The Wall of Greeneye

Συζητήστε για τις τακτικές και τις προπονήσεις της ομάδας σας
Post Reply
greeneye1976
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 429
Joined: Thu Nov 12, 2015 2:04 pm
Football Manager της ομάδας: Barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η τακτική αυτή δημιουργήθηκε μετά από πολλές σφαλιάρες με 2, 3 και 4 γκολ που έτρωγα στα φιλικά έχοντας σαν ομάδα την γνωστή μας barcelona. Οπότε η πρώτη μου σκέψη ειναι πως θα λήγει το παιχνίδι με 0 γκολ παθητικό! Ενώ το κατάφερα αυτό και για 4 αγώνες έβαζα από 2 έως 4 γκολ και ΔΕΝ ετρωγα κανενα στην πορεία διαπίστωσα ένα κενό 3 αγώνων που έβαλα μόλις 1 γκολ παρόλο που δεν έφαγα ΚΑΝΕΝΑ! Γενικα είχα καμιά δεκαριά σουτ όμως έπρεπε να βρω εναν τροπο να τα κανω γύρω στα 20 ώστε να σκοράρω παντα όσο πρέπει. Βρήκα τι εφταιγε φυσικα και το διόρθωσα δίνοντας όμως ενα και μοναδικό ρίσκο στην άμυνα από το οποίο στην πορεία πιστεύω ότι κάποια στιγμή ο αντίπαλος μπορεί να βγάλει γκολ αλλά θα είναι αμελητέο μπροστά στα κλεψίματα που θα έχω πετύχει, στα γκολ που θα έχω βάλει κτλ. Επίσης για να γίνει αυτό πρέπει ο αντίπαλος να διαθέτει και ανάλογους ικανότατους παίκτες (για να εκμεταλευτεί το "κενό" )τόσο στη δημιουργία όσο και στην εκτέλεση. Δεν το αναφέρω για να πειτε τις γνώμες σας πρώτα.

ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ λοιπον. The Wall

Image


Οι γενικές οδηγίες της ομάδας

Image

*** edit : προσοχη -> H αμυνα εχει παει ΕΝΑ ΚΛΙΚ ΣΕ ΒΑΘΟΣ (ενα κλικ πριν νορμαλ), η πιεση εχει παει ΤΕΡΜΑ ΔΕΞΙΑ ΣΤΟ FULL ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΜΠΟ EXEI ΠΑEI ΝΟΡΜΑΛ. (αναλυση στο επομενο ποστ)

Θα σας πω τι προσφέρει αυτό το σύστημα πριν μπω στις ατομικές οδηγίες. προσφέρει το ΤΟΙΧΟΣ ΣΤΗΝ ΚΑΘΕΤΗ ΦΑΡΜΑΚΕΡΗ ΠΑΣΑ ΤΟΥ ΑΝΤΙΠΑΛΟΥ.

Image

στον πράσινο κύκλο βλέπουμε τους 3 αμυντικους του συστήματος στο 4-3-1-2 να δημιουργούν ενα αδιαπέραστο τοίχος 3 παικτών και μάλιστα ο μεσσαίος να εκμηδενίζει
την πιθανότητα κάθετης πάσας από τον Κρός! (βλέπε κοκκινο κύκλο) Αν είχαμε το 4-2 σύστημα οι παίκτες αφήνουν ενα κενο από το οποίο συνήθως αρπάμε το γκολ με την καθετη πασα αν δεν παίζουμε ΠΟΛΥ ΣΤΕΝΑ χωρίς και πάλι να είμαστε σίγουροι!!!

Ας δώσω και 1 παράδειγμα με το μαρκάρισμα του Christiano Ronaldo στον αγώνα barcelona - Real που κέρδισα και εξευτέλησα την Ρεαλ με 4 - 0 και την άφησα σε 5 σουτ σε 90 λεπτά!!! (εγώ 22 σουτ και 14 εντος στόχου και πολλές κλασικές ευκαιρίες!)

Image

στον κόκκινο κύκλο βλέπουμε 3 παίκτες να κλείνουν ασφυκτικά τον Ροναλντο (στην εξέλιξη της φάσης ο Μπουσκετς με ενα απλό τάκλιν του έκλεψε την μπαλλα!)

τελευταίο παράδειγμα

Image

Στον κόκκινο κύκλο βλέπουμε τον Μαντριτς να μην ξέρει πως να τα βαλει με τον τριγωνικό τοίχο μου!
Στον πράσινο κύκλο βλέπουμε παίκτη μαρκαρισμένο σε μορφή τριγώνου που σημαίνει οτι ακόμα και να εβρισκε κενό ο μοντριτς θα ηταν φυση αδυνατον να βγάλει κάθετη μπαλιά αφου θα κοβόταν ευκολα!

Χαρη σε ολα τα παραπανω ΔΕΝ αφησα τη Ρεαλ να κανει παιχνιδι, να κανει πολλα σουτ και γενικα η αμυνα πηγε για αλλη μια φορα σουπερ. Τωρα αν ο REF σφυριξει κανα γαυριστηκο πεναλτυ δε φταίω εγώ! γενικα σε ολο το παιχνιδι η αμυνα λειτουργεί ομοιως, δηλαδη ο αντιπαλος παικτης βρισκει ΤΟΙΧΟΣ. Για να γλιτωσει το λαθος και γενικα να κανει ζημια πρεπει να εχει καλα χαρακτηριστικα, σωστο passing, υπομονη, να κανουν και οι δικοι μου κανα λαθος κτλ κτλ.

Ελπιζω να σας φώτησα. Προχωραω σε ατομικές οδηγίες αφού εξηγήσω που καταλήγουν οι παικτες με τους ατομικούς ρόλους. (οταν επιτιθεμαι)

Image

Οπως βλεπουμε οι 2 απο τους 3 του τοιχους φτανουν διπλα στον προοθημενο οργανωτη μας (βλεπε πρασινο βελος) και οι 2 ακραιοι μας εχουν αυτοματο καθηκον και βοηθανε επιθετικα φτανοντας σαν εξτρεμ εκει που δειχνει το κοκκινο βελος.

Η αμυνα μας πιεζει ΠΟΙΟ ΨΗΛΑ (1 κλικ πριν το τερμα ωστε να μην ειμαστε εντελως εκτεθημενοι σε μπαλιες πισω μας) αφου με το τοιχος μας ΔΕ ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ - κλεβουμε μπαλες και τρεχουμε τρελο ρυθμο να βρουμε ανοργανωτη την αντιπαλη αμυνα!
Ας εχουμε 45-55 κατοχη δε μας νοιαζει, θα χαθουν και επιθεσεις. Ομως ειναι θεμα χρονου να το καρφωσουμε, να κλεψουμε μπαλλα κτλ.

Παμε ατομικες οδηγιες που ειναι σημαντικες

Image
Τα πλαγια μπακ μας λοιπον πρεπει να βοηθανε και επιθετικα οποτε εχουμε αυτοματο ρολο. Εχουμε γυρω μας το συνικο τοιχος 3 παικτων μη φοβαστε να ανεβειτε λοιπον.

Image
Οι κεντρικοι αμυντικοι μας ΔΕΝ πανε πουθενα! Εδω θα μεινουν ΚΟΛΩΝΕΣ.

Image
Οι 2 πλαγιοι Αμυντικοι μεσοι οπως ειπαμε πρεπει να ανεβαινουν. Δεν ειναι μονο για αμυνα! Οποτε εχουμε οδηγια οταν εχουμε μπαλα να ανεβαινουν και να βοηθανε!
Σε αυτους μη φοβαστε, βαλτε κανονικους μεσους και οχι απαραιτητα αμυντικους μεσους ωστε να εχετε γαματο passing και να βοηθατε στη Δημιουργια. Εγω ας πουμε βαζω iniesta
και κανει ΠΑΠΑΔΕΣ! Μου βγαζει το παιχνιδι μηνυμα οτι δεν παιζει στη θεση του αλλα δε μας νοιαζει! Εκει ειναι η θεση του! Τον θελουμε για συμπληρωμα στο ΤΟΙΧΟΣ 3 παικτων και οχι
να ειναι ο καλυτερος αμυντικος του κοσμου! Παρολα αυτα μπορειτε να αλλαξετε στην πορεια αυτους τους 2 πλαγιους μεσους με 2 αμυντικους καθαρα μεσους αν προηγειστε και θελετε
να κρατησετε σκορ αφου οι αμυντικοι μεσοι με καλο τακλιν και αμυντικη τοποθετηση θα κοβουν ευκολοτερα επιθεσεις σε συνδιασμο με τον μεσσαιο αμυντικο μεσο μας (τον μεσσαιο στους 3).
Εγω βαζω τον μεσσαιο γαματο καθαρο αμυντικο μεσο και τους 2 δημιουργικους η εστω 1 μονο δημιουργικο και 2 αμυντικους μεσσους. Με τη Real εκανα αυτη τη μαγκια. Εβαλα τριαδα εκει
που κινειται ο Ronaldo 3 καλους αμυντικους μεσους και εκοβα τα παντα! Για δημιουργια εβαλα στην αριστερη μερια τον iniesta μονο.

Image
Αυτος πρεπει να ειναι απλα ο καλυτερος αμυντικος μεσος σας γιατι αυτος ουσιαστικα θα κοβει περισσοτερο απο τους 3 του τοιχους εκτος αν βαλετε και αριστερα η δεξια αλλον εναν
για καλυτερη αμυνα, η απλα να κρατησετε σκορ.

Image
Βαλτε οτι καλυτερο εχετε σε δημιουργια,ταχυτητα,πασα κτλ. Αυτος θα βγαζει ασιστ, θα βαζει γκολ, θα κανει τα παντα με λιγη βοηθεια απο αλλους οταν ανεβαινουν.Πρεπει να ειναι περιπου εκει
οποτε δεν τον εχουμε να περιπλανιεται, πρεπει να παρει μπαλλα και μετα ας κινηθει αναλογα για να σκοραρει η να βγαλει ασιστ στους κυνηγους!

Image
Οι κυνηγοι ειναι αυτοι που θα εκμεταλευτουν καθε πασα απο τον οργανωτη, θα μυριζονται καθε γκολ κτλ. Εξου και η περιπλανηση απο τη θεση τους!

* Το εξευτελισμα της Real

Image

Εχετε δει συχνα τετοια αποδοση παικτων ?!

Image

Ετσι φιλε μου Ζινταν... δε θα σε αγαπαει παντα ο θεος της μπαλας...!

Image

* Και ενα tip : αν την αμυνα αντι ενα σκαλι πανω απο το νορμαλ τη βαλουμε ενα βημα πισω τοτε η αμυνα ειναι ΓΡΑΝΙΤΗΣ. δεν τρως γκολ απλα χανεις λιγο επιθετικα και μπορει
να σκαλωσεις στο γκολ, ομως ειναι ιδανικο για να κρατησεις σκορ!

* Κανω καποιους πειραματισμους ακομα πανω στην γερη βαση που εχω ωστε να κανω οσο ποιο τελειο γινεται το συστημα με βαση παντα τον γερο τοιχο πισω.
Θα κανω στην πορεια καποια edit με τις τελευταιες διαπιστωσεις (εχοντας παιξει μεγαλυτερο αριθμο παιχνιδιων).
Last edited by greeneye1976 on Wed Dec 28, 2016 2:40 pm, edited 3 times in total.
greeneye1976
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 429
Joined: Thu Nov 12, 2015 2:04 pm
Football Manager της ομάδας: Barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εχω κατασταλαξει κατα 99,99% στο οριστικο συστημα που ανεφερα παραπανω. Σε σχεση με οτι εχω αναφερει παραπανω τα μονα που πρεπει να αλλαξετε ειναι τα εξης :

1) Η αμυνα θα μαρκαρει 1 κλικ ΠΡΙΝ το νορμαλ δηλαδη "λιγο βαθυτερα". Ετσι το ειχα εξαρχης, το αλλαξα στην πορεια με ενα κλικ ΜΕΤΑ το νορμαλ αλλα ειδα οτι τελικα ειναι χειροτερα στην πορεια!
Προβλημα στο γκολ δεν υπαρχει αρκει να κανετε και τα επομενα βηματα.

2) Το τεμπο να ειναι στο νορμαλ και το mentality να ειναι ΠΑΝΤΑ ΕΛΕΓΧΟΣ.

3) Η πιεση ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΤΕΡΜΑ! τερμα δεξια, μη φοβαστε για το σχηματισμο ομαδας, επειδη ειναι κοντα οι γραμμες και μαρκαρουν πισω ΔΕΝ χαλαει ο σχηματισμος.
Ισα ισα που ειναι τοσο ισχυρη η αμυνα και με την τερμα πιεση ειναι θεμα χρονου να κλεψετε μπαλλα! Οποτε συνοψιζω τα τελικα

Αμυνα ενα κλικ πριν το νορμαλ, κανονικο τεμπο, mentality στο "ελεγχος" και πιεση στο ΤΕΡΜΑ.
Επισης να κανετε προπονησεις ΜΟΝΟ ΣΤΟ tactis. ΜΗΝ το αλλαξετε ποτε και για κανενα λογο.
Ολα τα αλλα οπως τα εχω στις photos! (και τις ατομικες οδηγιες φυσικα)

Θα παραθεσω μια εικονα απο την ωρα που εφαρμοσα τις τελευταιες λεπτομερειες, χωρις να ξανακανω πειραμα! Τα σχολια δικα σας!!!

Image

Ακόμα και τα 2 που σκάλωσα κοιμήθηκε ο θεός ειδικα με las palmas. Να τονισω κιολας οτι ειδικα στα κυπελα εκανα πολλες αλλαγες γενικα και ΑΠΟΤΟΜΕΣ που παιζει ρολο λογω
τραυματισμων, rotation κτλ. παραθετω τις καρτες.

Image

Image
georgekolokotronis
Coach
Coach
Posts: 2652
Joined: Mon May 25, 2009 2:01 pm
Football Manager της ομάδας: paok,liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: περιμενοντας τον......
Location: SALONICA
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Έχει δοκιμαστεί η τακτική με άλλη ομάδα με πιο μέτρια χαρακτηριστικά σε κεντρικούς μέσους και επιθετικούς ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
greeneye1976
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 429
Joined: Thu Nov 12, 2015 2:04 pm
Football Manager της ομάδας: Barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

οχι φιλε μου δεν ειχα το χρονο, 1 save εχω μονο. Παρακατω σιγουρα θα το δοκιμασω αλλα χαρα μου αν καποιος τη χρησιμοποιησει ακριβως οπως την εχω με μετρια ομαδα! Πιστευω οτι θα παει καλα αφου εξασφαλιζει πανω απο ολα τα μετοπισθεν...
Επισης επειδη μαρκαρεις ποιο πισω ουσιαστικα χτυπας ΑΜΕΣΩΣ μολις κλεψεις μπαλλα στα αδυνατα σημεια του αντιπαλου σε ανοιχτο γηπεδο. Ειναι πολυ ποιο ευκολο να βαλεις
γκολ ειδικα αν εχεις 1 καλο γρηγορο κυνηγο!
greeneye1976
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 429
Joined: Thu Nov 12, 2015 2:04 pm
Football Manager της ομάδας: Barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μετα από κάποιους ακόμα πειραματισμούς τελειοποίησα τον τοίχο μου... συντομα θα τα βαλω ολα στην πρωτη οθονη, τα τελικα δηλαδη positions, οδηγιες κτλ. (μικροαλλαγες)
ο κακός μου δαίμονας η φοβερή και τρομερή Αρσεναλ που με είχε κερδίσει 3 φορές μέσα στη χρονιά (3/3 δηλαδή!) και μάλιστα και με 4αρα στην έδρα μου (!!!)
πήρε το μάθημά της στον Ημιτελικό του Champions League όπου την διέσυρα με το φαντασμαγορικό 6 - 0 !!!!!! Παραθέτω τα στατιστικά στοιχεία του αγώνα. Οσο για την άμυνα
απλά ήταν απροσπέλαστη!!! (στον πρώτο αγώνα εκεί κατέβηκα με σύνθεση ανάγκης λόγω τιμωριών και πολλών τραυματιών και είχα χάσει με 1 - 0 )

Εφτασα τελικο τσου-λου και τελικό κυπέλου (πετώντας εξω την τρομερή Ρεαλ). Το πρωτάθλημα το έχασα αλλα δε με απασχολεί γιατί ηταν χρονια πειραματισμών. Στη δευτερη χρονια
θα δειξει την αξία του πιστευω και εκει. Οταν παιξω τους 2 αγωνες θα ανεβασω τι εγινε.

Image

Image

edit : Πρωτη κουπα, πηραμε το κυπελο!!!!! μετα απο φοβερο ματς που προηγηθηκα 2-0 και ειχα πολλες κλασικες ευκαιριες και δοκαρια εφαγα 2 γκολ και εγινε ροντεο!!! 2-2 κανονικο.
στην παραταση εβαλα αλλα 2 και εκει η σεμνη τελετη ελαβε τελος με 4-2 και ανανεωση συμβολαιου μου!!!
Ακολουθει τελικος τσου-λου... συντομα!!!
mtec
Trialist
Trialist
Posts: 1
Joined: Sat Jan 21, 2017 1:04 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Hello i don´t speak greek but i´m i like to try this tactic can you please upload the tactic or send me this tactic?
greeneye1976
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 429
Joined: Thu Nov 12, 2015 2:04 pm
Football Manager της ομάδας: Barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

i did it already :-)
i wish you to have good results!
When you finish one or more seasons please let us know !
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν περιορίζεις λίγο το Messi με τις οδηγίες σου; πχ το κράτα θέση και κάποιες ομαδικές που έχεις βάλει
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
greeneye1976
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 429
Joined: Thu Nov 12, 2015 2:04 pm
Football Manager της ομάδας: Barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αν θες κανε δοκιμες με αλλαγη εκει στο Μεσι. Για αυτό τα ανεβάζουμε εδώ. Νομιζω δεν πρεπει να αλλαξει γιατι πανω από όλα θέλουμε να είναι εκεί όταν η ομάδα κάνει επίθεση (ειδικά αντεπίθεση) ώστε είτε να βγάλει κάθετη πάσα στα 2 τσακάλια μπροστά είτε να φύγει με τη μπάλλα. Στην πρώτη χρονιά έβαλε πολλά γκολ πάντως σχετικά και πάρα πολλές ασιστ.
Για τις ομαδικές για πες τι εννοίς ακριβώς.
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Βασικά την οδηγία περισσότερο πειθαρχημένα
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
greeneye1976
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 429
Joined: Thu Nov 12, 2015 2:04 pm
Football Manager της ομάδας: Barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ναι, το εχω ετσι γιατι θελω ΣΤΗΝ ΑΜΥΝΑ να μην κανουν βλακειες. Η αμυνα πρεπει να ειναι γρανιτης.
οσο ποιο πισω παιζει η αμυνα και πειθαρχημενα και με πολλη πιεση τοσο περισσοτερες φορες θα κλεψει μπαλλα και τοσο περισσοτερα κενα θα βρει η φαρμακερη αντεπιεθεση μας. Δεν θελουμε κατοχη, θελουμε ευκαιριες για γκολ!
Τωρα θα ξεκινησω δευτερη χρονια και θα φανει καλυτερα η αποδση της.
παντως με το συστημα μου πηρα απιστευτες νικες με μεγαλες ομαδες (Ρεαλ εκτος εδρας, συντριβη Αρσεναλ με 4-0 κτλ) τερματισα δευτερος στο πρωταθλημα, πηρα Κυπελλο και εφτασα τελικο τσου-λου ! (- Απλα πανω στους πειραματισμους εχασα καποιους βαθμους απο μικρομεσαιες ομαδες και καπιους βαθμους τσαμπα απο ηλιθια πεναλτυ. Μονο ο Ουμιτυ μου εκανε 4-5 πεναλτυ ο βλαξ!!!) - Εληξε 0 - 0 με την Ρεαλ και πηγε παραταση οπου εχασα ΜΑΧΟΜΕΝΟΣ. Στο κανονικο 90 λεπτο εχασα 2 τετ α τετ
απιστευτα! Απλα να τονισω οτι επαιξα με 5 ΒΑΣΙΚΕΣ ΕΛΕΙΨΕΙΣ λογω τραυματισμων (αν ειναι δυνατον! - ελειπαν σουαρες,νευμαρ, Ο μεσι αναπηρος κτλ!!!)
και μαλιστα εφαγα και κοκκινη στον Φερναντινιο! Και παραταση που πηγα αθλος ηταν!!!
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ίσως θα μπορούσε να πεις σε όσους θέλεις να κρατούν τη θέση τους με την ατομική οδηγία προκειμένου να μην περιορίζεις το Messi
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
greeneye1976
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 429
Joined: Thu Nov 12, 2015 2:04 pm
Football Manager της ομάδας: Barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μπορει να εχεις και δικιο. Μπορουν να γινουν περαιτερω δοκιμες. Θες να το δοκιμασεις? Αν θυμαμαι καλα παντως το ειχα
δοκιμασει και επειδη δεν κρατουσε τη θεση του ο Μεσι επαιρνε λιγοτερες μπαλλες...
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Άμα βάλεις την οδηγία πάρτε μια ανάσα μειώνεται η πίεση που ασκεί η ομάδα σου στον αντίπαλο και αν είναι δυνατός μπορεί να σε κλείσει πίσω και να σε πιέσει αυτός πιστεύω
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
greeneye1976
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 429
Joined: Thu Nov 12, 2015 2:04 pm
Football Manager της ομάδας: Barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

μπορει ναι, θελει ψαξιμο αυτο!
Post Reply

Return to “Τακτικές”