... η αν κανουν παντα 20-38 σουτ στην εστια!
Και ενα τελευταιο υστερογραφο... τα τελευταια αποτελεσματα που θα παραθεσω συντομα εγιναν με τραυματια τον ΠΙΚΕ για 2-3 μηνες και τον ΟΜΠΛΑΚ βασικο τερματοφυλακα μου για 3 μηνες επισης!!!!!!!
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2886
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

greeneye1976 wrote:Ενδεικτικο του συστηματος ειναι οταν δημοσιογραφοι με ρωτησαν να σχολιασω το γεγονος οτι ο αντιπαλος ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΟΥΤΕ 1 ΣΟΥΤ ΣΤΗΝ ΕΣΤΙΑ!!!!!!! (σου λεει κατι αυτο?!).
greeneye1976 wrote:Εκτος αν υπαρχουν πολλα συστηματα που ο αντιπαλος δεν καταφερνει να σε απειλησει ουτε με 1 σουτ προς την εστια!!!!
Το ότι δεν το αναφέρουμε δεν σημαίνει ότι δεν έχει συμβεί σε πολλούς από εμάς (και αρκετές φορές). Μετά την 5η-6η σεζόν με την ΑΕΚ είχα τουλάχιστον 3-4 αγώνες/σεζον που συνέβαινε, κάτι λογικό γιατί μέχρι τότε είχα ανεβάσει την ομάδα επίπεδο (μεταγραφές/ακαδημία κλπ) οπότε οι μικρομεσσαίοι συχνά-πυκνά δυσκολεύονταν να κάνουν φάση (πολλές φορές δεν είχαν σουτ γενικά). Είμαι βέβαιος ότι όλοι όσοι διαβάζουν το forum από κάποια φάση και μετά στο save τους έχουν αντίστοιχα αποτελέσματα.
Οπότε η απάντηση στην 1η ερώτηση είναι "Όχι, δεν λέει κάτι" και στην 2η πρόταση είναι "Πολλά, αρκεί η ομάδα σου να είναι σαφώς ανώτερο επίπεδο από τον αντίπαλο".

Σε κάθε περίπτωση, καταλαβαίνω να μην προλαβαίνεις/θέλεις να κάνεις save με μικρότερη ομάδα (κι εγώ 1 save κάνω πάντα, με την ΑΕΚ). Απλά είναι διαφορετικό να παρουσιάζεις την τακτική σου σαν "να η τακτική με την οποία ξεμο*νιασα την Ρεαλ" και διαφορετικό να πεις "εγώ με την ομάδα που είχα, σκέφτηκα να κάνω το εξής και μου δούλεψε". Το 1ο ανεβάζει τα expectations στον Θεό.
greeneye1976
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 429
Joined: Thu Nov 12, 2015 2:04 pm
Football Manager της ομάδας: Barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Υπαρχει μια διαφορά... η ομάδα που δεν κατάφερε να κάνει 1 σουτ στην εστία ηταν ΚΑΙ η Τσέλσι στο τσου-λου και στην σκορπισα με 3-0 χωρις να κανει ενα σουτ στο τερμα και εχοντας παικταραδες μεσα. Οποτε δεν εχει καμια σχεση με μικρομεσσαια! Κατα τα άλλα μαζί σου, δεν αντιλέγω αν δεν το εθεσα σωστά, έχεις δίκιο. Η πορεία θα δείξει. Θα προσπαθήσω να ανεβάσω ενδεικτικά γκολ της ομάδας για να δει και ο φίλος το "μπουγιο" και να μου ξαναπεί τη γνώμη του. Οχι για να μου πει οτι έχω δίκιο, απλά για να μου πει αν άλλαξε κάτι στο σκεπτικό του σε ότι ειπε και αν επιμένει ακριβώς στα ίδια. Να δούμε και την πορεία της ομάδας και βλέπουμε. Τίποτα δεν είναι τέλειο. Δεν ειναι μονο το συστημα αλλωστε αλλα και τα μαρκαρίσματα, η τύχη κτλ.
greeneye1976
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 429
Joined: Thu Nov 12, 2015 2:04 pm
Football Manager της ομάδας: Barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ανεβάζω 2 ενδεικτικά video για ότι λέγαμε παραπάνω. Δηλαδή διάσπαση άμυνας κεντρικά με full παίκτες πίσω "χωρις να τρακάρουν μεταξύ τους οι παίκτες" και διάσπαση της άμυνας με τους πλάγιους μας οταν υπάρχει μπούγιο παικτών. Αν δούμε προσεκτικά το video έχουμε φέρει τους αντίπαλους παίκτες σε πολύ μικρό χώρο και τους σφυροκοπάμε.Στο video δείχνει μόνο το γκολ βέβαια αλλά αν δείτε φάσεις συνεχώς η επίθεση είναι κάπως έτσι. Μιλάμε για 8 τον αριθμό τουλάχιστον + 1 ο τερματοφυλακας 9. Αν χαθεί εκεί η μπάλα είναι οι μικρότερες δυνατές πιθανότητες να φάμε αντεπίθεση πιθανή για γκολ και ισχυρά περισσότερες να κερδίσουμε πάλι τη μπάλα χάρη στους δυνατούς κεντρώους μας που είναι πολύ καλοί αμυντικά όπως τόνισα παραπάνω και του κλειστού χώρου. Παραθέτω τα 2 video.

https://www.youtube.com/watch?v=jZifmzkR-3I

https://www.youtube.com/watch?v=qZb5l8s4Sqk
Post Reply

Return to “Τακτικές”