Cholo 2017 (4-4-2 asymmetric)

Συζητήστε για τις τακτικές και τις προπονήσεις της ομάδας σας
Post Reply
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Cholo 2017 (Αφιέρωμα στον Cholo Simeone Vol.2)

Disclaimer:

1) Η τακτική δεν είναι plug and play. Αν δεν έχετε τους κατάλληλους παίκτες, μην την δοκιμάσετε καν, θέλει συγκεκριμένα attributes για να δουλέψει και αν δεν τα έχουν οι παίκτες σας, το σύστημα καταρρέει.

2) Ό,τι γράφω έχει παρθεί από τις ακόλουθες πηγές:
Lines and Diamonds: The Tactician's Handbook for Football Manager
Addicted to FM – Rashidi's Football Manager Corner
Cleon's FM Blog (http://sisportscentre.com/)

3) Το σύστημα έχει αδυναμίες, όπως όλα τα συστήματα του πλανήτη. Δεν ήθελα να φτιάξω ένα exploit σύστημα για να πάρετε τον Αλμυρό Βόλου και να πάρετε Champions League σε 4 χρόνια. Ήθελα να φτιάξω ένα σύστημα όσο πιο κοντά γίνεται σε αυτό που χρησιμοποιεί ο Simeone irl, με τα καλά του και τα κακά του γιατί μου αρέσει ο τρόπος που κινείται στο γήπεδο η ομάδα του και η φιλοσοφία του Simeone πάνω στο 4-4-2. Ας ξεκινήσουμε...

Το σύστημα:

Image

Ξέρω τι θα πείτε. "Πού είναι ο αριστερός χαφ, όλη η πλευρά είναι εκτεθειμένη, είναι ανισόρροπο, κλπ". Στη θεωρεία έχετε απόλυτο δίκιο, στην πράξη όμως όχι. Το γιατί, θα το πούμε λίγο πιο κάτω. Με μία πρώτη ματιά βλέπουμε ένα αντισυμβατικό 4-4-2, με επιθετικά πλάγια μπακ, main creator έναν παίκτη που αγωνίζεται στα πλάγια και 3 χαφ έτοιμα για τρέξιμο. Μπροστά έχουμε έναν δημιουργικό παίκτη, ιδιαίτερα κινητικό και έναν τρεχαλατζή, ο οποίος καλό θα ήταν να μπορεί να βάλει και τη μπάλα στο πλεκτό.

Απαραίτητα Attributes για όλη την ομάδα*
- Work Rate
- Teamwork
- Anticipation
- Concentration
- Decisions

*Όταν λέω απαραίτητα, εννοώ ότι σε αυτά τα 5 attributes πρέπει η ομάδα σας να είναι στις 5-6 κορυφαίες του πρωταθλήματος, δηλαδή πάνω από το μέσο όρο του επιπέδου στο οποίο παίζετε. Η δική μου ομάδα ας πούμε είναι κάπως έτσι:
Image

ΥΓ1: Οι επιθετικοί καλό θα είναι να έχουν καλό Off The Ball, μιας και κοιτάμε να εκμεταλλευτούμε το χώρο που δημιουργούμε, είτε μέσω pressing, είτε από αντεπιθέσεις.

Ας περάσουμε τώρα στις οδηγίες, το πιο σημαντικό κομμάτι ώστε να δουλέψει η ομάδα όπως η Atletico Μαδρίτης:

Image

Νοοτροπία: Counter. Σε αντίθεση με το τι νομίζει ο κόσμος, γίνεται να παίξεις επιθετικό ποδόσφαιρο και με Counter και με Defending νοοτροπία. Γιατί; Γιατί η νοοτροπία επηρεάζει τα παρακάτω πράγματα:
- Ύψος της αμυντικής γραμμής
- Πόσο ρίσκο παίρνουν οι παίκτες
- Πλάτος του σχηματισμού
- Αποστάσεις στις πάσες (κοντινές ή πιο άμεσες)

Βάζοντας λοιπόν τη Νοοτροπία στο Counter, διασφαλίζω ότι οι παίκτες μου θα παίζουν λίγο πιο συντηρητικά απ'ό,τι στο default (-1 δηλαδή αντί για 0 στον άξονα), θα παίζουν λίγο πιο άμεσα, λίγο πιο στενά και λίγο πιο πίσω. Το τελευταίο δεν το ήθελα, γιατί αν έχετε δει την Atletico, ειδικά στα παιχνίδια που είναι φαβορί, πιέζει στα 3/4α του γηπέδου. Εξού και η οδηγία να είναι ελαφρώς ψηλά η αμυντική γραμμή.

Ελευθερία Σχηματισμού: Fluid. Τι σημαίνει όμως Fluid; Η Ελευθερία Σχηματισμού είναι μία ασαφής έννοια, αλλά αν δούμε τι επηρεάζει, καταλαβαίνουμε ακριβώς περί τίνος πρόκειται:
- Αποστάσεις μεταξύ των παικτών. (Highly Structured=Μεγάλες αποστάσεις, Very Fluid=Μικρές αποστάσεις)
- Δημιουργική Ελευθερία. Όσο πιο κοντά στο Very Fluid, τόσο πιο δημιουργικοί είναι οι παίκτες μας.
- Ελευθερία Κινήσεων. (βλ. Δημιουργική Ελευθερία)
- Συμμετοχή στις φάσεις του παιχνιδιού (Άμυνα-Επίθεση). Όσο πιο Fluid, τόσο μεγαλύτερη είναι η συμμετοχή των παικτών.

Έχοντας αυτά στο νου, ήθελα μια ομάδα με πολύ κοντά τις γραμμές, να αμύνονται όλοι μαζί και να συμμετέχουν όσο γίνεται όλοι στο transition. Όμως δεν ήθελα μεγάλη Ελευθερία Κινήσεων γιατί το 4-4-2 πρέπει να μένει συμπαγές για να λειτουργήσει, εξού και η οδηγία "Stick to Positions". Αν έχετε μια κακή δημιουργικά ομάδα, θα έλεγα να δώσετε και την οδηγία "Be More Disciplined", για να μην χάνετε χαζά τη μπάλα.

Το πλάτος είναι λίγο πολύ αυτονόητο. Η Atletico παίζει πολύ στενά, πνίγει τους αντιπάλους της στο κέντρο και επιλέγει να δώσει τα πλάγια στους αντιπάλους. Είναι κάτι που δε μας πειράζει όμως, γιατί αν οι αμυντικοί μας έχουν καλό Anticipation και Concentration, θα είναι αρκετά ικανοί για να τα βγάλουν πέρα με τις σέντρες. Αν έχουν και καλό Jumping Reach, είσαστε άρχοντες, όπως ο Godin, η κολόνα από την Ουρουγουάη.

Οι υπόλοιπες οδηγίες (Direct Passing, Pass Into Space και Clossing Down Much More), εντάσσονται στην ίδια ακριβώς λογική. Πιέζουμε τον αντίπαλο, κλέβουμε τη μπάλα ψηλά ή και χαμηλά στο γήπεδο και αμέσως χτυπάμε στον κενό χώρο. (βλ. το γκολ της Ατλέτικο απέναντι στην Μπάγερν πέρσι με συνεργασία Gabi-Koke-Torres-Griezmann μετά από απομάκρυνση του κεντρικού αμυντικού)

Τέλος, η οδηγία "Play out of Defence" αποσκοπεί στο να κρατά κοντά τις γραμμές και να μην πετάμε άσκοπα τη μπάλα με γιόμες, ενώ υπάρχουν πιο κοντινές επιλογές.

Ανάλυση Σημαντικότερων Ρόλων:

-Wide Playmaker (Koke role): Αυτός ο παίκτης είναι ο κύριος δημιουργός της ομάδας μας. Η μπάλα πάει σε αυτόν, ο οποίος συγκλίνει, τραβάει παίκτες, προκαλεί αναστάτωση και δημιουργεί κενούς χώρους. Πρέπει να έχει καλό Vision και οπωσδήποτε να είναι αριστεροπόδαρος. Αν έχει και τα 2 πόδια ακόμα καλύτερα εννοείται.

-Central Midfielder Attack (Saul role): Εδώ είναι το μυστικό σημείο της τακτικής. Ο CM(A) είναι ο παίκτης που θα δώσει επιθετικά υπεραριθμία στο κέντρο, θα δημιουργήσει, θα πατήσει περιοχή και ταυτόχρονα θα μαρκάρει και το αντίπαλο εξτρέμ στην άμυνα. Πώς θα γίνει αυτό; ΠΑΝΤΑ πριν αρχίσει ο αγώνας θα λέτε σε αυτόν τον παίκτη να μαρκάρει man to man το αντίπαλο δεξί εξτρέμ. Το ίδιο θα κάνετε και με τον Wide Playmaker, man to man το αντίπαλο αριστερό εξτρέμ. Είναι το βασικότερο στοιχείο της τακτικής, μην το παραλείψετε.

-Defensive Forward Defend (Torres role): Εδώ θα παίζει το παλικάρι της ομάδας, θα πιέζει όσο μπορεί τα αντίπαλα κεντρικά χαφ και ταυτόχρονα θα είναι ο κύριος αποδέκτης των δημιουργιών των άλλων παικτών. Θέλουμε οπωσδήποτε καλό Off The Ball κι ας μην το ζητάει ο ρόλος.

Πώς αποδίδει ο CM(A) στην τακτική μας;
Όπως θα δείτε παρακάτω, μπορεί να είναι ένας κεντρώος παίκτης θεωρητικά, αλλά μόνο ως τέτοιος δεν μαρκάρει.
Image

Δείτε πόσο πλάγια βγαίνει για να μαρκάρει το αντίπαλο εξτρέμ, ακριβώς επειδή εμείς του έχουμε πει να το κάνει. Στην άμυνα είμαστε ένα καθαρό 4-4-2.

Δείτε όμως στην επίθεση:
Image

Κλείνει στο κέντρο του γηπέδου, φορτώνει την περιοχή αυτή, δημιουργεί πρόβλημα στα αντίπαλα χαφ και ταυτόχρονα ανοίγει χώρους για το αριστερό μας μπακ. Όπως ακριβώς κινείται και ο Saul με τον F.Luis.

Συμπερασματικά, πιστεύω ότι έχω καταφέρει να αποδώσω αρκετά καλά αυτό το style παιχνιδιού. Όσα παιδιά με εμπιστευτήκατε πέρσι θα τη βρείτε ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα. Θα χαρώ πολύ να μιλήσουμε για αυτή την τακτική και αντί επιλόγου παραθέτω 2-3 στατιστικά.

Στατιστικά πρωταθλήματος:
Image

Αποτελέσματα μετά από 30 αγώνες:
Image

Download Link:http://www.dropbox.com/s/612vmwwp5rv2yt ... 8.fmf?dl=0
Last edited by BillHoudini on Thu Jun 01, 2017 10:19 pm, edited 1 time in total.
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Ρισπέκτ από έναν οπαδό της Ρεάλ :P

Σχετικά με το ασσύμετρο της τακτικής νομίζω δεν είναι απαραίτητο αφού ο ρόλος του ακραίου οργανωτή (που πιστεύω με βάση τον Koke προστέθηκε στο παιχνίδι) θα κόβει κεντρικά στον χώρο του 10ριού και θα πετύχαινες την σωστή αναπαράσταση ούτως ή άλλως.

Επίσης μπες στο discord λίγο.
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έτσι πίστευα κι εγώ, αλλά διάβασα ότι είναι coded να κινείται διαφορετικά, επιπλέον έχει ένα θεματάκι με το πώς φέρεται αμυντικά ο ρόλος. Συν ότι η A.I δυσκολεύεται να χειριστεί τέτοια ανισορροπία.

Επίσης έχω παρατηρήσει αρκετές διαφορές σε σχέση με το δεξί μου χαφ σε κινήσεις, τοποθετήσεις, κλπ, κινείται ακριβώς όπως θέλω ως CM(A).
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ένα mini update, μετά το πρώτο μεγάλο τεστ της τακτικής:

Image
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
gogito
Trialist
Trialist
Posts: 32
Joined: Fri Jun 13, 2014 11:54 pm
Football Manager της ομάδας: Άρης
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολύ καλή η τακτική σου προσέγγιση φίλε μου. Την έχω ήδη χρησιμοποιήσει στο save μου με πολύ καλά αποτελέσματα! Μια ερώτηση μόνο. Όταν κυνηγάς στο σκορ τι αλλαγές κάνεις στην τακτική;
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! Όταν κυνηγάω σκορ δίνω την εντολή "Be More Expressive", ανεβάζω την Νοοτροπία σε Standard ή Control και το αριστερό πλάγιο μπακ παίρνει ρόλο Επίθεση αντί για Υποστήριξη.

Γενικά όμως να πω ότι έχω δυσκολευτεί σε ματς που δεν έχω προηγηθεί, όπως και η Atletico στην πραγματικότητα.
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
gogito
Trialist
Trialist
Posts: 32
Joined: Fri Jun 13, 2014 11:54 pm
Football Manager της ομάδας: Άρης
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Και μια ακόμα ερώτηση, το διάγραμμα με τα στατιστικά (2η φωτο) πως μπορώ να το βρω μέσα στο παιχνίδι; Το έχω λιώσει τόση ώρα και δεν το βρίσκω! :p
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θα πας Team Report>Comparison>Mental
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
gogito
Trialist
Trialist
Posts: 32
Joined: Fri Jun 13, 2014 11:54 pm
Football Manager της ομάδας: Άρης
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου καλή συνέχεια και με το καλό το νέο (μανατζερικό) έτος :D
pak0s_7
Trialist
Trialist
Posts: 3
Joined: Tue Mar 17, 2015 3:05 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

BillHoudini wrote:
3) Το σύστημα έχει αδυναμίες, όπως όλα τα συστήματα του πλανήτη. Δεν ήθελα να φτιάξω ένα exploit σύστημα για να πάρετε τον Αλμυρό Βόλου και να πάρετε Champions League σε 4 χρόνια. Ήθελα να φτιάξω ένα σύστημα όσο πιο κοντά γίνεται σε αυτό που χρησιμοποιεί ο Simeone irl, με τα καλά του και τα κακά του γιατί μου αρέσει ο τρόπος που κινείται στο γήπεδο η ομάδα του και η φιλοσοφία του Simeone πάνω στο 4-4-2. Ας ξεκινήσουμε...
Respect που ανέφερες τον Αλμυρό Βόλου (από εκεί είμαι!) :-D
anjoo7
Trialist
Trialist
Posts: 3
Joined: Thu Mar 14, 2013 12:26 am
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους με υγεία.

Δοκίμασα το σύστημα καθώς μου φένεται πάντα ενδιαφέρoν τέτοιου είδους ασύμμετροι σχηματισμοί.Το δοκίμασα με με τη Milwall, στη championship( αφου κατάφερα να πάρω την άνοδο απο league 1 με ένα απλό 4-2-3-1) και έχω τις εξής παρατηρήσεις.
Μήπως το σύστημα απευθύνεται στις top ομάδες κάθε κατηγορίας? Το λέω αυτό επειδή ανέφερες οτι πρέπει οι παίχτες της ομάδας να ειναι σε κάποια attributes στις 5-6 πρώτες θέσεις.Μήπως δηλαδή δεν κάνει για μια μικρομεσαία ομάδα ή για κάποιο outsider (ας το πουμε λαικα :P )?
Στη Milwall τώρα συγκεκριμένα προσπάθησα να πάρω οτι καλύτερο σε συνδυασμό και με το χαμηλό budget με αποτέλεσμα να είμαι στη πρώτη δεκαδα των θέσεων στα attributes..H εικόνα μέσα στο γήπεδο ήταν οτι ενώ είχα μεγάλη κατοχή και σχεδόν σε κάθε αγώνα πάνω από 10-15 σουτ στο στόχο δεν έκανα φάσεις για γκολ συν οτι στην άμυνα είχα σίγουρο ένα γκολ παθητικό κυρίως με φάσεις απο τα πλάγια..Καλή χρονιά και πάλι -nutkick
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπέρα φίλε anjoo7 και χρόνια πολλά!

Για να δουλέψει όπως πρέπει το σύστημα χρειάζεται σε αυτές τις 5-6 κατηγορίες που είπα να είναι πολύ καλοί οι παίκτες, όχι σε όλες. Παρ'όλα αυτά καταλαβαίνω τον προβληματισμό σου. Τώρα που ανέβηκα στη Superleague με τον ΟΦΗ θα το δοκιμάσω και εκεί, σε παρόμοιες συνθήκες με εσένα και θα ποστάρω τα συμπεράσματά μου.

Αν δε βγάζεις πολλές καθαρές φάσεις δοκίμασε να δώσεις την οδηγία "Be More Expressive". Το γεγονός ότι έχεις μεγάλη κατοχή σημαίνει ότι το σύστημα εφαρμόζει σωστά την πίεση ψηλά, απλά υπάρχει θέμα με το επιθετικό κομμάτι.

Έχεις καλούς παίκτες μπροστά; Είναι γρήγοροι με καλό Off The Ball για την κατηγορία;

Τέλος, πολύ πιθανό είναι λόγω του reputation της Milwall να κατεβαίνουν οι αντίπαλοί σου με πούλμαν και να μην αφήνουν κενούς χώρους. Σε τέτοιες περιπτώσεις βγάζω την οδηγία "Pass Into Space" και προσθέτω την "Work Ball Into The Box".

Ελπίζω να σου δουλέψει και ευχαριστώ για τον χρόνο σου να την τεστάρεις!
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
anjoo7
Trialist
Trialist
Posts: 3
Joined: Thu Mar 14, 2013 12:26 am
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Οι περισσοτεροι μου παιχτες τωρα στη δευτερη χρονια στη Championship που τη δοκιμαζω ειναι 13-14 + στα attributes που λες και με καλο off the ball αλλα και παλι σκεψου στην αναλυση τακτικης μου δινει σαν στατιστικο μια κλασσικη ευκαιρια καθε 77 λεπτα..Επισης ενω εχει στρωσει λιγο η αμυνα και παλι το 80% των γκολ που δεχομαι ερχονται απο σεντρες απο πλαγια..:D
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μπορείς να ανεβάσεις screenshots με το Team Report σε Mentals και Physicals;

Επίσης ανέβασέ μου τα αποτελέσματα που έχεις φέρει. Ούτε εγώ έβγαζα πολλές κλασικές ευκαιρίες με τον ΟΦΗ, αλλά έβγαζα 3-4 Half Chances και 1-2 Clear Cut ανά αγώνα. Δεν είναι το total football σύστημα που θα σφυροκοπάς τον αντίπαλο. Ούτε η Atletico irl βγάζει τόσες πολλές καθαρές ευκαιρίες.
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
anjoo7
Trialist
Trialist
Posts: 3
Joined: Thu Mar 14, 2013 12:26 am
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Για καποιο λογο δεν μου τα ανεβαζει λογω μεγεθους..Το συνολικο ροστερ σιγουρα θελει ακομα δουλεια στα attributes..Μια 15αδα παιχτων ειναι σε καλυτερη κατασταση..Οσο για τα σκορ οπως και της ατλετικο ειναι κλειστα με πολλες ισοπαλιες..Θα το παλεψω κ αλλο :P
Post Reply

Return to “Τακτικές”