4-3-1-2 Jaeger

Συζητήστε για τις τακτικές και τις προπονήσεις της ομάδας σας
Post Reply
mitsosael
Trialist
Trialist
Posts: 20
Joined: Mon Jan 30, 2017 7:24 pm
Football Manager της ομάδας: Sheffield Wednesday
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η μεγαλη μου απορια γιατρε Gonzo (κ ευχαριστω κιολας που απαντησες, δεν το ειπα πριν) ειναι οτι η τακτικη δοκιμαστηκε κ δοκιμαζεται σε μικροτερες ομαδες. Αφου ανεβηκαν αυτες οι ομαδες κ με τις βελτιωσεις στο ροστερ τους (υποθετω) αλλαξες κατι εσυ? Πχ mentality, defensive line ή οτιδηποτε αλλο?
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τώρα κάτι άλλαξα, θα κάνω ένα post προς το τέλος της εβδομάδας.
Η φιλοσοφία της τακτικής δεν άλλαξε.
Και δεν είμαι γιατρός :D
Θα βοηθούσε πολύ αν πόσταρες (όποτε μπορέσεις), αποτελέσματα, γκολ υπέρ κατά ανα χρονιά
και ότι άλλο παρατηρείς.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
mitsosael
Trialist
Trialist
Posts: 20
Joined: Mon Jan 30, 2017 7:24 pm
Football Manager της ομάδας: Sheffield Wednesday
Has thanked: 0
Been thanked: 0

λοιπον θα ανεβασω αποτελεσματα τις πρωτες μερες της σεζον (ισως ειχα κ κακοτυχια κ να βιαστηκα να ρωτησω ελπιζω να μην με παρεξηγησετε) κ αποτελεσματα εδω κ αρκετο καιρο μετα απο καποιες μικρες αλλαγες που εκανα. Οσον αφορα το 1ο σκελος μου εκανε εντυπωση κ στεναχωρηθηκα κ εγραψα χθες το 1ο μο ποστ το οτι δουλευα τη συγκεκριμενη τακτικη για 2 σερι χρονια κ πηρα μονο ενα βασικο CB τιποτα αλλο γι αυτο ελεγα "γιατι ρε γαμωτο παει τοσο χαλια?" τωρα οι αλλαγες που εκανα αργοτερα ειναι οι εξης. εβαλα τα μπακ σε defend καθηκον κ show on weaker foot και στα πλαγια αντιπαλα μπακ κ οχι μονο στα χαφ ή τα εξτρεμ. η αληθεια ειναι οτι εχω δει διαφορα. κ δεν εχω πειραξει ουτε mentality ουτε defensive line (το λεω γιατι οταν εκανες το ποστ ελεγες σε καλυτερη ομαδα ισως λειτουργει το control/normal αλλα εμενα για την ωρα το standard/slightly deeper ειναι το καλυτερο). ανεβαζω φωτος. καλα οσο για τα γκολ αυτη τη στιγμη που μιλαμε μετα απο 26 αγωνες εχω βαλει 48 κ εχω φαει 16. κ εχω την καλυτερη αμυνα στο πρωταθλημα. περυσι ειχα τη 2η καλυτερη αμυνα στο πρωταθλημα.

https://postimg.org/image/okr1s68hp/

https://postimg.org/image/tr6dqk4nd/
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εκπληκτικός Γενάρης!
Λογικά είσαι πρώτος στη βαθμολογία, μέσα στο CL, είχες πέντε σερί αγώνες πρωταθλήματος που δεν έφαγες γκολ,
μάλλον οι αλλαγές που έκανες ήταν σωστές! Συμπερασματικά, δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα, τρένο πας. :D
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
mitsosael
Trialist
Trialist
Posts: 20
Joined: Mon Jan 30, 2017 7:24 pm
Football Manager της ομάδας: Sheffield Wednesday
Has thanked: 0
Been thanked: 0

οχι κακα τα ψεμματα ειδες ειπα μπορει κ να βιαστηκα να κανω ποστ αλλα περιμενω πως κ πως να δω το ποστ σου στο τελος της εβδομαδας για να μελετησω να δω εσυ τι διεκρινες. επισης αλλαξα το training. εχω το γενικο σε balanced average κ το match training το κανω συμφωνα με οτι προτεινει το staff. ειμαι 1ος ναι παιζω στους 16 του τσουλου κ εχω χασει μονο στα 2 κυπελλα τα οποια πηρα περυσι κ τα οποια δε με καινε κιολας να πω την αληθεια! ειδικα FA το πηρα 2 σερι χρονιες
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Όπως προανέφερα, η τακτική είχε δοκιμαστεί στα παρακάτω πρωταθλήματα:
Β' Φιλανδίας
Β' Ολλανδίας
Α' Ολλανδίας
Α' Ελβετίας
Ο δρόμος μ έφερε στην La Liga με την νεοφώτιστη Elche. Τα πήγαμε πάρα πολυ καλά (για υποβιβασμό ούτε λόγος, αν και στις 5 πρώτες αγωνιστικές δεν είχαμε νίκη, ήμασταν στην πρώτη 10αδα του πρωταθλήματος)
αλλά εκεί γύρω πριν τα Χριστούγεννα και λίγο μετά κάπου είχαμε κολλήσει. Παίζαμε κάπως οριζόντια στην επίθεση, αρκετά δυσκοίλιοι στο γκολ (όχι στην παραγωγή καλών φάσεων, αλλά
στο τελείωμα) και καθώς οι πιο πολλές ομάδες παίζουν με 4-2-3-1 με τα παραδοσιακά δαντελένια εξτρεμάκια της Ισπανίας είχαμε αρκετά θέματα και στην άμυνα.
Κοντολογίς η κατοχή παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα αλλά η αποτελεσματικότητα είχε πέσει. Προφανώς δεν είχα καμιά σούπερ ομάδα και βαθμολογικά ξαναλέω μια χαρά ήμουν, απλά
το ποδόσφαιρο που παίζαμε δεν με ικανοποιούσε.

Έτσι σκέφτηκα να αλλάξω κάποια πράγματα στην τακτική.
Αυτές είναι οι οδηγίες στην αρχική τους μορφή. Με κόκκινο είναι αυτές που αφαίρεσα και με μπλε αυτές που άλλαξα/πρόσθεσα

Very Fuid γιατί θέλουμε να είμαστε στο μέγιστο βαθμό συσπειρωμένοι/μονομπλόκ (ήταν fluid)
Lower tempo γιατί η κατοχή θέλει υπομονή
Fairly narrow γιατί δεν έχουμε ακραία/χαφ εξτρέμ
deep/Standard γιατί ήδη είμαστε ψηλά σαν set up και μπορούμε να ελέγχουμε καλύτερα τα πράγματα έτσι. Βασικά ξεκινάμε έτσι
κι ανάλογα με τις ανάγκες του αγώνα και τις συνθήκες, (κυρίως) ανεβαίνουμε.
Closing down more γιατί θέλουμε τον αντίπαλο βιδωμένο στα καρέ του. Κι ακόμα κι πάει τη μπάλα στα άκρα να τον κυνηγάμε ανηλεώς κι αδιακρίτως.
Prevent Gk distribution γιατί μπροστά απ τα αντίπαλα στόπερ έχουμε τους 2 φορ και τον AMC. Μπορούμε ν αρχίσουμε την πίεση από εκεί
(γι αυτό και υπάρχει ο Defensive Forward)
Play out of defence-Exploit the middle-shorter passing-Work ball in the box Όλα αποσκοπούν στο κράτημα μπάλας -όσο το δυνατόν- σε όλες τις γραμμές.
pass into space μετά από προτροπή του tolis_kar
Be more disciplined δεν υπάρχει πια. (δεν χρειάζεται κυρίως λόγω του very fluid)

Το πρώτο πράγμα που μπορεί να πει κανείς ότι είναι μεγάλη διαφορά -ειδικά απ τη στιγμή που η τακτική αποσκοπά πρώτα απ όλα στην κατοχή- είναι το play out of defence.
Αυτό όμως, ουσιαστικά έχει αντικατασταθεί από κάποια άλλα στοιχεία.
1-Very Fuild. Καθώς η ομάδα είναι όσο πιο compact πάει, άρα κινείται σε όλους τους χώρους πιο ενιαία, οπότε επιλογές για πάσα υπάρχουν πάντα.
2-Deep defence line. Η ομάδα γενικά κάθεται λίγο πιο πίσω, οπότε και πάλι, όταν έχουμε την μπάλα στην άμυνα, έχουμε επιλογές για κοντινές πάσες. Αυτό που αυξήθηκε όμως
είναι η πιθανότητα για την μεγάλη μπαλιά, ή πιο γρήγορο transition μιας κι αρκετές ομάδες στην Ισπανία παίζουν attacking άρα είναι πιο εύκολο να τις πιάσεις ψηλά.

3-Η αντικατάσταση ενός απ τους DC σε BPD (ball playing defender)
Εδώ θα σταθώ λίγο περισσότερο γιατί είναι κομμάτι της συνολικότερης αλλαγής της τακτικής.
Δεν ήθελα να αλλάξει η φιλοσοφία της, ως προς τον έλεγχος της κατοχής σε όλο το κομμάτι του παιχνιδιού, ήθελα να την κάνω όμως πιο άμεση και πιο αποφασιστική.
Έτσι, πέραν των αλλαγών στις γενικές οδηγίες, αποφάσισα να αλλάξω και δύο ρόλους.
Ο πρώτος είναι αυτός που λέω παραπάνω, ο BPD που οργανώνει το παιχνίδι από πίσω έχοντας μια σχετική ελευθερία κινήσεων.
Ο Tiago πασάρει στον Diallo (BLD) που κάνει κατευθείαν την κάθετη.

Ο δεύτερος είναι η αλλαγή του DF σε DLF που επιθετικά έδωσε άλλη διάσταση στο παιχνίδι μας. (τουλάχιστον στην Elche).
Πρώτον γιατί έχει περισσότερη κινητικότητα σαν ρόλος απ τον DF, πχ, τραβιέται πιο πολύ στα άκρα, απλώνοντας κάπως το επιθετικό παιχνίδι.

Συνδυασμός της κινητικότητας που προσφέρει ο DLF (Bradshaw) που τραβιέται στα άκρα, αλλά και της αφαίρεσης της εντολής Play out of defence
που ''επιτρέπει'' στο αριστερό μπάκ να του την πετάξει κατευθείαν χωρίς να περάσει απ την άμυνα η μπάλα
Δεύτερον μπορεί να παίξει και με τα χαρακτηριστικά του DF, πχ να τερματίσει τη μπάρα του closing down ή/και να μπει το tackle harder
Tρίτον (και κυριότερο) λειτουργεί σαν έξτρα playmaker στην επίθεση και κινείται λίγο πιο μπροστά απ τον DF ανεβάζοντας ένα κλικ επιθετικά την ομάδα.
Με την αλλαγή σε DLF, ουσιαστικά έχουμε από έναν playmaker σε κάθε γραμμή BLP-DLP-AM (που έτσι κι αλλιώς έχει και τέτοια ευθύνη ειδικά στο τελευταίο τέταρτο του γηπέδου)-DLF.
Έτσι και η συνοχή κρατιέται και η κατοχή διατηρείται ενώ η ομάδα γίνεται πιο επιθετική αλλά και λιγότερο προβλέψιμη, ειδικά στην ανάπτυξη από πίσω.

Μια ωραία επίθεση που ξεκινά απ το τέρμα και η μπάλα ''ακουμπά'' σχεδόν σε όλη την ομάδα πριν γίνει το γκολάκι.

Τα αποτελέσματα θα έλεγα πως ήταν εντυπωσιακά, καθώς από εκεί που ήμασταν στη 13η-14η θέση με ένα ωραίο σπριντ απ την αλλαγή του συστήματος και μετά,
καταφέραμε κι ανεβήκαμε στην 6η θέση κατακτώντας για πρώτη φορά στην ιστορία της ομάδας ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.
(Η αλλαγή στην τακτική έγινε μετά την 3αρα που άρπαξα απ τη Betis)
Image
Image


Image
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
mitsosael
Trialist
Trialist
Posts: 20
Joined: Mon Jan 30, 2017 7:24 pm
Football Manager της ομάδας: Sheffield Wednesday
Has thanked: 0
Been thanked: 0

πολυ ενδιαφερουσες αλλαγες. σε μια πολυ πολυ δυνατοτερη ομαδα θα συνιστουσες το control ή attacking αντι για standard? Ή καποια αλλη αλλαγη πχ στη defensive line? εγω παιδια με αυτη την τακτικη εχω 4 σερι πρωταθληματα πλεον κ 3 σερι τσουλου κ φετος παω να κανω 7νταμπλ με τη Sheffield Wednesday
Beorn
Manager
Manager
Posts: 4369
Joined: Sat Jul 23, 2011 5:51 pm
Football Manager της ομάδας: Sassuolo
Has thanked: 0
Been thanked: 0

με τις αλλαγες που εκανες τωρα παιζουμε ακριβως με τις ιδιες οδηγιες/ρόλους (αν εχεις attacking). Δουλευει σουπερ, αν και καποιες φορες με εκνευριζει το πολυ πασα-πασα-πασα
georgekolokotronis
Coach
Coach
Posts: 2652
Joined: Mon May 25, 2009 2:01 pm
Football Manager της ομάδας: paok,liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: περιμενοντας τον......
Location: SALONICA
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Είναι εύκολο να μου στείλει σε πμ κάποιος τη τακτική με τις νέες αλλαγές ενσωματωμένες ; επίσης οι dlf και bpd είναι support η attack ? Επειδή ο δρ ανέφερε ότι Σα επιθετικός με βάθος είναι ένα κλικ πιο πάνω. Ανεβαίνει πιο πάνω ο επιθετικός αν τον βάλεις ατακ ενώ σε υποστήριξη παραμένει. Εκτός και αν εννοούμε με την αυτόματη αλλαγή σου σε επιθετικό με βάθος να κινείται πιο ψηλά
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

@ georgekolokotronis

Καμιά φορά σε δύσκολους εκτός έδρας, προσθέτω και το play out of defence όταν βλέπω ότι χάνουμε τη μπάλα στο κέντρο πιο συχνά απ ότι θέλω.
http://www.filedropper.com/jaegeralt2cc ... fa9b7d3bf5

@ mitsosael θα συνιστούσα το control με την υποσημείωση ότι πρέπει να προσέχεις τις αντεπιθέσεις.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
mitsosael
Trialist
Trialist
Posts: 20
Joined: Mon Jan 30, 2017 7:24 pm
Football Manager της ομάδας: Sheffield Wednesday
Has thanked: 0
Been thanked: 0

DrGonzo wrote:@ georgekolokotronis

Καμιά φορά σε δύσκολους εκτός έδρας, προσθέτω και το play out of defence όταν βλέπω ότι χάνουμε τη μπάλα στο κέντρο πιο συχνά απ ότι θέλω.
http://www.filedropper.com/jaegeralt2cc ... fa9b7d3bf5

@ mitsosael θα συνιστούσα το control με την υποσημείωση ότι πρέπει να προσέχεις τις αντεπιθέσεις.
Με το κοντρολ αυτοματα δεν προσεχουν τις αντεπιθεσεις? Ή υπαρχει κ κατι εξτρα insruction για αντεπιθεσεις που δεν ξερω να προσθεσω?

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εννοώ ότι το control είναι φύση και θέση επιθετικό mentality. Αυτό σημαίνει ότι η ομάδα είναι πιο ψηλά στο γήπεδο απ το στανταρ κι λίγο πιο κάτω απ το ατάκινγκ.
Αν χάσει τη μπάλα η ομάδα την χάνει γενικά ψηλότερα όπως επίσης και η γραμμή της άμυνας είναι ψηλότερα.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
mitsosael
Trialist
Trialist
Posts: 20
Joined: Mon Jan 30, 2017 7:24 pm
Football Manager της ομάδας: Sheffield Wednesday
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κ πως αντιμετωπιζεται πχ? Με γρηγορα σεντερ μπακ, μπακς κ BWM? Για να γυρισουν στο transition?

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γρήγορα DC και γρήγορα και καλά ακραία μπακ.
Και δεν αντιμετωπίζεται πάντα, συμβαίνει και στους καλύτερους :D

Με control εγώ θα έβαζα πάντα το pass out of defence για να το ελέγχω περισσότερο.
Δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι άλλο.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
mitsosael
Trialist
Trialist
Posts: 20
Joined: Mon Jan 30, 2017 7:24 pm
Football Manager της ομάδας: Sheffield Wednesday
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωραια ναι αυτο το εχω ακομα γτ εχω εναν καλο generated για BPD οποτε δε με συνεφερε να το αλλαξω. Εγινε ρε ντοκτορα σε ευχαριστω για το χρονο κ τις συμβουλες!! Θα το τσεκαρω μετα. Ειμαι νοεμβριο ως τωρα αηττητος με τις αλλαγες σου μονο 2 Χ εχω

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Post Reply

Return to “Τακτικές”