4-3-1-2 Jaeger

Συζητήστε για τις τακτικές και τις προπονήσεις της ομάδας σας
Post Reply
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συνήθως αργώ πολύ ν ανεβάσω μια τακτική, κυρίως γιατί θέλω να τη μοιραστώ όσο πιο ολοκληρωμένη γίνεται.
Φέτος όμως, νομίζω ότι δημιούργησα ένα τέρας :P (εξ ου και το όνομα της τακτικής), με πάρα πολύ καλά αποτελέσματα
με ομάδες μέτριες που ουσιαστικά μεταμορφώθηκαν από το να παλεύουν για την αποφυγή του υποβιβασμού
σε πρωταγωνίστριες στην κατηγορίες τους.

Ουσιαστικά έχει δοκιμαστεί (και δοκιμάζεται) σε δύο ομάδες, την Ekenas IF (2η κατηγορία Φιλανδίας) και Dordrecht FC (2η κατηγορία Ολλανδίας).
Τη στιγμή που γράφονται αυτές οι γραμμές, η Ekenas ανέβηκε στην 1η κατηγορία μέσα σε μια χρονιά και η Dordrecht παλεύει ν ανέβει κι αυτή στην πρώτη κατηγορία.

Φέτος ήθελα να παίξω με 2 φορ μπροστά, ή τουλάχιστον μία απ τις τακτικές μου να είναι με 2 φορ, οπότε είχα το ''κεφάλι'' της τακτικής αλλά όχι την ουρά.
Ήθελα επίσης να έχει κατοχή της μπάλας σαν ένα απ τα χαρακτηριστικά της, μιας και πέρυσι έπαιζα κυρίως direct τακτική. Να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό ρε παιδί μου.
Επίσης, 3 πίσω δεν ήθελα οπότε οι 4 πίσω στην άμυνα είναι δεδομένοι. Για κάποιο λόγο, κόλλησα με τα 3 κεντρικά χαφ, κάτι που απόκλειε τα ακραία χαφ
οπότε το σχήμα της τακτικής ήρθε σχεδόν μόνο του. Οπότε έχουμε το παρακάτω:
Image



Τρόπος παιχνιδιού- Οδηγίες.
Νο 1 στόχος είναι η κατοχή. Να έχουμε τη μπάλα έτσι ώστε να μην την έχουν οι άλλοι. Να την γυρνάμε με υπομονή μέχρι να βρούμε το άνοιγμα που πρέπει.
Όταν τη χάνουμε να την κερδίζουμε όσο το δυνατόν γρηγορότερα και ψηλότερα.
Ωραία, έχουμε την κατοχή, οπότε ο Νο 2 στόχος, είναι να ξέρουμε τι να την κάνουμε. Η επιθετική μας δραστηριότητα έρχεται απ τον άξονα κυρίως,
με τα ακραία μπακ να δίνουν το απαραίτητο πλάτος.
Συνολικά οι οδηγίες προσπαθούν να κάνουν όλα τα παραπάνω:
Image

Fuid γιατί θέλουμε να είμαστε όσο το δυνατόν πιο compact.
Lower tempo γιατί η κατοχή θέλει υπομονή
Fairly narrow γιατί δεν έχουμε ακραία/χαφ εξτρέμ
Slightly deeper/Standard γιατί στις ομάδες που το δοκίμασα ήταν ο καλύτερος συνδυασμός. Λογικά, σε καλύτερες ομάδες μπορούν ν ανέβουν και τα δύο.
πχ Normal/Control που είναι αρκετά ψηλά.
Closing down more γιατί θέλουμε τον αντίπαλο βιδωμένο στα καρέ του. Κι ακόμα κι πάει τη μπάλα στα άκρα να τον κυνηγάμε ανηλεώς κι αδιακρίτως.
Prevent Gk distribution γιατί μπροστά απ τα αντίπαλα στόπερ έχουμε τους 2 φορ και τον AMC. Μπορούμε ν αρχίσουμε την πίεση από εκεί
(γι αυτό και υπάρχει ο Defensive Forward)
Play out of defence-Exploit the middle-shorter passing-Work ball in the box Όλα αποσκοπούν στο κράτημα μπάλας -όσο το δυνατόν- σε όλες τις γραμμές.
Θα ήθελα πχ, ένας απ τους DC μου, να είναι BPD αλλά δεν βρήκα έναν τέτοιο παίχτη σ αυτό το επίπεδο. Το ζήτημα είναι ότι θέλουμε να ελέγχουμε την μπάλα
και να χτίζουμε με υπομονή εξ ου και το Be more disciplined έτσι ώστε να έχουμε ακόμα μεγαλύτερη συνοχή.

Έχοντας πει όλα τα παραπάνω, αυτή είναι μια ιδανική εικόνα της ομάδας στον αγώνα.
Image



Αμυντική λειτουργία.
Δεν θα χωρίσω σε άμυνα-κέντρο-επίθεση, μιας και η άμυνα της ομάδας αρχίζει από ψηλά, απ τα φορ ακόμα.
Τα οποία πιέζουν τα μπακ ή/και τα αμυντικά χαφ.
Το μεγάλο το ζόρι βέβαια, το τρώνε τα κεντρικά χαφ. Τα 2 BWΜ δεξιά κι αριστερά είναι για να κάνουν δύο δουλειές. Και να προστατεύουν προφανώς
τον άξονα αλλά και να βγαίνουν και στα πλάγια για να καλύψουν τον αντίπαλο εξτρέμ/ακραίο χαφ.
Image

Όταν λέω προστατεύουν τον άξονα, εννοώ από μπροστά φυσικά μέχρι και την άμυνα. Μια τυπική φάση ''πνιξίματος'' του αντίπαλου φορ
που δέχεται την πάσα απ τον AMC του και ήδη τον πλησιάζουν οι δικοί μου.
Image

Ναι μεν περνάει τη μπάλα, αλλά το φορ δεν έχει που να κινηθεί και θα δώσει τη μπάλα πάλι έξω, ως τον αριστερό τους μπακ για την ακρίβεια
οπότε η φάση θα τελειώσει εκεί.
Image

Βασικά, την κυρίως αμυντική δουλειά την κάνουν οι δύο BWM με τον DLP. Η τετράδα της άμυνας πίσω τους, μπορεί να είναι ευάλωτη απ τα πλάγια
κυρίως σε αιφνιδιασμούς από τις πλευρές. Γι αυτό και οι BWM είναι δεξιά κι αριστερά από τον DLP που παίζει λίγο πιο πίσω τους, για να καλύπτουν όσο γίνεται τα άκρα.

Βοήθεια μπροστά τους, δίνει κι ο AMC και ο DF. Ο AMC κυρίως γεμίζοντας το χώρο, ακριβώς μπροστά απ την 3αδα των χαφ, μιας και σε καθαρά αμυντικά atts υστερεί.
Ένας απ τους λόγους που ο AMC είναι support είναι ότι πολλές ομάδες παίζουν με DMC μπροστά απ την άμυνα, οπότε αν ο AMC τραβιέται πιο πίσω, ''αναγκάζει'' τον αντίπαλο
DMC να τον ακολουθεί και βρίσκουν χώρο οι άλλοι μου κεντρικοί χαφ για να κατέβουν έξω απ την περιοχή, αυξάνοντας έτσι κι άλλο, την πίεση ψηλά.

Ο DF είναι ο πρώτος μας αμυντικός. Ο άνθρωπος που θα πιέσει τα στόπερ, θα φάει το ξύλο, αλλά θα σπάσει και σωστά τη μπάλα.

Γυρίζοντας πίσω, στην αμυντική τετράδα, δεν είναι κάτι ιδιαίτερο ή πολύπλοκο. Σίγουρα χρειάζονται κεντρικοί αμυντικοί να είναι γρήγοροι, μιας και κάποιες φορές
όπως είναι λογικό η μπάλα θα περάσει τον κυματοθραύστη των χαφ ή αυτολί θα είναι πιο ψηλά απ ότι πρέπει και πρέπει οι DC να καθαρίσουν τη φάση.
Φανταστείτε πως στο επίπεδο που έχει δοκιμαστεί η τακτική, τα DC μου έχουν pace/acceleration 14-15 κι ας έχουν marking 10 ξέρω γω. Το ζήτημα είναι να τον προλάβεις τον άλλον. :D

Τα ακραία μπακ, έχουν σαν κύριο μέλημα να δίνουν το όποιο πλάτος στην ομάδα, να παρακολουθούν στενά τις κινήσεις των αντιπάλων εξτρεμ/ακραίων χαφ
και να μην αφήνουν χώρους στα πλάγια όπου είναι και το πιο ευάλωτό μας σημείο. Το automatic εδώ, μου μοιάζει η καλύτερη επιλογή.


Επιθετική λειτουργία.
Στο μυαλό μου, μια τακτική που στόχο έχει την κατοχή μπάλας (πάνω από 60% μ.ο. και στα δύο πρωταθλήματα που έχει δοκιμαστεί) είναι φύση και θέση επιθετική τακτική.
Το ζήτημα είναι να πάει η μπάλα στο πλεχτό και η πιο σύνηθης κι ασφαλής επιλογή είναι μέσω των δύο φορ.
ImageImage

Το ιδεατό σενάριο είναι αυτό: Άπλα στον AMC και να έχει και τους δύο φορ μπροστά του, έτοιμους για το 1 vs 1.
Image

Θέλουμε δύο φορ που να κινούνται όσο γίνεται σε όλο το πλάτος της επίθεσης. Γενικά έψαξα για φορ με καλά νούμερα σε work rate/vision/positioning/composure και τέτοια
κι ας μην ήταν τόσο καλά τα ''φορίσια'' atts τους όπως finishing κτλ. Προφανώς ένα επιθετικός κλάσης θα τα έχει όλα αυτά με το τσουβάλι οπότε η δουλειά θα γίνεται πιο εύκολα.

Από πίσω τους υπάρχουν δύο κουμανταδόροι, δύο ''10'' ουσιαστικά. Ο AMC sup κι ο DLP def. Δίνουν κράτημα της μπάλας, ανανέωση των επιθέσεων,
διπλές επιλογές στην καλή κάθετη, σωστό μοίρασμα παιχνιδιού. Εναντίων ομάδων χωρίς DMC, βάζω τον AMC σε ρόλο Engache κι έχω τον DLP να οργανώνει
κυρίως το παιχνίδι κι ο AMC έρχεται πιο ψηλά και μπορεί να παίξει το ρόλο του κρυφού κυνηγού που βοηθά τους δύο ήδη υπάρχοντες. Πάρα πολύς κόσμος για μια άμυνα
με δύο στόπερ.

Οι στυλοβάτες όμως αυτών των κινήσεων είναι -και πάλι- οι BWM. Και κυρίως η εντολή που έχουν get forward μαζί με τα more risky passes-shot less often.
Αν υποθέσουμε ότι ο DLP παίζει πιο πίσω προσφέροντα κάλυψη, έχουμε 2 επιθετικούς + τον επιθετικό χαφ + 2 ακόμα χαφ που πατάνε κοντά στην περιοχή και το σημαντικότερο,
έρχονται από πίσω κι από θέσεις που ο αντίπαλος δεν τους περιμένει. Ο μπαγλαμάς ο Scholes είναι το καλύτερο παράδειγμα που μπορώ να σκεφτώ και το ιδεατό
είναι να έχεις δύο τέτοιους. Το more risky passes-shot less often, είναι προσωπική προτίμηση μιας και πολύ συχνά βρίσκονται έξω απ τη μεγάλη περιοχή με χώρο και χρόνο
και θεωρώ καλύτερο να κάνεις μια απλή κάθετη στον επιθετικό παρά να σουτάρεις (είπαμε, σε τι επίπεδο παίζω).
Δεν είναι ότι δεν κάνουν σουτ, κάνουν και βάζουν κι εντυπωσιακά γκολίδια ενίοτε, αλλά πολλά σουτ, σημαίνει (και) πιο άμεσο χάσιμο κατοχής οπότε δεν το προτιμώ.

Η επόμενη επιθετική λύση, είναι οι κινήσεις των ακραίων μπακ. Ο επιθετικός τους σκοπός, είναι να δώσουν πλάτος στην επίθεση, να την αποσυμφορήσουν και γιατί όχι
να κάνουν το αντίπαλο ακραίο μπακ να φοβάται ν ανέβει.
Image

Νομίζω ότι τα παρακάτω βίντεο δείχνουν ακριβώς αυτό που θέλω να πω.
Το πρώτο είναι η εξέλιξη της παραπάνω εικόνας κι έτσι έσπασε η αμυντική διάταξη του αντιπάλου που έπαιζε με 2 DMC κι έναν MC μπροστά τους.
και το δεύτερο δείχνει πως μπορείς να έχεις μια ακόμα λύση στην επίθεση.

Το γενικό μότο της επιθετικής λειτουργίας είναι ''επίθεση με πολύ κόσμο απ τον άξονα''.
Να εναλλάσονται οι ρόλοι μετάξυ εκτελεστών και τροφοδοτών και να έρχεται κόσμος από πίσω.
Κάπως έτσι: Η φάση καταλήγει απ τον AF να γίνεται τροφοδότεις και να πασάρει στον BWΜ που πατάει περιοχή.
Image

Γενικές οδηγίες χρήσης.

-Opposition instructions.
Δεν έχει νόημα και ουσία να προσπαθείς να κλείσεις τα αντίπαλα πλάγια χαφ/εξτρεμ.
Show to weaker foot και στους δύο και τους περιορίζεις αρκετά.

Σε σχήματα με έναν DMC, ανελέητο closing down στον DMC αλλά και στον μοναδικό φορ, για να μην μπορεί να πάρει
εύκολα τη βαθιά μπάλα, την σπάσει στα πλάγια κι έχουμε προβλημα.
Σε σχήματα με AMC, closing down στο 10αρι και τους κόβεις συνήθως στη μέση.
** Για σχήματα με AMC ακόμα την ψάχνω πως είναι καλύτερο για το δίδυμο των DC.
Νομίζω δουλεύει καλύτερα με DC stopper/defend παρά με defend/cover.


-Διάφορα άλλα.
Είναι προτιμότερο να ανεβάσετε το mentality όταν κυνηγάτε το σκορ, παρά να αλλάξετε τους πλάγιους μπακ σε attacking.
Αφού έχουν automatic ''ακολουθούν'' το mentality της ομάδας κι ανεβαίνουν όσο το ανεβάζετε. Το λέω αυτό, γιατί αν γίνουν attacking
υπάρχει σοβαρή περίπτωση να βρεθείτε εκτεθειμένοι στα πλάγια.

Σε περίπτωση που πάρει κάρτα ένας απ τους BWM αλλάξτε του ρόλο για να μπορείτε να ενεργοποιήσετε το ''easier tackles''.
Θα πρέπει όμως να τον κάνετε να συμπεριφέρεται σαν BWM (full closing dowm, roam from position, go forward).


Αυτά για την ώρα, όποιες αλλαγές γίνουν θα ανεβούν εδώ. Απ αυτά που βλέπω είμαι σχεδόν σίγουρος ότι με μια καλή ομάδα
θα μπορεί να δει κάποιος πολύ όμορφα πράγματα στον αγωνιστικό χώρο.

Όπως πάντα, για παράπονα, παρατηρήσεις, ενστάσεις και διάφορα άλλα, αυστηρά ώρες γραφείου.
Απόγευμα δεχόμαστε μόνο με ραντεβού.
Αφήστε το μήνυμα σας στη γραμματεία και θα σας απαντήσουμε αναλόγως.

Jaeger

Jaeger RMD: http://www.filedropper.com/jaegerrmdpc1 ... cc144f0c84

Jaeger DM: http://www.filedropper.com/jaegeredme36 ... 81cc8fb8d3

https://files.fm/u/8ctzzahh Jaeger1final
Last edited by DrGonzo on Sat Sep 16, 2017 10:10 pm, edited 5 times in total.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
georgekolokotronis
Coach
Coach
Posts: 2652
Joined: Mon May 25, 2009 2:01 pm
Football Manager της ομάδας: paok,liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: περιμενοντας τον......
Location: SALONICA
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Ωραίος θα δοκιμαστεί . Ειδικά Λίβερπουλ που έχει ωραία κεντρικά χάφ και δε θέλω να παίξω με εξτρέμ καν. Αμυντικά γαβ στυλ Μαρτσέλο "στάζει" Μέλι θέλει και αυτή η τακτική ;;


Sent from my iPhone using Tapatalk
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ναι, μοιάζει σχεδόν ιδανικός. Γενικά εκεί, θες παίχτες με ψηλό work rate κι ο Meli το έχει

Επίσης θέλει και ύψος/καλές κεφαλιές στην τριάδα των χαφ. Για να κατεβάζουν διωξίματα αμυντικών
ή/και επαναφορά απ τον τέρμα.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Είναι που είναι λίγο ανεβασμένη φέτος αυτή η διάταξη, έβαλες και ένα ξεκάθαρο πλάνο παιχνιδιού χωρίς να ζητάς πολλά και δύσκολα πράγματα από τους παίκτες σου, λογικό να απογειωθεί το πράγμα.

Μου άρεσε ο συνδυασμός Fluid-Be More Disciplined. Στο βιβλίο Lines and Diamonds -ενός εκ των δημιουργών του Tactical Creator- λέει πώς το Team Shape επηρεάζει το πόσο compact θα είναι μια ομάδα και τι δημιουργική ελευθερία θα έχει.

Μου άρεσε πολύ λοιπόν που πέτυχες ένα compact αποτέλεσμα, χωρίς τα "αρνητικά" του Fluid Team Shape, δηλαδή τους παίκτες να προσπαθούν να κάνουν περισσότερα από αυτά που μπορούν ή από αυτά που τους έχεις πει.
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Kαι να ήθελα να κάνουν περισσότερα, δεν μπορούν τα παλουκάρια. :P
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

BillHoudini wrote:Είναι που είναι λίγο ανεβασμένη φέτος αυτή η διάταξη
Σόρρυ, αυτό δεν το κατάλαβα πως το εννοείς.
Αν θες εξήγησε λίγο.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κάθε χρόνο, υπάρχουν σχηματισμοί, οι οποίοι αποδίδουν λίγο καλύτερα από τους άλλους, στην προσπάθεια της εταιρείας να balancάρει το παιχνίδι. Δε μιλάω για όρους όπως "exploit", "hack", κλπ γιατί δε συμφωνώ, απλά ας αναφέρω 2-3 παραδείγματα του τι εννοώ.

Το 2011 ήταν αρκετά δυνατό το 4-4-2 γιατί ο συνδυασμός Poacher-Target Man έσπερνε τον πανικό. Το 2015 το 4-2-3-1 ήταν λίγο πιο ανεβασμένο, λόγω των παράλογων average rating των AMCs και την μη ρεαλιστική επιρροή τους στο παιχνίδι. Το 2016 όποιο σύστημα βασιζόταν σε σέντρες είχε ένα μικρό προβάδισμα.

Φέτος, έχει αναφερθεί πολλές φορές στην S.I ότι τα χαφ αφήνουν πολύ λιγότερα κενά απ'ό,τι τα προηγούμενα χρόνια, καλύπτουν τους χώρους καλύτερα και πιέζουν πιο αποτελεσματικά, ανεξάρτητα από το επίπεδο. Αν κάνεις μία πρόχειρη βόλτα από FM forums θα δεις πολλές ανεβασμένες τακτικές με το σχηματισμό 4-3-1-2, με εντολές "Closing Down Much More", "Tight Marking", "Exploit the Middle" και πηγαίνουν τρένο.

Η τακτική σου μου άρεσε γιατί διαφέρει από όλο αυτό το ρεύμα, είναι πιο sophisticated. Έχεις δώσει εντολές βασισμένες στο τι θέλεις να δεις στο γήπεδο και στο τι μπορούν να κάνουν οι παίκτες σου. Δεν πήγες σε ένα forum να διαβάσεις τι είναι Over Powered φέτος και να κάνεις ένα copy paste. Κυρίως μου άρεσε γιατί είναι λογική. Βλέπω πράγματα να μη λειτουργούν, οι χρήστες να γκρινιάζουν για την εταιρία, ενώ ζητούν παράλογα πράγματα από την τακτική τους. Ελπίζω να σε κάλυψα γιατί δεν ήταν σε καμία περίπτωση σχόλιο με σκοπό να υπονομεύσει τη δουλειά σου. Ούτως ή άλλως δηλώνω φαν εδώ και καιρό. :D
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Όχι ρε, δεν το εξέλαβα σαν τέτοιο προς Θεού.

Απλά επειδή δεν γουστάρω τις plug n play/overpowered τακτικές γι αυτό το είπα, μήπως και κατά λάθος
έκανα μία τέτοια. Βασικά μιλούσα με τον Σπόνη, τις πρώτες μέρες της κυκλοφορίας του παιχνιδιού και λέγαμε για τις τακτικές που θα θέλαμε να δούμε και τότε του είπα πως είχα ένα 4-3-1-2 στο μυαλό μου, περίπου σαν αυτό που είχε κάποια στιγμή η Γαλλία, με Zidane μπροστά απ τους Viera-Petit-Τζορκαέφ.
Αλλά ειλικρινά δεν περίμενα να έχει τόση επιτυχία κι άμεσα αποτελέσματα.

Mπαίνω στο forum της SI, αλλά κυρίως βλέπω 4-3-3 κι 4-2-3-1, αλλά βασικά διαβάζω Cleon και Rashidi, οι τύποι είναι σχολείο.
(απ τον Cleon, πήρα γραμμή για το άλλο τακτικό μου project Roaming Playmaker, αλλά έχει μείνει πίσω).
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Διαβάζεις τους 2 από τους 3 που σκαμπάζουν και δεν χρησιμοποιούν τέτοιες πρακτικές, άνοιξε το τομέα download τακτικών και θα δεις καμιά 10αρια, αλλά ξανατονίζω, δεν έχουν καμία σχέση με τη δική σου στη φιλοσοφία και στη σκέψη πίσω από κάθε εντολή.

Εγώ όταν έχω χρόνο διαβάζω ό,τι ανεβάζει ο Rashidi, o Cleon, o Ozil και το βιβλίο Lines and Diamonds. Λόγω του Rashidi αποφάσισα να φτιάξω τακτική με mentality "Defensive", αλλά με σκοπό την κατοχή, την κυκλοφορία της μπάλας χωρίς ρίσκο, πάνω στη φιλοσοφία Guardiola "αν έχουμε τη μπάλα δε γίνεται να δεχθούμε γκολ".

Αν πάει καλά θα το ανεβάσω.
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Α όχι, δεν ανοίγω ποτέ το κατέβασμα τακτικών. :D
Σωστός και για τον Ozil.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
melkor13
Trialist
Trialist
Posts: 11
Joined: Mon Feb 04, 2013 8:52 pm
Football Manager της ομάδας: Pao,Lille
Status: Do you bleed?
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπέρα,

Γενικά το σύστημα πάει σούπερ αλλά έχω παρατηρήσει ότι έχω πρόβλημα στις σέντρες,είτε παίζω το jaeger είτε 4-2-3-1,και δεν είναι απαραιτητα ψηλές μπαλιές(τα τρώω με καθε τροπο)1ο δοκάρι χαμηλές,2ο ψηλές,κόρνερ,φαουλ.Συγκεκριμένα το 40% τον γκολ που δέχομαι ειναι απο κόρνερ.Αντίθετα το 3-5-2 υπήρξε σωτήριο σε αυτό το κομμάτι.
ΟΚ να αγοράσω μπακ με καλο heading και jumping reach,αλλά όπως ανέφερες θες τα cb να είναι σβέλτα,που σημαίνει κομματάκι δύσκολο να βρείς τέτοιο παίχτη χωρίς ένα σκασμό λεφτα.

Έχεις προτίνεις κατι πάνω στη τακτική?
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ισχύει για το πρώτο δοκάρι. Γενικά τα άκρα είναι το αδύνατο σημείο ειδικά αν σου φύγουν από εκεί σε αντεπίθεση.
Τι μπορείς να κάνεις γι αυτό; Όπως είπες, σιγά σιγά να πάρεις καλύτερους παίχτες, ίσως κι έναν τέρμα που έχει την τάση να βγαίνει να μαζεύει τις σέντρες και γενικά αφού μάθει την τακτική η ομάδα, το team training εγώ το βάζω στο defending
και το match day training στο attacking.

Για τα κόρνερ και τα φάουλ, δεν έχει να κάνει με την τακτική, είναι με 4-3-1-2 παίζεις είτε με 3-5-2, το θέμα είναι πως είναι τοποθετημένοι οι παίχτες, όταν αμύνονται σε στημένες φάσεις. Στα στημένα δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
Beorn
Manager
Manager
Posts: 4369
Joined: Sat Jul 23, 2011 5:51 pm
Football Manager της ομάδας: Sassuolo
Has thanked: 0
Been thanked: 0

η τακτικη ειναι σουπερ, εφτασα γεναρη με ΠΑΣ και εχω χασει μονο απο ΠΑΟΚ με 10 παικτες, Ιντερ μεσα εξω και αλλα 2 ματς που τα εδωσα λογω υπερβολικου ροτεισον
User avatar
melkor13
Trialist
Trialist
Posts: 11
Joined: Mon Feb 04, 2013 8:52 pm
Football Manager της ομάδας: Pao,Lille
Status: Do you bleed?
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έχεις κάνει κάποια τροποποίηση στη τοποθέτηση των στημένων?
Beorn
Manager
Manager
Posts: 4369
Joined: Sat Jul 23, 2011 5:51 pm
Football Manager της ομάδας: Sassuolo
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καμία, δεν ειμαι αποτελεσματικος επιθετικα αλλα εχω φαει και πολυ λιγα, απο μνημης παντα.
Post Reply

Return to “Τακτικές”